Mifnltardtjes Brieven van Texelaars in den Vreemde. Texelsche Berichten Pretoria, 15 Dec. 1939. Deze week is de Texelsche Courant niet gekomen. De postbode ging voorbij met de woorden Ek ihè niks vir jou nie; die posboot 'het nog nie angekom nie". Inderdaad. Het is oorlog en het onge rief van het niet op tijd ontvangfen van ons (vergroot) lijfblad is voor ons het eerste tastbare bewijs, dat „wij", Zuid Afrikaners in oorlog zijn; waarmee ik maar wil zeggen, dat wij nog niet op het slechtste gedeelte van de oorlogvoe rende wereld zitten. In Zuid-Afrika zou je stellig niets van de oorloge merken als er geen kranten en geen radio beston den, maar aangezien die hier wel degelijk zijn, wil ik eens vertellen, hoe Zuid-Afri ka op de oorlog reageert, Zuid-Afrika met zijn politieke verdeeldheid en partijen die lijnrecht tegenover elkaar staan. Tot voor enkele jaren kende men in Z. Afrika maar twee machtige partijen: de South Africa Party, kortweg de S.A.P. genoemd, en de Nationale Partij, de N. A.T. gehceten. De rcsp. leiders waren Smuts en Herzog. Beiden hadden in de Boerenoorlog tegen de Engelschen ge vochten. Smuts verzoende zich geheel met de Engelschen. Het Engelsche element was wel zoo sterk, dat hij het beter achtte het idee van een vrije Republiek voorloo- pig maar buiten beschouwing te laten en een Zuid-Afrika op te bouwen, waarin Engelschen en Boeren als één volk kun nen leven. Herzog hield echter nog vast aan het ideaal van een vrij land en had ongetwijfeld alle boeren achter zich. Dit hield zoo aan tot plm. 1932, toen de „Sappen" en Herzog met zijn „Natten" tot de ontdekking kwamen, dat hun ver schillen niet zoo heel groot waren. Zuid- Afrika was toch een vrij land met zijn eigen, door het volk zelf gekozen parle ment. Dus werd de strijdbijl begraven en de Vereenigde Partij opgericht met Her zog als eerste minister. Regeeren zonder oppositie is in een de mocratisch land even ondenkbaar als een tevreden sChapenboer. Een der oude „Nat ten" weigerde samen te smelten en richtte de Nationale gezuiverde Partij op, welke 't in sterkte moest afleggen tegen de Vereenigde Partijen, maar toch een tamelijke oppositie vormde. De Vereenig de Partij, waarvan de leden „Smelters" werden genoemd, was een gematigde Par tij. Zuid-Afrika met zijn eigen parlement, vlag en volkslied, was toch zoo zelfstan- DE DERTIG POLDERS. De heer P. Bakker Az. alhier werd herbenoemd als heemraad van het Wn terschap de Dertig Polders. ZONNESTRAAL-LOTERIJ. Ten dienste van onze abonné's ligt op ons Bureau ter inzage de trekkingslijst van de Zonnestraal-loterij, welke een dezer dagen heeft plaats gehad. KUNSTMEST. Maandag a.s houdt de heer C. KEIJ SER Hz. in de Landbouwschool wieer zit ting van 9—1 uur voor hen, die toewij zingen van kunstmest en zegels in ont vangst willen nemen. WERKBOEKJES. Van politiewcge wordt er aan herinnerd dat de werkboekjes, voorgeschreven in het Rijtijdenbesluit, gedurende een kalender jaar geldig zijn. Voor 1 Januari hadden dus nieuwe op de Gemeente-secretarie moeten zijn aangevraagd. Hun, die nog in gebreke bleven, wordt aangeraden, zien onverwijld van een gelig boejkje t; voor zien, daar binnenkort met de controle een aanvang wordt gemaakt. DE P.T.V. TEXEL. W.A. IN 1939. In totaal werden er in 1939 2.942,728 eieren aangevoerd tegen 2857611 in 1Q3S. Er werden dus in 1939 85117 eieren meer aangevoerd dan in 1938. De prijs was in 1939 gemiddeld 1 cent per 100 eieren hooger dan in 1938. Er werd in 1939 voor f 2200 aan pluim vee aangevoerd tegen f 1900 in 1938. Hoewel de aanvoer in 1939 beter was dan in 193S deelde de heer Sluisman ens mee, dat het voor de pluimveehouders toch een slechte tijd was. De broedv r- gunn n jen zijn cok weer met 20 pet. inge kort, zoodat h erdoor e n'uimveestapel k'e ner zal worden Door het uitbreken van de oorlog worden boven lien de kos ten van het transport door het n'-cjeo, dat hieraan verbonden is, /eer verhoogd. - J.B. IETS VOOR U? De heer Pi sart, secr.