texelsche courant TWEEDE BLAD - ZATERDAG 27 JANUARI 1940. ER DREIGT GEVAAR! DE WOLVORDERING. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuiMiiiiiimmimmniuiiHHHUiminuuuuniiiiiiiiniillllll mill GEMEENTE TEXEL lllll ||||||IIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIHM^ MILTVUUR. Burgemeester der gemeente Texel.; —overwegende, dat in deze gemeente on der rundvee de besmettelijke veeziekte miltvuur is geconstateerd; maakt bekend dat door hem krachtens het bepaalde bij artikel 1 van het Koninklijk besluit van '23 Februari 1022, Staatsblad no. 88, is bepaald, dat het verboden is cadavers van gestorven of afgemaakte dieren te verwij deren uit het gebouw of van het terrein, waar de dieren zijn gestorven of atge- maakt. De cadavers mogen dus met naai de noodslachtplaats worden vervoerrd. Voorts is aan hem verboden bij milt vuur of vermoeden van miltvuur aan ca davers van gestorven of afgemaakte die ren slachthandelingen te verrichten. De aandacht wordt er op gevestigd dat in de/e tijd bij plotseling gestorven dieren steeds ernstig aan miltvuur moet worden gedaclu. Voorts wijst hij op het gevaar voor de personen, die slachthandelingen aan de cadavers verrichten of met bloed van cadavers in aanraking komen. Van gestorven of in nood afgemaakte dieren, moet ten spoedigste worden Ken- nis gegeven aan den Burgemeester en aan den Keuringsveearts. ^"exel, IQ Januari 1Q40. MILTVUUR Men schnjft ons: /.ooais uit berichten in de pers is ge- bieKen, komt aeze ziexte de ia,aiste ujd veeivuidig voor, de oorzaak is geiegen in net verstrekken van besmet voer, ooh| op rexei werd de \orige week een gevai geconstateerd bij een pioisenng gestor ven koe en eergisteren weer een geval bij een plotseling gestorven schaap, w'an- neer zien een dergelijk stengevai op da boerderij voordoet, dient de veehouder te bedenken, dat een hoogst gevaarlijke en verraderlijke ziekte zien op zijn ocdiiji heeit geopenbaard, in zijn eigen beiang dient nij dan onmiddellijk de volgenae hem uij de v\et opgelegde maatregelen te nemen. Hl. Hij laat het gestorven dier onaan geroerd, dus laat net dier liggen waar hij het vindt en verricht geen halssnede; 2. Hij waarschuwt onmiddellijk zijn die- fren a its, t 3. Hij geelt onverwijld en bij de Burge- 'II meestei en bij de l\euringsveearts kennis van het leit, dat zien een dergelijk stert- 1 geval op zijn bednjr heeft voorgedaan. I'd u/anneei de veenouder zien hieraan houdt, kan mj er van verzekerd zijn, dat dc juiste maatregelen zoo spoedig moge- «jlijk worden getioiten; deze te nemen maatregelen bestaan in grondige ont smetting van het bednjt en verbranding l£an het cadaver. Daarnaast doet de vee houder verstandig, verdachte dieren on middellijk niet miltvuurserum te doen inspuiten, opdat de mogelijkheid van uit- breiding der ziekte wordt voorkomen. De feerumbehandeling der verdachte dienen is op besmette bedrijven een uitkomst, aan- r;-gezien de werking van dit serum schitte- g. rend is. ie Iedere Texelsche veehouder weet, dat ,1 een plotseling gestorven koe verdacht is van miltvuur, het is verheugend te kun- 1 nen zeggen, dat vrijwel allie veehouders op lexel hiervan terdegii doordrongen f zij n. Het gevolg is, dat zij bij een derge it lijk cadav er niet eigenmachtig de hals- ij snede verrichten, waardoor alle andere Jcocien op de stal kunnen worden be- smet, en liet dier dan naar de noodslacht plaats vervoeren, doch eerst een onder zoek laten instellen. Aangezien thans echter ook een geval van miltvuur bij een plotseling gestorven