HEEL TEXEL WEET HE V? IMirk-a Als het staat in d( Texelsche CourarV ONTVOERD. De Jacht op Duikbooten. ||||||iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| VOOR DE VROUW. ||||||lll!lllllll<lllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l||lllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| RECEPTEN. GEVULDE RIJSTRAND MET STOOF PEREN, (4 pers.) 200 gr. rijst, drie kwart L. kokend water, 4 Maggi's Bouillonblok jes of een Maggi's Bouillonsoeptablet, 'j pond soepvleesch, 1 Maggi's Justa- biet, wat fijngehakte peterselie. Los inhei, kokende water de bouillonblokjes of het bouillonsoeptablet op. Wiasch de rijst en laat deze in de bouillon gaar koken plrn. een half uur. Wrijf een Justablet fijn, meng het geleidelijk met 4 dL. water aan tot ten gladde pap. Laat de jus even doorkoken, voeg het fijngehakte vleesch toe en laat het 5 minuten zachtjes sto-> ven. Doe in een met vet ingesmeerde pud dingvorm of rijstrand de helft van de rijst, leg er het vleesch op, daarna de andere helft van de rijst Laat de massa even staan, stort ze daarna. Strooi er fijngehakte peterselie over. Vul de ope ning met gestoofde penen. DE BALANS VAN DE MAAND. 4 Jan. De invlieger Coppens van de Koolhoven!abrieken bij Waalhaven neer gestort en gedood. Jan. Jan Langendijk wrordt kampioen hardrijden op de schaats. 8 Jan. De 47-j. tooneelist Lau Ezier- man te Amersfoort overleden. 9 Jan. De Regeering neemt maatrege len tegen de verbreiding van miltvuur. 13 Jan. Kenes wint de schaakwedstrijd met ür. Euvve. 13 Jan. Bij oefeningen met springstof fen in Noord-Nederland vier militairen gedood, twee gewond. 14 Jan. De Regeering besluit, in ver band met eenige minder gunstige symp tomen in de internationale toestand, voorloopig geen periodieke verloven te verleenen (duurt tot 23 Jan.) 15 Jan. De Arendskerk getorpedeerd- Geen slachtoffers. lb Jan. Zilveren ambtsjubileum van Mr. Dr. Baron A. Roell, Comm. der Ko ningin in N.-Holland. 17 Jan. Drie schepen op liet ljselmeer in het ijs bekneld; de Friesland gaat ver loren. De Flolland en de IJssel 19 Jaiu bevrijd. 18 Jan. en later Zware sneeuwval be lemmert het verkeer. 18 Jan. Het Ned. Roode Kruis be sluit een ambulance naar Finland te zen den. 19 Jan. Het K.L.M. vliegtuig Reiger komt in Johannesburg aan. 21 Jan. Te Katwijk en Kwintsheul richten projectielen uit onae afweerka- nonnen (voor overvliegende vreemde vliegtuigen bestemd) schade aan. 21 Jan. Er worden record-koude-tem- peraturen geboekt. 24 Jan. Treinbotsing bij Weert; een trein beambte gedood. 25 Jan. Groote rede* van Minister Klef fens over onze buitenlandsche poli tiek. 30 Jan. Elfstedentocht (14 Jan. wegens dooi uitgesteld). 30 Jan. Dr. Euwe gaat het onderwijs verlaten, hij wordt economisch adviseur van een Amsterdamsche firma. BELGIE 5 Jan. Een nieuw Kabinet-Pierlot treedt op. 14 Jan. België versterkt zijn leger. ENGELAND I Jan. De Engelscbe Koning ondertee kent een besluit, op grond waarvan twee millioen man dienst moet nemen. 5 Jan. Minister Hore Belisha (Oorlog) afgetreden; opgevolgd door Oliver Stan ley. 9 Jan. Chamberlain spreekt van „stilte voor de storm", in verband met de stilte waarmee 1940 begon. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiii|||||| FEUILLETON llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 23.) Toen schoot haar een andere ge dachte te binnen. Was het niet mogelijk, dat een medeplichtige van het meisje ge bruik gemaakt had van de algeheele ver warring om enkele der juweelen uit de glazen kast te ontvreemden? Die ontstel lende gedachte liet haar geen rust meer, lllllliiiiiiiiiuiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll IN DE LACHHOEK OOK VOOR BABY. vindt U in het Nieuwe Modeblad een schat van patronen. Koopt een los nummer, om u daarvan te overtuigen. Abonneert U op het NIEUWE MODE BLAD. 6 nrs. per kwartaal voor fl.20. Per post f 1.50. 