TEXELSCHE COURANT Woensdag 3 Juli 1940 No. 5459 52ste Jaargang DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT IN DE TOEKOMST ZIEN Texelsche Berichten SERAJEW0 Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald) ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal, buiten Den Burg tl.lossenrs. 4 ct ZONDAGSBLAD: f0.50 per kwartaal; buiten Den Burg f0,70. POSTREKENING no. 652. HOOGWATER (ter reede van Texel v.m. (nam. oggeveer een half uur later.) 3 Juli 4 5 6 7 8 9 8,52 9,38 10,17 11,01 11.42 12.19 1,01 Aan Zwembad De Schans een uur eerder. OP 3 JUy'4-ICHT OP VOOR: RIJWIELENTê^RIJTUIGEN- 10,05 Een Duitsch geleerde heeft deze week de lezers van het Hamburger Fremden- blatt verteld, dat in Nederland de gave van het „tweede gezicht" zoo zeer ver breid is, dat het volk van de klompen en de kaas zich eigenlijk op iedere straat hoek met gegarandeerd succes de toe komst kan laten voorspellen. Heele fa- filies hebben de gave van het „vooruit zien" en eigenlijk is er dus geen Neder lander, die in onzekerheid behoeft te verkeeren omtrent de hem wachtende dingen. Als surrogaat van de zeeslang en het monster van Loch Ness is dit verhaal niet slecht, al ware het wetenschappelij ker geweest, wanneer de geleerde schrij ver er meteen had bijverteld, waarom dan toch de Duitsche bezetting van ons land voor de bevolking zoo vol strekt onverwacht kwam. Niettemin: het Iiamburgsche verhaal moge minder met de werkelijkheid dan met de smaak van de doorsnee kranten lezer in overeenstemming zijn: in één opzicht is het juist, namelijk in zooverre het betoogt, dat wij, Nederlanders, in de toekomst zien. Wie de hand aan de ploeg slaat, zie niet om, zoo leert ons het oude Bijbel woord en dat blijkt steeds meer de kern spreuk te worden van zich herbouwend Nederland. Het is verblijdend te zien, hoe de kranten zich vullen met allerlei van ener gie en goede moed getuigende berich ten. „Middelburg wordt herbouwd en het zal mooier worden dan tevoren het plan voor de herbouw van Rotterdam ligt in groote lijnen gereed de werk loosheid zal met alle kracht bestreden worden het Maasstation is heropend voor de militairen, die geen werk hebben wordt een bevredigende rege ling getroffen betrekkingen van ge sneuvelden krijgen pensioen de be drijven worden geholpen met noodge bouwen er wordt crediet verstrekt er worden hulpfondsen gevormd Uit alles spreekt de energie, en de vaste wil om te herbouwen wat vernie tigd werd, te herwinnen wat verloren ging. Zóó ziet Nederland in de toekomst! Met nuchtere zin voor de werkelijkheid, met het echte gevoel voor de realiteit dat scheppende fantasie niet uitsluit en met de kloeke geest, die geen oogenblik zich werkelijk laat beïnvloeden door thee distributie of nieuwe petroleumkaarten; met de geest van oud-Holland, dat het óók niet altijd zoo gemakkelijk heeft ge had, maar dat een wereldrijk bouw de, in een tijd toen er nog geen vliegtui gen en geen pantserauto's waren. We zien Holland in deze dagen weer eens op zijn best, in de arbeidsdrang, de hulpvaardigheid en de offerzin, maar vooral in de geest, die spreekt uit de la conieke beslissing, die de vroede vade ren van Rotterdam twee dagen na het bombardement namen, toen zij besloten om met het puin van de verbrande en ingesforte huizen de Schie te laten dem- pen.:Nu we dit schrijven is deze Schie al sinds eenige dagen geheel met puin gevuld: ze is gereed een boulevard te worden zooals deze ruwe maar trouwe en noeste werkstad er een verdient te hebben. De Rotterdamsche Schie is als een symbool van Hollands wilskracht en le vensdrang: al worden de steenen tot puin geslagen, wij zullen niet versagen, maar zullen het puin gebruiken voor de boulevards van de nieuwe steden, schoo ner dan die verloren gingen. Maar het schoonste, dat wij gaan bou wen, zal het gedenkteeken zijn voor on ze gevallen soldaten, die met hun leven - - bezegelden, dat trouw moet blijken. De gedachtenis aan hen vast te leggen in 'n 1 r blijvend en grootsch monument is een - plicht, die jong-Nederland op zich zal nemen als een taak der eere. hoe laat TEXEL-DEN HELDER v.v. Van Texel: 7.45; 14.17.30. Van Den Helder: 10.16.10; 19. VERDUISTER GOED! Hier en daar wordt nog steeds niet vol doende verduisterd. Er zijn nu eenmaal menschen, die slechts door een zware geldboete of door een voorbeeldige ge vangenisstraf kunnen leeren, wat hun aan sociaal gevoel ontbreekt. De voort durende Engelsche luchtactie vormt een gevaar voor de eigendommen en zelfs de levens van Nederlanders op tal van plaatsen. Daar de vliegers bij voorkeur in het donker van de nacht komen, kan iedere streep licht, die door onoplettend heid of misdadige onverschilligheid naar buiten uitstraalt, een aantrekkingspunt vormen voor de zich graag naar grond- gegevens orienteerende piloten. Men haalt dus als het ware het gevaar met de eigen lamp naar zich toe. Wij willen het gevaar niet ernstiger voorstellen dan het is. Maar voorzichtig heid is nog altijd de moeder van de por seleinkast en die voorzichtigheid eischt, dat er goed verduisterd wordt. Als gij het dan niet voor u zelf doet, doe het dan voor uw buurmanen wie niet leeren wil, moet dan nu in vredesnaam maar eens geducht voelen. DE K.VV. 65 OP DE RAZENDE BOL. De schipper dacht, dat hij bij Egmond zat, maar voer op de reede van Texel. De raad voor de Scheepvaart te Am sterdam onderzocht de oorzaak van de stranding van de motorlogger „Volhar ding", K.W. 65 op 7 November 1939 op de Razende Bol. De schipper van de log ger werd op schuldvraag gehoord. Hij verklaarde, dat hij op 30 October met een groote vloot visschersvaartuigen IJmuiden had verlaten om haring te gaan visschen. De schepen hadden een Z:W.- bries gehad, waardoor een sterke stroom uit het Z.W. was ontstaan en de heele vloot uit de koers was geraakt. De schip per had door looden op 7 November een gegist bestek gemaakt. Hij aanvaardde de thuisreis en bereikte de kust, volgens zijn meening bij Egmond. Het was mistig en het motregende, zoodat het zicht zeer slecht was. Het weer klaarde even op en toen bleek hem, dat hij niet bij Egmond maar op de reede van Texel zat. Bij zijn poging om weer naar volle zee te gaan, liep het schip vast op de Razende Bol. Het kon later met sleepboothulp weer vlot gebracht worden. Het schip is toen naar de haven van Den Helder ge bracht. Later is het door het Noordholl. Kanaal naar IJmuiden teruggekeerd. Na het verhoor was het woord aan de inspecteurgeneraal voor de scheepvaart, die de meening was toegedaan, dat de schipper fouten heeft gemaakt, welke de stranding hebben veroorzaakt. De raad zal later uitspraak doen. EXCURSIE langs de proefvelden van de Bedrijfsvereeniging. Voor deze excursie was, allerlei omstan digheden in aanmerking genomen, weer flinke belangstelling. Het mooie weer lok te weliswaar uit tot een tochtje over het eiland, maar zal aan de andere kant ook oorzaak zijn geweest, dat verschil lende leden, die van plan waren de reis mee te maken, aan het hooien zijn ge raakt. Er waren plm. 50 deelnemers, on der wie een leeraar van de Landbouw school te Schagen als vertegenwoordiger van de Rijkslandbouwconsulent, die ver hinderd was persoonlijk