x— ||||||!iiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii[iiiiinni|||||| GEMEENTE TEXEL. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiii||!ill KAMER VAN KOOPHANDEL De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een uit treksel van de voorloopig vastgestelde kie zerslijsten van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier van 1 Juli 1940 af tot en met 14 Juli d a v. voor een ieder ter secre tarie dezer gemeente ter inzage ligt. Texel, 29 Juni 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. COLLECTE JUNI 1940 De opbrengst der op Texel gehouden collecte ten behoeve van de rechtstreek- sche slachtoffers der oorlogsvoering heeft f 2884.bedragen. Hiervan is f 184.af gedragen aan het Centraal Comité voor den gewonden en zieken soldaat" en f 2700.aan het waarnemend hoofd van het Departement van Binnenlandsche Za ken, onder wiens auspiciën de geldinza meling, na opheffing van het Hulpcomité 1940, werd gehouden De opbrengst dezer collecte stemt onge twijfeld tot tevredenheid. Gaarne wordt dank gebracht aan allen, die hebben mee geholpen om dit mooie resultaat te berei ken. Texel, 28 Juni 1940 De Burgemeester van Texel, KAMP. X— VERSTREKKING MOTORBRANDSTOF De Burgemeester maakt op last van de Commissaris der Koningin bekend, dat de afgifte van motorbrandstofvergunningen op Zaterdag- en ZondagMIDDAG (29 cn 30 Juni) van half drie tot half vier aan het distributiekantoor ten Raadhuize kan plaats vinden, UITSLUITEND voor hen, die in het bezit zijn van een toekenning verstrekt door den Rijksinspecteur voor het Verkeer: slechts aan hen zullen de zegels, waarop zij recht hebben, worden uitgereikt. Degenen, die geen toewijzing mochten hebben ontvangen op hun aanvrage, kun nen zich voor deze afgifte niet melden, aangezien aan hen de vergunningen niet mogen worden verstrekt. Inlichtingen om trent de bovenbedoelde toewijzingen kan slechts de Verkeersinspecteur, Ir. Roden burg, tel. 17870 Haarlem, verstrekken. De Burgemeester van Texel, KAMP. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend: dat dit jaar voor de herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehou den te Den Burg in het Gymnastieklokaal aan de Molenstraat, voor Den Burg: op Woensdag 10 Juli 1940 van 9.30—12 en 13.30 tot 16.30 uur. op Donderdag 11 Juli 1940 van 912 en 13.30—16.30 uur. voor Den Hoorn: op Vrijdag 12 Juli 1940 van 912 uur voor De Koog: op Vrijdag 12 Juli 1940 van 13.3015 uur. te Oosterend in „Het Wapen van Am sterdam": voor Oosterend: op Maandag 15 Juli 1940 van 10.30—12.30 uur. voor Oost: op Maandag 15 Juli 1940 van 13.3014.30 uur. voor De Waal: op Maandag 15 Juli 1940 van 14.3015.30 uur. te De Cocksdorp in Hotel De Hoop: voor De Cocksdorp en Eierland op Dinsdag 16 Juli 1940 van 1012 en 13 15.30 uur. te Oudeschild in het Eigen Gebouw der Mod. Arbeidersbeweging voor Oudeschild op Woensdag 17 Juli van 912 en 1316 uur en op Donderdag 18 Juli 1940 van 9 12 uur Aan belanghebbenden wordt in herin nering gebracht: le. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd moeten zijn, koperen ge wichten afwasschen en ook de gaten gereinigd. IJzeren gewichten mogen niet gepotlood worden, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie; 2e. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1940 gestempeld moeten zijn met de letter n en dat er, bij verzuim of ver hindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijk- kantoor te Amsterdam eiken Maandag en Vrijdag van 9.3015.30 uur. 3e. dat de maten en gewichten, welke worden gestempeld met het afkeurings- merk (driehoek), met in winkels, enz. mo gen teruggebracht worden; 4e. dat ten bate van 's rijks schatkist betaald moet worden voor het onderzoek van maten en gewichten (ijkloon) en voor het justeeren van gewichten (justeerloon). 