Overspannen zenuwen HANDELSREGISTER. Opgeheven is de zaak van de heer G. M. Bos, Westermient H 98, rijwielherstel ler. 0-22 OP DE ZUIDWAL Maandag liep tijdens mist en laag wa ter de onderzeeër 0-22 op de Zuidwal achter fort Harssens Toen de vloed op kwam is het schip op eigen kracht vlot gekomen. SPAAR EEN KWARTJE. Vandaag dient van de aanslag in de in komstenbelasting twee vijfden betaald te zijn, wanneer het biljet Febr. gedateerd is- geheel wanneer het biljet een der maanden Mei t.m Nov. gedateerd is. Van de aanslag in de Grond-, Personeele- en Doodehandbelasting moet vandaag een vijfde deel betaald zijn, wanneer het bil jet Februari gedagteekend is; geheel, wan neer het November is gedateerd. CURSUS R.K. WERKLIEDENVERBOND. De driejarige „Algemeene Sociale Cur sus" van het R K Werkliedenverbond is Zondag j.l. om 12 uur gesloten De voorz., de heer C. Graaf sprak de aanwezige leden toe en deelde mede, dat het in de bedoeling ligt om in September met een nieuwe cursus te beginnen. Be sloten werd voort te gaan met de contri butie van f 0.10 in de week, te laten beta len, des Zondags in De Zwaan. „BOEFJE" OOK OP TEXEL. Deze film, die in de groote steden we ken achtereen werd vertoond, draait van Vrijdag af in Texels Bioscoop en wel als hoofdnummer van een geheel nieuw pro gramma Het hoeft geen betoog, dat drom men Texelaars zullen gaan genieten van de schitterende creatie, welke in het bij zonder Annie van Ees. de titelrolspeelster, in deze film geeft. De film, bewerkt naar het boek van M. J. Brusse, heeft reeds zoo'n bekendheid verworven door de spe lers van naam, welke er in optreden, dat de bioscoop van druk bezoek zeker kan zijn. DAMMEN. Zondag bonden 16 spelers van onze Damclub te Den Helder de strijd aan met een 16-tal van de Heldersche Dam club, Den Helder won met 2210 punten. Gewonnen werd door deze Texelsche spelers: C.Dijker en A. van der Slikke. Gelijk gespeeld werd door: S.Ros, S.Hin C van Heerwaarden, C. van der Werf, J. van der Star en N. Schumaker. Aldus was de uitslag. Door Texel twee partijen gewonnen, zes partijen gelijk en acht verloren. De wisselbeker - een nieuwe (de vorige werd definitief door Den Helder verwor ven) - kwam voor dit jaar in het bezit van Den Helder. Mede de wisselprijs voor de beste tien spelers van de club. Deze prijs bestond in een plaquette'. De beste tien van Den Helder haalden 13 punten, de beste tien van Texel 7. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllillllllllllllllll|||||l IIIIIIIHIII VAN OVER DE GRENS ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| DE ALGEMEENE TOESTAND. Op het oogenblik schijnt alles te wach ten op de uitslag der gevechten om Diontheim. De twee nieuwe gevaren, die een oogenblik mogelijk schenen, n.l. een front in Zweden en een front op de Bal kan, zijn, naar men mag aannemen, voor- Icopig weer minder geworden. In Zweden verwachtte men te Londen en Parijs een spoedige interventie der Duitschers. Men redeneerde daarbij als volgt: de toestand der Duitsche troepen in Noorwegen zal zoo hachelijk worden, dat de aanvoer door het Skagerrak niet snel en voldoen- zal zijn; in dat geval zullen de Duitschers probeeren over land, dus over Zuid-Zwe den, hun versterkingen te zenden. Dit ge vaar is thans minder om twee redenen. Ten eerste is de Duitsche positie in Noor wegen niet meer zoo bedreigd als in het begin. En ten tweede heeft Von Ribben- tiop Zaterdag de nadruk