TEXELSCHE COURANT MOEDERDAG. i2ste Jaargang Woensdag 8 Mei 1940 No. 5443 Texelsche Berichten Zenuwachtig DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT De Texelsche Bollenteelt. De Texelsche Schapenteelt Uitgave N, V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 4S ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald) ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten Den Burg tl.lossenn. 4 ct ZONDAGSBLAD: f0.50 per kwartaal; buiten Den Burg f0,70. POSTREKENING no. 652. HOOGWATER (ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer een half uur later.) 8 Mei 9 10 11 12 13 14 9,25 9,58 10,35 11,12 11.51 0.10 0,55 OP 1 MEI LICHT OP VOOR RIJWIELEN en RIJTUIGEN 8 06 EINDEXAMEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL. De leerlingen, die met goed gevolg de vierjarige cursus van de Lagere Land bouwschool gevolgd hadden, waren Vrij dagmiddag om 2 uur voor het in ont- vangstnemen van de diploma's bijeen in hun schoollokaal. Naast de heeren leeraren E. van den Ban en E. Noordijk, waren aanwezig de heer Ir. G. Lienesch, rijkslandbouwconsu- lent in Noord-Holland, de heer C. Jonker, gem.-secretaris, de heeren S. de Waard en J Westdorp, wethouders der gemeente Texel en de leden der commissie van Toe zicht, de heeren H. Leber, A. Epe, de le den van het schoolbestuur, de heeren A. Keijser, J. Keijser Az., A. Dros Bz., A. Dros Dz., M. Boon Az., M. Veeger en P. Bakker Az. Na zijn openingswoord, waarin de heer Van den Ban in het bijzonder de verte genwoordigers van het gemeentebestuur en de heer Lienesch welkom heette, was het woord aan de leerlingen voor het voorlezen van de over verschillende on derwerpen, het boerenbedrijf betreffende, vervaardigde opstellen. .Jï Door de heer Noordijk werden hierna -dragen gesteld over gebreken van de stand der paardenbeenen en door de heer n den Ban over grondkennis en kalk- ieststoffen. De heer Ir. Lienesch verbond aan het uitreiken der diploma's een toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat van de toe komstige landbouwers, die het voor hun vak over hadden, vier jaar lang deze school te volgen, veel goeds te verwach ten is. De categorie, van hen, die deze stu die als overbodige last beschouwen, is nog zeer groot en het vormt een probleem op zichzelf. De heer Lienesch zag in deze Dc bollen staan er mooi voor. Door het warme weer is alles te gelijk uitgekomen. Het is eigenlijk nog maar betrekkelijk kort geleden, dat het dek van de bloem bollen werd afgenomen. Het voorjaar heeft lang op zich laten wachten, maar toen het eenmaal kwam, was het er ineens. De zon „joeg" de bollen de grond uit en na een paar warme da- gen stonden de meeste al in bloei, zelfs toen hier en daar het dek er nog op lag. Thans is het zoover, dat alle narcissoor- Itten tegelijk bloemen hebben, wat anders zelden voorkomt. De bloei is veertien dagen later dan gewoonlijk ingetreden. Dat alle bollen en hiermede bedoe len we de narcissen nu ongeveer ge lijk hun kleuren laten zien is een gevolg van het zachte weer der laatste dagen. Het heeft enkele malen flink geregend en de zon, die op de regen kwam, heeft veel goed kunnen doen. Deze algemeene bloei stelt de bollenkweeker voor proble men. Hij kan het niet „bijbeenen". Met de heer S.J.Flens maakten we dezer dagen een praatje op zijn bollenland. Hij vrees de voor het optreden van vuur in de bollen, nu het weer zoo broeierig is. Broeierig weer is niet bevorderlijk voor •fö de bol. Het is dikwijls moeilijk om de bollen op een zoo uitgestrekt land, wanneer ze gelijktijdig bloeien, op tijd te „koppen". ^Vooral nu er op Texel een tekort aan 'arbeidskrachten