5e. dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting maar alleen aan het ijk- kantoor herijkt kunnen worden. (De ge zegelde envelop, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de ge wichten anders aan de eischen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, terwijl een postbewijs tot een bedrag, overeen komende met de som van 10 cent voor elk gewicht, moet zijn ingesloten. Dit bedrag kan ook op postrekening nr. 152299 van ijkkantoor Ajnsterdam te vo ren worden gestort). Texel, 28 Juni 1940. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. BEKENDMAKING Dc Burgemeester van Texel vestigt er nog eens met nadruk de aandacht op van alle inwoners regelmatig kennis te ne men van alle publicaties, welke in deze tijd geschieden. Teneinde moeilijkheden van welke aard ook, te voorkomen, is het noodzakelijk, dat ieder zich op de hoogte stelt van de geldende voorschriften. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat nog steeds dc bepaling van kracht is, dat samenscholingen op straat, het verspreiden van vlugschriften en het beleggen van openbare vergaderin gen en optochten verboden is. Onder sa menscholingen worden ook verstaan bij eenkomsten in de openlucht, van welk ka rakter ook (men denke aan excursies, e.d. van meer dan tien personen. Een bericht aan den Burgemeester, die voor doorgif te aan den Duitschen Commandant zorg draagt, is voldoende: men geve dit be licht echter TIJDIG en SCHRIFTELIJK. Er wordt bovendien nog eens op gewe zen, dat vergunningen om na elf uur des avonds op den openbaren weg te mogen vertoeven slechts bij HOOGE uitzonde ring worden gegeven. Een aanvrage wor de slechts SCHRIFTELIJK ingediend bij den Burgemeester, die voor doorzending zorg draagt. De Burgemeester van Texel, KAMP. LEIDSCHE LAMMERENMARKT. 28 Juni: 2139 lammeren totaal; prijzen van zeven tot elf gld. Handel vlug. EXCURSIE Begunstigd door uitnemend weer werd gisteren een excursie gemaakt langs de proefvelden der Bedrijfsvereeniging In het volgend nr. komt het verslag. SCHAPENFOKDAG TEXEL 1940. Behoudens goedkeuring door de be voegde instanties ligt het in de bedoeling de Texelsche Schapenfokdag dit jaar te Den Burg te houden op Maandag 9 Sep tember. SPAAR EEN KWARTJE 1 Juli moet van de aanslag in de in komstenbelasting twee vijfden betaald zijn, indien het biljet April gedagteekend is; geheel, indien het Januari gedagtee kend is. Van de grond- en personeele be lasting moet een kwart betaald zijn, in dien het biljet April gedagteekend is; - vijf elfden, indien het Januari gedagtee kend is. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN 1940. De Ontvanger der Directe Belastingen en Accijnzen te Texel maakt bekend, dat behalve op de gewone kantooruren, ook gelegenheid bestaat tot het aanvragen van kostelooze njwielmerken op de Woensdagen 24 en 31 Juli en 7 Aug en de Vrijdagen 13 en 26 Juli en 2 Aug. en wel van 7 30 tot 9.30 uur. Bovendien op Zaterdag 27 Juli 1940 des n m. van 3 tot 5 uur. Zegt het voort. INGEKOMEN PERSONEN. Maria A. Rupp, R.K., van Anna Pau- lowna, Nieuweweg 11. n. Molenstr. 14. Wijbr. Wijngaarden, Herv, van Den Helder, Soembastr. 1 naar Den Burg 5. Willem F. Ultee, Herv., van Veenen- daal, Vendelsche weg 49 Clasina A. Selling, Ev. H., en Antonia Kramer,v. Den Helder, Binnenhaven 145 naar S 36. Adriaan J. en Jan Hoogerwerf van Den Helder. Binnenhaven 145, naar S 36. MINISTERIALRAT ROSS OP TEXEL Gisteren heeft de gevolmachtigde voor Noord-Holland van de Regeeringscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, Ministerialist Ross met zijn adju dant in gezelschap van de Chef van het Kabinet van de Commissaris der Konin gin in Noord-Holland, Mr. A. J. Backer, een bezoek aan Texel gebracht, Bij een rondrit over het eiland onder geleide van Burgemeester Kamp, werden o.a. het vliegveld „Texel" en alle dorpen bezocht. Om half zes verliet het gezelschap het eiland. VERTROKKEN PERSONEN. Marietje P. v.d. Slikke, Herv., van We verstraat 82 n. Den Helder, Keizerstr. 15. Dieuwertje J. Witte, R.K., van Graven straat 24 n. Alkmaar, Nieuwl. singel 70. Maartje Coevert, Herv., van Weststr. 