I f TEXELSCHE COURANT TRIUMPH 52 ste Jaargang LOGISCH DAT Zaterdag 13 April 1940 Eerste blad No. 5436 ENORM STIJGT T IS DE BESTE \c SIGARET EN 'N TRIOMF IN SMAAK! m\ f Texelsohe Berichten oir1 X Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 l|||||:ii!illiiimil!i!iiiiiiininiiiliiliiilililiiiiiu>imiillilillliiiiiiMiHMMillili|||||| TER OVERDENKING. iiiiü Illllllllllll!l!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllll|||lll BESLUITELOOS. Al is het waar, dat het niet altijd meevalt een beslissing te nemen, zoo lang als sommige menschen er voor noodig hebben behoeft het toch meestal niet te duren. Vaak komt het, doordat zij de zaak waarin zij te beslissen hebben nief voldoende overzien en dus ook niet kunnen beoordeelen wat de gevolgen zullen zijn van hun besluit. En dan komt de twijfel, de onzeker heid, het getalm en geaarzel, het de eene kant uit willen en tegelijk de an- j dere. Overijld besluiten nemen is steeds I af ,te keuren, maar door treuzelen i worden ook veel zaken bedorven. Mfe moeten, als het noodig is, de oop durven doorhakken, richting men kiezen, ons standpunt weten ie bepalen. Vergissingen zullen er al tijd gemaakt worden, dat is nu een maal het lot van een ieder, die voor daden gesteld wordt. Ook hier zal de raad, die wij dezer dagen op deze plaats gaven van nut kunnen zijn: kies de eenvoudigste weg, zie een zaak niet ingewikkelder dan ze is. Dit zal ons het nemen van een be sluit vergemakkelijken. ZONDAG, 14 April 1940. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| VOOR HOOFD EN HART. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini|||||| ZONDAG. Wilt ge goed sterven, leert eerst goed leven; zoo sprak Confusius. MAANDAG. Uw handel, wandel, groot en klein Zij als het licht van de dag zoo rein. DINSDAG. Weest altijd bedachtzaam op het wel zijn en het geluk van anderen. WOENSDAG Werk, terwijl het dag is. De nacht komt, waarin niemand werken kan. DONDERDAG. Wij moeten nooit verzuimen iets slechts weer goed te maken. VRIJDAG. Schiet de pijl, welke nimmer terug keert, niet te spoedig at. ZATERDAG. Leven voor het goud geeft een ziel van ijzer. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| llllllllllll GEMEENTE TEXEL. Illllliiiiiiiriiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van het Bestuur der Dertig Gemeenschappe lijke Polders op Texel om vergunning tot het oprichten van twee electrische schroefpompgemalen, respectievelijk bij de Schanssluis op het perceel kadastraal bekend in sectie D no 3372 en bij de Waaldersluis op het perceel kadastraal bekend in sectie C no. 1376 Op Woensdag den 24en April 1940, des middags ten 12 ure, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 19 Maart 1940. Texel, den 10 April 1940. Burgem. en Wethouders voornoemd, KAMP. De Secretaris, JONKER. vcffl BELEEFD VERZOEK. Zendt uw advertentieopdrachten voor het Woensdagnummer Maan dag in en voor het Zaterdagnum- mer Donderdag. ZOO zijn de omstandigheden. Maakt er het beste van. llllll"ll"""l'l""""'"l'lll""!"""!l"!"l"l!""!lll""'"""'""""""""llllll VAN OVER DE GRENS. lllll|ii"i"""""i"iii""""""'"""ii"'""'"""''"""""""""""""""llllll DE OORLOG IN HET NOORDEN. De oorlog is in een geheel nieuw sta dium gekomen. De gevolgen van het nieuwe optreden van Duitschland zijn nog niet te overzien. Het hangt er om te beginnen van af of het de Duitschers al dan niet zal gelukken hun expeditie in Scandinavië tot een voor hen goed ein de te brengen, voordat de Engelschen eveneens belangrijke punten hebben kun nen bezetten. Men mag er op rekenen, dat de Engelschen om te beginnen zullen trachten Narvik, de Noorsche uitvoerha- ven in het Noorden, te bezetten. Van daar uit zouden ze dan kunnen probeeren de ertsvelden in Zweden, die per trein bereiken zijn, te bezetten, om aldus de toevoer van dit erts voor Duitschland te verhinderen. Er is dus alle kans, dat de twee Scan dinavische landen, Noorwegen en Zwe den gevechtsterrein worden. Of ook in Denemarken, dat zoo direct onder de Duitsche greep ligt, zal worden gevochten tusschen Engelschen en Duitschers is met TEXEL-TRIPS. Vier-daagschen met