N.V. Ph. V L E S SIM E Nieuwe gordijnen noodig? minium van over de grens iiiiiiiiiiii ONTVOERD. atld «rnhom Hebt U al overwogen, uit welk genre U de keus zult be palen? Afgepaste gordijnen met kant, Zwitsersche voiles, voiles of marquisette met klein strookje, moderne gekleurde voiles, effen filet, marquisette etamine of allover nets? Wij bieden U alles, wat op gordijnengebied in den handel is. Wij zijn „Gordijn-makers" en adviseeren U graag bij Uw keus. Komt onze collectie eens bekijken. TEXEL IIIIIIllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllll Illinium VOOR DE VROUW. Hlllli DE NIEUWE MODE VOORJAAR 1940. Costuum van Worth. Het jasje van marineblauwe wollen stof uitgevoerd, het rokje van gestreepte wol len stof. Het jasje heeft een garneering in de stof van het rokje. (Overgenomen! uit het Nieuwe Modeblad.) ||||||lllllllllllllllll!llllllll!lllllllllllllllllilll!lllllllllllllll«lllllll>lllniil!UIN|lllll ||||||iiiliiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBiniiiiii»iiiuiiiiiiiiiiiiii|||||| DE ENGELSCHE BLOKKADE VERSCHERPT. Het geschil, dat Engeland met Italic heeft over de kolenschepen, maakt blijk baar een onderdeel uit van een algemeene politieke strekking in Engeland. Uit land heeft Duitschland wel door een blok kade van de aanvoer overzee afgesne den, maar de gapingen in de blokkade zijn te groot. Buiten het bereik der Britsche macht liggen de verbindingen via de Duitsche grenzen te land. Maar een ander deel der verbindingen ligt wel bmnen het bereik der Britsche vloot, zij zijn echter om verschillende redenen ont zien. Door de Noorsche territoriale wate ren gaan de ertsschepen naar Duitsch tand. Er gaan vele Amerikaansche goe deren naar neutrale lauden, waarvan men vermoeden kan, dat zij naar Duitschland worden doorgevoerd. En dan zijn er ten slotte goederen uit Spanje of Italic, wier transport Engeland tot nu toe heeft laten passeeren uit politieke overwegingen, het wilde die groote neutrale landen ontzien. Men schijnt te Londen van plan te zijn, deze gapingen geleidelijk te stoppen. Wat de Noorsche neutraliteit aangaat, liet ge val met de Altmark is een duidelijke waarschuwing geweest, die tot nu toe geen verdere gevolgen heeft gehad. De Amerikaansche leveranties aan de neutra len, voorzoover deze boven het normale uitgaan, hoopt men in overleg met de re geering te Washington te kunnen vermin deren. Terwijl Engeland de concessies; aan Italic en Spanje gedaan niet langer verleent, zooals dit thans met de kolen schepen is gebleken. Mussolini heeft het toch willen probeenen, hij wenschte blijk baar de zaak principieel te stellen. Daarmee kan Mussolini de stemming in zijn land beïnvloeden. Er zijn nog al tijd onder de ontwikkelde Italianen een aantal voorgangers voor een samengaan met het westen. De stemming in de „par tij" en in het leger schijnt echter ten gunste van Duitschland te zijn: resultaat van het werk van training door Mussolini. Hij zal de spanning, die thans met Enge land is ontstaan, vermoedelijk in dienst stellen van zijn doel: de stemming in zijn volk geheel ten gunste van zijn politiek te beïnvloeden. (Zie ook 2e pagina.) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIMIIIIIIIHUllllll IIIIIIIIIIII FEUILLETON IIIIIIIIIIII ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllll[Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil|||lll 32.) Dc hertog had een heel handig voorwendsel bedacht om de overdreven zorg, waarmee het meisje bewaakt werd, voor een ieder te maskeenen. Hij had de administrateur van de boot medegedeeld, dat zij een nichtje van de hertogin was, dat incognito reisde en elke opwinding moest vermijden, aangezien zij 111 hooge s mate zenuwpatiënte was. De hertogin ver loor Natalie geen seconde uit het oog. Haar kalme inschikkelijkheid en haar koele manier van doen \erbaasde haar in hooge mate, maar zij wist op dat oogenblik niet, dat het meisje in de meest MOEILIJK. Wijs maar aan, meisje, wie het u moeilijk heeft gemaakt. DE WOLPRIJS. Namens het Comité van Actie wordt meegedeeld Maandag hebben reeds 28 wolleveran ciers de bijdrage van 1 ct. per vacht be taald. Het Comité zet zijn actie voort, mede wijl Ir. Smits van het Dep. van Econ. Zaken verzekerde, dat hij van ge dachte is, dat de wolprijs wel f 1.30 zal worden. Jammer, dat de Organisaties over f 1.25 hebben gesproken. Donderdag is in Sc hagen vergaderd en besloten, ingevolge Regeeringsadvies, rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Lid maatschap f 1.p. j. En daarvoor wil het Comité dan voor 100 pet dc belangen van de schapenhouderij in heel Nederland be hartigen. Een schapenhouder, die f2.25 verschuldigd was, stelde secr. Scholte f40.— ter hand. Een mooie tegemoetko ming in de kosten van aanvragen rechts persoonlijkheid (f50 zegelkosten). We vertrouwen, dat dit goede voorbeeld na volging vindt. Ons werk is omvangrijk en brengt nogal eens kosten mee. Om deze te bestrijden, hebben we de steun noodig van allen, voor de behartiging van wier belangen wij op de bres staan. SIJBR. C. EELMAN, voorz. W. SCHOLTE, secr. IIIIIIIIIIII WEET U ZE ALLE VIJF IIIIIIIIIIII 711 Phenix, het symbool van 712 De uitvinder van de bliksemaflei der,.... 713 Garnalen behooren tot de klasse der,....? 714 Geestgronden, vermenging van..... 715 Een reuzenhaai wordt.... M. lang. ANTWOORDEN 711. Eeuwige verjonging. 712. Benjamin Franklin (V.S.). 713. Schaaldieren. 714. Duinzand en veengrond. 715. Vijftien M. NIEUWE VRAGEN 716 „Eliza's vlucht'», gedicht van 717 Het Prater is eefn..... 718 Hoe stierf Socrates? 719 Hoe oud werd Rembrandt? 720 Hoe komt men aan kapok? letterlijke zin van het woord gemuil korfd en gebonden was. Antonio had, alvorens aan boord te gaan ,de voorzorgsmaatregel genomen, haar handen stevig te binden en een prop in haar mond te doen, een maatregel, die echter op zoo bescheiden schaal was uit gevoerd, dat Natalie er geen onmiddel lijke last van ondervond. De mantel be dekte haar handen en een kraag was zoo ver opgeslagen, dat hij ook de wijze, waarop het meisje de mond gesnoerd was, volkomen verborg. Natalie was genoodzaakt, zich deze be handeling te laten welgevallen, tot de her togin zich eindelijk goed en wel in hun luxe-hut hadden geïnstalleerd. Toen werd zij uit de aangrenzende vertrekken, die te haner beschikking stonden, in tegen woordigheid van de hertog gebracht. Tot haar stomme verbazing deelde deze haar nieeL dat zij niet het slachtoffer was van een misdadig complot, zooals zij uit de wreede behandeling, die haar ten deel ge vallen was, had geconcludeerd, maar een prinses, naar wie een geheele natie reeds lange tijd zocht en die thans in haar rechten hersteld zou