||||||llllllllllllllll[|||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllllllllll|||||| llllllllllll HOE LAAT Hllllllllli |||U|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiirniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.45; 7.45; 11.20; 3.15 Van Den Helder: 6.45; 10; 12.30; 5.— Op Zon- en Feestdagen Van Texel: 7.45; 11.20; 3.15. Van Den Helder: 9.30; 12.35; 5. BLOEDTRANSFUSIE. Naar we vernemen is het aantal „do nors", dat zich voor de bloedtranfusie- dienst heeft aangemeld, thans 32; de wervingscommissie hoopt het getal van 80. waarop men hier rekent, binnen af zienbare tijd te kunnen bereiken. Aan hen, die onlangs in Pen's Bioscoop waar de propagandafilm draaide na een opwekkend woord van onze Burge meester een aanmeldingsformulier ontvingen, wordt verzocht het biljet zoo spoedig mogelijk ingevuld bij de heer H. C Remmers te willen inleveren. llllllllllll SPORT OP TEXEL T. N. C. - NIEUWS. Uitslagen van Zondag: Afd. A- De KoogLumiters: 3-0. Texel 1Tex. Boys: 9-0 Afd. B. OosterendPomona: 6-1. Den HoornDen Burg 2 3-2. VliegduivelsDe Mok niet doorgegaan. Afd. A: Programma Zondag 14 April a.s.: De Koog-De Cocksdorp, Jac. Rijk. Texel 2-Tex. Boys, Schaaf. Afd. B: Vliegduivels-De Mok, W v.Zeijlen, terrein Tex. Boys. Pomona-Tex. Boys 2, Van Ketel, 12 uur, terrein Tex. Boys. Oosterend-Den Hoorn, Nic. Ran. Indien geen tijd vermeld, vangen de wedstrijden om 2.30 uur aan. O. V.V.-NIEUWS. Begunstigd door schitterend weer is het O gelukt de gestaakte wedstrijd (on geval J. Klippel) met 6-1 van Pomona te winnen. Direct is O. in de aanval, waar van Jo al gauw weet te profiteeren: 1-0 Niet lang daarna kopt Bernard no. 2 in het net. P. zet nu alles op alles, doch kon het doel niet vinden. Na de rust ziet het er voor O niet mooi uit, daar P. direct een doelpunt maakt. Doch nu is het voor ons ook weer het sein om weer VERGADERING VVV „TEXEL" Eigendomsrechten overgedragen aan te vestigen Museum-stichting. Onder voorzitterschap van de heer W. H. Lap vergaderde Vrijdag j.l. in De Lindeboom de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer „Mooi Texel", In vorig nummer hebben we uit die vergadering de voornaamste bijzonderheden al mee gedeeld. In zijn openingswoord heette de heer W. H. Lap de bijeengekomen leden har telijk welkom en hij deelde mede, dat dcor bijzondere, deels normale, deels ab normale en onplezierige omstandigheden, dit keer geen voltallig jaarverslag kon worden uitgebracht. Oorspronkelijk zou deze vergadering worden gehouden in November van het vorige jaar, doch om verschillende redenen achtte men het raadzaam dit nu te doen. In Nov. kon men de toestand nog niet zoo goed over zien. Men wist niet, wat men van het sei zoen 1940 voorspellen kon. Alles was nog zoo onzeker. Dus konden nog geen maat regelen worden besproken en vastgesteld Nu mag men reden hebben tot tevreden heid. Wanneer wij de ontwikkeling van de omstandigheden zien, geloof ik, aldus de heer Lap, dat wij ops gerust aan de voorspelling, dat 1940 een goed jaar voor ons zal zijn, kunnen wagen. De voorz. betreurde het ten zeerste, dat de secr., de heer P Fehrmann, niet aanwezig kon zijn op zoo'n belangrijke vergadering als deze. De heer Joh. Par- levliet onderstreepte deze woorden nog eens nadrukkelijk. De heer C. Jonker deelde mede, dat de statuten der Vereen, thans Koninklijk Goedgekeurd zijn, zoodat de V.V.V. Mooi Texel rechtspersoonlijkheid