I texelsche courant Texelsche Berichten Het wintert weer TWEEDE BLAD - ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940. Griep, Kou, Pijn. Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden 'ijllill""""""" illllllllll III; Ii;i|||||||||||||||||||||||||||!llllllllllllllllll1lllllllllllllllllllllllli|||lll GEMEENTE TEXEL iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'llllll PREMIE ZEEHONDEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden» dat ingaande heden met de afgifte van verklaringen ter verkrijging van P^nuen voor het dooden van zeehonden is belast ie beambte in alg'emeene dienst K. rloo- gerheide, Oudeschild no. 71. Texel, 8 Februari 1940. Burgemeester voornoemd, KAMP. dan trui iet"] MILITAIR GEZAG. De Commandant van de Stelling van Helder, ^Overwegende, dat de eischen der al- "gemeene veiligheid dat vorderen V(" Stelt vast de navolgende VERORDE NING. Art. 1. Waar wordt gesproken over het „watergebied", wordt bedoeld het water gebied, behoorende tot het in staat van beleg verklaarde gedeelte van het gezags- gebied van den Commandant^.Waar wordt gesproken van het „verboden wa tergebied", wordt daarmee bedoeld: a. het Zeegat van Texel, zijnde het zeege bied, in "het Zuiden begrensd door de pa rallel van 52 gr. 51 min. 30 sec. Nb. van de Noord-Hol landsche kust tot de 3 mij ls grens, vervolgens langs die grens om de Noord tot aan de parallel van 53 gr. 02 min. Nb. en tenslotte die parallel tot de kust van Texel, in het oosten door de kust van Texel, den meridiaan van 04 gr. 44 min. 30 sec. El. en de kust van Noord- Bjj Holland: b. het zeegat van Terschelling; i^.c, het zeegat van Ameland. Art. II. Het is verboden met vaartuig, vlet, jol enz. zich te begeven in, te vanen t r,in, of zich te bevinden in het verboden .watergebied, tenzij anders is bepaald. mc Art. III. 1. Het verbod is niet van toe passing zoo men is voorzien van een schriftelijke vergunning gegeven door of namens de Commandant Art IV. 1. Een vergunning kan worden verleend: a. voor het zonder eenig op onthoud doorvaren van het Schulpcngat; b. voor het zonder eenig oponthoud door varen van het verboden gebied met vis- schersvaartuig of met vaartuigen van het Reddings- of Bergingswezen. Art V. 1. Wie zich aan boord van een vaartuig bevindt in het watergebied, ver plicht zich ook met betrekking tot het door hem bevaren vaartuig, zich te gedra gen naar de bevelen, instructies en aan wijzingen, hem gegeven door eenig per soon, bedoeld in artikel Acht Art. VI. De bepalingen zijn niet van toepassing op Rijksambtenaren en Rijks vaartuigen, deel uitmakende van de Ne- derlandsche Weermacht Art. VII. 1. Overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maan den. Art VIII. 1. Met handhaving, zorg voor de naleving en opsporing van strafbare feiten zijn belast: a. de ambtenaren, ge noemd en bedoeld in artikel 141 van net Wetboek van Strafvordering; b. de offi cieren der Koninklijke Marine en der Koninklijke Marine Res.; c. personeel Ko ninklijke Maréchaussée; d. de Militaire Politie; e. de militaire en andere hiermee belaste ambtenaren in het watergebied. Art IX. Deze verordening treedt in werking onmiddellijk na afkondiging. (Reeds geschied. Red.) Een iegelijk die handelt in strijd met de bepalingen van deze verordening stelt zich bloot aan lijfsgevaar. Het bevaren van het zeegebied, gren zende aan het verboden watergebied stelt vaartuig en opvarenden aan zeer ernstig gevaar bloot Gegeven te Den Helder, den 5en Februari 1940. De Commandant van de Stelling van Den Helder, De Schout-bij-Nacht, H. JOLLES. Veilig en vlug helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardts' Poeders per stuk 8 oent Doos 45 cent Cachets, genaamd „Mijn- hardtjes" 2 st 10 ct. Doos 50 