I Texels Bioscoop-Theater I Vrouw TASSCHEN KNIPPATRONEN Meisje Heel Texel leest het als het staat in de Texelsche Courant. Eenige kinderen TEXELAARTJES ^DVERTENTIËN DEN BURG - Tel. 27 - K. PEN Jongens met smerige gezichten Jongens met smerige gezichten, maar met nobele harten. j Het geheim van de vuurtoren. I DE IDEALE COMBINATIE. ai min linn linn min iimi min iimi min mill minium min imii min min min mm mm mm mm Gemeentelijk Lyceum Den Helder H.B.S. a en b en Gymnasiale afdeeling a en b. Over het algemeen bleven de Texelaars kalm. Er werd met verontwaardiging gereageerd op de berichten, doch van 'n paniekstemming was geen sprake. Kalmte kan ons redden. Moed verloren, al verloren. o Bij Arnhem zijn de Duitschers 15 K.M. het land binnengerukt, tot de IJsel. Volgens Duitschland hebben België en Nederland niet genoegzaam hun neu traliteit gehandhaafd. Het militaire gezag kan zoo noodig wijziging brengen in het vervoer of be zorging van poststukken. Vier Duitsche pantsertreinen, die ons land binnenreden, werden buiten ge vecht gesteld, waarvan er een met de spoorbrug in Venlo in de lucht vloog. De Regeering heeft deviezen-voor zorgsmaatregelen genomen. Alle buiten- landsche valuta-transacties zijn verbo den. Namens H.M. de Koningin heeft de Opperbevelhebber in een dagorder aan de troepen zijn hooge tevredenheid betuigd wegens de wijze, waarop zij hun taak ver vullen. De Regeering heeft het hanteeren van wapenen tegen de vijand door bur gers verboden. Ook burgerwachtleden mo gen niet met wapens aan de strijd deel nemen. Zeventig Duitsche vliegtuigen zijn neergeschoten. In het binnenland vallen zwakke Duitsche afdeelingen aan. Zij worden echter fel bestookt door de Ne- derlandsche weermacht. De Duitschers gebruiken Nederlandsche krijgsgevange nen om zich te dekken, wanneer zij aan vallen. De oorlog woedt binnen onze gren zen, aldus het Nederlandsche opperbevel. Verplaats u niet, wanneer de vijand uw woonplaats nadert. Blijf thuis. Geef geen inlichtingen aan de vijandelijke strijd krachten. Vele Duitsche vliegtuigen hebben landingspogingen ondernomen. Para chutetroepen hebben deels mislukte lan dingen gedaan. Deels droegen ze Neder landsche uniformen. Waar valschermtroepen landden, werden ze omsingeld en, zooals de ANP- omroeper zeide, vernietigd. Sinds gisteren is het ieder verboden voor langer tijd dan voor één dag voor het heele gezin levensmiddelen of andere zaken voor huishoudelijk gebruik te koo- pen: De winkelier moet een bon in duplo opmaken, een voor zichzelf en een voor de klant. De bonnen drie mnd. minstens bewaren. De bon moet vermelden naam v. winkelier en klant, datum, soort en hoe veelheid van het gekochte. Vervoer van goederen zonder bon is strafbaar, ook wei gering van levering of verkoop of ver huur tegen hooger prijs dan de dag van 9 Mei 1940 gold.. Op last van de militaire overheid is het burgers in plaatsen aan het Oostfront van de Vesting Holland verboden zich buiten hun gemeente te begeven. Alle voorbereidingen en voorzieningen voor de veiligheid zijn getroffen. Amsterdam vraagt een half millioen voor luchtbescherming aan. Alle steden en dorpen van ons land zullen voortaan van zonsondergang tot zonsopgang totaal verduisterd zijn. De Nederlandsche weermacht heeft de bruggen over de IJsel en de Maas in de lucht doen springen Vergeefs trachtte de bemanning van drie Duitsche koopvaarders in Ned.-In- die haar schip tot zinken te brengen. Volk en Vaderland en Het Nationale Dagblad van de NSB en het Volksdagblad van de Communisten, mogen niet meer verschijnen. De Regeering der V. S. heeft Duitschland dringend verzocht in Neder land en Belgie geen open steden te bom bardeeren. Door verrassing tracht de Duitscher zich van onze vliegvelden meester te ma ken, maar de afweer kwam alom tijdig in actie en legde wel 44 toestellen neer. Aan IJsel en Maas wordt verbeten gevochten tusschen de Nederlandsche grenstroepen en de Duitschers. Ondanks buitengewone felle aanvallen handhaven onze troepen zich bij Delfzijl. De Voorzitter der Tweede Kamer hield een rede, waarin hij zeide: Neder land. een vredelievende en