maamvan- deling. Kosten, inclusief, f 17.50. De Ned. Reisvereeniging organiseert een „4-daagschen" met Texel als pleister plaats en wel van 10-13 Mei, 19-22 Juni 15-18 Juli, 31 Juli-3 Aug. en 19-22 Aug. De reissom wordt begroot op f 17 50. Uit gangspunt is Den Helder. Behoudens vriendelijke medewerking van de maan, vermeldt het programma ten besluite van de eerste dag op Texel: „Maanwande- ling". De poëzie is in deze tijd van moord en doodslag toch nog niet heelemaal ver morzeld ROERINNENBOND. Dinsdagavond belegde de Boerinnen- bond in de Lagere Landbouwschool de al- gemeene ledenvergadering. Mw. Kamp, de presidente, sprak het openingswoord, waarin zij mededeelde, dat de film „Nij vere Handen", die oorspronkelijk op deze avond zou worden vertoond, te lang bleek te zijn; ze zal nu begin Mei een avond vullen, waarmede dan het seizoen wordt afgesloten. Ter opluistering van de avond die uiteraard nogal droge plichten met zich bracht, was, aldus de presidente, aan de leden verzocht een handwerkje mede te nemen of op de aanwezige piano (wel willend door De Lindeboom beschikbaar gesteld en gratis door de N.V. Vlessing vervoerd) eenige stukjes te spelen. In de pauze werd een plant verloot; ze werd gewonnen door mevr. Brak. De presidente deelde mede, dat het 10- jarig bestaan van de Bond in Nederland in September met een handwerktentoon- stelling zal worden gevierd. Mevr. Keijser-Rab las het jaarverslag voor, dat een algemeen overzicht van het ir. het afgeloopen jaar verrichtte werk gaf. De penningmeesteresse mevr, De Wolf- Kikkert bracht hierna het verslag uit; het werd in orde bevonden door de da mes Keijser- Bolier en Koorn-Molenaar. Ei bleek een groot batig saldo aanwezig ter eere waarvan de aanwezigen op ge bakjes werden onthaald In de functies van mevr. Keijser-Rab en mevr. De Wolf-Kikkert werden geko zen de dames E. Keijser-Bolier en C. Dros-Bakker, van Blandenberg. Mevr. Kamp dankte de aftredende be stuursleden voor het vele werk, dat zij in het bestuur hadden verricht. Mevr. Kamp hoopte op een goede samenwerking met de nieuwe bestuursleden. Hierna werd door verschillende leden piano gespeeld en gezongen. De ouverture „Zampa" werd gespeeld door mevr Bruin Rab en mevr. De Beurs-Rab. Mevr. Zui - dema zong en begeleidde zichzelf op de piano. Ook de dames De Lugt-De Vries en G.Langeveld - van Rossum droegen met liederen en pianovoordrachten tot de gezelligheid bij. De heer H.Femjn had in een gedicht het wel en wee van de Boe- nnnenbond berijmd, welk gedicht door mevr. Keijser-Rab werd voorgedragen. Tegen elf uur sloot de presidente de ge zellige bijeenkomst, die tot de bestgeslaag de van het seizoen mag worden gerekend. Zij dankte de dames voor haar medewer king. EIERLAND. EXAMENS. Bij de 9 April in de Rijkslandbouw- winterschool te Schagen gehouden open bare eindles werd het diploma uitgereikt aan 25 leerlingen, onder wie onze plaats genoot P. J. Stoepker. zoo zeker; er is kans, dat hier alles snel door de Duitsche troepen zal zijn bezet. Dc Denen lieten zich aan hun weermacht zeer weinig gelegen liggen, vertrouwende op het beginsel van het pacifisme. En wat zullen de verdere gevolgen zijn ir. de groote oorlogvoerende landen? In Engeland zal de voortvarende richting Churchill thans wel geheel de overhand houden op het voorzichtig beleid van Chamberlain. Daardoor krijgt de oorlog in zijn geheel een ander karakter. Wij staan voor een geheel nieuwe toestand. Eerst thans is de oorlog in volle hevig heid ontbrand. Het lot van twee der drie Scandina vische landen schijnt voorloopig beze geld. Denemarken heeft zich zonder ver zet, enkel onder protest, onder de Duit sche „bescherming" geplaatst; Noorwe gen denkt daar niet aan. Duitsche troepen zouden evenwel alle belangrijke strate gische punten bezet hebben. De Noorsche regeering is verdeeld geraakt: enkele ha- rer leden hebben samen met eenige nieu we mannen een tegen-regeering gevormd te Oslo, die met de Duitschers wil samen werken; andere leden zijn uitgeweken, sa men met de Koninklijke familie en heb- aldus hun verzet te kennen gegeven. Het lot van Zweden is nog heelemaal onzeker. Von Ribbentrop heeft Dinsdag aan de buitenlandsche journalisten te Ber lijn meegedeeld, dat Duitsche eenheden ||||||iiiiiiiiiiiiliilliiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiilliiiiiiilliiliiliiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiini|||||| RIJMELARIJTJE. 