4 WALA BLANKE TABAK ROODWAPEK' AO cent per lielf pond TERUGBLIK, De Courant-Nieuws van de Dag Vraagt uw winkeliei Vliegenvangers! totWikclijkfirid. Adverteer! ONTVOERD. S. TROMP Azn. HARLINCp Laat U het werk op Texel blijven DRUKKERIJTEXELSCHE COURANT 7 voor 10 cent. BOEKHANDEL PARKSTRAAT Voor reparatie aan alle werktuigen Deurwaarder PRINS VERDUISTERINGSPAPIER. BOEKHANDEL PARKSTRAAT Piano-, orgel-, vioolles T.deHoogh stallen, putten, schoor- steenen en andere met selwerken van een mooi figuur ais Voor ieder figuurtype v.a.3.& N.V. PH. VLESSING, den Bui si iiiiii 111111 mm mm min min min mm min Laat de vlag van Uw bedrijf ook in dezen tijd wapperen Het tempo van de geschiedschrijving is in onze tijd steeds maar sneller gewor den. Enkele jaren geleden, toen eens of een paar malen per jaar een voor die tijd schokkende gebeurtenis plaats greep, spraken wij al van een ongekend snelle geschiedschrijving. Echter, het tempo werd hoe langer hoe meer opgevoerd; de wereldschok kende gebeurtenissen volgden elkander met steeds grooter snelheid op en toen we na de groote veldtocht van 10 Mei schreven, dat de wereldgeschiedenis thans geschreven werd in weken, had den we er geen idee van, dat het nog steeds sneller zou gaan en dat de schok kende gebeurtenissen als het ware „ge fabriceerd" zouden worden aan de 'loo- pende band. Het toenemend tempo der geschied schrijving blijkt 't beste uit onderstaan de beknopte weergave van de voornaam ste gebeurtenissen: Maart 1938: Duitschland lijft Oostenrijk bij het Derde Rijk in. Maart 1939: De staat Slowakije wordt zelfstandig en Bohemen en Mo- ravië worden als protectoraat onder Duitschland gesteld. April 1939: Italië voegt Albanië bij zijn rijk. Sept. 1939: Duitschland verovert in 18 dagen Polen en verdeelt het met Rusland. Sept.Oct. 1939: Rusland bezet strategi sche punten in Estland, Letland en Litauen. Maart 1940: Rusland kortwiekt Finland. April 1940' Duitschland bezet Denemar ken en een deel van Noorwegen en heeft begin Juni ook dit land volkomen in zijn macht. 10 Mei 1940: Duitschland begint de groo te opmarsch tegen Nederland, België, Luxemburg en Frank rijk. 14 Mei 1940: Nederland geeft zich over. 18 Mei 1940: België capituleert. 14 Juni 1940: Parijs valt in Duitsche han den. 17 Juni 1940: Het Fransche leger moet capituleeren. Men ziet: eerst ging het met jaren, toen met maanden en nu schrijven we al wereldgeschiedenis in dagen! Welke belangrijke data nog aan deze staat zullen worden toegevoegd, niemand kan het voorspellen, maar in belangrijk heid kan de capitulatie van Frankrijk als feit van strategische en politieke betee- kenis nog moeilijk worden overtroffen, of.... het moest zijn door de overgave van Engeland. Aan dit laatste bedrijf zijn we nog niet toe, maar ook zonder dat hebben de Duitsche wapens thans reeds op het vas teland van Europa een overwinning be haald, welke vooral naar het tempo haar gelijke in de wereldgeschiedenis niet kent. Frankrijk heeft de groote strijd slechts goed vijf weken vol kunnen houden. Dat feit zal het gemakkelijk maken, milder te denken over de capitulatie van Bel gië en Nederland. Maarschalk Pétain heeft door de ca pitulatie meer moed op de been gebrach' dan premier Reynaud, die het lot van zijn land zoodanig gekoppeld had aan dat van Engeland, dat hij desnoods het heele Fransche leger daaraan zou opge offerd hebben, om dan nog maar te zwij- gC" van het lot van de millioenen van de zwervende burgerbevolking. Dit besluit onteert Pétain evenmin als het neerleggen der wapens koning Leo pold of generaal Winkelman onteerd heeft, eer het tegendeel. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii|||||| FEUILLETON ||||||iiiiiiiinniiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiii!iiiiii»i|||||| 69.) Een nadere verklaring was geheel overbodig. Tommy begreep, dat men, in verband met de houding der bevolking, het zekere voor het onzekere wilde ne men en het volk, door een overhaast hu welijk, voor een voldongen feit zou stel- IIIIIIIIIHJ IN DE LACHHOEK AFDOEND. Kijk, nu heb ik mijn heg zoo ge snoeid, dat die nieuwsgierige buurman van me het wel laten zal steeds weer af te gluren, wat er bij mij gebeurt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN ZOO SCHREEF... ||||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH^ HAMBRO, oud-voorz. van het Noor- sche Storting (in de New York-Times): Het lot van Noorwegen was zoo snel bezegeld doordat de kustwachten in de nacht van de 9e April niet konden na gaan, of de op vele punten van de kust verschijnende schepen van Fransche, En- gelsche of Duitsche nationaliteit waren. In Kristiaansand had de plaatselijke be velhebber bericht gekregen van de a.s. komst van geallieerde torpedo jagers. GARVIN, in The Observer (Engeland): Uit het feit, dat Hitier de Hongaarsche ambities remt, blijkt duidelijk, dat zijn oogen op het Westen gericht zijn. Wat verspert Hitier de weg Niet anders dan wat Napoleon de weg versperde, n. 1. de Britsche weerstand Het eerstvolgend doel van Hitler is een massa-aanval op Groot- Brittannië. Hij moet zeer spoedig met de aanval beginnen. Wanneer wij ons dit niet steeds voor oogen houden zijn wij idioten en wel veroordeelde idioten. IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIIIIII WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN Illlllllllllllllllllllllllllllllllll ENGELAND. Alle in Engeland wonende Neder landers van 2035 jaar zullen onder de wapenen worden geroepen. ITALIË In de Italiaansch-Britsche zeeslag bij de Balearen verloren de Engelschen 128 man; 23 werden gewond. Zoo ver tellen personen, die de ontscheping te Gibraltar bijwoonden. GRIEKENLAND. Een Grieksch houtschip vloog aan de W. kust der Vereen. Staten, naar uit Seatle werd gemeld, in de lucht na het uitbreken van brand. Griekenland ver loor nu al 15 schepen sinds 1 Juni. BELGIE Volgens gevonden Fransche docu - menten hadden de Fransche troepen in Belgie er o.m. voor te zorgen, dat zij de vijand zooveel mogelijk ophielden. Zoo mocht b.v. niet geaarzeld worden in een dorp verscheidene huizen in de lucht te laten vliegen wanneer de vijand daardoor tijd zou verliezen. De vroegere hoogste militaire rech ter, Ganshof van der Meersch, en de voormalige directeur van de veiligheids politie, De Foy, werden gearresterd. Zij zouden verantwoordelijk zijn voor de aanhouding en mishandeling van duizen den Belgen, Duitschers, Italianen e.a. In Frankrijk zouden nog een millioen Bel gen, meest vluchtelingen, zijn en ook nog tienduizenden Belgische soldaten. DUITSCHLAND Engeland beweert, dat het te Em- den belangrijke militaire doelen bom bardeerde Volgens Duitschland echter vielen er 40 bommen, die slechts twee woonhuizen vernielden en andere bescha digden. Vijf burgers werden gedood en 16 gewond. Een ongewapend, van kenteekens (roode kruisen) voorzien Duitsch ambu lancetoestel werd door een Britsch vlieg tuig beschoten. Het moest op zee dalen. De inzittenden bereikten na 23 uur met hun rubberboot waann ze ook nog on der vuur werden genomen de Kanaal eilanden. Duitschland verloor van 23 Juni tot 12 Juli 47 vliegtuigen, Engeland 223. Vol gens de Engelsche propaganda echter zou Duitschland minstens vijfmaal zooveel ma chines verloren hebben als Engeland. In Duitsche fabrieken zou volgens de Engelsche propaganda 21 uur per dag gif gas worden bereid. Duitschland noemt dit bericht verzonnen en waarschuwt Enge land bij