aanwezig te zijn. Te ongeveer kwart over tien kwamen de deelnemers samen op het bedrijf van de heer Leber in de Eierlandsche polder. Hier werd allereerst het gerstrassenproef- veld bezichtigd. De Vereeniging vergelijkt hier 6 gerstrassen, w.o. 5 bekende rassen en één nieuwe variëteit van het Centraal Bureau. Speciaal aan deze laatste soort werd bijzondere aandacht geschonken, daar zij allerlei goede eigenschappen ver toont. De forsch-ge bouwde aar verschijnt wel een week eeraer dan bij de meeste andere rassen, wat van belang is op lichte droge gronden. Het komt ons voor, dat op de zwaardere gronden kans op le gering zal bestaan. Het valt dadelijk op, dat alle soorten dit jaar een behoorlijke lengte krijgen dank zij de regen, die we dit jaar telkens op tijd kregen. Onverwacht oponthoud. We waren nog maar nauwelijks uitge keken op dit proefveld toen we werden opgeschrikt door twee Duitsche militairen die ons vroegen, of wij voor deze excur sie ook de toestemming van de Inselcom- mandant hadden. De organisatoren van deze excursie hadden niet begrepen, dat ook voor een dergelijk uitstapje vergun ning noodig was. Daar stonden we. Twee heeren, die beschouwd werden als de lei ders, werden per auto naar de comman dant van 't vliegveld gebracht, maar kon den ook hier geen toestemming verkrij gen om de excursie voort te zetten. Eerst nadat de grootste helft der deelnemers naar Den Burg was vervoerd en de In- selcommandant begrepen had, welk vleesch hij in de kuip had, konden we onze reis vervolgen. Het moge voor an dere vereenigingen, die een uitstapje wil len organiseeren, een voorbeeld zijn. GIFTEN WITTE KRUIS. N. N., De Waal f2.—. J. V O'schild f 1.50. BLOEMENKEURING HAARLEM. In het verslag van de 24 Juni te Haar lem gehouden bloemenkeuring lezen we: Zeer interessant was de inzending lelie bloemen van de heer J. S. Dijt te Texel, waarin de amberbruin gekleurde Mar- kanzaailingen als Miss Willmot en G. F. Wilson hun fraaie, pyramydale trosvorm toonden. Het zijn producten van een krui sing tusschen Lilium Hansoni X Lilium Martagon Alba, welke ongeveer 30 jaar geleden door de firma C. G. van Tubber- gen werd uitgevoerd en waaruit meer dere uniek gekleurde aanwinsten zijn ont staan, welke thans in de handel zijn. De bekende lilium Hansoni was mede in pri ma kwaliteit aanwezig en haar levendig oranje-gele kleur en sierlijk neerhangen de kelken geven aan dit soort een voor naam cachet. Hobaho. GERUCHTEN. Ik heb eens gelezen van een Hollandsch boek, dat in het Duitsch werd vertaald, van het Duitsch in het Engelsch, van het Engelsch in het Fransch en van het Fransch weer in het Hol landsch. De Hollandsche schrij ver kende toen zijn boek niet te rug. Zoo gaat het nu ook met geruchten. TEXELSCHE ZWEMVEREENIGING. Ook de weer! zwemlessen beginnen Het steigertje staat en het vlotje is ook weer ter plaatse gebracht. Door de heer L. Weijdt werd een practische tee- kening ontworpen voor de steiger en le den-timmerlieden en -smeden zorgden voor de rest, waarvoor het bestuur hen zeer erkentelijk is. Het ziet er solide uit, was de algemeene indruk. Maar.... de kosten zijn weer toegenomen, zoodat het bestuur verzoekt zooveel mogelijk toetre ding van leden, en hun die lid waren, vooral voor dit kleine bedrag niet hun lidmaatschap op te zeggen. Ook de dona- teurskaarten worden binnenkort aangebo den en er wordt ook nu weer op de ge waardeerde steun van onze donateurs ge rekend. Maandag 1.1. werd door de badmeester met het geven van zwemlessen een aan vang gemaakt. Gelegenheid om zich op te geven bestaat iedere dag aan