vredebrengen de natie, is op brute wijze overvallen. Wij protesteeren met de meeste felheid tegen deze gruweldaad Leger en Vloot zulen de vijand met de wapenen keeren. Uit een roemvol verleden putten wij de kracht om dit te doen; wij zullen met waardigheid, kalmte en vastberadenheid onze plicht vervullen. Eensgezind staan wij geschaard rondom onze Vorstin en wij bidden God om sterkte. Alom in den lande neemt de lucht bescherming maatregelen. Men is paraat. In de steden: door gemeentelijke genees kundige diensten de uiterste voorzorgs maatregelen genomen. De brandweer staat gereed Alom worden noodzieken huizen ingericht. Nederland en België hebben van de geallieerden de toezegging gekregen, dat onmiddellijk hulp zal wor den verleend. De Franschen zijn hun op- marsch reeds begonnen. Onze Minister Kleffens, Buitenl. Za ken, die met Minister Weiter, Koloniën, te Londen vertoeft, sprak voor de Britsche radio, waar? hij o.m. zeide: Samen met Engeland en Frankrijk vech ten wij tot de Duitsche geest van agressie vernietigd is. Ook in België is de opmarsch van de vijand tot staan gebracht. Brussel had een luchtaanval van anderhalf uur te doorstaan Geen slachtoffers. Materieele schade gering. Bij een aanval ep het vliegveld werden 37 personen gedood en 21 gewond. Chamberlain is afgetreden als eerste minister. Churchill werd zijn opvolger. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. GEBOREN: Geene. ONDERTROUWD: Adrianus Johannes Prins en Catharina Maria Hopman. Evert Breeuwer en Antje Nieboer. Cornelis Gerardus Zijm en Marga- retha Anna Kuip. GETROUWD: Bernard Beumkes en Jan netje Breen. Johannes Witte en The- resia Maria Antonia Dernison. Riepke Beukema en Martha Bremer. Bauke de Zee en Cornelia List. OVERLEDEN: Klaas Bruin, 89 jaar, on gehuwd. Cornelis Jacobus Vinke, 60 jaar, geh. m. Elisabeth Verplanke. Neeltje Vlas, 60 jaar, geh. m. Lou- rens van Sikkeleras. ■H GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize.) een hoofdsjaal, 2 portemonnaies, twee plaatjes, 7 staven soldeer, een rozenkrans. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN 9 Mei 0 paarden 258 gelde koeien mag. 30 gelde koeien vette 60 kalfkoeien 234 nucht. kalveren vette kalveren 40 vette schapen 212 overhouders 86 lammeren biggen 0 varkens magere* 4 vette varkens per KG Eierveiling Schagen Kipeieren aanvoer 85000 3,30-4,25 per honderd st >k In deze rubriek worden UITSLUITEND vooruitbetaalde advertenties geplaatst, (hoogstens 4 regels voor 48 ct.) Gedeelte van groot heerenhuis GE MEUBILEERD te huur Brieven onder no. 45 aan Bureau van dit blad. TE KOOP: 2 Kuikalveren, één van 6 weken. C. ROEPER Pz., „Operen". Gevr.: van 1529 Juni, 1 Gem. ZIT-SL. KAMER en Keuken, liefst bij de Dennen. Br. W. TH ELSER, Zuiderakerweg 137, SioLen, N.H. Gevraagd een> net zelfstandig voor dag en nacht, per 1 Juni a.s., niet beneden 18 jaar in gezin zonder kinderen, geen winkelwerk. MEVR. KANNEWASSER, Kanaahveg 161, Den Helder. 0 a 0 120 a 210 200 a 370 190 a 260 6 a 14 a 26 a 38 15 a 23 7 a 10 16 a 23 a 64 a 65 |j||||iiiiiikiiiiiriiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iinii!iiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| s iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirjiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiii:iiiiiii Zaterdag-, Zondag-, Maandag-, Dinsdag- en Woensdagavond tevens Zondagmiddag 4 uur Wederom een beroemd filmwerk, van het genre „Jongensstad" met de uitnemende sterren JAMES CAGNEY en PAT O'BRIEN I in de hoofdrollen. Een indrukwekkende creatie, die het leven der Amerikaansche gangsterswereld voor U afschildert. Priester en Gangster twee boezemvrienden. Om zijn vriend en voor de redding van honderden jeugdige slraatboeven, stierf een misdadiger als een lafaard Gaaf dit ontroerende drama zienhet zal een geweldige indruk i op U makendeze film zult U nooit vergeten HET ANDERE HOOFDNUMMER van de eerste tot de laatste centimeter is dit'N DAVERENDE LACH Hugh Herbert laat U brullen in dit oer-komischc filmwerk Verrassende wendingen en spannende situaties, laten U van de eene lach in de andere