60 cent S ZEE TEXELSCHE COURANT *^,Mijnhardtje Schoonmaak De Wereld Q Koop eerst een andere tandpasta ZOMERPRACHT 1940 TWEEDE BLAD - ZATERDAG 16 MAART 1940. Texelsohe Berichten IN KAART "i Dames GEMEENTE TEXEL. lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»""""»»»»"'»»11111111111111111"!!!!!! M1JNENSCHADE. Hoewel het overleg met de verschil lende instanties inzake de vergoeding van schade, geleden door de ontplof fing van mijnen op Texel, nog niet be ëindigd is. geeft de Burgemeester van Texel aan degenen, die de schade van dezen aard hebben geleden, hetzij aan roerende of onroerende goederen, ern stig in overweging steeds zoo spoedig mogelijk na een dergelijke ontploffing een formulier ten Eaadhuize te vragen, teneinde de geschatte schade te kunnen opgeven. Na bericht van schade wordt deze zoo spoedig mogelijk door een deskun dige opgenomen. Inzake de schade, veroorzaakt door de ramp van 4 December 1939 te Oude- schild en Nieuweschild is inzending en opname door deskundigen reeds ge schied. Slechts bij deze werkwijze kan een eventueel later in te stellen actie eenig nut hebben. De gevraagde opgave van schade is dus uitsluitend een maatregel van voorbereiding, waaraan uiteraard geen enkele eisch tot schadevergoeding kan worden ontleend. De Burgemeester van Texel, KAMP. 14 Maart 1940. VERVOER VAN GESTORVEN EN DOODGEBOREN DIEREN Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter kennis van be langhebbenden, dat gestorven en in nood geslachte schapen, lammeren en kalveren, alsmede doodgeboren lammeren en kal veren ten spoedigste, althans binnen 12 uur na den dood, langs den kortsten weg vervoerd dienen te worden naar het ge meentelijk keurlokaal op het terrein bij de noodslachtplaats aan den Hallerweg, alwaar gelegenheid zal worden geboden cadavers te villen en, voor zoover vleesch voor de consumptie wordt afgekeurd, on bruikbaar te maken als voedsel voor mensch en dier. Van dit verbod zal aan enkele perso nen ontheffing worden verleend voorver- voer naar een terrein aan den Tweeden Dwarsweg in den Polder Het Noorden om aldaar onbruikbaar te worden ge maakt. Om voor een dergelijke ont heffing in aanmerking te komen dienen de aanvragen daartoe schriftelijk bij den Keurings vee arts te worden ingeleverd. Aan de ontheffing zullen bepaalde voor waarden worden verbonden. Overtreding van het voorschrift is strafbaar. Texel 14 Maart 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP De Secretaris, JONKER. TijS J JyS vlucht direct voor Do ochto sl)n niet rood, maar hartvormig. ERNSTIGE WAARSCHUWING aan de Texelsche veehouders en -handelaren Namens de Texelsche Landbouworga nisaties schrijft men ons: De tijd, waarop de schapen weer hun lammeren t"er wereld zulen brengen, staat voor de deur. Zooals de veehouder bekend is, werd de laatste jaren door het Gemeentebestuur in samenwerking met onze organisaties, bepaald, op welke wijze de gestorven lammeren, schapen en nuchtere kalveren dienen te worden ge centraliseerd. Het ophalen d(?r gestorven dieren werd dan door de organisaties aanbesteeed op voorwaarden, welke door het gemeentebestuur waren vastgesteld en welke voorwaarden dan door de Or ganisaties zoo noodig nog werden aange vuld. De praktijk leerde ons echter, dat eendergelijke regeling niet zelden groote bezwaren opleverde. Daarom werd verle den jaar geen aanbesteding gehouden, doch de handel geheel vrij gelaten, wat de aan de veehouder te betalen prijs betreft; echter werd de handelaar door het gemeentebestuur verplicht, alle die ren naar één centraal punt te vervoeren, aldaar te villen en de cadavers aldaar te begraven, een en ander onder toezicht van de keuringsveearts en de plaatselijke politie Aanvankelijk werd slechts één terrein beschikbaar gesteld, n.l, het gemeenteterrein aan de Hallerweg te Den Burg. Hier was steeds een flinke kuil aanwezig, terwijl een aldaar geplaatste keet de gelegenheid bood, de werkzaam heden bij slecht weer niet in de buiten lucht te moeten verrichten. Al spoedig bleek, dat voor handelaars, die in het Noorden, Eierland en rondom Oost en Oosterend werkzaam waren, de afstand naar het terrein aan Den Burg te groot was. Daarom werd verleden jaar ook toe gestaan, dat deze handelaars de beschik king kregen over een kuil in 't Noorden. Ook in het thans op handen zijnde sei zoen zal weer eenzelfde regeling door het gemeentebestuur worden vastgesteld en onze organisaties advisceren de Texelsche veehouders met klem zich stipt aan de voorschriften te houden. Niet wat ge hebt, doch wat ge geeft, maakt U rijk! Verblijdt de Alg. Tex. Wijkver pleging met een Jubileumgitt. Adres: W. N. KELDER. secr.