voorbaat. len. Bevend over al zijn ledematen stond Tommy daar, terwijl hij nu eens zenuw achtig zijn handen in zijn zakken stopte, dan weer door zijn haar streek. Neen, neen, dat is onmogelijk! barstte hij uit. Het is de zuivere waarheid, verze kerde Cyrus hem. Door een truc, door verraad heeft prins Karei ons onze prin ses ontstolen.... Zijn stem brak. Maar hoe ben je daar achter geko men? haastte Tommy zich hem te vragen. Vanmorgen, heel in de vroegte ver liet ik mijn huis om een geheime verga dering de revolutionnairen bij te wonen. Wij hadden een heel moeilijke taak te vervullen; we moesten de verloving der prinses onder het volk bekend maken en hen ervan overtuigen, dat de regent hierin de hand gehad had met de bedoe ling ons aan handen en voeten gebonden aan onze oude vijanden over te leveren. Gelukkig liep alles heel vlot van stapel. Het volk stond als één man achter ons en beloofde alle mogelijke steun bij onze pogingen om ons van de verrader de tiran te ontdoen. Maar. Niet op de zaak vooruitloopen viel Cyrus hem in de rede, ik weet, wat u zeggen wilt, maar dat komt straks. Wel nu, omstreeks de middag kregen wij de boodschap, van Antonio, die door zijn werk de heele dag aan het paleis gebon den is, dat de prins een tochtje was gaan maken met de prinses en dat het zaak was onze oogen goed de kost te geven. De prinses had namelijk als haar wensch te kennen gegeven, dat zij graag 'n ritje door de stad wilde maken, om te trach ten het volk met haar verloving te ver zoenen. Maar zij vielen noch in de bin nenstad noch in de buitenwijken ergens UIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiUHJI llllll BINNENLAND ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^^ Te Deurne is de boerderij H.M.Z. met arbeiderswoning in vlammen opge - gaan. Inboedel deels gered. Verzekering dekt de schade. Beverwijk. Een slecht aardbeien jaar was het. Ruim een week eerder dan vorig jaar was het met plukken gedaan. Omzet aan de veiling plm. 400 duizend gld, vorig jaar plm. 500 duizend. En dat ondanks de vrij goede prijzen. Tusschen Meppel en Zwolle is een auto met vier marechaussees in volle vaart door onbekende oorzaak tegen 'n boom gereden. J. B. uit Assen werd zwaar gewond, de anderen licht. Eindhoven. In de Edisonstraat werd een kinderwagen met een kind door een dronken chauffeur aangereden. Het kind werd uit de wagen geslingerd, de wagen werd in tweeën gebroken. De dader kreeg procesverbaal. Te Eindhoven is A.v.d.K. uit St.- Oedenrode met zijn Opel met 60 K.M. vaart over de kop geslagen toen hij 's avonds om half twaalf een vrachtauto, welke links op de weg stond, te laat zag. De man is in hoogst ernstige toestand opgenomen. Van zijn auto is niets meer heel. De vrachtauto is zwaar beschadigd. Te Maastricht werden ten behoeve van doortrekkende Duitsche troepen ge plaatste borden door onbekenden ver nield of weggenomen. De Comm. van Politie waarschuwt hiertegen met klem omdat men zichzelf niet alleen aan zeer zware straffen blootstelt, maar ook de taak van het gemeentebestuur nog be langrijk verzwaart. Illll|lllllllllllllll!lll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll|||||| Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater. IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ DODGE CITY. Een film uit het oude, onrustige Ame rika, uit de tijd, dat het spoorwezen nog in de kinderschoenen stond, de tijd, waarin benden streken terroriseerden en dank zij hun snelle paarden en onbe schrijfelijke rijkunst steeds weer aan de Sheriff en zijn helpers wisten te ont snappen. Zij stonden voor niets, ze wa ren onverschrokken en duldden geen ge zag. De schrik van het plaatsje Dodge City, ver van groote steden als