KLOOSTERBALSEM r «Mijnhardtje SCHRALE HUID i TIEN JAAR RUNDVEE T.B.C. BESTRIJDING OP TEXEL AKKER'S min HEEL TEXEL WEET HET Gratis graveeren. \ferlov!nftirm&en door E. NOORDIJK, Dierenarts te Texel. (Vervolg.) Er was alLe reden om te trachten zoo spoedig mogelijk te komen tot een t.b.c.,- vrij eiland en hiervoor is in de eersto plaats noodzakelijk, dat al het vee, dat op Texel wordt gehouden, minstens éénmaal per jaar wordt onderzocht; dat daarnaast al het vee, dat op Texel van de vaste wal wordt ingevoerd, direct bij aankomst wordt getuberculineerd en dat afdoende maatregelen getroffen kunnen worden voor eventueel reageerende dieren. Een betrekkelijk klein aantal veehouders diende zich dus thans te richten naar de inzichten der overgroote meerderheid, iets, dat danook zonder eenige moeilijk heid geschiedde. Het bestuur onzer vereeniging ging daarom over tot het richten van een verzoek aan het College van B. en W. om een dergelijke verordening 111 het le ven te roepen. Het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente zag het groote belang van ons streven zeer goed in en op 2d Sept. 1934 bereikte de raadsleden een ontwerp-verordening tot wijziging van de V ee ver orde 11 ing voor de Gemeente Texel; opgemerkt worde, dat B. en W. het ge wenscht achtten de bepalingen op te ne men in de reeds bestaande veeverorde ning, opdat de verschillende bepalingen, op de veestapel betrekking hebbende, in een verordening vereenigd zouden wor den. In het prae-advies zeggen B. en W.. „Voor eenige tijd heeft ons van de zijde van het bestuur der Vereeniging Texel tot bestrijding van de tuberculose onder liet rundvee en v an andere veeziekten het verzoek bereikt bij Uw Vergadering voor stellen aanhangig te maken tot het vast stellen van bepalingen met strafbedrei ging ter ondersteuning van het streven der vereeniging om de rundveestapel op Texel t.b.c.-vrij te maken. Ue vraag, ot het gemeentebestuur in dit opzicht verordenende bevoegdheid be zit, is o.i. in bevestigende zin te beant woorden. Het bevorderen van t.b.e.-vrije rundveebednjven heeft toch een veel ver dere stnekking dan het uitsluitend dienen van het particulier belang van de vee* houders, riet raakt een algemeen volks belang en aangezien het Kijk deze ma terie niet tot zich getrokken heeft, mogen de gemeentebesturen zich bevoegd reke-/ nen m dit opzicht regelend op te treden.> Hiertoe over te gaan achten wij mede gemotiveerd, omdat volgens de ons ver strekte gegevens van de ongeveer 41U alhier woonachtige rundveehouders met rond 5-100 runderen (1) momenteel 308 veehouders met een totaal van 4960 run deren tot de bovengenoemde vereeniging zijn toegetreden.Door de maatregelen, van Uw vergadering gevraagd, wordt dus als 't ware voltooid wat door 't particu lier initiatief is gegroeid en kan worden voorkomen, dat het bereikte succes ver loren gaat. Mede op grond van gevoerde bespre kingen en gepleegd overleg met de ge meente-veearts zijn wij tot de conclusie gekomen, dat de bepalingen beJiooren te bestaan uit a. een invoerverbod met de mogelijk heid van ontheffing en b. een verbod tot het hebben van rund vee op t.b.c. reageerende, met de moge lijkheid van tijdelijke ontheffing en een overgangsbepaling opdat de veehouders hun veestapel aan de verordening zullen kunnen aanpassen. Ik laat thans de artikelen welke een en ander regelen hieronder volgen. D. L. DAALDER. SCHIMMENSPEL. EEN BOEK VAN EEN TEXELAAR OVER TEXEL De schrijver van „Schimmenspel" is voor de bewoners van „het gouden boltje" geen vreemde. Hij werd geboren aan Oosterend, waar zijn vader, J. Daal der Dz., onderwijzer was, de vriend en steun van velen op het dorp en elders. Tusschen de visschers en boeren sleet hij zijn jeugd; hij onderging de invloed van de betreurenswaardige strijd tusschen de verschillende godsdienstige