13 Jan. Engelsche vliegtuigen werpen pamfletten boven Weenen en Praag. 18 Jan. Bij ontploffing in kruitlabriek te Londen komen vijf personen om. 20 Jan. Churchill betoogt, dat de neu tralen zich in hun eigen belang bij En geland en Frankrijk moeten aansluiten. 21 Jan. De Eng. torpedoboot Grenville op een mijn geloopen, 80 dooden. 23 Jan. De Britsche torpedo boot jager Exmouth tot zinken gebracht; 175dooden. 30 Jan Minister Stanley deelt mee: „Sinds de oorlog begon, sneuvelden, 40 Engelschen, 720 stierven na ongevallen of door ziekte". FRANKRIJK Aan het Westelijk front bleef de oor log tot geringe aanvallen beperkt. Het groote offensief laat op zich wachten. TURKIJE 1 Jan. Turkije opnieuw geteisterd. Overstroomingen in An atol ie. 3 Jan. Nieuwe aardbevingen in Turkije. ITALIË 1 Jan. Italië noodigt zijn ambassadeur te Moskou uit „met verlof" naar Rome te komen. 0 Jan. Italië en Hongarije (Ciano en Csakv) voeren besprekingen te Venetie. Resultaat blijft geheim. 21 Jan. Het Ital. motorschip Orazio in de Middellandsche Zee in brand ge raakt; 107 dooden. ZWEDEN 14 Jan. Russ. vliegtuigen laten in N. Zweden bommen vallen. Zweden pro testeert. Moskou biedt verontschuldigin gen aan en spreekt van „verdwaald door sneeuwstorm". SOVJET-RUSLAND 15 Jan. Moskou publiceert de antwoor den van Zweden en Noorwegen op de klacht van Rusland, dat Skandinavië in het Finsche conflict niet neutraal is. Moskou is niet bevredigd. VEREENIGDE STATEN 19 Jan. De Amenk. Senator Borah, 74 jaar, overleden. NOORWEGEN 25 Jan. Het Noorsche sjs. Biarritz loopt op de Noordzee op een mijn, 38 dooden. DUITSCHLAND 25 Jan. Minister Goebbels beweert, ,De laatste "belangen der volkeren wor den nu in de waagschaal geworpen voor ■de groote historische beslissingen". 29 Jan. Duitsche vliegtuigen doen op groote schaal aanvallen op Britsche sche pen op de Noordzee. FINLAND. 1—31 Jan. Strijd aan het Finsche front, waar op heldhaftige wijze de Finnen stand houden tegen een in aantal veel sterkere vijand. Uit diverse landen komen vrijwil ligers aan, ook geldzendingen en materi alen. Veel steden gebombardeerd. HET ERGSTE. - Oh, pa, denkt u toch om mijn doos chocolade. voor zij de kast geopend en met behulp van miss Van Norden de juweelen een voor een op de palm van haar hand ge toetst had. De ontdekking, dat haar vrees volmaakt ongegrond was, kwam juist op het oogenblik, dat de politie ter plaatse verscheen. Zelfs voor de man van de wet. die toch heusch nog wel wat anders onder het oog had gehad, was er iets ontroe rends in de aanblik van het arme kind, dat daar in haar doorweekte en versleten kleeren, tusschen twee bewakers in, op zijn komst zat te wachten. U wenseht, dat ik haar onder arrest stel, mevrouw? vroeg hij op prettige, vr endelijke toon. Dat is me ook een vraag, ant woordde de hertogin. Natuurlijk ver lang ik, dat zij gearresteerd wordt. Als wij niet het bewijs kunnen leveren, dat zij betrokken is bij het £en of andere complot, om de juweelen te stelen, kun nen wij haar in ieder geval ten laste leg gen, dat zij wederrechtelijk deze wo ning binnengedrongen is. Zij beweerde geheel uitgeput te zijn en ten einde raad van de honger, viel een! der bewakers in. Door een louter toeval kwam zij bij het raam dezer kamer, en toen zij de restanten van het souper op het buffet ontdekte, verloor zij alle voorzichtigheid uit het oog en drong de kamer binnen. Onzin, antwoordde de hertogin. Ik krijg de indruk, dat zij vreemd bloed in de aderen heeft. Het zou mij niets ver wonderen, als zij deel uitmaakte van een bende internationale gauwdieven. BINNENLAND In eenige dorpen op Walcheren ia Donderdag de Middelburgsche Crt