worden. En meteen bood hij haar zijn verontschuldigingen aan voor het feit, dat hij genoodzaakt geweest was, geweld te gebruiken en haar op deze geheimzinnige wijze te ontvoeren. Vanaf heden echter zou zij elke persoonlijke vrijheid genieten, die zij zich slechts wen- schen mocht. Toen hij eenmaal zoo ver met zijn toe spraak gekomen was, deden de hertog en de hertogin iets heel onverwachts. Zij noemden zich haar meest toegewijde on derdanen, t*)gen beiden hun knie en kus ten haar hand als teeken van gehoorzaam- PROF. BUIJTENDIJK hield een plei dooi voor lichaamsoefening aan de Uni versiteiten als middel tot karaktervor ming. Illlllllllllllllll SPORT llllllllllllllllli T. N. C. - NIEUWS. Standen, bijgewerkt t.m. 10 Maart Afd. A.: gesp. gew. pnt. Texel 1 7 5 10 Den Burgfmil.) 7 4 8 De Cocksd. 7 4 8 De Koog(mil.) 4 3 6 Texel 2 8 3 6 Lumiters (111.1.) 4 1 2 Tex. Boys 1 5 1 2 Afd. B.: De Mok (mil.) 6 6 12 den Hoorn(mil.) 5 3 6 Vliegd. (mil.) 4 2 (1 gel. 5 Den Burg (mil.) 4 3 6 Pomona (mil.) 6 2 (1 gel.) 5 Oosterend 1 7 2 4 Tex. Boys 2 6 0 0 Programma voor 24 of 25 Maart: Afd. A: Tex. Boys 1 De Koog 1, 2.30 uur. Texel 1 De Cocksdorp 1, 2.30 uur. Lumiters 1 Den Burg 1, 2.30 uur. Afd. B.. Vliegduivels 1—Den Hoorn 1„ 2 uur. De Mok 1-Den Burg 2, 12 uur, (terneirt Texel.) Pomona 1-Tex. Boys 2, 12 uur, (terrein Tex. Boys. Programma voor 31 Maart: Afd. A.: Lumiters 1-Texel 1, 2.30 uur. De Koog 1-Tex. Boys 1, 2.30 uur. Texel 2-Den Burg 1, 10.30 uur Afd. B.. Vliegduivels 1-Den Burg 2, 2.30 uur. Den Hoorn 1-Tex. Boys 2, 2 uur, (terr. Tex. Boys). De Mok 1-Oosterend 1, 2.30 uur, (terrein Oosterend.) J. E. L. VAN KETEL, competitieleider. JUBILEUM R.K. VOLKSBOND. Men schrijft ons: 27 Febr. herdacht de afd.'Den Burg van de Ned. Kath. Volksbond het feit, dat zij voor 5 jaar werd opgericht Het bestuur bestond toen uit de heeren H„ Zijm, voorz., J. Huisman, secr. en Jac. Rijk, penningin. In April 1935 ging dhr Rijk naar Transvaal. In zijn plaats werd benoemd de heer J. Bonnet. Er werd een brandstoffen-inkoopveneen. opgericht cn in de winter werden cursussen ge houden voor jeugdige werkloozen. en an dere ontwikkelingsavonden. JAAR 1936—1937. Op 16 Febr. werd de eerste jaarvergadering gehouden. De vereen, telde toen 71 leden. In Oct. werd de film van Herwonnen Levenskracht ver toond. Ter gelegenheid van ons Pa troonfeest, St. Wilhbrordus, werd op 8 Nov. een feestavond georganiseerd. De R.K. Toon eel vereen. 1L.B. voerde het tooncelstuk „Mijnheer Klaproos" op. Door Pastoor Brinkman, onze geestelijke adviseur, Pastoor Boonekamp en dhr Van Slingerland, werden lezingen ge houden. Ook deze winter weer cursussen. JAAR 1937—1938. Aantal leden 68. Er werd een commissie benoemd voor de Rome-reis 1941. 4 April: huisvlijttentoon stelling. 7 Nov. feestavond ter gelegen heid van ons patroonfeest Aan de leden werd een Kerstgave verstrekt. In "de win ter wederom cursussen. JAAR 1938—1939. Aantal leden 69. Op 8 Mei werd ons nieuwe vaandel door onze geestelijke adviseur ingewijd. Het werd ontworpen door dhr H. Zijm en gemaakt door de Missie-naaikring. 10 Juli: lezing van Pr. E. Peters voor plm. 350 personen over het onderwerp „Be- ginselmenschen". Dit jaar trad onze voorz., dhr H. Zijm, at. Hij werd opge volgd door dhr Jn. de Veij. Ook deze winter cursussen. Door de brandstoffen- inkoopvereen. werd voor f340.30 aan brandstoffen geleverd. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll llllll BALANS VAN DE MAAND. lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll FEBRUARI. 2 Febr.: De trein Enkhuizen,-Amster dam loopt bij Oosthuizen vast in de sneeuw. 3 Febr.: De asch van Anth. Fokker op Westerveld bijgezet De Eng. mijnen veger Sfinx vergaan; 54 dooden, De Eng. Minister van Oorlog verklaart, dat Engelands eenig oorlogsdoel „een duur zame vrede" is. Viborg door 50 Russ. vliegtuigen nagenoe_g geheel verwoest 4 Febr.: De Raad van de Balkan-En tente besluit het pact met 7 jaar te ver lengen. Twee Turksche dorpen door een aardbeving verwoest 5 Febr.: Opperbevelhebber 1. H. Re>n- ders wordt door Generaal H. G. Winkel man opgevolgd. 6 Febr.: De Nederl. regeering deelt mee, de bouw van drie slagkruisers te zul len bevorderen. 7 Febr.: Te Birmingham twee Ieren wegens medeplichtigheid aan een bom aanslag terechtgesteld. Het Britsche pass. schip Munster op een mijn geloo- pen en gezonken; geen dooden. 10 Febr.: De Burgerdijk van de H.A.L door Duitsche duikboot getorpedeerd, geen dooden. Duitsche vliegtuigen brengen twee Eng. treilers tot zinken; 22 dooden. In de Abruzzen een Ital. verkeersvliegtuig neergestort; 10 dooden, 11 Febr.: De Russen dringen op een enkel punt de Mannerheim-linie binnen, 12 Febr.: Duitschland en Rusland tee kenen een nieuw economisch verdrag. 13 Febr.: Laagste, ooit in ons land waargenomen, temperatuur in Eeldc, Drente, geregistreerd: 24 gr. C. vorst. 14 Febr.: Op Ameland wegens brand stofgebrek de openb. scholen gesloten. Dreigende toestand bij Summa, waar de Russen volgens Helsinki 30.000 man ver loren zouden hebben. Londen meldt, dat tusschen 914 Febr. drie groote Eng. koopvaardijschepen tot zinken zijn gebracht; twee Duitsche duikbooten wer den vernield. JAAR 1939—1940. Ledenaantal 79. Ei zal een bibliotheek worden opgericht. Ei werd besloten over te gaan tot oprichtino van een sociale school De Retraiteclub telde 21 spaarders. De voorz. bracht ver. slag uit van de Oentr. Raadsvergad. de ledenvergad. van 17 Oct. trad secr. J. Huisman af; in zijn plaats werd benoemd! dhr C.Bakker. Op de vergad. werd del aandacht gevestigd op het jeugdkamp! Vredestein. 27 Oct.: Lezing Dr. A.A.I Olierook over „Nieuwe tijd, nieuwe strijdj Op 2 Febr. hield de afd. haar feestavond r De R.K. Tooneelveneen. Omhoog voerde i» op: Het was maar een droom. Wederom 1 werd de leden een kerstgave verstrekt Het bestuur bestaat thans uit dc heerehj Jn. de Veij, voorz.; C.Bakker, secr., G.** Logman, 2e sec.; J.Huisman, penn.; Jac. Maas, 2e penn.; Jn. Schraag en Joh.'» van Heenvaarden, comm. 9 Oct. Aanvang! der Sociale School, 3-j. cursus. Er wordt I les gegeven in Ned. taal, Economie, Gods-f' dienstïeer en Alg. Geschiedenis. Decur-| sus wordt door 25 leerlingen bezocht.! Van 47 Jan. werd voor de leden van ft de Volksbond een retraite gehouden in het Petrus Canisius Retraite-huis te Ber- gen. Van onze afd. namen 11 personen deel. En zoo zijn we dan gekomen aan het einde van ons eerste lustrum. Veel heb ben we reeds tot stand gebracht. Er is echter nog veel te doen. Velen staan nog buiten onze mooie organisatie. Laat onze afd. steeds groeien. Dan zal zeker de kracht, die van de organisatie uitgaat, steeds grooter worden. En dit is vooral in deze tijd van