-penn. van de afd. Te el van het Ned. Roode Kruis doet ons ter aankondiging toekomen het eerst: nummer van het pas verschenen orgaan, een maandblad, \an gencemTe vereeni ging. Het doel van dit bla.l, dat talrijke boeiende en goed geïllustreerde artikelen bevat, wordt het beste getypeerd, door de woorden, welke H.K.H. Prinses Juliana er aan heeft meegegeven. „Moge dit blad een schakel zijn in de keten, die al degenen, die hun krachten in dienst van het Nederlandsche Roode Kruis hebb:n gesteld, verbindt. Moge het hen steeds nauwer bijeenbrengen in het nastreven van hun doel." Pen proefnummer zal de heer Pisart u gaarne doen toekomen. U kunt aan diens adres ook een abonnement opgeven; het ikost f 3. per jaar. dig als men maar vvenschte. Men maakte dan ook geen enkel bezwaar tegen het natuurlijke feit, dat Engelands Koning ook de Koning van Zuid-Afrika was en dat het „God save the King" bij open bare gelegenheden ook gespeeld werd. Ook zond de Koning een gouverneur naar Zuid-Afrika, echter een geboren Zuid- Afrikaner. Gij ziet: Afrika is een land op zichzelf en men verwarre het land nie* met een gewoon koloniaal bezit. En wie de verslagen van zittingen van het Par lenient goed volgt, zal dra bemerken, Jat het hier lang geen schijnvrijheid is, want er wordt altijd duidelijke taal gesproken. De nationalisten meestal de „gesuuver- den" gen.emd, dachten er echtir niet zoo over. Zij zijn de oppositie en de haters van alles wat Engelsch is. Enge land was toch het land waar men een dikke 30 jaar geleden tegen vocht. En geland was het, dat Zuid-Afrika's pre sident Paul Kruger verjoeg, vrouwen en kinderen in de concentratiekampen op sloot, waar door de s'echte behandeling er 26000 stierven. En men weet, hoe gaarne /.ooiets nog met allerlei gruwel verhalen aangedikt wordt en men de mis daad van een enkeling gewoonweg op de schouders schuift van het heele volk. Dus samengaan met Engeland? Dat nooit. De haat tegen de Engelsclunan zit ontstellend diep, vooral in die lagen der bevolking, die van het platteland kwamen. Op dui delijke manier eischte men „een repu bliek en een President so gauw as moont- iik", en de Engelschman maar weer te rug naar „sij eie Enlpaaier". Ziehier, lezer, in grove trekken een schets v an de politieke toestand, zooals die was tot het uitbreken van de oorlog. Teen kwam die Zondagmorgen, waarop Chamberlain zeide, dat het „War" (oor log) was. Terstond vergaderde het Par lement, om de toestand te bespreken. Ejt gingen stemmen op om ook oorlog te verklaren. Anderen zeiden. Wij blijven neutraal. Maar Jan Smuts veelde 'daar heel weinig voor. Zuid-Afrika met zijn heel dunne bevolking, maar met zjjn enorme rijkdom mocht niet neutraal blij ven. Het moest Engeland steunen. Eco nomisch hangt Zuid-Afrika geheel van Engeland af. Fabelachtig groote geld sommen zijn hier door Engelsche kapita listen in de goudmijnen gestoken,, in de goudmijnen van het practisch zelfstan dige Zuid-Afrika, dat echter staat en valt met het Engelsche kapitaal, dat zich op zijn beurt weer beveiligd gevoelt door de machtige Engelsche vloot. Daarom is het een levensbelang voor Z.