TEXELSCHE COURANT BIJ DE JAARWISSELING. Zaterdag 30 December 1939 Eerste blad No. 5407 Hjmkroniek1939 52ste Jaargang Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 Het is net of de boekensohrijvers het naar met kunnen laten eilanden te kie ken als plaats, waar hun verhalen spelen. :r schijnt van dit décor een zekere aan- rekkingskraoht uit te gaan en de om- >lagteekenaars hebben het gemakkelijk: re schetsen enkele duintjes, 'n armelijk ;tel huisjes, wat van den wind gekeerde joomen en een vuurtoren.., en dan wa ter, veel water dat scheidt...... .Eiland in de Branding" heet het boek van K. van der Geest, wonende enkele eilanden van ons af op Schiermonnikoog, die ons daarin telkens verrast met zijn (peciale visie op de bewoners van een loor water omgeven stuk land. Dezer dagen werd mij een boek ge- chonken met den titel „Island Magic", jp het eerste gezicht te vertalen door .ets minder dan „Eiland-toovenarij". In al die boeken kam naarmate de ichrijver bekwaam is, een aparte sfeer :ijn, misschien proeven we bij het lezen ets van ziltheid en stormwind. Wat maakt nu toch een eiland en zijn amenleving zoo attractief voor de au teurs? Ik vermoed, de overzichtelijkheid an het geheel, het besloten zijn der sa- nenleving en een vermoede eenheid diq r althans eerder kan heerschen dan in de erlonenheid eener groote stad of de ver ipreidheid van een uitgestrekt dorp. Boeken over eilanden kunnen, evenals )ver andere landstreken, dorpen of ste len, in twee soorten worden onderschei- ten. Daar zijn eenerzijds de romans en ge dichtenbundels. hier inspineert het eiland ten. schrijver of dichter, het behoeft niet ;&ts te bestaan en, al is het werkelijkheid, de idealiseerende geest van den auteur, nag er wel een schepje op doen of er iets if.aten, wanneer zijn fantasie datwensoht n de realiteit te weinig kleur biedt voor ijn vertelsel. Doch anderszjjds bestaan er werken, waarin de schrijver het wezen van een bepaalde stad of streek, dorp of eiland ivil grijpen. Dat vereiscfit studie en be- iclirijving van volksgroei en karakter, het tebruik van den bodem met de voort- irengselen daarvan en van de industrie iet verband tusschen dit alles en de»wei aart; evenzeer echter de sociale toestan- door HU1B DE RIJMELAAR. Wanneer een jaar nog moet beginnen, Dan denk je: Wat een lange tijd. fe bouwt aan toekomstidealen, Ms golden ze een eeuwigheid. Kaar eer je er nog goed bij nadenkt, r, s er het jaar al weer voorbij, üinuten, uren, weken, maanden, bisseerden in een bonte rij. te als we dan de blik terug slaa* )ver die afgelegde baan, )an was er reden voor een glimlach, Aaar zeker ook wel voor een traan. )it jaar is wel voor alle menschen. en jaar van angst en vrees geweest, loe na toch gromde aan onz' grenzen, let alvernielend oorlogsbeest ielukkig bleef ons kleine landje, Tot nog toe voor die ramp gespaard, veel je dagelijks te leven )nder het wreed Damocl es-zwaard, nfin, we zullen maar zóó denken: Zoolang we leven is er hoop, e kunt toch niet vooruit voorspellen, Wat of er morgen is te koop. jcheen bij de aanvang van deez'Jaargang en tijd van vrede in 't verschiet," iet zouden ijd'le droomen blijken ten utopie en anders niet. li spoedig werd opnieuw