s.o.s. U hebt het zélf in de hand... MAGGI5 AROMA VOOR DE LANDBOUW NAGEVULD VOORDELIGERFlesje No. .14 ct. No. 1...27 et EEN MIJN ONTPLOFTE! om succes met Uw maaltijden te oogsten. Ook in deze tijden is Maggi's Aroma het ideale hulpmiddel om Uw soepen, bouillon, stamppotten enz. in smaak te verbeteren. Alle bliksoepen maakt U met een tikje Maggi's Aroma smakelijker I En - de beproeide, ongeëven aarde kwaliteitvanMaggi's Aroma waarborgt een uiterst zuinig gebruik unma DE FINANCIERING VAN DE BLOEM- BOLLENHANDEL EN DE AFZET. Leden van de Bloembollenorga nisaties luisteren naar Dr. Ver- hage. De leden van de bloembollenorgamsa- ties Bloembollencultuur en Hollands Bloembollenkw.genootsch hebben Woens dag in De Oranjeboom geluisterd naar de algem voorzitter der Vereen, voor Bloem bollencultuur, Dr. Verhage, uit Haar lem. die sprak over de financiering van de bloembollenhandel. de afzetgebieden en de betalingsmoeilijkheden De bijeenkomst stond onder voorzitter schap van de heer H Leber, die de ver gadering met een welkomstwoord opende: Ons bedrijf maakt een moeilijke tijd mee. Toch moeten we het hoofd niet laten han gen. ..Bloembollencultuur" biedt een serie lezingen aan en daar hebben we een dankbaar gebruik van gemaakt. DE AFZET. Dr Verhage begon zijn le zing met een overzicht van de afzetge bieden en hun importantie voor de bloem bollenhandel, bezien in het licht van de cijfers over 1938. Onze bollen gaan naar 34 landen in Europa en N.-Amerika en verder Zuid-Amerika, Azië, Afrika en Australië. Onze belangrijkste afzetgebie den bevinden zich op het Noordelijk half rond Dit is ook wel te verklaren Im mers, men heeft hier sombere winters, waardoor de behoefte aan bloemen in huis ontstaat. Bovendien heeft men met de export naar het Zuidelijk halfrond bijzondere moeilijkheden. De bollen moe ten n.l. een speciale behandeling bij het kweeken ondergaan, om ze geschikt te maken voor bloei in de tropen Voor de oorlog vormden Rusland, Polen, Estland, Letland en Litauen belangrijke afzetge bieden. Tegenwoordig is dit veel minder. Polen bleef nog eenigermate belangrijk, maar Rusland beteekent vrijwel niets meer In 1938 werd nog slechts voor f70 naar Rusland geëxporteerd, tegen 170000 gld naar Polen. De heer Verhage was pessimistisch ge stemd t.a.v een verbetering in deze toe stand, gezien de groote moeilijkheden, die deze landen van de Russische druk on dervinden. Naar Frankrijk, België, Zwit serland, Spanje, Italië, Bulgarije, Grie kenland en de Balkanlanden werd in de afgeloopen jaren een steeds stijgend aan tal bloemollen geëxporteerd, 't Bedrag is nog niet zoo hoog, wanneer men naar de afname van Engeland kijkt, maar een som van f 2.460.000 totaal kan voor deze landen zeer mooi worden genoemd. Door de oorlogstoestand is het ook naar deze landen bijna niet mogelijk uit te voeren. Italië biedt nog wel eenige perspectieven. Spr. was er van overtuigd, dat na deze oorlog de exportontwikkeling van de laatste jaren zich in deze landen zal voortzetten Vervolgens bekeek de heer Verhage de groep Scandinavische landen, waarbij Finland en IJsland werden ge rekend. Deze groep was steeds een zeer belangrijke, omdat ieder jaar voor een groot bedrag naar dit gebied werd geëx porteerd. In 1938 bedroeg de export in totaal f 3.600.000, waarbij alleen Zweden voor f2 570.000 aan bollen was. De ex port naar deze landen is door de oorlog ook zeer in het nauw gekomen Ernstig