-Afrika dat Engeland 'ie oorlog wint. Herzog wilde echter die kant niet uit. Wat heeft Zuid-Afrika met Duitschland noo- dig7 En het Nationalistisch bloed be gon weer te bruisen. Twee moties wer UITSLAG KERSTPRIJSVRAAG. De deelname aan deze prijsvraag heeft verre onze verwachting overtroffen en het heeft dan ook vrij wat tijd gekost alvo rens wc de uitslag konden vaststellen. De afgebeelde personen waren de vol gende In procenten vermelden we het aantal juiste antwoorden 1. HENRI COCHET, de befaamde Fransche tennisspeler, die zoo vaak in in ternationale wedstrijden lauweren oogst ten 20 pet. 2. PAUL ROBESON, bekend van het witte doek, met zijn echtgenoote. 80 pet. 3. H.K.H. PRINSES JULIANA. 100 pet. 1. FRANS ERIK SILLANPAn de Fin- sche schrijver, aan wie op 9 Nov. 1.1. de Nobelprijs voor Literatuur 1939 werd toe gekend. 30 pet 6. DE HERTOG VAN WINDSOR, ex- koning van Engeland, en echtgenoote. 100 pet 7. CH. L1NDBERG, de beroemde Ame- rikaansche piloot, die 21 Mei 1927 in 33.5 uur van New-York naar Parijs vloog. 100 pet. Met de namen van Prinses Julianaj |het Hertogelijk Paar van Windsor en Lindbergh had geen enkele inzender mceite. Maar Cochet was voor de mees ten een struikelblok; 10 pet. zag Perpv afgebeeld, 20 pet. Tilden, 10 pet. Boro- tra, 10 pet. Vines. En toch was het heusch Cochet. Merkwaardig is wel, dat naast de 30 pet. „stemmen" op de Finsche schrijver Sillanpaa cr evenveel op de NzderlanJ- sche literator Lod. van Deysse! werden uitgebracht. Een enkeling noemde Piran dello, de Italiaansohe toonee!schrijver. Met de prominente figuren van de film bleken de inzenders feoeJ Jbekend. 80 pet herkende het echtpaar (Paul) Robeson. De overigen hielden iet of op Max Schemeling of op Joe Louis aan. We danken de inzenders voor de be toonde belangstel 1 nj en verzekeren de prijswmners, dat wij de „on Herschei J n oen zoo spoedig mogelijk aan hen (haar; 'zullen doen toekomen. DE PRIJSW1NNERS. 1. A. J. DE GRAAF, Katendr. Lage- dijk ISia, Rotterdam Z. Fen vulpenhouder met 5 jaar garantie (vijf namen). 2. DAMES VOS, Pr.ivses Mariannelaan 153, Voorburg. Gratis een jaar de „Tex. Crt." (vijf na men ingezonden). 3. Mw A. DIJKSEN-JONKER, Schil dereind 1 ex. „Wij wonen op een eiland" van F. Ie Maire. (vier namen ingezonden en van een nog vermeld „Nobelprijswin naar"). 4. H. BOON, Schilderweg. Een fraai foto-album (vier namen inge zonden.) REDACTIE. den ingediend: een om de oorlog te ver klaren aan Duitschland en één om neu traal te blijven. Smuts diende de eerste in en Herzog de tweede. En Smuts won de strijd. En weer stonden de twee mannen tegenover elkaar. En de gevolgen? Bij de stemming steunden de „Niatten" Her zog, die echter toch in de minderheid bleef. De Vereenigde Partij scheurde en Smuts vormde een ander kabinet. De Nationalisten en de Herzogaanhan- gers, ik zou ze, om verwarring te voor komen, maar „de gescheurde smelters" ncemen, g'ngen nu weer hand in hand. Er werd een groote protestvergadering te pen de oorlogsverklaring belegd dicht bij net n aanbouw zijnde Voortrekkersmonu ment... Volgens de Nationalistische pers waren er op deze „hereenigiaigsbij- eenkomst" ru.m 70.000 menschen. De Engelsche bladen schreven van bijna 15000. Dus zal de aanwezige verslagge ver van de Texelsche Krant het maar op 42.500 aanhouden Tijdens en na deze ver gadering was het echter uiterst rustig en vredig in Zuid-Afrika, tot op de huidige dag. En achter de schermen7 Eerst een jeugdherinnering. In mijn pril'e jeugd was ik altijd dikke vriendjes met een sterke jongen uit de klas, omdat ik wist, dat hij een hekel had aan een sterk schoolmakkertje, dat Ynijn knikkers gegapt 'had. Welnu, zoo is het in Zuid* Afrika