gelegd op de Zweedsche wil om de neutraliteit te handhaven. Wat er verder van Von Rib- bentrops publicatie van Engelsche en Noorsche documenten juist is, moet men afwachten. Van Engelsche en Noorsche zijde wordt de juistheid betwist. Op de Amerikanen, waarvoor deze publicatie o.a. bedoeld was, zal zij vermoedelijk wel niet veel indruk maken. Het tweede gevarencentrum was een tijd lang op de Balkan. Want de Italianen begonnen onmiddellijk na de Duitsche in val in Scandinavië nogal oorlogszuchtige woorden te spreken. De laatste dagen ech ter is dit eenigszins veranderd. Mussolini heeft te verstaan gegeven, dat men blijft bij de houding van „niet-oorlogvoerende". De voorbereidingen voor de Tentoonstel ling van 1942 worden voortgezet. Van maatregelen, noodig tot bescherming dei- burgerlijke bevolking is niets te bespeu ren. Men trekt uit dit alles de conclusie, dat. Italië voorloopig niets zal doen. Wel wordt de houding van het Westen jegens Italië stroever. Nadat Ciano het aanbod van Reynaud om te onderhande len over bepaalde geschilpunten heeft af gewezen, is het Westen minder welwil lend. Maar van zulk een verslechtering der betrekkingen tot een duurzame span ning, laat staan tot oorlog, is de afstand nog zeer groot. Beide partijen, Italië en de geallieer den hebben er voorloopig belang bij, de onzekere toestand te laten voortbe staan. Op het oogenblik blijft het dus afwachten. De strijd in het noorden vor dert aller aandacht op. HANDEL IN VASTE BRANDSTOFFEN. Bij beschikking d.d. 24 April 1940 heeft dc Minister van Economische Zaken wij ziging gebracht in de Brandstoffenbe- schikking 1939. Daarbij is een verbods bepaling opgenomen ten aanzien van het (doen) verkoopen of (doen) afleveren van vaste brandstoffen. Van dit verbod is een algemeene dispensatie verleend voor an dere brandstoffen dan steenkolen, steen koolbriketten, cokes, bruinkool, bruin koolbriketten en petroleum-cokes. Ten aanzien van de met name genoemde vaste brandstoffen is voorts met ingang van 1 Mei '40 aan „handelaren" dispensatie van het verbod verleend. Aan deze dispensatie zijn bepaalde voorwaarden verbonden Afschrift van deze voorwaarden is ten kantore van den plaatselijken distribu- tiedienst (gemeentehuis) voor de handela ren kosteloos verkrijgbaar. Het Hoofd van de Distributiedienst, KAMP Texel, 30 April 1940. In verband met Hemelvaartsdag ver zoeken we onze adverteerders beleefd advertentieopdrachtcn voor 't vol gend nummer vooral niet later dan VRIJDAGMORGEN TIEN UUR in te zenden VOOR LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE. We herinneren nog even aan de mor gen te houden collecte voor de stichtingen te Haarlem en Heemstede voor de verple ging van lijders aan vallende ziekte, lij ders van iedere gezindte. MEIERBLIS Gisteravond ontvlamden op vele plaat sen op ons eiland de traditioneele meier- blis. In Den Burg was het met de pret vroeger gedaan dan gewoonlijk, waaraan zeker niet vreemd was het feit, dat op de Groeneplaats de Bataljonsmuziek een concert gaf. ||||||l||||llllllllllllllllllllllllllllllllllll|ll|IIIIUJUIII||||||||||||ll|||||||||l||||lli|||||| IIIIIIIHIII SPORT OP TEXEL IIIIIIIHIII lllllliiiiiiii'iiiitii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinllllll 3.V. TLX EL-NIEUWS. Door van Den Burg 1 te verliezen heeft Texel 1 de kleine kans, die nog over was gebleven, nagenoeg verspeeld. Ondanks een groote veldmeerderheid bleven