per arreslee bezorgd. Ingang 1 Febr. zijn de gages van koopvaardijofficieren en scheepsgezellen met vijf pet. verhoogd. En terecht. Hiet levensgevaar stijgt met de dag. De nieuwe Burgemeester van Klun dert heeft Donderdao per arreslee zijn intocht gedaan. Vrijdagmorgen werd het treinver- keer in ons land hier en daar door sneeuw gestremd. Bij Middel lie kon de trein, om 6.26 uit Hoorn naar Purmer- end vertrokken., niet verder. Door het ijs duurt een overtocht met de Velser pont nu wel eens 15 mnt Zeebad Huisduinen, tweemaal door mijnontploff.ng geteisterd, is heropend. Ter voorbereiding van de uitzending eener Ned. Roode Kruis-ambulance is dr. Winckel via Stockholm naar Finland ver trokken (per vliegtuig) De termijn voor extra brandstoffen- toeslag aan gesteunden is met een vvee,k verlengd. Te Wapenveld is de 78-j. J. van Leersum dood aan de weg gevonden, om gekomen door de felle kou. Te Groningen is de baby der fiain. Folkers overleden aan brandwonden, be komen bij het vlamvatten van de wieg. Te Maastricht is in de linker-Maas- oever bij douanepost St-Pieter een nog niet gesprongen groot Duitsch projec tiel, dateerende uit de wereldoorlog, ge vonden. Te Baarsen, N.-B., slipte de auto van een arts uit Vught op de onbewaak te overweg. De arts verliet de auto en liep de naderende trein tegemoet, maar kon niet verhinderen, dat de auto ge kraakt werd en een wagon gedeeltelijk onlspoorde. Het personeel Ned. Spoorwegen schonA Pnnscs Beatrix de reproductie op een twintigste van de werkelijke grootte van de eerste Ned. trein, met spoorbaan, stations, enz. - Renkum. De 55-.j arbeider Th. J. B kreeg bij een zandatgraving een groot stuk bevroren leem op de borst. Hij was op slag dood. Te Hensbroek doet zich in twee weken tijd al het 2e geval van tongblaar bij kinderen voor, terwijl in wijde om trek van mond- en klauwzeer bij vee geen sprake is. Duitsche vliegtuigen vlogen Woens dag boven N.O.-Nederland. Ze zijn door geschut en jachtvliegtuigen verdreven. Illlll BUITENLAND ZWEDEN - Zweden dreigt tekort aan brandstof fen te krijgen. ITALIË Italië beperkt van 12 Febr. af de treinenloop om kolen te sparen. DENEMARKEN In Groot-Kopenhagen denkt men 204 schuilplaatsen voor 90.000 personen aan te leggen. Kosten: half millioen kro- ENGELAND - Ierland. Bij Antrim is het wrak van een Engelsche bommenwerper met vier lijken er in gevonden. In de St.-Paul te Londen is Don derdag een nationale biddag voor Fin land gehouden. De Aartsbisschop van Canterbury verwacht tegen Mei een be slissing en drong daarom op spoedige hulpverleening aan. Engeland gaat binnenkort papier rantsoeneeren. Het in convooi varende Eng. tank schip Vacelite is door een Duitsche duik boot getorpedeerd. Geen slachtoffers. De duikboot is door een Engelsche vlie ger tot zinken gebracht Het Britsche s.s. High Wave, 1178 ton, is door een Duitsch vliegtuig tot zinken gebracht. De opvarenden zijn door het Ned. m s. Rian gered. Hoe is je naam vroeg de agent Er volgde geen antwoord. Het hoofd van Natalie was op de borst gezonken, en haar hoed bedekte haar gelaatstrekken. De agent herhaalde zijn vraag. Onbe wegelijk bleef zij op haar stoel zitten, haar lippen zoo vast opeengeklemd, als of haar tanden aan elkaar geklonken wa ren. Wat er ooit gebeurde, nooit zou zij haar identiteit blootgeven. Niets zou haar van dit besluit kunnen afbrengen. Als zij dit deed, zou zij, naar zij begreep, degenen die zij liefhad, in dit avontuur meesleepen, namelijk de Krekel en en Tommy. Zij zou alles wel alleen uit vechten. Natalie was zoo uitgeput door de honger en de schok van dit avontuur, dat zij zich nauwelijks rekenschap kon geven, van hetgeen er om haar voorviel. Toen de <)gent haar eindelijk bij de arm greep om haar weg te leiden, stond zij