vernomen, let nad'rende oorlogsgerucht, )e namen Danzig, Slowakije :n Memel hingen in de lucht, te toen op Goede Vrijdag plots'ling ALBANIË veroverd werd, icbeen het gevaar nog meer genaderd, 'ag men 't met slechts meer uit de vert'. ioe werd ons landje opgeschrokken "een daar opeens in de Paaschnacht, iij ons reveille werd geblazen, 'ooiets had men toen niet verwacht, let leven was op slag veranderd, len dacht aan 't naderend geweld, èrgaderingen, feesten, méér nog, berden voorloopig uitgesteld. :n dachten ook de optimisten, >at het zou zijn van korte duur, >e toekomst zal wel anders leeren, •e vonk was reeds te dicht bij 't vuur. >la een-en-twintig jaren vrede, - Waarin men niets voor vrede deed vas er de vonk weer ingeslagen n t kruithuis, dat Europa 'heet. i/eer heeft het bloed van duizendtallen luropa s bodem rood gekleurd, Keer zijn ontelbare gezinnen Wreedaardig uit elkaar gescheurd lelaas, 't zou niet bij POLEN blijven, Aen had de bloedsmaak eenmaal beet' n zoo werd FINLAND aangevallen Misdadig, laf, laaghartig, wreed, leen wonder, dat ons kleine landje let angst de toekomst tegen gaat, lu 't recht met voeten wordt vertreden, let recht der sterksten slechts bestaat.' in wat een onheilen en rampen -ijn reeds over ons land gegaan, }oor schepen, die op zee vergingen, :n daag'lijks groeit de lijst nog aan! dien en maatschappelijke verschijnselen, die er een uitvloeisel van zijn. Deze tak vian wetenschap is nog jong, zij heet met een vreemd woord de sociografische geographie, maar deze soort boeken kun nen even boeiend zijn .als een roman of novelle, want de werkelijkheid spreekt. Het valt op, dat er over Texel wel veel verhalen en vertelsels geschreven zijn, doch nimmer een in dezen geest aileSv omvattende studie. Ben ik goed ingelicht, dan is daarmede wel iemand bezig ge weest en de kans op voltooiing sdhijnt nog te bestaan. Bij een dergelijke studie zullen tot uiting moéten komen de vele en veelsoortige manieren waarop Texel's inwoners hun bestaan vinden. Betwijfeld mag worden, of er ooit een tijd geweest is, waarin zidh het karakter van sommige bedrijven zoozeer wijzigde als thans, voor zoover ze niet geheel ver dwenen zijn. Er bestaat geen statistiek of andere registreerende waarneming, die deze verschijnselen de tijden door obser veert en ze met de oorzaken vastlegt. Het zou zeer zeker vele Texelaars ïnte- resseeren een soort „balans" te zien van het geheele eiland, al kan men zich niet ontveinzen, dat een dergelijke studie, die tol diep in de historie terugreikt, arbeid van vele jaren moet zijn, wil zij iets be- teekenen. Het nut er van is reeds thans aantoonbaar: de ontwerper van het uit breidingsplan bij voorbeeld zou er groote steun aan kunnen hebben. Er is geen instantie, die opdracht kan geven een dergelijke studie te onderne men en men moet dus wachten, tot een afgestudeerde een dergelijk onderwerp kiest voor zijn proefschrift. Zoo zien wij dat er wenschen kunnen bestaan voor lexel, zonder dat iedereen die nu als zoo danig aanvoelt. Eigen Verlangens spreken meestal -eerder en duidelijker. De tijd, waarin wij thans leven, brengt echter ons allen samen in één groot verlangen, waar bij al onze persoonlijke vragen in nietig heid wegvallen. Moge dan het kroonjaar 1940 voor u en mij de vervulling brengen van ons aller wensch naar vrede. 