r X TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten üeze iveek J TWEEDE BLAD - ZATERDAG 29 JUNI 1940. UIT DE VOGELWERELD. iiiuiiiiiii zoo sprak. minium IN NEDERLAND DE WERELD IN KAART v JïJWsiiy ZATERDAG HAD OP DE ALG. BEGRAAFPLAATS ALHIER DE TERAARDE BESTELLING PLAATS van het stoffelijk overschot van de vier Britsche piloten, die vorige week Vrijdag het slachtoffer werden van een luchtgevecht boven ons eiland. (Zie het verslag in vorig nummer LINKS: Duitsche militairen dragen een der vier kisten grafwaarts. RECHTS: Waar de dappere strijders hun laatste rustplaats vonden. Fotografeeren op lange afstand. „Je trekt maar aan het touwtje" We zijn naar de Petten geweest om er te fotografeeren. De heer J. Drijver, van Vogelbescherming, had ons dat toege staan. Een paar eilandjes met vischdief- jes er op Daar was het om begonnen. Maar hoe maak je zoo'n foto? Over een telelens, waarmee je het te fotografeeren object heel dicht bij kunt trekken, beschikte ik niet. Een lang touw, zou dat niet gaan? Het weer was schitte rend, de zon was warm, maar dat moest ook, want anders is het onverstandig, de vogels van hun nesten te jagen. Als er een koude wind staat en de zon zoek is, kan het noodlottig zijn, wanneer de nes ten gedurende eenige tijd onbezet blijven. Een goed vogelwachter houdt daar reke ning mee. Eerst laarzen geleend' van de heer P. Drijver en dan er op af. De vogels zijn al op de wieken, als ik nog honderd me ter van hun domein verwijderd ben. Aan de kant zitten ook een paar berg eenden; ze houden blijkbaar niet van be zoek, dribbelen wat heen en weer en ver dwijnen tenslotte via een opgedroogd slootje op het land van Lap. Een van de kolonisten komt op me afzetten, maakt duidelijk, dat ik niet welkom ben. Ook een paar kieviten worden krijgslustig. Maar ik ga gewoon door Al spoedig is de heele vischdiefjeswereld in rep en roer. Wanneer ik eens een laars in het water zet om de grond te onderzoeken, komen er weer een paar van de brutaalste in duikvlucht over me heen. Ik had de vo rige dag al een plannetje gemaakt. Het eilandje, waarop ik mijn toestel zou neer zetten, ligt misschien tien meter van de kant. Er broeden twee paren op, de eieren kan ,k best zien. Op nog geen twee meter daarachter ligt het mooiste eilandje van de heele kolonie; het aantal nesten daar op moet ontelbaar zijn. De driepoot uit trekken, het licht meten, het toestel in stellen naar licht èn tijd èn afstand; dat alles is in korte tijd geschied. Nu naar het eilandje, maar.ik schaam me.de opzet loopt op een fiasco uit. De grond is hier zoo drassig, dat mijn laarzen er tot de rand toe in weg zakken, zelfs mijn broek raakt onder de modder. Op twee meter van de begaanbare grond blijf ik steken, de laarzen zuigen zich vast, visch- diefjes vliegen rakelings langs me heen en achten het. juiste oogenblik voor de aanval gekomen. Met de allergrootste moeite weet ik me uit deze situatie te redden. Enfin, één geluk: kwaadwilligen zullen hier eveneens hun neus stooten! Maar moet ik dan zonder foto thuis komen? Ik loop de plas om, stap het riet door en zie zoowaar dicht aan de kant een eilandje. Het aantal nesten is niet zoo groot, op de voorgrond liggen half opgevreten eieren. Toch kan de drie poot niet dichter bij worden gezet dan op acht meter; de grond dichterbij is zoo drassig, dat de pooten er in wegzakken. Ziezoo, de „kiekkast" is klaar. Een stuk touw wordt aan de sluiter vastgemaakt en uitgelegd. Op veertig meter blijf ik staan. Ik ga plat op de grond liggen, maar neen, het wachten duurt me te lang, de vogels willen nog niet op hun nest terug Nog meer touw uitleggen dus. Als het heele touw uitgelegd is, kan ik me net in een slootje achter een wilg verber gen. Maar eerst moet het touw strak aangehaald worden. Dus weer terug naar het toestel, eerst