de Schans of bij het bestuur. Ouders, die hun kinde ren zwemmen willen laten leeren, geven dat spoedig op. Aan het eind van het sei zoen behalen de leerlingen bij ernstig oefe nen hun diploma. Maar geregeld oefenen blijft de boodschap. L. Naar de roggeproeven. De goede stemming was door dit voor val wel wat verstoord, maar nadat we allen weer bij elkaar waren en onze ton gen weer mochten gebruiken (zwijgen bleek voor verschillende deelnemers een zware straf), ging de reis naar de rogge proeven op Bland en Berg en Weilust. Onderweg hadden we gelegenheid op te merken, dat de gewassen in de Eierland sche polder er goed voor staan. Dat de Petkuser-kortstroo-rogge flink stikstof kan verdragen, zonder gevaar voor legering, bleek ons op de bedrijven van de heeren Dros en De Graaf. De grootste hoeveelheid stikstof bij Dros was 200 kg Kas. en 300 kg. chili, bij De Graaf 275 kg. Kas. en 275 kg. Zw. amm. Het valt dadelijk op, dat de aren op de zwaarst bemeste perceelen aanmerkelijk grooter zijn dan op de lichter bemeste. Met belangstelling wachten we het eind resultaat van deze proeven af. We had den hier ook gelegenheid op te merken, hoe grauwe erwten veel vatbaarder zijn voor allerlei ziekten dan de gewone groe ne erwten Een perceel Gruno rozijnerw ten van de heer Dros was sterk aange tast door fusarium. De groene erwten, die hier onmiddellijk naast stonden, wa ren er vrij van. Dat het een echt ritnaal- denjaar was konden we zien bij De Graaf. In een perceel bieten op oud bouwland hadden ze zoo huisgehouden, dat het grootste deel der planten verdwe nen was. Bij sommige planten vonden we 4 a 5 ritnaalden. De proeven op Propagatie. Van Weilust ging 't naar de Propaga tie, waar de vlasproeven van de Rijks landbouwconsulent liggen. Voordat we het land in gingen, werd eerst gegeten. Een bezoek aan dit bedrijf is in vele op zichten leerzaam. We hebben hier volop gelegenheid om te zien wat met een goede bewerking en bemesting van het land is te bereiken. We zagen een perceel karwijzaad, dat er veelbelovend voor stond. Van hoeveel belang het is om aard appelen, die voor pootgoed worden be stemd, vroeg te rooien liet de heer Dros ons zien aan een perceel Eigenheimers, waarvan de poters voor een gedeelte groen werden gerooid en voor de rest toen de aardappelen rijp waren. In het eerste deel zoo goed als geen zieke planten, in het overige gedeelte heel veel. Op dit bedrijf vinden we één van de LICHTPUNTJE Zoo ooit, dan leeren wij thans wel Het leven te waardeeren En elke dag, die ons gewordt. Als een geschenk te eeren. We dachten, deden, leefden steeds Alsof het zoo behoorde, Zoodat het mooie leven zelf Ons haast niet meer bekoorde. We hadden ruzies onderling, We schepten ongenoegen, We braken hier wat af, terwijl We elders schotjes sloegen. Nu voelen we hoezeer we op Elkaar zijn aangewezen, En zien we, dat die buur of vriend Zoo kwaad niet schijnt te wezen. Ach, 't leven kan zoo heerlijk zijn, Terwijl we 't vaak verknoeien En zuchtend onze weg betreen In zelfgekozen boeien. Dat dan de nood van deze tijd Ons dit mag doen gevoelen. Dan heeft, Goddank, 't zwaarste leed Toch ook nog zijn bedoelen. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. J. V-, O'schild f 1.50. RIJWIELPLAATJES. We vestigen er de aandacht op, dat wielrijders sinds Maandag j.l. weer voor zien moeten zijn van een belastingplaatje. Tot 1 Augustus zijn zoowel de oude als de nieuwe plaatjes geldig, van 1 Augus tus af alleen die voor 19401941. HOOI OOGST IN VOLLE GANG. Op vrijwel alle bedrijven is de hooi oogst in volle gang. Het is een best hooi jaar, veel beter dan 1939. Vruchtbaarder, groeizamer periode kon niet worden ge- wenscht. De hoeveelheid hooi. welke thans geoogst kan worden, laat die van het vorige jaar ver achter zich. Maar. we zullen er niet mee verlegen zitten. Voor Februari zal er, zooals eenige tijd geleden werd bekend gemaakt, geen krachtvoer te verkrijgen zijn. De hardnek kige winter sleepte vrijwel op elk bedrijf het hooivak leeg. Dat gebeurt niet ieder jaar! Men heeft vaak nog over en de dieren weten daar volgend seizoen ook wel weg mee. De hooioogst is in volle gang, dit jaar minstens tien dagen eerder dan in 1939. Het is van belang, dat men hooi met een zoo hoog mogelijk eiwitgehalte krijgt. Er is dit jaar daarom meer stikstof gestrooid om een betere kwaliteit te oogsten. J LEKKER KOKEN leert U, wanneer U zich een kookboek aanschaft in BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 zeven perceelen Roode Star aardappelen, die dit jaar in ons land werden goedge keurd. Bij de vlasproeven kwam duidelijk aan het licht, dat het eene ras veel gemakke lijker legert dan het andere. Linkopis was zeer sterk gelegerd. Overigens ver toont dit ras zeer goede eigenschappen. Het heeft een vroege grondbedekking, krijgt een flinke lengte, is niet te grof en heeft een minder zware kop dan Concur rent. Het ras Resistenta bleek zijn naam eer aan te doen, want we zagen hier- dat dit ras werkelijk onvatbaar is voor brand. De stikstofbemesting van dit perceel vlas (300 kg. per h.a.) was voor dit jaar wat te zwaar. We zien in de Eierland sche polder verschillende perceelen vlas, die te zwaar zijn. Algemeen is men van oordeel, dat de korte groeitijd een wat slap gewas heeft gekweekt. Op Padang. Op Padang vergelijkt de Vereen. 15 wintertarwerassen. Al deze rassen heb ben de strenge winter goed doorstaan, maar in voorkomen is er nogal eenig ver schil te zien. Een bijzonder vroeg soort is Schlanstedter frueh. Dit ras staat zeker wel tien dagen eerder in de aar dan de meeste andere soorten. Ook verder ver toont dit ras goede eigenschappen. Een goede indruk kregen we ook van de kruising Wilhelmina X Millioen. Een flin ke goed gevulde aar en ook het stroo lijkt zeer stevig. Van de nieuwste soorten noe men we C.L.A., een ras dat eveneens uit blinkt door forschheid en stevigheid. Dc nieuwste machines. Op Padang kregen we ook gelegenheid verschillende moderne landbouwwerktui gen te bekijken. Uit alles blijkt, dat we hier te maken hebben met een zeer hoog staand bedrijf De nieuwste machines wor den hier gebruikt. We noemen een vlas- plukmachine, een zeer breede kunstmest strooier, sproeimachines voor het dood spuiten der aardappelen en een aardap- pelrooimachine. Aan de Doodemansweg. Van Padang gaat het naar Den Burg. Op het proefveld aan de Doodemansweg kunnen we zien, welke gewassen met succes geteeld kunnen worden op ge scheurd grasland. We vinden er verschil lende haver-, gerst-, erwten- en tarwe- rassen en het blijkt, dat al deze gewas- 28 JUNI 1914. Een historische datum in de wereldge schiedenis, waaraan misschien weinigen in het tegenwoordig rusteloos verschieten der tijden zullen hebben gedacht. Op 28 Juni 1914 viel de toenmalige Habsburg- sche troonopvolger, Franz Ferdinand van Oostenrijk, onder de moordende kogels van Princips te Serajewo. Ook zijn ge malin, die met hem in hetzelfde rijtuig zat, werd doodelijk getroffen. Dit feit was als een brandende lont bij het bus kruitvat. Evenals in September van het vorige jaar was de spanning tusschen de volkeren van Europa tot het uiterste ge stegen en was er alleen nog maar een