TEXELSCHE COURANT Rein mi ivitim dm wit TWEEDE BLAD - ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940. 't Texelsch Schapenstamboek in Noord-Holland. ?V vf '-&&M In de Lindeboom is Woensdagmorgen een vergadering van leden van het Texel- sche Schapenstamboek in Noord-Holland gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van de lieer K. L. Waiboer, voorz., uit Anna Paulowna, die met de secretaris, de heer, J. Sijp, reeds Dinsdag van de vastewal was gekomen 0111 op tijd present te kunnen zijn. Reeds tweemaal werd de vergadering wegens de ongeregelde boot- dienst uitgesteld. Nu moest ze eindelijk doorgang nebben. Helaas zitten we nog steeds met moeilijk begaanbare wegen, wat zeker oorzaak was van bet minder goede bezoek. In zijn openingsw oord brengt de voorz. in herinnering, dat deze vergadering op verzoek van de Texelsche leden belegd is en gewaagt spreker van de moeilijkhe den, waarmee 11e schapentokker de laat ste jaren en zeker gedurende deze stienge winter te kampen iicett. Maar, zegt hij, worden we dan al tot inperking van onze veestapel gedwongen, we moeten blijven trachten kwalitatief liet peil te ver- hoogen. Voorz. spreekt de hoop uit, dat Texel de leverancier mag blijven van het allerbeste toamateriaal, niet alleen in de, Provincie, maar in heel Nederland, ja, ook voor liet buitenland. BESTUUR. lil een vorige vergadering was opgemerkt, dat fexel twee van de acht zetels had, hetgeen te weinig weid geoordee.d. Het Dagebjksch Bestuur ves tigt er echter de aandacht op, dat het be stuur zeven leden telt en het aantal leden- fokker op liet eiland een vijfde van het totaai bedraagt. Texpl is dus niet slecht bedeeld. In antwoord op een desbetreffende vraag, antwoordt de heer J. Sijp, dat van het aantal ingeschreven schapen een derde deel op Texel te vinden is. Bij de discussie wordt men het er over eens, dat bij een eventueele vacature over wogen Kan worden, of een Texelaar die zetel kan innemen. Voorz. acht het niet van belang waar het bestuurslid woont, mits hij de rechte man blijkt te zijn. FOKDAG. Een der leden vond het min der doelmatig, dat op de fokdag de an- derhaltjarige ooien van dezelfde vader moeten zijn. Het bestuur merkt op, dat hiertoe besloten is op voorstel van een Texelsche fokker om de fokresultaten van één vaderdier beter te kunnen beoordee- len. Het bestuur laat de beslissing aan de vergadenng over, maar acht de motie ven 0111 de bepaling te handhaven, tame lijk sterk. De lieer T. Bakker is het hiermee niet eens. Een fokker wil graag met zijn beste exemplaren voor de dag komen. Maar, wanneer ze allemaal van dezelfde vader moeten zijn is het wel eens moeilijk een goede collectie te vormen. Dhr Sijp merkt op, dat de bepaling destijds op verzoek van een Texelsch lid is opge nomen. Persoonlijk ziet hij er geen nut in.. Dhr Jb .Lap Kz. zou eventueel een rubriek willen toevoegen, waarvoor die beperking niet geldt In deze geest wordt besloten. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllll!l!llllllllll|||||| VAN OVER DE GRENS. DU1TSCH-RUSSISCH ECONOMISCH VERDRAG. Op 11 Februari is te Moskou een eco nomische overeenkomst tusschen Duitsch- land en Rusland tot stand gekomen. De onderhandelingen zijn lang niet vlot ver- loopen, althans men heelt er meer dan drie maanden over gedaan. Het heeft daarom 200 lang geduurd, omdat bier een regeling aan de orde was. die voor het economisch leven van beide landen van ingrijpende beteekCrtis kan zijn. De Duit- schers hebben allerlei afgewerkte pro ducten aan te bieden, in de eerste plaats machines, de Russen kunnen daartegen over betalen met grondstoffen. Er is dus, zoo beschouwd, een natuurlijke weder- zijdsclie aanvulling. Dat zal danook nu geschieden. Dë Duitsdie industrie zal lieele fabrieken, met alles wat zij eischen, leveren en op die wijze aan de Russische opbouw medewerken. De Russen kunnen olie, ertsen en graan leveren. Maar hier doen zich twee