voelt men in Scandinavië de oorlogsdrei ging en men heeft geen geld meer over voor luxe uitgaven. Naar de landengroep Duitschland-Oos- tenrijkTsjecho-Slowakije Hongarije werd voor de oorlog ook voordeelig uit gevoerd, ondanks het clearingverdrag De hooge prijzen die daar gemaakt wor den, zeggen, dat onze producten in Duitschland nog gretig onthaal vinden. Voor f 2.675.000 werd naar deze landen in 1938 uitgevoerd, waarvan voor f 2.425.000 naar Duitschland. Dr Verhage was van meening, dat wanneer Duitschland weer in het wereld verkeer zou worden opgenomen, en de Duitsche financiën weer sterker zouden worden, dit ongetwijfeld bijzonder aan de Nederlandsche bloembollenhandel ten goede zou komen. De belangrijkste export-groep was En- geland-Ierland, waarheen in 1938 voor f 16.627.000 werd uitgevoerd, wat meer dan de helft van onze totale export is. De liefde voor bloemen in Engeland is groot, en men kan er betalen. De export steeg voortdurend, niettegenstaande Engeland ook een eigen cultuur had, die echter niet kon tippen aan de onze. De Engelsche narcissenteelt is b.v. al in het geheel geen concurrent, omdat de meeste narcissen ziek zijn. De Engelsche tulpencultuur is een ernstige concurrent, alhoewel men zich bepaalt tot het kweeken van hoofd soorten. Sinds het uitbreken van de oorlog valt er aan Engeland niets meer te verdie nen. Men heeft nu alle geld voor de krijg noodig. Naar Amerika kan veel meer worden uitgevoerd, mits er maar een goede, ef fectieve RECLAME voor onze bloembol wordt gevoerd. Amerika neemt niets zon der reclame. Spr wees ook nog op de moeilijkheden van uitvoer naar de landen op het Zuidelijk halfrond. DE FINANCIERING. Vervolgens stapte de heer Verhage over op de financiering van de blombollen- handel. Onze voornaamste afnemers zijn de kleine broeiers, die in het najaar k.oopen en in het voorjaar pas kunnen verkoopen. Men zal inzien, dat er ontzaggelijk veel geld in een dergelijke onderneming gaat zitten, waarvan men pas na geruime tijd profijt kan trekken De broeier moet het al die tijd „uitzingen". Er is daarom een crediet voor hen ingesteld, dat loopt tot de tijd, dat zij zelf hun geld hebben ontvangen Deze credietregeling vermin dert voor hen ook het risico, dat zij loo- pen, wanneer zij van buitenlandsche kweekers koopen. Zij weten dan immers nog niet, of zij kregen, wat zij bestelden. Blijkt dit met het geval te zijn, dan be hoeven zij met te betalen. In de handel met particulieren is het toestaan van crediet overbodig, terwijl in de handel met zaad- en warenhuizen een klein crediet van zes weken kan worden toegestaan. Bij het verleenen van credie- ten door de kweekers heeft men wel eens gedacht aan bemiddeling door ban ken. In de praktijk is deze bemiddeling echter niet practisch uitvoerbaar. Het verleenen van credieten door de kweeker heeft zeer groote voordeelen maar ook nadeelen. De nadeelen blijken nu wel zeer goed, nu, wanneer het 1 Mei zal zijn, blijken zal dat velen niet kunnen betalen Handelt een kweeker over de veiling, dan kunnen hem voorschotten op zijn transactie door de Boerenleen bank worden verstrekt. De veilinghandel heeft nog een voor deel. om het risico van wanbetaling te verminderen, beoordeelt de veiling de credietwaardigheid van de afnemer en wanneer deze later blijkt, niet te kunnen betalen, dragen de kweekers gezamenlijk de „strop". Dergelijke maatregelen overweegt men thans ook toe te passen