TEXELSCHE COURANT OVERDAAD. 52 ste Jaargang Zaterdag 29 Juni 1940 Eerste blad No. 5458 SCHAPENFOKKERIJ. OVER HYPOTHEKEN. Texelsnhe Berichten x— D D Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij e Den Burg Telefoon 11 ||||||lllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIINIII!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||l TER OVERDENKING. Illll|llllllll'lll"ll'llllllll""ll""""llll"""""""""""""""""""!"""llllll TEGENSLAG. We moeten voort We zijn er allemaal van overtuigd, v/anneer het een ander betreft: teleur stellingen moeten flink en vitaal wor den opgenomen. Die moet je dragen. En dus zeggen we tegen elkander: „Ja, dat is een groote teleurstelling voor je houd je maar flink." Maar wat zeg gen we tegen onszelf, wanneer de te leurstelling in een van haar vele ge daanten zich plaatst op ons levenspad? Vele gedaanten heeft zij inderdaad. Ie ders leven is er vol van. Dragen we ze „met opgewektheid"? Zijn we volledig bereid te aanvaarden, zonder moppe ren? Bittere teleurstellingen kan het leven ons bereiden, tragische ontgoochelingen die ons diep treffen; heftige tegenslag kan ons de moed bijna doen verliezen. Toch moeten we voort. Dan is het de groote vraag, of we in staat zijn, de onaantastbare waarden van het leven terug te vinden en te erkennen, ook al is er binnen in óns iets gescheurd en verwrongen. Die iets verstaan kan van de liefde, die alles verdraagt en alles vergeeft, die niet verbitterd wordt en die niet vergaat, weet daardoor vernieuwing te scheppen uit afbraak, vernieuwing, die dan niet voor onszelf alleen zal zijn. Wat zou het leven zijn zonder teleur stellingen Een vlakkezonnig-eentonige weg, die slaperig maakt. En het gaat er toch im mers om, de hooge uitzichtpunten te vin den, die onze hlik voeren tot over onze klein-menschelijke begrenzingen heen ZONDAG, 30 Juni 1940. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniL mini VOOR HOOFD EN HART. ||||||lllllllllllllllllllll!llllllllllllll.<ll|l|||||l||||||||||||||||||||||||||||||||||Ullll|||||| ZONDAG. Het zien gaat boven het zeggen. MAANDAG. Het sieraad van een huisje zijn de vrienden, die er verkeeren. DINSDAG. Halve huichelaars. dat zijn de echte. WOENSDAG. Wij kunnen zonder eenige vreugde le ven, maar niet zonder eenige hoop. DONDERDAG. Humor is geen gave van de geest maar van het hart. VRIJDAG. In het huwelijk zoowel als elders gaat tevredenheid boven rijkdom. ZATERDAG. b Beter een leven vol teleurstelling dan een leven zonder ideaal. Zijn er betere tijden op komst? De schapenfokkerij is de laatste tijd met erg rendabel geweest. De prijzen van lammeren en afstekschapen waren te laag ja zelfs waren ze niet altijd verkoopbaar. Ook de wol bracht te weinig op. Er wa ren teekenen, die de indruk vestigden, dat dit weer wat beter zou worden. Wat in dezen de gevolgen van de huidige oor log zullen zijn, durven wij niet voorspel len. Aldus ,De Boerderij". Vast staat echter, dat de kans op een rendabel bedrijf grooter wordt, naarmate de schapenfokkerij economischer wordt bedreven. Ofschoon »vgroegere tijden de mest productie ir. ommige streken een der belangrijkste drijf"veeren voor de scha penhouder'. was, bestaan de inkomsten thans voornamelijk uit de opbrengst van verkochte lammeren, afstekschapen en wol. Bij de opbrengst uit de twee eerst genoemde, spelen exterieur en kwaliteit van het schaap natuurlijk een groote rol. De wolprodüctie is op zichzelf van niet geringe beteekenis, doch deze oefent ook invloed uit bij de verkoop van lammeren en fokschapen. Naast de verbetering van het exterieur en de kwaliteit van het schaap als vleeschproducent, is verbete