11111111111» ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.,iii|||||| BANK-GEZANG. We hooren veel van banken, Die onbetrouwbaar zijn, Zoon bank heeft Oosterend ook. En dat doet velen pijn. Daar staat in het plantsoentje Al sedert lang een bank. Die bron is van veel klachten, Gejammer en gejank. Want wie zijn moede leden Daarop eens nederzet, Die heeft zijn rug en zitvlak Voor lange tijd besmet. Zoolang die bank daar huisvest, Geeft zij aan één stuk af, Omdat men haar nog nimmer Een kwastje glansvert gaf. Zoo komt het nu, dat vader Van zoonlief's broek af leest Dat hij in 't maneschijntje, Op 't bankje is geweest. De schoonmaak is gekomen, Gedenk ook onze bank, Gemeentewerk-directie, Bij voorbaat vriend'lijk dank. HUIB DE RIJMELAAR Nadruk verboden. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| IHIIIIIIIIIIIIIII HOE LAAT ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.45; 7.45; 11.20; 3.15. Van Den Helder: 6.45; 10; 12.30; 5 Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.45; 11.20; 3.15. Van Den Helder: 9.30; 12.35; 5. BLOEDTRANSFUSIEDIENST. Binnenkort keuring van de donors. Met de heer H. C. Remmers hadden wc dezer dagen een onderhoud over de bloedtransfusiedienst. Het resultaat van het draaien van de propaganda-film in Pen's Bioscoop, was, helaas gering. Slechts enkele personen meldden zich aan; een van hen kwam uit Heemstede, zoodat de werfcommissie hem aangeraden heeft, zich te wenden tot die te Heemstede. Tachtig menschen had men moeten hebben, maar verder dan 32 is men niet gekomen Men kan zich alsnog opgeven bij de heer H. C. Remmers, Wilhelmina- laan 19, Den Burg. De adspirant-donors zullen eerstdaags worden gekeurd. Oorspronkelijk zou dit moeten geschieden in Den Helder, omdat daar het medisch centrum van dit rayon gevestigd is, doch door de groote mede werking, die men van de heeren dokters ondervond, is het mogelijk geworden, dat de donors zich het bloed kunnen laten aftappen bij hun eigen huisdokter, die het dan naar Den Helder sturen zal ter onderzoek. Deze regeling voorkomt onnoodige last en moeite. De keuring zal wel zeer spoe dig plaats vinden. De datum is nog niet bekend. Het is te hopen, dat, wanneer de nood aan de man komt, het vervoer van do nors van Texel naar de overkant geen moeilijkheden zal ondervinden H. K. Denemarken en Noorwegen bezetten. Van Zweden repte hij niet. Indien de Duit schers heel Noorwegen mochten bezetten, ligt Zweden leelijk geisoleerd. Uit zijn ertsvelden in Kiruna heeft het tot nu toe zoowel de geallieerden als Duitschland voorzien. Hierin zullen de Duitschers ze ker verandering willen brengen. Zij zul len wel eischen, dat het erts alleen naar hen gaat. In welke vorm de Duitsche re geering haar eischen aan Zweden zal stel len moeten we afwachten. Aan de strek king van deze eischen valt niet te twijfe len. Bij deze verandering der machtsverhou dingen zijn natuurlijk ook de groote mo gendheden geinteresseerd, De houding van Engeland en Frankrijk is duidelijk: Deze landen zullen voortgaan met hun strijd tegen de Duitschers. Zij zullen pro beeren de kans in Scandinavië te doen keeren. Omtrent de houding der andere groote mogendheden zijn wij niet zoo duidelijk ingelicht. De regeering te Wash ington heeft verklaard, dat ze ook nu nog volhardt in het besluit om buiten het conflict in Europa te blijven. Maar wel heeft Roosevelt in een verklaring aan de pers er op gewezen, dat dit conflict het Amerikaansche volk nauwer raakt dan men wel denkt. De Russen staan voor een nieuwe situ atie. Zij hebben hun invloedssfeer uitge breid tot en met Finland Blijkbaar zijn Zweden en Noorwegen door hen erkend als vallende in de Duitsche' invloedssfeer. Maar nu de Duitsche macht zich zoo on middellijk hier doet gevoelen, vragen ve len zich af, of de Sovjets nu geen zwaar der eischen aan