verwarring en van strijd van g>roote waarde. Dat God ons werk moge zegenen. EEN VRAAG. „Hoestmiddel, griepmiddel, dat betee- kent middelen tegen hoest of griep". Zoo doceert een taalkundige in een ingezonden stuk. Of de dames nu nog schoonheidsmid delen zullen gebruiken 16 Febr.: Zweden wijst verzoek van Finland om rechtstreeksche militaire hulp af. Eng. torpedojagers bevrijden bin nen de Noorsche territoriale wateren plm. 300 Britsche zeelui, die zich aan boord van de Duitsche Altmark bevinden; bij het gevecht eenige Duitschers gedood. 17 Febr.: Het s.s. Alkmaar van de K.N. S»M. door een nautische fout bij de Kaap Verdische eilanden op een rots geloopen en verloren gegaan; geen dooden. 18 Febr.: Het s.s. Ameland bij Schou- wenbank op een mijn geloopen en gezon ken; geen dooden. De Finnen trekken zich terug op de tweede stellingcnneeks van de Mannerheim-linie. 19 Febr.: De Eng. torpedojager Daring vernield; 157 slachtoffers. 20 Febr.: De dooi valt in ons land in. 21 Febr.: Het tankschip Den Haag van N.V. Petr. Imp. Mij., Den Haag, na een ontploffing gezonken; 26 dooden; 13 ge redden. Het s.s. Tara van de N.V. Vrachtvaart, Rotterdam, zonder waarschu wing door Duitsche duikboot getorpe deerd; het was met regeeringsgraan op weg naar Rotterdam. Het dorp Pa- jala in N. Zweden gebombardeerd. Rus land ontkent alle schuld. 23 Febr.: De Arnerik. onderminister van Buitenl. Zaken, Sumner Welles en de afgezant van Roosevelt bij het Vaticaan Myron Taylor, komen in Europa aan. Dc Engelsche vloot verschijnt bij Moermansk. 25 Febr.: Een Ned. jachtvliegtuig bo ven Oss door een Duitsch toestel onder vuur genomen. Conferentie van de Mi nisters van Buitenlandsche Zaken van De nemarken, Noorwegen en Zweden te Ko penhagen, zij zullen in hun neutraliteits politiek één lijn trekken. 26 Febr.: De Ned. Staats tee ning van 300 millioen ruim volteekend. Sumner Welles heeft een onderhoud van een uur met Mussolini. 27 Febr.. Myron Taylor door de Paus ontvangen. 28 Febr.: Ameland na een isolement van 55 dg. weer per boot bereikbaar. 29 Febr.: De Russen bezetten de toe gangswegen van Wiborg. heid en onderwerping. Het scheen Natalie een oogenblik, alsof de geheele wereld voor haar voeten wegzonk. Waakte zij, of was het een droom Vanaf nu bent u de meesteres van uw eigen lot, kondigde de hertog op plechtige toon aan; u bent het hoofd eener natie, welke nauwelijks het oogen»- blik kan afwachten, om haar prinses te huldigen. Wat moest zij hiervan denken'-' Was zij werkelijk een prinses of gold het hier slechts een met een bepaald doel optouw gezette corned ie? Argwanend keek zij van de hertog naar de hertogin en eindelijk naar Antonio, die haar blik beantwoordde met al het respect, dat hij aan haar hooge rang verschuldigd was. Het gezicht van Bella echter, die, getooid met oen klein kanten mutsje, een buiging voor haar fnaakte, welke blijkbaar een reverence voor moest stellen, wekte haar lachlust op. De plotselinge overgang van het meest vulgaire, alledaagsche leven, dat zij zooveel jaren genoodzaakt was geweest te leiden, paar het hartje der romantiek, bleek haar te machtig. Zii begon zenuw achtig te lachen, een lachie. dat snijdend door het vertrek weerklonk en overging in een luid gegil, waarna het eindigde in een droge snik. Na alles, wat zij ini het leven 'had doorgemaakt, was het Nata