schaap is geconstateerd, is het zaak de III Texelsche schapenhouders met klem te wijzen op het gevaar van het villen en begraven van gestorven schapen op de (boerderij. Men bedenke, dijt hierdoor in geval van Miltvuur het land voor jaren 1 .kan worden besmet, en dat men de kans loopt het miltvuur ieder jaar weer op Z jii bedrijf te zien ontreden. Wat dit "goor een schapenbedrjjf zou beteekenen; kan iedere schapenhouder voor zich zelf uitmaken. Tenslotte worde hier nogmaals gewe- zen op het groote gevaar, waaraan ilrftand, d.e een miltvuurcadaver afslacht, 1 zich blootstelt; r| Kleine verwondingen en onbeteekenen de puistjes aan handen, armen en gezicht, welke maar met de geringste hoeveel- heid bloed van zulke cadav ers worden be zoedeld, kunnen binnen enkele dagen de Idood van de persoon, die het dier vilt ten gevolge hebben. IIIC VAN ZON EN MAAN. MAAN Datum Op- On dei 28 Jan. 21,52 9.09 29, 23,10 9,37 30 v„ 10.06 31 0 26 10.37 1 Febr. 1,39 11.11 2, 2.47 11.51 3,48 12,38 Dinsdag 30 Januari Laatste kwartier. ZON Op: Onder 7 49 16,37 7,48 16,39 7,46 16,41 7.44 16,42 7,43 16.44 7,42 16,46 7,40 16 48 VERGADERING V.I.O.D, De heer P. Lieuwen, secr., vraagt ontslag; hij wordt tot eere-lid benoemd. De Vereeniging tot Uitkeering bij Over lijden V.I.O.D. hield Donderdagavond haar algem. vergadering in hotel De Lindeboom. In zijn openingswoord heet de voorz., dc heer IJ. Brouwer, de 19 aanwezigen haitelijk welkom. Na lezing der notulen door de heer P. Lieuwen, secr., deelt de heer C. Bruin Pz. de vergadering op een desbetreffende vraag van de voorz., mee, dat hij gaarne zijn herbenoeming tot commissaris aanneemt. Vervolgens brengt de penningm., de heer F. van Heerwaarden, zijn financieel verslaguit: ONTVANGSTEN: 1 Jan. '39 kassaldo f440.53; hyp. renten f2292.07; rente van Effecten en Banken f 1272.51, Premie f 5124.34'Polissen f 4.25; Diversen f4.17; Terug van aflossingen f 12770.98; Terug van de Bank f '21403.10. Totaal ontvangsten f43313.95V2. UITGAVENaan uitkeeringen f 3537.- Bodeloon f893.77; Salarissen f 929.50; GU2F Snel en goed riep, B%OU, fijn. helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mljnhardt Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd.,MiJnhardtjes"2sL lOct. Doos50d Vergaderingen f79.60; Drukwerk f '27.51; Diversen 1 243.09, Gekochte effecten f 13965.63, Geplaatste hypotheken f 7400; Gestort op de Banken f 15877.51; Eind '39 kassaldo f 359.74 Totaal uitgaven f43313.95 Vi-. De balans vermeldt aan Hypotheken f46887.50; Effecten f50.000.— Boeren leenbank f 2909.51Postspaarbank f 797.22 Kassaldo f 359.74',. Totaal f 100953.97',, Ter andere zijde vermeldt de balans: Bezittingen 1 Jan. '39 f97074.85; Be drijfswinst f 2879.12',,; Koerswinst f 1000. Eind Dcc. '39 f 100953.97'/,. Bij monde van dc heer Joz. Hillen ver klaart de comm. van rekeningnazieners de boeken in volmaakte orde te hebben bevonden. Hierop is het woord aan de secr. voor het lezen van het jaarverslag. Op de voorpagina van dit nr. geven wij hiervan een uittreksel. De voorz. brengt de heer Lieuwen hartelijk dank. DE HEEK LIEUWEN TREEDT AF. De heer Lieuwen, die het bestuur had medegedeeld, dat hij met ingang van 1 April zijn tunctie ais secr. wilde neer leggen hij bekleedde deze reeds 43 jaar wordt door de voorz. hartelijk toe gesproken. „Het ontpioifen van een mijn op dc Elemertaldus de voorz.v „had mij niet erger kunnen doen schrikken, dan uw verzoek tot ontslag. Lieuwen, na mens allen zeg ik je Hartelijk dank voor het vele, dat je voor de vereen, hebt ge