het weiland over, waar een paar schapen rustig grazen, dan door het krakende riet. Ik duik weer in het slootje, de sluiter is gespannen, het spel kan beginnen. De vogels zien me niet meer en wonderlijk vlug is dan de rust, in de kolonie weergekeerd. Op „mijn" eilandje strijken vier vischdiefjes neer, ze gaan prachtig op hun nest zitten, na eerst de vleugels en staart te hebben geschikt. Ik trek op goed geluk aan het touw. De „klik" van de sluiter kan ik natuurlijk niet hooren, niet alleen vanwege de af stand. maar ook, doordat de vogels zoo te keer gaan. Nog eens flink getrokken, het toestel, daar héél ver weg, zie ik zelfs bewegen. Het stond stevig in de grond, het moet mijn commando dus nadrukke lijk hebben opgevolgd. De strijd moest gewonnen zijn. Ja, het is zoo uitgekomen ook. Het stukje vogel wereld, dat ik op het oog had, stond er goed op. Ik had nog nooit een dergelijk experiment genomen, maar.... nu ga ik er vast nog verscheidene films aan wagen. Wat een interessante sport is dat! J. DE NIEUWE MODE. HET NIEUWE MODEBLAD De uitgevers van dit Modeblad doen hun uiterste best om het nog beter te maken dan het reeds was. Zoo verschijnt het Juni II- nummer met wel 60 model len, waarvan gratis 50 patronen op de raderbladen en 10 goedkoope knippatro nen, die voor 25 cent kant en klaar gele verd worden. En toch kost zoo'n mode blad maar 20 ct.; per post 6 nrs. voor f .1.50. WALSH, voorz. Marine Comm. der Vereen. Staten: Ik ben tegen deelname van Amerika aan de oorlog in Europa. Liever treed ik af, dan dat ik daarmee instem. IKII|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| llllllllllll GEMEENTE TEXEL U||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllll|||j|| INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder I unnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van het Bestuur der Der tig Gemeenschappelijke Polders op Texel om op de perceelen, kadastraal bekend in sectie D. no. 3372 en sectie C no. 1376 twee electnsche schroefpompgemalen te mogen oprichten, door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland voorwaarde lijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 27 Juni 1940. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. HET RUSTHUISPLAN Ds. K. T. Gorter, Doopsgez. predikant alhier, schrijft: Tot onze groote spijt kan de Commissie voorloopig haar werkzaamheden niet voortzetten, daartoe gedwongen door de tijdsomstandigheden. Het plan was reeds zoo ver gevorderd, dat de architect met zijn werk was begonnen. Toch is er in ons allen de vaste hoop en het vertrou wen, dat eenmaal onze ouden van dagen in een rusthuis, dat wij „Rustborg h" hadden willen noemen, hun laatste le vensjaren zullen doorbrengen. Zoodra de mogelijkheid hiertoe bestaat, hopen wij door te gaan. BELEEFD VERZOEK. Zendt uw advertentieopdrachten voor het Woensdagnummer Maan dag in en voor het Zaterdagnum mer Donderdag. I(||^i1llllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllll|||||| llllllllllllllllll SPORT llllllllllllllllll ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiin|||||| TEX. BOYS-NIEUWS. Woensdagavond speelde ons le met een invaller voor Dirk een wedstrijd tegen een Combinatie van Texel, welke eindig de in een gelijke 11 stand. Van beide zijden werd ons maar matig spel getoond Bij alle 22 voetballers kwam vast te staan, dat hier de training wordt ver waarloosd. Aan uithouding en voetballen met het hoofd werd niet gedacht. Onze halflinie trok veel te veel naar achteren. Ze was geen steun voor de voorhoede. Ook werd het spel veel te kort gehouden. De vleugelspelers werden sporadisch in het spel betrokken. Uit een voorzet van links gaf de middenvoor ons de lei ding. Het afwerken van ons backstel was niet altijd zonder gevaar, terwijl de kee per veel geluk had. De