Woensdag 5 Juni 1940 No. 5451 Jaargastg BE NIEUWE TEXELSCHE COURANT e aar Texelsche Berichten ZUINIG AAN. -ste Uitgave SJ. V. Boekhandel en Drukkerij h. Langeveld en De Rooij nsipen Burg Telefoon 11 ehJ IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. DVERTENTIES: 12 cent per regel minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor i vier plaatsingen opgegeven, wordt drie- maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. EXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens viervooruit betaald) BONN EM EN TEN: f 0.75 per kwartaal; buiten Den Burg 11.— losse nrs. 4 ct 3NDAGSBLAD: f0.50 per kwartaal; buiten Den Burg f 0,70. OSTREKENING no. 652. OOGWATER (ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer een half uur later.) luni 6 7 8 9 10 11 ,05 10,41 11,19 11,59 0.37 1.18 1,40 lef - OP 5 JUNI LICHT OP VOOR JJJÏ RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9,55 >eh EET SELECTEEREN VAN KIPPEN. De heer B van Asperen Vervenne, ambtenaar Rijksvoorlichtingsdienst voor 'luimveeteelt, schrijft ons: De voeding van mensch en dier in Tederland moet als gevolg van de oorlog n Europa worden gerantsoeneerd, het ^istributie-apparaat is in werking getre- 'en. De menschen kunnen straks niet al lies meer krijgen, wat zij voorheen als ïoodzakelijke levensbehoeften beschouw den, maar zij zullen zich aanpassen. Bij de kippen staat het echter eenigs- zins anders. Als we die op productie wil len houden, kan er aan de hoeveelheid 'voer en aan de kwaliteit en samenstel ling niet zoo erg veel gewijzigd worden; 'in leven zouden zijn met minder voer en c'tmdei voer wel blijven, maar veel eieren houden ze niet meer leggen. Zoo zien we dan ook, dat bij de distri butie van kippenvoer het rantsoen per 0!kip niet wordt verminderd, ook aan de Samenstelling wordt zoo min mogelijk Geranderd, maar wat wel telkens gewij zigd wordt, dat is het aantal kippen, dat ;caog voer kan krijgen. 51 Tot 27 Mei werd nog slechts voor 60 bet.van het aantal kippen, dat in Sep- ember '39 geregistreerd was, voer ver- t trekt; na 27 Mei is dat percentage terug- ai{ebracht op 40 pet., dat is dus voor 2/3 bn het aantal nog aanwezige kippen, ailoodat iedere pluimveehouder noodge dwongen thans 1/3 deel van zijn kippen noet opruimen. 1(k Nu zou men kunnen zeggen, ruim dan rl le oudste kippen op, de twee- of drie jarigen, als men die heeft, maar dat doet J(j|een enkele kippenhouder, want er zit j0nder die oudere dieren, een flink per- entage, dat best legt en het voer nog na 'ubbel en dwars waard is en onder de en jarige hennen komen er ook heel wat 'oor, die het voer niet waard zijn. 3 3ractisch en voordeelig is het dus, dat wil die kippen voor de slacht opgeruimd JU'.vorden, die niet voldoende meer leggen, mlaar is de kippenhouder het meest mee gebaat. Dat voer, dat we aan goede kip- geven, komt tot zijn recht en we Dehouden een behoorlijke eierproductie eyoor gebruik in binnen- en buitenland. Nu is dat onderkennen van goede en Slechte kippen echter gemakkelijker ge legd dan gedaan. Alleen menschen, die 'daarvan studie hebben gemaakt en die le kip door en door kennen, zijn in r' taat dat werk te verrichten. Het selec- eeren van kippen eischt meer kennis CÉlan waarover de gewone pluimveehou der zei beschikt. 3 Nu J?fjrr er echter in Noord-Holland 'n vVtal .gediplomeerde selecteurs beschik baar. Zif hebben op verzoek van de in3ond van Pluimveehouders daarvoor een 1 bursus gevolgd en stellen hun diensten i:voor de pluimveehouders beschikbaar te lgen'een zeer Ipillijke vergoeding, n.l. voor mi ct. voor elke kip, die zij moeten beoor- J-ieelen Niet-leden van de Bond moeten nóovendien f 0.50 aan de Penningmeester »van de Bond betalen; leden betalen dus t illeen 1 ct. per kip aan de selecteur. \n De geringe kosten kunnen voor geen ;nkele pluimveehouder meer een be- Eltwaar vormen, ze komen bovendien 10- \roudig