daan". bpr. betreurt het heengaan van de secr. en hij hoopt, dat het bestuur in staat zal zijn Hem te bewegen, nog twee jaar „bij te teekenen" en de 45 vol te jnaken De heer Lieuwen dankt de voorz. voor zijn waardeer ende woorden. „Het is voor mij, aldus spr., moeilijk geweest tot dit besluit te komen. Een groot deel van mijn leven ligt in V.I.O.D., maar ik heb de jaren en als je 77 bent, wordt het tijd om ie werk aan jongere krachten over te geven". Nog nimmer zat iemand op zoo hooge iee.tijd nog in het bestuur van V.I.O.D. aldus de heer Lieuwen Vervolgens wordt medegedeeld, dat 'l bestuur had besloten, de rentevoet van de hypotheken te verlagen van vijf tot 4' 1 pet., welke rente dan wordt berekend voor de oude, loopende hyp. Aan zwraar belasten zal het bedrag niet worden uit gekeerd, maar op de hoofdsom worden afgeschreven. (Een en ander wordt als gewoonlijk voor een jaar vastgesteld). De vergadering gaat hiermee accoord. P. LIEUWEN EERELID De voorz. stelt voor de heer Lieuwen nu reeds te benoemen als eerelid. Zijn woorden ontlokken de aanwezigen een welgemeend applaus. De heer Lieuwen zegt de benoeming met groote dankbaar heid aan te nemen. Tenslotte wordt nog verklaard, dat het bestuur zal trachten zoo spoedig mogelijk de uitkeering op f 1U0 te brengen. Men wacht eerst het advies van de wiskundige adviseur af. Nadat een kwartier was gepauzeerd de aanwezigen werd een gratis consump tie plus een sigaar geoffreerd werd ge legenheid gegeven tot het stellen yan vragen. Daar niemand het woord ver langde, werd de \ergadering, welke in een prettige stemming verliep, omstreeks tien uur door de voorz. met een woord van dank gesloten. J. RUNDVEEVERZEKERING Ter aanvulling van het verslag Rund veeverzekering werd ons nog meegedeeld dat de rekening sloot met een bedrag van f7452,78; batig saldo f 1062.44. Voorde gestorven 42 koeien werd uitgekeerd f5416. de opbrengst was f 1574,84. UITSLAG AANBESTEDING. Architect Igesz besteedde voor de heer Bleijenberg de bouw van zies huizen aan de Wilhelminalaan aan. Laagste inschrij vers warenvoor timmer- en metselwerk fa. Veul, Schagen, f18500; elecr. Agter f568; schilderwerk Van den Kerkhof voor f1721.- BOOTD1ENST T.E.S.O. Gisteravond deelde de Directeur ons mee, dat T.E.S.O. vandaag hoopt te va ren om half acht en om tien uur van Texel en van Den Helder. Of ook eejn middagdienst wordt uitgevoerd, stond gis teravond nog niet vast. Door de mist kon gisteren om half 4 nm. niet gevaren worden. De Bilt verwacht nog meer vorst en vandaar, dat de Elfstedentocht nu op a.s. Dinsdag bepaald is* EEN HENGST VAN f 4000.—. Naar we vernemen, hebben Gebr. Witte de hengst Danseur voor f 4000 verkocht aan de heer De Wit in de Haarlemmer- JUBILEUM DS. F. A. VAN SCHAIK. Ds. F. A. van Schaik, em. predikant der N.H. Gemeente te Kampen, herdacht Donderdag de dag, waarop hij voor 55 jaar het predikambt aanvaardde. De heer Jb. Kikkert Nz., die de 84-jarige jubila ris kort geleden nog bezocht heeft, deel de ons mee, dat Ds. Van Schalk^ nog èteeds een goede gezondheid geniet. Frederik Adolf van Schaik werd 6 Dee. 1856 te Amsterdam geboren. Hij stu deerde aan de rijksuniversiteit te Utiecht theologie en werd in 1884 candidaat in Utrecht om 25 Jan. 1885 te Groote Lindt het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 188S naar St. Annaland, welke standplaats in 1891 met Den Burg op Texel werd verwisseld. 