in de handel, die buiten de veiling wordt gevoerd. Een commissie onderzoekt het denkbeeld Spr. was van oordeel, dat het crediet niet mag worden afgeschaft Dit zou een slag voor de uitvoer kunnen beteekenen. Als derde punt besprak de heer Ver hage de financieele moeilijkheden, die afnemers kunnen hebben Men moet voor zichtig zijn met het aanvragen van fail lissement van een afnemer Een accoord kan dikwijls voordeeliger zijn. Wanneer een afnemer surseance van betaling vraagt, of een accoord aanbiedt, dient men zijn financieele toestand eerst gron dig te onderzoeken, alvorens een besluit te nemen Het kan een „foefje" zijn De samenwerkende organisaties hebben een commissie benoemd, die de kweekers zal bijstaan bij het onderzoek in dergelijke gevallen. Men wende zich tot deze com missie, wanneer men moeilijkheden heeft. Zij zal zeggen wat u te doen staat. Overleg is een noodzakelijk ding in deze tijd! Naar aanleiding van dit betoog wer den enkele vragen gesteld en beant woord H K DAT PLAKT. Volgens een Handlei ding voor de Vrouw is waterglas een goed middel om te plakken. Om te blijven plak ken wordt van andere zijde een bierglas aanbevolen. De hulpactie voor de Familie L. Zamen hof Reeds verantwoord f 12,50 B. van H., Texel 1, Mej. Gr. R. 2,50 L.R., Dirkshorn L Totaal f 17, Gaarne worden voor het inlossen van de eere-schuld der Esperantisten aan de Familie Zamenhof slachtoffers van jo denhaat en bekrompen nationalisme ingewacht door Joh. M. Duinker, Parkstr. Den Burg, postrekening 216684. ||||||iiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii1II||I llllllllllll Mededeelingen llllllllllll llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater, llllllllllll liiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SPI ON NAG E IN DE MAGINOT-L1NIE Deze week draait in ons Theater een zeer spannende film, getiteld „Spionna- ge in de Mag:not-linie". In de vesting wordt een schot gelost op de bevelvoerende kolonel, die dooie- lijk wordt getroffen. Een kapitein wordt verdacht, doch deze houdt vol onschuldig te zijn. Hij wordt gearresteerd, doch daar blijkt, dat hij de dader niet kan zijnj wordt hij weer vrijgelaten. De kapitein wil nu zelf de dader opsporen. Hij ver moedt, dat deze zich onder zijn luitenants bevindt en inderdaad blijkt dit het geval te zijn. Na een zeer ingewikkelde loop van spannende gebeurtenissen - waarvan wij u maar niets zullen verklappen komt men met zekerheid aan de weet, dat een der luitenants de moordenaar is en ook, dat deze dader tevens een Duit sche spion moet zyn. Op zeker moment ontsnapt hij, maar hij wordt neergescho ten. Men ontdekt, dat de man Kuneck heet en deze naam verklaart meteen ver schillende vreemde handelingen van de vrouw van de kapitein zij heet na melijk ook Kuneck en de spion was haar broer. Het huwelijk wordt ver broken en de kans van de kapite n op promotie stijgt Een zeer interessante, aangrijpende film welke zeker veel publiek zal trekken. VEREENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL. Erwten op gescheurd grasland en oude bouwgrond. Van weg het landbouwconsulent- schap werden verleden jaar een paar proeven genomen met erwtenrassen, één op gescheurd grasland en een op oude bouwgrond. Hier volgen eerst enke le gegevens over de toestand, waarin de beide perceelen verkeerden: Perceel I. zand, gescheurd grasland; hoogteligging 75 cM; toestand van de grond: goed. Bemesting: 400 kg. super; 200 kg kali 40 pet. Zaaitijd: 12 April; rijenafstand: 40 cM. Perceel II. Zand; oude bouwgrond, hoogteligging 1 M.; toestand van de grond: goed. Bemesting: 500 kg. super, 200kg. kali 40 pet.. Zaaitijd: 12 April. Rijenafstand. 