en politieke groepen en leerde de menschen van het dorp kennen en vvaardeeren ondanks hun eigenaardigheden en onderlinge verdeeld heid. En in dit boek Schimmenspel ver telt hij over de dagen van het verleden en hij geeft een beeld van de streek waar hij leefde De Oosterenders moeten hem niet ver keerd verstaan. Hij schildert hen niet, zoo- als zij zijn en waren, maar zooals hij ze als kind zag. Men zal menigeen herken nen, ondanks de vaak gewijzigde namen men zal mét de schrijver van meening zijn, dat deze figuren uit het Oosterend van ongeveer 40 jaar geleden schimmen zijn, die aan de werkelijkheid nauwelijks beantwoorden. Een kind ziet de wereld met andere oogen aan dan de volwasse nen en de schrijver wil ook niet anders dan het beeld teekenen van die kinderlijke wereld. Daarom: men ergere zich niet. Als hier wordt gesproken over de strijd BESTELB1LJET. O nderge tee kende wenscht te ontvangen van BOEKHANDEL PARKSTRAAT te Den Burg: Een ex. D. L. Daalder, „Schimmenspel'1' Ingen. f2.50; geb. f3.25*) Naam: l. Adres: Doorhalen wat niet verlangd wordt. VAN DE WERING VAN TUBERCULEUS VEE. Art. 9bis. Onverminderd het bepaalde in art. 7 is het verboden in de gemeente Texel een rund, ouder dan 6 weken, in te voeren, tenzij de invoer gedekt is door een schriftelijke verklaring, afgegeven door een veearts, waaruit blijkt, dat het dier bij een uiterlijk één maand vóór de invoer ingesteld deskundig onderzoek ouder was dan zes weken en niet lijdende werd bevonden aan eenige vorm van tuberculose. Hij, die onder dekking van een verklaring, als bedoeld in het eerste lid van dit artikel, een run.l in de ge meente Texel invoert, is verplicht die verklaring aan de ambtenaren, belast met het opsporen van overtredingen dezer ver ordening op hun eerste aanvrage ter in zage te geven. Van h et verbod, vervat in het le lid van dit art., kan door B. en W. schri.ftelijk ontheffing worden ver leend. B. en W. kunnen aan een door heil krachtens het vorige lid verleend wor dende ontheffing voorwaarden verbin den. Artikel 9ter. Het is verboden een rund, ouder dan S weken, binnen de ge meente Texel te hebben zonder in het be> zit te zijn van een schriftelijke verklaring afgegeven door een veearts, waaruit blijkt, dat het dier bij een uiterlijk een jaar geleden ingesteld deskundig onder- zeek ouder was dan zes weken en niet lijdende werd bevonden aan eenige vorm van tuberculose Hij, die binnen de gemeente Texel een rund, ouder dan 8 weken heeft, is verplicht een in zijn bezit zijnde verklaring, als bedoeld in het le lid van dit artikel, aan de afrnbtenaren, be last met het opsporen van overtredingen dezer verordening, op hun eerste aan vrage te: inzage te geven. Van het ver bod, vervat in het eerste lid van dit ar tikel, kan door B. en fW. schriftelijk ont heffing worden verleend: a. ten aanzien van een rund, hetwelk smetstof van tuberculose uitscheidt, ui terlijk voor de tijd van 2 maanden, met dien verstande, dat de ontheffing alleen verleend kan worden, als het dier t.n genoegen van B. en W. behoorlijk wordt afgezonderd, b. ten aanzien van andere runderen dan, onder a genoemd, die reageeren op de tuberculine-proef, uiterlijk voor de tijd van lü maanden. B. en W. kunnen aan een door hen krachtens het vorige lid verleend worden de ontheffing voorwaarden verbinden. Het verbod, vervat in het le lid, van dit artikel, geldt niet ten aanzien van runde ren, voor de invoer in de gemeente Texel waarvan door B. en W. krachtens het be paalde ui art. 9bis, 3e lid, ontheffing is verleend van het verbod van invoer geau- rende 14 dagen, aanvangende met de dag, van invoer. Artikel 111. In art. 10 worden de woor den „geldboete van ten hoogste 25 gld." vervangen door de woorden „hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoogste 300 gulden*'. Overgangsbepaling. Het