8 s.o.s. Uit Texels Raadzaal LAAT UW KIPPEN ENTEN. De Coöp. P.T.V. biedt de gelegenheid om kippen tegen een zeer laag tarief te laten enten. Gaarne maken wij pluimvee houders op haar annonce opmerkzaam. DE TEXELSCHE BINNENVISSCHERIJ. De binnenvisschers zien met span ning het komend seizoen tegemoet. Kort na de strenge winter, die we wel licht nooit zullen vergeten, zond onze correspondent te De Cocksdorp ons een bericht, waarin melding werd gemaakt van het ontstellend groot aantal palingen, dat aan de kanten van de Roggesloot, die langzaam begon te ontdooien, aan de op pervlakte kwamEn wanneer zelfs de paling het onderspit moet delven, nu dan moet er wat gebeuren. Hij is een van de taaiste bewoners van het water. Daar om ook is hij zoo populair, we bedoelen daarmee, dat hij, dank zij deze bijzon dere eigenschap,zich in levende toestand wijd en zijd verzenden laat. Arme water bewoners, het wintertje van 1939 op '40 was voor hen een ramp. Arme visschers ook! Mèt de paling sneuvelde de kans op een welverdiend resultaat, n.l. dat van 't uitzetten van jonge paling. Ons eiland telt verscheidene vischrijke binnenwaters, kanalen, tochten, slooten en „weeltjes" en dat water herbergt zooveel visch (paling), dat er zelfs tijden zijn, waarop men voor Texel een teveel heeft en afzetgebied moet zoeken aan de vaste wal. Deze wateren zijn slechts bij enkele personen in huur. We hebben een van hen eens gepolst: Hoe staat het er met het palingbe- drijf voor? vroegen we. Slecht, bar slecht! kregen we ten antwoord- Er zijn duizenden palingen ge dood. Wat het worden zal van de zomer, ik weet het niet. Als de uitkomsten zul len zijn, zooals we ze thans zien, dan loopt het vast mis. Spoedig kwam ook zijn maat er bij. Vorige zomer hadden ze 800 pond paling geplant". Daarvoor neemt men exempla ren van een 25 cM. Ze worden voorna melijk gekocht van waddenzeevisschers. Ik vrees, dat we ze toen voor 't laatst levend gezien hebben Overal drijft pa ling, dood. morsdood. De meeuwen zijn de eenige, die er wat aan hebben, maar eerstdaags houdt dat ook op, want van rottende visch moeten ze niks hebben. We hadden van -de winter ook nog een zestig pond pootgoed in de korren zitten, die zijn ook allemaal voor de haaien! Heeft u ook veel netten verspeeld? Neen, dat niet, we hadden er tijdens de strenge vorst veertien staan, die wa ren allemaal vernield, maar dat is zoo veel niet, want je moet weten weten, dat we in de Roggesloot, in de wateren van de Dertig Polders en in Het Noorden sa men wel eens 300 fuiken tegelijk hebben staan. Dat vertegenwoordigt dus een aar dig kapitaaltje. De Afsluitdijk had er nooit moeten komen, dan waren we hier nou niet aan het ploeteren; we hebben gelukkig wat steun, maar och, als je me vraagt: Wat heb je liever, steun en een dijk, of geen steun en geen dijk, zou ik zeggen, ze kunnen van mij die steun cadeau krijgen. Als ik altijd op de Waddenzee had kun nen varen, had ik me nou niet zoo druk meer behoeven te maken. Inderdaad, de Waddenzee is altijd een best zeetje geweest; de Texelsche vissche- rij voer er wel bij, natuurlijk werden de visschers geen kapitalisten, maar in elk geval gaf de zee een goed gemeubileerde boterham en.... er kon nu en dan een spaarcentje worden weggelegd, maar. Ei zijn nog andere factoren, die 't leven van onze binnenvisscherij moeilijk ma ken: Het vischwater wordt elk jaar min der als een gevolg van de steeds intensie ver gevoerde bemaling der polders. Voorts een grauw „Haagsch" wolkje; een der