TEXELSCHE COURANT TRIUMPH SPIONNAGE. Zaterdag 30 Maart 1940 Eerste blad No. 5432 OVERAL f TRIUMPHEERT DE BESTE SIGARET 'n TRIUMPH VAN SMAAK 52ste Jaargang Texelsche Berichten )e Wereld IN KAART Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 IIIIU jiiiiiiiiiiiiiiiniii MiiiiiiiiiiiisiiiiiiiiiiuL'iiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii mill HUH TER OVERDENKING. Illll OP TIJD! i Do2ii we ooit iets op tijd? Meestal zijn we te laat of te vroeg. We dralen maar al te dikwijls met een goede daad, met een juist besluit te nemen. En komen dan veel te Iaat. Het verlorene valt gemeen lijk niet ineer 'n te halen. Al even erg Hf kan het zijn wanneer we ontijdig begin nen, wanneer we onze beurt niet kunnen ;V afwachten en veel bederven dooi tevrceg ^aan de slag te gaan. Een groote kunst Bin het leven is het daarom! uw juiste tijd, te kiezen. Beid uw tijd! Alles heeft zijn tijd en alles moet op tijd geschieden. Ga derhalve zorgzaam na, wanneer ge han delen, wanneer ge praten, wanneer ge jyjtzwijgen, wanneer ge optreden faoet. Dan Bmarcheeren d2 zaken het best, dan hebt u zelf en de maatschappij Jiet meest aan sy uw arbeid en inspanning. Op tijd! ||||11ii!iiiiiiiiiiii;i.iii!!!Iiiiiii:iiiiiii:iii!I!!hiii!!|iii:iim:ii!ïiiiiiii:ii;iii|||||| I illlllliPII VOOR HOOFD EN HART. |j|jjj;!|||| ||||||lllllllllllll||IIIH.:i!l'ill:.lllllllllllilll!illlLlil!lllllllli;illllllllllllllllir|||||| ZONDAG Overwin boosheid door vriendelijkheid, F- kwaad door goed. MAANDAG. Laten uw lendenen omgord zijn en uw lampen brandende. DINSDAG. Geen drukkender gevoel dan te weten, I dat niemand ons missen zal. WOENSDAG. Vergeet dc Dood niet, want hij zal ook u niet voorbijgaan. DONDERDAG. Bewaar elkaar voor leed. Gij zijt maar kort tezamen. VRIJDAG. Zoek die vreugde alleen, waarvan de K herinnering alleen maar vreugde kan zijn. ZATERDAG. Wees een zegen voor anderen en gij S gevoelt u, alsof u een weldaad is bewe- j| zen. miitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii-iiniiiiiiii I HilH LANDBOUW EN VEETEELT. Hllll ||||||iii<:iii:ii:tiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiliiiiiijlliliiiiii!ililililliiliiiiiiiililiiii!iiiiiii|||||| I MELK ZIEKTE BIJ SCHAPEN. De schapen worden suf, blijven achter 1 bij de anderen, wanneer ze uit het land I loopen, eten weinig, ze herkauwen niet, I vertoonen stijve gang in de achterbeenen I en gaan gauw zitten. Schrijdt de ziekte voort, dan kunnen I ze niet meer overeind. Ze zijn verlamd in I het achterstel, liggen met de kop recht I vooruit, ook wel, zooals bij koeien, met de kop in de zij, snurken, vertoonen groene uitvloeiing uit de neus, zien moei- j>' lijk en worden dik in de pens. terwijl men weinig of geen ontlasting achter de dieren vindt. Deze ziekte nu treedt op enkele dagen I vóór het lammeren, enkele dagen na het 1 lammeren en wanneer de lammeren ge- speend worden. Wanneer men dergelijke schaoen van een wisse dood wil redden, dan dient men ze nauwkeurig te observeeren en ze I bij de eerste verschijnselen te laten in- spuiten. Het is onnoodig u te zeggen, dat de re- I sultaten uitstekend zijn. H.K. EEN GROOT VERZAMELAAR. De Joego-Slavische schrijver en globetrotter Milorad Raitsjivitsj, noemt men wel de Koning der aulogrammen verzamelaars. H ij wist op zijn wereldreizen de hand- teekeningen van de meeste staats- hootden en andere groote figu ren fe bemachtigen. Een bod van 90.000 gld. zou hi] afgeslagen