verbod, vervat in het ie lid van art. 9ter, wordt op run deren, die bij de inwerkingtreding dezer verordening in de gemeente Texel aanwe zig waren, eerst van toepas,sing 2 jaren na de inw erkingtreding dezer verordening. Slotbepaling. Deze verordening treedt in werking onmiddellijk na hare afkondi ging. l.)ln verband met de inkrimping van de veestapel is dit cijfer thans te hoog, het aantal bedraagt ongeveer 4700. tusschen „fijnen" en „groveiT', dan is liet met, omdat hij een van deze groepen een kwaad hart toedraagt, 't Tegendeel is het geval; hij wil uitsluitend laten zien, hoe diep een dergelijke veete ingrijpt in het leven van een kind, hoe fel het mee leeft en hoezeer zijn argeloosheid erdoor wordt geschonden. De Texelaars., die het verhaal zóó le zen, zullen ongetwijfeld met stil genoe gen meeleven met het kind., dat op zijn eigen wijze reageert op de daden en woerden der volwassenen. Zij zullen een wereld herkennen, die ook voor hen een maal heeft bestaan en waarin leed en vreugden wisselden van uur tot uur. En /.ij zullen het de schrijver niet euvel dui den, dat hij eerlijk de indrukken uit zijtn onvergetelijke jeugd neerschreef, toch, na zooveel jaren nog gebonden aan het ei land, waar hij het levenslicht zag. Le prijs van het met duidelijke letter gedrukte boek is f2.50 ingenaaid; f3.25 gebonden. Het artistieke omslag is ge drukt van een houtsnde van A. van Breda. Het is voorhanden in Boekhandel Parkstraat, Den Burg, Texel, Telef. 11. \J JN vlucht direct voor Do echte xljn niet rond. meer hartvormig. WEET U ZE ALLE VIJF Als Ge geplaagd wordt door schrale huid, kloven, gesprongen handen, dan komt dat doordien Uw huid door de schrale wind te veel is uitgedroogd, te weinig vet bevat en niet voldoende functionneert. Verzorg Uw huid dan dadelijk met Kloosterbalsem WrUf 's avonds wat Kloosterbalsem op Uw huid, wrijf goed ln. Na een kwartier ls de Kloosterbalsem door Uw huid opgezogen. Gedurende de nacht doet do Kloosterbalsem zijn huldgenezende en huidversterkende werking, Kloosterbalsem dringt diep in de weefsels en maakt Uw huid gezond, glad en gaaf, bestand tegen 't ruwe klimaat. Akker's Kloosterbalsem byt niet. zooals andere middelen en is ook niet te verge lijken met geparfumeerde crèmes, die wel aangenaam ruiken, maar niet genezen 646 Haarlems Bisschop heet...? 647 Paul Huf is een Nederlandsoh 64? „Yen" is de munteenheid van 040 Het dichtst bevolkt werelddeel 050 Finlands voornaamste uitvnerpro- duct is ANTWOORDEN 040. Z.H Exc. Mgr P. J. Huiberts* 047. looneelspeler (geb. 1891). 04?. Ja pan. 049. A/ië. 650. Hout. NIEUWE VRAGEN 051 Rachitis. Wat voor ziekte? 052 Erebus, een vulkaan op....? 053 Een „fait accompli" is..,.? c 054 Ouido Gezelle was....? 055 Een hazardspel is....? Per pot van 25 Gram f 0.62i/j, pot van 50 Gram f 1.01 ||||||!tlllllilllilllilllllllllllllllllllllilllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllll|||||| Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater. DE ZUSTERS. In Silver Bow, een kleine mijnstad im de staat Montana, wonen de drie knappe dochters van Net en Rose Elliot, Louise, Helen en Grace. Op zekere dag komt er in Silver Bow een sport-verslaggever Trank Medlin, uit San-Francisco. Hij mtmeet Lcuise op het Verkiezingsbal. Ze worden verliefd op elkaar, trouwen n binnen een week zijn ze samen op weg naar San-Francisco. Helen trvuwt met een mijnmillionnair en gaat in New-York wonen. Grace, die erg aan haar geboortestadje is gehecht, tr< uwt met de bankierszoon Tom Knivel, en blijft in Silver Bow wonen. De laatste twee zusters leiden een gelukkig leven. Louise's huwelijk schijnt echter te stran den Haar man, ontmoedigd door zijn werk, raakt aan de drank, en ten einde raad monstert hij op een schip, dat op Singapore vaart. Louise gaat op aan raden van de eigenaar