terug aan besparing op de voer- itfekening, want kijtfien, die wel eten, e-naar met of te weinig leggen, kosten n ederu dag geld /een kip eet voor ruim 1 ('t. por dag aai/ voer op). Wie dus ver standig is, roept thans met de meeste Spoed een selecteur op zijn erf. Men kan zich daarvoor wenden zoo als in vorig nummer is gemeld tot de wOöp P.T.V. Texel. Als men tot selectie besloten is, wek -jian pluimveehouders in de buurt op om llnok hun stapel meteen te laten uitzoe ken, want voor een klein aantal kippen, van een selecteur niet eischen, i lat hij een groote reis maakt. IS9 Voor advertenties met „Brieven onder loen ..Adres te bevragen" is tien :ent ext/a verschuldigd. TEXELSCHE COURANT EEN SLECHTE LAMMERENMARKT. Gemiddelde prijs f 7.50. Weinig kooplieden, onzekere toekomst. Regeering kocht 700 lammeren. De eerste Texelsche lammerenmarkt is op een groote teleurstelling uitgeloopen. De verwachtingen waren reeds allesbe halve hoog gespannen. Harde tijden zijn het, waarin we leven, en wie krijgen het eerst de slagen? Het zijn de boerenbe drijven. De markt van Maandag gaf een treurig beeld. De gemiddelde prijs was slechts f 7,50. Een enkeling maakte een prijs van elf gulden. Verschillende vooraanstaande figuren in de landbouw hebben we naar hun meening gevraagd. Van de uitvoermoge- lijkheden valt nog weinig te zeggen Zoo lang de kanonnen nog bulderen en de bommenwerpers nog hun vernietigend werk verrichten, verkeeren we nog in het onzekere. Vast staat echter, dat, wanneer Duitschland met de ordening in de be zette gebieden begint, deze op een snelle en radicale wijze zal worden aangepakt. Wanneer alles in goede banen is geleid, zal de uitvoer een groote omwenteling teweegbrengen. Maar.zoo ver is het nog niet en de Texelsche boer kan daar niet op wachten. Zeker, het was de laat ste week buitengewoon groeizaam weer, maar ons eiland is nu eenmaal niet op het aanhouden van al zijn lammeren in gesteld; ze moeten na zes weken weg. Het is algemeen bekend, dat het over- groote deel van de Texelsche lammeren naar de Zuid-Hollandsche weiden gaat, terwijl ook Friesland wel menig lam kan gebruiken. Maar Friesche kooplieden wa ren er Maandag heelemaal niet. Er wa- 16 koopers in totaal, terwijl er in nor male tijden wel 60 geteld werden. Ook de kerkmeesters bleven aan de overkant. De kooplui waren voorzichtiger dan ooit; ze durfden nu eenmaal geen flinke prijzen te besteden, ongeacht superieure kwaliteit. Men dacht aan Leiden men kent de toestand in Zuid-Holland. De Zuidhollandsche boer is een koeien- boer, doch hij koopt er graag wat lam meren bij om deze, na ze goed de kost te hebben gegeven, als vette lammeren van de hand te kunnen doen. Maar nu zijn er verscheidene oorzaken, welke hem van gedachte hebben doen verande ren. Een van de voornaamste is,het voe- ||||||llllllllllll|llllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllll!lllllllllilllllll!ll|||[n VAN OVER DE GRENS. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!ii|||||| BALANS VAN DRIE WEKEN OORLOG. Het was de 10e Mei, dat Duitschland zijn troepen deed opmarcheeren in Bel gië, Luxemburg en Nederland. Te Ber lijn werd te verstaan gegeven, dat men Engeland en Frankrijk, die een aanval op het Ruhrgebied beraamden, vóór wilde zijn, gelijk men hen ook in Noor wegen was vóór geweest. Te Londen verklaarde generaal Ironside: Er is van nacht veel gebeurd en er zal spoedig veel meer gebeuren. Te Parijs zeide men: Ein delijk is het begonnen! Ruim drie weken zijn sindsdien ver- loopen en het Duitsche leger heeft reeds bereikt wat het in een vorige worsteling gedurende vier jaar niet vermocht te bereiken. De Kanaalkust is geheel in Duitsche handen, de Duitsche kanonnen beheerschen de toegang ter zee tot L.on- den en het Engelsche eiland wordt ern stiger door een inval bedreigd dan ooit in zijn historie het geval was. Daarmede is wel het meest kenmer