ct. ||||i|iiiiiiiiilllilililllliuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||l Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater. ||||||i"!lllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll"llllll DOODLOOPENDE STRAAT. De oevers der East River, die New- York doorsnijdt, zijn bebouwd met woon kazernes. Daar wonen de armsten der ar- sten, in krotten ,die een broednest voor de misdaad vormen. Vuil en vervallen staan de huizen daar en de jeugd ziet t^nicts dan ellende, raakt gehard en groeit i op voor. galg en rad. Maar hier wonen ir natuui ook fatsoenlijke lui. Drina is I een gch*l en verstandig meisje, dat haar heele leven r^eds heeft gesloofd en gc- i zwoeg d om haar jongere broer te onder- i houden en getracht een goed mensch van. iQhem te maken. Tommy is de aanvoerder van een troep jongens, die hun tijd door- r jbrengen met luieren en spelen en wier moraal als gevolg van de buurt, waar ze leven, op laag peil staat Drina houdt van Dave, een werkloos architect, die even- vvj eens in deze achterbuurt geboren is, maar Ld door wilskracht en studielust een heel lv ander type werd dan de rest Maar Dave is verliefd op Kay, een welgesteld meisje, - dat in een groote wolkenkrabber wocnt. Kay houdt ook wel van Dave, maar ze verafschuwt de armoede. Tommy begaat een misdaad. Hij steelt een horloge en steekt iemand met een r mes. De politie moet hem arresteeren, maar Tommy houdt zich schuil. Hoe na c tallooze avonturen Tommy door Dave, d die ingezien heeft, dat Kay en Hij toclj l niet bij elkaar passen en dat zijn jeugd liefde voor Drina toch nog niet dood is, (Overgehaald wordt zich bij de politie aan te geven, laat deze realistische film in een reeks tafereelen zien. KAN JE GEBEUREN Geef effe een komnietje water. De andere duiker is flaurf gevallen. VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Jhr 11 Febr. 8,15 20,44 7.26 17,04 M. 12 8,37 21,46 7,24 17,06 D. 13 9,00 22,50 7,22 17,08 W 14 9,24 23,53 7.20 17,10 0. 15 9,53 7,18 17.12 V. 16 10,25 0,58 7,16 17,14 1. 17 11,05 2,00 7,14 17.16 Donderdag 15 Febr. Eerste kwartier Zal het vriezen of zal het dooien? Het is de vraag van iedere dag. Maar dat de Natuur de vorst niet gaat kisten, wanneer het begint te misten, hebben we voor de zooveelste keer weer erva ren. r*og was de inkt niet droog van het bericht, dat van de ingevallen dooi mel ding maakte, of Koning Winter was al weer bezig aan aanval op te zetten om het verloren terrein te heroveren. Dit kostte geen moeite, want nog lagen de wegen onder een dik pak sneeuw en ijs Na de kortstondige dooi was de boel er niet beter op geworden. Kuilen hier en hoopen daar veroorzaakten de wegge bruikers heel wat last en scha. Een auto rijder kwam ons zijn nood klagen. Hij had tusschen Ruitersplaats en De Waal knalpot plus accu verspeeld. Ook anderen hadden over deze Via Mala een slechte reis. Gisteren zagen we de lieer T. Reu vers van de busdienst De Cocksdorp in zijn eentje bezig om de grootste gaten in dat weggedeelte te dichten. Het heeft hem wat tijd gekost, maar, zei hij, vergeleken bij de schade, die ik nu al aan mijn materiaal heb, is dat niet zoo erg. Door de oneffen wreg kreeg een van de bussen zoo'n rammeling, dat de radiator een scheur kreeg. Op onze vraag, hoe het met de glad heid gesteld was, vertelde de heer Reu vers, dat deze weinig moeite meer geeft: Alles wefct; we hebben ons getraind en bovendien is een bus met een speciaal apparaat toegerust, dat slipgevaar tot 'n minimum beperkt Ik heb er de K.N.A.C, over geschreven en deze zal het wel in haar Orgaan bespreken. Als een staaltje van de ontzaggelijke moeilijkheden, waarmede autorijders te kampen hadden, vernamen we nog, dat Zaterdag dokter Van Dommelen met de heer T. Reuvers in het Noorden bij hoeve Groningen geruime tijd aan het spitten zijn geweest om zich een doortocht te ba nen. Om zes uur gingen we