heb- ||||||iii!iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!Iiiiiiiiiiii:iiiiiii|||||I VAN OVER DE GRENS. Illllilllllllllllllllllilllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllli'lllllllllllll NIEUWE STUURLUI IN FRANKRIJK De Fransche Kamer hoeft de nieuwe regeering een zeer koele ontvangst be reid. Wel kreeg deze een meerderheid, zij het slechts met een zeer klein aan-' tal stemmen, maar zulk een beslissing* waarbij dan nog het groot aantal blan- co's komt, zou in normale tijden tot het aftreden van het kabinet lebben geleid. Thans echter besloot Reynaud, mede op aandringen van Daladier, te blijven zitten; het zou; aldus het oordeel van de re geering, een s'echte indruk hebben ge maakt op het buitenland. De redenen, welke de partijen, die Rey naud zoo koel ontvingen, hebben geleid, zijn de volgende: Men wilde in Frank rijk na het échec met de Finsche kwes tie, een kabinet, dat een „actiever oor logvoering" zou ter hand nemen. Dit kabinet moest tevens zijn 'n „oorlogskabi net", bestaande uit enkele zeer krach tige vastberaden persoonlijkheden, die Je zaken in klein comité behandelden en tot snelle en doo tastende maatregelen zou den besluiten. Men had daarbij voorts Je overt ui*1 ng, dat de premier niet verande- r:n moes'. Daladier genoot het vertrou wen vai Je meerderheid van het volk. Men wilde hem behouden maar dan om ringd door mannen van 't sterke kalibe-. Het kabinet Reynaud beantwoordt n et aan deze verwachtingen en er is op die manier, zoo redeneerde men, geen waar borg voor een actiever oorlogvoering. Wel werden vrienden van de vrede als Bonnet en Delbos verwijderd waar zijn de nieuwe sterke mannen Men zag ze niet. En waarom, zoo vroeg men, had Da ladier geen premier kunnen blijven Dit waren allemaal grieven die door geen enkel perspectief in andere richting kon den worden weggeredeneerd. Daar kwam nog dit bij: De rechterzijde en de rech tervleugel der radicalen namen deze vij andige houding jegens de neuwe regee- ring inede aan omdat ze haar buitcn- landsche politiek niet vertrouwden: De genoemde partijen wenschtcn een poging tot toenader'ng tot Ita lië en daartegenover een scherper koers jegens Rusland. Naar hun oordeel was Italië toch al met Hitier verbonden, beide moest men bestrijden. Reynaud echter geldt nog steeds als de man, die wil trachten de Russen te win nen en die m ilder met Mussolini op heeft. Of hij ook zulk een politiek zal voeren, moeten we afwachten. Het verzet tegen het nieuwe kabinet is bovendien een verzet tegen de Engelsche politiek, zooals ze althans door Chamber lain wordt gevoerd. De genoemde Fran sche partijen hebben veel meer sympa thie voor de richting Churchill in Enge land, die eveneens de leus van een „ac tiever oorlogvoering" aanheft. Aan de Britsche premier verwijt rren in Frank rijk, dat hij de hulp aan Finland opzet, tel ijk heeft vertraagd totdat zij te laat kwam; hij zou met Rusland niet tot een conflict hebben willen komen. Het verzet richt zich dus tegen de premier Reuiaud, tegen Rus'and en te gen c!e politiek van Chamberlain. ENGELAND TREEDT TER ZEE KRASSER OP. Engeland past nu een andere methode jegens de neutralen toe. Tot voor kort hadden de Engelsche oorlogsschepen de territoriale wateren van Noorwegen ont zien behalve dan die eene keer in het geval van de „Altmark". Door die wate ren voeren de Duitsche schepen ongehin derd naar hun land met het erts, dat uit Zweden over de