kende van de huidige oorlogsfase gezegd. De capitulatie van Nederland en België zeker ieder op zichzelf belangrijk, zijn daarbij vergeleken kwesties van een la gere orde, hoewel het neerleggen der wa pens door de Belgische troepen op het hoogtepunt van een der grootste veldsla gen, die ooit in het beklagenswaardige Vlaanderen woedden, voor Duitschland een even groot militair voordeel was, als het voor de Fransch-Engelsche bond- genooten een nadeel beteekende. Een leger van rond een half millioen man is een niet te verwaarloozen factor! Dat hebben de geallieerde troepen in Vlaan deren, die reeds eenige dagen waren op gesloten en wier positie steeds hache lijker werd, aan den lijve ondervonden. Door de ingetreden non-activiteit dei- Belgen konden de steeds meer ingeklem de Fransch-Engelsche afdeelingen zich niet meer hergroepeeren; zij werden in tweeën gesplitst. Door 'n Duitsche door braak uit Oost en West naar Rijsel kon ten Zuiden van deze Noordfransche stad om een deel der geallieerden een ring worden gelegd; vreeselijk opeengedron gen moeten daar tal van Fransche en Engelsche divisies en een onafzienbare stroom vluchtelingen óf de vernietiging óf het besluit tot hun capitulatie af wachten. Naar het schijnt, plegen Lon den en Parijs tot dit laatste overleg en gezien de hopeloosheid van de situatie der ingeslotenen staat het vrijwel vast, dat het tot capitulatie moet komen. Daar mede zal dan na drie weken de eerste acte van het Europeesche drama zijn afsluiting hebben gevonden in een over winning van de Duitsche strijdkrachten, waarbij de luchtmacht en de pantseraf- deelingen zich bijzonder onderscheidden. Men kan de situatie van het oogen- blik als volgt omschrijven: Duitschland beheerscht de kust van midden-Noorwe- dervraagstuk: Dezer dagen is bekendge maakt, dat er vóór 1 Februari geen krachtvoer voor runderen zal worden verstrekt. Het gevolg hiervan is, dat grootere oppervlakten land als hooiland worden bestemd, terwijl ook het inkuilen van gras op grooter schaal zal worden toegepast. Men kan dus niet meer het kwantum lammeren gebruiken, dat men doorgaans graag kocht. Daar komt nog bij, dat uit de geïnundeerde gebieden groote aantallen koeien in Zuid-Holland te gast zijn geweest! Dat heeft ook gras gekost. Nu koesterde men nog de stille hoop, dat er van regeeringswege flink zou worden ingegrepen, dochin totaal zijn Maandag slechts 700 lammeren uit de markt genomen. Men bood vaak niet veel meer dan f6.50. Een heel enkel hok bracht een daalder per exemplaar meer op. Men had n.l. het oog op de lichtere lammeren: voor een betere kwaliteit gaf men maar een schijntje méér.Velen hoop ten dat de regeering een paar duizend vette dieren uit de markt zou nemen te gen prijzen van f 12.dan zouden ook de lichtere lammeren beter zijn ver kocht. Helaas, het tegendeel bleek waar, en zoodoende konden zelfs de allerbeste bij lange na niet hun kostprijs opbrengen. Het voer, dat men de schapen in de af- geloopen winter heeft moeten geven, was duur en de hoeveelheid zoo groot, dat de kostprijs van één schaap zeker op f 13.kan worden gesteld. Wie had gehoopt, dat het geringe aantal lamme ren dit jaar mede door de strenge winter ter wereld gebracht, de prijs gunstig zou beïnvloeden, is eveneens be drogen uitgekomen. Daar wegens de verduistering s nachts geen hokken konden geplaatst tvorden, was bepaald, dat de lammeren met vóór acht uur mochten worden aangevoerd. Pas om half tien kon de grootste aan- voerdrukte worden geconstateerd. De laatste wagens reden nog om half elf het plein op. Van Gemeentewege was ook bepaald, dat men niet meer dan een vierde van de dit voorjaar geboren lam meren mocht markten. Deze maatregel was genomen om te voorkomen, dat de markt zou worden overvoerd. De aan voer is echter ver beneden een vierde gebleven, n.l. 4950. Bar slecht ging het de eerste paar uur met de handel. Om kwart