4 n. Terborg, Gem. Wisch, Doetinch. weg 318. C. M Plomp en gezin, van Eierland n. Wageningen, 2e Buurtsche weg. Johannes H. J. Ebbelaar, R.K., van Nieuwstr 3 n. R'dam, Watergeusstr. 13a. Marinus Buys, Herv., van E 77 n. Tho- len, Broekpolder. SPORT OP TEXEL S.V TEXEL-NIEUWS. Woensdagavond werd op het Tex. Boys terrein een wedstrijd gespeeld tusschen een Boys en een Texel Comb., welke in een gelijk (11) spel eindigde. Over het algemen was Texel iets ster ker, in het veld werd van achter naar voor goed gespeeld, het afwerken in de voorlinie was maar matig, hoewel het geluk niet mee zat. De B-verdediging heeft het vrij wat drukker gehad dan hun collega's, maar wisten door hard werken erger te voorkomen. De leiding was goed. De Training was minder goed bezet, door de vorige avond gespeelde wedstrijd. Denkelijk zal volgende week de ad- spiranten wedstrijd tusschen Boys- en Texel-adsp. gespeeld worden. Athletiek trainen Zondagmorgen en Dinsdagavond. D.D. POMARET, Fransch minister van Bin- nenl. Zaken: 26 Juni is voor Frankrijk een nieuw leven begonnen. Alle burgers en soldaten moeten naar hun arbeid te- rugkeeren. De taak van de Fransche re geering is nu de verzekering van rust en brood voor het Fransche volk. DISTRIBUTIE. Inlevering bonnen winkeliers. Winkeliers met codenummers 1000-1999 dienen hun opplakvellen met suikerbon 70 in te leveren op Maandag 1 Juli voor 's morgens 11 uur. Winkeliers met code nummers 2000-2999 op Dinsdag 2 Juli, eveneens voor 's morgens 11 uur. Staten van Instellingen. Café- en hotelhouders en overige in stellingen moeten hun verantwoordings- staten van suiker, koffie, thee, meel, als ook de bonnen, welke hierop betrekking hebben, inleveren uiterlijk 10 Juli. Brandstoffen: De brandstoffenhandelaren worden ver zocht hun verantwoordingsstaten uiter- uiterlijk 10 Juli in te leveren Petroleum. Uiterlijk Maandag 1 Juli kunnen pe- troleumverkoopers en venters de zegels van de le periode nog inleveren. Meel. Winkeliers kunnen Maandag en Dins dag tijdens het inleveren van de opplak vellen voor suiker, tevens de meeltoewij- zingen in ontvangst nemen. Petroleum. Petroleumventers en petroleumverkoo- pers kunnen, blijkens nader ingekomen bericht, ook niet geheel volle vellen met zegels dagelijks inleveren, mits deze vel len beplakt zijn met minstens 10 zegels of veelvouden daarvan Op de eerste Maandag van een nieuwe periode kan het restant ingeleverd worden. Dit restant kan dan uit elk willekeurig aantal zegels bestaan. Bakkers. Bakkers, die meel verkoopen op de bon van het algemeen distributiebonboek je, kunnen deze bonnen, indien het aan tal meer bedraagt dan 40, inleveren op de daarvoor bestemde opplakvellen bij de distributiedienst. Bedraagt dit aantal bonnen 40 of minder, dan behooren deze bonnen bij winkeliers ingeleverd te wor den. KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burgemeester van Texel brengt on der de aandacht van belanghebbenden, dat zij, die nog in het bezit zijn van kostwinnersvergoeding en buiten Den Burg woonachtig zijn, deze dagelijks op het gemeentehuis (afd. Secr.) kunnen af halen van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. De uitbetaling op de buitendorpen is hier mede vervallen. De gelegenheid tot afha len der vergoeding op Zaterdag van 10.30 tot 11 uur v.m. (afd. Distr.) bljift bestaan. OOSTEREND. NOG NIET ONTPLOFT! Donderdagmiddag omstreeks vijf uur werd Oosterend door een harde klap op geschrikt. Velen zullen zich angstig af gevraagd hebben: „Wat nu weer?" Deze ontploffing was evenwel van onschuldige aard. Duitsche deskundigen hebben n.l. de bommen laten explodeeren, welke ge vonden werden in het vorige week Vrij dag neergeschoten vliegtuig. Het is haast niet te gelooven, dat de bommen nog in tact waren gebleven. We hebben het toe stel met groote vaart fel brandend zien neerstorten. Het had met zijn gevaar lijke last geheel verpletterd kunnen zijn EIERLAND. BOM SLOEG GROOT GAT. in weiland van dc Wamberg 600 meter van Marthahoeve. In de nacht