-penn., Hallerweg. Deze regeling laat de handel weer vrij, wat de te betalen prijzen betreft, doch alle dieren moeten naar één door het ge meentebestuur aangewezen terrein wor den vervoerd, aldaar gevild en begraven, een en ander onder toezicht van de vleeschkeunngsdienst en de politie. Dit jaar is niet één terrein aangewezen doch zijn twee plaatsen daartoe bestemd, n.l. a. het gemeenteterrein aan de Hal lerweg te Den Burg; b een terrein, gele gen in het Noorden aan de tweede dwars weg. Hieruit vclgt dus, dat het villen en be graven op dc boerderij ten strengste is verboden. Iedere veehouder moet thans, nu wij miltvuur onder schapen waarnemen, wel terdege doordrongen zijn van het groote belang, van deze bepaling. Wanneer een veehouder toch een aan miltvuur gestor ven schaap op zijn boerderij zou begra ven, kan hij er van verzekerd zijn dat zijn bedrijf voor jaren met deze uiterst ge vaarlijke ziekte besmet zou worden. Men moet zich eens goed indenken, wat dit voor een schapenbedrijf zou beteekenen. In verband met het voorkomen van sterfgevallen onder schapen tengevolge van miltvuur, moge hier nog het volgen de worden opgemerkt. Schapen, welke plotseling sterven, dient iedere veehouder als verdacht van te zijn gestorven aan miltvuur te beschou wen. Deze dieren mogen pas worden ver voerd, nadat er is vastgesteld, dat er geen sprake is van deze gevaarlijke ziekte. Hiertoe dient men het dier te onderzoe ken, iets dat voor de veehouder al heel eenvoudig gaat. Hij gaat n.l. heen en snijdt een oor van het gestorven dier af, liefst zoo dicht mogelijk tegen het hoofd aan, pakt dit oor in een courant, legt het gebruikt mes in een pan met ci eoline-water (op 1 L. water 2 eetlepels creoline), dekt het schaap af met een paar oude zakken en brengt het verpakte oor naar de keuringsveearts Natuurlijk kan men ook zijn dierenarts op het be- driif ontbieden, die dan ter plaatse een onderzoek kan instellen Blijkt er geen miltvuur in het spel te zijn, dan kan het dier vervoerd worden naar een der bo vengenoemde terreinen. Welke zijn nu de verschijnselen welke op miltvuur kunnen wijzen7 Deze zijn- a. plotselinge dood; b. veelal vloeit een weinig bloed uit de natuurlijke lichaamsopeningen als neus, mond, aars en kling. c. het te voorschijn tredende bloed stolt niet. Men bedenke goed, dat naast het be graven van dergelijke dieren ook het vervoer zeer gevaarlijk is (smetstofver spreiding!) en dat het verrichten van slachthandelingen (villen en ophangen) ernstig gevaar voor besmetting van de slager kan opleveren, waarmede de dood gemoeid kan zijn! Met het afsnijden van hel te onderzoeken oor echter, behoeft mits het met overleg geschiedt, niet het minste gevaar op te leveren; men zorgt ei eenvoudig voor, dat men zich niet met bloed van het oor bezoedelt! Wanneer men een schaap aan miltvuur verliest, wordt zoo'n dier op Rijkskos ten op de boerderij tot asch verbrand en tevens wordt de boerderij op Rijkskosten grondig ontsmet. Onze besturen vertrouwen, dat ieder veehouder(handelaar) zich bewust is van de verantwoordelijkheid, welke thans op hem rust en dat hij zijn volle medewer king zal verleenen. VOOR HET LAATST De Russische luchtaanvallen vorm den de grootste schrik voor de F n- sche bevolking. Op deze foto ziet men nog de Russische verderf- strooiers. Gelukkig is hieraan nu een eind gekomen, al is de vrede op wel zeer zware voorwaarden verkregen. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden we derom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. ||||||ll'llllllllllllllllllllllllliillllllllll|llllllllllllllllllllllil!lllUIII!llll!ll)lllll|||||| VAN OVER DE GRENS. UJ|||iiiii:i;i:iiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| FINSCH-RUSSISCH ACCOORD. De Finsche onderhandelaars en de Russen zijn het eens geworden, de toe stemming van de Finsche Rijksdag moet, terwijl we dit schrijven, nog gegeven worden. Gaat de vrede door, dan zal hij er als volgt uitzien. Men kan onderscheiden tusschen het geen de Russen wel en hetgeen zij niet hebben verkregen. Zij hebben van hun eisch van volledige afstand van de Fin sche corridor naar de IJszee afgezien: Petsamo blijft Finsch. Dit zou men dan een der resultaten kunnen noemen van het Finsche verzet, dat sinds 3 November zoo heldhaftig is geweest. Met het behoud van deze corridor is tevens bereikt, dat de Russen niet onmiddellijk aan Noor wegen grenzen. Van 'n verdere opmarsch naar Narvik, hetgeen men in het westen scheen te vreezen, heeft Rusland op die manier afgezien. Ook is de samenhang tusschen Finland en de twee andere rij ken in het noorden, Noorwegen en Zwe den, aldus behouden. De Finnen kunnen dus op hun veldtocht terugzien met de voldoening dat zij althans een deel heb ben gered. Ook is daarmee hun onafhan kelijkheid in principe bewaard. De com munistische tegenregeering van Kuusi- sinen, die in de plaats der wettige Fin sche regeering moest komen, is thans door Moskou verloochend. De winst aan prestige en aan innerlijke consolidatie is dus voor het Finsche volk van belang. Dat er daartegenover groote nadeelen staan, is evenmin te ontkennen. Met een somber gemoed zullen de onder handelaars, Ryti en zijn staf, dan ook tenslotte in de Russische eischen berust hebben. Deze waren nog zwaar genoeg. In het Noorden moest Finland het vis- scherseiland afstaan, in het zuiden de Ka- relische landengte tot en met Viborg en voorts de oevers van het Ladogameer. Maar vooral van belang is de afstand van Hango op de zuidwestelijke punt van het land. De Russen pachten dit stuk land om er een marinebasis te vestigen Op die manier zijn zij meesters in de Finsche Golf Dit feit is een blijvende druk op de volledige politieke zelfstandigheid van Finland. Juist daarom heeft men zich te Helsinki oorspronkelijk verzet tegen de afstand van Hangö. Uit de overige bepa lingen over de omleg van een spoorweg in het noorden en over een te sluiten handelsverdrag blijkt, dat de Sovjet-Unie Finland in haar economische invloeds sfeer wil invoegen. Dit land komt dan in een zelfde positie te verkeeren als de drie randstaten ten zuiden van de Finsche Golf De Engelschen en Franschen hebben uit de aard der zaak nog getracht een Finsch-Russisch accoord te verhinderen. Want dit accoord komt niet alleen de Russen, maar ook de Duitschers ten goede. Als er waarlijk vrede komt, in het noorden, dan is de noordelijke flank der Duitschers gedekt door de vier Scandina vische landen. Blijven de Finnen door vechten, dan is er daarentegen kans, dat men van Engelsphe en Fransche zijde een onderneming tegen de rechtervleugel van dc Duitschers op touw zet. Het zou een geheel nieuwe ontwikkeling beteekenen, waarvan de gevolgen niet te berekenen zijn. Ook Rusland zou misschien in de strijd betrokken worden. Deze overwe gingen hebben in Londen en Parijs ertoe DEN HOORN. IJSCLUB DE GEUL Maandagavond werd de jaarvergade ring in 't 'Loodsmans Welvaren gehou den. 34 leden waren aanwezig. Door on gesteldheid van de voorz., de heer Jb. Lap, werd de vergadering geleid door de heer A.Smit, die de aanwezigen har telijk welkom heette en tevens de aan dacht vestigde op het feit, dat het weer eens een goed jaar was voor de Geul. In zijn jaarverslag bracht secr. D.C. Drijver dank aan de militaire autoriteiten voor de welwillende medewerking; oo* aan de autoriteiten, die lampen besjhik- baar stelden, waardoor de baan des avonds zoo prachtig werd verlicht; aan sergeant Hooijberg voor het vele werk, voor de ijssport gedaan; mede aan de burgerij, door wier hulp de uitgaven oor het aanleggen en onderhouden van de baan op het oude terrein in de Geul tot een minimum werden bej>erkt. Blijkens het verslag van penningm. C. P.Drijver waren de ontvangsten f167,50, de uitgaven f 146,02, batig saldo f21,48. De heer J.Troost, die met dhr D. Beumkes de rekening had nagezien, deel de mee, dat alles in orde was bevonden. Het Eestuur deed het voorstel om eer baancommissie te benoemen; de verga dering achtte dit echter niet noodig., Vervolgens stelde het bestuurde vraag of de ijstent moest worden verkocht of verhuurd. Besloten