23 December 1939. A. F. KAMP. Helaas zou dit, hoe vnees'lijk tragisch, Het -ergste n;et blijken te zijn, Want vuiler dan de vuilste gassen En wneeder dan de wreedste mijn, Was het verraad van de spionnen, Die het him toevertrouwde ambt, Op schandelijke wijz' misbruikten, Verraders van het Vaderland..... 't Vergaan der Thetis en der Phenix Greep ieder met ontzetting aan. Helaas, hoevelen zijn na deze, Met moedwil in de grond gegaan? Laat ons de oorlog laten vanen, Met alles wat daarbij behoort, Er vielen ook nog andere dingen Op onze moeder Aarde voor. De Roomsche Kerk zag met Paus Pius Een eminente kracht heengaan, Die in 't belang der wereldvrede Inzonderheid veel heeft gedaan. Op Hitier pleegde men een aanslag, •Maar zonder gunstig resultaat Tenminste als men de bedoeling Van de bedrijvers eens nagaat. Het internationale Leger Des Heils koos weer een generaal, Een heerscher over duizendtallen, Maar door de liefdie, niet door staal,, in Engeland had menig aanslag, Van lersGhe terroristen plaats, De liefde tusschen die twee volken Is ook nog niet achttien-karaats. Ook in ons land van kaas en boter Was het dit jaar geen pais en vree, In Juni zei de penningmeester Van onze schatkist: „Nou, tabé". En 't ministerie, aangestoken, Door deze daad, deed evenzoo. 't Nam, onder ons gezegd, de been en, En gaf de baantjes graag cadeau. Toen kwam een ander ministerie, Natuurlijk, er moest genegeerd, Maar eer het goed en wel op stoel zat,, Maakte 't meteen weer rechtsomkeert. Na nog veel ups and downs kwam eind'lijk De heer De Geer in het geweer, En deze bracht de zaak in orde, De oude wagen rolde weer. Na vele jaren navigeeren Verliet Colijn het Schip van Staat. Die, hoe men hem ook mag bekijken. Een staatsman was van groot formaat. Twee Tweede-Kamerleden leden Aan overspanning, naar het scheen. Althans, de heeren gingen knokken, Of netter: „werden handgemeen". Het Spoor vierde dit jaar zijn eeuwfeest, 't Ging, zoo ik las, exoelsior. 't Vervoer steeg en.... het aantal dooden En, naar ik meen, obk liet tekort. De spelling werd ook weer een kwelling, Een N er bij, een N er af, f Nou, bij de baard van Slotemaker, \an die geleerdheid sta je paf. Vriend Braam's pan-Europa-actie. Had tot nog toe geen resultaat, Maar wat niet is, dat kan nog komen, Houd moed, getrquwe kameraad. Zoo viel er cyok wat te beleven In onze eigen, vrije staat. Ook hadden we nog de verkiezing Pius 11. Door onbewaakte overwegen. Van Staten en Gemeenteraad. Ons eiland bleef daarbij niet achter, En toen September kwam in 't land, Zette de Raad, na handje klappen, Twee oud-wethouders aan de kant. Zoo vaart met nieuwe equipage 't Gemeentescheepje weer vooruit. En laat ons hopen, dat het nimmer Op klippen of op mijken stuit. Dit jaar was nauw'lijks aangevangen, Toen plotseling in Eierland, De roode haan het volk verkondde „Volharding" 's schuur staat in de brand. Met Drop, het lid der Tweede Kamer, Ging een oprechte vechter heen Voor onze visscherij'belangen Die tot het eind toe heeft gestreên. Een groote droogte-periode Maakten we deze zomer dooir, De vrouwen konden