over elf waren gen tot Zuid-België en is daardoor in staat de Britsche oostkust vrijwel volle dig te blokkeeren. Met name de Zuid- Engelsche havens, w.o. Londen, zijn door de afsnoering van het Kanaal voor de toevoer waardeloos geworden, daar zij onder het bereik van het Duitsche ge schut en (vooral) van de Duitsche bom bardementstoestellen liggen. De omge ving dezer havens wordt door de bevol king verlaten; een gevolg van het feit, dat de Duitschers in België over vlieg velden beschikken, die zóó dicht bij de Zuid-Engelsche steden liggen, dat hun bombardeurs zonder eenig bezwaar door jachttoestellen kunnen worden be geleid bij eventueele raids op de Engel sche kustplaatsen. De geisoleerde eiland positie heeft voor Engeland geen waarde meer: de luchtmacht overbrugt de zee, die eeuwenlang voor de beste veiligheids gordel heeft gegolden. Ook is daarmee de beste verbinding tusschen Engeland en Frankrijk ver stoord; het Kanaal is verre van veilig voor de Engelsche vloot, die zich daar zou blootstellen aan het vuur van de Duitsche artillerie en aan bommen der luchtmacht om over het wapen der z.g. snelbooten nog maar niet te spreken Een ander feit van groote beteekenis is, dat Duitschland het belangrijkste Fransche industriegebied in handen ge kregen heeft, wat wellicht grootendeels opweegt tegen het verlies van Narvik, dat door de Engelschen kon worden ge nomen. Dat ook Yperen nog zoo be kend uit de wereldoorlog 19141918 reeds nu in Duitsche handen viel, zal zijn psychologische uitwerking op de ge allieerden niet missen. Militair gesproken is tot dusver het succes alleen aan de kant van Duitsch land, dat zich bovendien door de over eenkomst met Rusland en door de bezet ting van Zuid-Noorwegen, Denemarken- Nederland en België van zoo belangrij ke economische voordeelen heeft verze kerd, dat de blokkade, waarmede Enge land voor een aanzienlijk deel de oor log wilde winnen, als grootendeels mis lukt moet worden beschouwd. Temeer is dit het geval nu blijkt, dat de voedsel positie in Duitschland zelf door tijdig getroffen en met zorg uitgevoerde maat regelen op agrarisch gebied dermate gun stig is, dat een autoriteit als Staatssecr. Backe met stelligheid kon verzekeren, dat uithongering van Duitschland te ee- nenmale onmogelijk is. Deze oorlog zal derhalve alleen met militaire middelen gewonnen kunnen worden. Intusschen duurt deze eigenlijke oorlog nog maar ruim drie weken en op de vragen, of zich alle deelnemers al hebben aangesloten en of met de fronten in het westen de mogelijkheden zijn uit geput, is voorloopig geen ander ant woord te geven dan. Afwachten. Dat daarbij van het geduld der toeschouwers al te veel gevergd zal worden, is moei lijk aan te nemen: wij leven nu een maal in een tijd van tempo-tempo-poli- tiek en bliksemoorlog. Geluk is geschiktheid om zich aan te passen aan de werkelijkheid. Geluk beteekent niet het bereiken van de hoogste doeleinden. De tevreden mensch zal de sleutel tot het geluk gemakkelijker vin den, dan de eerzuchtige, eeuwig ontevreden. (Dr. Stekel.) nog maar enkele hokken verkocht. Om streeks half twaalf kwam er bovendien nog een inzinking, welke zich later ge lukkig herstelde. Van invloed was na tuurlijk de aanwezigheid van twee re- geeringsvertegenwoordigers, dezelfde heeren, die ook vorig jaar als zoodanig optraden. Het bericht van hun aanwezig heid ging dat spreekt vanzelf als een loopend vuurtje rond met het gevolg, dat de handel stugger werd. De boeren sloegen minder gretig toe, meenende, dat de regeering het wel klaren zou. Over de bittere werkelijkheid hebben we al geschreven. De regeering betaalde door gaans minstens een gld. beneden de markt! Even na twaalf gingen de hee ren, in tegenwoordigheid van de heer H Keesom, tot de aankoop over. Er werd door hen geen systeem van wikken en wegen, over en weer, gevolgd; men kon verkoopen of niet. Niet genoeg? Dan stapte men dadelijk verder. Ook wat be treft de hoeveelheid overgenomen lam meren stelde dit optreden van de re geering teleur. 