doel punten uit, mede door het prima verdedi gen van het duo Veen en Visser, maar ook door keeper Edel. Reeds direct neemt Texel het initiatief Het waagt een schot dat van de lat terug springt, terwijl nog geen minuut later een met te missen kans uit een voorzet van Dirk, door Jan Bruin, die vanmiddag een flink eind onder de maat bleef, over wordt gekopt. Regelmatig volgen onze aanvallen op, maar onoordeelkundig spel, het doodloopen op het afwachtende ver- dedigingsblok van Den Burg, bleef vol gehouden, in plaats van terugtrekken. Enkele tegenaavallen leverden geen ge vaar op daar Gom in prima vorm speel de. T. probeerde het met verre schoten, maar kreeg weinig kans. Dick heeft pech, als hij uit een voorzet precies naast ko gelt. Herman voedde keer op keer, maar het bleef misère, hetwelk na de rust nog verergerde. Uit een doorbraak van Den B. linkervleugel wordt de bal voor ons doel gebracht, matig weggewerkt en daarna ingeschoten: 0-1. Vrij spoedig, door het niet begrijpen van de backs werd het 0-2, terwijl een 3e doelpunt alweer door slecht verdedigen gemaakt kon worden. Ondanks eenige pogingen kon T het niet tot een tegenpunt brengen en heeft Den Burg op afdoende wijze revanche geno men. Er werd in matig tempo gespeeld. De verhouding was goed, de leiding even eens. ATHLETIEK. Zondag nam AB. KEIJ- SER te Deq Helder deel aan een veldloop over 1300 M. voor Juniores. Hij legde met 4 M verschil beslag op de eerste prijs. Goed gedaan, Ab. Geluk gewenscht. Het programma en de bekendmaking van inschrijving voor deelname aan onze Pinksterwedstrijden, met de eventueel vast te stellen voorwaarden kwam nog niet in ons bezit. De inschrijving sluit Woensdag 9 Mei a s. Donderdag (Hemelvaartsdag) speelt om half drie Texel 1 tegen De Koog. De Koog, de vermoedelijke kamp. candidaat, zal veel van ons elftal vragen, maar je kunt nooit weten Elftal Texel 1. B.Beumkes G.Wilner G.Witvliet A.Huizinga Ab.Keijser W.Langeveld H.Ran B.Kiewiet Jn.Bruin Jn.Gieles D.Huizinga Res.: Jac.Koorn, P.Keijser. D.D S.V.C.-NIEUWS S. verloor van De Koog met 4-2. De Koog begint dadelijk met een paar snelle aanvallen. Met een ver schot maken ze al spoedig 1-0. Binnen een half uur is het 4-0. S. wordt overspeeld, maar na het laatste doelpunt van De Koog zet S. er alles op en het gaat dadelijk een stuk be ter. S. weet nu ook een paar gevaarlijke aanvallen op te zetten. Uit een vrije schop op groote afstand schiet C. Zuidema kei hard in: 4-1 voor De Koog. Na de rust is er voor De Koog geen doorkomen meer aan. S. wordt al gevaar lijker. De keeper van De Koog krijgt han den vol werk. Na een aanval van S. laat dc keeper de bal vallen. J. Reuvers loopt goed door en het is 4-2. Het spel gaat nu gelijk op. Gedoelpunt wordt er niet meer. S. heeft zich goed geweerd tegen een uiterst snel spelende Koog. J.R. Donderdag (Hemelvaartsdag) speelt S thuis tegen de Texelsche Boys, aanvang 2 30 uur. AAN HOUDERS VAN MOTORRIJTUIGEN. Wie in April hun motorrijtuig niet voor dc belasting hebben aangegeven, doch dit motorrijtuig met ingang van 1 Mei wel voor belasting zullen aangeven, kun nen eveneens het in andere publicaties be doelde identiteitsbewijs (indien dit bewijs op het gemeentehuis aanwezig is) in ont vangst nemen. PRINSESSEDAG De verjaardag van HKH Prinses Julia na is op Texel ook niet onopgemerkt voor bijgegaan. Van de openbare gebouwen en uil tal van particuliere woningen wapper de de