ring van de wolproductie noodzakelijk voor een rendabel bedrijf. Hoe verbeteren we de productie? Bij de verbetering van de wolproductie spelen twee factoren een rol, n.l. de hoe veelheid wol, die het schaap levert en de kwaliteit daarvan. Deze keer willen we vooral aandacht aan het eerste schenken. Het behoeft geen betoog, dat we de hoeveelheid wol graag zoo groot mogelijk zien. Het streven van de schapenfokker moet er dus op ge richt zijn, dieren te fokken, die zonder dat de kwaliteit van het schaap zelf daaronder lijdt, zooveel mogelijk wol le veren van een zoo goed mogelijke kwali teit. De hoeveelheid wol nu, die een schaap zal leveren, is vooral afhankelijk vaji de eigenschappen van het individu, van het diei zelf dus. Verder van de voedingsomstandigheden, waaronder het schaap wordt gehouden, van het aantal lammeren, dat geboren en grootgebracht wordt, enz. De voornaamste factor is de invloed van het individu. Het is al jaren bekend, dat de eigen- De heer P. C Witte, een vroegere plaatsgenoot, thans wonende te Leerdam, schrijft ons: Gedurende de laatste jaren heeft de wereld een ongekend hevige economische crisis doorgemaakt. Het is niet onwaar schijnlijk, dat deze crisis in hooge mate heeft bijgedragen tot de algemeene rade loosheid, die de volkeren tenslotte in de oorlog heeft geworpen. Alle middelen moeten daarom worden aangegrepen, om deze crisis te beeindigen en om toekom stige crises te voorkomen. Over koopkracht gesproken. Eigenlijk is een economische crisis niet anders dan een z g. „vicieuse cirkel". De prijzen van de goederen zijn laag, omdat de koopkracht van de menschen laag is, en de koopkracht van de menschen is laag, omdat de prijzen van de goederen laag zijn. De arbeiders hebben geen werk, omdat de ondernemers hun producten niet verkoopen kunnen en de onderne mers kunnen hun producten niet verkoo pen, omdat de arbeiders geen werk en dus geen geld hebben. De landbouw kan de producten van de industrie niet koo- pen, omdat de industrie de producten van de landbouw niet koopt. Omgekeerd kan de industrie de producten van de land bouw niet koopen, omdat de landbouw de producten van de industrie niet koopt. Het is de laatste jaren wel gebleken, dat een economische crisis niet door één land afzonderlijk kan worden opgelost. De volkeren zijn economisch zoozeer op elkander aangewezen, dat het in Jiet binnenland onmogelijk goed kan gaan, wanneer het in het buitenland slecht gaat. Wanneer het in 't buitenland slecht gaat, dan kan dit immers geen produc ten koopen uit het binnenland. Maatrege len ter bestrijding van de crisis moeten daarom internationaal zijn. Hier komt echter een groote moeilijkheid. Het kost reeds groote moeite, om de regeering van zijn eigen land te overtuigen van de wenschelijkheid van bepaalde maatrege len. Wanneer men daarna echter ook de regeeringen van andere landen nog moet overtuigen, dan begint men practisch aan een hopelooze onderneming. Daarom moet men maatregelen voorstellen, die voorloopig reeds met succes in het bin nenland kunnen worden uitgevoerd en die later met nog meer succes in 't bui tenland kunnen worden nagevolgd. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 EEN GOEDE ATLAS BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 schap tot het geven van veel wol erfe lijk is, m.a.w. dus van ouders op kinde ren overgaat, zooals dit b.v. ook het geval is met het vetgehalte van de melk. Sprekende getallen. Hoe groot de verschillen in wolproduc tie wel kunnen zijn, willen we hieronder met enkele cijfers demonstreeren. Uit een 200-tal ooien, waarvan in 1939 de wol vachten ieder afzonderlijk en nauwkeu rig werden gewogen, hebben we de 6 beste en de 6 slechtste ooien uitgezocht. Beste ooien" bij 60 pet. rendement ge middeld 7,1 Kg. wol. Slechte ooien: bij 60 pet. rendement gemiddeld 2,6 Kg. wol. De gemiddelde wolopbrengst van de beste was dus 7,1 kg., die der slechtste slechts 2,6 kg. Dit geeft een verschil van 4.5 kg wol per schaap. Dit verschil is bijna 2 X zoo groot als de gemiddelde productie van de 6 slechte ooien. Tegen een prijs van f 0.90 per kg., wat voor de kwaliteit van de betrokken wol momen teel zeker niet hoog is, beteekent dit een verschil van f 4.05 per schaap. Op zichzelf is dit bedrag niet hoog, doch het is voldoende om de inkomsten zóóveel te verhoogen, dat verlies in winst overgaat. Bij een koppel van 10 schapen is het al f 40, voor een kudde van 100 al f 400.—. Middelen ter verbetering. Om tot verbetering te kunnen komen moet de fokker beginnen te laten vast stellen (of dit zelf bepalen), hoe de wol opbrengst en de kwaliteit der wol van alle fokschapen is. De schapenstamboeken belas'ten zich graag met deze controle en dan geschiedt het werk deskundig. Zijn deze cijfers bekend, dan kan de fokker volop beginnen zijn koppel te verbeteren door: 1. de allerslechtste wolproducenten di rect op te ruimen. 2. alleen lammeren aan te houden van de allerbeste ooien. 3. bij aankoop van lammeren alleen koopen van gecontroleerde ouders. Daarnaast is natuurlijk in de allereer ste plaats het gebruik van een sterk ge bouwde ram met beste productie, ook bij de ouders van de ram noodzakelijk. Het spreekt vanzelf, dat bij het uit zoeken der ooien, waarvan men zal voortkweeken, niet uitsluitend op de hoe veelheid wol dient te worden gelet, maar dat de kwaliteit daarvan, de kwaliteit van het schaap zelf en ook de vrucht baarheid (aantal lammeren per keer) niet uit het oog mogen worden verloren. De glijdende pachtschaal op Texel. Een mooi voorbeeld van een dergelijke maatregel is de z.g. „glijdende pacht schaal", die de heer Van der Ban op Texel heeft ingevoerd. Deze maatregel heeft bovendien het voordeel, dat zij zelfs de medewerking van onze regeering niet eens noodig heeft. Wij konden op Texel reeds beginnen, zonder dat Den Haag eerst van haar deugdelijkheid over tuigd moest worden. Daarom is zij meteen een prachtige uiting van wat het veelge prezen doch ook veelgesmade particuliere initiatief vermag. Het is dan ook te ho pen, dat deze regeling spoedig op vele plaatsen in Nederland en ook daarbuiten overgenomen zal worden. Bovendien zal er een soortgelijke regeling getroffen moeten worden voor de arbeidsloonen. Deze maatregel zal, vooral wanneer zij ook op arbeidsloonen toegepast wordt, reeds een zeer goede invloed op het eco nomisch leven kunnen uitoefenen. Toch moeten wij hier niet bij blijven stilstaan. Behalve de pachten, huren en loonen is er n.l. nog een zeer belangrijke groep van „vaste lasten". In een bedrijf moet kapi taal gestoken worden. Soms beschikt een ondernemer zelf over voldoende kapitaal. In dit geval zal hij ook in een slechte tijd nog wel in staat zijn om zijn bedrijf voort te zetten. Meestal is dit echter niet het geval, en moet de ondernemer kapi taal van elders krijgen. Practisch ge schiedt dit verkrijgen van kapitaal bijna steeds door van een bedrijf een N.V. te maken of door geld te leenen tegen hy potheek. Wanneer een ondernemer van zijn be drijf een N.V. maakt, koopen andere men schen er aandeelen van en steken deze op die manier geld in zijn onderneming. Het voordeel van deze vorm van kapi- taalverkrijging is, dat in slechte tijden de dividenden automatisch dalen. Evenals de pachten bij een glijdende pachtschaal