vraagstukken, voor. lil de eerste plaats het vraagstuk van de levering, dus liet transport. Men weet, dat juist het verkeer het zwakke punt is in het Russische bedrijfsleven. En ook het Duitsche transportwezen maakt een moeilijke tijd door. Het materi aal raakt verouderd en men heeft niet tijdig voor nieuwe wagons, enz. gezorgd. ■Dit vraagstuk zal men dus met alle kracht 'Van beide zijden ter hand moeten nemen. Daarmee is vrijwel het geheele plan van de wederzijdsche uitwisseling gemoeid. Maar hiermee hangt tegelijk het tweede vraagstuk samen. Wanneer men alle moeilijkheden, zoowel van het transport als ook van de leverantie en de gezamen lijke opbouw, wil oplossen, dan zal dit alleen kunnen in zeer intieme samenwer king. Russische fabrieken zullen bereid moeten zijn Duitsche medewerkers toe te laten; bij de inrichting van nieuwe fabrie ken in de Sovjet-Unie door de Duitsche 1 VERGADERING. Voorgesteld was jaarlijks met de leden op lexel te verga deren. Dit nu ligt wei m de bedoeling van 't Bestuur, mits-er vraagslUKken v,an voldoend belang te besprexen zijn. Prij zenpolitiek omtrent wol- en scnapeu en de regeermgsmaatregeien behooren met tot het werKterrein der Vereen., aKlus hef; bestuur. De leden gaan hiermee accoord. De secr. geeit een nadere toelichting. Het moet zoo zijn, dat wederzijds de be langen worden argewogen en dat bij eventueel verschil van meenjng een com promis wordt gezocht. Ingrijpende be- Siuiten, welke de gansche organisatie ra ken, kunnen in de alg. ledenvergadering alleen genomen worden. De bespreking luer heeit ten doel in liet bijzonder de wenschen van de leden in liet tokdistnci te bespreken en, zoo mogelijk, desnoods voor het eiland alleen, in te willigen. Voorz. wijst er op, dat er vooral geen versnippering moet komen, net een ver- eenigmg op Lexel en een aan de vaste wal. De vergadering is het hiermee eens en voelt het met de secr. zoo aan, I exel moet de vaste wal de wet met voorschrijven. Maar ook het omgekeerde mag niet het geval zijn. Hiervoor loopen, de omstandigneden ^grondslag, aard der bedrijven, enz.) teveel uiteen. VERF. In antwoord op een vraag van dhr Aris Eelman deelt de secr. mee, dat vanwege liet btamboek wegens verf in de woi het waardecijter der vliezen met geen enkel punt meer wordt vermin derd. Op fokwaarde alleen wordt voor taan gelet. EXPORT-PRIJZEN. Bij de uitvoergel- den deze minimumprijzen; Ooilammeren 12U, r anitammeien t 3U, een-j ooien t' 3d, 2-j. en oudere ooien f35, eenj. rammen t a5, 2-j. en oudere rammen t oO. Het Bestuur is van liet stellen van minimum prijzen geen bewonderaar, maar acht het het beste er nu maar in te berusten. In geval het uit te voeren aantal van vol doende belang is, kan de Directeur van liet C.B.b. onthetting verleenen. Dhr U Keijser heeit met die minimum prijzen met veel op. loen ons eiland destijds bezoek van rranschen kieeg, gin gen ze onverrichter zake weer heen, om dat onze prijzen te hoog waren. Hiertegen voert de secr. aan, dat thans lr. L. de Vries, directeur van dat Bureau is; die kent l'exel en zal daardoor soe peler en practischer kunnen optreden Bovendien moet niet uit het oog worden verloren, dat het doel van de minimum prijzen is: le. voorkomen, dat de eene lokker door onder de prijs te gaan de ander onfair beconcurreert; 2e. te be vorderen, dat uitsluitend behoorlijk vee wordt uitgevoerd, geen uitschot dus. Dhr C. Keijser Hz. zegt, tot zijn vol doening te vernemen, dat lr. L. de Vries thans directeur van het C.B.S. is. In hem stelt Texel zeker vertrouwen. Voorz. geeft in overweging, nu en dan lr. De Vries te polsen ten aanzien van de mini mum-prijzen. Dan weet men, waar men aan toe is waaneer het op. verkoope® aankomt Persoonlijk is voorz. van mee- ning, dat het op Texel toch geen moeite worden Uw tanden indien U poetst met IV'wICQlL In tuben van 60, 40 en 25 ct. en doozen van 20 ct. industrie zal het niet gaan zonder in genieurs en monteurs uit Duitschland. Men