TEXELSCHE COURANT TRIUMPH KLOOSTERBALSEM Zaterdag 6 Januari 1940 Eerste blad No. 5409 LAAT IN 1940 I UW SMAAK TRIUMPHEEREN ROOK DE BESTE \c SIGARET GESPRONGEN HANDEN 52ste Jaargang Achter de wolken schijnt de zon. minium zoo sprak. FINLAND. Texelsche Berichten AKKER'S De Wereld IIN KAART Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 Als we allen onze plicht doen zal er een tijd komen van Vrede D op aarde. Zoo zijn we dan wederom een nieuwe jaarkring ingetreden en we maken ons gereed om onze arbeid opnieuw aan te vatten Eenigszins ontnuchterd staan we, na de gezellige dagen, die we achter de rug hebben, tegenover het groote ledig en de onzekerheid, wat de toekomst in haar schoot verborgen houdt. Maar - er is vooral één ding, dat ons wellicht ont moedigend aandoet: het is, dat we ze weer voelen naderen en dicht tot ons ko men, de schaar van moeilijkheden, zor gen en bezwaren, die we zoo gaarne aan de overzijde hadden achtergelaten. Ze hebben met ons de grenslijn overschre - den, we zijn geenszins van hun drukken de last bevrijd. Hoe kon het ook anders De wisseling van het jaar stoort zich aan het menschenleven niet. Hoe veelvuldig, hoe van harte we het elkaar ook toewen- schen, het nieuwe jaar doet ons geen be lofte om de oplossing van oude moeilijk heden te bespoedigen of om moeilijk heden van ons af te wenden. Dat doet het niet. Maar toch wel iets anders: het geeft ons een verfnsschende kijk op de dingen en dat kan van groote invloed zijn. In plaats van in dezelfde sleur voort 1e gaan, hebben we even stil gestaan. We hebben voor datgene, wat goed was, ge dankt en in stilte hoopt, dat het ook in het nieuwe jaar ons deel zou blijven. Maar we hebben ook wat ons kwelt en bezwaart eens goed onder oogen gezien; en meestal, al we dit in volle oprecht- heid doen, is het wel iets lichter te dra - gen dan het ons eerst had toegeschenen. Het valt niet te ontkennen: wij men - schen verzwaren ons leed op verschillen- j de wijzen. In de eerste plaats door be zorgdheid van te voren. We laten onze gedachten maar steeds omzwerven in de denkbeeldige sfeer van wat we vreezen, we zien de donkerste wolken nog voor ze zich aan de horizon vertoonen en om - floersen op die wijze ons eigen zonlicht S? De mensch lijdt dikwijls het meest J Door lijden, dat hij vreest. En dat nooit op komt dagen Dies heeft hij meer te dragen Dan God te dragen geeft. Laat ons echter aannemen, dat in wer- [kelijkheid donkere wolken zich boven kons hoofd hebben samengepakt en dat fhet oudejaar ons een erfenis heeft ach tergelaten, die we moeten aanvaarden; jftöan juist is een onbevangen nuchtere blik, die alles aanziet, ontdaan van eigen tij voegsels, een groote zegen. Het hangt verder in groote mate af van ons tempe rament, of we» in staat zijn achter de j||Wolken het licht te zien schijnen Voor luchthartige naturen is het nauwelijks een inspanning, terwijl anderen er zich niet dan met groote moeite toe kunnen dwingen. Maar een ieder kan 'toch pro- v jfceeren zijn gemoed te keeren naar de zon gelijk de bloem zich keert naar het licht Het leed is dan daarom gemakkelijker te dragen, omdat we het beschouwen als een wolk, die voorbijdrijft, die onmoge lijk voor eeuwig de klare hemel kan ver- duisteren, zij het ook, dat de tijd ons stervelingen lang toeschijnt, I Achter de wolken schijnt de zon. Dit heeft voor ons nog een hoogere i fceteekenis. Het licht, dat achter de wolk is en haar eenmaal kan en moet doorstra len, behoeft niet van buiten te komen Het moet van binnen komen. Het moet 1 opgaan in onze ziel en telkens door ver- hieuwde zorg woiden ontstoken en bran- pende gehouden. Er moet gestadige wer- King zijn, zoo van binnen naar buiten als -^»an buiten naar binnen. Actief tegenover V '/actief, kracht tegenover kracht. Het moe- e|ten de stralen zijn van onze hoop, van d onze moed, van ons geloof en van ons vertrouwen. Het licht van ons innerlijk leven moet worden gesterkt en gevoed totdat het tenslotte alle duisternis ver- drijft en alles, ook het kwade, in zich op- neemt on? het te doen medewerken ten goede. Illfl|ililllliiiiifiiiiiiiiiiiiiililiiiiimiiiiitiiiiiiiiiiiiiiii!iiitiiiiiiiitiiiiii<i:!iiii|||||| Illll|lllllllllllllllinillllllllllllll!llllllllllllliilill||||||||||||||||||||||||||||||||:|!