40 cM. Doordat het weer direct zeer gunstig was, kon door de snelle groei iets worden ingeloopen op de vroeger gezaaide erw ten. Op perceel II hebben sommige veld jes iets geleden van het stuiven, waar door deze een eenigszins holle stand kre gen Punten van belang bij de beoordee ling der eigenschappen zijn: goede grond- bedekking, lengte van het gewas, tijd van bloei, tijd van afsterven, de opbrengst en de kwaliteit. Van alle rassen was op perceel I de grondbedekking goed té noemen, op perceel II zooals reeds ge zegd door het stuiven minder goed. De rassen die vergeleken werden wa ren: 1. Limburgsche Gele. 2 Unica. 3. Mansholt gekruiste extra kortstroo groene. 4. Boerengrauw. 5. Groninger Blauwpeul 6. Hala Capucijner. 7. Gruno Rozijnerwt. Behalve Mansholt en Unica hadden alle rassen nog al lengte. Zeer lang stroo had den Groninger Blauwpeul en Limburg sche Gele. Boerengrauw was veel te laat rijp. Het vroegst en daarom het meest aan te bevelen waren Mansholt, Unica, Hala en Gruno. Tijd van rijpheid plm. 25 Juli. De beste kwaliteit erwten lever de de Limburgsche Gele, maar deze bleef in opbrengst te veel achter De kwaliteit van Unica en Mansholt was op beide perceelen goed, evenals van Gruno. De Hala Capucijner gaf naast een goede opbrengst zaad van beste kwaliteit. We POLDER BURG ER-NI EU WL AND Donderdag morgen werd door pol der Burger-Nieuwland in Caté Den Burg de jaarvergadering van inge landen gehouden. Na opening door de voor/v de heer W. Eelman en lezing der notulen door de secr.-penn., de heer A.P Koorn, volgde t financ. verslag. De ontvangsten bedroe gen f 1576,60; de uitgaven f 1373,32, Per 1 Jan. 1940 in kas f203,28. De heeren R. Huisman en D.Eelman hadden de reke- n;ng in orde bevonden. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van 1900. De poldcrlasten bleven ongewijzigd, n.l. f9,- per H.A. Bestuur. Van de bestuursleden moest de heer J.Keijser Augz. aftreden. Deze werd herkozen. Bij de rondvraag werd de klacht ge uit, dat onbevoegden zich het recht had den toegeëigend de sluis bij Weegcrswaal zelf te openen en te sluiten. Het bestuur zal hiertegen voldoende maatregelen ne men. De weg verkeert in goede condit.e. Men hoopt, dat de weg eerstdaags zo verbeterd zal worden, dat hij aan de ei- schen van het snelverkeer voldoet en op één lijn gesteld kan worden met die van Eierland en Waalenburg (Ook die door Waalenburg zal verbeterd worden) Er wordt danook besloten er voorloopig wei nig a an ten koste te leggen. Ten slotte bracht de heer B. Bakker '1 aanbrengen van een schuif in de duiker bij de Strooppot ter sprake. Er zal ee(ri schrijven aan het betrokken waterschar worden gericht met het verzoek deze schuif alsnog te doen aanbrengen. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. J llllllitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiin»1"»111'!!!!!! llllllllllll VAN OVER DE GRENS llllllllllll ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiii>ii»»||||iII,,i,i,iiiii,i,,iiii,|IIII" DUITSCHLAND EN HET VATICAAN De betrekkingen tusschen Duitsehland en het Vaticaan zijn reeds lang weinig hartelijk. Het Duitsche régune heeft een andere opvatting over de plaats van het kerkelijk leven in de staat dan de kerke lijke overheid. De Duitsche machthebbers zijn van oordeel, dat godsdienst een aan gelegenheid is voor het kerkgebouw en voor de binnenkamer, maar dat hij geen invloed mag uitoefenen op liet politieke en socialeleven. Deze opvatting wijst men in het Vaticaan af. Vandaar de spanning tusschen de beide machten, eeit soort kerkstrijd, waarbij o.a. de invloed op de jeugd een der concrete geschilpun ten is. Sinds de oorlog echter zijn de be trekkingen tusschen de twee er nog slech ter op geworden. Wel schijnt de kerk strijd in Duitschland zelf minder scheqi te worden gevoerd; Alle Duitschers, ook de Katholieke, leggen met het oog op het gevaar, waarin het land verkeert, aait hun grieven zooveel mogelijk het zwijger op. Anderzijds is het régime geneigd, de godsdienstige meeningen te ontzien. Maar de Gebeurtenissen in Polen hebben het Vaticaan tot verzet tegen de Duitsche politiek genoopt. De kerkelijke autoritei- laten hier de opbrengsten aan zaad en stroo volgen: Perceel I: Limburgsche Gele 2000 kg. zaad, 3800 kg. stroo Unica 4200 kg. zaad, 2000 kg stroo. Mansholt 3200 kg zaad, 1500 kg. stroo Gruno roz 3200 kg. zaad, 1300 kg. stroo Hala cap. 3600 kg, zaad, 1900 kg stroo. PerceelII: Limb Gele 2200 kg. zaad, 2800 kg. stroo Unica 4000 kg. zaad, 2200 kg. stroo. Mansholt 2700 kg. zaad, 2500 kg stroo Gron. blp. 1800 kg. zaad, 2200 kg. stroo. Gruno roz. 2200 kg. zaad, 1400 kg. stroo Hala cap. 3400 kg. zaad, 1600 kg stroo. In baaltjes van 80 kg. omgerekend, varieert de opbrengst van Unica tusschen 50 en 52, van Mansholt tusschen 35 en 40, Gruno tusschen 29 en 40, Hala capu cijner tusschen 42 en 45 Behalve van Limb. Gele was de op brengst van alle rassen op het gescheurde grasland hooger dan op het oude-bouw land. Wat zegt de rassenlijst van de vier voornaamste soorten? Unica. Productieve erwt, die snel en ge lijkmatig bloeit. Kort stevig stroo, wat met altijd regelmatig bezakt. Verlangt een vruchtbare bodem, blijft op zware grond aan de korte kant. Vereischt schoon land, tijdig zichten aanbevolen. Iets vat baar voor voetziekte en valsche meel dauw Zaad klein, soms iets deukig, goed kokend, geneigd tot verbleeken. Aanbe volen wordt dit ras dicht te zaaien of kleine rijen afstand te geven. Mansholt's gekruiste extra korte groene erwt. Onderscheidt zich van Unica door betere grondbedekking, wat vooral voor zware kleigrond van belang is. Het zaad is iets grover en van beter kleur. Stroo iets langer dan van Unica maar minder stevig, bloeit vroeg, is vlug afgebloeid en rijpt gelijkmatig. Moet voldoende dicht gezaaid. Iets gevoelig voor slecht oogst- weer doordat de peulen openspringen. Zaden iets geneigd tot barsten. Op brengstvermogen zeer goed. Hala capucijner. Het gewas is forsch, waardoor goede grondbedekking verkre gen wordt Stroo half lang en behoorlijk stevig. Moet vroeg gezaaid worden. Bloei begint vroeg maar gaat iets lang door. Gevoelig voor knopmade en kwade harten. Op zware gronden worden op brengst en kwaliteit gunstig beoordeeld. Gruno rozijnerwt. Komt in eigenschap pen vrijwel overeen met Hala capucijner. Bloeit nog iets vroeger, heeft bruin ge marmerd zaad en iets minder stroo. Moet met zorg geoogst worden, daar vochtig zaad gemakkelijk verkleurt. Gevoelig voor kwade harten ten laken de wijze, waarop liet Duitsche bestuur in het veroverde gebied met do bevolking handelt. Het is in sommige gevallen uitermate