heeft verkre gen. JAARVERSLAG. De heer Jonker las hierna het verslag over 1939 voor: Het jaar 1939 was een goed jaar. Behoorlijke resultaten werden geboekt. Het voorsei zoen was niet gunstig, maar men kan constateeren, dat dit jaarlijks beter wordt. Doelmatige reclame is een eerste vereischte. Het Bureau voor Inlichtin gen gaf antwoord op 3800 brieven. In de bladen werd wederom op groote schaal geadverteerd. Een 5000-tal folders werd uitgegeven Deze uitgebreide reclame kon men maken door extra T.E.S.O.-subsi dies. Ook de Van der Schuyt-trips vor men een groote propaganda voor het eiland. In samenwerking met de N.S. or ganiseerde T.E.S.O. dagreizen over het eiland. Lof werd gebracht aan de heer E Boekei voor de goede zorgen bij het bestudeeren en oplossen van het pro bleem autobusvervoer, dat echter nog steeds niet geheel is opgelost en dat de V.V.V. zorgen voor de toekomst geeft. De service lokte in het afgeloopen seizoen geen klachten uit. Ook was er algemeene tevredenheid over de pensions. Het drei gende oorlogsgevaar kwam plotseling het seizoen ontijdig afbreken. Ware dat niet het geval geweest, dan zou '39 ongetwij feld een recordjaar geweest zijn. Er wa ren ook weer veel kampeerders, maar aldus het jaarverslag wij kunnen niet zeggen, dat hun moreel peil er op vooruit gaat. Alle maatregelen zijn verder weer getroffen om van 1940 een goed seizoen te maken Gaarne had men de inhoud van GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N. N., Den Burg f 10.— DIENSTBODEN. Wie een dienstbode aanneemt boven de 18 jaar dient binnen 14 dagen hiervan aangifte te doen bij de Rijksontvanger en wel wegens verschuldigde personeele be lasting. Nalatigheid kan beboet worden. FAILLISSEMENT. Onder verwijzing naar de in het num mer van 10 April opgenomen advertentie van Mr. C. Smal en ter verbetering van een desbetreffende publicatie in het blad van Zaterdag 6 April wordt meegedeeld, dat NIET de heer H. Schilpzand in staat van faillissement is verklaard. OOK SCHOOLKINDEREN. Sommige ouders zijn van meening, dat de rijwielen van hun kinderen niet van een fietsplaatje behoeven te zijn voorzien. Dit is een dwaling. Er wordt door de controleerende ambtenaren nu extra scherp op gelet. Houdt er rekening mee. flink aan te pakken, wat vier doelpunten oplevert. O. heeft een wedstrijd gespeeld als we in geen maanden gezien hebben. Ei' is door allen even hard gewerkt. Zoo doorgaan, jongens. Dan winnen we ze ker nog wel een van de drie wedstrijden, die wij nog moeten spelen. Van Pomona moeten wij zeker nog de rechts- en linksbuiten noemen: Dit waren zeer snel le en gevaarlijke spelers. P. S.V. TEXEL. De thuiswedstrijd tegen Tex. Boys is een ferme 9-0 overwinning geworden. Rust 1-0. TRAINEN: Donderdagavond 8 uur. Komt allen. TEX. BOYS-NIEUWS. Op een onverklaarbare wijze heeft ons le in Texel 1 met 9-0 zijn meerdere moe ten erkennen. Rust 1-0 voor Texel. De middenvoor Brugeman had het wel even op zijn geweten, door te lang pingelen. Hij was niet schietvaardig zoodat doel punten uitbleven. Ook scheen Jaap in 't doel iets te falen, door 3 ballen te laten glippen De beste strijd werd zeker door Nic. v. Heerwaarden gegeven, terwijl Jn. Hopman op de rechtervleugel iets teleur stelde. Ook Kees had als rechtsback het buitenspelsysteem heel slecht door. Dat dient door onderlinge afspraak in vol gende wedstrijden beter. Voor Zondag weder een volledig