voorhoede van Texel wist ook niet meer dan éénmaal te doelpunten, doch kansen, welke niet benut werden, kwa men er genoeg. We hopen, dat voortaan het voetbalspel door allen weer met ernst wordt beoefend, opdat we mettertijd weer van actief voetballen getuigen mogen zijn. M. Voor de Adsp. dag in Alkmaar morgen mededeelingen door de penn. in De Zwaan. Komt allen even informeeren. M. Amsterdam neemt proeven met taxi's met lichtgas. Die met electromobie- len is van de baan daar de leveringstijd te lang is. Alle soorten duiven moeten vastge houden worden, herhalen we. IN DRONTHEIM Engelsche soldaten, tijdens de strijd in Noorwegen gevangen ge nomen, wachten in hun kamp te Drontheim op hun middageten. Ze hebben hun helmen tijdelijk op de grond gedeponeerd. Ilet llersteltonds 1940. vatten. In afzonderlijke gevallen kan de Kijkscommissaris evenwel de bevoegd heden intrekken of beperken. Op grond van deze verordening hebben de secretaris sen-generaal van de departementen van Justitie en van Binnenlandsche Zaken be paald, dat van het voornemen om een ver- eeniging of stichting op te richten kennis moet worden gegeven aan den bevoegden procureur-generaal, die tevens het recht heeft, bestaande vereenigingen en stichtin gen te ontbinden of haar werkzaamheid te schorsen. Ook het voornemen om vergade ringen of optochten te houden moet ter kennis van den bevoegden procureur- generaal worden gebracht en wel uiterlijk 7 dagen voor den dag der vergadering. Deelnemers aan vergaderingen, uitgaande van staatkundige vereenigingen of van plaatselijke afdeelingen daarvan, of waar staatkundige onderwerpen worden be sproken, moeten schriftelijk worden uit- genoodigd, waarbij de uitnoodigingen op naam gesteld moeten zijn. Op verzoek kc.n van deze beperkingen dispensatie worden verleend. Een en ander geldt niet voor ver gaderingen met een zuiver godsdienstig of artistiek karakter, noch voor besloten ge zelschappen of voor vergaderingen waar aan niet meer dan 20 personen deelnemen. Opheffing uniformverbod. In de toepassing van het uniformverbod is eveneens verandering gebracht. De be paling van artikel 435a van het Wetboek van Strafrecht (het bekende uniformver bod) is slechts van toepassing, indien de bevoegde procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, een verbod in den geest van dat artikel uitvaardigt. Het dra gen van uniformen is dus thans niet meer wettelijk verboden, zoolang niet een nieuw verbod in den geest van het oude uniformverbod wordt uitgevaardigd. Uitbreiding van departementen. De werkzaamheden van de beide depar tementen van Sociale en van Economische Zaken, die samen waren ondergebracht in het ministerie aan het Bezuidenhout te s-Gravenhage, hebben zich in den laatsten tijd zoozeer uitgebreid, dat de behuizing daar ter plaatse te klein is geworden. Het Departement van Sociale Zaken zal daarom binnenkort verhuizen naar het leegstaande nieuwe kantoorgebouw van de KJL.M., dat onder de huidige omstandigheden toch niet in gebruik genomen kan worden. Door dit vertrek zal er op het Bezuidenhout meer ruimte voor Economische Zaken beschik baar komen, zoodat men een groot aantal Duitsche autoriteiten beter zal kunnen huisvesten dan thans het geval is. van Gedeputeerde Staten en wethouders van gemeenten zullen plaats vinden, zal nader worden bepaald. Ten einde te ver hinderen, dat een publiekrechtelijk ver tegenwoordigend lichaam geen besluiten zou kunnen nemen, zullen de noodige maat regelen worden genomen. Regeling personen- en goederenvervoer. Ter regeling van het personen- en goe deren vervoer is een vergunningsstelsel in gevoerd. Voor het gebruik van een motor rijwiel of motorrijtuig, ingericht voor het vervoer van personen anders dan met auto bussen in den zin van de wet autovervoer personen, is met ingang van 1 