is. Wat zal 1940 brengen? De heer Flens was lang niet optimis tisch ten aanzien van de dit jaar te ver wachten resultaten van de bloembollen- handel. Laten we vooropstellen, aldus de heer Flens, dat wij de bollen voor de minimum-prijs niet kunnen telen. Scan dinavië nam vrijwel steeds veel narcis sen af. Het is de vraag, of men het daar dit jaar weer zal doen. En gesteld, dat hij weer belangstelling toont voor onze bollen, dan is het nog maar zeer de vraag oi de exporteur de bollen naar Scandi- navie wil vervoeren, gezien de groote ri- <)r sico's die er voor hem aanzitten. Duitsch- groep jongelui het tegenovergestelde. Als devies wilde spreker de geslaagden meegeven: Men krijgt niets voor niets en als je niets meer doet dan een ander, geeft al je moeite nog niet veel voor je vak. Het diploma, dat jullie zoo aanstonds zal worden uitgereikt, brengt verplich tingen met zich mee. Deze school kan niet worden in stand gehouden door jullie schoolgeld. De instandhouding wordt be kostigd door de gemeenschap. Daarom hebben jullie hieraan verplichting, 'k Wil niet zeggen, dat men zijn eigen belang niet mag dienen, integendeel. Maar de band, die in deze vier jaar tusschen de leerlingen is gegroeid, moet gehandhaafd blijven. Met elkaar moeten jullie je on dervindingen, opgedane wetenschap, enz., bespreken. Dan wordt de een wijzer van de ander. Dan kom je tot een plezierig^ beoefenen van je vak. De heer Lienesch bracht dank aan de heeren Van den Ban en Noordijk voor het uitnemende onderwijs, dat zij aan deze leerlingen hadden gegeven. Waardeering had spr. voor de belangstelling, die van de zijde van het gemeentebestuur werd betoond. Met een gelukwensch en een handdruk werd hierop de jongelui het diploma uit reikt. De heer D. Witte dankte namens de leerlingen voor het genoten onderwijs en bood de beide leeraren een bewijs van erkentelijkheid aan. De heer H. Leber, voorz. der Commissie van Toezicht, deelde mede, dat de school voor de beste leerling van deze cursus een boek beschikbaar had willen stellen, dat gekozen kon worden in overleg met de heer Van den Ban. De beste leerling van deze cursus was de heer R. Zijm. De heer A. Keijser, voorz. van het Schoolbestuur, wenschte de jongelui even eens geluk met het behalen van het diplo ma en hij schetste uitvoerig het groote belang, dat de landbouwer heeft bij goede organisaties. Hij ried de jongelui aan, zich zoo spoedig mogelijk als lid van de Ver- eeniging van Oud-leerlingen te laten in schrijven en zich, wanneer ze zich een maal als landbouwer zouden vestigen, op te geven voor het lidmaatschap van een der standorganisaties. Er komt in de prak tijk nog veel meer kijken dan jullie hier is geleerd. Voortdurend zijn er boven dien veranderingen in het vak. Daarom is het van zoo groot belang dat goede vakbladen worden gelezen. Maakt verder propaganda voor deze school. Want hier ligt het fundament voor een goed-ontwik- kelde Texelsche boerenbevolking. Het slotwoord werd gesproken door de heer E. van den Ban, die even in vogel vlucht over het afgeloopen jaar heen ging en zeide, prettige herinneringen aan deze periode te hebben. Hij hoopte, dat de leerlingen iedere kans om hun kennis te vergrooten, zouden aangrijpen. Tot slot deelde hij mede, dat de Ver een. van Oud-leerlingen volgende week haar laatste vergadering zal houden, waar bii een film over de Colorado-kever zal worden vertoond. HANS K. land zal wel weer afnemen. Dit land, al dus de heer Flens, is onze best betalende klant. Momenteel hebben de bollenkwee- kers geen cent meer van Duitschland te vorderen. Vorige maand was alles al be taald. Bij