van Ooster end en om half tien pas waren we thuis; aldus de heer T. Reuvers. DE ELEMERT. De dooi had de baan met een laag water overdekt. Maar de winter blies er met zijn ijskoude adem overeen en je kunt er nu weer rijden over een spiegelgladde baan en, ook bij een felle wind, lekker in het luwtje. Ook elders op het eiland bindt men de ijzers weer onder. De door Oudeschild aange kondigde koppelwedstrijd kon Woensdag niet doorgaan, maar de papieren van wie graag van de partij wraren geweest, stij gen nu weer. Zondag hoopt men de wed-» strijd te kunnen houden. NAAR VLIELAND. Vlieland krijgt ge brek aan eenige levensmiddelen schreven, we reeds. De boot, welke aansluiting geeft op de dienst Harlingen-Terschel- ling, kan zich niet meer roeren en daarom is naar andere wegen gezocht Woens dagmiddag om 1 uur is de jjsvlet met Gebr. Boon en nog zes mannen naar de Vliehors overgestoken. Ben moeizaem reis. Oin half vijf pas waren zij aan hun bestemming. Op de Vliehors zou de mee gebrachte voorraad, meel, boter, vet, gist, enz. worden overgeladen op een voertuig, zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudheids-balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Dampo-bonbons bij schor heid pijnlijke keel en hoest Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels bij neus-oatarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct Uw waarborg: 't Komt van Mijnhardt! dat voor het verdere transport zou moe ten zorgen. Maar in plaats van de be kende huifkar met breede velgen en paar- dentractie, was er een vrachtauto naar de Hors gekomen. Dat moest spaak loopen. Ze kwam tot de z.g. Lange Paal en toen zat ze. Toen werd de voorraad onder een zeil geborgen en op de Hors achtergela ten. Op de terugreis kwamen drie mili tairen met de ijsvlet mee. T)ie boften even. Maar ze hadden ook een heele tippel ge maakt om bij de ligplaats van de vlet te komen. Gisteren heeft de boot van Harlingen (met veel vrachtgoed en post) het eiland kunnen bereiken. KIEVITEN zijn nu al in ons land gesignaleerd en wel in 3e bevroren vlak ten tusschen Wartena en Suawoude. INGEKOMEN PERSONEN. Bern. Eggen, R.K., van Lisse, Ka naalstraat 55, naar Oosterend, Peper straat. OOK VOOR U Er zijn weer kunstmesttoewijzingen en zegels af te halen in de Landbouwschool en wel Maandag a.s. van v.m. 10 uur tot n.m. 1 uur. De heer C. Keijser Hz. za'l daar dan zitting houden. JUBILEUM. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer, W. Boon, thans te Oudkarspel, herdacht 1 Febr. de dag, waarop hij voor 12V» jaar als gemeenteveldwachter daar in dienst trad. Het heeft hem aan hartelijke bewijzen van sympathie niet ontbroken. Van de zijde van de Burgemeester en zijn collega's werd hij te zijnen huize ge huldigd. Dat hij als een goed politie man bekend staat, is wel duidelijk ge bleken. EEN KOUD KARWEI. Het P.T.T.-personeel .belast met het herstel van het telefoonnet, dat over 't heele eiland door de sneeuw en ij zei gele den heeft, is allesbehalve te benijden. Het net langs de Koogerweg had het ook zwaar te verduren, gisteren was men in de felle koude, veroorzaakt door een krachtige Oostenwind, bezig om de dra den te herstellen en aan de vier, vijf meter hooge isolaties te bevestigen. Van sommige palen hingen zeven draden stuk- gesprongen neer. DE SUIKERDISTRIBUTIE. Winkeliers met codenummer van 1000 tot 1999 moeten suikerbon no. 12 in leveren Maandag 12 Febr. voor 11 uur 's morgens; met codenummer van 2000 Lm. 2999 Dinsdag 13 Febr. voor 11 uur 's mor gens. Op deze dagen worden bij de in levering der bonnen 12, de toewijzingen voor de eerder ingeleverde bon 11 afge geven. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de toewijzing niet meer vanuit het Centraal Distributiekantoor in Den Haag aan de winkeliers verzonden worden. Deze worden nu uitgereikt via het plaat selijk kantoor. Wie geen bonnen inleve ren, ontvangen ook NIET de toewijzing voor de eerder ingeleverde bons. BROCHURE—DS. H. BAKELS. Van onze vroegere plaatsgenoot, Ds. H. Bakels, Doopsgez. emeritus-predikant te Haarlem, verscheen een brochure, ge titeld „De Balans van Christus"., waar in hij fel afgeeft op de Christus-figuur, zooals die ons wordt geteekend in het Nieuwe TestamenL De brochure heeft veel opzien gebaard en in zekere kringen groote ergernis, gewekt En niet alleen in Katholieke en Orthodox-protestante kringen. Dit blijkt o.a. uit een artikel, van (een vrijzinnig predikant in het Handelsblad, die /icn afvraagt, of Ds. Bakels zijn tijd 26 jaren ingespannen studie niet beter had kunnen gebruiken en die niet kan nalaten zijn stem tegen deze brochure te verheffen. Zelfs is door de Amsterdam- sche N.H. Predikanten unaniem besloten een aanklacht wegens godslastering in te dienen. Ds. Bakels betoogt evenwel, dat hij zijn boekje uit ware religiositeit schreef. PASTOOR BRINKMAN. Per vliegtuig naar De Kooy en verder per auto naar Amsterdam. We deelden al mee, dat, zoodra de; weerstoestand het toeliet, Pastoor Brink man per vliegtuig naar de vastewal zou worden vervoerd, om in het SL Maria Paviljoen te Amsterdam te worden opge nomen. Woensdag 1.1. is dit nu geschied. Per vliegtuig begaf Z.Eerw. zich naar vliegveld De Kooy bij Den Helder en verder per auto naar de AinstelstacL De heele reis per vliegtuig afleggen bleek bij de start van Vlijt al niet mogelijk. Er zat weer vorst in de lucht en ijsaf zetting maakt vliegen over groote af stand niet mogelijk. De luchtreis ge schiedde met het hier gestationneerd Roode Kruis-vliegtuig en daar dit niet van een speciale installatie tegen ijsaf zetting op de vleugels is voorzien (al leen de modernste verkeersvliegtuigen zijn daarmee uitgerust), waagde de pi loot het niet verder dan De Kooy. Een dienstbode vergezelde Z.Eêrw. tot Amsterdam. Kapelaan Kroon nam op het vliegveld hier afscheid. Ondanks de bezwaren, welke het ver voer in deze dagen belemmeren, kwam de auto veilig in de hoofdstad aan. De reis had Z.Eerw. echter wel erg vermoeid. In het ziekenhuis werd een drietal fo to's gemaakt Tot een operatie is nog niet overgegaan. WAT WE VAN WOL WILLEN WETEN De wolhandel is wel een bedrijfstak, die de laatste paar jaren zeer van de alge- mcene moeilijke omstandigheden te lij den heeft gehad. De wolprijzen begonnen in Augustus 1937 te dalen ,en deze daling zette zich daarna voort totdat ten slotte een 40 pet. lager niveau was bereikt. Daarnaast werd de Nederlandsche wol- handel ongunstig beïnvloed door de in de midden Europeesche landen heerschend«; beperkende invoer bepalingen en deviezen- restricties, terwijl de annexatie van Oos tenrijk en Tsjecho-Slowakije een nieuwe slag voor de afzet beteekende. Ten ge volge van de bezwaren, die bij de afzet en de betaling der geëxporteerde wol wer den ondervonden, geraakte de N.V. Fuhr- mann en Co. in moeilijkheden, die tot de verleening van surséance van betaling leidden. Niet alleen ten onzent, maar ook te Londen, het groote wolhandelscentrum, geraakte de handel in een moeilijke po sitie, vooral na het uitbreken van de oorlog, toen de heele wolhandel onder controle der Engelsche regeering lew am. Het behoeft geen betoog, dat deze con trole, waar dfc voornaamste wolproductie gebieden tot het Engelsche Empire be- hooren, niet alleen voor de Engelsche handel, maar ook voor die in andere lan den groote bezwaren oplevert De leider der wolcontrole kocht alle voorraden in het Vereenigd Koninkrijk op en tevens de geheele Australische wolscheer. De wol handel in de City vreest ten gevolge van het wolcontroleschema ten doode opge schreven te zijn. We hebben reeds ge meld, dat vijftig Engelsche wolfirma's voorbereidingen treffen om haar zaken te sluiten en dat er sedert het uitbreken van de oorlog te Londen niets was omge gaan in nieuwe wol, waarin vroeger een omzet van ongeveer 10 millioen p.st. per jaar bestond. Ook de resultaten der Nederlandsche Wol Maatschappij zullen door de ge noemde omstandigheden wel ongunstig beïnvloed zijn. LEZING - DR. VERHAGEN De datum is thans vastgesteld op Wn ncdag 13 Maart Dr. Verhagen is voorz. van Bloembollencultuur. EXAMENS. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A.A. de Winter, nu te Alkmaar, slaag de voor eerste stuurman groote vaart TOESTAND DIRK BAKKER Naar wij gisteravond van dokter Vel lenga vernamen is de toestand van Dirk Bakker „naar omstandigheden goed" te noemen. EGB. LAP V.I.O.D.-SECRETARIS Tot opvolger van de heer P. Lieu wen, aan wie op de meest eervolle wijze op verzoek ontslag is verleend, is gisteren de heer Egb. Lap tot secretaris van V.I. O.D. benoemd. Wij vertrouwen dat hij. de voetsporen zal drukken van de heer Lieuwen, die de belangen van het Fonds zooveel jaren en steeds op voorbeeldige wijze behartigde. B.V.L.-AVOND Naar wij vernemen is de B.V.'L. avond, die op 16 Febr, was bepaald, tot nader te berichten datum uitgesteld. De prijsuitreiking en filmavond zullen echter wel deze winter plaats hebben, doch eerst wanneer er zekerheid om trent de verbinding inet de vaste wal bestaat. Van dit uitstel komt dus geen afstel. DE KOOG VERGADERING VAN DE V.V.V. De voorzitter verwacht een druk seizoen, wanneer ons land buiten de oorlog blijft Maandagavond hield de plaatselijke aT deeling van de V.V,V. in hotel De Toe komst haar jaarvergadering. In zijn ope nmgswoord kan de voorz., de heer A. Epe, aan bijkans dertig personen het welkom toeroepen. Van de 7 bestuursk den konden wegens de slechte weersom standigheden vier niet aanwezig zijn. Ook de secr. Fehrmann niet, waardoor zoo wel het jaarverslag als het finan. verslag niet gelezen werden. BESTUUR. Met groote meerderheid van stemmen wordt dc heer H. Wuis, „Op Duin", herkozen als bestuurslid. Hierop werden de plannen tot het aan leggen van een tennisbaan besproken.. Zooals bekend is, wil men een N.V. op richten. Op de vergadering bleken even wel geen personen aanwezig, die geld in deze onderneming wilden steken. De voorz. betreurt dit, want er zijn weinig attracties, pe heeren Den Braven, G. Michels en Janzen breken een lans voor het bouwen van een dancing. De meesten meenen echter, dat zulk een gelegenheid hier niet op zijn plaats is. De voorz. deelt vervolgens mee, dat het Hoofdbe stuur voor het vrijmaken van het strand werkt. Met de betrokken instanties zal dit punt worden besproken. Breedvoerig werd hierna het ruiterpro- bleem beschouwd. Allen waren het er over eens, dat binnen de kom van het dorp geen ruitersport mag worden be oefend. Aan het gemeentebestuur zal ver zocht worden om de volgende grens te trekken: Vanaf villa de Zonnewijzer tot Huize Lida en van Pension Zeerust van de fam. B. Lolkema. (Deze bepaling geldt niet voor de Jan Pleziers). Wat de Brink betreft, zullen middelen worden beraamd om het gevaar, dat hier voor de jeugd loert, af te wenden (door het plaatsen van een heining of anders zins.) Men bracht vervolgens de vrije door gang van de Koogerweg via de Pelikaan naar de Minister Ruysvveg ter sprake. Deze weg is deels eigendom van de heer J. H. Geus, deels van het Staatsboschbe- heer. Het fietspad, dat er langs ligt, ver keert in een hopelooze toestand. Ge tracht zal worden geld los te krijgen voor verbetering. Daarop werd besloten kaartjes te laten drukken voor wandel- en "fietstochten met De Koog als uitgangspunt Er werd een commissie benoemd, bestaande uit de hee ren P. Eelman, R. Daalder en N. Kik kert, die een ontwerp zal maken. Wat zal het seizoen ons brengen? Een, deel der vergadering bleek met weinig