Juli a.s. een vergunning noodig vanwege den in specteur-generaal van het verkeer. Deze vergunningen kunnen worden aangevraagd bij den Rijksinspecteur van het verkeer in het district, waartoe men behoort. Ook voor het vervoer van goederen langs den weg met motorrijtuigen (zoowel eigen ver voer als vervoer voor derden) zal voortaan een vergunning vereischt zijn. Voor de regeling van het beroepsgoederenvervoer wordt ten slotte een centrale commissie ingesteld, die in overleg met den secre taris-generaal van het Departement van Waterstaat de werkzaamheden van advi- seerende districtscommissies zal regelen. De buitenlandsche postverbindingen. Zooals wij reeds eerder vermeldden is het postverkeer met Indië en de Vereenigde Staten, alsook met alle overige landen bui ten Europa weer hersteld, met uitzonde ring van West-Indië, den Belgischen Congo en de gebieden, die als Britsch of Fransch kunnen worden aangemerkt (be zittingen, koloniën, protectoraten). De cor respondentie (voorloopig nog slechts niet- aangeteekende brieven en briefkaarten) voor al deze bestemmingen, dus ook die voor Amerika, wordt via Duitschland en Siberië verzonden en bereikt vervolgens per schip haar bestemming. Briefpost voor Midden- en Zuid-Amerika (met uitzonde ring van de Nederlandsche, Engelsche en Fransche bezittingen aldaar) kan boven dien via de Italiaansche luchtpost verzon den worden. Daarvoor dient de correspon dentie behalve met het gewone internatio nale port (12% cent) met extra luchtpost zegels te worden gefrankeerd. Het lucht recht bedraagt voor briefkaarten en brie ven naar Brazilië 1.05 per 5 gr.; voor alle overige bestemmingen in Midden- en Zuid- Amerika 1.25 per 5 gram. DE ONGUNSTIGE ECONOMISCHE TOESTAND IN FRANKRIJK. Het verlies van al de Noordelijke de partementen heeft den economischen toe stand in Frankrijk geheel ontredderd. Het gebrek aan kolen, ijzer en staal wordt nijpend. Dit is zeer begrijpelijk, wanneer men weet dat de beide departementen Pas- de-Calais en Nord te zamen meer koler. produceeren, dan al de and?re departe- Dit gebrek aan kolen is een buitenge woon zware handicap voor de ijzer- en staalfabrieken en de oorlogsindustrieën in het algemeen. Deze beginnen overigens ook gebrek te krijgen aan hun voornaamste grondstof ijzererts. Dit werd dooi net land zelf in groote hoeveelheid opgebrarht. n.l. in 1938 33.2 millioen ton, waarvan zelfs ongeveer de helft kon worden uit gevoerd. Meer dan 90 van dit erts kwam uit het Noordoosten van Frankrijk. Ons HAVRE menten te zamen. In Arras (Pas-de-Calais) bedroeg de productie in 1938 19.12 mil lioen ton, in Douai (Nord) 9.11 millioen ton. De opbrengst van de Fransche kolen mijnen was niet voldoende voor de behoef ten des lands, zoodat bovendien nog be langrijke hoeveelheden uit het buitenland moesten worden ingevoerd, in 1938 b.v. 22.1 millioen ton. Ook deze aanvoer is thans natuurlijk geheel afgesneden, daar deze kolen werden geleverd door Engeland, België, Luxemburg, Nederland, Duitsch land en Polen. kaartje doet zien, dat het grootste deel van de mijnen aldaar op de grens van het ge bied der militaire operaties ligt. Een ander deel bevindt zich reeds in Duitsche han den, evenals een aantal ijzer- en staal fabrieken in het Noorden van Frankrijk, die reeds vroeger verloren zijn gegaan. Uit dit een en ander blijkt wel, dat de economische situatie in Frankrijk in dat opzicht buitengewoon ongunstig is gewor den. Naar schatting is de fabricage van ruw ijzer daar te Jande met 24 die van vloeistaal met niet minder dan 41 ver minderd. Nadat Rijkscommissaris Seyss-Inquart bij gelegenheid van zijn bezoek aan Rotter dam de vorige week reeds de stichting van een fonds voor den wederopbouw had aangekondigd, is thans dit fonds, genaamd Herstelfonds 1940, officieel ingesteld De middelen voor