TEXELSCHE COURANT 52 Jaargang VOOR DE LANDBOUW Woensdag 13 Maart 1940 No. 5427 DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald) ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal. buiten Den Burg tl.— losse nrs. 4 ct. ZONDAGSBLAD: f0.50 per kwartaal; buiten Den Burg f0,70. POSTREKENING no. 652. I HOOGWATER (ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer een half uur later.) !3 Mrt. 14 15 16 17 18 19 11,14 11,50 0,11 0,49 1.34 2.35 3,54 OP 13 MAART LICHT OP VOOR: RIJWIELEN en RIJTUIGEN 6 31 GEMEENTE TEXEL. IliiSillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllKIIIIIXIIilllIHKlIIIII STIERENKEURING. De Burgemeester van Texel maakt be- kend, dat op MAANDAG 18 MAART 1940 des morgens om 9 uur op Groene- plaats te Den Burg de premie-keuring van stieren plaats vindt. Eveneens kunnen stieren voor de zoo genaamde verplichte keuring (Stierenregle ment Noord-Holland 1938) worden ge presenteerd. Keuring van twee-jarige en oudere stie ren kan desgevraagd op het eigen be drijf geschieden. Inlichtingen verstrekt de heer Jb. Roe per, Koogerstraat 24 Den Burg. Den Burg, Texel, 11 Maart 1940. Ds Burgemeester voornoemd, KAMP. TAFELTENNIS In Casino wordt door de militairen de tafeltennissport op groote schaal beoe fend. Eenige soldaten hebben zich als ware meesters op liet houten veld ont popt. Wie wil met hen de strijd aanbin den (behoudens toestemming van de C.T.T. natuurlijk) Is het niet iets voor O. en O. om eens een aantal wedstrij den tusschen burgers en militairen te organiseeren K. BOERINNENBOND. Mevrouw Kamp spreekt over Rembrandt. Het leven en het werk van de meester onzer schilders, Rembrandt van Rijn, vormde liet onderwerp, waarover mevr. Kamp- N'eubecker Donderdagavond voor de leden van de Boerinnenbond een cau serie hield. In zijn leven, aldus mevr. Kamp, dat slechts i>5 jaar duurde, heeft Rembrandt ons een groote schat van kunstwerken ge schonken, die een wereldvermaardheid hebben gekregen. Voor Rembrandt en voor de ontwikkeling van zijn kunst is het een geluk ge.veèst, dat deze groote schilder in de Gouden Eeuw leefde, een eeuw, waarin ons land groeide en bloeide, een eeuw, waarin financiecle en maat schappelijke voorspoed heerschte. Kunst kan niet bloeien m tijden van armoede. In «een periode bloeide de kunst zoo als juTst in die Gouden Eeuw. Kijkt men even verder, dan constateert men, dat niet alle vormen van kunst in die eeuw een tijdperk van groote bloei hebben ge had. De Hollander met zijn practische zin steunde alleen die uitingen van kunst, die in zijn kraam te pas kwamen. De schilderkunst bloeide wel het meest, maar dit zal men heel verklaarbaar vinden, wanneer men weet, dat de fotografie teen nog niet bestond en dat, wilde men een portret van zichzelf hebben, men dit moest laten schilderen. Men had in die tijd behoefte aan schilderijen, omdat er weinig andere versieringsobjecten waren. Rembrandt was de vijfde zoon van de Leidsche molenaar Van Rijn. De molen, die destijds liet eigendom van Rem brandt's vader was, staat thans nog in Leiden. Toen Rembrandt zijji plan om schilder te worden, kenbaar maakte, werd daartegen geen bezwaar gemaakt. In 1606 geboren, werd hij in 1620 ingeschreven aan de universiteit als student. Oogen- schijnlijk is dit eigenaardig, maar men bedenke, dat dit de eenige schooloplei ding in die dagen was. Eerst was de jonge schilder in de leer bij een Leide- naar, doch toen hij bemerkte, dat er bij hem niet veel te leeren viel, ver trok hij naar Amsterdam om daar bij een beroemd schilder te gaan studeeren. Al spoedig zag deze, dat er iets in de ion- ge man stak. Het mooie van Rembrandt's werk was, dat liet een spied aal cachet droeg. Rembrandt stoorde zich niet aan alle conventioneele richtlijnen. Hij ging zijn eigen weg, hij