Finland zullen stellen Italië schaart zich achter de Duitschers Het is blijkbaar Mussolini aangenaam, üat Duitschland gaat in een richting, waar zijn land geen belangen heeft. Tege lijkertijd versterkt dit feit het Duitsche piestige, zoodat de kleine landen in het zuid-oosten van Europa nog minder dan te voren tot meedoen met de geallieerden geneigd zullen zijn. Ook dit kan Italië slechts aangenaam zijn Het begeert al leen maar rust op de Balkan Indien de positie van de spil hier sterker is, is dit tevens een waai borg tegen uitvoering van plannen door Rusland tegen Roeme nië. Uit deze enkele opmerkingen ziet de lezer reeds, hoe door de bezetting van De nemarken en de aanval op Noorwegen al le politieke vraagstukken in het geding zijn gebracht. Men heeft dan ook een ver hoogde activiteit te wachten. Hoe de vol ken op dit alles zullen reageeren, moeten we afwachten. Reeds vraagt het Fran- sche volk zich met ontsteltenis af, hoe 't mogelijk is geweest, dat de Duitschers in Noorwegen binnendrongen. Heeft de En- gelsche vloot dit niet kunnen verhinde ren Of was het de bedoeling van de En- gelsche strategen de Duitschers in de val te lokken DE NOORSCHE ERTSEN. Het bezit van de rijke ertsgebieden bij Kiruna en Gellivara is den Noren nood lottig geworden. Erts is voor de oorlogvoe rende partijen een grondstof van het groot- verder door ijs is versperd. Narvik daaren tegen is gedurende het geheele jaar open en vandaar wordt het erts verscheept naar Engeland en Duitschland. De drie mijnen velden zijn in de Noorsche territoriale ivaraj*}f K Erts gebieden ste oelang. De ertsen uit beide genoemde gebieden worden verscheept uit de havens van Narvik en Luiea, die door een spoor weg zijn verbonden. Lulea is echtei alleer. in den zomei bruikbaar, omdat de haven wateren gelegd ten Zuiden van Narvik. Hierdoor zouden de Duitsche schepen, die het erts kwamen halen, gedwongen wor den, de open zee te kiezen, waar de schepen der geallieerden ze konden aanvallen. EEN SLECHT KIEVITSEIEREN JA AR. Het gaat met de kievitseieren lang niet zoo goed als vorig jaar, aldus de heer A. N Plaatsman. J.l. Zondag en Maandag kocht de heer Plaatsman het voor dit jaar grootste aantal eieren, n.l. 300, maar sirydsdien is het aantal heel klein ge worden. Er bereikten ons zelfs geruchten, dat kievitseieren naar Texel gezonden zou den worden, maar dit is volgens de heer Plaatsman absoluut uitgesloten, daar men op Texel zoo goed als geen kievitseieren eet. De voornaamste oopzaak van 't in ver gelijking met het vorig jaar kleine aan tal eieren achtte de heer Plaatsman het niet meewerken van het weer. Met slecht of winderig weer hebben de zoekers wei nig kans op succes. De meeuwen beder ven eveneens veel. Een groot aantal eie ren wordt door deze vogels opgevreten. Er bereikten de heer Plaatsman veel berichten over nesten, waarin alleen nog maar de leeggevreten doppen lagen De voornaamste afnemers van de heer Plaatsman zijn momenteel Amsterdam en Den Haag. K. DENATURATIE VAN AARDAPPELEN. Sinds 8 April is de denaturatievergoe- ding voor andere aardappelen dan de kleiconsumptieaardappelen van de z. g. rubriek A verhoogd van f 0.70 tot f 0.90 per 100 kg. Ingang 8 April is de vergoeding bij denaturatie van kleiconsumptieaardappe- len van de z.g. rubriek A verhoogd tot f 2.40 per 100 kg. Aan de eischen van de ze rubriek voldoende aardappelen van de rassen Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe, Westeinder Bonte en Westeinder Blauwe, Roode Star en Bonte Star kun nen niet worden gedenatureerd. De vergoeding voor de goedgekeurde pootaardappelen werd 8 April f3.70 per 100 kg. voor in de klasse A goedgekeurde pootaardappelen van de vierkantsmaten 35-55 mM. en tusschenmaten; f 3.40, resp. f 2.90, voor in de klassen B en C goed gekeurde pootaardappelen van de vier kantsmaten 35-50 mM. en tusschenmaten. Partijen goedgekeurde pootaardappe len van de in de tweede alinea genoem de rassen, die aan de eischen van de ru briek A, dus aan consumptieeischen, vol doen, kunnen eveneens niet worden ge denatureerd. D.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1