niet meer spoelen Wat was me dat een jammerkoor. Helaas zou 't najaar ons vergoeden Wat in de zomer was te kort, Want dag en nacht werd als met bakken Het water uit de lucht gestort. Een reeks van gouden huw'lijksfeesten Passeerde dit ia ar de revue. Dat 't ons ook eenmaal zij beschoren, Wensch ik van ganscher harte nu. De Koog kreeg, na veel jaren mart'len, Een postkantoor naar eisch des tijds, Waarmee het van veel narigheden En ongemakken werd bevrijd. En mag het uiterlijk vreemd aandoen, Met vreemde Middeleeuwsche stijl, Het innerlijk is wel zóó keurig, Dat je er met plezier verwijl'. De Postweg, eerder nog^een waschboird, Is nu zoo glad als een biljart. Waarover je thans met genoegen Desnoods met leege banden kart. De vroede raad onzer gemeente, Ging er weer eens een dag op uit, Wat niemand van de onderdanen Of wie ook, hen ten kwade duidt. Mij dunkt, dat na twaalf maanden werken Men toch wel eens één vrije dag, En dan nog wel op eigen kosten, Gezaam'lijk passagieren mag. Met oud-wethouder R. P. Keijser Ging een van Texels burgers heen, Die vele jaren op de bres stond Tot bloei en welzijn van 't gemeen. Een groote angst maakte zich meester Van landgenoot en Tesselaar, Toen er de kranten ons berichttenJ Jan Strijbos, die is in gevaar. Gelukkig heeft deez' vriend van Texel Die barre tocht nog overleefd. Hoewel het volgens zijn beschrijving1 Toch wel heel erg gespannen heeft. De reisbeschrijvingen van Eelman, Verschenen in de Texelaar, Las iedereen met veel genoegen, Waarheen wel in het volgend jaar? De Tesselaar. ons .,Tesselaartje", Verscheen dit jaar in groot tenue, Zoodoende kregen we als lezers Een nog meer uitgebreid menu. Wel, Afrikaansche brievenschrijver, W-aar blijven jouw epistels, zeg? Je denkt toch nog wel met je vrouwtje Aan je dorpje met z'n Suikerweg? Ons eiland werd in deze zomer Ook ingesteld op snelverkeer. Men zette (hier om de tien meter Parkeerverbodsborden temeer. Oost'rend mocht zijn plantsoen begroeten, Dat middenzomers werd onthuld Waarmee de wensch van vele menschen En menig paartje werd vervuld. Voorts hadden we dit jaar-een vliegschouw Die werkelijk klonk als een klok. En zoo we ons nog wel herinn 'ren, Ontelbaar veel bezoekers trok. Naast alle droefheid in de wereld, Was 't voor ons land een blijde dag, Toen wederom een klein prinsesje In 't Koninklijke wiegje lag. Moge de wensch der beide ouders In heerlijke vervulling gaan. En tot in lengten van geslachten Ons land in vreê blijven bestaan. Het badseizoen ,dat druk mocht heeten, Nam, jammer, een ontijdig end, Toen het bericht: „voormoblisatie", Ook op ons eiland werd bekend. Halsoverkop zochten de gasten, Weer eigen huis en woonplaats op, Het werd dus voor de neringdoenden En pensions een gToote strop. Doch mochten dan de burgers weggaan, Soldaten kwamen er voor t'rug. Bepakt, bezakt, aan alle kanten, Met helm en ransel op Öe rug. Gelukkig vonden zij op Texel Bij menigeen een open deur En ook het comité ter jdaatse Stelde -de jongens niet te leur. Zoo zoetjesaan raakte ons eiland In staat van oorlog en beleg En vele dreigende plakkaten Vonden aan bord en schut hun weg. We zaten weer in de misère Met bons voor olie, suiker, snert. Hoewel van deze