AKKCRTJIS s „Wat Mijnhardt maakt is goed." WijnhaïuWé JAARVERGADERING N.V. TEXELS EIGEN STOOMBOOT ONDERNEMING. C"üe tT' a„v "AN f' Uitstekende Bedrijfsresultaten ook in 1939. Onder voorzitterschap van de lieer \V. H. Lap, hield Texels Eigen Stoomboot onderneming Woensdagavond in Pen's Zaal haar algemeene jaarvergadering. In zijn openingswoord heet de voorz. de aanwezigen (plm. 00 aandeelh.) har telijk welkom, vooral de aanwezige le den der "bemanning en oud-kapitein Duin- ker en „Kees" (C. DuinkerJ. Het doet mij genoegen, aldus richt de voorz. zich tot laatstgenoemde heeren, dat u altijd nog blijk van belangstelling betoont jegens het wel en wee van onze Onderneming. En toen de Wageinaker voor dc mond vast in het ijs raakte, w^s Du inker pndanks de strenge kou ook aan het Hoofd. 1939, vervolgt spr., is voor ons allen een jaar van bange zorg geweest, waarin de eene dag van onzekerheid plaats maakte voor de andere. Reikhalzend ke ken we steeds uit naar de dag, die uit komst - ou moeten brengen en een einde zou maken aan het afgrijselijk wereldge beuren. Nog woedt de afschuwwekkende uitroeiingsoorlog, waarin de moraal en het fatsoen met voeten getreden werden en het schijnt bijwijlen, of de wereld met alle christelijke deugden voorgoed heeft afgedaan. Hoe is het onze Onderneming in dat jaar met zijn van groote ellende bezwan gerde toestand gegaan? Hoeveel bedrij ven ondervonden de ernstigste nadeelige gevolgen, zoowel nationaal als interna tionaal en hoevelen vendelen van een bloeiende positie in een zeer critieke? Welk een groote tegenstelling geelt dan het beeld van onze Onderneming gedu rende het afgeloopen jaar. Voor ons is 1939 niet een jaar geworden vol rampen, maar een jaar, waarop we met voldoe ning de resultaten mogen beschouwen. Ondanks de oorlogsgeruchten werd de vreemdelingenstroom naar ons eiland grooter. Orooter zelfs dan ooit te voren. Ook vervoeren we steeds meer vracht goed. Deze post toom een stijging van t400U. Aten klaagt wel eens, dat de ta rieven aan de hooge kant zijn, maar we krijgen het toch steeds drukker. We zit ten zelfs wel eens met de handen in het haar ten aanzien van de dekruimte. De bemanning geeft gelukkig blijk van be kwaamheid en besteedt de ruimte zoo nuttig mogelijk. Toch zullen de ver voerscapaciteiten van thans het m.i. in de toekomst moeten afleggen tegen de groei van het vervoer. Hoe meer de landbouw de veeteelt verdringt, hoe meer vervoersruimte er noodig zal zijn. Het is dus best mogelijk, dat we over eenige tijd tot het laten bouwen van een nieuwe boot moeten besluiten (zie hierover on der: Jaarverslag) We zijn voor 1940 niet pessimistisch gestemd en verw achten weer een breede stroom van vreemdelingen. Daarom heb ben we danook niet geaarzeld de V.V.V. financieel te steunen, opdat zij in staat mag zijn wederom op de Jaarbeurs uit te komen. Ook de reederij Van der Schuyt zal weer uitstapjes naar Texel organiseeren. Voorts hebben we contact gezocht met de Ned. Reisvereen. De sa menwerking met de V.V.V. is steeds goed en we hopen dat deze rijke vruchten zal afwerpen. De voorz. eindigt zijn ope ningswoord met de wensch uit te spre ken, dat de te houden besprekingen een aangenaam karakter mogen dragen. Alvorens tot voorlezing der notulen wordt over gegaan, vraagt dc voorz.of er personen zijn, die bezwaren zien in de aanwezigheid van de heer H. Leber, bederft het beste humeurl Maar de zwaarste hoofdpijn verdwijnt binnen een kwar tier met 'n "AKKERTJE", dat de nieuwste menging bevat tegen hoofd- en zenuwpijn. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie wor den geëvenaard, nóch in hun bijzondere samenstel- ling, nóch in hun gemakke- lijk in te nemen ronden vorm. Op elk "AKKERTJE" staat 't "AKKER"-merk: Uw garantie I tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos - 13 stuks 12 stuivers 2 stuks - 2 stuivers. die geen aandeelhouder is. De voorz. wil geen precedent scheppen. Niemand ver langt het woord. De voorz. heet ook cfe heer Leber hartelijk welkom. De heer Leber merkt op, dat hij niet wist, dat de vergadering uitsluitend voor aandeel houders uitgeschreven was. „Anders was ik niet gekomen", zegt hij. REKENING. Na lezing der notulen door de heer P. Dros Albz., secr., vindt de overlegging der balans en verlies- en winstrekening plaats. De voorz. merkt op, dat slechts weinigen gebruik maakten van de gelegenheid tot inzage ervan. „Alles wordt steeds in de Texelsche Courant opgenomen", zegt de voorz. „en dus kunt u de reis feitelijk wel besparen". De heer Van Ingen Schenau vraagt in lichtingen omtrent de post onkosten. De voorz. geeft een specificatie. Dhr Van Ingen Schenau vindt dat deze post beter in verschillende deelen gesplitst kan wor den, opdat men er een beter overzicht van krijgt. De voorz. antwoordt, dat de boekhouding in over.eg met de accoun tant door een zeer kundig persoon is in gericht. Voorz. zegt besprekingen van dit punt in de bestuursvergadering toe. JAARVERSLAG. Vervolgens is het woord aan de heer J. J. van der Vlies, directeur, voor het lezen van liet jaar slag. We ontleenen hieraan het volgende: In 1939 is ijsgang geen reden geweest, dat niet geregeld gevaren kon worden. Tot 15 Sept. werden 5 diensten per dag onderhouden. Daarna moest wegens mij nengevaar en liet korten der dagen de dienst worden ingekrompen tot vier, wel dra drie diensten per dag. Na 27 Nov. slechts twee reizen per dag. Gok Zondags moest de dienst worden beperkt: tot Juni drie, daarna twee reizen per dag. Het onderhoud der schepen geschiedde in liet voorjaar op de Rijkswerf te Den Helder, ui het naiaar oq. de werf Welgelegen, te Marnngen. De Maisdiep kreeg nieuwe vlampijpen. De walknecht J. de Vries Jr. werd 1 jan. in vaste dienst benoemd. De steen- kooipost kwam van f16142 op f17106 door veel extra reizen ui de zomer en in .iet najaar. De koienprijzen hepen van 1 13.6a tot f 14.20 per ion franco bunker. Het onderhoud vroeg f9841. Hiervan aan gebouwen en vvalinventaris f 663.—, voor de Marsdiep f 4852, voor de Dokter Wagemaker t 4320. In totaal f2025 meer dan vorig jaar (vernieuwing vlampijpen). Aan loonen werd betaald r3127ö, vorig jaar 1 Juüöö, gevolg van het ui dienst nebben van een duooele oemamng gedu rende de laatste weken van het jaar. loen is met twee sctiepen gevaren en alleen over dag. üe post onkosten was over iy 38 1 10620, over 1939 f 10115. Hierin zijn begrepen t 1315 voor parkeeerterrein De Koog en tietspad. f 1894 voor subs. V.V.V., Jaarbeurs, contributies, aan diverse Vereen. f 1000 voor subs. Au to busdiensten. De post personen- en rij wiel vervoer was f8081 grooter dan in 1938, n.1. f78639. Hierin is begrepen f1097, ont vangen van de Eilandendienst Texel Amsterdam. Voor het overige verwijzen we naar de rekening, welke volledig in ons blad werd opgenomen. Vervoerd werden. 156437 betalende pass. (Van der Schuyt 2404). 21324 scholieren. 5276 ziekenvervoer en ziekenbezoek. 183037 totaal in i939. 169083 totaal in 1938. Verder werden vervoerd: 5558 auto's, waarvoor betaald werd. 239 ziekenauto's (a f 1. 84 auto's (gratis.) 58S1 totaal in 1939. Het aantal vervoerde rijwielen was 35024, vorig jaar 31032. Dhr Van der Vlies mag een hartelijk applaus in ontvangst nemen. En terecht, want het verslag is als steeds uitste kend gedocumenteerd. De balans, verlies- en winstrekening worden onveranderd vastgesteld. Voorz. merkt op, dat de winst zeergroot is ge vveest, doch vestigt er tevens de aandacht op, dat de onderneming de kans loopt, vandaag of morgen een nieuw schip te moeten laten houwen om de al grooter wordende hoeveelheden goederen te kun nen verschepen. De materiaalprijzen zijn belangrijk gestegen. We hebben geïnfor meerd naar de prijs, welke een schip als de Dr. Wagemaker zou moeten kosten