had zijn eigen metho de van schilderen. De tijd was er echter nog niet rijp voor, dat de menschen zijn kluist zouden waardeenen en de schilder heeft dan ook veel tegenwerking moeten ondervinden. Teleurstellingen bleven hem niet bespaard. Acht ia ar werkte Rem- VEREENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL. EXTRA VOERTOEWIjZING VOOR RUNDVEE Het N.H. Veevoederbureau deed ons een schrijven toekomen, waaraan we het volgende ontleenen In verband met de ongunstige ruw- voederpositie van vele bedrijven zal er in de periode van 4 Maart 1 April wor den overgegaan tot toewijzing van een aantal producten als extra toewijzing. De ze regeling geldt voor vrijwel iedere vee houder met uitzondering van de akker bouwbedrijven en gemengde bedrijven met overwegend akkerbouw. Deze toewij zing, die afhankelijk is van de ruwvoe- derpositie van liet bedrijf varieert van een half K.G. tot anderhalf K.G.i per koe per dag. Het betreft hier geen ge mengd voer, maar enkelvoudige voeder- middelem als: gedr. pulp, suikerpulp, me lasse, gedr. suikerbieten, gerstevoermeel, havervoermeel, haverdoppenmeel, boek-- weitvoermeel, erwtenvoermeel, erwten - schillen, piksel van bruine en witte boo nen, moutkiemen, gedr. bostel, gedr. spoe ling, aardappelvlokken, gedr. aardappel vezels. Van de voornaamste worden hier gehalte en eventueel gunstige of minder gunstige eigenschappen vermeld pet. vert.werk.eiwit zetmeelwaard. 3.3 5S gedr. pulp 3.3 62 suikerpulp 2.8 49 melassepulp 1.7 59V.J gedr. suikerbieten Men kan van deze voedermiddelen ge rust 45 Kg. per dag geven aan melkvee. Het zijn gezonde voedermiddelen. Voor- weeken in een drievoudige hoeveelheid water is echter beslist noodig. pet. vert.werk.eiwit zetmeelwaarde 8.7 54 gerste voermeel 3.0 43 haver voermeel 14.9 59 boekweit- vo ermee 1 11.8 44 erwten voermeel brandt als leerling in Amsterdam. Eu hij had toen al genoeg beroemdheid verkre gen om te kunnen dingen naar de hand van een meisje uit een burgemeestersfa milie. Het meisje, Saskia van Uilenburg, werd zijn vrouw, waarmede hij in het grootste geluk leefde. Rembrandt was toen in zeer goede doen en verdiende veel geld. Hij verspilde toen echter groote kapitalen aan mooie uitheemsdie doeken en andere voorwerpen, die zeer kostbaar waren. Acht jaar na zijn huwelijk stierf Saskia. Dit werd de groote slag in Rem brandt's leven. Saskia nam Reinbrandt'Si levenskracht mee in het graf. De schildei; verviel in groote armoede en daarbij, kwam, dat hij als modeschilder niet meer zoo in zwang was. In 1656 werd hij failliet verklaard en toen verhuisde 'hij met zijn zoon Titus en zijn dienstbode Hendrikje Stoffels, met wie hij later huw-/ de, naar de Rozengracht. Hendrikje be gon hier een kunsthandel, die nog ge ruime tijd in de levensbehoeften voorzag. Titus had het talent van zijn vader en de zwakke natuur van zijn moeder. Van zijn hand kwamen nog een paar zeer goede penteekeningen en schetsen, doch d^ar zijn talent niet ontwikkeld werd en zijn zwakke gezondheid hem spoedig naar het graf voerde, heeft hij nooit veel naam gemaakt. De opleving door de inkomsteiiverbete- ring was maar van zeer tijdelijke aard. Spoedig kwam de armoede weer en Rem brandt stierf toen hij 55 jaar oud was. Rembrandt bewees in zijn leven een meester met palet en penseel te zijn. Zijn doeken ademen allemaal dezelfde warme geest, die ontstaat, door een goed aangevoelde nuanceering van donkere kleurensoorten en door bewonderenswaar dig mooi toegepaste lichteffecten. Zijn schilderijen behandelen veelal onderwer pen uit de mythologie en de bijbelsche geschiedenis, omdat deze in Rembrandt's! tijd nogal goed gekend werden. Aan de hand van lichtbeelden lichtte Mevrouw Kamp hierna de schoonheid; van Rembrandt's meesterwerken toe. Na de pauze sprak