pro gram. de gids wat gewijzigd, maar nijpend ge brek aan fotomateriaal deed zich gevoe len. Daarom zal dit seizoen een fotowed strijd worden georganiseerd. Dank werd gebracht aan UDI, dat twee keer voor de VVV speelde, waardoor de kas met f 196 werd gestijfd Het VVV - be stuur houdt zich aanbevolen voor het a.s. seizoen. De verbindingen met de vaste wal waren in orde; de KLM kon echter niet zooveel diensten inleggen als vorig jaar. Vervolgens werd de dit jaar te voeren reclamecampagne besproken. Zoo noodig zal hiervoor nog meer geld worden uit getrokken dan vorig jaar. Besloten is een conferentie te beleggen met journalisten van de vastewal. Op een klacht, dat in de Koog werd ge- zonnebad, terwijl men de zonnebaders van de openbare weg af kon zien, werd meegedeeld, dat hieraan een eind zal wor den gemaakt. Besloten werd de maquette van Texel, die eemge malen ons eiland op de Jaar beurs vertegenwoordigde, thans te doen vernietigen. Eenige hartelijke woorden werden de maquette meegegeven, toen 't besluit gevallen was. Er werd op gewezen, dat paardrijden op de rijwielpaden verboden is. Veel last, zoo werd geklaagd, ondervin den de tijdelijke bewoners van De Koog in het seizoen van de paardenverhuurde- rij. Besloten werd het gemeentebestuur voor te stellen maatregelen te nemen op dat die paardenverhuur buiten het dorp blijft. Een conferentie op het Raadhuis werd in uitzicht gesteld om over het voor en tegen van deze kwestie te kunnen be raadslagen Besloten werd stappen te doen, die tot gevolg hebben, dat de vee arts paarden op hun berijdbaarheid keurt keurt Men ziet al te veel paarden, die totaal ongeschikt zijn voor rijpaard, zoo dat hun lichamelijke toestand erop ach teruit gaat. De heer R Daalder vroeg met het oog op het voorseizoen een vroege reclame campagne. Het speet de voorz., dat afd. Den Hoorn niet aanwezig was. De heer Joh. Parlevliet was dit met de voorz. eens, maar wilde niettegenstaande het feit, dat Den Hoorn absent was, de afdeeling toch feliciteeren met het behaalde succes: het fietspad naar Den Hoorn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat reizigers van de overkant probeeren onder de pensionhouders klanten te krij gen. Laten deze pensionhouders hun eigen piaatsgenooten met de leverantie ver eeren; dit komt het heele eiland ten goede. Hierna deelde de voorz. mede, dat hij het wenschelijk achtte, de eigendoms rechten van het Museum, tot nu toe be rustende bij de V.V.V., over te dragen aan een in te stellen stichting, waarin de V.V.V., de Gemeente en T.E.S.O. zit ting zullen hebben, welke corporaties 'n bepaalde som zullen moeten storten. De benoeming van de vertegenwoordigers dezer corporaties zou moeten geschieden door de gemeente Texel. Aldus werd besloten. De voorz. sloot vervolgens met een dankwoord voor de aangename en vriendschappelijke besprekingen de ver gadering. HANS K. AVRO-AVOND UITVERKOCHT. Voor de AVRO-avond op Woensdag 17 April waren gisteren reeds alle kaarten uitverkocht. UITSLAG AANBESTEDING. Maandag werd door de Dertig Polders dt bouw aanbesteed van een woonhuis voor de machinist, die het gemaal bij de Schans zal bedienen. De laagste inschrij vers, aan wie gegund werd, waren: Metselaar Voigt, timmerman P. J. Kooger, loodgieter P. Oele en schilder N. Graaf. B.V.L.