|jj||| lks DR. H. COLIJN, in een radiorede: Er -»is geen beter voedingsbodem voor de U bolsjewistische wereldrevolutie dan een na de oorlog zieltogend westelijk Euro- b'. pa, dat, naar adem snakkend, machteloos aarde ligt. Geen schooner gelegen - beid voor het politieke Rusland om z'n ^eeuwenoude wenschen in vervulling te [gdr °n Saan- ^an wanneer de andere Euro- jyfeesche groote mogendheden, door onder- linge strijd uitgeput, tot machteloosheid zijn gedoemd EERBIED is het hoogste ge- ll«> veel, waarvoor de mensch vat- baar is, de kroon op heel zijn zedelijk wezen, zjelfs in zijn een- voudigste vorm kostelijk als fijn li* goud. THOMAS CARLYLE Korte geschiedenis van de 12e eeuw tot op heden. Finland was reeds in de jongere Noor- sche steentijd bewoond. Eerst in de 12e eeuw wordt Finland in de geschiedenis genoemd, toen het door Zweden werd veroverd en de bewoners tot het Chris tendom overgingen. Sedert 1581 een grootvorstendom, kwam het van 1721 - 1743 onder Russische heerschappij met eigen grondwet en bestuur, waaraan Rus land na vele wederwaardigheden in 1899 een einde maakte, nadat Finland reeds in 1809 door Zweden definitief aan Rus land was afgestaan. In 1905 werd 't land weer in zijn rechten hersteld, maar deze rechten werden in 1910 door Rusland sterk ingekrompen. Tijdens de wereldoor log brak een opstand uit tegen de Rus sen en in 1917 werd een voorloopige Fin- sche regeering ingesteld, die de oude staatsregeling in eer herstelde In 1918 beproefden de Russen de Finsche staat omver te werpen, maar met de hulp van Duitsche troepen werd het Russische ge vaar bezworen. Op 17 Juli 1919 werd de tegenwoordige grondwet aangenomen de republikeinsche regeeringsvorm. Na twintig jaar is Finland weer het mikpunt van Russische agressie gewor den. Naar de grootte gerekend, is Finland de zesde staat van Europa: 388.279 v.k. KM. Het telt echter nauwelijks 3,7 millioen inwoners, onder wie 350.000 Zweden. Finland bestaat voor een groot deel uit meren (70.000 v.k. K.M De bosschen van Finland beslaan wel 45.000 v.k. K.M. In het noorden strekken zich bovendien uitgestrekte toendra' s uit. De bevolking behoort overwegend tot de Luthersche godsdienst. De hoofdstad Helsinki (Helsingfors) telde, voor de evacuatie, een kwart mil lioen inwoners. Finland kan ongeveer een half millioen man onder de wapenen roepen. De Finsche luchtstrijdkrachten wor den geschat op 150 vliegtuigen. De vloot bestaat uit 8 torpedobooten, 4 onderzeebooten en 6 kar.onneerbooten PRAATAVOND VEREEN OUD LEERLINGEN LAGERE LANDBOUW SCHOOL. Deze vcreeniging hield dezer dagen haar derde praatavond van dit seizoen. Daar de voorzitter, de heer P. Geense, niet op tijd aanwezig kon zijn, wordt de vergadering door de heer Leber geopend Hij heet de aanwezigen hartelijk welkom en geeft dan het woord aan de heer C. P. Drijver, die beantwoorden zal de vraag: Is het gewenscht oudere kalveren biest te geven? Het geven van biest aanoudere kalve ren gaat tegen de natuur in, daar de biestmelk dadelijk aansluit bij de voe ding voor de geboorte. Biest bevat een hoog percentage licht verteerbare ei- wiïachtige stoffen en een zeer hoog ge halte aan mineralen, wat bij oudere kal veren gemakkelijk tot ingewandstoornis sen kan leiden. Bij de discussie, die hier op volgde bleek wel, dat meerderen de ei varing hadden opgedaan, dat men met het geven van biest aan oudere kalveren zeer voorzichtig te werk moet gaan. De heer Koens, die een en ander nog dui delijk maakte, merkte op, dat biest de noodige bestanddeelen voor de opbouw van het lichaam bevat en daarom wel eens gunstig werkt bij kalveren, die het in de eerste tijd niet zoo best hadden ge had. Hoeveel bieten aan paarden die werken? Deze vraag werd beantwoord door de heer Koens In Duitschland is men door proeven tot de conclusie gekomen, dat men bij werkpaarden kan gaan tot 