30 Mei 1897 verbond hij zich aan de gemeente Kam pen, die hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat, dat hem 1 Mei 1935 door het Prov. kerkbestuur van Overijsel na een diensttijd van meer dan een "halve eeuw eervol verleend werd. Vooral voor de classicale zending en de diaconessenarheid heeft hij zich in Kampen verdienstelijk gemaakt. In 1923 werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Nu de wolvoidering op ons eiland ten einde loopt vandaag is het de laatste üag heuben we eens geintormeerd bij de heeren, due in getal, die met het in ontvangst nemen van de wol belast zijn. HeDben de leveranciers alle aan hun verplichting voldaan.' Bent u ook op ern stige bezwaren gestuit? Hoezeer de texelsche boer £>ok ge kant 1 s tegen de vordenngspnjs, zoo was liet antwoord. >&e nebben mogen consta- teeren, dat niet een zijn plicht tegenovei de regeenng heeit verzaakt. Ja, we zou den huide willen brengen voor de wijze, waarop zij, ondanks de slechte weersom standigheden en slechte wegen, er voor gezorgd hebben de wol op net juiste uur te bestemder plaatse te krijgen. Hoe was het oordeel over de sortee- ring We hoorden geen enkele klacht. Wel zal het sommigen zijn tegengevallen, dat hun product het gemidd. niet kon halen; anderen daarentegen zullen er door zijn opgewekt de waarde van hun product met beter oogen te bekijken. Hoe verhoudt zich de gemiddelde prijs, waartegen op Texel gevorderd is tot de prijs, welke door de regeering als basis werd aangenomen? We zijn er van overtuigd, dat die niet onbelangrijk boven de f 1.05 ligt. Op onze vraag, of nogal wat aftrek wegens te laag rendement moest worden toegepast, vernamen we, dat dit slechts in zeer weinig gevallen noodig bleek. We hoorden spreken van slechts 10—15 ge vallen, dat is plm. 2 pet. van het aantal leveranciers. Het is van de niet duinwol- boeren in slechts één keer voorgekomen, dat de wol te slecht werd bevonden, om bij de gewone wol te worden ingepakt. Deze leverancier moest gedoogen, dat hem 10 pet., wegens slechte behandeling van zijn product weid gekort. FRANS VAN INGEN SCHENAU BEHOUDEN THUIS Onze plaatsgenoot Frans van Ingen Schenau, die zich als stuurmansleer ling aan boord van de later getor pedeerde Arendskerk bevond, is Woensdag na zijn avontuurlijke reis behouden op Texel teruggekeerd. Wij hebben hem eens opgezocht en hij was zoo vriendelijk ons nog eeni ge merkwaardige bijzonderheden te vertellen. Ik had, aldus Frans van Ingen Sche nau, 's nachts tot zes uur op wacht ge staan en was net in mijn eerste slaap, toen ik door harde knallen wakker schrok Gelukkig sliepen we met onze kleeren aan, zoodat we meteen naar het dek konden vliegen om te zien, wat er gaande was. Het was toen half acht en het schemerde nog. Op ongeveer een mijl afstand zagen we een zwart voor werp. Zou het een schip zijn We wis ten niet, wat er aan de hand was enj dachten, dat het een trawler was, maar al gauw hadden we in de gaten, dat het een Duitsche duikboot was, die door ka nonschoten en later door seinen ons te kennen gaf, dat we moesten stoppen, We hebben niet gepoogd nog te ontko men, zooals Berlijn beweerde. Dit zou ook nutteloos zijn geweest. Wist men al gauw, dat de Arends kerk getorpedeerd zou worden Ja, nog voordat we naar de duik boot waren geweest, stond dit voor ons 7.00 goed als vast. Het zou voor ons mooie schip de laatste reis zjjn geweeste Greep het de bemanning erg aan Och. Jiet ging allemaal zoo vlug, dat we daar nauwelijks tijd voor hadden. Het mijnengebied waren we net voorbjj; dat was een heele geruststelling en nu De duikboot seinde, dat ze inzage ver langde van onze scheepspapieren. Dus zetten we een boot uit en voeren er heen, de eerste stuurman, de vierde stuurman, een paar matrozen en ikzelf. Het was gelukkig een kalme zee. 