Engeland was dat heel wat an ders. Maar ja, men moet bij een klant, die vijftig pet. van je opbrengst neemt, zoo nauw niet kijken, niet waar De onzekere toekomst in aanmerking ge nomen, meende de heer Flens te kunnen voorspellen, dat er dit jaar wel heel wat bollen zullen blijven „zitten" Het is nog steeds onzeker, of Engeland nog narcissen van ons zal betrekken. Zal Engeland open komen voor bepaalde soorten Voor de tulpen en de hyacinthen was de heer Flens niet bang. Die worden in Engeland niet gekweekt, dus allicht zal men daar van enkele partijen nemen. Er zijn er, die de zaak optimistisch bekijken, maar, zeide de heer Flens: dat kan ik niet doen. Het ziet er mij te onzeker uit. Ik ben van meening, dat 1940 een slecht jaar voor ons wordt en dat tegenover de groote uitgaven, die wij ons moeten getroosten, weinig ontvangsten van beteekenis zullen staan. De export naar Engeland heeft daarbij nog een zware klap gekregen door het zakken van het pond. We staan met de heer Flens tusschen do rijkdom en de weelde van zijn bloe men. En we zien de fijne teere kleuren de mooi-gevormde bloemen, groote en kleine. En we vragen ons af: Zouden daar nu geen afnemers voor zijn Moeten de bol len blijven zitten Zal 1940 een jaar wor den, waarin onze bloembollenhandel en daarmee de bloembollenteelt naar de af grond wordt getrokken Het is een groot vraagteeken aan het begin van het nieuwe bloembollen jaar. En naar het antwoord zoekt men nog steedsMoge de uitkomst nog mee vallen K. WOORDENBOEKEN Fransch Duitsch Enqelsch Nederlandsch en Esperanto UIT VOORRAAD LEVERBAAR Ook in zakformaat BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 Wat toch moederdag beduidt Wat wij er mee bedoelen Waar moederdag toch wel voor is Wat wij die dag gevoelen De Moederdag dat is een dag, Waarop wij extra denken Aan Moeder, en wij haar wat moois En een gedachte schenken. Geen afstand is die dag te groot Al was 't van 't eind der aarde De kleinste kleinigheid heeft vaak Voor haar de grootste waarde. Zelfs wie met haar gebroken heeft En nooit van zich laat hooren, Voor hem of haar ga Moederdag Niet nutteloos verloren. Daar zijn voor ieder menschenkind Precies twee moog'lijkheden: Uw Moeder leeft nog met U mee Of leeft in het verleden. Hébt gij haar nog, geniet er van Het kan zoo gauw verkeeren Hebt gij haar niet, ge kunt haar nóg Door goede daden eeren. Bedenk: Daar is een tijd geweest, Toen U begon te leven, Een tijd, waarin zij zich voor U Haar kind, heeft willen geven. Bedenk, dat het uw moeder was Die voor U heeft geleden, Die voor U heeft gewerkt, geweend, Gestreden en gebeden. Vandaar, dat één dag in het jaar Speciaal bedoeld voor haar is; Vandaar, dat deze Moederdag De mooiste van het jaar is. MERKWAARDIG GEVAL. De heer M. J. Witte, .Madura", is in het bezit van een merkwaardig „post stuk". Hij zond een brief aan de Neder- landsche Gezant te Londen, Jhr. Mr-. J E. F. M. Michiels van Verduynen. Deze is eigenaar van „Madura". De brief be helsde een particuliere mededeeling het gezin van de. heer Witte betreffende maar, hoewel de adresseering volledig was en aan duidelijkheid niets te wen- schen overliet, bereikte hij zijn bestem ming niet. De post bezorgde hem eenige weken na de verzending weer aan de heer Witte, maar en dit is het merk waardige van het geval zoowel de En- gelsche censor als de.... Duitsche had den er in geneusd. De brief bleek ge opend te zijn en was daarna met het bekende strookje „Geopend door de censor" weer dichtgeplakt. Het eene strookje stond in de Engelsche taal, het andere in de Duitsche. We zijn be nieuwd te weten, wat er met die brief tusschen Texel en Londen toch wel ge beurd is. De heer Witte zelf, die ons met dit curieuze geval in kennis stelde, heeft de knoop niet kunnen ontwarren en wij evenmin. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. Langzamerhand, aldus de heer H.Koens, met wie we onlangs een onderhoud had den. zien we de schapenfokkerij achter uit gaan. En daarmee de welvaart van onze schapenfokkers. Maar hoe slecht de schapenfok er ook voor staat, de scha penhouders blijven hopen op een goed jaar. In 1937 waren de resultaten behoor lijk. En de schapenhouders denken, dat het dit jaar ook wel aardig zal gaan. Maar de heer Koens is van meening dat het wel eens kon tegenvallen. De Friesche en Groningsche lammeren komen eerder ter markt dan de Texel sche. En' nu lezen wij, dat die ongeveer f 6.opbrengen. Wij mogen nu verwach ten, aldus de heer Koens, dat voor Texel sche lammeren ongeveer f 10.zal wor den besteed. Het schapenvleesch is in ons land geen volksvoedsel. Daarom werd oorspronke lijk op groote schaal naar Engeland ge ëxporteerd, terwijl de Nederlanders de Engelsche paarden aten. In 1926 begon Engeland de invoer van schapenvleesch moeilijkheden in de weg te leggen. Van die tijd af dateert de slechte toestand in het schapenbedrijf. Op slag werden de schapen veel minder waard. Misschien is dit wel een aansporing ge weest tot het meer deskundig laten be handelen van de dieren, want nadien werd in veel meer gevallen de hulp van een dierenarts ingeroepen. Er is veel meer belangstelling ontstaan voor de schapen, hun ziekten en kwalen, enz. De artsen be spreken deze met de boeren. Een en an der komt de dieren vanzelfsprekend ten goede. De winter en de geboorte der lammeren. De winter en de daarmede gepaard gaande voedselmoeilijkheden hebben vele schapenhouders in de zorgen gezet over de geboorte der lammeren. Men ver wachtte veel sterfte, maar deze geboorte periode is geheel anders verloopen dan men gedacht had Op sommige bedrijven is het aan tal geboorten op het normale „JAAP DE KOSTER" NA 35 JAAR MET PENSIOEN. Hij moest er niets van hebben. Nee, hij wilde absoluut niet in de krant. Van zijn werk was immers niets bijzonders te ver tellen Het heeft lang genoeg ge duurd, eer wij alle bezwaren uit zijn hoofd hadden gepraat. „Jaap, de Koster", van de R.K. Kerk aan de Molenstraat, gaat met pensioen. Men wist het al, of liever: men wist, dat het te verwachten was. Na 35 jaar gaat Jaap zijn kosterschap vaarwel zeggen. Woensdag was het juist 35 jaar geleden, dat de heer J. Witte als koster in dienst ti ad. Maar hij heeft het angstvallig ver zwegen, afkeerig als hij was van een of andere huldiging, die, laten we het even vaststellen, toch alleszins verdiend zou zijn geweest. Maar nee, Jaap is tegen alle uiterlijk vertoon. Zijn bescheidenheid vloeit voort uit zijn groote eenvoud, die hem juist bij iedereen zoo bemind heeft gemaakt. Men kan zich de kerk aan de Molenstraat niet indenken zonder Jaap. Hoe is het ook anders mogelijk Jaap gaaat weg en dat spijt hem ge weldig, want hij houdt van zijn kosters- werk. Maar hij kan niet anders. En, zei hij tegen ons, toen we met een lekker kopje thee bij hem aan tafel zaten: Als ik een jaar of acht geleden dat ongeluk niet had gekregen, waarbij ik m'n been heb gebroken, zou ik met plezier tot mijn tachtigste jaar gebleven zijn. Drie keer per dag luidt Jaap het Ange lus. Veilig kan men aannemen, dat hij tijdens zijn kosterschap zoo ongeveer te gen de vijftigduizend keer de klok moet hebben geluid! Zeven pastoors heeft de thans 69-jarige koster meegemaakt. Te beginnen bij Pastoor Buijsman, die later Deken van Schagen werd en thans