Noorsche haven naar Narvik werd getransporteerd. Zoolang 't winter s en de Êothnische Golf is dicht- gevro-en, is deze weg noodig; rnet de Teute kan het erls weer over Luie a in Zweden gaan. De Eritsche admiraliteit heeft thans blijkbaar besloten Je neutrali teit van de N'oo sche wateien niet langer te ontzien. Twee Duitsche schenen, de Hedderheim en de Stinnes, zijn door Eritsche duikbooten getorpedeerd. Men wil het lek in de blokkade hier blijkbaar dicht sloppen. Voor de Noren brengt dit weer nieuwe moeilijkheden mede Zij kunnen aan de eene kant niet toestaan, dat de Engelschen dit doen: dit leidt tot nieuwe Duit sche druk; aan de andere kant l eb ben zij geen deugdelijke midde len om de Engelschen uit hun vaar water te houden. Bovendien beklagen zij zich weer tegen over Duitschland omdat dit Noorsche sche pen torpedeert en niet zelden zonder waarschuwing. Dc positie der neutralen wordt met de dag moeilijker. DE FRANSCH-RUSS1SCHE BETREKKINGEN .Op ver/oek van de Fransche Regecring heeft Stalin zijn ambassadeur Soeritaj uit Parijs teruggeroepen. Deze had n.l JONGENS AAN HET BREIEN? Ja. lezer: daar zijn ze inderdaad mee bezig. Het zijn jongens van een Engelsche schooldie daarin worden onderricht. Ze hebben sokken voor de Engelsche matrozen op de pennen. MIJ. ZIEKENFONDS „TEXEL" In Pen's Zaal werd Dinsdag een ver gadering gehouden voor leden van het Ziekenfonds Texel uit Den Burg en om geving. De voorz., de heer T.Dogger, zette de bedoeling van de te houden voor besprekingen uiteen. Zijn er klachten, zi n er verlangens Men brengc ze ter ta fel. Doch uit de zeer k je ine opkomst meende de voorzitter te mogen afleiden, dat liet gros der leden tevreden is met de huidige gang van zaken. Eovendleu is er momenteel niet veel te veranderen. Spr. gaf vervolgens het woord aan de heer G. Michels, die het financieel ver slag uitbracht. Op 2 Jan. 1939 bedroeg het aantal le den 4540 en niettegenstaande het uitval len van \ele gemobillseerden is dit 'eden- tal toch nog met 82 omhooggegaan, zoo dat op 2 Jan 1940 het ledental 4622 be droeg. Degenen, die gemobiliseerd wer den en die daardoor - omdat hun door het Rijk geneeskundige hulp verschaft wordt, niet langer in het ziekenfonds konden blijven, is medegedeeld, dat zij weer ingeschreven kurnen worden, aange zien de gezinnen van de gemobiliseerdenl niet altijd en niet altijd even spoedig door het Rijk worden geholpen. Wanneer in 1939 geen oorlog wjas uit gebroken, zou het een gewoon jaar ge worden zijn. Het verslag behandelde voorts de ver anderingen, die er dit jaar in de honora ria voor de dokters en de specialisten ge* bracht waren. „Wij zijn tevreden", zoo constateerde de heer Michels in zijn verslag. Voorts bleek, dat 209 leden in het ziekenhuis konden worden verpleegd op kosten van 't fonds. Het aantal ligdagen bedroeg 2280. lil liet verslag werden eenige woorden gewijd aan de nagedachtenis van de heer C.Blom, van de afd Oudeschild. De voor/, ncemde de fus e van de zie kenfondsen Oudeschild en Den Burg een daad van wijs beleid. Dit heeft een der gelijk gunstig gevolg aldus de voorz. dat voor het eerst sinds de \ecrtien, jaar, dat ik voorzitter ben, aan alle ver-i plichtingen kon worden voldaan. Het gaat goed zoo. Zelfs kunnen wij een reserve- kapitaal vormen. Daarom juichte de heer Dogger van harte de samensmelting van -pnleuw het oude plan opduikt, dat reeds De Lesseps bezig hield, de Landengte van Kra te