vertrouwen het komend seizoen af te wachten. Anderen waren optimistisch ge stemd. Ook de voorz., die opmerkte, dat het een druk seizoen zal worden, indien ons land maar buiten de oorlog blijft. Hij dacht aan de iaren 1915 tot 1918. een periode van groote opleving voor De Koog. Men ging toen niet naar het buiten land en om huis en haard toch een wijle te kunnen verlaten, bracht men zijn va- cantie in de mooiste plekjes van het eigen land door. De Koog was toen voor uitbreiding vatbaar, maar wegens het zeer dure bouwmateriaal (voor de gewone huizen tweemaal, voor de hotels met in richting wel driemaal de gewone kosten) werd er weinig gebouwd. Het stond toen bovendien met de voedselvoorziening maar zoo-zoo. Maar wie gereed waren de gas ten te ontvangen hebben toen kunnen profiteeren. Alzoo konden de aanwezigen na deze vergadering met gerechtvaardigde hoop op een goede toekomst hun schre den huiswaarts richten. EEN K.G. SUIKER op bon 13 van 929 Februari. DE BILT verwacht toenemende vorst en seinde. Weest op uw hoede (storm verwacht). OOSTEREND EEN MIJN Sinds geruime tijd zit et een mijn in het ijs voor de dijk bij Dijkmanshui zen. Zoodra dat mogelijk is, zullen des kundigen die zeker wel onschadelijk ma ken. Een paar voelhoorns moet die mijn al verloren hebben. Of-ie ook knel heeft gezeten. ONGEVAL De heer H. Fenijn kwam gisteren door de gladheid zoo met zijn fiets bij de wo ning van de heer J.Bakker te vallen, dat hij een lichte hersenschudding be kwam. Mede namens zijn vele andere vrienden wenschen wij hem gaarne een spoedig en volledig herstel toe. CORRESPONDENTIE M. Wij informeeren voor U nader en komen er op terug. REDACTIE OOM KO dacht in dit bijblad nog een plaats voor zijn brievenbus te krijgen. Maar hij rekende mis. Maar a.s. Woens dag krijgen jullie een extra rubriek, hoor. ZOO SPRAK.... GANDHI, Br.-Indië: Ik zie geen weg voor een vreedzame regeling, tenzij En geland toegeeft, dat Indië thans zijn eigen constitutie moet vaststellen. DE OMROEPER VAN RADIO VATI- CAAN, met voorkennis van Z.H. de Paus: De hongersnood loert op 70 pet van de bevolking van Polen, daar de voorraden levensmiddelen en zelfs de gereedschap pen en werktuigen worden weggevoerd naar Duitschland. joden en Polen wor den als kudden opgesloten. Alles wat zweemt naar godsdienst wordt onder drukt Aan openbare godsdienstige func ties mag niet meer dan 2 uur per week worden gewijd. De duizenden kerken van Polen zijn thans 6y2 dag per week op bevel der overheid gesloten. PRESIDENT KALLIO, de Finsche Pre sident; Twee maanden vechten we nu al tegen de onmetelijk machtige vijand. Bij zijn aanvallen heeft hij verscheidene devi- sies van zijn beste menschenmateriaal ver loren. Onze dappere troepen hebben reeds een deel van zijn strijdkrachten op Rus sisch gebied teruggeworpen. Wij waren gedwongen mcnschcn te dooden, die on schuldig aan deze oorlog zijn en die wij om geen enkele reden als natie haten. Daarom beschouwen wij deze barbaarsche aanval als zinloos en zijn we bereid, over een eervolle vrede te onderhandelenl LANDBOUW fr VEETEELT JACHTACTE-bezitters vallen niet on der de Steun regeling voor de Kleine Boe renbedrijven. WIKKEN. Dit voer wordt, indien zelf geteeld, niet op de voertoewyzing in min dering gebracht STROO wordt duur. In N.O. Overijsel doet roggestroo f20.haverstroo f28 30. Hooi zelfs f40 per 1000 Kg. AARDAPPELEN. Het Kon. Ned. Land bouw Comité pleit voor het behoud eener niet te hooge teeltheffing, plm. 30 gld, per H.A. KOMKOMMERS. 31 Jan. al zijn door kweekerij Van Spronsen te Loosduinen de eerste komkommers aangevoerd. Op brengst 44 ct per stuk. KWEEKERS VAN BOLLEN, die hun oppervlak 50 pet. of meer moesten ver minderen, zullen bepaalde land- en tuin bouwproducten mogen verbouwen.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 7