20 suikerbieten per dag. Later zijn er proeven genomen door Denen en Noren en deze meenden, dat men kon gaan tot 25 kg. suikerbieten o40 kg. voerbieten. Ook in ons land is door enkelen wel eens piopaganda gemaakt voor het voeren van veel bieten aan werkpaarden. Men moet er echter om denken, dat men slechts ge leidelijk tot zoo'n groote hoeveelheid kan komen. Voorzichtigheid is vooral gebo den tijdens de rustdagen. We kennen allen de z.g Maandagziekte ot Pinksterziekte. Dit is een gevolg van het feit, dat de IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIIIIII VAN OVER DE GRENS. ||||||iiiiiii!iiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.ji|||||| WORDEN RUSLAND EN JAPAN HET EENS De veldtocht in Finland bindt de Rus sen de handen in Europa, meer dan men te Moskou verwacht had. Deze tegenslag der Russen komt de Japanners ten goe de. Japan heeft het moeilijk tusschen de twee machten in: het wordt bij zijn cam- pagne in China in het noorden bedreigd door de Russen en in zijn handelsbetrek kingen door Engeland en Amerika. Nu de Russen geneigd zijn tot concessies in Azië, heeft Tokio hiervan gebruik ge maakt. Op 30 December is een Russisch- Japansche overeenkomst tot stand geko men. Drie moeilijkheden bestonden er tus schen de beide mogendheden In de eer ste plaats is Japan voor zijn volksvoedsel (dat voor een groot deel uit visch bestaat) afhankelijk van de visscherij in de Sibe rische wateren, bij Sachalin De conven tie, die hieromtrent bestaat, is iedere keer slechts met de grootste moeite verlengd. Japan echter begeert een accoord op lan ger termijn, opdat het niet ieder jaar die moeizame onderhandelingen moet voe ren en onder de druk van Moskou komt. Men heeft nu de conventie verlengd en bovendien afgesproken, nog in de loop van dit jaar een definitieve regeling te treffen. In de tweede plaats was er een geld kwestie. Japan had van Rusland de spoor weg dooi Mandsjoerije gekocht. Nu had men moeilijkheden bij de betaling van de vervallen termijn. Ook dit is geregeld. In de derde plaats was er de regeling an de grens tusschen Siberië en Mand sjoerije. Hierover is men nu al vijf jaar aan het onderhandelen. Men zal nu een gemengde commissie benoemen om de grens af te' bakenen. Het belang Van dit alles is vooral de wil, die van beide zijden blijkt, om tot 'n accoord te komen. De Japanners heb ben thans het voordeel, dat zij wat ster ker staan in hun onderhandelingen me' de Amerikanen. Er moet een nieuw han delsverdrag komen tusschen Tokio en Washing on. Dit zal nu wel niet zoo spoedig gaan. Op zijn mooist kan Tokio een voorloopige regeling gedaan krij gen. De Russen hopen op de duur Japan geheel voor zich te winnen en zoo een combinatie Berlijn Moskou Tokio tot stand te brengen. Dit zal echter ook wel niet zoo makkelijk gaan. Japan heeft ei belang bij nog wat te wachten met zijn keuze. dieren tijdens de rustdagen te veel voed sel krijgen. Er wordt dan rescrvevoedsel in de spieren boven ,t kruis weggelegd. Wanneer de dieren nu dadelijk daarop zwaar werk krijgen, wordt dit reserve- voedsel plotseling afgevoerd en de spie ren schieten vol melkzuur, wat verlam ming tengevolge heeft. Indien eenigszins mogelijk, late men de dieren tijdens de rustdagen wat beweging nemen. Wat is de meest geschikte kalftijd bij koeien? De heer A. Keyser gaf op deze lang niet gemakkelijke vraag een antwoord. Dit kan afhangen van allerlei factoren. Indien geen krachtvder aanwezig is, zal kalven gedurende de wintermaanden on- voordeelig zijn. Is men gewend veel kal veren aan te zetten? Dan is ook de win ter niet geschikt, want winterkalveren worden duur Koeien met lage productie late men niet in de winter kalven. Wan neer het gaat om de vraag: Bij welke kalftijd produceert de koe het meeste melk, dan meen ik op grond van mijn ervaring te kunnen antwoorden, dat de meest gunstige maanden November, De cember en Januari zijn. De koeien geven dan de eerste maanden op stal veel melk en blijven ook de eerste maanden in de wei nog op goed peil. Kalven gedurende de zomermaanden is