en kregen ten antwoord, dat die ver boven de twee ton komt. 1 V BESTUUR. Vervolgens wordt overge gaan tot het verkiezen van een commis saris. De aftredende comm., de heer H. Keesom, treedt af, doch is herkiesbaar. Er worden in totaal uitgebracht 82 stemmen (Er werd ook bij volmacht ge stemd). Bij de eerste stemming verkrijgt de heer Keesom 39 stemmen, de heer C. J. de Lugt 32. Aangezien de volstrekte meerderheid 42 is, volgt herstemming. Hierbij werden er op de heer De Lugt 43 stemmen uitgebracht, op de heer Keesom 36, twee op de heer Van Ingen Schenau, écn op de heer P. Kaan. De heer De Lugt is derhalve gekozen als opvol ger van de heer Keesom. De heer De Lugt dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en verklaart de be noeming gaarne te willen aannemen. „En kele jaren geleden", aldus spr., „heb ik statutenwijziging voorgesteld en wel be treffende de verkiezing van een commis saris. Ik wilde deze zoo gewijzigd zien, dat de aftredende oommissaris niet da delijk weer herkiesbaar is; ik meen hier door een betere toestand te scheppen. Daarom heb ik mij candidaat laten stel len". Ie voorz. wenscht de nieuwe comm. van harte geluk en noodigt hem ifit meteen aan de bestuurstafel te willen plaats ne men. Zich daarop tot de heer Keesom wendend, drukt de voorz, er zijn spijt over uit, dat de heer Keesom niet her kozen werd. De reden ervan ligt opge sloten in het betoog van de heer De Lugt. Voorz. spreekt nog eenige van waardoering getuigende woorden tot de heer Keesom en hij dankt hem voor wat hij voor T.E.S.O. heeft gedaan. „Ik kan niet anders doen, dan u toewenschen, aldus de voorz., dat u te eeniger tijd weer in ons bestuur terugkeeren moogt". Hierna werd een kwartiertje gepau zeerd; de aanwezigen wordt een gratis consumptie aangeboden. RONDVRAAG. Dhr A. v.d Meulen vraagt hoe de Dr. Wagemaker voldoet tijdens deze winter vergeleken bij de Marsdiep en wel in verband met even- tueele plannen tot het bouwen van een nieuwe ooor. Voorts meent hij namens alle weggebruikers te spreken, wanneer hij zijn nood klaagt over de slechte toestand, waarin de wegen worden ge laten, wanneer er veel sneeuw als in de afgeloopen weken is gevallen. De heer P. Kaan vraagt, of het niet mogelijk is om de booten van een draadloos zend- en ontvang - station te voorzien, opdat men tijdens een winter met veel ijsvelden voeling kan houden met de vaste wal. Dhr Parlevliet: Mijn vraag heeft be trekking op de personeelszaken. Ik ben bereid na afloop van deze vergadering deze kwestie met het bestuur te bespre" ken. Voorz. meent, dat er geen be zwaar is, de kwestie meteen naar voren te brengen. Dhr Parlevliet merkt op, dat het telkens hetzelfde personeel was, dat tijdens de ijsperiode in Den Helder of te Oudeschild overnachtte. Een deel dus steeds bij vrouw en kindenen, een ander deel steeds aan de vaste wa'. Dhr Parlevliet wijst er op, dat hij deze klacht niet van het betreffende personeel ge kregen heeft, doch van andere personen. In de tweede plaats roert hij de pen- Sjoenregeling aan. Spr. noemt het pen sioen voor de „oudgedienden" erg krap en verzoekt het bestuur hieraan ernstig aandacht te willen schenken. Zenuwtablotten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker 60 cent Laxeerta b letten doos 60 cent Alleen echt met den naam Mijnhardt. DE BOOTEN. De voorz. beantwoordt eerst de vraag van dhr Van der Meulen en beweert, dat de meeningen omtrent liet voldoen van de booten uiteen loopen. Het hangt alles van de omstandigheden af. De vorm van het schip zegt veel. Wanneer het ijs aan de grond zit, speelt men met de Marsdiep minder klaar dan met de Dr. Wagemaker, die een scher per boeg heeft. Wanneer het jjs echter niet tot aan de grond zit, dan loopt de Marsdiep er op en werkt ze er zich als een ïjsbreker doorheen. Een scherpe ste ven beteekent kolenbesparing. Dit komt ons dus over het