doorgraven en zoodoende een kortere verbinding tusschen Indischen en Stillen Oceaan tot stand te brengen. Door een verdrag met Siam heeft Engeland dit land HET VERRE OOSTEN Het langzaam maar zeker opdringen van een Japansch expedi- tieleger van Pakhoi naar het Noorden heeft ten doel de levensmid- 1 delentoevoer van de regeering Tsjang Kai S.iek langs den straat weg Junnan - Tsoen- king af te snijden. Japan demonstreert hiermede den wil, Tsjang Kai Sjek tot overgave te dwingen en in geen geval de door Amerika verlang de „open deur" naar Centraal-China te her stellen. Japan voelt zich tegenover Enge land en Amerika sterk door de vriendschap pelijke onderhandelin gen, die met de Sovjet- Unie over verschillen de twistpunten worden gevoerd. Door den oor log tegen Duitschland zijn bovendien Enge- l.inds handen ook in het Verre Oosten in sterke mate gebonden. De sleutelpositie, die Engeland door Singapore aan de Straat I verplicht zijn medewerking aan den bouv M?l°kkc inneemt, is oorzaak, dat telkens'van een dergelijk kanaal te onthouden t/Anan*J indacht Oceaan tsp-Ovn Ooaofilrr/ri.1 ÏW Uf*-< txi't u unotrqr (offtxnr toMniff Weer naar aanleiding van de vrede van Moskou een telegram aan zijn iegeering gezon de n, waarin hij gewaagde van de neder laag der „imperialistische mogendheden" Engeland en Frankrijk. De Fransche Re- geering zag hierin een inmenging in Frankrijks binntn'andsche politiek, het geen niet geoorloofd is volgens de in ternationale gebruiken. Stal n heeft hier op, ofschoon hij de beschuldiging van de hand wees, besloten, Soeritsj terug te roepen Het is nog niet zeker, of dit een ver scherping in de Fransch-Russische be trekkingen beteekent. In de diplomatie kan men altijd w el, wanneer n en wil, een formule vinden voor een bevredigende re geling. Nu de strijd in Finland is afge- loopen, is er zelfs minder aanleid ng voor Engeland en Frankrijk om Rusland voor het hoofd te stcoten„ zoolang ziij althars nog kunnen hopen dat Stabn met Eerlijn niet al te intiem zal samenwerken. Men heeft te Londen en Parijs wel heel Iaat, toen het al niet meer kon, tot die hulp expeditie naar Finland besloten, zocdat velen zich afvragen, of men niet opzet telijk zoo getalmd heeft om een breuk met Rusland te vermijden. Deze politiek is niet geheel zonder perspectief. Want nog altijd is het de Duitschers niet gelukt het accoord vaij drie tot stand te brengen en de toena dering tusschen Moskou en Rome te be werken Deze kan echter eerst geschie den wanneer men het over de regeling van de zaken op de Balkan eens is. Het schijnt, dat Stalin niet zoo makkelijk kan afzien van een stevig optreden tegert Roemenië: dit land bezit immers Eessara- bië, dat tot 1918 aan Rusland heeft be hoord. Als Rusland echter Roemenië zou aantasten, zou de vrede op de Balkan wel niet gehandhaafd kurnen worden en zou Italië gedwongen zijn mee te vechten. Het werd dan een algemeene oorlog en dit nu wil Rome vermijden. De geallieerden kunnen dus nog hopen, dat zij de drievoudige alliantie kunnen verhinderen en het is dus best mogelijk, dat Engeland en Frankrijk de Russen daarvan afhouden. Ik zie, ik zie, wat gij niet ziet. Maar wat ik zie, dat zeg ik niet, Tenzij ge mij betaalt De wereld schiep uit angst, gevaar En zucht tot macht een handelswaart Waarvoor ze zwaar betaalt De duivel biedt mij schatten voor Hetgeen ik zie en weet en hoor Wat doet het hem voor nuf Wat is de waarde van een macht