huive rend op en liet zich willoos meevoeren. Nauwelijks hadden zij het huis verla ten, toen de groothertog terugkwam. Maar voor de hertogin was liet een groote teleurstelling, te bemerken, dat haar man haar verhaal betreffende een aanslag op de juweelen, welk complot zij door haar waakzaamheid in de kiem had gesmoord, slechts met een licht schouderophalen be antwoordde. Voor hem was de verbijste rende onthulling van die avond, die herp inderdaad op het spoor der prinses had gebracht, van oneindig meer belang. Hij had haar verblijfplaats ontdekt en dit beteekende voor hem de eerste schakel tusschen hem en de troon van Sarsinië. Het eenige, wat hem voor het oogenblik VERKENNINGSVLIEGTUIGEN. - ROOKBOMMEN. RADIO DIEPTEBOMMEN. In de strijd tegen vijandelijke duikboo ten speelt het vliegtuig een belangrijke rol. Van groote hoogte reeds kan wor den vastgesteld, of zich hier of daar een duikboot ophoudt. Veelal teekent ze zich duidelijk tegen de zeebodem af. Iszoo'n onderzeesche vijand ontdekt, dan laat men enkele rookbommen vallen óm patrouille vaartuigen op de aanwezigheid van een duikboot opmerkzaam te maken. Ook per radio wordt hiervan kennis gegeven. Nu is het de taak van die vaartuigen, dié veelal een groote snelheid kunnen berei ken en zwaar bewapend zijn, de plaats van de onderzeeboot precies vast te stel len en haar bewegingen te volgen. Onder wijl tracht men de boot met z.g. dit bommen te vernietigen. Deze" bont kunnen wel voor 150 Kg. springstof., vatten, welke lading op een te vore* bepalen diepte tot explosie komt He water laten van dieptebommen (eensi mijn zonder anker) is een gevaarlijk! wei; ze glijden daarbij veelal langs t of worden met een soort catapult te \t geworpen. Ook vliegtuigen w'orden met het werpen van dieptebommen bt De werkingssfeer van dieptebommei geringer dan die van gewone mijn maar de practijk heeft geleerd, dat zei zonder direct de duikboot te treffen, staat zijn deze buiten gevecht te steil De kracht van de explosie kan zoo lie zijn, dat de machinerie eener zich in nabijheid bevindende duikboot daanfc al reeds de dienst weigert DE BALKAN. In Griekenland werden door aard schokken vijf huizen vernield. Een per soon werd waanzinnig. In Joego-Slavië waren eenige dor pen en steden door de sneeuwval eetnige dagen van de buitenwereld afgesloten. DUITSCHLAND Te Koningsbergen is een man, die met distributiekaarten knoeide ter dood veroordeeld. Buitenlanders, die per trein van Keulen naar Aken reizen, mogen onder weg niet naar buiten kjjken. De coupé gordijnen moeten gesloten blijven. Over treding kan met de dood gestraft worden. In Duitschland zal de zomertijd du ren van 1 April tot 6 October. FINLAND Een ongekend hevige aanval, waarbij de Russen gebruik maakten van gepant serde sleden (twee bij drie M.), tanks en 170 bommenwerpers en daarmee snel oprukten onder dekking van een rookgor dijn, werd na een zware strijd door de Finnen afgeslagen. Rovaniemi, een Finsch hoofdkwar tier, is voor de vierde maal, nu door 27 toestellen, bestookt; 12 personen, w.o. 3 vrouwen en 3 kinderen, werden gedood. PLANTEN IN KAMER EN TUIN. 169. Het afwerpen van eenige gele bladeren is bij een kamerlinde een ge woon verschijnsel. Geef de plant het lichtste plekje in uw huis, bjj voorkeur frisch en koel, liever niet in een verwarm de kamer, omdat het daar te droog is. 170. ASPARAGUS SPRENGERl, be kende hangplant, kan eind Maart zoo ge deeld worden, dat u twee stukken krijgt, elk bezet met flinke oogen. De loshan gende wortelverdikkingen worden ver wijderd. Oppotten in zandige oude blad- aarde. interesseerde was, hoe de prinses er uit zou zien en wat zij wel zeggen zou, als haar de feiten betreffende haar romanti sche afkomst bekend werden. Antonio en Bella waren niet bijster