700 van de 4900, dat is slechts een zevende deel! En gezien de lage prijzen, welke zij wenschte te be talen, miste deze actie haar uitwerking. Het laat zich begrijpen, dat menigeen die nog wat gras ter beschikking heeft, de lammeren onverkocht op de wagens heeft geladen, in de hoop, de volgende keer betere zaken te doen. We zijn verslagen van de markten van het vorige jaar eens nagegaan en kwa men tot de ontdekking, dat er vorig jaar na de derde markt tienduizend lamme ren méér verkocht zijn dan na deze markt, welke onder normale omstandig heden de derde zou zijn geweest. Er wa ren er vorig jaar omstreeks begin Juni 14.353 stuks verkocht. Op de eerste markt brachten ze toen gemiddeld zes gld. op, op de tweede f 6,25 en op de derde f 5.50. Op de eerste markt greep de regeering nog niet in, op de tweede kocht zij er 320, op de derde 1700. J. Maar drijf het niet te ver Het is allemaal „Versobering" wat de klok slaat. Noodgedwongen heeft Nederland de auto's voor een groot gedeelte in de ga rages gezet en „opgeblokt". De fiets is in eere hersteld, terwijl ook de paarden- tractie een nieuw tijdperk van bloei te gemoet schijnt te gaan. Schoenen zijn practisch niet meer te krijgen (zomerschoenen uitgezonderd) en de verkoop van textielgoederen is ook al aan banden gelegd. Dat zijn allemaal maatregelen van over heidswege, welke noodzakelijkerwijze ge nomen moeten worden omdat de omstan digheden er toe nopen. Doch vierkant oneens zijn we het met de raad van een groot dagblad om.... „te gaan leven als vóór veertig jaar". In deze versoberingstheorie schuilen ge weldige bezwaren. Het zou practisch on mogelijk zijn dit denkbeeld te verwe zenlijken omdat de tegenwoordige gene ratie heel andere levensbehoeften heeft dan die van veertig jaar geleden. Doch ook tegen een andere mentaliteit moet gewaarschuwd worden. Er zijn menschen, die probeeren zoo zuinig mo gelijk door het leven te gaan en die naast het zich ontzeggen van allerlei ge noegens niets meer aan hun woning laten opknappen; die geen middenstan der, geen ambachtsman een cent meer laten verdienen. We bedoelen hier natuurlijk niet de menschen, die daarvoor werkelijk ook geen geld kunnen missen. Wc moeten vooruit, niet achteruit, we moeten bouwen en het is zaak, dat een ieder werk krijgt. Doch dan dienen wij niet een stap te rug te doen en vrijwillig op alle moge lijke dingen te bekrimpen. Hierdoor toch worden arbeidsmoge lijkheden weggenomen, wat volkomen in strijd is met bovengenoemd streven. Bedrijven moeten aan de gang blijven, heeft de Opperbevelhebber van Land en Zeemacht gezegd. Goed, maar dan dienen de Nederland- sche burgers hun taak te begrijpen en hun levenspeil zooveel mogelijk te hand haven. Onderhoudswerken, nieuwbouw, ze moeten voortgang vinden. Dingen, die oogenschijnlijk wel kun nen wachten, ze moeten gedaan worden. Juist nu! De maatregelen, die we in acht heb ben te nemen, zullen van hoogerhand wel medegedeeld worden en we zullen ons er strikt aan houden, omdat dit nut tig en noodig is. Maar daarbij moeten wij ons econo misch leven zooveel mogelijk in stand trachten te houden door versoberingen, waartoe wij door omstandigheden of door de Overheid niet worden genoopt, achterwege te laten. CONSULTATIEBUREAU. We deelen mee, dat a.s. Vrijdag het Consultatiebureau voor Zuigelingen geen zitting zal houden. We hopen zoo spoe dig mogelijk bekend te maken, welke Vrijdag van deze maand dit wel het ge val zal zijn. WANNEER VERDUISTEREN? We brengen in herinnering, dat van overheidswege bepaald is, dat verduis terd moet worden tusschen zonsopgang en zonsondergang, dus ongeveer tusschen 's avonds tien uur en 's morgens half zes (nieuwe tijd). PETROLEUM VOOR DE LANDBOUW. Bedrijven voor welke petroleum on ontbeerlijk is, b.v. voor het gebruik van werktuigen ter uitoefening van land bouw en veeteelt, kunnen een bestelbon aanvragen. Aanvraagformulieren, uit sluitend voor petroleum, verkrijgbaar bij M. Zuidewind „de Kamp". Kantooruren v.m. 8.30-12.