schieten. Een film van ernst en een van humor. llllllniiiiiiiiiiiiiiniiHiiiiiiiiiiniiii- [iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiin iiiiiii:iiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiini|||||| De aanmelding van Leerlingen voor ALLE KLASSEN van de nieuwe cursus kan plaats hebben op VRIJDAG 17 MEI en DINSDAG 21 MEI A.S. nam. van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur, bij den rector in het schoolgebouw, Hector Treub- straat 80. Het lyceum bevat naast een tweejarige onderbouw: A. EEN AFDEELING, BESTAANDE UIT 4 KLASSEN, te zamen met den on derbouw, vormende een gymnasiale afdeeling A en B; B. EEN AFDEELING, BESTAANDE UIT 3 KLASSEN, te zamen met den on derbouw, vormende een H.B S. A en B HET TOELATINGSEXAMEN voor de eerste klasse zal gemeenschappelijk door het gemeentelijk lyceum en de Rijks Hoogere Burgerschool afgenomen worden en, indien het met gunstig gevolg afgelegd wordt, tot elk van beide scholen toe gang geven Het schriftelijk gedeelte van dit examen vangt aan op 13 Juni a.s. DE SCHOOLGELDREGELING is gelijk aan die der Rijks Hoogere Burgerschool Nadere inlichtingen worden des gewen scht verstrekt door den rector. Hoofdkleur kiest, hetzij zwart of blauw. Enkele nieuwe modellen van tasschen brengt nevenstaande schets, waarvan de bovenste meer bedoeld is om als handwerk- tasch gebruikt te worden. Het materiaal is stevig linnen, waarin smalle nervur^s ge stikt zyn, terwijl de houten handvaten in kleurige strepen gelakt zyn In het midden een „bloempot"-model met gewone zijkanten en ritssluiting, die meer naar binnen aangebracht en niet zichtbaar is. Opgestikte, smalle handva ten van dezelfde bewerkte, soepele leer soort. Links onderaan een zwart suéde tasch, eveneens met leeren handvaten, gevoerd met grijs suède en voorzien van binnen- vakken, die mei rits sluiten. In vele huwelijken is het iets van zelf- sprekends geworden, dat men niet meer dan één kind wenscht te hebben. Het ge volg hiervan is menigmaal, dat de opvoe ding er onder lijdt, en het verkeerde van te groote concentratie op dat kind moet ernstig onder de oogen gezien worden. Wij leven in een tijd, dat het kind toch reeds veel meer dan vroeger in het middel punt der belangstelling geplaatst wordt, hetgeen tot overschatting kan leiden. Vele ouders worden geleid door de beste bedoe lingen, willen aan hun kinderen goedma ken, hetgeen zij wellicht in hun jeugd te kort zijn gekomen Deze opvatting schaadt in het bijzonder het eenige kind, dat zich min of meer een persoonlijkheid gaat voelen, waarmede men rekening dient te houden Men treft meermalen eenige kinderen aan, die nog zeer jong zijnd, hun omge ving eenvoudig trachten te tyranniseeren. Voor dergelijke typen is het bezoeken van een fröbelschool de aangewezen weg en dè manier om hen te doen begrijpen, dat zij ook met anderen rekening hebben te houden. Van al hun gewichtigheid ontdaan, worden zij als alle andere kinderen op dezelfde wijze behandeld en zullen zij véél moeten leeren, voor zij door hun spelgenoot jes als volwaardig worden aangezien. Zelfs voor overgevoelige en prikkelbare kinde ren zal het blijken de beste oplossing te zijn, wanneer zij met speelgenootjes van denzelfden leeftijd omgaan. Kinderen voeden elkander op, zij zijn critisch en laten niets over hun kant gaan, terwijl het toezicht der leerkrachten voor komt. dat de kleinen al te krasse maatre gelen tegenover elkander zullen nemen. De fröbel- en de voorbereidende klassen dragen er zeer veel toe by om het kinde ren en in het bijzonder eenige kinderen op de groote school gemakkelijker te kun nen maken. Zij hebben niet alleen geleerd zich te schikken naar anderen, doch weten tevens dat zy onvoorwaardely'k moeten gehoor zamen en geen enkel voorrecht hebben bo ven de klassegenootjes. In negen en negentig van de honderd gevallen is het niet willen eten van kinde ren dat tot onverkwikkelijke scènes aan tafel leidt, een fout in de opvoeding. Meermalen vergelen de kinderen deze tegenzin, indien zij met andere kinderen aan tafel zitten en er geen aandacht aan hen geschonken wordt. Kinderen moeten met