onbehoorlijk opgetre den. Ook is het godsdienstig leven der Poolsche natie onder strenge controle gebracht en het kerkorgaan gereduceercL Tegen dit alles heeft het Vaticaan met kracht geprotesteerd. Voorts heeft de „Osservatore Romano", het blad, waar in de pauselijke diplomatieke inzichten worden uiteengezet, krachtdadig positie gekozen voor Finland en tegen de Sovjet- Unie, terwijl dit blad in het algemeen een standpunt verdedigt, dat inet het stand punt der geallieerden in hooge mate ge lijkenis vertoont. Onder deze omstandigheden is het be zoek van Von Ribbentrop aan de Paus van meer dan gewone beteekenis. Daar komt nog dit bij: Nu Roosevelt met de missie-Welles naar de vier hoofdsteden; zoo duidelijk heeft te kennen gegeven» hoe groot de belangstelling der Vereen. Staten voor de Europeesche kwesties is, komt ook de diplomatie van het Vaticaan weer naar voren. Want Roosevelt en het Vaticaan trekken sinds eenige maanden één lijn wat de houding jegens het Euro- peesch conflict aangaat. Een vnedespoging is de missie-Welles n:et, maar wel stelt ze opnieuw het probleem van de oorlog aan de orde. Von Ribbentrops bezoek aan de Paus past in dit kader. De Duitsche minister en de Paus had den dan de volgende j)ix>bleinen bespro ken: le de inwendige situatie in Duitsch land, vooral de positie van de Katholie ken en van hun godsdienstige organisa ties. 2e de behandeling van Polen; 3e de opvattingen, welke men beiderzijds koe stert jegens hetvraagstuk van oorlog eb vrede. Ten 4e: de mogelijkheid van be middeling tusschen Duitschland en het Westen door het Vaticaan, mét of zonder Italië. De Paus heeft daarbij o.a. ver wezen naar zijn Kerstboodschap en de daarin vervatte vijf punten, welke hij als grondslagen voor een rechtvaardige vrede heeft opgesomd: Dat zijn: le onafhan kelijkheid van alle landen; 2e geen bewa peningswedloop, geen bedreiging van de vrede door rechtsschending; 3e een juri dische organisatie voor de vrede; 4e een herziening van bestaande maar niet houd bare toestanden; 5e rekening houden met dc normen van Gods wetten. Von Ribbentrop zou (naar men be weert) hebben geantwoord, dat de na- tionaal-socialisten Duitschland en de Ka tholieken in het algemeen van het bolsje wisme hebben gered cn verzekeid hebben ben, dat de Duitsch-Russische samen- werking alleen economisch is, niet ideo logisch. BOEKHANDEL PARKSTRAAT DE NEGENDE AAN TEXEL.S OOSTKUST. Wederom heeft de Texelsche bodem ge trild. Woensdagmorgen is bij dc Schans een mijn tegen de dijk gespoeld en ont ploft. De klap was zoo hevig, dat deze over ons heele eiland werd gehoord en dat de grond in Den Burg nog trilde. Onmiddellijk na de ontploffing steeg een dikke, zwarte rook op, die tot op groote afstand werd waargenomen. De dijk, die nu voor de 9e maal met een mijn in aanraking kwam, werd vrij ernstig beschadigd. Het gat was wel net diep, maar strekte zich toch uit over een breedte van drie meter. Tot ver in de omtrek vond men steensplinters. Om half negen had men de mijn zien naderen. Ter plaatse wonen niet veel menschen, de bewoners van enkele om liggende boerderijen werden gewaar schuwd. Hun werd aangeraden de ramen open te zetten om groote schade te voor komen. Op de dijk bevond zich een jonge man uit Den Burg, die de mijn wilde zien ontploffen. Ondanks herhaalde waar schuwingen was hij niet te bewegen van de dijk te gaan. Pas toen een militair een waarschuwmgsschot loste, verliet