gaan deze productiekosten dus ook auto matisch op en neer. In de boerenstand is deze vorm van kapitaalverknjging echter weinig gebruikelijk. Meestal gaan de boeren eerder over tot het leenen van geld tegen hypotheek. Het groote nadeel hiervan is echter, dat de renten en aflossingen van hypotheken niet automatisch op en neer gaan bij het afwisselend optreden van goede en slechte tijden. Zagen wij straks dan ook vele boeren profileeren van de glijdende pachtschalen van de heer Van den Ban, daarnaast zien we even zooveel boeren, wier eigen lan derijen met hypotheken zijn bezwaard, en voor wie deze glijdende pachtschalen niets konden uitrichten. Voor deze men schen scheen geen hulp te vinden. Daar om zullen er behalve glijdende pachtscha len ook „glijdende hypotheken" moeten worden uitgedacht. Hierover in volgend artikel. EEN BIJZONDERE VOGEL. We maken belangstellenden er op at tent, dat in de Parkvolière een nieuwe gast zijn intrede heeft gedaan. Het is een Californische Kuifkwartel, die thans in het bijzonder de aandacht vraagt. W. J. JOUWERSMA benoemd tot hoofd van de ULO te Midden-Beemster. In zijn vergadering van Donderdag avond heeft de gemeenteraad van Beem- ster de heer W. J. Jouwersma, hoofd van de school voor ULO alhier in gelijke func tie benoemd aan de school te Beemster. Dit bericht zal voor menigeen een te leurstelling zijn. Wij hadden hem gaarne hier nog een reeks van jaren gehouden, maar we mogen ook het belang van de familie Jouwersma niet uit het oog ver liezen. In verband met de studie van hun beide kinderen is Beemster gunstig gele gen. Ook de omstandigheid, dat nog niet zoo lang geleden sprake was van ophef fing van onze ULO, zal aan het besluit van de heer Jouwersma, om elders het onderwijs te dienen, niet vreemd zijn. We leerden de heer Jouwersma kennen als een zeer innemende persoonlijkheid, een zeer serieus werker, die met lust en ijver de belangen van school en leerlin gen behartigde. Bescheiden van aard, trad hij nimmer op de voorgrond. Voor zoover zijn ambt dat toeliet nam hij deel aan het openbare leven in onze gemeente en alom maakte hij vrienden door zijn voortreffelijke eigenschappen van hoofd en hart. Van de oprichting af is hij secre taris van Jeugdherberg Panorama; jaren lang is hij dirigent van het Doopsgezind Koor; sinds kort maakt hij deel uit van het bestuur van het plaatselijk Nutsdepar tement. De heer W. J. Jouwersma werd 8 Jan. 1898 te Tjummarum, gemeente Barradeel, in Friesland, geboren. Zijn opleiding tot onderwijzer genoot hij aan de Rijkskweek school te Groningen. Achtereenvolgens was hij werkzaam te Naaldwijk en te Leeuwarden. Sinds 1922 dient hij het Ulo- onderwijs. In dat jaar werd hij benoemd te Leek (Gr.); in 1926 te Sneek. Sinds 1929 is hij in de gemeente Texel werk zaam: ||||||IIIIIIIIIIIIIIIII|||IIIIIIIIIIIIIIIII||||||||||||||||||||||||||||||I|||||||||TII|||I|||||||||| GEMEENTE TEXEL. ?|||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| NACHTVERBLIJF AAN VREEMDELINGEN (Buitenlanders.) De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis dat ingevolge het K.B. van 14 October 1938, een ieder, dus zoo wel hotel-, pensionhouder als particulier, die nachtverblijf verschaft aan een vreemdeling (buitenlander) verplicht is hiervan mondeling of schriftelijk kennis te geven aan het hoofd van politie dezer gemeente, onder opgave van naam, voor naam, woonplaats en datum van geboorte enz. Formulieren hiertoe worden verkrijg baar gesteld op het gemeentehuis of bij de plaatselijke politie op de dorpen. Overtreding van het bepaalde wordt ge straft met een hechtenis van ten hoogste een maand of een geldboete