sinds geruime tijd is overleden. Als koster moet je steeds op je post zijn.Maar dat was voor Jaap geen be zwaar, om het 35 jaar uit te houden. En, hij vertelt ons met trots: Ik heb het altijd met plezier gedaan. Behalve koster, was Jaap ook dood graver. Wanneer men nagaat, dat men ongeveer 17 begrafenissen gemiddeld per jaar had, is het verder gemakkelijk uit te rekenen, hoeveel keer Jaap die taak te vervullen had. Jaap zag kinderén ten doop houden, hij zag hen opgroeien, zag ze hun eerste H. Communie doen, hij zag hen op school komen en hij zag hen van school gaan en trouwen. En hij maakte 't weer mee, dat hij de kinderen van die kinderen zag doopen. Jaap heeft veel in de parochie zien ver anderen in de afgeloopen 35 jaar. De kerk werd vergroot, kreeg een kruis vorm, een centrale verwarming, de be graafplaats werd vergroot, er kwam een nieuwe school, er kwamen nieuwe pastoors en nieuwe kapelaans, maar Jaap bleef de „oude" Jaap en hij is het nog. En nooit zal hij veranderen. Helaas heeft hij zijn trouwe gade een aantal jaren te rug door de dood moeten verliezen. Wat vond hij in Rika toch een groote steun Voor zijn trouwe plichtsbetrachting kreeg hij ter gelegenheid van zijn zilveren peil. Maar in die bedrijven, waar het vee tijdens het ram-loopen volop voedsel kreeg en dat was uiteraard alleen in bedrij ven, waar de veehouder moeite noch kosten behoefde te sparen is een grooter aantal lam meren geboren dan in vorige ja ren. Het vermoeden, dat er veel lammeren doodgeboren zouden worden, is dus niet bewaarheid. De geboren lammeren waren zelfs zeer goed ontwikkeld. Maar in deze dagen komen de boeren opeens voor nieuwe problemen te staan. Door het plotseling ingetreden voorjaar en de daardoor veroorzaakte groei van 't gras, sneuvelden veel lammeren. Zij wa ren niet gewend aan het zeer eiwitrijke jonge gras. De overgang van schraal voedsel naar het krachtige was te groot. Onder de gegeven omstandigheden gaan zelfs de beste lammeren van schapen, die te veel bijgevoerd krijgen, dood. Naast het drinken van de moeder gaan ze veel eiwitrijk jong gras eten. Dat kunnen zij nog niet verwerken en ze sterven. Melkzickte komt veel voor Van verschillende kanten bereikten de heer Koens klachten over het weinig melk geven der schapen. Ook dit vindt zijn oorzaak in de voedermoeilijkheden. De veehouders, die veel geld aan voer konden besteden, hebben van een te weinig melk geen last, maar de anderen wel, vooral zij, die op slechte grond zitten. Veel grooter dan verleden jaar was het aantal gevallen van melkziekte. De heer Koens achtte het waarschijnlijk, dat ook dit in verband moest worden gebracht met de strenge winter. Bijzonder veel komen gevallen van blauw- en zweiuiers voor. Deze ziekten hebben reeds enkele dooden gevergd. Een ongunstige factor is hierbij ook de plotselinge overgang van het slech te naar het goede gras. Doch, en dit mag een troost wezen, men is, met de bestrij ding van deze melkziekten thans zoover gevorderd, dat, indien tijdig de hulp van een dierenarts wordt ingeroepen, het schaap kan worden behouden. jubileum als koster tien jaar geleden van Z.H. de Paus het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Men zal de grijze figuur van „Jaap de Koster" nog wel menigmaal in functie zien, want hij gaat eerst dan met pen sioen, wanneer hij een geschikte woning gevonden heeft. Dan wenschen wij deze eenvoudige, sympathieke en hartelijke baas een wel verdiende rust toe! K. BOERENLEENBANK. De jaarvergadering van de Coop. Boe renleenbank is bepaald op volgende week Donderdag. Zie adv. VERBETERING FIETSPADEN. Verschillende fietspaden, welke