-AVOND. Op 16 April a.s. zal in Pen,s zaal te Den Burg een BVL-avond worden gehou den. Hieraan wordt bijzondere luister bij gezet door de aanwezigheid van Z. Exc. Generaal Duymaer van Twist en oud minister Deckers. Alsmede zal een groot aantal andere autoriteiten deze Texel - sche BVL-avond komen meemaken. Behalve de prijsuitdeeling voor de schietwedstrijden in 1938 vermeldt het programma verschillende toespraken, ter wijl na de pauze eenige films worden vertoond, waarbij ook de nieuwe BVL - film „Nederland, let op Uw Saeck". Voorts zal de bataljonsmuziek onder leiding van Korp. Mantel medewerking verleenen. BVL-ers en hun huisgenooten hebben vrije toegang; wanneer het gezinshoofd elders onder de wapenen mocht zijn, wor den niettemin zijn huisgenooten gaarne verwacht. Ook is de toegang vrij voor op Texel gelegerde gemobiliseerde BVL' ers, op wier komst gerekend wordt. ZIEKENFONDS „TEXEL Gisteravond vergaderden de afgevaar digden van de afd. van het Ziekenfonds Texel met het Hoofdbestuur in De Oran jeboom. Aanwezig 19 leden Bij afwezig heid van dokter Boswijk, die de vergade ring zou leiden, nam de heer T.Dog ger deze functie op zich. Op voorstel van de heer G. Michels werd een kascontrolecommissie ingesteld waarvan de leden nog door het bestuur zullen worden aangewezen. Het reglement werd definitief vast gesteld. De tandarts ontvangt voortaan 1300 gld. per jaar (was 2214 gld.); de specialis ten 5500 gld. (was 4273 gld.) Op voorstel van de heer Michels werd mede vastgelegd, dat personen van 68 j. en ouder niet als nieuw lid kunnen wor den ingeschreven (zie ook volgend nr.) Ook dokter Vellenga woonde de verga dering bij. DE TEXELSCHE GRASDROGERIJ PLANNEN NIET VAN DE BAAN. Gras-drogerijplannen nog niet opgegeven. Zal bemiddeling met het Rijk het gewenschte resul taat leiden? We hooren niets meer van de plannen tot stichting van een grasdrogerij op Texel. Na de noodkreten in diverse ver gaderingen, dat er geen aandeelen ge noeg genomen werdeh, werd het stil. En men vermoedde, dat de grasdrogerij voor velen tot de vrome wenschen zou gaan behooren, althans voorloopig. Dit is echter in 't geheel niet het ge val. Het staat nog lang niet vast, dat de Texelsche grasdrogerij niet wordt opge richt, alhoewelhet ook niet vast staat, dat de inrichting er wèl komt! De heer E. van den Ban, een der in deze materie meest ter zake kundigen, vertelden ons nog een en ander over het droeve verloop der geschiedenis en de oorzaken, die daartoe leidden. Vast staat, aldus de heer Van den Ban, dat er inderdaad belangstelling voor onze gras- diogerij aanwezig is, groote belangstel ling zelfs. Maar de kwestie was: men wilde zich niet verplichten om jaarlijks een bepaald kwantum gras te leveren. Men was voorstander van een te stichten grasdrogerij, maar zijn handteekening in het ledenregister plaatsen, dat was blijk baar te veel gevergd. Men durfde de verplichting niet aan. In de eerste plaats was men van meening, dat er op Texel niet genoeg gras aanwezig is, om een ge deelte ervan als reserve-voedsel te dro gen. Dit is een verkeerde opvatting, zegt de heer Van den Ban We hebben een gioote oppervlakte aan weiland en bo vendien is door het opvoeren van de stikstofgift de grasproductie aanzienlijk te verhoogen. Dat moet eigenlijk iedere boer doen, om min of meer onafhankelijk te komen staan van de krachtvoerleve- ring. Deze zal, wanneer de oorlogstoe stand aanhoudt, ongetwijfeld in de ko mende winter ernstig gestagneerd wor den, om van eventueele pnjsverhooging maar niet