velen uit die richting. Het recht om te visschen werd eenige jaren gele den van f 1.tot f 7.50 verhoogd, geen kleinigheid Ja, eer we de visch op tafel hebben en de verkooper de centen in het laadje, heeft hij zelf ook al diep in de buidel moeten tasten, het vele werk, dat hij heeft om de paling goed en wel ge reed te hebben voor de pan nog daarge laten. Want dan wordt ons eventjes een pachtprijs genoemdom van achter over te vallen, n.l. om en bij de zeshon derd gulden Man, ik stond bijna te huilen, toen ik in een weeltje van de Eendrachtpolder wel een paar duizend palingen zag lig gen. Ik had het nergens zoo erg gezien. Dit water is verboden vischwater, wat jammer, wat jammer! De visch wordt van de zomer zeker wel erg duur, of is de sterfte vooral hier zoo groot? Wel neen, het zal aan de vaste wal niet beter wezen. Reken maar, dat ze duur wordt, maar het is nog vroeg in het jaar en we weten nog niet precies, hoe groot de scha is Gewoonlijk brengt de goeie paling 50 tot 60 ct. per pond op, maar hoeveel ze van de zomer moet doen, weet ik nog niet. U heeft daar een heel winkeltje?! merken we op, als we een blik slaan in het schuurtje: Rollen zwaar touw, netten, garen, enz enz., kortom alles wat tot het gerief van een visschersschuit behoort. Ja, man, dat ligt er al jaren. Nog uit de goeie ouwe tijd vóór de afsluiting. Ik verkocht aan alle kennissen, ik had een klein handeltje. Maar de een na de ander ruimde zijn schip op, enfin, je weet hoe het is gegaan. Ja, we weten het maar al te goed. 't Is een beroerde toestand voor de Texelsche visscher met die Zuiderzeeafsluiting en de gevolgen van dit kwaad laten zich in vele richtingen voelen. Maar we zitten daarom niet bij de pakken neer. We maken er van wat er van te maken is en dat kan nog wel mee vallen voor wie taai volhardt. J. REVUE „HALLO TEXEL". Zaterdag werd reeds aangekondigd,, dat as. Vrijdag een Revue in Pens Zaal voor het voetlicht wordt gebracht. Daaraan werken eigen krachten van het Depót L.S.K. mee alsmede een groep dames van De Cocksdorp, die 'n ballet instudeerden onder leiding van de heer B T. Zonder van. Zie adv. Wij belasten ons gaarne met de uitvoering van uw drukwerk: BRIEFPAPIER REKENINGEN KWITANTIES ENVELOPPES PROGRAMMA'S ENZ., ENZ. Daar wij over modern materiaal beschikken en aan uw opdracht alle zorg besteden, kunt U van keurig werk verzekerd zijn. En daar komt bij, dat wij een uiterst lage prijs berekenen. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. GIFTEN ALGEM. WIJKVERPLEGING. D. f2 50. N N Den Burg f 2. Hulpactie Familie Zamenhof: Reeds verantwoord f 18. N.N.,Den Burg 2.50 f 20.50 Veel geld zal noodig zijn. Laten allen, die dank verschuldigd zijn aan de schep per van het Esperanto, zich thans het Jot van de familie Zamenhof herinneren. Helpt thans. Bemiddeling wordt zeer gaarne verleend door Joh. M Duinker, Parkstraat 5, Den Burg. Postrekening 216684 ANTJE SIKKERLEE—HIN. De Moeder van het R.K. Armen- gesticht overleden. Op Maandag 1 April is na een ziekte van enkele weken alhier overleden Antje Sikkerlé-Hin. moeder van het R.K. Ar- mcngesticht aan de Molenstraat. Antje Sikkerle-Hin werd op 3 Februari 1881 te Oudeschild geboren. Met haar man ti ad zij als verzorgend echtpaar voor het R.K. Armbestuur in dienst op 1 Septem ber 1927, zoodat zij dus ruim twaalf en een half jaar haar krachten aan deze in richting gegeven heeft. Het zilveren hu welijksfeest van het echtpaar werd ge vierd in Mei 1934. Met Antje Sikkerlé-Hin is een goede moeder van