noodmaatregel Geen mensch haast nog de dupe werd. Gelukkig is er nog van alles, Alleen de prijzen stijgen ras En dat komt juist in deze dagen Zeer vele menschen niet van pas. Een groote angst maakte zich meester Van iedereen, toen onverwacht Op Zondag ons bericht gedaan werd: „Geen licht uitstralen in de nacht". Goddank, het zou voor kleine tijd zijn, Maar niettemin blijft het een feit, Dat toen een ieder in den lande Op 't ergste wrel was voorbereid. Toch bleven wij voor de gevolgen, Van deze oorlog niet gespaard, Al hoefden we als Texelaren Nog niet te grijpen naar het zwaard. GEMEENTEZAKEN. 23 Febr. De gemeente gaat over tot aankoop grond en ruiling grond met dhr Jb. Roeper om een verbinding tot stand te brengen tusschen Westerweg en Koo gerstraat. Huurovereenkomst inzake de per- ceelen, waarin gevestigd Postkantoor en Directeurswoning, voor onbepaalde tijd verlengd; opzegtermijn een iaar. Voorschotten verleend voor landarb. plaatsjes aan dhr Jan. T van Bennekom f2330; Corn. Huisman Cz. f2700; Maar ten du Porto f2900; Carel C. Barbotst Gz. f2400, aan Jac. Kok Pz. f2300.—. Voor de bouw van een nieuw post kantoor te De Koog wordt aan het Rijk 630 vk. M grond aan de Brink ver kocht: f2.50 per vk. M. Aan dhr H. Veldman voor f973 570 vk. M. grond aan de Minister Ruys- weg verkocht; aan Mr. Muntz voor f180 90 vk. Meter Maart: De Raadsleden volgen een „korte gascursus". Ook Mr. Kamp en Gem.-secr. Jonk-er zijn yan de „partij". 1 April; Tot ambtenaar ter secretarie benoemd de heer P. J. Beemsterboer, uit de Wieringermeer; tot volontair de heer J. Beumkes, van Oudeschild. 6 Mei: Voorsdiot voor landarb. plaatsje verleend aan dhr D. den Braven, Eierland. Aan dhr K. Stoepker 293 vk. M. grond a f 1.75 aan de Emmalaan ver kocht; aan mevr. Jansen-Kool 616 vk. M. aan de Brinkweg te De Koog af2$0; aan dhr R. Smit 390 vk. M. aan Min. Ruysweg a f 1.75; aan mw. C. v. Meurs, Den Helder, 860 vk. M. ajd. Brinkweg te De Koog a f2.50; Aangekocht het huis van dhr (joh, Keijser, bewoond door dhr C. Koopman, aan de Steenenplaats. Overgegaan tot het sluiten eener fraude verze kering. Besloten tot steunverleening in na- tura aan hen, die sinds lang werkloos zijn en groote gezinnen hebben, f5.78per werklooz-e, waarvan de gemeente f2. betaalt; voor bepaalde kleine boeren en tuinders elk f2.89, waarvan de gemeente f 1.betaalt. 16 Mei: Luchtbeschermingsoefening. 31 Mei: Texels Raad met gem.-secr.. Dir. G.W. en gem.-ontvanger op excur sie naar Amsterdam -en Hilversum. Tex. Crt .redacteur maakt, daartoe uitgenoo- digd, deze tocht mee. 16 Juni: Gemeenteraadsverkiezing. Uit slag der stemming: V.D. van 8.96 op 12.15 pet. der uitgebrachte stemmen, A.R. van 8.48 op 7.56, R.K. van 20.02 op 20.39, S.D.A.P. van 2250 op 20.21, OH van 9.34 op 11.£21Chr. Dem. van 4.22 op 4.36; Alg. Tex. Belang van 23.77 op 24.12. Als nieuwe raadsleden gekozen de heeren J. Westdorp, S.D.A.P., P. J. Zoetelief, R.K.; S. Keijser Jbz., V.D. Door A.T.B. wordt tegen steller eener voor haar beleedigend geachte ad vertentie een aanklacht ingediend; later wordt deze ingetrokken. Juni- Prov. Staten verleenen een bij drage in de kosten van onderzoek na ate mogelijkheid stichting duinwaterleiding bezuiden De Koog, hoogstens f850. 