te spreken geweest over zijn even onver wacht als onwelkom bezoek. Het was. alsof hun plotseling de geest verschenen was, die jaren achtereen de schrik van hun leven was geweest en hen overal had achtervolgd. Antonio had gepoogd een aannemelijke verklaring te geven voor de afwezigheid van Natalie, maar was daarin slechts ten deele geslaagd. Hij voelde zich zichtbaar heel weinig op zijn gemak, maar had de hertog eindelijk tevreden kunnen stellen, door te beloven, dat de prinses binnen uiterlijk vierentwintig uur wederom in zijn huis zijn zou. Toch zat het feit, dat hij haar niet bij haar pleeg vader aangetroffen had, de hertog leelijk dwars. Wat het meisje, dat het huis van Sally van Norden was binnen gedrongen, be treft, de hertogin liet zich na ampele bespreking overreden, geen vervolging tegen haar in te stellen. Ongewenschte nieuwsgierigheid en inmenging van de zijde der krantenwereld konden aan de zaak, die het echtpaar voorstond, geen goed doen efL zouden wellicht de juiste aanwending en de verkoop der juweelen slechts verhinderen. Zoo werd het geval van het meisje naar de voogdijraad ver wezen en Natalie bracht de nacht door in het tehuis van verwaarloosde kinderen, waar zij een zindelijk bed vond- (Wordt vervolgd.) ||||||i||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllll|||||| Illlll SPREKENDE GETALLEN. lllll|lllllllllllllllllllllllllllll"!lllll'llllllllllll"ltlllllll'l"IIIIIIIIHil"lill""l||||ll MINDER SCHEEPVAART. Het aantal en de tonnage van de schi pen, die naar Amsterdam kwamen was Jan. 1938 317 met 2.0S millioen kub. .V Jan. 1939 119 met 0,52 millioen kub. iV Sprekende getallen. VERWOESTE SYNAGOGEN. In Duitschland werden de Laatste m jaar 463 synagogen vernietigd. Hiervai 283 in liet oude Duitschland 107 in Oostenrijk (94 in Wccnen) 11 in Sudetenland S in Tsjecho-Slowakije 4 in Danzig. (Joodsch Persbureau.)^ NEDERLAND EN FINLAND. De handel tusschen deze landen beliep-?# in duizenden guldens, 1935 uit Finland 6042 naar F. 4515® 1936 uit Finland 7659 naar F. 5672B 1937 uit Finland 16697 naar F. 10769ffl 1938 uit Finland 1584S naar F. 9449 DE FINSCHE INDUSTRIE. Wat deze beteekent, moge uit deze ge- tallen blijken. We noemen de voornaam ste brandies; bedragen in inillioeucnFin-8 sche marken: 3454 voedings- en genotartikelen 3224 houtzagerij 2423 cellulose 2264 textiel en kleeding 1266 papier 1239 chem. en ceram. industrie 1029 machines 946 leer en schoenen SOS houtslijp en carton 522 triplex. ||||||lllll|lllllllllll||llllllllil|llllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| VAN DE BOEKENPLANK. ||||||llll!lllllllllllllll|l!llllllllllllllll!;illllllllllllllllllllllllllllllllllllll|L .}i|||||| (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat) Riek Heusinkveld: Haakpatronen, oa. van Dressoirlooper, Theemutsovertrek Damestasch, Schoorsteenlooper, Stoel- kussen, Tafelkleedje, Boekomslag, f0.45. Riek van der Heyden: Hand weven voor beginners. Met 34 oorspronkelijke ontwerpen, f0.90. Prof. Dr. A. Nvgren. De Kerkstrijd in Duitschland. f 0.9Ó. Herman Hana De Schoonheid in de Schilderkunst Inleiding tot het zien van schilderijen. O. Dc Moor: De Matthaus-Passion van Bach. Met inleiding, toelichting en tekst, f 0.90. D. J. v.d. Ven: Van Nederlandsche Luilakken, f0.45. HYGIENE EN VEILIGHEID 154. MILTVUUR wordt niet door melk verspreid; het gebruik van ge kookte melk is echter steeds aan te raden. 155. MAAG- OF DARMZWEER. Di agnose vordert dikwijls moeilijk en nauwkeurig laboratoriumwerk. Hoedt u voor kwakzalverij. 156. ROOS. Brandewijn met kliswor- tel is inderdaad een bekend middel te gen roos. Men kan de kliswortel eenige dagen door de brandewijn laten aftrek ken, dan is het te gebruiken.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4