het Armenhuis heengegaan. Het is betrekkelijk nog vlug gegaan. Na een verkoudheid moest de dokter een lengontsteknig constateeren en niet lang daarna trad pleuris op. De zieke werd voorzien van de laatste H.H. Sacramenten dei Stervenden en Maandagnacht om half vier is ze overleden. Mej. Sikkerlé was een verstandige moe der, die buitengewoon nauwgezet en on- benspelijk haar plicht vervulde. Zij heeft eivoor gezorgd, dat alles behoorlijk func- tionneerde en dat 't de oudjes, mede door haar man, prettig en aangenaam gemaakt werd. Toen het echtpaar Sikkerlé vader en moeder werd, was de verbetering al heel spoedig merkbaar. Mej. Sikkerlé had systeem in haar werk. Er haperde niets. Alles in het huis zag er keurig uit. Zij wist dp de juiste wijze te zórgen. Men had veel respect voor haar en voor haar ma nier van werken. Zij bewees „flink bij" en daarmee de juiste vrouw op de juiste plaats te zijn. De begrafenis zal Donderdagmorgen ge schieden, nadat in de parochiekerk aan de Molenstraat een H. Uitvaartmis zal zijn opgedragen. K. ||||||illllllllllllllli|lllllllllllllllllilllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHl||||| SPORT OP TEXEL ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| T.N.C.-NIEUWS Uitslagen van Zondag- Afd A: Lumiters-Texel: 20 min. na de rust ge staakt. De Koog-Tex Boys: 62 Texel 2-Den Burg 1: 71. Afd. B: V liegduivels-Pomona11 Den Hoorn-Tex. Boys 2: 51. De Mok-Oosterend. 80 Het programma voor a.s. Zondag wordt nog nader meegedeeld, daar de comp.-leider plotseling met verlof moest gaan. Geen wedstrijdformulieren ingele verd door: Lumiters, Den Burg 1, Pomo na en Den Hoorn Deze vereen, zijn over eenkomstig de bepalingen beboet, met ieder vijf en twintig cent. Elke week verzuim kost een kwartje. D.D- 5.V. TEXEL-NIEUWS. Texel 1 heeft weer weinig genoegen ge had van zijn trip naar De Cocksdorp. Dat niet eens een wedstrijd uitgespeeld kan worden is wel wat heel erg. De T.N.C. krijgt hier een taak te vervullen. Texel 2 wist ook de tweede wedstrijd van Den Burg te winnen Wel waren de gasten niet geheel op hun sterkst, hoofd zaak was hun slechte spel. Ondanks de vele pogingen van Wals, een speler van goede klasse, mocht het niet gelukken Texel 2 speelt eerst voor de sterke wind, raakt een beetje in haar spel. Na eenige viuchtelooze aanvallen aan weerskanten, ontstaat de eerste corner, welke, onvol doende weggewerkt, door Piet Vlaming in de verste hoek wordt geschoten. Met- SCHIP GESTRAND. NA 24 UUR WEER VLOT GEBRACHT. Weer de beruchte Eierlandsche gronden! Twee opvarenden sloe gen overboord, doch een volgen de zee wierp hen weer op dek! Schip kreeg lekkage. Het Letlandsche s.s. Ausma, groot 1800 ton, is in de nacht van Zaterdag op Zon dag ten Westen van het Engelsmansgat in de beruchte Eierlandsche gronden ge strand. Toen het aan de grond liep, hing er een dichte mist en de zee was ruw. Bij het krieken van de morgen werden noodseinen vertoond. Deze werden door de wachtpost bij de vuurtoren opgemerkt, en spoedig werden verschillende maat regelen genomen: Reederij Doeksen van Terschelling, Wijsmuller van Den Hel der en de reddingbootbemanning van de Joan Hodshon werden gewaarschuwd. Reederij Wijsmuller zond de sleepboot Utrecht, terwijl Doeksen zoowel met de Bornrif als met Neptunus er op uittrok. Ondanks de ruwe zee waren de vaartui gen spoedig bij de Let. Het laat zich be grijpen, hoezeer men schrok, toen door de kapitein verteld werd, dat een sloep met vijf man werd vermist. Met vijf man was men