'TIPTEN VOOR HET WITTE KRU?5. N..N, Spang f 2,50. GIFTEN ALU. WIJKVERPLEGING. N..N, Spang f 2,50. KLEÉDINGCOMITE. Het Comité deelt mee Aanvraagformu lieren voor B.-steun kunnen afgehaald worden bij de commissieleden en rjp het Raadhuis, bureau Werkloozenzorg. Ui terlijk Dinsdagavond 30 Jan. moeten ze daar weer zijn ingeleverd. WEER VORST Het zag er naar uit, dat wij Donderdag de winter kwijt zouden raken. Het dooide knap en het water kwam in fijne straaltjes van de daken, terwijl de witte sneeuw op de meestbetreden punten in een bruine "brij werd omgezet. Toch is het tegen veler verwachting (en teleurstelling?) in weer gaan vriezen. „Het moest warm water regenen", merkte een metselaar op. „We hebben al sinds zes weken geen steen kunnen leg gen...." Een van dc duizenden, die door Winter '39-'40 wel zwaar beproefd wor den. Het is om van te huivenen, als we nagaan, dat de strenge, beruchte winter van '28-'29 pas de 26ste Januari intrad en pas half Maart zijn biezen pakte... Zoo blijft de eenige troost, dat we naar hartelust ijssport kunnen beoefenen: Gis termorgen hebben we even een kijkje ge nomen op de Elemert. Het ijs was schit terend en de zon stond er zoo fijin bo ven, dat we al dadelijk de ijzers hadden willen onderbinden. Maar, ja, plicht gaat voor genoegen. Eenige militairen, die een uurtje „gemist" konden worden, waren aan het zwieren, dat het een lieve lust was. Gistermiddag werd er druk op de Elemert gereden. HEDENMIDDAG wordt een koppel- wedstrijd gehouden (zie adv.) Duur- één uur. Om de 15 mnt. wordteen klassement verreden. Het koppel, dat de meeste vvinstronden haalt, wint de hoofdprijs. Ook kan op punten gewonnen worden* Om een sprint te laten verrijden, kan ook het publiek een premie uitloven Nadere bijzonderheden worden op de baan be kend gemaakt. HET GEZELSCHAP FRED HOUBEN. up uitnoodiging van O. en O. is net gezelschap ried. rtouoen Dinsdagavond tn Vv oens dag middag 111 Pens z-aai op getreden voor de militairen. Na een kort openingswoord door kapi tein P. v.u. Linden (ivap. Naarstig, de contact-011. van O. en U. kon wegens ziekte met aanwezig zijn), werden de aanwezigen, o.vv. burgemeester A, r. Kamp en echtgenoote, en Nap. bchol en echtgenoote, door de Militaire Lamare, onder ieidmg van Korporaal Mantel op eenige keurig uitgevoerde nummers ver gast. Het waren lang geen gemakkelijke composities en er werd ontegenzeggelijk veei van dirigent en leden gevergd. Dat zij aan het siot een warm applaus oogst ten, behoeit zeker geen beioqg. vv'at het gezelschap Fred Houben be- treit, kunnen we zeggen, dat het meer malen vlot voor de dag kwam. Zoo m^g cie schets-inet-zang „De toreador even als „staatsvijand nr. 1zeer goed ge slaagd heeten. Ook de clown-accro baat deed nu en dan „rake zetten", terwijl zijn. vaak halsbrekende toeren bewondering ar- dwongen. Ook de musicus, die saxoioon, xyloloon, „viool" en miniatuur-harmonika uitstekend bespeelde, kon algemeen zeer voldoen. Jammer, dat sommige nummers afbreuL deden aan het geheel; duidelijk is ook ge bleken, dat het een heele toer is, 0111 met drie man 'n dergelijke avond te vullen. J. Ging de kapitein van de Arendskerk ook mee De jonge zeeman keek ons wat min achtend aan. Een kapite.ii blijft altijd op zijn schip!! De eerste stuurman klom aan boord van de duikboot en liet de papie ren zien. Op de duikboot waren alle maal jonge mannen. Ook de