moet elkander op al deze punten dus leeren kennen en vertrouwen» Nog duidelijker is dit bij het regelen van het transport het geval. Wie zich voorstelt, hoezeer de Russische industrie en de; spoorwegen nog altijd lijden onder de slotte, tot weinig initiatief bekwame werk wijze van arbeiders en ingenieurs, die kan begrijpen, welk een enorme, schier onmogelijke taak hier voor de Duitsche medewerkers is weggelegd. Waarbij dan nog komt, dat het verschil in mentaliteit de samenwerking zeker niet bevordert. En nog een andere moeilijkheid is deze: of Duitschland wel zooveel geschoolde krachten beschikbaar kan stellen. In elk geval: het kader voor de samen werking is er. Als men tijd van leven heeft en niet de catastrophe komt, die Duitschland of Rusland of beide in de afgrond sleurt, kan dit verdrag van groote beteekenis worden. Een later bericht meldt: Men heeft groote verwachtingen van het handelsverdrag. Men heeft naar het schijnt alle mogelijkheden opengelaten en rekent op een bedrag van 600 inillioen mark aan elk van beide zijden voor het eerste jaar. Inmiddels heeft de Engelsche minister van handel Duncan meegedeeld, dat de goederenruil tusschen Engeland en Rusland niet mogelijk blijkt te zijn. WAT ZOEKT AMERIKA IN EUROPA? President Roosevelt heeft besloten de onderminister van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, naar Europa te zenden. Het doel dezer zending, zoo wordt er na drukkelijk bij gezegd, is niet om te be middelen tot vrede, maar om zich van de toestand op de hoogte te stellen. De bij zondere afgezant van de president gaat naar vier hoofdsteden: Londen, Pa rijs, Berlijn en Rome. Men zegt te Lon den, dat de hoofdzaak van Welles' be zoek Berlijn geldt. Want zoo redeneert men van "Engelsche zijde Roosevelt kent de Britsche en Fransche voorwaar den voor de vrede, dienaangaande ver keert niemand in het onzekere. Chamber lain en Daladier hebben verklaard, dat zij alleen vrede zullen sluiten, indien er waarborgen zijn, dat de vrede germanent is en dat men ziin regelingen in acht kan kosten voor de beste fokdieren (en hier moet het bij de export toch om gaan) de minimumprijs te maken. De vergadering gaat z.h.st. met deze regeling accoord. FOKREGLEMENT. De secr. leest het voor. De meeste arti kelen geven tot discussie geen aanleiding, maar de wolcontrole brengt menige tong in beweging. Dhr C.Keijser Hz. vindt „de regeling te omslachtig". De geldelijke op brengst moet in hoofdzaak komen van de lammeren, die op de zes markten verkocht w orden. Daar komt bij, vervolgt spr., dat de wol de laatste tijd maar weinig op brengt en niet naar kwaliteit wordt be taald. Hoogstens gaat de kooper na, of ze goed bewaard is. Dhr T.Bakker stemt hiermee in. Mij valt die controle moeilijk, zegt hij. Voorz. brengt even- weCin het midden dat men vooruit moet zien. De uitkomsten mogen nu teleurstel len we moeten onze zaken goed blij ven behartigen, en de puntjes op de i zetten, opdat wij daarvan in de toekomst de vruchten kunnen plukken. -- De secr. bepleit hicde het nut van die controle. Ook een kleine fokker heeft er belang bij te fokken met een ram, die ook ten aan zien van de wol goede resultaten belooft. Terecht betoogde een wolhandelaar, aldus jde secr., dat er in de wijze, waarop de regeering de wol sorteert, veel goeds zit. Dat op Texel als regePniet naar kwa liteit wordt betaald, schrijft spr. toe aan het feit, dat meest alle wol van het eiland van goede kwaliteit is. Dhr Joh. Roe per merkt op, dat het vere'schte gewicht voor Texel zoo moeilijk te bereiken is. en dat wij hier met lammeren aan de markt moeten komen. Dhr Jac. Roeper herinnert aan een uitspraak van zijn vader (dhr Joh. Roeper, die voor een der beste fokkers 'van het eiland gold), die in het bijzonder zocht naar rammen met zeer fijne wol en daarmee uitsleloende resultaten bereikte. Hij kwam altijd met een glad lam aan de markt en ieder kan getuigen, dat hij van fokken