-; n.m. 2-6 u. Zaterdags alleen 83012.00 uur. DE AFZET VAN SCHAPEN. Het Holl Landbouwweekblad van 31 Mei 1940 schrijft: In deze tijd van het jaar werden voor al de éénjarige schapen naar Frankrijk en België geëxporteerd, welke landen momenteel als afzetgebied zijn komen te vervallen. Wanneer men nu maar zoo gauw mogelijk een regeling voor afzet kan vinden, zijn moeilijkheden nog te voorkomen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal men een marktdaling kunnen verwachten. Wij weten echter, dat deze aangelegenheid de volle aandacht van de Regeeringsinstanties heeft en hopen, dat een en ander in de komende dagen zoo spoedig mogelijk tot een oplossing kan worden gebracht. OOST. DOOR DE BLIKSEM GETROFFEN. Bij het in orde brengen van de tui gage van een visscherschuit alhier kwam men tot de ontdekking, dat de top van de mast door de bliksem - tijdens 't on weer dat vorige week Zondag over ons eiland trok getroffen was. Twee blokken waren geheel vernield, een hijschtouw beschadigd, de top van de mast was versplinterd. S. BEBAKENING HERSTELD. Vliegtuigwrak ligt voor de scheepvaart. gevaarlijk Op last van de Nederlandsche overheid was de bebakening ook op de Wadden zee gedurende de felle oorlogsdagen, die achter ons liggen, weggenomen. Maar nu is alles weer in orde gebracht. Alleen zal het nuttig zijn, dat alsnog de plaats wordt aangeduid waar zich het wrak van een Zondag 13 Mei verongelukt Duitsch vliegtuig bevindt. De eerste da gen stak dit ook bij vloed nog boven water uit, maar nu het meer en meer weggezakt, levert het gevaar op voor de scheepvaart. Zelfs bij eb is het bijna niet meer te zien. De bevoegde autoriteiten zullen hieraan zeker de noodige aan dacht willen schenken. S. Wat de bemanning van het vliegtuig betreft kan gemeld worden, dat ze be houden aan land werd gebracht. Ze telde drie personen Een snelle marineboot was onmiddellijk uitgevaren om hulp te verleenen. Na een kort verblijf te Den Burg waar ze van droge kleeren wer den voorzien werden ze op transport gesteld naar Den Helder. FJERLAND. TOCH NAAR SCHOOL. De lessen, welke eerst in de school te Zuid-Eierland werden gegeven, worden sinds gisteren door de jeugd in de schuur van „Vruchtbaaroord" gevolgd. GOEDE RAAD IN OORLOGSTIJD. Gedurende de bange oorlogsdagen van 1015 Mei waarvan de beschrijving een donkere bladzij vormt in het ge schiedboek van ons land hebben de bewoners van Eierland vooral zij, die in de nabijheid van het Vliegveld Vlijt wonen spannende uren door leefd. Er is menige aanval op de daar en in de buurt van het veld gestationneer- de vliegtuigen gepleegd en dan was het raadzaam maar zoo ver mogelijk uit de buurt te blijven. Intusschen zijn, figuur lijk gesproken, de bordjes verhangen. Ons land is nu door Duitschland bezet en waar de geallieerden nu maar mee- nen, dat ze hun tegenstander kunnen treffen, bestoken ze hem, in Duitschland niet alleen, maar ook in de door de Duitschers bezette gebieden. Het spreekt vanzelf, dat wij u niets kunnen en mo gen vertellen van wat er thans op de vliegvelden, in de marinehavens, op de werven en in de conslructiewerkplaatsen op last van de Duitsche overheid ge schiedt. Maar we hoeven niet te ver bloemen, dat het voor de bevolking in de omgeving raadzaam is nauwlettend gevolg te geven aan waarschuwingen, welke haar van de zijde der overheid be reiken. Weest ieder oogenblik van de dag op uw hoede en neemt met pijnlijke zorg alle verduisteringsvooi schriften in acht. Doch bovenal: bewaart uw kalmte en geruchten die „van iedereen en niemand" zijn, althans niet van de over heid aan uw laars lappen.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1