Chicago, was Jeff Surrett, die tezamen met zijn handlangers als Yancey en Munger, speelholen exploiteerde en tevens groote invloed uitoefende op de veehandel. Hier lagen ook onafzienbare farms met hun tallooze runderen. Wade Hutton, leider van zoo'n veetransport, beschuldigde de bendeleider Surrett een veehouder te hebben laten vermoorden. Wade waag de zich hiermee op uiterst gevaarlijk terrein, in avonturen op leven en dood. De bevolking riep de hulp van Wade in. Deze aanvaardde het Sheriff-schap, ten einde de misdadigers-wereld, welke met de dag grooter verschrikking bracht, aan banden te leggen. Samen met de bekoorlijke Abbie (Oli via de Havilland) werkt Wade aan de opsporing van de gevaarlijkste handlan ger, Yancey. Deze wordt gearresteerd en Wade stapt met hem in de trein, waar mee hij naar de gevangenis zal worden overgebracht. Maar Surrett en zijn man nen overvallen de trein. Het komt tot een verwoed gevecht met de bende. De misdadigers probeeren, wanneer de trein vaart vermindert, met Yancey de vlucht te nemen, nadat ze de wagon van Wade in brand hebben gestoken! Wade weet zich te bevrijden, vindt een geweer en legt de wegsnellende schurken een voor een neer. Dodge City is nu gezuiverd. Wade is een gevierde man, voor wie men niets dan ontzag heeft. Toch is hij nog te treffen. Door wie? Neen, laten we dat niet verklappen! Een prachtige film is het, waarin ons de roerige tijd van het oude Amerika door regisseur Michael Curtiz beroemd uit Robin Hood e.d. op meesterlijke wijze geschilderd wordt. te ontdekken. Dit maakte ons ongerust. Twee uur later kregen wij bericht, uit Laconia, ongeveer twintig mijl hier van daan, dat de prins op weg was naar Waldenheim. Dit is een oud kasteel, bijna een ruïne, op vijf mijlen afstand van La conia gelegen, hetwelk door de koning van Toscanie als toevluchtsoord gebruikt wordt als hij in de bergen jaagt. Dus Tommy liet hem niet verder spreken. Ik weet genoeg, zei hij. Je hebt net nog even tijd, vervolgde hij, op zijn hor loge kijkend, om aan het hoofdkwartier te laten weten, dat wij vertrokken zijn. De prins is natuurlijk toen hij ons bevel kreeg om binnen vierentwintig uur het land te verlaten, bang geworden en heeft de prinses overgehaald met hem in Torsica te trouwen; misschien heeft hij haar wel gedwongen, hem te verge zellen. Wij zullen de prinses voor dit huwelijk behoeden. Maar denk aan het gevaar, dat u loopt, merkte Cyrus op. Als u prins Ka- rel in zijn eigen land achtervolgt, zal men u in een val lokken, waaruit u nim mer meer levend ontsnapt. Tommy lachte overluid. Hij was niet geneigd aan de gevaren te denken, die op zijn weg zouden kunnen opdoemen Hij leefde en Natalie leefde. En met de beste wil van de wereld kon hij niet inzien, dat zich tusschen hem en haair op de weg naar Waldenheim iets zou kun nen stellen. Tot Cyrus plots overeind sprong. Kom, vooruit, beste kerel, riep hij uit, red haar, als je kunt. Hij greep zijn hand. En als je hulp mocht noodig hebben, ben ik je man. Onmiddellijk begonnen zij hun plan te ontwikkelen. En de gedachte, dat er nu een beslissende daad zou gesteld wor- OPQEHICHT 183 Oi 'el tijd treft VLUG NET LAGE PRIJS. NIEUW MATERIAAL GROOTE PAPIER- EN LETTERKEUS. Aanplakbiljetten. Adreskaarten. Bonboeken. Briefkaarten. Briefpapier. Catalogussen. Circulaires. Convocaties. Diploma's. Doorschrijfboeken. Enveloppes. Etiquettes. Geboortekaarten. §f Graf linten. Kwitanties. Labels. Ondertrouwkaarten j Programma's. Plakadressen. Prijskaarten Prijslijsten. Periodieken. Prospectussen. Reglementen. Rekeningen. Raambiljetten. Reclamecartons. Reclamebiljetten. Rouwcirculaires. Rouwkaarten. Strooibiljetten. T oegangsbewijzen. Verlovingskaarten. Visitekaarten. Waschlijsten. Winkelbonnen. maa