Die, sluw en ondergronds, haar kracht Uit anderer zwakheid put Het werkelijk, menschelijk ruilverkeer Van hart tot hart bestaat niet meer. We zien nog slechts gevaar. Een dwaas, die niet zijn erf bewaakt Een losgeslagen wereld maakt, Verraad tot handelswaar Ik hoor, ik hoor, wat gij niet hoort. En, door 't verlangen aangespoord Naar 't goud, dat gij mij biedt, Zeg ik mijn kennis fluist'rend voort En ziet: een goudstuk werd elk woord Toen het mijn mond verliet Hoe is het, dat de wereld rond. Die vreemde handelswaar ontstond Van grot betaald verraad Dat nieuw bedrijf, dat groeit en bloeit En op de plaats, waar haatvuur schroeit Die niets aan dit bericht verdient Als woekering ontstaat Dan Dank als hoogste goed 't Is goed, dat 'k zie en hoor en weet Welk onheilsplan er wordt gesmeed, Of valkuil voor mijn voet Dus: waarschuw mij, o ware vriend „Haagsche Post". MELIS STOKE. de twee ziekenfondsen, toe. Ons zieken fonds, zoo besloot hij, gaat in bloei voor uit. Naar aanleiding van een vraag van een der leden werd meegedeeld,- dat de tand arts momenteel f0,25 per lid per jaar ontvangt, terwijl het vorig tarief f0.52 bedroeg. Overeenkomstig deze \eriaag- de toelage mag de tandarts nu de prij zen van verschillende behandelingen ver- hoogen. De voorzitter stelde voor, in aanmer king genomen de opkomst der leden, (die hier al even klein was als op de an-, dere dorpen) en mede omdat de bespre kingen niet van zoo groot belang bleken te zijn, vergaderingen a's deze in den, vervolge te vermijden. De voorstellen of klachten, die men heeft, kan men toch aan de afgevaardigden voor de alg. le denvergadering doorgeven. Vergaderin - gen ais deze kosten geld en moeite ejj ze hebben zoo weinig zin. De heer W. van Heerwaarden koppelde aan dit voorstel een ander, n.l. het hou den van bijeenkomsten op de dorpen door de afgevaardigden. Dit werd verworpen en gezien ook de bezwaren van het voorstel van de voorzitter, we'd besloten, VOORLOOPIG MAAR OP DEZELFDE VOET VOORT TE GAAN. De heer R.Boom meende in het ver slag van de penningmeester te hebben gehoord, dat er 110 leden bedankt had den: Wat is hiervan de oorzaak De heer Michels deelde mee, dat ve!^ leden hadden bedankt omdat zij ver trokken waren naar een andere gemeen- te of omdat ze hun contributie niet kon den betalen of omdat ze om een of andere reden gepiqueerd waren en niet tevreden met bepaalde regelin gen. Dit heeft aldus de heer Michels weinig invloed gehad, want we zijn even goed met 82 leden vooruitgegaan,. In 1938 ging er in, de kas f43910,55 om tegen f 46363,03 in 1939. Men ziet zoo concludeerde de penningmeester, dat het bedanken niet van invloed was op de bloei van het fonds. Meegedeeld werd, dat de fa. Filbry, te Den HeLier, thans weer de brillenleveran- cier vaurhet fonds is. .Opgelost werd het misverstand, als zou den leden van het ziekenfonds door som mige dokters min of meer onheusch be handeld worden. De oorzaken van deze vermeende onheusche behandeling (bui tengewoon drukke praktijk) werden uit eengezet, zoodat de heer Joh. van Heer waarden, die deze kwestie ter tafel bracht, tevreden werd gesteld. De reglementen zullen binnenkort ver krijgbaar worden gesteld. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de aanwezigen voor de aangename toon, die zij bij de discussie hadden weten te bewaren. Hij sprak de beste wenschen voor het Ziekenfonds uit. H.K.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1