ook. De Nationalisten zijo abso luut Duitschgezind. En het geval van dt knikkers is er niet vreemd aan. En wat doet Duitschland Het neemt de kans praohtigwaar. Iedere avond zendt „Zeesen" een speciaal Afnkaansch pro gramma uit, dat begint met: „Geliefde Afrikanen". Deze uitzendingen komen voor 100 pet. schitterend over en de lezer kan v\el nagaan, waar alzoo over wordt gesproken.En de uitzendingen zijn net, zooals in Duitschland, verboden om. aan te hooren. En iedere avond opnieuw. Je staat paf en je vraagt je af, walar men de nonsens vandaan haalt. Maar de Afrikaansche regeering zit ook niet stil. Iedere avond spreekt er hier een „Inlichtingsbesampte", die door °muts aangesteld is om de beweringen van „Zeeien" te weerleggen. Die resul taten wou u weten? De Afrikanen schrij ven over „die groote leuens van Oom Jan Smuls se be amp te". De Engelsche b'aden daarentegen nemen het natuurlijk voor hem op, en terwijl ik deze Afrikaan sche radio-oorlog aanhoor, treur ik over miin Texelaartje met zijn objectieve be- r.chtgeving, dat deze week nog niet verschenen is. SIEM DE WAAL C.Hz CfE VOGELS IN DE VORST. De heer H. Kraai schrijft ons, dat ook in de vogelwereld de gevolgen van de strenge vorst al merkbaar worden. Op een dag werden voor het Museum ont vangen een wilde zwaan van de heer R. Kager, Eierland, een kerkuil van de heer T. Reuvers, een kokmeeuw van de heer M. de Vries. Alle doodgevroren of van honger omgekomen vogels. OUDESCH1LD. T.X. 24 IN HET IJS. Woensdagmorgen verlieten een paai kotters de 'haven. Zij wilden trachten door tiet ijs te breken. Een slaagde hierin, maar de TX 24, schipper W. van der Vis, was onfortuinlijk. Er zette zich een groote schots voor de boeg vast en, hoe wel de schipper zijn beste krachten in spande het schip raakte door het vele ijs aan de grond. Gelukkig kruide het ijs net, het schip liep voorloopig dus geen gevaar, 's Avonds met de vloed, kon. de reis worden voortgezet. ZOO SPRAK... ||||||!i;illllllll!lllillllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| CHAMBERLAIN, de Eritsche Premier; Dit nieuwe jaar zal waarschijlijk van de grootste historische beteekenis zijn. Het is rustig begonnen, doch het is de stilte voor de storm Tot dusver is het nog niet tot een algemeen treffen gekomen. WINDSOR AAN HET FRONT BINNENLAND De Hertog van Windsor, de voor malige Koning Edward van Enge land, is als Generaal-majoor aan 't Fransch-Engelsche Hoofdkwartier verbonden. Op vele plaatsen van de Haarlem mermeer worden lijken gevonden van rei gers, die door de koude en voedselgebrek stierven. Nieuwersluis. De 39-j. mevr. De Rooy is door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Het Ned. kustvaartuig Truida, 146 ton, uit Wildervank, is bij de Noord-Hin der op de Noordzee op een mijn geloo- pen. De vier opvarenden werden gered door het s.s. Tiberius van de K.N.S.M Tegen alle wintersche kwalen Twee stuks 10 ct. - Twaall stuks 50 ct. BUITENLAND mill BELGIE In België zijn 8000 werkloozen on der de wapenen geroepen. ENGELAND Het Engelsche mailschip Dunbar Castle, 10.000 ton, is voor de Engelsche Z.O -kust op een mijn geloopen. Geen slachtoffers. Het Britsche tankschip British Li berty, 8485 ton, is op de Noordzee op een mijn geloopen. 