verstand had. Nog komt ter sprake de verscheiden heid van wol. Toen dhr Joh. Roeper met zijn schapen van Den Burg (van licht land) naar Oosterend ging, werd hun wol minder fijn. Dhr Sijp bevestigt dit. De grond en de groeiomstandigheden spelen een voorname rol. Zelfs op twee naast elkaar gelegen boerderijen kan men deze verschillen ontdekken. Wat het vereischte gewicht betreft, meent dhr Sijp, dat deze moeilijkheid wel op te lossen is. Wanneei het minimum lager wordt gesteldj is het passend voor alle omstandigheden. Voorz. geeft dhr T. Bakker toe, dat het niet doenlijk is, de lammeren te laten •loopen, tot de wol van de vader gcedge keurd is. PRODUCTIE-EISCHEN. De moeder- dieren moeten minstens deze productie hebben- één worp 2 lammeren, twee worpen 3 lammeren, drie worpen 5 lam meren, vier worpen 7 lammeren en \crder minstens één en drie vijfde lam per worp. Voor ramlammeren van 1-j. ooien geldt deze bepaling niet en voor zoover dat eenling-geboorten betreft, worden de en terlingsworpen niet meegerekend. Door een lid wordt voorgesteld deze eischen voor Texel te stellen op: een maal 1 lam, 2 maal 3, 3 maal 5, 4 maal 6, 5 maal 8 en verder 1,6 lam per worp en wel alleen voor 1940. Het bestuur komt het minder gevvenscht voor de eischen voor 1940 lager te stellen wegens de ongunstige grasgroei in 1939. Het benoodigt aantal rammen is maar gering, terwijl de invioed 7'' RUIM BAAN. Bobbies zoo noemt men, de Engelsche politieagenten bij voor keur op een Londensche baan als ruimers aan het werk. Jammer, dat de moeite door de veelvuldige sneeuwval zoo vaak vergeiefsch is. neemt. Zulke waarborgen ontbreken ech ter bij het tegenwoordige Duitschland, al dus de Engelsch-Fransche opvatting, der halve vecht men door. Wat Duitschland wil, is echter niet zoo duidelijk, meent men te Londen; Welles' reis heeft dus in de eerste plaats ten doel zich omtrent de Duitsche positie te vergewissen. Het ziet er naar uit, dat deze Engel sche opvatting wel zoo ongeveer Roose velt's bedoeling weergeeft De Ameri- kaansche president voert een geheel onaf hankelijke politiek en hij zal zich zeker niet door de Engelsche inzichten laten beïnvloeden. Maar wel mag men aanne men, dat zijn politiek met de Engelsche in menig opzicht evenwijdig loopt Hij heeft het getoond in Azië, waar hij de; van de ram op de vruchtbaarheid van de dochters even groot is als die van de moeders. Wel is er wat voor te zeggen ramlammeren van 2-j. ooien, die étn lam hebben geworpen, wel in te schrijven mits de moeder en de moeder van de vader van de ramlammeren aan de eischen voldoen. Algemeen wordt verwacht, dat straks minder lammeren geboren zuilen worden dan gewoonlijk het geval is en wel van wege de siecbte grasgroei in 1939. in overleg met de Leuen wordt besloten de eisch „viermaal 7" te verminderen tol viermaal 6". Dhr A. Eelman merkt op, dat er op exei vrij veel land wordt gescheurd en dat ook dit ongunstig op de productie kan werken. voorz. bestrijdt dit; hij verwacht, dat de overblijvende schapen het juist beter zullen krijgen. Up een ge mengd bedrijf is z.i. beter in de voedsei- benoeite te voorzien. WOLPKODUC'l IE. Aan de kwaliteit worden deze eischen gesteld: 1-j. dieren (mann. en vrouwenjkej goede eerste, oudere dieren (mann. en vrouwei.) eeiste. Aan het gewicht: eenj. dieren, manm, 3 Kg.; vrouw. 4.5 Kg. Oudere dieren, mann., 4.5 Kg. vrouw., 3.5 Kg. Deze ge wichten gelden bij een geschat renue- ment van 58-02 pet. bij ai wijkend rende ment vindt omrekening van -*.iet gewicht plaats op een basis van oü pet. ingang voorjaar 1941 zullen geen ramlamme ren meer in het Jongvee-register woiden ingeschreven van ooien en rammen, waar van de vachten nog nimmer zijn gecontro leerd or niet aan de gestelde eischen hebben voldaan. Dit geldt met voor ram lammeren van rammen, die in het voorat- gaande najaar voorloopig zijn ingeschre ven. Ook zal met ingang van genoemde da tum inschrijving van ramlammeren