van Woensdag op Donder dag omstreeks 2 uur heeft een vliegtuig bom in een weiland van de Wamberg, gelegen aan de Hoofdweg (gebr. De Wolf), een groot gat geslagen. Vooral de laatste tijd is het geronk van vliegtuigen in Eierland niet van de lucht. Je went er aan Maar in de nacht van Woensdag op Donderdag prong menig een uit bed na een davc ende dreuning, welke de huizen deed schudden. De be woners an Marthahoeve zagon een zwarte rook boven de duinen uitstijgen. Eerst dacht men, dat een boerderij een voltref fer had gekregen, doch de rook trok spoedig weg. Toen de heer De Wolf s morgens vroeg op het land kwam ont dekte hij tot zijn verbazing in het wei land een gat van bijna twee meter diep en wel vijf meter middellijn. Een paar koeien stonden er nieuwsgierig omheenDe klei was vele meters ver weg geslingerd, maar van de bom was heel weinig meer overgebleven. Hij is op plm 600 M. van Marthahoeve terechtgekomen. Het mag een wonder heeten, dat geen enkel dier door de bom of de scherven ervan is ge troffen, want op het weiland liepen acht paarden, vier veulens en acht stuks hoornvee! Naar anderen meedeelden waren er op het oogenblik, dat de bom viel verschei dene vliegtuigen boven Eierland. Zij vlo gen alle op groote hoogte. J. DE STRIJD IN FRANKRIJK is nu ge staakt; ook in Syrië; spoedig wellicht ook in Marokko Duitschland concentreert nu, samen met Italië, al zijn kracht op Enge land. Het tracht zooveel mogelijk militai re doelen te vernietigen. Engeland pleegt luchtaanvallen op Duitschland en het be zette gebied, waarbij het in vele gevallen de burgerbevolking zware verliezen toe brengt. Inmiddels doet ook Rusland weer van zich spreken. Het rukte gisteren, na dat Roemenie beangst voor zijn sterke buurman alle eischen van Moskou in gewilligd had Besarabië en N. Boeko- wina binnen. Zoo stelde Rusland zich op eens in het bezit van de gebieden, die het na de vorige oorlog aan Roemenië moest afstaan. De onrust op de Balkan is weer toegenomen. Turkije blikt met zorg in de toekomst. Roemenië bereid zich op het ergste voor. Het kreeg na 1918 een groot deel van Hongarije. Ook Hongarije kon straks met eischen als Rusland ko men. En die zullen wel niet zoo vlot wor den ingewilligd llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHI llllllli Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater. IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIIII^ GOODBYE, MR. CHIPS. Een film van groot formaat, grootsch van opzet en edel van strekking vraagt thans de aandacht van iedere bioscoop bezoeker Hier volgen persentieken, waaraan we geen woord meer hoeven toe te voegen: „Men zal zelden een zoo charmante film gezien hebben. Men mag verheugd zijn over deze film, die aan vele anderen ten voorbeeld gesteld mogen worden. De Tijd, Een ontroerende en boeiende film. De Telegraaf. Voortreffelijke film. Het spel van Robert Donat is een creatie, deze Mr. Chips treft en ontroert de toeschouwer. Deze rol dwingt de grootste bewondering af. Alg. Handels blad. Het gebeurt zelden, dat een film beter is dan het boek. Dit zeldzame ge val heeft zich nu voorgedaan Het Volk. Een bijzonder gelukkige greep. Een film, die niemand mag overslaan. Het Vaderland. Het is weer een van die films, die een parel aan de kroon van Metro-Goldwyn-Mayer zijn. De Residen tiebode Een film, welke men zich in de geschiedenis van de filmkunst zal blij ven herinneren. Nieuwe Rotterd. Courant. Een film, die de filmindustrie tot eer strekt, een film, die het strijden voor de goede film waard was en van harte aan iedereen aanbevolen kan worden. De Maasbode. Het is iets fenomenaals. Rotterd. Nieuwsblad. In alle opzich ten mooi... waardige inzet.... mees terlijke uitbeelding. Voorwaarts. Een film die het „doen" zal bij het publiek. Dagblad van Rotterdam. BOMMEN VIELEN IN SPANG. Omstreeks drie uur in de nacht van Donderdag op Vrijdag werden Spang en omgeving opgeschrikt door een geweldige zware dreuning, veroorzaakt door uitge- 'worpen