uit het oogpunt van de productie beslist onvoardeelig Hcc breng ik mijn schapen het best dc winter door met weinig krachtvoer en weinig hooi Dhr A. Lap Jz. beantwoordde deze vraag: In een open winter gaat het nog wel. Als de schapen dan op een droog stuk land loopen en niet te dik, d.w.z. niet meer dan vijf per H.A., redden ze zich nog wel, maar als het begint te vrie zen is bijvoeren beslist noodig. Dat ging ook goed met gedroogde pulp en spoe - ling, maar dit is niet meer in de han del. Op een gemengd bedrijf redt men zich gemakkelijker dan op enkel weide- bedrijf. Meestal is dan nog wel boonen- of erwtenstroo aanwezig, wat ook een heel goed voer is. Bij de bespreking, die hierop volgde, hoorden we, dat heel goede resultaten werden verkregen met bieten, aardappelen en kuilgras. Met ruig of kaal land de winter in Op deze vraag gaf de heer Jac. Roe per Johz. antwoord. Deze meende, dat 't al lang uitgemaakt is, dat met kaal land de winter in voor de schapen het best is De ruige rommel, die in de winter op 't land staat, was oorspronkelijk eiwitrijk gras, maar is nu weinig meer waard. Uit dat oogpunt dus al te veroordeelen Ieder weet, dat op het kale land altijd nog wel iets te halen is in de winter. Er groeit altijd nog wel iets. Wanneer de dieren het land een paar dagen rust ge ven moeten doordat er sneeuw ligt, zien we daarna dat het gras gegroeid is. Het duurt in het voorjaar ook veel langer voor het ruige land weer aan de gang is, terwijl ook vaak blijkt, dat de slechte gi assen de overhand hebben gekregen. Hoeveel zuur is noodig om 25000 K.G. stoppelknollen in te kuilen of is er een betere manier van bewaring De heer Van den Ban gaf hier een ant- woord op: De eenige manier om stoppel knollen in te kuilen is met Finsch zuur. Er zijn met deze manier van kuilen heel goede resultaten bereikt. Het verlies is veel minder dan bij de gewone Hollanü- sche kuil Een groot bezwaar van de Finsche methode is, dat alles zoo nauw keurig moet gebeuren. De kleinste on nauwkeurigheid doet de kuil mislukken. En dat kan voor het vee schadelijke ge volgen hebben. De heer Van den Ban is van meening dat er een betere manier van conserveering is dan kuilen De te genwoordige proeven met het drogen v. groenvoer hebben bewezen, dat dit een manier is met nog kleinere verliezen dan bij kuilen en men krijgt een product, dat zonder eenig gevaar te voeren is. Vooral voor de zuivelbereiding is deze manier van conserveering verre te verkiezen bo ven inkuilen. De zuivelconsulenten too- nen zich altijd groote tegenstanders van het voeren van kuilvoer, door de onge makken die het geeft bij de zuivelberei ding. Wanneer is een tractor rendabel Welk soort voor lichte en welk soort voor de zware grond De heer R.W.Stoepker acht op grond van zijn ervaring het gebruik van een tractor rendabel op 40 H.A. kleigrond.Dc eenig bruikbare tractor op deze gronden is de rupstractor. De voordeelen op deze gronden bij het gebruik van een tractor zijn eigenlijk niet in geld uit te drukken Het is voor deze gronden beslist noodig, dat ze vroegtijdig, d.w.z. voor de winter om komen. Dat krijgt men bij gebruik van paar den niet gemakkelijk klaar. Men heeft bij het gebruik van een tractor op een bedrijf van 40 H.A. daarnaast twee paai den noodig Op zandgrond zou ik de aanschaf ren dabel achten als het bedrijf 50 H.A. is. Hier geef ik de voorkeur aan een wiel- tractor daar de slijtage van een rupstrac tor op deze gronden zeer groot is. Men zal dan daarnaast nog vier paarden noo dig hebben. Het is beslist noodig, dat men bij het gebruik van een tractor er de ge schikte gereedschappen achter hangt, - want om voordeelig te werken moet 'n tractor zoo goed mogelijk belast zijn. Om te slagen met een tractor is het beslist noodig, dat men er liefhebberij voor heeft en met het gebruik goed op de hoogte is. Ik zou een cursus in motorkennis ook zeer op prijs stellen De heer Renooy beantwoordde de laat ste vraag van deze avond: Wat zijn goede fruitsoortcn in een boe- rentuin Van de handpeer werden genoemd de Kruideniers, Maagdepeer, Comtesse