te spreken. Ons gras is uitste kend voor wintervoer geschikt, dank zij het hooge eiwitgehalte. Dit eiwitgehalte lijdt bij hooien en kuilen ernstige verlie zen. Bij drogen worden deze verliezen tot een minimum gereduceerd. Wij hadden gerekend, gaat de heer Van den Ban verder, op 200 aandeelen. Maar daaraan kwamen we op geen stukken na. Wc hebben de plannen niet opgegeven: we moeten het nog even afwachten We hebben niet stil gezeten en uitgewerkt is de zaak dan ook nog lang niet. Reeds meermalen is de landbouwers er op gewezen, dat er in deze winter ab soluut gebrek aan krachtvoer zal zijn en er is hun gezegd, dat gras als eiwitrijk voer hooge waarde heeft. Er is voor hen uitgerekend, hoeveel meer waarde gras heeft, waneer het gedroogd is, dan wan neer het gehooid of gekuild is. Men schijnt het eerst te moeten ondervinden, aldus de heer Van den Ban, voordat men de juistheid van deze betoogen in wil zien Er zijn in diverse vergaderingen ook stemmen opgegaan tegen het stichten van BONTE AVOND TEX. BOYS. Voor hedenavond zijn nog enkele kaar ten beschikbaar, om half acht aan de zaal Wie nog van de partij willen zijn, moeten zich haasten. Precies om acht uur wordt begonnen. M. BOERINNENBOND was een der meest geslaagde van het sei- De gisteravond belegde vergadering zoen, mede dank zij de medewerking van een aantal leden, die door een muziek nummer, een zangstukje of een andere bij drage haar medewerking verleenden. In de plaats van de dames De Wolf- Kikkert en Keijser-Rab werden benoemd de dames E. Keijser-Bolier en C.Dros- Bakker (zie verslag in volgend nr.) ZAKENNIEUWS. Het uitgebrande perceel van de N. V. Ph. Vlessing aan de Gravenstraat zal ",-o dr,n «t:?ipsW'reerd waarna het als woonhuis zal gaan dienen voor de heer E. Vlessing. Na verloop van tijd, zoo werd ons mee gedeeld, zal het door de heer E. Vlessing te verlaten gedeelte van het woon- en winkelhuis, thans meubelafdeeling, groo- tendeels worden omgezet in etalageruim te. De verbouw van de uitgebrande wo ning zal worden aanbesteed. DE COCKSDORP. GAAT NIET DOOR Wegens bijzondere omstandigheden zal cok deze week de aangekondigde VELO- tooneclavond niet kunnen doorgaan.. DEN HOORN. SCHOOLNIEUWS Naar men ons meedeelt werd mej. De Jong, onderwijzeres alhier, in gelijke be trekking te Den Helder benoemd. Illlll BINNENLAND |||lll Amsterdam. Bij het spelen op een schuit viel een 5-j. ventje in het Van Hasseltkanaal. Het ventje werd levenloos opgehaald. Breda. Wegens fraude is de ge meente-ontvanger Mr. C. ontslagen. En kele duizenden guldens zoek. Amsterdam. De Paaschcollecte voor het Bio-vacantie-oord, in alle theaters ge houden, bracht f 41000 op. Vorig jaar f 28000 Wassenaar. Op een jachtrit werd de 62-j. jagermeester Hiemstra gedood, toen hii onder zijn gestruikeld paard terecht kwam. de g r a sdrogerij. Men wilde een grootere droger met meer capaciteiten en meer worden Dan zou, men meedoen. Maar een dergelijke inrichting kost zoo'n geweldig kapitaal, dat aan de oprichting er van in de verste verte niet gedacht kan worden. Kost een gewone grasdrogerij, zooals men die voor Texel op het oog had, ongeveer f 13.000, een drogerij, geschikt voor alle vee voer e.d. zou op f 30 a f 40.000 komen. Ook dat kapitaal van f 13000 is voor velen een bezwaar gebleken, waarom men het niet aandurfde. Contact met de regeering. Wij staan, aldus de heer Van den Ban, nog steeds in contact met de