mevr. Jouwersma over het meest economische handwerken, dit in verband met een door verschillende omstandigheden uitgestelde handwerk- wedstrijd. Deze wedstrijd zou in dit voor jaar worden gehouden en bestaan uit zoo economisch mogelijk vervaardigen van handwerkjes. Mevr. Jouwersma behandel de aan de hand van verschillende voor beelden het goedkoop en smaakvol ver vaardigen van aardige gebruiksvoorwer pen. De tentoonstelling van de resultaten wordt a.s. najaar gehouden. Voor dames, die niet van liandwerken houden, bestaat de mogelijkheid om aan een bakwedstrijd deel te nemen. K. U.D.I.-KAARTEN UITVERKOCHT. Het was te voorzien: voor de U.'D.I.- avond op Vrijdag a.s. zijn de kaarten uitverkocht. Op de dag van de uitvoering" wordt in de voorzaal van de heer Per* van 121 uur gelegenheid tot plaatsbe spreken gegeven. Om half één loten. Daar deze voedermiddelen veel ruw vezel bevatten, kunnen ze niet tot het krachtvoer gerekend worden. Dezevoer- meelsooiten probeert men dikwijls als gewoon meel te verkoopen. B.v. gerste voermeel als gerstemeel, enz. Het ge halte wisselt bij verschillende kwalitei ten nogal, zoodat men de opgegeven, gehalten slechts als een gemiddelde kan beschouwen. Bij voeren van boekweit- voeimeel aan herkauwers ontstaat erge- yaar voor de z.g. boekweitziekte. Men voere het daarom liever aan varkens en pluimvee. Het gehalte van erwtenschil- len komt ongeveer overeen met hooi. Piksel van bruine- en witte boonten vert. werk. eiwit plm. 20 pet. zetmeelwaarde 68. Koken is noodig. Moutkiemen 12.5 v.w.e zetmeelwaarde 40. Broeien in heet water, anders gevaar voor verstopping. Gedr, bostel 14 pet. v.we., zetm. w. 51 Gedr. spoeling 14.5 v.w e.., zetm.w. 55 Aan melkkoeien kan men; 2 a 3 Kg. per dag geven. Eenige uren voor het voeren weeken. Aardappelvlokken, gedr. aardapp., vezels en gemalen gedr. aardappels. Vert. w.e. plm. 1.4 pet., z.m.w. 49. Van deze voedermiddelen kan zeker 1 a 1.5 Kg. j)er dag worden gevoerd. GLADIOLUS- EN IRISBOLLEN. Bij de voederproeven aan het Rijks- landbouwproefstation te Hoorn is geble ken, dat het rundvee deze bloembollen zeer slecht opneemt. In rauwe toestand kan mai nog niet eens tot 1 Kg. per dag en per dier komen. Wanneer de gladi olen gekookt werden, wilden de dieren ze zelfs niet aanroeren. Men heeft toen ge probeerd om de gladiolen in fijngemaakte toestand door het krachtvoer te vermen gen. Het gevolg was, dat de dieren ook het grootste deel van de krachtvoerpap NIET eten. Door de bollen 12 uur van te voren met de pap te vermengen is het tenslotte gelukt om tot 10 Kg. per dag te komen. Ook Irisbollen worden in rauwe toe stand niet of heel slecht opgenomen. Een veehouder heeft ze ingekuild en er na eenige maanden voederproeven mee ge nomen. De dieren aten het met tegenzin) en zelfs bij het voederen van kleine hoeveel heden ontstond heftige diarrl.ee, hetgeen zich herstelde., wanneer men geen irisbollen meer gaf. De melkgift liep te rug. Momenteel worden nog proeven ge nomen. om deze bollen gekookt of ge stoomd te voeren. VEREEN. OUD-LEERLINGEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Een interessante avond. In het gezellige klaslokaal legden de oud-leerlingen van de Lagere Landbouw school Vrijdagavond problemen aan des kundigen voor, welke problemen door deze werden opgelost en behandeld. WAT IS BETER, DIEPE GRONDBE WERKING OF ONDIEPE NA DEZE VORST? Deze vraag werd beantwoord door de heer Van Groningen, die het al heel gemakkelijk had, gezien het feit, dat de heer Lienesch op de vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw deze kwestie reeds uitvoerig had behandeld. Diep ploegen werd niet raadzaam ge acht, omdat anders geen goed zaai bed verkregen kan worden. Het beste is 10 a 12 cM. diep met de twlee of de drie- schaar. Op