in de sloep gestapt om een verkenningstocht naar het strand te ma ken. Hoe konden zij weten in welke be ruchte gronden zij terecht gekomen wa ren? Het schip zat ongeveer 2 mijl uit de kust en was slechts flauw zichtbaar. Pas tegen elf uur v.m. trok de mist lang zaam op. De Bornrif besloot de sloep te gaan zoeken. Het mag een wonder heeten, dat men haar gevonden heeft: Ten Noor den van de Vliehors ontdekte men haar dansend op de hooge golven, temidden van de krachtige stroomingen. De Born rif nam de vijf inzittenden aan boord, maar het ging met moeite. Men zag geen kans ook de sloep mee terug te nemen. Hierop werd door Reederij Doeksen contract afgesloten voor het vlot brengen en eventueel naar IJmuiden sleepen. Om half twaalf kreeg de Joan Hodshon (schipper J. Bakker) opdracht om zee te kiezen. Eerst werd naar de sloep gezocht, doch na geruime tijd zonder succes te heb" ben gespeurd, begaf men zich naar het schip. Daar waren inmiddels genoemde sleepbooten verschenen, zoodat het ge strande schip geen reddingboothulp meer noodig had. Om vier uur was de Hodshon weer thuis. Zondagavond werd het weer opnieuw slecht. Woest beukten de golven de wan den van de Ausma, die daar als een ver slagen reus zijn lot afwachtte. Men werkte uit alle macht, bevelen klonken in het duister van de nacht, schijnwer pers richtten hun lichtbundels. Toen ge beurde het. Er kwamen zware rollers over de Ausma, twee van de opvarenden wer den gegrepen en over boord geslagen maar zie! een volgende zee smeet hen weer op het dek terug!! Regenbuien en krachtige rukwinden spookten rond. en de vloed kwam krachtig op. Toch be greep men, dat er toen een kans bestond om uit de gevaarlijke buurt weg te ko men. Dit werd trouwens hoog tijd, want de zee werd steeds woeliger. Het schip stampte om bang van te worden en kreeg slagzij. De sleepbooten rukten uit alle macht en gelukkig: er kwam waarlijk beweging in het schip en na weinige oogenblikken dreef het weer op de gol ven. Het was op het nippertje, want bij langer vastzitten had het oude schip in 1889 gebouwd het wellicht begeven. Meteen werd koers gezet naar IJmuiden, in welks haven men 'smiddags binnenvoer. Vervolgens is het naar Amsterdam door gestoomd, om bij de Droogdok Mij. voor onderzoek naar eventueele schade in het dok te worden opgenomen. Men vermoedt dat deze schade niet groot is Het schip kreeg wel lekkage. Het was enkele dagen een is Den B. weg, Wals krijgt een kleine kans links van het doel en benut deze met een heel mooi schot: 1-1. Nu komt T. meer los. De aanvallen worden talrij ker. Een nieuwe voorzet van Jan v.d. Pijl volgt, Bertus stapt over en Jn. Gieles geeft geen kans: 2-1. Uit een corner zorgt Bertus voor de 3e, terwijl nog voor de rust de stand tot 4-1 werd opgevoerd. De 2e helft doet ons een ruim overwicht van Den Burg verwachten; dit bleek an ders. Texel weet de voorsprong te ver- grooten door een prachtig ingekopte voor zet door Bertus. No. 6 wordt door P. Keijser in buitenspelpositie gescoord, ter wijl Bertus voor de laatste goal zorgde. Bij Texel werd er veel beter gespeeld. Donderdagavond om 8 uur Trainen. TEX. BOYS-NIEUWS. Ons le moest, zooals we voorspelden, in De Koog zijn meerdere erkennen. Het 2e eveneens in het elftal van Den Hoorn. Moest hier een res. voor C.Witte inval len wegens ziekte, het valt niet goed te praten, dat Simon Jan niets van zich liet hooren De reden? M. Woensdag 10 April hebben we de Groote Bonte Boys Avond in Pen's Zaal, aanvang 8 uur; weer geheel door