vaderlandsche vlag. Des morgens maakte de Bataljonsmuziek een rondgang door het dorp en des avonds werd door 't zelfde corps een concert gegeven op het terras van hotel Texel, dat door een groot aantal personen werd bijgewoond. Het corps stond onder leiding van Korp. Man tel en telde 24 man. Aangevangen werd met het Wilhelmus. Verder werden verschillende marschen uitgevoerd, o a Officer of the Day, van Hall; de Jubileummarsch van Sam Vles- sing; de Feestmarsch van Van der Glas; en verschillende nummers van Maas. Voor het eerst werd de nog maar net vol tooide marsch van onze plaatsgenoot, dc heer A. VV. Goedhart, uitgevoerd. Het is een pittige marsch, die keurig ten gehoore werd gebracht. Een bijzondere prestatie, wanneer men bedenkt, dat deze composi tie met tot het lichte genre kan worden gerekend, terwijl ze maar zeer kort in stu die was. Een woord van lof voor Kapel meester Mantel en zijn mannen. EIERLAND. OPENING SPORTVELD VLIJT Gistermiddag vond de opening plaats van het sportveld op Vlijt. De Bataljons muziek gaf eerst eenige nummers ten bes te, waarna de Commandant met een kort en krachtig woord het terrein voor ge opend verklaarde. Sergt-maj. Broersen Elftal: P.Boon M.Reuvers Jb. Eelman J.Westdorp C.Zuidema C.Troost A Buys N N. J.Reuvers A.Kalis G.Troost Res.: H.Bakker, G.Boon, J.Daalder. TEX. BOYS-NIEUWS. Voor onze vereen, was het een voetbal- looze Zondag. Mede doordat de milit. bij na dagelijks van ons terrein gebruik ma ken moest het Zondagmorgen worden af gekeurd. Een veld, waarop bijna dage lijks gevoetbald wordt, is, wanneer het 's morgens regent, 's middags onbespeel baar. Moge het bestuur met de militaire overheid een accoord treffen! Vier jaar is voor ons veld gewerkt. Dit moge met vergeten worden. In de Meimaand moet het terwille van de grasmat noodig ont zien worden Onze jaarvergadering ligt weer ach ter ons. Jammer, dat niet alle leden pre sent waren. De besprekingen waren toch van die aard, dat op ieder lid gerekend had mogen worden. Vier jaar heeft Jaap op de secuurste wijze de belangen van onze club behartigd. We zijn je groote dank verschuldigd en hopen, dat je ons met raad en daad blijft bijstaan. Voor de adsp. is een onderlinge Comp. op komst, waarvoor onze vereen, een kleine beker beschikbaar zal stellen. Ook hier zal de Comm. de grootste aandacht aan beste den. We hopen, dat we spoedig van de T. N.C afkomen. Dan kunnen we onderling een aardig stukje voetbal afwerken. Ons le gaat morgen naar De Cocks dorp Geeft wat in jullie vermogen ligt Dan kan het nog een blijde verrassing worden. Tex. Boys 1: Jac.Schrama C Graaf C.Ran Nic.v.Heerw Jn.v.Sambeek Dr.Witte Jn Hopman J.Brugeman W Ran De Valk H Hopman Res.: C.v.Swinderen, C.Witte Dz. Hemelvaartsdag speelt om 2.30 op ons terrein Den Hoorn 1Vliegduivels 1. M. T.N.C.-NIEUWS Uitslagen van Zondag 28 April: Afd. A: Texel 1Den Burg 1: 03. De Cocksdorp 1De Koog 1:24. Alle wedstrijden van afd. B moesten helaas worden uitgesteld. Programma voor 2 Mei (Hemelvaarts dag): Afd. A.: Texel 1De Koog 1, Schaaf. De CocksdorpTex. Boys 1, J.Vosman. Afd. B.: Den Hoorn 1Vliegduivels 1, terr. Tex. Boys; D. Koning. De Mok 1-Pomona 1, 12 uur, W. van Zeijlen; terr. Texel Den Burg 2- Oosterend 1, Jac. Rijk; terr. Oosterend. Indien geen tijd vermeld is, beginnen alle wedstrijden om 2.30 uur Programma voor Zondag 5 Mei: Afd. A. Texel 1De Cocksdorp 1, Van Ketel. Tex. Boys 1De Koog 1, D. Koning. Afd. B.: Den Burg 2De Mok, 12 uur, terr. Texel, W. van Zeijlen. VliegduivelsOosterend 1, 2.30, Schaaf terr Oosterend. Pomona 1Tex. Boys 2, J.Vosman, terrein De Koog De Mok is reeds kampioen van afd. B. Wel was dit elftal reeds direct een der gegadigden voor de bovenste plaats, doch dc resultaten van de andere candidaten waren van die aard, dat oppassen voor dit elftal der Jantjes geboden was. Wel is het elftal nog niet uitgespeeld, maar kampioen is het reeds met welk resultaat wij het van harte feliciteeren. Waar schijnlijk zal reeds Zondag de kampioen van afd. A bekend zijn. Er wachten ons dus nog twee spannende wedstrijden om het kampioenschap van onze T.N.C. J. E. L. VAN KETEL, competitieleider. bood namens Den Durg bloemen aan, en sergt. Smits namens de TNC. Vervolgens werd de wedstrijd Vliegduivels Den Burg gespeeld, welke eindigde in een 3-2 overwinning voor Vliegduivels. De wind en het ongelijke terrein deden veel af- bieuk aan het spel. Met een goed gespeel de marsch werd deze sportmiddag geslo ten. K. DEN HOORN. VREEMDE VONDST De heer P. Drijver vond Maandag op het strand achter Den Hoorn een zeer goed afgesloten kist. Hij stelde de Mok hiermee in kennis. Toen de kist werd ge opend, bleek ze een gedemonteerde mi trailleur te bevatten. De Mok heeft zich over dit vuurwapen ontfermd. Illlll BINNENLAND Hllll Den Helder. De Eerw. Zuster Vale ria van de St.-Lidwinastichting viert de ze week haar zilveren professiefeest. Te Feerwerd (Ezinge) werden bij 'n brand in boerderij J van Loo 38 koeien gedood. Ter gelegenheid van de verjaardag van HKH Prinses Juliana maakte het Kroonprinselijk Paar gisteren een auto tocht met de beide Prinsesjes door de Re sidentie. Van 7 Mei af kunnen echtgenooten van militairen Zaterdags, Zondags en Maandags voor half geld per spoor rei zen. Hiervoor zijn formulieren aan de sta tions verkrijgbaar. Te Schiedam is Zaterdag de groote Bloemententoonstelling Polyantha geo pend. Van 1—4 Mei wordt te Noordwijk 't tiaditioneele bloemenfeest gehouden. Het Rotterdamsche m.s. Corry, 700 ton, met een lading grind in de haven te Lemmer om gelost te worden, is aldaar door midden gebroken en gezonken. In een interview met een Ameri- kaansche radioverslaggeefster zeide Ir. A Mussert, leider NSB, dat, indien de Duit schers Nederland zouden binnenvallen, de NSB'ers met de armen over elkaar zou den blijven zitten omdat nationaal-soci- alisten geen officieren in het Ned. leger rrogen zijn. Amsterdam. Tegen hofmeester K., die de „koffermoord" bedreef, is levens lang gevorderd. In visscherskringen vreest men, dat bij Terschelling een Ned. logger vergaan is Visschers hoorden explosies en zagen een blauwwitte vlam. De heer J. van Oldenburgh, direc teur van het P.W.N. en het P.E.N. is Vrij dag plotseling op 64-jarige leeftijd te Blcemendaal overleden. Te Laren botste een personenauto met vijf militairen en een vrachtauto te gen elkaar. De snelheid van de eerste wagen was zoo groot, dat hij na de bot sing nog 37 M. doorschoot en daarna over de kop sloeg. Een der inzittenden werd or slag gedood, twee militairen werden licht gewond en twee bleven ongedeerd. De vrachtauto was beschadigd. Om te spreken over de vereenvoudi ging van onze spelling zal de Belgische Minister van Onderwijs in Mei een be zoek aan ons land brengen. Den Haag. B. en W. hebben een voorstel ingediend voor de bouw van 'n nieuw stadhuis. De kosten worden ge raamd op 