regeering. De plannen zijn nog niet van de baan. We hebben alleen niet voldoende aan deelhouders. Nu moet de regeering ons helpen. Met deze instantie had men reeds uitvoerige besprekingen. Nogmaals, zei de heer Van den Ban, het is veel beter eiwitrijk voer van eigen land te hebben, dan straks duur kracht voer te moeten koopen, wanneer koopen tenminste mogelijk is en de invoer in ons land geen belemmeringen ondervonden heeft. Financieele bezwaren. Als een van de voornaamste oorzaken van het feit, dat men zich niet wilde verplichten noemde de heer Van den Ban de slechte financieele toestand van vele landbouwers en veehouders. Dit openbaarde zich reeds bij het aan vragen van kunstmeststoffen bij de distnbutiedienst. Men heeft veel minder aangevraagd, dan men mocht aanvragen en dat getuigt, wanneer er geen financi eele bezwaren zijn, van een zekere kort zichtigheid. Per bunder mocht men 120 kg. zuivere stikstof aanvragen en er zijn zelfs boeren, die slechts 30 kg. hebben aangevraagd. Met een dergelijke kleine hoeveelheid stikstof is het onmogelijk veel jong gras te kweeken voor extra veevoeder-reserve. Men heeft veelal zoo weinig aangevfaagd, omdat men meer stikstof niet kon bekostigen. Dit is 't ge volg van de slechte financieele resultaten der schapenhouderij. Deze resultaten zijn reeds slecht sinds 1932. Alleen in 1937 kon men een kleine opleving constatee ren. In de rundveehouderij is het al niet veel beter. Deels is dit een gevolg van de slechte prijzen, die men voor de zuivel producten maakt. De verdiensten der grasboeren zijn in verband met dit alles zeer laag en zij beschikken dus niet over de noodige contanten om zich meer stik stof aan te schaffen, zoodat het voor hen eveneens zeer moeilijk is om meer gras te produceeren, dan zij onmiddellijk noo dig hebben. Daar volgt uit, dat wanneer men nu geen goede verdiensten boekt bij de verkoop van lammeren, en wanneer de zuivelprijzen weer zoo slecht zullen zijn, men bij lange na geen geld genoeg zal hebben om het dure krachtvoer voor a.s. winter te koopen. De kans is groot, dat de schapenstapel wordt ingekrompen. Veel schapen zijn Wij belasten ons gaarne met de uitvoering van uw drukwerk: BRIEFPAPIER REKENINGEN KWITANTIES ENVELOPPES PROGRAMMA'S ENZ., ENZ. Daar wij over modern materiaal beschikken en aan uw opdracht alle zorg besteden, kunt U van keurig werk verzekerd zijn. En daar komt bij, dat wij een uiterst lage prijs berekenen. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. llllllllllll De K.L.M. heeft de luchtdienst op Haamstede hervat. Amsterdam. De K.L.M.-piloot Smir noff maakte vorige week zijn 50ste In- dië-vlucht als gezagvoerder. Hij vloog vier millioen K.M. en is wereld-record- hcuder. Te 's Gravenzande is de 65-j land bouwer S. van Hombergen, die in een regenput viel, verdronken. Het Ned. voetbalelftalgaat niet naar Noorwegen. De intern, toestand zou teveel moeilijkheden opleveren. De wed strijd tegen de Belgen op 21 April, te Amsterdam mag worden uitgezonden. Bij Hoofddorp vonden - landarbei ders op het land een groote „molshoop". Toen men deze af ging graven, vond men in de grond een niet ontplofte granaat. Amsterdam. De zaak tegen hofmees ter Koorens, die zijn vrouw vermoordde en haar daarna, ontdaan van enkele lede maten, in een koffer stopte, komt voor de Rechtbank op 25 en 27 April. Amsterdam. In de 3e Wittenburger- dwarsstraat viel een 38-j. vrouw, moe