van hoog stens f 500. Texel, 28 Juni 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. OPENBARE KENNISGEVING De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Sociale Zaken, maakt bekend, dat alle middelen zullen worden aangewend ten einde de werkloosheid op te heffen: De Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft hierbij zijn krachtdadige steun toegezegd. Voor arbeiders, die in Nederland geen geschikte arbeid kunnen vinden, zal de gelegenheid tot arbeid in Duitschland worden opengesteld. Het gaan werken in het Duitsche Rijk, waar sinds vele jaren duizenden Nederland sche arbeiders werk en een goed bestaan hebben gevonden, zal krachtig bevorderd worden. De Nederlandsche arbeiders zullen ge lijke loonen verdienen als de Duitsche. Het overmaken van loonoverschotten zal voortaan aan geen beperking zijn ge bonden, zoodat de arbeiders al hetgeen zij van hun loon overhouden naar Ne derland kunnen zenden. Het overmaken der loonen zal op snelle wijze plaats heb ben. Aan gezinshoofden en kostwinners, die in zijn zorg zijn, en die werk in Duitschland aanvaarden, zal gedurende 14 dagen na het aanvaarden van het werk, steun worden doorbetaald. Ditzelfde geldt voor arbeiders, die bij werkverschaffin gen werkzaam waren. De arbeiders zullen in de gelegenheid worden gesteld perio diek met verlof naar huis te gaan. Ge huwden zullen tenminste éénmaal per 3 maanden, ongehuwden ten minste twee maal per jaar met vacantie kunnen gaan. De sociale positie van de Nederland sche arbeiders in Duitschland zal overi- OOK GRAMOFOONPLATEN. Het is aan de radiocentrales nu weer veroorloofd gramofoonplaten te draaien. Naar de heer Van Swinderen ons mee deelt geeft hij gramofoonmuziek des avonds van 7—8 en van 10.3011 30 OOST. VERBETERING VAARGEUL. Door het beperkte vervoer per auto ver wacht men hier een groote toename van scheepvaart naar de loswal. De bestaande vaargeul, welke wel behoorlijk diep maar zeer smal en bochtig is, roept dan hard om verbetering. Van gemeentewege zijn alreeds metingen en peilingen ver richt, om te trachten hiertoe te geraken. DE KOTTERS BIJ OOST. Maandag arriveerden alhier alle vis- schers van Oosterend met hun kapitale schepen, welke door de oorlogsomstan digheden al sinds weken werkeloos in de haven te Oudeschild hebben gelegen. De visschers vinden het hier wat veiliger. Tevens zijn ze nu dichter bij hun sche pen om ze te onderhouden. Dit ongewone schouwspel bracht vele nieuwsgierigen op de been. De visschers zelf zitten niet bij de pakken neer. Velen van hen zijn in het landbouwbedrijf werkzaam. Met alle macht trachten zij zich door deze moei lijke omstandigheden heen te slaan. La ten we hopen, dat het bezoek van de kottervloot aan Oost maar van korte duur mag zijn, en dat de visschers binnen af zienbare tijd hun bedrijf op de Noordzee weer kunnen hervatten. S. BOMMEN OP YVIERINGERWERF. Hoe doelloos en lukraak Engelsche vlie gers de laatste dagen bommen werpen blijkt ook uit een bericht in de Wierin- ger Courant: In de nacht van Woensdag op Donderdag zijn er wel zes terechtge komen op het dorp Wieringerwerf in de Wieringermeer. Ze kwamen gelukkig op de straten terecht. Geen mensch werd getroffen en geen huis zwaar beschadigd. Wel veel glasschade, zooals b.v. in de Terpstraat, waar geen winkelruit ge spaard werd. Vermoedelijk werd het En gelsche vliegtuig, dat hier bezig is ge weest, achterna gezeten door een Duit sche jager. gens gelijk zijn aan die der Duitsche ar beiders, d.w.z. de Nederlandsche arbeider zal op gelijke voet worden behandeld als zijn Duitsche collega. De arbeids- en loonvoorwaarden zullen nader worden