zwaardere grond kan men het best werken met vijf-balks-eggen, die be- ballast zijn. Cultivators doen dikwijls veel schade, omdat de grond door de regen op vele plaatsen dichtgeslieinpt is. Ook op lichtere gronden moet men voorzichtig zijn bij het bewerken van de bodem. Men ga hier niet dieper dan 20 cM. en wan neer het land nog niet eerder in het najaar beploegd is, dan slechts 10 cM. iedere landbouwer weet overigens wat zijn land het best kan hebben, wan neer hij het gezien heeft. Dhr Van den Ban vroeg, of een der aanwezige hcenen ook niet had gcme. kt, dat op lichtere grond, waar met d.ep was geploegd, veel leelijke plekken om kwam en. Het bleek, dat enkele aanwezigen met ondiep ploegen zeer goede resultaten I ad- den geboekt, terwijl andere van het cr- wachle gunstige resultaat niet veel had den bemerkt. Dhr Van den Ban merkte nog op, dat wanneer je op licht land hard werkt, je meer bederft dan goed doet. De hu mus, die vruchtbaarheid aan de bodem geven moet wordt dan totaal vernield. In Groningen ploegt men momenteel over het algemeen zeer licht en de resultaten zijn buitengewoon. Men kwam tot de conclusie, dat men, na deze vorst beter niet zwaar kan wer ken dan wel. WE,LKE WAARDE HEEFT STAL MEST EN HOE VOORKOMEN WE GROOTE VERLIEZEN Deze vraag werd beantwoord door dhr J. C. Roeper, die constateerde, dat stalmest de meest veelzijdige mest is, omdat alles, wat noo dig is voor de plantenvoeding, er in voor komt. Echter niet in goede verhoudingen. Zoo bevat stalmest b.v. veel stikstof, doch te weinig kali en fosfor. Een nadeel van de stalmest is, dat deze zeer langzaam werkt, te veel tijd noodig heeft om door de grond te worden opgenomen. 'Dit doet zich in ernstiger mate voor, naarmate1 de grond zwaarder is. De eerste verlie zen aan meststoffen doen zich bij het ver gaan voor. Gezien de langzame werking van stalmest is het gewenscht, niet te kort voor het zaaien te mesten, omdat de gewassen er dan nog niet veel aan hebben. Is de mest al geruime tijd in de grond en w ordt er dan gezaaid, dan is 'n groot gedeelte van de meststof al gereed om door de planten te worden gebruikt Sommige gewassen prefereeren oude mest, waar tegenover staat, dat aardappe len, suikerbieten en voerbieten graag di recte bemesting hebben. Het is inderdaad mogelijk het land met kunstmest op peil te houden, doch het gebruik van stalmest daarnaast is niet alleen wenschelijk, maar zelfs noodzakelijk, evenals het gebruik van groenbemesting. Dan alleen trekt men goed profijt van zijn land. De mest kan aan meststoffen veel ver liezen, wanneer deze vervluchtigen. Deze vervluchtiging kan zeer sterk optreden wanneer de mest los is. De mest moet voldoende vochtig zijn, dan alleen is ze vast en vervluchtigt er niet zooveel. Goede resultaten heeft men geboekt, door jonge mest op de oude mest te gooien; door het zich ontwikkelen van koolzuurgas in de oude mest wordt de vervluchtiging belemmerd en verkeert deze nog in goede conditie wanneer ze op liet land wordt uitgestrooid. Een anaere manier om de vervluchtiging tegen te gaan is het af sluiten der mest van de lucht, door ze aan te trappen en te bedekken met grond. Veel verlies aan meststoffen wordt ver oorzaakt door regenuitspoeling, die zeer groote omvang kan aannemen, wanneer de mest bew aard wordt op een onbedekte vloer. Daarom is de gierkelder de beste bewaarplaats, want daar kan het water niet ontsnappen. Nog andere verliezen worden veroorzaakt door schadelijke om zettingen in de mest, tengevolge van schimmels, die ontstaan, wanneer de bui tenkant van de mesthoop te hard wordt. Aantrappen en bedekken met grond is ook hier weer de remedie. In Juli cn Augustus kan men het best bemesten; van winterbemesting gaat zeer veel verloren. Dhr Van den Ban merkte op, dat iedere dag