de Boys verzorgd: tooneel, zang en muziek. Me dewerking van het „White and red band- orkest" onder leiding van de heer Jan Nauta, bekend door zijn optreden op het Vastenavondfeest. We mogen rekenen op een uiterst vroolijk en zeer gevarieerd Boysprogramma. De op Vastenavond uit gestelde verloting ten bate van ons schut tingfonds wordt deze avond gehouden. Een beperkt aantal kaarten is a50 cent te bekomen. Zie adv. Zaterdag a.s. We heb ben veel leden en donateurs. Dus is het aantal kaarten beperkt. M. geleden uit Antwerpen vertrokken met een lading briketten, die te Stockholm ge lost zouden worden. Nog geen half jaar geleden was het 'n Duitsche boot met bussen melk, die hier vastliep. We vreezen, dat er vóór de oor log afgeloopen is, nog meer schepen zul len volgen. De vuurtoren immers heeft zijn licht sinds maanden moeten dooven. Daar heeft onze landsverdediging belang bij. J. MELK TIEN CENT PER LITER. Bij besluit van de N.H. Melkconsumptie Vereen, is de melkprijs met ingang van Maandag j.l. van elf op tien cent per liter gebracht. DAGELIJKS 100 KIEVITSEIEREN. „Ik ontvang dagelijks honderd kievits eieren!" aldus de heer A. N. Plaatsman, wie wij gisteren vroegen hoe het met de aanvoer staat. Begin vorige week was het nog te koud voor de vogels, maar nu kruipt het kwik langzaam maar zeker omhoog. De zon laat zich wat meer zien. De eieren worden zoo spoedig mogelijk verzonden, de prijs daalt elke dag be langrijk. Vooral Eierland is een goede le verancier, maar er werden ook elders op ons eiland al nesten met drie eieren ge vonden. Het gaat velen begrijpelijk aan het hart, dat men ze na 19 April moet la ten liggenDan is het met deze aar dige bijverdienste weer gedaan. J. TEKORT ARBEIDSKRACHTEN. Men schrijft ons: In een gecombineerde bestuursvergade ring der Texelsche Landbouworganisaties is o.a. ter sprake gekomen het dreigend tekort aan arbeidskrachten op Texel a.s. zomer, dit hoofdzakelijk als gevolg van de mobilisatie en niet het minst door wer ken voor Defensie. De dagelijksche bestu ren hebben zich in verbinding gesteld met de heer N. J. Rempt, te Haarlem, vakkun dig ambtenaar voor de arbeidsbemidde ling in Noord- en Zuid-Holland, waarme de de verschillende moeilijkheden en be zwaren zijn besproken. Men is tot de con clusie gekomen, dat alleen tijdige aan vrage van benoodigde arbeidskrachten via de plaatselijke arbeidsbemiddeling, moeilijkheden en stagnatie in de werk zaamheden kan voorkomen. (Zie ook de adv. in dit nummer.) 1. Notulen. Voorz. opent de voltallige vergadering en stelt nadat de notulen goedgekeurd zijn aan de orde 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. a. Mej. Brans neemt haar benoeming tot onderwijzeres te De Waal aan; b. Mevr. Vellenga haar benoeming tot lid Schoolcommissie; c. de dames en heeren, die tot lid van de Stichting Lan^bouwhuishoudonderwijs gekozen zijn, nemen allen hun benoeming aan; d. ook de heeren, die gekozen zijn als lid van het bestuur L. Landbouwschool, uitgezonderd de heer A. Vonk Cz. (in ver band met loopende geruchten is in de vacature nog niet voorzien); e. Kasopneming gemeente-ontvanger, 30 Maart geschied. In kas moest zijn en werd bevonden f 5101.83; f. mededeeling van het R.K. Kerkbe stuur, dat het voormalig schoolgebouw aan de Molenstraat na 1 April 1941 hoog stens telkens voor een jaar door de Ge meente kan worden gehuurd. Dit houdt verband met plannen voor de stichting R.K. Rusthuis op het door afbraak vrij gekomen terrein. B. en W. zullen tijdig met een nieuwe regeling komen. g. de Vereen, voor IJsbestrijding Holl. Noorderkwartier dankt voor de verleen de steun; h. ingekomen stuk van iemand,die B. en W. toestaat het eventueel in geheime raad te behandelen. Dit zal geschieden. 