de Paris, Conference, Zwijndrechtsche Wijn peer; van de stoofperen: Gieser Wilde man, Winter Jan en Winter Louwtje. Goede appelsoorten zijn: Dekker's Glo rie, Roode Tulp, Sterappel, Zoete Erm - gaard, Vlaamsche Zoet en Jac. Lebel. Dit zijn soorten, die gemakkelijk groei en Natuurlijk moet men met denken.dat dit nu beteekent, dat je zoo.'n boom maar plant en er verder geen omkijken aan hebt. Iedere boom vraagt zijn cultuur - zorg. ook genoemde soorten, maar deze pullen ook in minder goede omstandighe den. wanneer edeler soorten 't er bij la ten zitten, nog een redelijke opbrengst geven. Er werden de heer Renooy nog enkele vragen gesteld: Hoe wijd moet ik mijn boomen planten Voor blijvers is dit bij struiken zes M., bij halfstam tien M. Dit schijnt in het begin erg ruim te zijn, maar later hebben ze het beslist noodig. Moet ik de grond onder de vruchtboo- men zwart houden of mag ik er gras la ten groeien Voor jonge boomen is het gewenscht de eerste jaren een kring om de boom zwart te houden,later mag het begroeid zijn. Tegenwoordig maait men het gras in de boomgaarden af en laat me nhet op de plaats verrotten. Dit heeft cp zware gronden een goede invloed op de structuur van de grond. Hoe ontstaan de z.g. beurtjaren.? Vooral een verschijnsel van minder goed onderhouden tuinen. De boom wordt dan zoo uitgeput door een behoorlijk goede opbrengst, dat er met voldoende reserve voedsel wordt weggelegd voor het vol gende jaar. Daar het intusschen flink laat was ge worden. volgde hierna sluiting. De heer Van den Ban merkte nog op, dat we met de praatavonden op de goede weg zijn. - De groote belangstelling en het gezellige verloop bewijzen het. Aan de sprekers werd dank gebracht Van G. zjjn pijnlijk, lastig en leelijk om te zien! Maar dóAraan sukkelen is nu niet meer noo dig! Ge behoeft ze niet te krijgen en Ge kunt er dadelijk af zijn, mits Ge Uw handen met den verzachtenden Kloosterbalsem verzorgt. Kloosterbalsem is een bijzondere balsem die heerlijk verzacht en die Uw huid prachtig glad en gaaf maakt, dank zii de aromatische en huidgenezende bestand deelen die Uw huid ols 't ware verjongen. Kloosterbalsem dringt diep in de weef sels en maakt deze weer gezond en soepel Akker's Kloosterbalsem bijt niet, zooals andere middelen en is ook niet te ver gelijken met geparfumeerde crèmes, die wel aangenaam ruiken, maar niet genezen. Onovertroffen als huidgenezend middel bij brandwonden, schaafwonden, schrale huid, open huid, kloven en wintervoeten Per pot van 25 ram f 0.621 p. pot van 60 Gram f 1.1H ||||||iiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiniii|||||| mill PLANTEN IN KAMER EN TUIN. Iliti! Illllliiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiillllll 157. GERANIUM. Pelargonium, ver langt naar winterrust, koeler plaatsen en minder water geven. Als hergroci komt begin Maart, verpotten en meer water geven. 158. MEST. Alleen 's winters groeien de en bloeiende planten (enkele Primu la's, Cyclamens, diverse Kaapsche bol gewassen) mogen nu bemesting heb ben Fuchsia's ook laten rusten, zie bo ven bij Geraniums. 159. LUIS kunt u afwasschen met slappe oplossing van groene of gele zeep. löü. LECTUUR. Een geschikt boekje is „Zelfstandig planten verzorgen en onderhouden", door Johanna Vis. HET NABIJE OOSTEN. Uit de berichten, welke de laatste dagen uit het Nabije Oosten kwamen, blijkt, dat hier in alle stilte groote troepenmachten zijn samengetrokken, kennelijk met het doel een eventueelen aanval van het Roode leger naar het Zuiden te verhinderen. Aan Fransche soldaten, die in Syrië zijn ge concentreerd. Deze zijn versterkt met tach tig duizend Engelsche soldaten uit Irak. Palestina en Egypte. Zij vormen een niet te onderschatten steun voor het Turkschc leger, dat uit ongeveer vijfhonderd duizend man bestaat. Het opperbevel van de Fran sche en Engelsche troepen is aan generaal Weygand opgedragen. de Russische grenzen staan op het oogen- blik honderdvijftig duizend inheemsche OEHNA ^Q£ DAfy

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1