door do Westermient loopen, zijn gedurende dc laatste weken flink opgeknapt. Nu, er was hier wat op te knappen, want van behoorlijk fietsen was vooral na een malsch regenbuitje geen sprake. Van goed inzicht getuigt voorts de omlegging van een deel van het fietspad van de Ploeglanderweg. Het betreft een stuk van een paar honderd meter, waaraan een vrij diep slootje grenst. Het pad is nu aan de andere kant van de weg gemaakt. J. VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN der Lagere Landbouwschool. Hier volgt de agenda voor de Algem. Voorjaarsvergadering op Donderdag 9 Mei a.s. in de Landbouwschool, aanvang 8.15 uur. 1. Opening. 2. Notulen en ingekomen stukken. 3. Reglementsherziening. 4. Voorstel: Benoeming afgevaardigde Alg. Vergadering. 5 Bespreking excursies. (Bestuursvoorstellen: a. Over het eiland langs de proefvelden der B.V.T.,. 2e helft Juni; b. Naar Friesland en Groningen; c. Agrarische Jaarbeurs. 6. Bespreking keu- nngswedstrijd schapenfokveedag. 7. De heer Noordijk spreekt over: Runderhor- zelbestrijding. 8. Eenige films. 9. Rond vraag en sluiting. Het bestuur rekent op groote belang stelling. ONDERHANDS VERKOCHT. De boerderij van de heer Broekman in Tienhoven werd onderhands verkocht aan de heer Bertels, fabrikant van Bertel's Kunstkorrels, te Amsterdam, die ook zcoals werd gemeld „de Hertenkamp" in Waalenburg gekocht heeft DF. COCKSDORP. PA ARDENKEURING. Op 5 Juni, 's morgens om half 12, wordt hier door de afd. Noord-Holland van de Vereen. Het Ned. Trekpaard een premie- en stamboekkeuring voor trek paarden gehouden. De bij de paarden be- hoorende stamboekpapieren moeten bij de keuring beslist aanwezig zijn. Voor keuring aan De Cocksdorp is f 220.— aan prijzen beschikbaar Voor hengstveulens worden alleen medailles uitgeloofd. Bei de ouders van het veulen moeten in het Keurstamboek zijn opgenomen. Nadere inlichtingen verstrekt de heer C. J. Geense, lid van het afd.-bestuur. Veel onkruid op hoog land. Over de schapenhouderij hadden wij ook nog een gesprek met den heer C. Commandeur. Hij constateerde, dat op hoog land na de laatste warme dagen veel onkruid was opgekomen en hij ver moedde, dat dit een gevolg was van de vorst, die veel gras vernield had. De lammeren zijn dit jaar ongeveer een week later gekomen dan in vorige jaren. De heer Commandeur zag, dat de win ter hem ook nog een voordeel had ge bracht. Door 't vele krachtvoer, dat zijn schapen in de strenge dagen hadden ge kregen, gaven zij nu zeer veel melk. De lammeren waren ook in zeer goede con ditie. Het goede gras is veel later gekomen dan vorige jaren. Dat heeft onbetwist baar zijn invloed op de groei van de lam meren gehad. Over het algemeen, aldus de heer Commandeur, mag men aannemen, dat er ongeveer 10 pet. lammeren minder is geteeld dan in voorgaan de jaren. Op het bedriif van de heer Comman deur was slechts een lam doodgeboren. Er. dat is normaal. Er was in de afgeloo pen winter veel stroo gevoerd. De resul taten 'hiervan zijn meegevallen; zooals in het algemeen de resultaten van de scha pen dit voorjaar zijn meegevallen na het pessimisme, veroorzaakt door de strenge winter. o Al met al blijft het nog de vraag: Zijn onze Texelsche schapenhouders te opti mistisch t.a.v. de verwachte lammeren- prijzen? En definitief antwoord op deze vraag is met te geven. Wij zullen het afwachten en.hopen er het beste van! K LEKKER KOKEN leert U, wanneer U zich een kookboek aanschaft in BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 Diverse boeken voorhanden, groote en kleine, met en zonder illustraties.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1