3. Goedkeuring rekening en begroo ting Texelsche Alg. Wijkverpleging Goedgekeurd z.h.st. 4. Benoeming leden commissie tot we ring van schoolverzuim. Benoemd worden deheeren H.C. Rem mers, H C.A. Kievits, J. Kikkert Nz„ C. Keijser Hz., en L. Broere. Mede stonden op de voordracht mej. M. Brouwer en de heeren D. Dapper, W. Slort, R.Bakker en D.E.W.C. Boswijk. 5. Wijziging vergunning gebruik van het Noordzeestrand. De desbetreffende vergunning moet iets gewijzigd worden in verband met het aanbrengen van twee waterpompen op het door de gemeente gepachte strandge- deelte aan De Koog Goedgekeurd z.h.st. Op voorstel van dhr S. J. Keijser, ondersteund door dhr Joh. Parlevliet, zal ook toestemming voor een pomp bij het Westerslag worden ge vraagd. 6. Verkoop grond. B. en W. stellen voor grond te verkoo- aan dhr J.Dekker, stratenmaker te Den Burg voor bouw van 'n eenvoudige woning aan de Kamerweg te De Koog, breed 13.75 M., diep 30 M. tegen f 1,25 per vk. M. De grond is destijds van mw. C. M. Kuip en dhr C. Kuip gekocht. Aangenomen z.h.st. 7. Verpachting van gronden. B. en W. stellen voor plm. 0.46.50 H.A. grond bij De Koog, destijds gekocht van mw. C. M. Kuip en dhr C. Kuip aan een elftal inwoners van De Koog te verhuren Aan de zuidzij zou een groene strook van IC M. blijven als toegang naar de tuintjes. Wellicht kan in de toekomst deze strook worden doorgetrokken tot het Kamer- glop (voor verbinding Min. Ruysweg Kamerweg). Verder stellen B. en W. voor: de res- toerende 2,34 H.A. te verpachten aan dhr C Kuip tegen f65 per H.A. (was f60.—) Dhr C. Kuip verlangt, dat de Gemeente een heining zet tusschen het te pachten land en de tuingrond (kosten van de hei ning f 130.deze kosten komen er in twee jaar uit, omdat tuingrond meer op brengt dan grasland. Als huur voor de 0.46.50 H.A. tuingrond a 2 ct. per vk. M. mag f 93 worden gerekend; als grasland (plm. 0.57 H A.) zou f 37 worden ontvan gen. VLIEGVELD. B.enW. stellen voor het luchtvaartterrein weer aan dhr C. de Wit te verpachten, alleen voor beweiding met schapen, en wel voor f400 p.j., het wei land a.d overzijde van de Postweg voor f 80 p.j., beide tot 1 Maart 1941 onder beding, dat voor rekening der gemeente voor het vliegveld voor f 300 kahzout en superfosfaat geleverd wordt. Aanvan kelijk namen B.enW. een afwachtende houding aan in verband met plannen voor een grasdrogerij, maar voor dit jaar zal hiervan wel niets meer komen. Toch willen B.enW. maar voor korte tijd ver huren, omdat deze plannen nog niet van do baan zijn en h.i. het gemeentebelang meebrengt zoo mogelijk het gras aan de drogerij te verkoopen. B. en W. stellen voor de 1.21.35 H.A. giond aan de westzijde van de Kooger- weg wederom aan dhr J. Verhoeve te verhuren, nu in plaats van tegen f 45-te- gen f 55 per jaar. Dhr Verhoeve ge bruikt het land goed en voldoet prompt aan zijn verplichtingen. Goedgekeurd z.h.st. Dhr Parlevliet zou voor het plaatsen van de heining een andere oplossing wenschen, maar gaat tenslotte met B. en W. accoord. 8. Wijziging brandstoffenclausule van de tarieven voor stroomlevcring door de N.V. TEM. Op voordracht van de Raad van Comm. van de T.E M. stellen B. en W. voorgoed tc keuren, dat in de electr.