bommen. Gelukkig zijn geen hui zen getroffen of slachtoffers te betreu ren. De bommen zijn namelijk in een graanveld van de heer P. Verberne te recht gekomen. In het holst van de nacht is het moeilijk vast te stellen, waar een vliegtuig zich van zijn gevaarlijke last ontdaan heeft, tenminste, wanneer het geen brandbommen waren. In dit geval waren het brisantbommen. We gingen op onderzoek uit en infor meerden eerst op Welbedacht. Gebr. Wit te vertelden ons, dat ze 's nachts om drie uur wakker schrokken door een geweldi ge dreuning. Het huis trilde er van. Op een paar honderd meter afstand zagen ze op wel tien plaatsen brandjes in het hooiland van de heer P. Verberne. Ze kleedden zich aan om te zien of er nog meer onheil was aangericht. Misschien was ergens hulp noodig. Toen ze op het hooiland waren gekomen, brandde het er nog. Het waren brandbommen geweest, die gaten hadden gemaakt van maar 10 c.M. doorsnee, maar zeker wel zestig c.M. diep. Deze brandbommen konden die he vige dreuning met hebben veroorzaakt. Waar zouden de brisant - bommen dan terechtgekomen zijn Op Welbedacht kon men ons niet verder inlichten. We gingen verderop en zagen toe de heer P Verber ne in zijn graanveld dicht bij de boerde rij In dit graanveld nu bleken die zware bommen te zijn terecht gekomen. Wat zag dat land er uit. Vijf groote gaten. Eén apart en de andere twee aan twee tegen elkaar. De gaten zijn elk wel vijf meter in doorsnee, terwijl ze wel een manshoogte diep zijn. Over een lengte van zestig M. en een breedte van 20 M. is dé grond met zoo'n dikke laag aarde bedekt, dat er van de tarwe en haver, die er stonden, niets meer te zien is. Een leelijke schadepost. Het was de heele nacht rumoerig in de lucht. Gebr. hadden terwijl zij op het hooiland stonden wel honderd lichtkogels door de lucht zien jagen, van allerlei in tensiteit en kleur. We beleven een angstige tijd. Telkens weer worden nieuwe bommen klakkeloos neergegooid. En waarom? Meende men hier militaire objecten te treffen? Of zijn de bommen neergeworpen door een vlieger, die door een jager op de vlucht werd gedreven? Het blijft gissen. En juist door dit onzekere ontstaat een ze- nuw-sloopende toestand voor de bevol king, die niet weet, waar ze zich veilig mag beschouwen. Moge er spoedig een einde komen aan dit angstig gesDOok in de nacht. Geruchten over bommen, die bij Dijkmanshuizen en de Kerkeplaats zou den zijn gevallen, kunnen we tegenspre ken. De familie Hin verzekerde ons, dat haar daaromtrent niets bekend was. ||||||iniiiiiiiiiiM IIHII BINNENLAND llllll lllllliiniiiiiiiiiiiniHiiiMiiiiiiHiiiiiiiiiHiiiHimiiiimiiiuiraiBBiimnmiui||||II SUIKER, tot en met 25 Juli op bon 80 één K.G. BROOD: Volgende week op de bonnen 41 t.m. 50 samen twee K.G. Den Helder. Het marinepersoneel is per 15 Juli ontslag aangezegd Den Helder krijgt vandaag bezoek van Dr. Seyss Inquart, Rijkscommissaris voor het bezette gebied in Nederland. Engelsche vliegtuigen deden de laat ste dagen aanvallen op verscheiden ste den en dorpen in ons land, waarbij meest de levens en eigendommen van burgers verloren gingen. Zoo stonden aan aanval len bloot o.a. Hoek van Holland, Haarlem (vier dooden), Winterswijk, Schiedam, Aalsmeer, Hengelo (vier dooden), Rotter dam (in een dichtbevolkte wijk en in een kantoorwijk), Arnhem (eenige zwaar ge wonden), Schiphol, Hattem, Hattemei- broek, Wijhe Den Helder werd in vijf dagen tijd wel driemaal gebombar deerd. Geen wonder dat de stad nage noeg ontvolkt is. Geen mensch garandeert dat het nu uit is met dat moorddadig werk en daarom keert men slechts, in hoo ge noodzaak terug. Reeds vielen er in de ze gemeente alleen 42 dooden; 23 perso nen werden zwaar gewond, 20 licht. Schade volgens Burgemeester Ritmeester minstens twee millioen. In Julianadorp werd het Raadslid Van Buuren gedood; aan de Singel voor het huis van Dokter Van Driel de onderwijzer Hendriks (R.K. School) met vrouw en kind. Elders in de stad de familie Van Beem (echtpaar en 