U-boot-kapi- cein was vast niet ouder dan 28 jaar. De Duitsche kapitein zei, dat het hem speet, maar dat hij de Arendskerk moest torpe- deeren. Ze was immers geladen met goe deren voor Zuid-Airika en dus, omdat dit met Duitschland m oorlog is, met contra bande. Oorlog is nu eenmaal oorlog. Nogmaals, zei hij, het spijt me, want het is een mooi schip. De stuurman heeft nog zijn uiterste best gedaan, om zijn schip te redden, maar het hielp niets. We kregen een half uur om in de booten te gaan. De duikboot sleepte ons naar de Arendskerk. Vlug werden de sloepen uit gezet, en toen we ongeveer 2 mijl van ons schip waren, werd het door één torpedo achter de machinekamer getroffen. We zagen over het heele schip de lichten nog branden. Het achterste gedeelte van de Arendskerk brak af en zonk weg. Door dat het machinekamerschot in tact geble ven was, bleef het voorste gedeelte van het schip drijven. Wel een 25 kanonscho ten werden van de duikboot op het voor schip gelost. Toen zonk ook dit weg.4.. eerst de boeg. Het langst bleef de schoorsteen boven water steken. Eindelijk verdween ook die m de diepte. Ons mooie schip was weg. De kapitein was erg onder de indruk, maar hij liet het niet merken, om de passagiers niet van streek te maken. Heeft de bemanning buiten 't veege lijf nog iets kunnen redden? Neen, bijna niets, hun geld, een, dikke jas, dit was al. Mijn radio, fototoestel, foto's, mijn instrumenten, alles is weg. Het is alle maal wel verzekerd, maar de dingenwaar ie aan gehecht bent, krijg je toch nooit weer terug. Om half tien zaten we in de booten. Het was gelukkig niet koud. Om kwart voor twaalf werden we door de Fe dora opgepikt. Eerst dachten ze op de ERNSTIG AUTO-ONGEVAL Gistermiddag om vier uur zijn tijdens dikke mist op de gladde weg bij de Oude Kamp (Hoornderweg) de luxe auto, be stuurd door Pastoor Brinkman., en een militaire vrachtauto met zeven inzitten den, tegen elkaar gebotst. Pastoor Brink man werd ernstig gewond. Met een auto, bestuurd door vaandrig Limborgh Meijer, die juist passeerde, werd Pastoor Brink man met de sergeants Bevaart en S, de Jong, die lichte hoofdwonden hadden be komen (zij zater naast de chauffeur, die niet gedeerd werd), naar Den Burg ver voerd. De Pastoor kon zich nog zonder hulp te voet door de tuin naar de pasto rie begeven. Dokter Hellema, de spoe dig aanwezig was, constateerde evenwei een kneuzing van de borstkas, ernstige en vele wonden aan het hoofd en, vermoe delijk, een lichte hersenschudd.ng. Pastoor, die geen oogenblik buiten ken nis was, leed veel pijn. De beide militairen werden in het hos pitaal - Molenstraat verbonden. De vier mi litairen, die achter in de auto hadden ge zeten, hadden, evenmin als de chauffeur, eenig letsel bekomen. De auto's werden zwaar beschadigd. Ze kwamen dwars over de weg en stremden eenige tijd het ver keer. Reij's kraanwagen bracht de auto's naar Den Burg. Ze hadden op het mo ment van de botsing slechts een matige vaart, mede wegens de gladheid en liet slechte zicht (25—30 M.) De heer D.Westerlaken, P.H. polder, die toen de botsing plaats had achter de auto van Pastoor Brinkman reed, is er goed afgekomen. Zijn rijwiel werd ver meld, maar hij kreeg geen letsel. Gisteravond, tien voor 12, hebben we nog eens aan de pastorie geïnformeerd. Dokter Hellema had toen juist weer een bezoek gebracht. Deze achtte toen direct levensgevaar niet aanwezig. Z. Eerw, werd danook nog niet bediend. Stellig spreken we namens alle katho lieken en de vele vrienden van Plastoor Brinkman buiten deze