-tarieven een brandstoffenclausule wordt opgenomen. Hierdoor zou dit jaar de stroomprijs, in gang 31 Maart met een halve ct. per K.W.U. worden verhoogd en omstreeks 1 Juli opnieuw met een halve cent per K.W.U. Deze verhooging houdt verband met de prijs van de stookolie welke, ver geleken bij de gemiddelde prijs der laat ste jaren nu ongeveer VERDUBBELD is. Bovendien zullen de machines eerder ver nieuwd moeten worden dan waarop ge rekend werd; de nieuwe zullen aanmer kelijk meer kosten dan de bestaande, ter wijl bij eventueele machinebreuk veel grooter offers worden gevraagd dan voorheen. Dhr Parlevliet: Kunnen we deze ver hooging niet wat uitstellen? De kracht verbruikers en winkeliers vooral zijn er de dupe van. En de winkels betalen al zooveel vast recht. De T.E.M. heeft over 1939 f 6000 op de motoren afgeschreven, f 24600 op diverse andere posten. De T. E.M. moet wel veel meer voor haar olie betalen, maar kan tegen een stootje en moet niet bij de eerste kink in de kabel het tarief verhoogen. Dhr. Kager- We moesten zeker een jaar wachten. De T. E.M. is niet noodlijdend en mag alleen een extra belasting op de burgerij leggen, ook op de minder gegoeden, wanneer het droeve noodzaak is. Dhr. Leber is er ook voor dit jaar nog niet te verhoogen. Dhr Bruin: Is het zakelijk wel verant woord niet te verhoogen? Alles wordt duurder. Dhr Joh. A. Eelman:Ik zou voorshands niet willen verhoogen en slroom willen sparen, door 's nachts min der licht op straat te laten branden. Dhr Henkes meent, dat verhooging niet te vermijden is wanneer de olie zoovel duurder wordt. Dhr Dros: Als de olie nog duurder wordt zou de T.E.M. het ta rief nog meer moeten verhoogen. Nu kunnen we geleidelijk in de verhoogde kostprijs bijdragen. Voorz.: De petro leum is lang geleden duurder geworden. Het tijdstip is m.i. door de T.E.M. goed gekozen. Bovendien: van de f 12000 hoo- ger uitgaven wordt door de tariefverhoo- ging maar f 9000 gedekt, terwijl aanschaf fing van nieuwe machines de T.E.M. heel veel geld zal kosten. Meer of minder straatverlichting speelt hier geen rol. om dat de T E.M daarvoor door de gemeente betaald wordt en de stroomafname daar voor betrekkelijk gering is. Dhr De Lugt: Zuiver zakelijk bekeken moet ta- riefverhooging plaats hebben. We mogen niet eerst de reserves uitputten en dan de T.E.M. toestaan het tarief te verhoo gen. Het is juist, nu de koe bij de horens te vatten. Het voorstel wordt aangenomen z.h.st. met aanteekening, dat dhr Parlevliet wenscht geacht te worden te hebben te gengestemd. 9. Vergoedingen bijzonder lager on - derwijs. Op voorstel van B. en W. wordt over eenkomstig het bepaalde in de L.O.-wet het voorschot voor de School met de Bij bel te Oosterend, ruim 98 leerl., bepaald op f 1147.49; voor de R.K. School, ruin- 166 leerl., op f 1938.33. voor de School v. Chr. Volksonderwijs, ruim 98 leerl., op f 1147.49. Goedgekeurd z.h. st. Ook diverse ande re afrekeningen, door B. en W aan de Raad voorgelegd. 10. Voorschot aan de heer K. Maas Dz ter bekoming van een plaatsje inge volgc de Landarbeiderswet. De landarbeider Klaas Maas Dz., f vraagt f3150 voorschot voor het beko- men van een landarbeidersplaatsje. Hij I kan van dhr P. Bakker Az. 0.39 H.A. 'I bouwland aan de Duinweg in Gerritsland Jjj koopen voor f 600. Het perceel is zand- j: grond, bij de aanvrager en drie broers in f gebruik voor bollenteelt. De te bouwen woning met schuurtje zal op plm. f 3000 komen. Aan rente en aflossing zal aan- j viager f 3 10 per week hebben op te bren-

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2