liggen op het land voor de mest verlies beteekent. Het best is, meteen omploegen, wanneer de mest van de wagen afkomt. Naar aanleiding van de woorden van de heer Roeper, dat de bacterién het werk verrichten bij de omzetting van de meststoffen in de bodem, maakte de heer A. Dros (die dit combineerde met „van winterbemesting gaat veel verloren") de opmerking, dat het bacteriënleven in de winter toch wel niet groot zou zijn en dat dus zeer veel voedingsstoffen in de mest aanwezig zouden blijven. De heer Van den Ban antwoordde hier op, dat zoo gauw de temperatuur boven 8 graden stijgt, er alweer sprake is van bacteriënleven, doch dat, zoolang de tem peratuur nog beneden die limiet is, er niet veel aan de mest verandert. Maar liet is ai heel gauw 8 graden, wanneer liet zonnetje, ook in de winter, maar even scnijnt. Op de vraag, of oude mest, die in Sept. over liet land werd gestrooid, nog nuttig werk in de grond kon verrichten, werd door de heer Van den Ban geant woord, dat dit wel degelijk het geval was, omdat bij de oude mest de meststoffen al gereed zijn en na een regenbuitje onmid dellijk in de grond worden opgenomen, waar ze rustig tot het voorjaar kunnen, blijven zitten, omdat het baeterienlieveni in de winter toch niet zoo intensief is.. In Leeuwarden, waar men met de be mestingstijd nog steeds aan het experi menteeren is, wordt thans nog heel voor zichtig het standpunt naar voren gebracht, dat de bemesting in Jan. en Febr. effec tiever zou zijn dan in Juli-Augustus. In natte grond moet men niet gaan mesten, omdat de lucht in natte grond niet kan doordringen, zoodat bacteriën leven onmogelijk is. (Wordt vervolgd STIERENKEURING. Het bestuur van de Rund v ee fokvereeni- ging Texel vestigt de aandacht van de leden en belanghebbenden op de a.s Maandag 18 Maart te houden stieren- keuring vanwege de Provinciale (Lommis sie tot bevordering van de Rundveefok kerij in Noordhollend. De keuring vangt aan v.m. 9 uur en wordt gehouden op de Groeneplaats. Gelijktijdig zal de dit jaar voor het ceist, krachtens het Stierenreglement Noord-Holland 1938 te houden verplich te stierenkeuring plaats vinden. Hiervoor wordt verwezen naar de officieele publi catie in dit nummer. Eigenaars van stie ren, die deze willen aanbieden voor de ge wone voorkeuring, zooals deze ieder jaar wordt gehouden, worden er op gewezen, dat hiervoor overlegging van een afstam mingsbewijs model II A, of daarmee ge lijk te stellen document NOODZAKELIJK is. Opgave en eventueele inzending van de/e bewijzen, is met het oog op de korte tijd van voorbereiding TEN SPOEDIG STE gewenscht. Inzending kan geschieden bij de slamboekhouder der vereeniginj. Tenslotte worden de aanvoerders van de stieren er op gewezen, dat de aangevoer de dieren moeten zijn voorzien van een neusring. ONDERHANDS VERKOCHT. Het woonhuis in de Weverstraat, ge legen naast De Gezonde Apotheek (deels in huur bij de heer Jb. Geus, deels bij m\v. de wed. B. Eelman-Kalf, werd de zer dagen door de erven van de heer R. J. Flens,onderhands verkocht aan de heer Sijbr. C. Eelman. lllll|llllllUJIIIIIIillll!llillllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll!lllllllllillllllHl|lllll lillllllllll RIJMELARIJTJE. ||||||iiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iii!iiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiniiiii:n|||i|| SNELHEID. Naar aanleiding van het ongeval op de Schilderweg. 