28 Juni: Nagras vliegveld tot 1 Maart 1940 voor f250 verpacht aan dhr C. de Wit; voor f75 wordt hem het gebruik toegestaan van de 2 H.A. weiland t.o. het vliegveld. Subsidie Autobusdienst T. Reuvers herzien. Aan de stedebouwkundige Wieger Bruin wordt opdracht verleend tot het ontwerpen van -een bouwplan voor de heele gemeente. Kosten f2500, welke som de T.È M. zal betalen. Voor vijf jaar wordt een overeen komst gesloten, waarbij het vliegveld voor f2500 per jaar aan het Rijk wordt afgestaan. Maar door de zware mijnexplosies Werd hier ontzettend veel vernield, Hoewel men daad'lijk voor de mensch en Een klinkende collecte hield. Zoo ongeveer drie duizend gulden; Voorwaar een schitterend bedrag, Waarmee heel duid'lijk aangetoond werd Wat ware burgerzin vermaar. Zoo al met al maakten w'aïs -eiland Veel wonderlijke dagen door En wat de toekomst nog zal brengen Kan ik u niet voorspellen hoor. Doch laten we niet moed'loos worden En zitten bij de pakken neer, Maar nochtans aan onze toekomst bouwen Hoe of 't wend', of hoe het keer'. Wij wenschen onze Burgervader Met wethouders en vera're raad, Gods zegen toe over hun arbeid Die thans niet over rozen gaat. Critiek is makkelijk te lev'-ren, En ook wel nuttig op z'n tijd. Doch als het dan maar zij uit liefde, En niet uit zucht tot haat of nijd. We hopen, dat bet iaar, dat nadert, Ons geeft een algeheel herstel, En gauw een einde moge komen, Aan deez' moderne oorlogshei, Dat de regeerders dezer aarde Elkaar eens beter gaan verstaan, En niet onnoodig millioenen Vergeefs de dood in laten gaan. Wij wenschen u, geachte lezers, Een goede wisseling des jaars, En in 't biezonder de soldaten^ Als noodgedwongen Texelaars. Moge dan neeg'tien veertig brengen, Datgene wat g' er van verwacht, Dat is de wensch van de Redactie En van uw rijm'laar, goede nacht. EINDE. 28 JiiniKohier Rioolgeld vastgesteld op f 1643.25; Hondenbelasting f1630.—* 27 Juli: Crediet verleend voor proefbo ringen in verband met plannen yoor een waterleiding, kosten op f 2500 begroot, waarin Rijk, Prov. en T.E.M. elk een derde deel bij-dragen. Besloten tot gedeeltelijke bestrating van De Brink, De Koog. Diverse grondtransacties aan De Koog in verband rioleeringsplan. In de vacature-R. Schaap, beambte in alg. dienst te Oosterend, wordt be noemd dhr A. v d. Brink. 5 Sept.: In de plaats van de heeren K, Vlaming en J. Kager als wethouders ge kozen de heeren S. de Waard en J. West dorp. Eerste stemming: S. de Waard 7, J. C. Kager 5 st; tweede stemming: J. Westdorp 7, stemmen, S. Keijser 4, J. C. Kager 1. Aan B. en W. een blanco crediet ver leend voor maatregelen ten behoeve van luchtbescherming en distributie. Oct.: Uitreiking Distributiestamkaarten. 6 Oct.: De Raad (nadien de N.'V. T.E. M.) besluit over te gaan tot stroomleve- ring aan polder Het Noorden en tot elec- trificatie van een gedeelte van deze pol der. De kosten der electrif. worden be groot op f33500. Hierin draagt het Molenbestuur f1500 bij. De T E.M. zal f 32000 Ieenen moeten. 