lie onmogelijk, de waarheid van hetgeen naar daar juist was meegedeeld, te vatten. Toch was zij zich in het uur, dat volg de op deze onthulling, heel wel bewust van de uitingen van genegenheid, welke men aan haar besteedde, een genegenheid en liefde, waarnaar zij in de jaren, di$ achter haar lagen, steeds gehunkerd had. De hertogin hield een fleschje met vlug zout onder haar neus en verzocht haar op de meest hoffelijke manier van de we reld, wel zoo vriendelijk te willen zijn, „eens te snuiven". De hertog maakte een glas kwast voor haar klaar en klopte haar zachtjes op de rug, toen zij zich ver slikte. Bella schikte een kussen onder haar hoofd, toen zij op de divan lag, met een onderdanig: „Met uw verlof, prin ses", terwijl Antonio zich haastte, nog meer kussens aan te sleepen- Natalie aanvaardde al deze weldaden met de gretigheid van iemand, wiens le ven één aaneenschakeling van de meest gruwelijke teleurstellingen en ellende is geweest, en die vreest, dat hij liet vol gende uur uit 'n benauwde droom zal ont waken. Maar de dag bleef een opeenvol ging van wonderen. Toen zij de ochtend daarna de weelde van een ontbijt in haar bed had genoten, bemerkte zij, hoe Bella, daarbij geholpen door een Fransch kamer meisje, verscheidene prachtige japonnen en hoeden uitpakte en een eindelooze hoeveelheid van het meest verfijnde on dergoed gereed legde. Eerst toen begon zij inderdaad te gelooven, dat dit allesl geen droom was en zij werkelijk een prinses was. Zij was thans op een trans-iatlantische stoomer op weg naar Europa. Dit betee- kende, dat zij zich zou hebben te schik ken naar de omstandigheden, of zij er mee accoord ging of niet Als zij de gebeur tenissen Van gisteren en vandaag eens aan haar geestesoog voorbij liet trekken, dan kon zij niets anders concludeeren, dan dat 't baantje van prinses tenslotte nog zoo kwaad niet was. (Wordt vervolgd.) ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiui'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiil|||||| IIIIIIIIIIII VAN DE BOEKENPLANK. IIIIIIIIIIII ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiin|||||| (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat HOE MOET DE LIJDER AAN RHEU- MATHIEK LEVEN? Wat is rheumatiek? Verschillende ziektebeelden van de rheu matiek, behandeling van rheumatische ziekten. Behandeling van z.g. ongenees-i lijke gevallen. Diverse practische opgaven; door Dr. J. van Breemen, Geneesheer- directeur van het Amsterdamsche Consul tatiebureau voor Rheumatische ziekten, f 1.50. OUDERS, HUN KINDEREN EN DE DOKTER, door Emma J. Meijers, kinder arts te Rotterdam: De zuigeling, kleuter, schoolkind, voeding en eetlust, spel en speelgoed. Ziekten, hoofdzakelijk in de kinderleeftijd. Dat alles wordt in dit boek beschreven, f 1.50. WAT MOETEN DE LIJDERS aan ziekten van Maag, Darm en Galwegen van hun aandoening weten9 door Dr. L. Schaap, specialist voor Maag-, Darm- en Stofwisselingsziekten te A'dam. f 1.50. IIIIIIIIIIII HYGIENE en VEILIGHEID. |||||||IIII! 174. KOPERVERGIFTIGING. Ver schijnselen: metaalsmaak in de mond, groenachtig braken, hevige pijn in de buik, dunne bloedbevattende ontlasting, persen bij de ontlasting. Braakmidde len zijn niet noodig. Een eetlepel ge brande magnesia op een glas water laten drinken. ARTS.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4