't Is mij dikwijls ojDgevallen, Dat zoo menig militair, In een auto langs de weg racet, Met een aangenomen air Of de weg van hem alleen is, „Rij je niet, zoo heb je niet". Wie er aankomt, dat is minder, ,,'k Ben soldaat, zooals je ziet", Hoor eens even, waarde ridders, Van de knalpot dn 't pedaal, Is er altijd zooveel haast bij? Moet het altijd zoo brutaal? Vinden jullie dat soms flink staan? Voel je je dan als een held? Dan zijn jullie toch abuis, hoor, Daar is niemand op gesteld. Waarvoor is zoo'n snelheid noodig, Op zoo'n heel klein stukje grond, Als wij met elkaar bewonen? Gauw genoeg ben je het rond. Moet ge met de boot mee? Prachtig, Maar.... neem dan de tijd er voor, Met de ziekenauto, heeren, Duurt het nog veel langer, hoor! 't Moge dan Staat van Beleg zijn, Maar dat geeft u niet het recht, Om er maar op los te rijden, 't Is nog niet tot een gevecht Heusch, meneeren, doet wat kalmer, Doet gewoon, rijdt ook gewoon, Geeft een ander ook wat ruimte, 't Ziekenhuis wordt zoo uw loon. 'k Denk zoo, dat de legerleiding, U dat racen niet beveelt, Doch ge „zoo maar" met het leven Van u en uw naasten speelt. Zuinigheid bedriegt de snelheid, Snelheid ook, bedenkt dat wel, Autorijden is een vak, hoor, Maar vergeet dit nooitgeen SPEL. HUIB DE RIJMELAAR LUCHTBESCHERMING. De jaarvergadering van de afd. Texel van de Ned. Vereen, voor Luchtbescher ming is bepaald op Dinsdag a.s. De agenda vermeldt, behalve de verslagen over 1939 o.a. de vaststelling van liet huishoudelijk reglement der afd. OPERETTE-AVOND U.L.O.SCHOOL GAAT NIET DOOR. Men was oorspronkelijk van plan om aan een der ouderavonden der U.L.O. school een speciaal karakter te geven door de opvoering van „Goudhaantje" en de Troubadour", waarvoor reeds eenige kee- ren door de leerlingen werd geoefend. Helaas heeft ook in dit geval de vorst roet in het eten gestrooid; geruime tijd konden geen repetities gehouden worden, waardoor een en ander tot nader aan kondiging is uitgesteld. K. DE MI VA-FILMAVOND NIET DOORGEGAAN. Tot groote teleurstelling van velen is de filmavond van de MIVA, die Maandag- in de St. Josephschool zou worden ge houden, door onvoorziene omstandighe den- niet doorgegaan. De avond is nu uit gesteld tot Maandag a.s. Die avond zul len aan de zaal vermoedelijk nog enkele kaarten beschikbaar zijn. Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, 'die past; ook past bij uw beurs. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. ♦•♦•♦O*©** ZOO SPRAK.... IR. A. MUSSERT, leider N.S.B., in hoofdartikel Volk en Vaderland over de getorpedeerde Burgerdijk: o.a.. De U- boot-commandant wist, dat de Burgerdijk een ongewapend Ned. stoomschip was, van New-York onderweg naar R'dam, grootendeels geladen met regeeringsgoed en overigens met goederen voor Ned. fir ma'sEn toch zijn ze bij de Duitsche marine volstrekt met gek. Duitschland weet, dat het torpedeeren van zoo'n schip ergernis wekt; het heeft cr geen belang bij dat Nederland voedselgebrek krijgt, integendeel De bemanning van 'n Duit sche duikboot verkeert ieder uur in le vensgevaar, oorlogsvliegers en duikboot- bemanningen hebben de meest gevaarlijke taak; het moeten dappere en bekwame ke rels zijn, die zoo hun vaderland dier.enu Dappere en bekwame kerels stellen de le vens van ongewapende neutrale zeelieden niet noodeloos in gevaar. Zij torpedeerenJ waarlijk niet voor hun plezier, maar krachtens bevel. Teekenend is, dat de commandant zei: „Het doet mij leed, dat ik u tot zinken moet brengen". Hieruit blijkt, dat de Duitsche regeering order gegeven heeft, ieder schip met goedeien beladen, te tornedeeren. dat on weg is naar Engeland (controlepost Duins). Duitschland zegt: Ik blokkeer Enge'and, zooals Engeland mij blokkeert. Engeland wilde uitmaken of de Burgerdijk doorge voerd mocht worden, of geheel of ten deele gelost. Daar steekt Duitschland een stokje voor. (In vorig nr. gaven we een klein citaat uit hetzelfde artikel. Dit zou wordt er beweerd „uit zijn verband gerukt" zijn. Ten einde ook zelfs de schijn van partijdigheid te vermijden, drukken we nu een grooter fragment af. Red.)

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1