bekend gemaakt. Den werkloozen arbeiders wordt aan geraden zich voor het verkrijgen van werk in Duitschland op te geven bij de arbeidsbeurzen. Gevraagd worden in de eerste plaats landarbeiders, in het bijzonder melkers, paardenknechten en knechten voor aller hande werk (ook families), mijnwerkers, bouwvakarbeiders, metaalarbeiders, ha venarbeiders, grondwerkers en onge schoolde arbeiders voor fabrieken, werk plaatsen, publieke werken, enz. Ook andere categorieën van werkzoe kenden kunnen zich opgeven. De arbeidsbeurzen zullen spoedig in staat zijn verdere bijzonderheden over deze werkgelegenheid mede te deelen. De Secretaris-Generaal, wnd. Hoofd van het Departement van Sociale Zaken, A. L. SCHOLTENS. 's-Gravenhage, 21 Juni 1940. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wil de Nederland sche autoriteiten en organisaties krachtig steunen bij de opheffing der werkloosheid Wanneer het niet mogelijk is in Neder land zelf geschikte arbeid te vinden, moet het aanvaarden van arbeid in Duitsch land bevorderd worden. In Duitschland hebben sinds vele jaren duizenden Neder landers gewerkt en een goed bestaan ge vonden. Het aanvaarden van arbeid in het Duitsche Rijk zal belangrijk vergemak kelijkt worden, o.a. door: Behoorlijke loonen. Ver gaande tege moetkoming bij het overmaken der loon overschotten naar Nederland. De vacan tie (d.w.z de gelegenheid om periodiek naar huis te gaan) zal bevredigend wor den geregeld. De sociale positie der Ne derlandsche arbeiders in Duitschland zal gelijk zijn aan die der Duitsche arbei ders; d.w.z. de Nederlandsche arbeider zal precies zoo behandeld worden als zijn Duitsche collega. Arbeids- en loonvoorwaarden zullen nader worden bekend gemaakt. Werklooze arbeiders! Geeft u voor het verkrijgen van werk in Duitschland op bij de arbeidsbeurzen in Nederland. Gevraagd worden landarbeiders, mijn werkers, bouwvakarbeiders, metaalbe werkers, havenarbeiders en ongeschoolde aibeiders Ook andere categorieën van ar beiders kunnen zich opgeven. Verdere mededeelingen over bijzonder heden betreffende deze werkgelegenheid \olgen spoedig. De Commissaris-Generaal voor Economische Zaken en Financiën, Afdeeling Sociale Zaken, JAKOB. President. 's-Gravenhage, 21 Juni 1940. Volgens Urker nieuwsberichten, Is de „populaire" mug: Gyronymus ontelbarus, Van vacantietrip terug. Misschien door omstandigheden, Heimwee naar het IJselmeer, Hoe 't ook zei: De Urkers weten: Gyronimus is er weer. En waar Urk dit nieuws geseind heelt, Ligt het dus wel voor de hand, Dat ook wij hier gaan verwachten Stijging van de muggenstand. 'n Optimist, die alles altijd Van de beste kant beziet, Zegt: Och, één ding is gelukkig: Steken doen die dingen niet Een gemoedelijker langpoot Is er niet van deze soort, Want z'n motor loopt geruischloos En geen slaper wordt gestoord, 's Avonds omstreeks tegen bedtijd, Gaat ook hij z'n dutje doen, Kruipt op muur of schutting lekker Tusschen 't snurkend kwart miljoen. De critiek, die Joris Goedbloed Ondanks alles valt ten deel, Komt: een mensch krijgt van het goede Dezer aarde gauw te veel Nu je rondloopt met een stamkaart En je bonnen presenteert, Vind je 't gek, dat zoon invasie Niet wordt gedistribueerd. Enkhuizer Crt. SIEBE DE JONG. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. O Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, op-gericht 1864, biedt O in deze tijd groote voordee- O len. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- O 6 sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. O N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. Q

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1