heele jaar ten goede. Dc voorz. meent, dat men het 't beste aan de technische relaties overlaten kan. DE WEGEN. Wat de klacht over de wegen betreft, gaat voorz. verder, ik vind, dat dit chapiter maar gedeeltelijk in deze vergadering thuis hoort. TESO is tenslotte geen openbaar lichaam; ze wil zich niet mengen in zaken, die openbare lichamen toebehooren. Het opruimen van sneeuw enz. is een polder- en gemeente zaak. Wij staan op het standpunt, dat, wanneer de boot over het Horntje vaart, aan het Horntje een algemeen Texelsch belang ligt. De gemeente moet de ge meenschap tusschen de dorpen onder houden en ik acht het Horntje in tijden van ijsgang een van de voornaamste pun ten van het eiland. Wij kunnen dan ook nooit erkennen, dat TESO uit hoofde van plicht met het ruimen van sneeuw, enz. belast kan worden. Willen wij het vrijwil lig opknappen, dan is dit een andere zaak, maar we kunnen geen precedent scheppen. RADIO. Betreffende de vraag van de heer Kaan merkt de voorz, on, dat een zend- en ontvangstation aan boord van de booten in een winter als deze mis schien eenige reden van bestaan zou heb ben, maar dan heeft TESO ook een mar conist noodig. Zoo'n station zou volgens spr. tevens een bron van ergernis kunnen zijn voor de passagiers: Niet iedereen houdt van muziek. De Wagemaker is wel iswaar afgedreven, maar de nxnschen zijn geen oogenblik in gevaar geweest. Zoodra bekend was, dat ze niet op eigen kracht naar de haven terug kon, nam de \Macjne maatregelen. De hulpkruiser plieuw-Amsterdam zou te hulp komen. Zoo'n geval komt maar eens in de 10, 20 of 30 jaar voor.,... Dhr Kaan verduide lijk tzijn voorstci, zeggende: dat het uit sluitend is om het contact met de wal: Van de Texelsche wal af kon men bekij ken, dat de boot via de Mok naar de ha ven had kunnen komen. Wat de marco nist betreft: daar kan men zelf wel voor leeren: Een half jaar studie en je bent er voor geknipt. De voorz. wil de zaak in overweging nemen. HET PERSONEEL. Het spijt me, zegt de voorz. tegen dhr Parlevliet, dat u die klachten omtrent het verblijf in Den Helder niet van het personeel zelf hebt gehoord. Wanneer zij zelf er tegen ons niet over beginnen, achten wij de klacht a!s niet te bestaan. Ons personeel hoeft niet bang te zijn. Wij leenen altijd zeer willig gehoor. (Aanwezige leden van de bemanning beamen dit.) DE PENSIOENREGELING is een kwestie van appreciatie, meent de voorz. We hebben nooit klachten van de oud-ge- ^eïufnden gehoord, wel hebben we meer malen uit hun mond vernomen, dat zij Gioogst tevreden zijn. Het bestuur ont vangt elk jaar van mevr. Pongers een brief, waarin zij haar hartelijke dank be tuigt voor dc getroffen regeling. De uit- keeringen worden gewaarborgd door de Nationale Levensverzekeringsbank; een van dc beste dus. Dhr Parlevliet is met dit antwoord niet tevreden: Het personeel heeft wel ge klaagd. Het durft niet aan te dringen, maar het is j>ertinent waar. Dat ze niet bij u komen klagen, is zeer logisch. Als ik pensioen krijg, waar ik feitelijk geen recht op heb, zou ik al lang blij zijn, maar het is te laag. U kunt er best een paar gulden bij geven. Ik heb dit een paar jaar geleden ook al eens gezegd. U kunt des noods iets van het salaris inhouden, hoe wel ik dit niet gewenscht acht. Voorz.: De regeling is zoodanig, dat zij de helft krijgen van hun salaris; het Rijk gaat tot 70 pet. van het loon, maar laat er 10 pet, voor storten. U heeft in dit geval een dankbaarder taak dan ik. Ik ben van oor deel, dat we niet links en rechts met het geld moeten gooien. Dit zou maar tot wantoestanden leiden. Dhr P.W. Daal der vindt een pensioen van 50 procent van het loon eveneens laag. (Er wordt een loonbedrag genoemd van f24 voor een der laagst gesatarieerden) Spr. zegt dat je van f 12 inderdaad niet behoorlijk kunt leven en stelt voor, de uitkeering aan de aandeelhouders, thans 6 pet., op 