werd deze te verhu ren. In de plaats van de bestuursleden A. Slegh en P.Boon, die zich niet her kiesbaar stelden, werden gekozen de hee- ren H.Bremer en G.Wilmer Sz, die aan namen. De heer Klumper meende, dat het wel zeer noodzakelijk is, dat, indien de baan bereden wordt, een verbandtromme 1 aan wezig is. Het béstuur deelde hierop mee, dat men hierover reeds de beschikking heeft. Op voorstel van de hoeren Klumper en Hooijberg wordt besloten tot stijving van de kas een tooneelavond te houden. DE BALKANLANDEN. De Balkan staat in het middelpunt der belangstelling, niet het minst door hun rijkdom aan bodemproducten. Ons kaartje geeft van deze producten een duidelijk beeld. protectoraat SLOWAKIJE 0°^HONGARIJE f. SLAV IE BULGARIJEv n ^ITALIË GRIEKEN-, SICILIË 4 RW000S Petroleum li Ijzererts Industrie Katoen Villi |s Graan LI BY en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol. Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen ale andere verre overtreft. Tube 60, 40 en 25 ct. geleid, de Finnen effectieve hulp te be- looven. Het hangt nu van de beslissing van het Finsche parlement af, of dit alles in kruiken en kannen komt. In een onderhoud met de buitenland- sche journalisten verklaarde Tanner, de Finsche minister van buitenlandsche za ken. Alle besluiten, die wij hebben ge nomen, voor en nadeze oorlog, hebben wij «zelfstandig genomen. Wij nemen zelf de verantwoordelijkheid op ons en laten het aan de toekomst over, te beoordee- len, of wij verstandig hebben gehandeld of niet". In zijn radiorede voor het Finsche volk verklaarde Tanner: Finland had de strijd nooit alleen kunnen winnen, en het on vermijdelijke eind zou geweest zijn, dat het land totaal verwoest werd. Ondanks al hun pogingen, konden onze onderhan delaars geen betere vredesvoorwaarden krijgen. De Zweedsche minister van bui tenlandsche zaken, Gunther, zeide, dat de regeering te Stockholm alles heeft gedaan om Finland te dienen. Het overbrengen van de Russische voorstellen kan men geen onvriendschappelijke daad noemen. Pressie, aldus de minister, hebben wij De leiding en organisatie hiervan namen deze beide heeren op zich. Verder werd nog besloter\, dat wie voor 1 Nov. lid is 50 ct. betaalt, daarna qen) gulden. i Met de beste wenschen voor De Geuü sloot de voorz. hierop de vergadering. T.N.C.-NIEUWS Uitslagen van 10 Maart: Texel 2 De Cocksdorp 2—1. De Koog 1 Den Burg 1 41. Texelsche Boijs 2 Vliegduivels 04 Den Hoorn 1 De Mok 1 0—4. J. E. L. VAN KETEL, competitieleider. nooit op Finland uitgeoefend. Voor de ratificatie van het Finsch Russische verdrag is noodig, dat vijf zesde deel van het Finsche parlement voorstemt. Volgens Zweedsche bladen zal het verkrijgen van een dergelijke meerderheid moeilijk zijn. Als gevolg van het Finsch- Russische verdrag verwacht Japan een krachtiger Russische politiek in het Verre Oosten, die niet in het be lang van Japan zal zijn. In de Scandinavische landen heerscht opluchting, omdat deze nu geen moei lijke geallieerde interventie meer te vreezen hebben. In Londen heeft de Finsch-Russische vrede bittere teleurstelling gewekt, om dat deze vrede veel nadeelen voor de Britsche oorlogspositie met zich brengt. Berlijn acht de vrede een groot succes voor de Duitsche politiek en Moskou ziet in het accoord een slag voor de Gealli eerde „oorlogaanstokers". Italië ziet een aanzienlijke versterking van de Russische positie in de Oostzee en in Parijs heerscht verslagenheid. Washington betreurt de laksheid, waarmede het Amerik. Con gres de Finsche kwestie heeft behandeld. HERSEN-GYMNASTIEK 3. WOORDRAADSEL. Tracht eens uit te vinden wielke woor den hier bedoeld worden. Op de plaats van de kruisjes moet eenzelfde klinker staan. 1 XLstreelt het oog. 2 x Lniet gelost 3xLletter voor letter. 4X L aalmoezen vragen. 3XL zeker bedrag. 6xL een slot. (Oplossing volgt) IS VERSCHENEN! Dit bakende modealbum beval wederom een keur van Dames en Kinderkleeding Van de 363 modellen zi|n „Kant en-Klaar" patronen verkrijgbaar In ieder album bevindt zich een reducliebon voor een patroon met 40 tot 50 pCt korting. DE PRIJS BEDRAACT SLECHTS Aarzelt niet, doch bestelt „Zomerpracht" nog heden aan het bureau van dit blad.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 5