speelgenootjes van hun leeftijd omgaan, waardoor zij leeren nie* alles even gewichtig op te nemen wat hen zelf betreft. Opvoeding tot zelfbeheersching en ge hoorzamen is noodzakelijk, zonder dat echter het zelfvertrouwen in het gedrang mag komen. Indien deze grondslagen bij de opvoeding van eenige kinderen betracht worden, dan zullen zij zich evenzeer tot persoonlijkhe den kunnen ontwikkelen als kinderen uit groote gezinnen, hetgeen niet anders dan in hun belang kan zijn. DAIVIESÜNDERJURK. Succespatroon VKK 1935. Prijs f 0.40. Niets werkt het mooie vallen van een ja pon zoozeer tegen als een onderjurk die slecht zit. Het materiaal is e- neens van zeer veel belang en moet vooral niet stug zijn, doch de japon moet er gemakkelyk over glijden b.v. verschillende soorten kunstzijde zijn geschikt, toile de soie e.d. Japansche zijde is goedkoop, doch is niet prettig in het dragen Milanex is eveneens een glad weefsel. De onderjurk heeft een aansluitend bovenstuk met postuurr.aadjes op zij en is afgewerkt met zwarte of lichte kant. De rok heeft twee banen en hierop wordt het lijfje gestikt, dat aan de voorzijde een punt heeft en achter glad is. Patronen in de maten 44464850 HUISJAPON. VKK 1855. Prijs f 0.40. Deze eenvoudige japon met vierkanten hals sluit met drie knoopen en heeft glad de mouwen. De rok heeft aan de achter baan kleine heupnaadjes, terwyl de rok aan de voorzijde twee Marien heeft, zoodat als het ware één lijn gevormd wordt met den buitenkant van het rechter voorpand. Aan gezien deze rok nauw is, wordt de voor naad 15 c.M. open gelaten. Zandcrêpe is uitstekend voor deze japon te verwer ken. doch tevens leenen zich voor dit mo del allerlei aardige kunstzijdjes en ook ka toenen en linnen weefsels, hetzij effen of bedrukt. Patronen verkrijgbaar in de maten 42 44—46. Besteladres: Het Practisch Modeblad, postbus 36. Den Haag, giro 203203 Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bysluiten of opzenden per postwis sel of per giro Tasschen zijn al evenzeer aan mo de onderhevig als onze kleeding en alle hierbij behoo- rende bijkomstig heden. Velerlei vormen worden uitgedacht en al hoewel leer als hoofdmateriaal be schouwd kan wor den, zijn er even wel nog verschil lende andere stof fen, waarvan men tasschen pleegt te maken. Vorm, grootte en mate riaal hangen sa men met het doel, waarvoor men een tasch wenscht te gebruiken. Voor de morgen uren zijn de groo te modellen van sterk rundleder zeer zeker te ver kiezen boven al lerlei elegante kleinere modellen Wat toch is het geval? De voorge schreven bezuini ging van benzine noodzaakt vele za ken, die totdus- verre leveranties boven één gulden thuis bezorgden, hier aan een einde te maken. In vele groote magazijnen ziet men boven de cassa het gedrukte verzoek hangen om de gekochte waren in verband met de overheidsmaat regelen, mede te nemen. Iedere vrouw zal natuurlijk gaarne aan dit verzoek voldoen, maar heeft dan zeer zeker een tasch van flink formaat noodig als berging. Behalve de duurdere leer soorten heeft men ook imitaties, die zich zeer goed houden en in aanmerking ko men voor meer bescheiden beurzen. Bij een voorzichtige behandeling gaan ook deze jarenlang mee. Box-calf is een veel gebruikte leersoort die zoowel in doffe als glimmende uitvoe ring gezien wordt; de eerste is ietwat be- smettelyk, omdat er zich gauw vingers op afteekenen, doch regélmatig afwrijven met een flanellen doekje vöorkomt dit euvel. Rundleeren tasscht n kunnen af en toe met witte was, ingevreven worden, terwyl suède heel luchtig met een gummi bor steltje behandeld kan worden. Suède-tas- schen worden veel gezien, doch deze leer soort is niet zoo practisch als b.v. box calf Krokodil is een bijzonder sterk materiaal, doch duur in aanschaffing en waar de mo de zich ook ten aanzien van de tasschen zoo grillig toont, is het niet te verwonde ren, dat het meerendeel der vrouwen haar keus bepaalt op goedkoopere soor ten. die tevens soliede zyn. Met èèn hand- tasch kan tegenwoordig niet meer volstaan worden, tenzij men de barderobe in één

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 7