van de zaak, waar zij teen Frank geen werk had, brood ver diende, William Benson, weer naar Sil ver Bow. Na 3 iaar komt Frank van zijn omzwervingen over de wereld terug. Hij houdt nog steeds van Louise. Met een vriend gaat hij naar Silver Bow om haar weer op te zoeken. Wanneer hij er aan komt, is het net weer de avond van het Verkiezingsbal. Op dat bal, waar weei' al'e drie de zusters zijn, verklaart Louise, die met weet, dat haar man ook in de zaal is, aan Frank's vriend, dat ze nog steeds van Frank houdt en dat, indien hij mocht terugkomen, /.ij hem zou volgen, waarheen hij dat maar wenschte. Dan komt Frank naar hem toe en te midden van het gewoel van een volle balzaal zijn er clan twee menschen, die het geluk hebben weergevonden. 1Als het staat in de 1Texelsche Courant. KLEEDINGCOMITE. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de formulieren voor aanvrage om B-steun, deze week uitgereikt, moeten worden ingeleverd ui terlijk Maandag IS Deoember a.s., bij de Comm.leden of op het Raadhuis, Bu reau Werkloozenzorg. Uitsluitend moet gebruik worden ge maakt van bovengenoemde formulieren welke in het vervolg verkrijgbaar zijn bij de commissieleden en op genoemd bu reau. Aanvragen, ingediend op gewoon papier, moeten worden terzijde gelegd. De commissie is als volgt samengesteld W. v. Heerwaarden, Gravenstr., Den Burg Jac. Keijser Dz., Koogereind, J. Madrid se, Postweg, Eierland J. H. Schraag, Westen, Dien Burg. C. Stcepker, Hoofdweg, Eierland. W Wassenaar, Weverstr., Den Burg. J. Westdorp, De Cocksdorp. SPORT OP TEXEL T.N.C.-NIEUWS Programma voor de Kerstdagen: 24 Dec: Afd. A. Texel 1—Texel 2, Van Ketel. Den Burg Tex,Bovs 1, J.Vosman Afd. B Tex. Bo>s2— Den Hoorn 1, 12 uur. VliegduivelsOosterend 1. De Mok 1—Pomona 1. Programma voor 31 Dec.: Afd. A.: De Koog 1—Den Burgl. De Cocksdorp 1—Lum iters 1. Afd. B Tex.Boys 2— Den Burg 2. Vliegduivels—Pomona 1. Oosterend 1Den Hoorn 1, 12 u. Indien geen tijd vermeld is, beginnen al Ie wedstrjjden om twee uur. Voor eventueele verzoeken om uitstel of verandering van datum raadplege men vooral hetgeen we eerder over deze wed strijden schreven. J. E. L. v. KETEL, Competitieleider. HET FEEST VAN OUWE SUNDERKLAAS. „Ouwe Sunderklaas gaat nooit verlo ren". Deze bewering, waarvan men zingt in het aloude lied, is ook dit jaar weeif bevestigd. Het ging er Dinsdag 12 Dec. weer recht vroolijk en gezellig aan toe. Buiten de Sunderklazen, die zich niet aan het oordeel der jury kwamen onJer- werpen, waren er wel 40 voorstel I ngen (groepen en individueele Sunderklazen), met elkaar wel over de 100 dames en heeren, jongelui en ingezetenen van mid delbare leeftijd.. De traditie heeft zich wel op roemvolle wijze gehandhaafd. Er werd weer „gespeeld", zooals we dat van ouds kennen. Er was geen sprake van rang of stand, een iegelijk was „Sunder klaas" en had slechts het verlangen: een bijdrage te leveren tot de algemeen e feest vreugde en..,, niet herkend te worden, voordal het feest ten einde zou zijn. Op het tooneel'van Pen's Zaal troonde de jurv. We schreven daar reeds over en hebben de prijs winners al genoemd. Een gemakkelijk taak was het niet, uit te zoeken, wie van de veertig de onder scheidingen verdienden. Maar over de vraag, wie de Wisselbeker moest win nen, was men het spoedig volmaakt eens: De Texelsche Boys maakten daar aan spraak op. Wanneer de Boys ook vol gend jaar zoo gelukkig zijn wordt die rieker hun eigendom. Hun vondst was wel up-to-date. Het is treurig maar waar: tusschen de toenmalige holbewo ners, die zich in beestevelHn kleedden en heel primitief leefden, en ons verlichte 2Ce-eeuwers, gaapt een afstand van 40 50 eeuwen, maar nu zoowel als toen bestaat nog..,, „het recht van de sterk ste". Zedelijke overwegingen schijnen niet in tel. Als beesten staat men te^en el' kaar op en tegen