9.65 millioen gld. Op 8 Mei zal de aanbesteding plaats vinden van de bouw van een brug over dc Zandkreek, die Noord-Beveland zal verbinden. Te Beverwijk zijn Vrijdag de eerste glasaardbeien aangevoerd. Amsterdam. In de zaak van de heer S I. de Vries, aan de Warmoesstraat heeft een felle; brand gewoed. Drie mo torspuiten, drie ladderwagens en de Jan v. d. Heijden namen aan het blusschen deel. Met 17 stralen werd water gegeven. Een der perceelen, waaruit de zaak be stond, is uitgebrand. De ravage is enorm, de schade zeer groot. De visschenj op de Waddenzee werd in Maart minder druk uitgeoefend, en de geldelijke uitkomsten waren slechter dan in Maart 1939. Geruchten als zou ingang 1 Mei de distributie van suiker worden opgeheven en de suiker dan f 0.40 per pond gaan kosten, zijn onjuist. Voorloopig geen benzine-distributie. Te verwachten is, dat de steenkolen- prijzen zullen stijgen. Te Haarlem is een 67-jarige heer door kolendampvergiftiging overleden Zijn schoondochter met haar kindje, bij wie hij op bezoek was, konden worden bijgebracht. De „Willy", Sch. 61, heeft niets van zich laten hooren. A.s. Donderdag zou t schip aan de markt moeten komen. Door te groote snelheid kwam een motorrijder te Eindhoven in botsing met een militaire motorrijder. De bestuurder van het eerste motorrijwiel werd ge dood. Zijn echtgenoote werd, evenals de militair, zwaar gewond. Te Utrecht vergaderde Zaterdag de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming. Er werd een commissie benoemd tot herstel van het contact met de minister. Het be stuur zou geneigd zijn af te treden. Boven Lisse en omgeving zijn bij 'n onweer Zaterdagmiddag hagelsteenen van 1 cM. middellijn gevallen. De A.N.V.V. heeft 10.000 affiches la ten drukken om te bevorderen dat de Ne- dei landers hun vacantie in eigen land doorbrengen. Hllll BUITENLAND Illlll Engeland zou sinds Sept. van zijn 57 duikbooten er zeven verloren hebben Londen noemt de rede van Von Rib- bentrop „een bewuste verdraaiing van de waarheid". Het zou een leugen zijn, dat Engeland het Duitsche volk uiteen wil rukken. NOORWEGEN De verbinding Oslo-Drontheim is tot si and gebracht. Bij Bergen gaven 2500 No ren zich over. bij Voss werden er 260 ge vangen gemaakt. Voor de Groote Belt is een netverspening aangebracht. (Berich ten van Berlijn) Engelsche oorlogsschepen zijn de Drontheimfjord binnengevaren. Sinds 8 April zijn 38 Duitsche be-; voorradings- en troepentransporfschepen tot zinken gebracht, volgens Reuter. Duitsche vliegtuigen hebben twee Noorsche hospitaalschepen aangevallen aldus een Noorsch bericht. Berlijn ont kent. In antwoord op een schrijven van 4e bestuursraad van Oslo heeft Konin^ Haakon medegedeeld, dat de Noorsche re geering niet met Berlijn zal onderhande len, voordat de Duitsche troepen volle dig teruggetrokken zijn. De Britsche opmarsch in Noorwegen verloopt volgens Reuter naar wensch. Bij Dcmbaas echter dreigen de Engelschen te worden omsingeld. De Noren konden de Duitsche opmarsch aan de lijn Oslo-Ber-r gen stuiten. Britsche toestellen hebben een Duitsch troepentransportschip in de Granvinfjord gebombardeerd. In de ha ven van Ulvik brachten zij een 2000 ton groot bevoorradingsschip tot zinken. Berlijn beschuldigt Londen van het voeren van een luchtoorlog tegen onver dedigde punten. In Juni gaat Duitschland een actie houden ter verzameling van oud ijzer. De hekken rond landgoederen, enz., zullen