kring, wanneer we Z. Eerw. een spoedig herstel toewenschen GESCHIL BOUWWERK N. DRIJVER. Men verzoekt 'ons te plaatsen. cjeruinie tiju is net gesciui lusschen dc neer i\. Drijver, ivoogoweg en aannemer ju. ui ij ver, uosterenü, in de bouwwereld tii uaaruuiten een onderwerp van btspie- King geweest. Nimmer is Hierover in uw oiau gesenreven. Nu de Raad van Arbi trage \oor de Bouwvaxken, gevestigd ie rtinsterdam, in de/e een bindende uit- spraax neeit gedaan, zouden we Hieraan gaarne puuliciteit verleenen. De uitspraak luidde, dat aan de lieer Jb. Dnjvei zijn geneele vordering plus rente werd toegewezen, terwijl de Kosten van de arbitrage voor rekemng van de heer N. Drijver komen. BILJARTEN- Voor de tweede maal in dit seizoen hebben Fortuna A en Krijt op lijd A el kaar ontmoet en weer kwam Fortuna als overwinnaar uit de strijd. Beide dubs wonnen 4 partijen. Het verschil in pun ten, was met zoo groot als bij de eerste ontmoeting. Fortuna kreeg 432, Krijt op lijd 371 punten. Jammer, dat het vroege sluitingsuur spelbreker werd. De stand luidt nu, na twee wedstrijden: Fortuna A: 889; Krijt op Tijd A: 677 punten. N. WAARSCHUWING. Van bevoegde zijde wordt er op gewe zen, dat inen bij de Rijksontvanger aan gil te moet doen, wanneer de dienstbode, die men in betrekking heeft, 1 Jan. 194u achttien jaar was or is geworden. Evenzeer is aangifte verplicht, wanneer men zich een luxe auto aanschaft en wel binnen 14 dagen na aankoop. redora, dat ze met Fransche Visschers- booten te doen hadden. Dat kwam, omdat we het zeil hadden genescnen. Le beman nmg van het ltaliaansche schip was erg vriendelijk. Ze sloolde zich uit om ons een flinke port.e spaghetti en een goede slaapplaats te geven. Maar het was geen groot schip en dus moesten de meesten van ons met een plaatsje op de grond ot op tafels genoegen nemen. Dc Fedora was op weg naar Genua, maar zou ex pres voor ons Lissabon aandoen. Op dit schip kreg en de Laskaien Britsen- indiers), die van onze bemanning deei uitmaakten, ruzie. Dat kwam doordat hel eene deel van hen Christen en het andeie Mohammedaan is en nu wilden ze niet uit dezehde pan eten. Het avontuur had hun zenuwen blijkbaar toch niet zoo heel erg geschokt. Onderwijl voeren we verder en ongeveer bij Kaap Finisterre ontmoetten we de Poelau Bras van de Mij. Neder land, die ons eerst voorbij ging, maar la ter toch stopte oin ons aan boord te ne men. De bemanning van dit schip schrok wel, toen zij hoorde, dat de Arendskerk getorpedeerd was en ze lette dan ook extra goed op. Gelukkig had de Poelau Bras geen contrabande aan boord. Dondeidag 18 Jan. waren we in Lissa bon, waar we opgewacht werden d or de Ned. consul. Lot Zaterdag zijn we daar in een hotel gebleven. Toen in écu ruk door de Pyreneeën naar Parijs. Daai misten we de trein naar Brussel en moes ten we dus een dag wachten. En nu ben ik gelukkig weer thuis. Ziet u er niet tegen op, om weer te gaan varen —Ach, neen. Maar ik ga nu eerst voor mijn dei de rang studeeren en daarna zul len we wel weer verder zien. Ik geloof niet, dat één lid van de bemaning va ij de Arendskerk door dit ongieval de zee vaarwel zal zeggen. En hiermee namen we afscheid en we ideden 't met de wensch, dat Frans in den vervolge voor dergelijke ervaringen ge spaard mag blijven. Het torpedeeren is thans aan de orde van de dag en niet a' toos komen bemanning en passagiers er zoo gelukkig af. Daarom: van harte ge luk gewenscht met uw behoudenterug keer op ons „Gouden Boltje". J B.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 5