in het Jongvee-register n.et meer plaats hebben, wanneer de vruchtbaarheid der moeder- dieren niet voldoet aan de daaromtrent gestelde eischen. Door een der leden werd voorgesteld de eischen omtrent de wolge wichten voor Texel met 0.25 Kg. te ver lagen. Het Bestuur wijst er evenwel op, dat de eischen nu reeds 0.3 Kg. lager zijh dan die door het Centr. Bureau ais wen- schelijk voorgesteld. Het Bestuur geeft toe, dat voor Texel de gewichtseisclien vOüi de vachten der ooien nog vrij hoog zijn, doch maakt er in de eerste plaats op atteni, dat het niet inschrijven der lammeren aileen betreft de ramlammeren en het is niet denkbeeldig, dat bij verkoop buiten lexel tegen inschrijving van ram lammeren met lagere productiecijters be zwaar zou kunnen woiden gemaakt, wat allerlei moeilijkheden tengevolge kan heb ben. Mogelijk verdient liet wel aanbeve ling, de schapen Lets minder royaal te be- knippen en de enterlingen niet al te vroeg te scheren. Bij het nazien der resultaten der wol- contiole op Texel ui 1939 is ons echter gebleken, dat volgens de voorgestelde eischen (4.5 Kg.) het percentage ooien, dat niet aan de eischen voldoet, tarrtelijk groot is. Bij de eenjarige ooien was dit 83 van de 233 en bij een verlaging van l/s Kg. nog 54 van de 233. Hoewel wij een uitspraak van de vergadering met willen beïnvloeden, aldus het prae-advies, geven we in p. verweging te "besluiten de voorgestelde eischen voor de rammen- vachten te accepteeren, doch de wensche- lijkheid uit te spreken, de gewichtseischen voor de ooienvachten met 0.25 Kg. te ver lagen. Tot zoover het prae-advies. Na breed voerige bespreking wordt besloten dege- Amerikaansche belangen tegen Japan be schermt, maar daarmede tevens ook En geland een dienst bewijst. Hij heeft het nog duidelijker getoond in de Euro- peesche aangelegenheden. Want zijn bood schap, die hij in het begin van het jaar aan het Congres heeft doen weten, gaf een beschrijving van het ideaal van de vrede, geheel in de geest, zooals de Britsche regeering die opvat Ook staat de zaak zoo, dat Kennedy, de Amerikaan- sche ambassadeur te Londen, met Cham berlain nauw samenwerkt; deze twee mannen zijn bij belangrijke aangelegen heden gewoon overleg te plegen. Het Amerikaansche vredesinitiatief is, wanneer men liet zoo ziet, in zekere zin een poging om na te gaan, in hoever Duitschland bereid is de Engelsche voor waaiden te aanvaarden, natuurlijk wel niet in hun geheel zoo, als zij daar liggen* maar ten deele en in principe. Er is aan deze zaak nog een andere kant. Niet alleen is van belang, wat Roo sevelt doet, maar ook, wat hij nalaat. Welles gaat n.l. n.et naar Moskou. Nu kan men zeggen: Rusland is officieel niet met het westen in oorlog. Maar Italië is eveneens neutraal en daarheen gaat de Amerikaansche minister wel. Het is dui delijk dat men bewust de Russen uitsluit. Evenals Chamberlain de Sovjet-Unie ne geerde bij de regeling van Muenchen, zoo negeert Roosevelt haar thans bij het begin zijner pogingen tot een schikking in Europa. De Amerikaansche president trekt dus ook op dit punt de lijn der Britsche politiek door. Chamberlain heeft steeds een Pact van Vier gewild, dat de vier groote Europeesche mogendheden samen zou binden en het Russische pro bleem niet in de zaak betrok. Wanneer men thans van de zijde van liet w^esten opnieuw onderzoekt, of een regeling der Vier mogelijk is, dan wijst men daarmede de resultaten der Duitsch- Russische samenwerking af. Dit is een tweede punt, dat voor Berlijn een toe geven moeilijk maakt. Het ziet er name lijk niet naar uit, dat Duitschland zich van Rusland zal laten scheiden. Maar misschien is de poging van Roosevelt nog maar een begin en wil de president later het heele wereldpolitieke vraagstuk, dus ook Rusland er bij betrokken, bestu- deeren. In het Lagerhuis heeft Chamberlain wichtseischen over de heele linie met een halve Kg. te verlagen en het minimum rendement op 56 te bepalen. Een