der van 2 kinderen van vier jaar en vier maanden, van drie hoog op een betonnen vloer. Zij zou een kleed grijpen, dat uit haar hand viel. Zij was op slag dood. Te Rotterdam is de eerste van de drie kaderscholen voor vakbondjeugdlei ders, uitgaande van de jeugdraad van het N.V.V. geopend. Bij Oss werd een vrachtauto op een onbewaakte overweg gegrepen. De 26-j. chauffeur Ekster uit Nistelrode en de 24-j. Verhoeve uit Nuland werden ge dood. reeds verkocht. En nu ziet men, dat voor drachtige schapen niet veel werd gegeven er. voor vette schapen wel. Men wilde een drogerij, waarin naast gras ook suikerbieten, wik ken, luzerne en klavers gedroogd konden Hoe zal zich deze handel nu ver der ontwikkelen? En wat zal $e terugslag op het schapenbe- dnjf zijn? Niemand weet het, men moet afwachten, hoe de toestand zich ontwikkelen zal. Misschien gaat het met de lammeren wel goed, aldus de heer Van den Ban, maar dat zal alleen maar mogelijk zijn, wanneer de voorjaarsgrasgroei meevalt. Wellicht zullen vele veehouders, aan lokt door de hooge prijzen, die gegeven worden voor vette schapen, verscheidene lammeren vetmesten. De opbrengst van de vette dieren is echter in zeker opzicht ook weer afhankelijk van de prijzen voor varkens. Zijn die laag, dan gaan de men sehen geen schapenvleesch eten. Het varkensvleesch moet omhoog; dan gaat het schapenvleesch eveneens omhoog; bo vendien moet de export worden uitge breid Zoo niet, dan kunnen we onze ke len wel aan de kapstok ophangen, want dan is het hopeloos mis. De boeren heb ben toch al zoo'n zware en dure winter tijd achter de rug! Het is voor de Texel sche schapenhouderij een zeer moeilijke tijd, ook al omdat de voerprijzen zich in stijgende lijn bewegen. Heel veel gras land wordt dan ook gescheurd, omdat bij Ministerieele beschikking is goedge vonden, dat voer, op eigen land geteeld, onbelast mag worden aangewend tot voe- der voor eigen vee. Het is in zekere zin i begrijpelijk, dat de Texelsche veehouder er: de Texelsche landbouwer er onder de gegeven moeilijke omstandigheden weinig voor voelen om zich te verplich ten tot levering van bepaalde hoeveelhe den gras aan een eventueele grasdrogerij. Maar, aldus de heer Van den Ban, te genover de offers, die men er zich voor zou moeten getroosten, staat, dat men ontzaglijke voordeelen van een grasdro gerij heeft, wanneer in de komende win ter geen of weinig krachtvoer te krij- I gen is en dat bovendien nog duur zal zijn, wanneer de oorlogstoestand in de ons omringende landen aanhoudt. We behoeven niet te rekenen op hulp uit het buitenland. Daar heeft men ge noeg met zichzelf te stellen. Daarom moeten wij zorgen, dat wij onafhanke lijk zijn van de buitenlandsche willekeur. Met een grasdroger zouden we ruim schoots en zeer zeker in voldoende mate in onze veevoederbehoefte kunnen zien. De Bedrijfsvereeniging ziet dan ook het geweldige belang, dat Texel bij een grasdrogerij heeft en de plannen zijn l daarom niet afgesteld, hoogstens voor 1 eenige tijd uitgesteld. Men werkt verder, j maar over de resultaten kon de heer Van |j den Ban ons nog geen mededeelingen doen. Wij wachten met belangstelling af. Wat zal de regeering doen Zal Texel dit jaar toch nog zijn gras- i drogerij krijgen Dan zal er nog heel wat moeten gebeu- ren maar er wordt aan gewerkt en de I kans is nog geenszins verkeken. H.K. y

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2