het fonds zuilen op drie wijzen worden verkregen en wel uit be dragen op de begrooting, die niet meer voor hun oorspronkelijke bestemming ge bruikt kunnen worden; verder uit het batig slot van het Egalisatiefonds en ten slotte uit de vlottende schuld of door middel van geldleenmgen. Regelen voor het doen van uitkeerjngen uit het fonds zullen bij ver ordening nader worden vastgesteld. Bevoegdheden der secretarissen-generaal. In een verordening van den Rijkscom missaris zijn de bevoegdheden geregeld van de secretarissen-generaal der Nederland sche departementen, hoofdzakelijk verband houdende met de handhaving der openbare orde. Krachtens deze verordening zijn de secretarissen-generaal thans gemachtigd, binnen de grenzen van hun bevoegdheid de maatregelen te nemen, noodig voor de handhaving der openbare orde en voor de veiligheid van het openbare leven. In het bijzonder mogen zij rechtsvoorschriften uitvaardigen en autoriteiten, colleges, dien- sten en de daarbij betrokken personen aanwijzingen geven. De uitgevaardigde voorschriften mogen strafbedreigingen be- ^en bewaakte barricade van automobielen den Great Road bij Londen. Iedere passeerende automobilist moet zich kgltlmeereu. De Kamers nog op reces. Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart heeft bij verordening bepaald, dat de werkzaam heden der beide Kamers der Staten-Gene- raal tot nader order blijven rusten, even als verscheidene werkzaamheden van den Raad van State. Verkiezingen voor de Kamers vinden tot nader order niet plaats In hoeverre verkiezingen voor de Provin ciale Staten, de gemeenteraden of ande re publiekrechtelijke vertegenwoordigende lichamen, ofwel benoemingen van leden Hagespraak der N.S.B. Op den Goudsberg bij Lunteren hield de N.S.B. haar vijfde hagespraak, waar ds. Ekering, de heer Van Geelkerken, de heer Rost van Tonningen en Ir. Mussert het woord voerden. Eerstgenoemde kondigde de stichtmg van een nationalen omroep aan, die in den eersten tijd nog naast de bestaande omroepvereenigingen zai fun- geeren, doch daarna als eenige omroep in Nederland zal overblijven. EUROPA. Nadat orde en rust in Noorwegen zijn hersteld, begint zich de nieuwe econo mische richting, welke het land thans in slaat, duidelijk af te teekenen. Het duurde niet lang, of men begon er zich rekenschap van te geven, dat zich vooral op het ge bied van de houtindustrie ongekende moge lijkheden voor Noorwegen openden. In het Derde Rijk zijn voor den Noorschen hout handel enorme afzetgebieden ontsloten. Na de over en weer gevoerde onderhandelin gen kan men zonder overdrijving zeggen, dat voor de Noorsche houtveredelings industrie de groote mogelijkheid bestaat, de Middel-Europeesche markt te veroveren en als geregeld afnemer te behouden. Het is inderdaad een wellicht nimmer terug- keerende gelegenheid voor Noorwegen, om zijn houtindustrie een blijvend afzetgebied te verzekeren. Afgezien nog van de zich openende perspectieven met betrekking tot de wereld-economie is de tusschen Duitsch land en Noorwegen gesloten overeenkomst ook van groote binnenlandsch-politieke beteekenis. Noorwegen, welles met bossrhen bedekte oppervlakte niet minder dan 7% millioen hectare beslaat, biedt men zou geneigd zijn te zeggenonbegrensde mogelijkheden voor de fabricage van cel lulose. In het land zelf wordt nauwelijks de helft van de jaarlijksche productie ad 500.000 ton verwerkt. In 1939 voerde Noor wegen voor een waarde van 200 millioen kronen uit aan houtpulp en voortbreng selen van de houtveredelingsindustrie. Bovenstaande cijfers geven een des te aan schouwelijker beeld van de economische beteekenis van dezen tak van industrie voor land en volk, wanneer men in het oog houdt, dat Noorwegen slechts drif millioen inwoners telt.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 5