5 pet. te brengen. Wat wordt overgehou den is voor 't personeel. Verder hoopt hij dat de uitkeering tot 80 pet. van het loon wordt verhoogd. De voorz.: U kunt deze voorstellen volgend jaar indie nen. Verdere bespreking acht ik in het bijzijn van de bemanning onvruchtbaar en zelfs gevaarlijk. Het zouden geen ge wone menschen zijn, wanneer ze het niet goed vonden, als ze zooveel kregen als ze maar wenschten. Maar deze discus sies zouden ontevredenheid kunnen stichten. Wij zijn vol lof over ons perso neel, maar als deze discussies een onaan gename geest zouden verwekken, zou 't op hun verdere gedragslijn van invloed kun nen zijn. Ik geef gaarne toe, dat er goede bedoelingen in schuilen, maar toch zie ik er een gevaarlijke kant aan. Dhr P. Dros, secr., merkt op, dat het salaris veel hooger is dan f 24, zelfs de minste heeft belangrijk meer. De voorz.: Er is dus een mogelijkheid om wat over te spa ren. Dhr Parlevliet: We hadden het over de pensioensregeling en niet over de salarissen. Voorz.: Laten de men schen dan bij ons met klachten komen; we zijn een en al oor. Dhr Henkcs: in de eerste plaats wil ik meedeeten, dat ik het standpunt van het bestuur voor 100 pet. onderschrijf. De bemanning kan "een vrijwillige pensioenregeling sluiten, door 10 pet. van hun salaris te storten; met dit bedrag er bij komen ze tot een behoor lijke som. Mij valt het niet tegen, dat ze 50 pet ontvangen. De voorz. licht toe, dat er aan emolumenten f6.— per week bijkomt, en dat als zij een verzeke ring sluiten voor het bedrag, dat boven de genoemde f 24 komt, zij een zeer goed pensioen zouden krijgen. Dhr A. Backer: Hoe lang werken zij per dag? De voorz.: Ze genieten 93 vrije dagen, heusch, de werkregeling steekt zeer gun stig af. Dhr C. Duinker is het met hem eens. Geef mij deze tijd maar; vroe ger half vier tot negen n.m. voor f6.— per week Inmiddels is het elf uur geworden, als de voorz. zijn slotwoord spreekt. Het is mij een genoegen geweest, zegt hij, de- vergadering tc mogen leiden, maar het spijt me, dat ze zoo rumoerig is gewor den. (Eenige personen hadden nog iets in het midden willen brengen, doch de voorz. meent, dat zij de wensch daartoe eerder kenbaar hadden moeten maken) Wij wenschen een rustige atmosfeer en opbouwende critiek. Het bestuur zal ter dege nota nemen van uw voorstellen. Ik hoop, dat 1940 een jaar van voorspoed mag zijn cn dat de V.V.V. zich nog ver der zal kunnen ontwikkelen. Ik dank u voor uw aanwezigheid, besluit de heer Lap de vergadering. J. DISTRIBUTIEKANTOOR. Het distributiekantoor ten Ge- meentelmize is uitsluitend ije- opend op werkdagen van v.m. 9 uur tot n.m. 1 (éen) uur. KOOLZAAD. Voor koolzaad van oogst 1939, in het tijdvak 30 Augustus31 December 1039 verkocht, zoomede voor koolzaad, op 31 Dec. nog onverkocht bij de telers aan wezig, zal geen steun worden uitgekeerd. P.D. GYMNASTIEK. De heer C. Mets, leider van Gymn. Vereen. Texel, deelt o.a. het volgende mee. Gymn. Vereen. Texel is definitief toe getreden tot Turnkring HollanJs Noor derkwartier, zoodat deze nu 18 clubs telt, waarvan een nog voorloopig toetrad. Voor dit jaar heeft de Kring het volgende program vastgesteld A. wedstrijd vereen, nrs.. 3.1 Maart, te Anna-Paulowna. B. Voorjaarswedstrijden op nader te bepalen datum te Schagen. C. Openluchtdag op nader te bepalen dag te Schagerbrug. Van de IS clubs neemt Texel opgrond van zijn prestaties de zievende plaats in. Gerekend over de heeren alleen komt mc-n zelfs on de zesde Dlaats; de dames- afd. staat nr. 8. Hieruit blijkt wel, dat onze Vereen., ook al heeft ze weinig contact met de vaste wal, een eervolle plaats inneem*. Van harte is daarom te hopen, dat de oefen'ngen n liet Gebouwtje van Toelsch Fanfare" spoedig voortgang kunnen heb ben. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiillllll VAN OVER DE GRENS. mill IIIIIIIIIImill!min DE NEUTRALITEIT VAN SCANDINAVIË. De geschiedenis met de Altmark heeft opnieuw de positie der neutrale staten in het geding gebracht. Oin twee rede nen is de houding van Scandinavië een ergernis voor de Britten. In de eerste plaats is het de Duitschers mogelijk met hun schepen binnen de Noorsche terri toriale wateren (3 zeemijlen van de kust) te blijven. Want de zee is daar onmid dellijk bij de kust zoo diep, dat men er kan varen. En in de tweede plaats heb ben Zweden en Noorwegen van hun neu traliteit een andere opvatting dan Enge land. Engeland zou wenschen, dat Zwe den en Noorwegen zouden toestaan, dat er gemakkelijker hulp aan Finland kon worden verleend, de regeeringen in Stockholm en Oslo willen wel hulp over hun land laten gaan, maar strikt tot par ticuliere hulp. Het incident met de Altmark schijnt mede ten doel te hebben gehad de ge zindheid der twee staten van Scandinavië in dit opzicht te peilen- De reactie ech ter is niet uitgebleven. Zoowel uit de Zweedsche als uit de Noorsche hoofdstad heeft men verklaard, zijn neutraliteit strikt te zullen handhaven. Van die kant is Churchills poging dus niet geslaagd. DE ALTMARK-AFFAIRE. Min.ster Chamberlain heeft in het La gerhuis een verklaring afgelegd omtrent het Altmark-incident, waarin hij het standpunt van Minister Kolit afwees. Hij bracht hulde aan degenen, die „de bevrij ding van de Engelsche gevangenen op zeer bewonderenswaardige wijze tot stand brachten". Chamberlain deelde mede, dat van Noorsche zijde geen ander bericht was ontvangen, dan de verklaring, die de Noorsche regeering bij Halifax heeft in gediend. Hij critiseerde de houding van Noorwegen en noemde deze onbegrijpe lijk. De Noorsche regeering, aldus spre ker, heeft niet eens een onderzoek aan boord van de Altmark ingesteld. Hij be streed het standpunt van Koht, dat aan boord van een Duitsch oorlogsschip geen verzoek om onderzoek kon worden toe gestaan. Hij stelde de Noorsche regee ring in gebreke, omdat ^zii de zaak naar zijn meening, niet behoorlijk heeft onder zocht. Op grond van deze onverschillig heid trok Chamberlain de goede wil van Noorwegen tegenover Engeland in twijfel. KOHT ANTWOORDT CHAMBERLAIN. Prof. Koht heeft Chamberlain geant woord en verklaard, dat de door Cham berlain naar voren gebracht opvatting omtrent het varen van oorlogsschepen door neutrale wateren, ook die van de Noorsdie regeering is. De Noorsche re geering heeft in 1938 de bepalingen om trent rechten en verplichtingen der neu traliteit herzien. Daarbij kwam een bepa ling voor, die betrekking had op het varen van een oorlogsschip in Noorsche terri toriale wateren. De Noorsche regeering meende, dat deze bepaling slechts gold voor het verblijf van een oorlogsschip in een Noorsche haven. De Britsche regee ring heeft er toen op gewezen, dat oor logsschepen het recht moesten hebben oin zoo lang mogelijk in de Noorsche terri toriale wateren te varen, ongeacht te 24 uurs-limiet. Daar verklaarde de Noorsche regeering zich mee accoord. De Altmark moet, aldus prof. Koht, opgevat worden te zijn een Duitsch hulp schip van de Duitsche marine, alzoo als een oorlogsschip. Daarom viel het schip onder bovengenoemde bepaling cn hoefde het zich niet aan een onderzoek te onder werpen. FINNEN VERNIETIGEN RUSSISCHE DIVISIE Het Finsche legerbericht geeft kennis van de vernietiging der 164ste Russische divisie en meldt, dat de Russische aan vallen bij Taipale zijn afgeslagen. Ook de aanvallen op Viborg blijken zonder suc ces te verloopen. De luchtmacht van Rus land wordt actiever, vooral boven Hel sinki. UIT ONZE TAAL TUIN. 145. IN ZWANG KOMEN wil eigen lijk zeggen: aan de gang komen. Het werkwoord swingen (Hd. schw ingen) had de beteekenis van bewegen. Wat dus in zwang komt, begint mee te doen aan dc beweging in de menschelijke maatschap pij, lcornt in gebruik.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2