9-jarig zoontje) Het Nederl. Roode Kruis heeft een correspondentie-bureau ingesteld, door middel waarvan het mogelijk is, met me dewerking van het Duitsche Roode Kruis, c-en verbinding tot stand te brengen tus schen personen in Nederland en personen in oorlogvoerende en neutrale landen. De vereischte formulieren zijn verkrijg baar bij bovengenoemd bureau Carel van Bylandtlaan 10, Den Haag. Het Dep. van Onderwijs deelde mee, dat het noodig is, althans dit jaar, feest betoon achterwege te laten en met te vlaggen op de dagen, waarop dat anders gewoonte was. Geen schoolfeestjes. Zoo mogelijk moeten schoolreisjes doorgaan. Il||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll!lllllll!l!lllll|||||| NIEUWS VAN ADVERTEERDERS. I|||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| RODO-lampekappen gaan jarenlang mee. Ze hebben tal van goede eigenschap pen, terwijl ze ook binnen het bereik van de schrale beurs liggen. A. DE WILT is rijk gesorteerd. TEKORT PETROLEUM? Geen nood.- Er is nog BUTA-gas te koop. J. AGTER kan U er alles van vertellen. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuj'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiinir|||||| WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN EGYPTE Egypte. De Italiaansche gezant heeft het land verlaten. FRANKRIJK Alleen al te Bordeaux bevonden zich Dinsdag 0,6 millioen vluchtelingen. Men had er groot gebrek aan levensmiddelen. DUITSCHLAND Het heele Britsche eiland ligt nu vol ledig bipnen het bereik van het Duitsche luchtwapen. JAPAN Japan erkent de Nederl. regeering te Londen nog wel, maar onderhandelt er niet mee. Over Nederland spreekt het met Duitschland, over Oost-Indië recht streeks met Batavia. Japansche oorlogs bodems vertrokken naar Fransch Indo- China om eventueele doorvoer van oor logstuig naar China te verhinderen. VEREENIGDE- STATEN Het program tot uitbreiding van de vloot der V S omvat 200 oorlogsschepen met totaal 335.000 ton Het aantal vlieg tuigen wordt van 10000 op 15000 gebracht De V.S. trokken 1,7 milliard dollar uit voor de bouw van 68 oorlogsschepen, 3000 legervliegtuigen, 3000 motoren en voor tanks en ander oorlogstuig. ZUID-AMERIKA Peru. Diep in het oerwoud aan de Amazone is een kolonie van 400 blanken ontdekt, die, vermoedelijk door toedoen der Indianen, 25 jaar van de overige we reld afgesneden waren. Alle Duitsche werkkrachten der vlecschconservenfabriek Swift in Rio Grande (Brazilië) zijn ontslagen, omdat Engeland anders zijn aankoopen zou sta ken. ENGELAND. Volgens Ass. Press is in Engeland tusschen de oorlogspartij onder leiding van Churchill en een „geboren wordende" vredespartij onder Chamberlain een be langrijke politieke strijd aan de gang. Engeland heeft ook de lichting 1910 opgeroepen. Engeland heeft de blokkade uitge breid tot de door de Duitschers bezette gebieden. BELGIE Fransche en Engelsche troepen heb ben in België groote schade aangericht toen zij terugtrokken. Volgens de burge meester van Brasschat bedraagt de scha de door plundering in die plaats 50 mil lioen franken, in Destmalle is deze 400.000 franken. Te St. Mariaburg zijn uit een villa kunstvoorwerpen van vele honderdduizenden franken waarde ver nietigd en gestolen. Uit de villa van een Portugeesche bankier hebben Engelsche soldaten volgens de eigenaar, kleeding- stukken, dekens, tafelzilver, wijn, likeur: tot een waarde van 55 duizend franken gestolen. H BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. van 22 tot en met 28 Juni 1940. GEBOREN. Geene. ONDERTROUWD: Gomert Witvliet en Johanna Leentje Broekman. GETROUWD: Tjalling Johannes Dito en Maria Anna Zijm. Jan Frederik Dek ker en Hiltje Bisschop OVERLEDEN: Jantje List, 58 jaar, echt- gen. v. Arie Doorn. Abram Dekker, echtgen. v. Theodora Margaretha Bos GEVONDEN VOORWERPEN een duimstok, een gouden broche, een portemonnaie, een prismakijker, een armband, een portemonnaie, een jongens fiets.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2