20 slachtoffers. Het Canadeesche Roode Kruis heeft 50.000 dollar aan Finland geschonken. Bij een treinbotsing bij Hertfords- shire werden 25 personen gewond. SOVJET-RUSLAND In Siberië worden duizenden solda ten afgericht bij 5060 gr. vorst. Ze moeten naar Finland. De sneeuw lDt 1 50 M. hoog. De troepen moeten in volledige militaire uitrusting ski-loopen over lange afstanden. Rusland zal 10.000 dollar beschik baar stellen voor de slachtoffers van de rampen in Turkije. Volgens Rome zijn er 20 Duitsche officieren naar Rusland vertrokken om het Russische leger te reorga niseeren In de Russische krant Prawda wordt verklaard, dat het roode leger in Finland bezig is een Engelsch-Fransche aanval op Rusland af te slaan. FRANKRIJK Het Fransche patrouillevaartuig Bar- sac, 1049 ton, dat bij Vigo op de kust ge loopen was, is door de storm stukgesla gen. 10 opvarenden werden gedood. Bij Orly zijn 2 treinen met verlof gangers door de mist tegen elkaar opge reden, 7 dooden, 18 gewonden. De laatste tijd wordt er in de Fran sche pers steeds meer op aangedrongen de bestaande vriendschappelijke betrek kingen met Rusland te verbreken* Zoo schreef kol. Fabry in de Matin; „Het uur is thans gunstig om de Fransche ge zant uit Rusland terug te roepen en de Russische gezant uit Parijs terug te /enden." Dit zou dus neerkomen op een Fransche oorlogsverklaring aan Rusland. In de Fransche Kamer zijn de com munisten, die demonstratief bleven zitten toen de andere Kamerleden opstonden om het leger toe te juichen, uit de Kamer verwijderd. Volgens de beleende sterrenkundige Abbé Moneux zal 1940 het einde brengen van de oorlog. FINLAND In de eerste oorlogsmaand zijn er in Finland 4000 bommen gegooid op 100 Finsche plaatsen waardoor 243 -burgers werden gedood en 269 zwaar gewond. Er werden 170 Russ. vliegtuigen neerge schoten, meldt Finland. Rusland meldt over Je groote slag van 8 Jan., waarbij 18000 Russen gesneu veld zouden zijn: „Niets van belang ge schied". DUITSCHLAND Een groote hoeveelheid voor Finland bestemd oorlogsmateriaal, meest uit Ita lië, welke over Duitschland verzonden werd, is door dit land in beslag genomen. Duitsche vliegtuigen hebben een En- gelsch lichtschip aan de O.-kust van En- aeland aangevallen. 32 personen gewond. Alle Polen in het door Duitsch'and bezette Polen moeten hun radio inl we nen. ZWITSERLAND De mobilisatie in Zw.tser'and kost 2. millioen gulden per dag. HONGARIJE In Budapest is een Vereen opge richt om de schatten van een voor 400 'aar levende kon ng, die op de bodem van de Donau liggen, boven water te bren gen. (De ken ng vluchtte met zijn schat ten op 2 schepen over de Donau, ma:r werd ingehaald en heeft toen d: schepen tot zinken gebracht.) DENEMARKEN Het Deensche s.s. Ivan Kcndrup, 238 ten, is door een Duitsch vl.egtuigtot zinken gebracht. 10 vermisten Het Deensche schip Freddv is door een Duitsch vliegtuig tot zinken gbracht De heele bemann ng wordt vermist. PORTUGAL. In Taide (Portugal) is een schouw burg ingestort. 150 kinderen wenden ge wond. VEREENIGDE STATEN Men zal dit jaar de vijfling-Dionne op de New-Yorksche tentoonstelling in oogenschouw kunnen nemen. In 1939 werd in Amerika voor ruim 700 millioen dollar aan vliegtuigen be steld, net zooveel als in de vorige vijf. jaar samen. ENGELAND BEPROEFT HOUWITSER Een houwitser, welke juist de fabriek verlaten heeft, wordt in geschoten en op kracht en snel heid beproefd ROEMENIE NIET GERUST. Roemenië heeft de lichting 194f. reeds onder de wapenen geroe pen. Jongelui op weg naar huL garnizoen. TEGEN SABOTAGE. Aan Edgar G. Hoover, chetj van de Amerikaansche Geheinv Politie, is de leiding opgedrager van de speciale bewaking teger sabotage van de wapenindustrie EEN STAD IN NOOD. Viborg (Vipuri) is een der metf bedreigde steden van Finland. Door barricaden van zandzakkc tracht men bescherming te biedc tegen de scherven van bommen f- granaten.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2