hij deze. Nauwelijks was hij in veiligheid, of om vijf over half negen, zoo gauw als ntog nooit gebeurd is, plofte de helsche ma chine. De arbeiders, die vlak achter do plaats des onheils aan het werk waren bij liet bouwen van het nieuwe gemaal voor de Dertig Polders, hadden inder haast een schuilplaats gezocht in het oude. maar nog zeer solide kruitmagazijn van het voormalige fort. De Schans. Ook de gewaarschuwde jongeman kwam er zonder kleerscheuren af. Erger waren ech ter de gevolgen voor de omliggende boer derijen, die uijna alle schade hadden op- geloopen. We hebben eens een praatje gemaald met mej. Henkes (Noordkaap), wier huis wel de meeste schade van de ontploffing had ondervonden. Henkes en zijn vrouw zaten met de lamp op. Alle ruiten waren gesprongen en de sponningen van de vensters waren zelfs ontziet. De explosie was zoo hevig geweest, dat zelfs dc thee kopjes, die op een tafeltje voor 't raam stonden, aan scherven waren geslagen, In het achterhuis was de vernieling ook groot. Alles, wat aan de wand hing, was er af gevallen. Zelfs groote brokken kalk waren naar beneden gekomen. Alles was met kalkgruis bedekt. We badden al tegen elkaar gezegd aldus mej. Henkes: Het is een echtmij- nenwindje en we zullen er wel weer vai( lusten. En het is uitgekomen ook. Mej. Henkes vond de slag niet zoo hevig als die van de vorige mijnen en wanneer men de dijk bekijkt, is de schade daaraan ook niet zoo bijzonder groot. Maar in Den Burg waren er, die beweer den, dat dit de ergste klap was, die men ooit van geëxplodeerde mijnen had ge hoord. En ook de trilling van de grond moet bijzonder erg geweest zijn. Dege nen, die om die tjjd zich in de katholieke) kerk aan dc Molenstraat bevonden, .waren er bijzonder van geschrokken. De ravage in het huis „De Tu nbouw'' van de heer Maas is eveneens zeer groot. Alle ruiten zijn gesprongen. Een tra gische omstandigheid is, dat de heer Maas pas weer m dit huis woonde met zijn vrouw (die een kindje van enkele dagen heeft), nadat de woning weer her steld was: bij de vorige inijnontploffing was dit huis eveneens onbewoonbaar ge worden. De familie heeft het huis thans weer moeten verlaten. Het gebouwtje van de zwemvereemging is zwaar beschadigd. Alle ruiten zijn ver nield en de wanden zijn geheel ontzet. Van de eere-en-twintig mijnen, die aan Texels oostkust aanspoelden, is dit nu - naar opzichter J. van der Pijl ons ver zekerde, al de NEGENDE, die ontplofte. Het was erg moeilijk om de mijnen te zien aankomen. Drie had men er oor spronkelijk gesignaleerd. Een er van was ontploft, de ander vastgeraakt een eind uit de kust en de derde was afgedreven in de richting Nieuweschild. Men vrees de, dat de mijl) Woensdagavond, wan neer de vloed weer zou komen, tegen dc dijk zou spoelen. Het was mistig. Wan neer men op de dijk stond, had men hoogstens een K.M. zicht. Onophoudelijk loeide er in de verte een schip en gilde1 de sirene op liet havenhoofd. Het is niet te hopen, dat we nog meer van die mijnontploffingen krijgen, want dan blijft er geen ruit meer heel. En het zit er bij onze Oudeschilders ook zoo dik niet aan. HANS K. EEN BIJZONDERE IRIS Op de Maandag te Haarlem gehouden bloemenketiring was o.a. te bewonderen een kistje met een keurige collectie Iris Danfordiae, een aardige kleine Iris, ge schikt voor rotstuinen en ingezonden doob de heer J.S.Dijt alhier.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2