31 Oct.: Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan dhr K. Vlaming, lid van de Raad, aan dhr J.C. Kager, op verzoek, als voorz. Kleedingcomité. Aanbieding gemeentebegrooting 1940, sluitende zonder belastingveanhoo- ging- Verhuurd in Eierland 2.277 H.A. aan dhr C. de Wit, 1.523 H.A. aan dhr LKok, in beide gevallen a f40 per H.Aj; 1 H.A. aan dhr F. vid. Star a f45.—..' Verkocht aan dhr J.C. Rab 766 vk. M. bouwterrein aan Voetbalwegje a f2.—. Dhr Joh. A. Eelman in de vac. K. Vlaming, Anti-Rev., tot raadslid be noemd. Beëediging 22 Dec. 28 Nov.: Dhr S. de Waard benoemd tot ambtenaar Burg. Stand (vac.-K. Vlaming) De Raad adviseert de Regezrirïg de te vorderen persoonlijke diensten, in oorlogstijd, niet te betalen naar basis werkverschaffingsloon maar 20 pet. hoo- ger (65 stemmen) 22 Dec. Verpacht in Z.-Eierland 0,5517 H.A. achter de school aan C. de Wit voor f35,per H.A. Het voorstel Joh.A. Eelman om de post Staangeld-en-kermis, f1700,,te schrappen, verworpen; vóór: de heeren J oh. A. Eelman en S. de Waard. De Gemeentebegrooting aangeno men z.h.st Het aantal opcenten op hoofdsom Gem.-fondsbelasting op 75 gehandhaafd. ZIJ, DIE HEENGINGEN. 22 Febr.: Mgr. Stolk, oud-pastoor van Oudeschild, eene-kanunnik van het Kapit tel van Haarlems Diooees, 86 jaar. 3 Maart: Dhr J. Maat, 88 jaar, mede oprichter V.IjO.D. 31 Maart: Dhr J. Eelman, 69 jaar, oud-dijkgraat Waalenburg. 12 Mei: Dhr R. P. Keijser, 70 jaar, oud-wethouder. 19 Mei: Dhr A. Witvliet, 63 jaar, ruim 37 jaar bedrijfschef der fa. C. R. Keijser en Co. 25 Mei: Dhr J. de Beurs, 54 jaar, Dir. Kantoor Den Burg, Rotterd. Bankvereen. 7 Juni: Dhr H. van Hof. 75 .jaar, Zeist, van 1904-1911 Dir. P.T.T.-kantoor alhier. 2 Juli: Pastoor Koevoets, 64 jaar, te A'dam, van 1915-1920 te Oudeschild. 3 Aug.: „Opoe Busselman", 95 jaar en 9 mnd., Den Burg, onze oudste ingeze-. tene. 9 Aug.: Dhr N. Kortenhoeven, 37 jaar, Den Burg, voorz. Afd. Texel Bijenteelt, oud-secr. Texels Fanfare. 16 Oct.: Dhr H. W. Hoogerheidet 70 jaar, wieger aan de afslag te Oudeschild. 17 Oct.: Dhr W. R. v. Douwen, 78 jaar, te Huizum, oud-onderwijzer o.l. school te Den Hoorn. 22 Oct.: Dhr S. de Boer, 70 jaar, te Sneek, oud-onderwijzer ulo Den Burg. KERKELIJK LEVEN 8 Jan. Afscheid Ds. EX.B.Kok, Geref. predikant H.V. te Oosterend, wegens ver trek naar Bussum. 12 Jan. V.P.R.O.-avond in de Doops gezinde Kerk te Den Burg 22 Jan. Ds. Van 't Hooft, De Waal, na langdurige ziekte weer op de kansel. 27 Jan. R.K. Comité gevormd om ac tie te voeren voor de „Nieuwe Oemeen schap". 24 Maart. Dr. Alb. Vis beroepen te Beverwijk; 10 Sept. Intree aldaar. 28 Mei: Zendingsfeest aan De Koog. 5 Juli. Ds. K-T-Gorter^ te Temaand. beroepen tot predikant in de Doorsgez. Gemeente Burg, Waal, Oosterend. In tree: 1 Oct. 19 Juli: Evang. samenkomst ijh. Park. 13 Aug. Gouden priesterfeest Mgr. La^ gerweij te Amsterdam, van 1906-1911 te Den Burg. Aug. Tot opvolger van Kapelaan Grent, die naar Alphen a.d. Rijn gaat, wordt genoemd kapelaan CC.Kroon. 21 Aug. Ds. N.J. van 't Hooft, te De Waal, 35 jaar predikant. 3 Sept. Dr. Vis neemt afscheid. 4 Oct. Ds. P.Glas, N.H. predikant te Scheemda, vroeger te Oudeschild, viert zijn zilveren ambtsjubileum. Oct Dhr D.B. Starrenburg tot hulp prediker in de N.H. Gemeente te Den Hoorn benoemd fDs. Wes9eldijk is in militaire dienst tijdelijk)

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1