der leden vroeg, of het bestuur iets mede zou willen deelen over familie teelt Antwoord: Over het algemeen moet in teelt, nauwer dan achterneef en achter nicht niet worden bevorderd. Dhr C. Keijser Hz. merkt op, dat de Texelsche fokker over het algemeen van inteelt niets hebben moet Vroeger kwam dit volgens dhr A. Eelman wel voor met als gevolg schapen met minder sterke constitutie. Maar sinds lang komt dit niet meer voor. AFSCHAFFING HULPREGISTER B. Dit is een voorstel van een fokker van de vaste wat Secr. beveelt dit niet aan, wil het hier toch in bespreking brengen. Voorz. merkt op, dat de voorsteller van meening is, dat de boer maar voor goed fokmateriaal moet zorgen» Eigen („wild") vee verkoopen en geregistreerd vee er voor in de plaats stellen. Dhr Sijp betwijfelt, of dit voorstel aanbeve ling verdient, omdat het de vraag is, of het in het belang van de fokkerij is. Er zit nog heel wat goed fokmateriaal onder het niet-geregistreerde vee. Dhr C. Keijser Hz. onderschrijft dit: Het pet. controleschapen op Texel is maar Klein. Het zou wel toevallig zijn, wanneer de controle-dieren juist de beste waren. Daarover heb ik al eens een dispuut ge had met dhr E. Govers. Het zou werkelijk verkeerd zijn de niet-geregistreerde die ren uit te' schakelen. Het zou zoo wor den, dat een wilde ooi, door een controle- ram gedekt, niet eens in het Stamboek opgenomen zou kunnen worden. Voorz. geeft toe: door registratie worden de die ren niet beter. Van het meeste belang is, dat je een goede fokker bent, maar we moeten het Stamboek hoog houden. Na- tuurlijk kunnen ook met-ingeschreven schapen goede fokdieren zijn en goed geselecteerd wezen. Maar hoe staat het met de ouders en voor-ouders? Daar we ten we mets van. 't Is heusch een goede ram of ooi of is het maar toeval? Hier van moet men zekerheid hebben, indien men met zoo'n dier fokken gaat Het Stamboek nu geeft zekerheid omtrent de kwaliteit van het ingeschreven materiaal. Dit is zoowel voor fokker als handelaar van het grootste gewicht. En daarom hoop ik van harte, aldus de voorz., dat alle goede fokkers zich bij onze Organisatie aansluiten. Dhr C. Keijser Hz. betoogt, dat het inschrijven van het grootste deel van de schapen voor een boer met veel wolvee op practische en financieele be zwaren stuit Dili T. Bakker is ook te gen afschaffing van liet Hulpregister. Het moge voor de vaste wal geen bezwaar geven, voor ons eiland is dit wel het geval. De vergadering spreekt zich hierop een stemmig tegen afschaffing uit. MINIMUM-WOLPRODUCTIE. Het laatste punt van de agenda. Het gaat over het niet meer doen inschrijven van ooien, die niet voldoen aan de minimum-eischen voor wolproductie. Na eenige bespreking waarbij naar voren kwam, dat er onder die ooien goede fokdieren kunnen voor komen, gaat de vergadering hiermee niet accoord. Daarop sluit de voorz. deze geanimeer de vergadering met een woord van dank voor de betoonde belangstelling en de prettige wijze, wraarop de besprekingen werden gevoerd. l' l 'T I» -1 «i J\ JH f 5 ZELFS DE NIAGARA. Zelfs de machtige Niagara-water- val wordt door Koning Winter niet ongemoeid gelaten. De beroemde val is deels in boeien geslagen. Een sprookjesachtig tafereel, dat veel toeristen lokt. een verklaring afgelegd omtrent het be zoek van Sumner Welles. Hij zei o.a „De Britsche Regeering zal hem in vertrouwen netnen om de President be hulpzaam te zijn bij het overzien van de .huidige toestand" Hij wees er verder opr dat Welles niet bevoegd is, voorstellen te doen en| verbintenissen aan te gaan doch alleen strikt vertrouwelijke- mededeelingen inont vangst mag nemen. Ook in Berlijn schijnt men Sumner Wel les als persoonlijk afgezant van Roose velt- goed te zullen ontvangen. Dat hij iets anders te ho oren zal krijgen dan een duidelijk', rééümé van. de Duitsche oor logsdoeleinden-lijkt vooralsnog niet waar schijnlijk* ii'ïrié

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 5