Iuchtgevaar zoekt men •in schuil kelders dekking. In holen moest men ook in de grijze oudheid zijn vee ge lijf bergen, maar h'et was meest niet te gen de niensch, dat men zich veilig stel len moest. En ware het zoo hij kwam manhaftig te voorschijn en het werd een- strijd van man tegen man. Thans ben je er geweest, nog vóór je van e:n vijand wat hebt bespeurd. Mijnen, verdragende kanonnen, gifgassen. Ach, waren alle menschen wijs.... Is er eigenlijk veel wijs heid toe noodig, om in te zien, dat het, zoo n et verder gaan mag Ce 2e prijs verwierf het Oosterender gezelschap, dat met haar nagebootste huisjes, door mijnen geteisterd, ten bate van de gedupeerden had willen collectee ren. Dit werd evenwel niet toegestaan omdat pas een lijstinzaineling voor dit deel wercl gehouden. Evenwel ieder was vrij door een open raam, als w;jlein Sinterklaas, zijn goede gaven te deponee- ren. En daarvan werd door menigeen gebruik gemaakt. Er werd bij gezongen op de wijs van „Op de groote, stille heide"; Huib Fenijn maakte het lied, waarvan hier een couplet volgt: Burgers, hoort de noodklok luiden. Over Texels vredig Jand. Wat zal dat nu toch beduiden Is er oorlog, storm of brand Hoort de klokken luiden voort Sterker wordt haar roep gehoord: Op burgers, ten hulpe. zijn baas. De heer Joh. D. Bakker kwam hierdoor in aanmerking voor de bronzen medaille. Een lachwekkende vertooning was het, die veel bekijks had. Voor een eervolle vermelding kwamen in aanmerking: 1. Nettie Eelman en R-ie Dalmeijer, De Koog. Zij stelden qen dokter en een verpleegster van de Bloedtransfusiedienst voor. Een aetueele verschijning. 2. De dames J. Linnhose-Oele, A. Keijser-Zegel en S. Plaatsman-Boggia, als Roodkapje, de Wolf en Grootmoeder. Een keurige groep, zóó uit sprookjesland BINNENLAND gestapt. 3. Een groep militairen, die Alkmaar||lll sche Kaasdragers voorstelden- Een spre kend evenbeeld van hun collega's uit de kaasstad. 4. Marie Witte en Jo Keijzer: Uit gedost in witte costuums, bedekt met ver- keersteekens. Een tweetal in de puntjes verzorgde „Sunderklazen". 5. P. Verstegen als inboorling van Ho noloeloe. In zijn exotisch costuum, waar van raffiavezeis jas, broek en vest verl^ beeldden, trok hij ieders aandacht. 6. De Blauwe Vijfling. Een vijfling, di< heel merkwaardig de concurrenti van nog zoo'n span-van-vijf moest weer streven. De dames hadden bijzonder veef" werk van hun pakjes gemaakt. Het wa ren de dames Tiny Bcekel, Tine Rab, Willy Lagerveld, Annie Keijser en Neli Boon. Hier volgen de overige groepen en per sonen, die zich bij de jury aandienden I Een hamsterend oud paartje. Een dief en zijn vrouw met een formidabel bos loopers als teeken van zijn (minder) waardigheid. Een oud-Texelsch paartje Acht heeren in het zwart met hoog» hoeden, zoekend naar een levensgezellin. Vier koks, die met heerlijke genechten, de ronde deden. Een man zomeetn hoofd met opschrift „zonder hoofd kan# het ook", -een toespeling vermoedelijk opjf de aan waanzinnigheid grenzende toe-P" stand, waarin de wereld thans verkeert. Een militaire kok met drie befaamde ge' nedhtenRats, kuch en boon-en. Eei Volendammerpaar met dito spruit in wa gentje. Mickev Mouse-drietal, keuri nagebootst. „Zoo gaan we de were1 door", de een op de rug van de ander, naar het scheen. Drie clowns. Ur ker meisje. Meisje met bloemen ge tooid. - Echtpaar met doofpot, waar hel alle veeten van de wereld in wilde stop pen. Oude heer. Opoe op reis. Reizende circusartïsten. Van Rossurn: Troost, twee figuren van de bekende re clame voor Van Rossums Tabak. - Weerhuisje. Fantasiematroos. - Ja ger. Twee bakkers. Een imker, die propaganda voerde onder motto: Gebruik! meer honing van Texelsche imkers. Een handelaar, die zijn talent demon- H streerde. Floris V, herrezen uit h;\ graf, waarin hij in 1296 werd neergelegd