directe 'aanleiding noodig. Een ongeloof lijke opschudding werd in Weenen ver wekt, waar Frans Josef, de grijze koning- keizer, regeerde. JSr moest voldoening worden verschaft en de eenige belang rijke vraag der Oostenrijksche diploma tie en dynastie was nog slechts, hoever Oostenrijk ten opzichte van Servië kon gaan, zonder Rusland aanleiding te ge ven om ook naar de wapenen te grijpen. Graaf Berchtold, de toenmalige Oosten rijksche kanselier, wenschte Servië on schadelijk te maken en rekende er op, dat Duitschland zijn bondgenootschappe lijke verplichtingen zou nakomen. De 23ste Juli zond Oostenrijk een ultimatum aan Servië, waarvan de termijn 25 Juli afliep. Eind Juli, begin Augustus stond Europa in vuur en vlam. Men kent het verdere verloop der gebeurtenissen, die tot de wereldoorlog voerden en die na 22 jaren tot de huidige botsing aanleiding gaven, waarin de overwonnenen van toen hun revanche hebben genomen, die tevens, naar we mogen hopen aldus de Haagsche Post, waaraan wij dit stukje ontleenen het aanzien zal geven aan een betere wereld. Wij belasten ons gaarne met de uitvoering van uw drukwerk: BRIEFPAPIER REKENINGEN KWITANTIES ENVELOPPES PROGRAMMA'S ENZ., ENZ. Daar wij over modern materiaal beschikken en aan uw opdracht alle zorg besteden, kunt U van keurig werk verzekerd zijn. En daar komt bij, dat wij een uiterst lage prijs berekenen. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. sen zich goed thuis voelen op deze gron den. Vooral de haver staat er buitenge woon goed voor. Wat is de beste zaaitijd voor bieten? Voor dit jaar wordt deze vraag op het proefveld duidelijk beantwoord. De vroegst gezaaide bieten staan er verre weg het beste voor. Dat vroege aardappelen op nieuw land geen stikstof noodig hebben, blijkt. Hoe wel er geen hand stikstof op kwam, staan ze royaal. Dat bieten op nieuw land nog wel dankbaar zijn voor een kaligift, laten ons de bemestingsproeven zien. De strook met kali is er gemakkelijk uit te halen. In de haver en gerst is van het verschil in bemesting mets te zien. Voeraardappe- len kunnen met succes geteeld worden op gescheurd land. Verschillende rassen wor den hier vergeleken. We raden belangstellenden aan eens een kijkje te nemen op dit proefveld. Er is heel wat te zien. Een interessante bemestingsproef ligt in de onmiddellijke nabijheid van dit proefveld. Op een perceel hooiland van de heer Jac, Roeper is Granumix ge strooid tegen 500 kg. per h.a. Een gedeel te van 5 are is onbemest gebleven. Het verschil is frappant. Onder de deelne mers was er dan ook geen verschil van meening over het antwoord op de vraag: Is kunstmeststrooien wel rendabel? Met het oog op de voedselvoorziening van ons land zijn dergelijke proeven van groot belang. Tenslotte bezochten we de weideproef aan de Laanweg. De heer Jac. Roeper, op wiens bedrijf deze proef genomen wordt, is er reeds van overtuigd, dat wanneer men op deze manier te werk gaat, het grootst mogelijke profijt van het beschikbare weiland heeft. Door deze kleine perceelen bereikt men, dat het melkvee telkens weer een nieuwe fris- sche weide heeft. De melkgift is regel matig. Zijn oordeel was, dat juist op Texel, waar het na weiden door schapen kan gebeuren, meer aandacht moet wor den geschonken aan het omweidsysteem. Het gaat er in de toekomst om, zooveel mogelijk voer te winnen van eigen be drijf. Het was voor de deelnemers aan deze excursie een leerzame dag. Wij hopen, dat de Bedrijfsvereeniging nog vele jaren de Texelsche boeren met voorlichting mag dienen.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1