worden afgebroken. In Zweden zullen socialistische, libe rale en conservatieve partijen vandaag patriottische betoogingen houden. De vuurtorens van Stockholm zijn sinds Zaterdag gedoofd. Rusland zou volgens het Zweedsche „Aftonbladet" belangstelling hebben voor de Zweedsche neutraliteit en op de hand having daarvan bij de geallieerden heb ben aangedrongen In Finland worden de scholen in Augustus geopend, de universiteiten ge deeltelijk. De Russische leveranties van olie en graan aan Duitschland zijn toegenomen Te Dublin is een aanslag op de re- geeringsgebouwen gepleegd, waarschijn lijk door IRA-leden. Schade 2000 p. st. Geen slachtoffers. Engeland verhoogt de briefport; de belastingen op bier, tabak, alcohol en lucifers worden verhoogd. De in de Britsche Imperium verblijf- houaende Denen zullen met als vijande lijke vreemdelingen worden behandeld. In de geallieerde havens bevinden zich thans 300 Noorsche en Deensche schepen. De vooruitzichten op een Engelsch- Ilaliaansch handelsaccoord zouden gun stig zijn. Bij de Duitsch-Belgische grens is 'n loods der Siegfriedlinie door brand ver woest. De schade aan machines, werk tuigen, benzine en olie bedraagt 300.000 francs. Dc tweede maal in enkele weken, dat brand in de Siegfriedlinie uitbreekt. Fransche vliegers hebben boven Praag verkenningsvluchten uitgevoerd. Ook Hongarije treft strenge maat regelen om vreemdelingen buiten het land te houden. In Bulgarije zijn nieuwe groepen dienstplichtigen onder de wapenen ge- roepen. De 40.000 Italianen, die in Frank rijk vertoeven, hebben een brief aan Mus solini geschreven, waarin zij hem vroe gen met Parijs te onderhandelen. Het Fransche vlootbouwprogram tot 1944 zal een bedrag van 13 milliard fres., vergen Bij een explosie in een mijn te Kozlpe zijn 37 mijnwerkers gedood. Roemenië heeft een strenge controle op buitenlanders ingesteld. De V.S. blijven de Deensche gezant erkennen. Bij een brand in een danslokaal te Natchez in Mississippi kwamen xuim 250 negers om het leven. De Japansch-Chineesche oorlog is weer eens feller geworden. In Zuid-Sjan- si zouden 20.000 Chineezen gedood zijn. China meldt dat de opmarsch der Japan ners is gestuit. f|||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||||li IIIIIIIHIII ZOO SCHREEF... IIIIIIIHIII lllll|illllllll'lllll"!llllllllllllllllllll"""l""""'l""""""""!"""""l'""llllll OSSERVATORE ROMANO, Vaticaan stad, over de afkondiging van de staat van beleg in ons land: Dit bewijst, dat de neutrale landen sinds de bezetting van Denemarken en Noorwegen hun onafhan kelijkheid rechtstreeks bedreigd achten. TELEGRAFO, een Italiaansch blad, over de toestand, welke z.i. na de oorlog zal bestaan: De overwonnen volken zul len gelijk aan slaven worden en tot de bedelstaf komen. De overwinnaars zullen zich als meesters van alles beschouwen en alle hulpbronnen ter wereld voor zich opeischen. FRITZ THIJSSEN, groot-industrieel, die uit Duitschland naar Zwitserland uit week, in een brief aan Hitier: Verander van koers, zoolang het nog tijd is. Uw p°" litiek zal Duitschland naar de ondergang leiden. Uw tegenwoordige politiek, z°° schreef T. tijdens de totstandkoming van het pact met Rusland, staat gelijk met zelfmoord. Wie van dit pact voordeel heeft is uw vijand van gisteren, dip vandaag uw vriend is, KANTOORBOEKEN Juist wat U noodig heeft en zoo veel als U wilt vindt U in BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2