gekleed in costuurn, waar de echte Floris jalcersch op zou zijn geweest. Twee tambcers met zeep blikken als trommels. Een zigeunerin met allerlei snuisterijen. Drie dames, die nog „vrij" waren (man- net „vrij" van zekere man-begeerigheid). Twee dames in papieren costuum, At Texelsche kleuren. Twee cowboys, die, zwaar gewapend, het dorp onveilig trach ten te maken. Namens de jurv maakte Kapitein Naar stig de uitslag cïer beoordeeling bekend De zaal van Pen was toen nagenoeg ge heel gevuld, wat wel bewijst, dat ons Ouwe Sunderklaasfeest weer meer en meer het verloren terrein herwint. Dit te bevorderen, was ook het doel, dat we met het beschikbaar stellen van e.n beker en van medailles hebben beoogd. Het ver heugt zeker ieder rechtgeaard Texelaar, -dat deze poging zooveel succes heeft. Hartelijk danken we allen, die hiertoe hebben willen meewerk n, vooral ook de jury, die zich met de beoordeeling en prijsuitreiking heeft willen belasten. Ameland. Door het stormweer is weer een gedeelte van de duinen van 't Westerstrand weggeslagen. Het badpa viljoen loopt daardoor ernstig gevaar. De heer C. van Geelkerken is ver oordeeld tot f509,- boete wegens belee dig ing van minister-pres. De Geer. Hij noemde hem „een oude leugenaar". Op de weg van Grcenlo naar Rcer lo is de 58-j. J.Bonekamp uit Eeltrum door een auto doodgereden, toen hij naast zijn rijwiel op de grond lag. De 8-j. J.M uit Voorburg, is in Rijswijk door een te hard rijdende auto doodgereden. De chauffeur reed door. Op de Amer bij Made en Drimmelen is een roeibootje met vijf larbeiders uit Raamsdonksveer door de zuiging van een passeerende zware motorboot omgeslagen De 17-j. A. van Schijndel, de 67-j. J. van Delft, de 59-j. Van Seters en de 58 j. A. van Strien verdronken. De vader \fan A. van Schijndel werd gered. Een tot nu toe oinbekende jonge man heeft de 18-j. mej. D.vAlting uit Meerkerk, toen zij 's avonds op de fiets door Hoog-Blokland reed, met een mes in de rug gestoken. Het meisje werd zwaar gewond. Omtrent die aanleiding tast men in 't duister. Rotterdam. Aan de Baan is een 36-j. alleenwonende vrouw door twee 18 jarige jongens vermoord en van f 25,— en eenige sieraden beroofd. Beide jongens konden gearresteerd worden. Wij belasten ons met het plaat- sen van advertenties in alle bin- nen- en buitenlandsche bladen. Bovendien ont vangen Dame en Heer ieder een aardig geschenk. gedipt, horloge- in iker-oplicien. BUITENLAND BELG1E 50 Belgische vis.schersvaarluigen zijn in een mijnenveld terechtgekomen. Een boot zonk door een ontploffing van drie mijnen. Verscheidene andere vaartuigen moesten hun netten in de steek laten. DUITSCHLAND Duitschland heeft verklaard, dat er van zijn kant nog geen onbeperkte duik bootoorlog wordt gevoerd. Schepen, die ongewapend zijn, met geconvoyecrd wor den, geen S.O.S.-seinen uitzenden en nitf vluchten, zullen niet zonder voorafgaan de waarschuwing «orden getorpedeerd. Aan de Zuidslavisch-Uuitsche grens zijn twee Duitsche douane-beamten dooi een onbekende, die waarschijnlijk zonda papieren de grens over wou, doodgescho- ten. Ce Zuidslavische grenswachten zijd versterkt. Het Duitsche s.s. Bolheiin, 3300 ton, is door een waarsdhijnbjk Russische duik boot in de Oostzee getorpedeerd. Drie slachtoffers. Het Poolsche Persbureau verklaart, dat door de DuitsChers in de prov. Po sen 5000 vooraanstaande Polen zijn te rechtgesteld. Sinds 15 Maart 1938 zijn uit Oos tenrijk 109060 Joden uitgeweken. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau zijn alleen reeds in de eerste week van Dec. 17 Britsche en 13 neutnale schepen, samen 121747 ton aan scheepsruimte, ver loren gegaan. ENGELAND Het Britsche s.s. Midlesborough, 9S' ton, is voor de Engelsche oostkust o, een mijn gcloopen. Geen slachtoffers.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2