te li nog ven slee war dan late lanj gee tel i. }ru ;ch 5nin kw doe Go! te en wa zul voi hoi HET ADRES G. DE WIT, Smederij Den Hoorn. Tel. 1 Onderdeden voor maai- en hooibouw- machines, zoowel als voor zelfbinders hoi.den wij steeds in voorraad. houdt Maandag van 11—2 uur zitting in hotel „De Lindeboom". Verkoopingen. Behandeling van pacht zaken. Incasso's. 1.20 M. breed, per meter 15 cent. Den Burg. Einddiploma Koninklijk Conservatorium Den Haag Stationsstraat 5, den Helder Schildereind 47. Maandag-ochtendbladen d 5 ct. zoolang de voorraad strekt. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Het is nu weer de tijd om uw in orde te laten maken. Wendt u hiervoor tot W. J. BOON Wz., Koogerweg 13, Den Burg. den, had op hen beiden een hoogst op wekkende invloed. Voor Tommy ging het er voornamelijk om, of hij nog op tijd zou komen, om Natalie voor haar zelf opoffering te behoeden of hij nog in staat zou zijn een gedwongen huwelijk te voorkomen. De storm barstte in al zijn woede los. Een kwartier lang stroomde er een regen neer, alsof er een wolkbreuk plaats had, vergezeld door bliksemflitsen en donderslagen, die het oude paleis opzijn grondvesten deden schudden. Het nood weer leek een somber voorteeken, dat onheil voorspelde. Toen de bui voorbij was, strekte zich over het geheele land een dikke, grauwe lucht uit. In een ge stadig neerplassend regentje trokken Tommy en de hotelier op hun avontuur lijke onderneming uit. Tommy vond het gewenscht om alle mogelijke verdenking verre te houden, de noodige voorbereidselen te treffen, of hij inderdaad gevolg gaf aan de eisch van de regent om het land onverwijld te verlaten. Hij betaalde zijn rekening aan de hotelhouder en nam een klein handvaliesje met zich mee. Daar de koetsier, die hem moest rijden, stomdron ken in een hoek van de herberg lag, be sloot Cyrus zijn gast zelf naar het station te rijden. Daar stak op zichzelf niets bij zonders in, maar voor Tommy lag er wel iets grappigs in het feit, dat hij op weg was naar een trein, die hij vastbesloten was te missen. Aan het station gekomen, bleek, dat het miniatuurtreintje heele- maal niet van plan was die dag te ver trekken. (Wordt vervolgd.) Elegance en charme geeft U het WALA corset. 622 In rose satlnstof F 5 In rose of zalm kleur doorgeweven //q broche (No. 624)F. O cl Zijslulüng, In den rug met veter j' Inkoopcombinatie „Nederland". .S lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiilllll VAN DE BOEKENPLANK. MIN ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiJii/i/frf'iiiiiii!illiiiiiiiii]||iiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiii!j||||[ Aanpakken! Een hartekreet van a jonge Nederlander, door J. Linthor A Homan. 32 blz. f 0.40. Op de grens van twee werelde; door H. Colijn. 32e duizendtal. 53 b! f 0.90. Aarde en wereld in ruimte en t W Een uiteenzetting voor iedereen, da G. v. d. Berg. Met 25 ill. en 30 teekeni gen. 365 blz. f 2.75, geb. f 3.50 Zijn onze kinderen musical Handleiding voor het onderzoek naar <3 muzikale aanleg. Voor ouders, muziet a leeraren en onderwijzers, door Jan Kej zer. 104 blz. f 1.50. De Huisvrouw van 1940, door E.. JonkheidPeereboom. Bezuinigen. Ga; i Electriciteit. Water. Recepten voor koi I fie- en thee-extracten. Suiker. Restjes. In I maak. Kleeding. Verwarming in ons I Huis en tuin. Vitamines <~.iz. 52 bl "TJ De „Waterhoentjes", door Joh. 1 Kuiper (serie romans vtjor oudere meic r jes), 189 blz geb. fl.9J. h- BOEKHANDEL PARKSTRAAT - TeJ.l HYGIENE EN VEILIGHEID 220. DOOR ZONNESTEEK bewust' loos geworden? Patiënt in de schaduv brengen, borst ontblooten, frissche luch toevoeren, met een krant b.v. Verkoel# de compressen op het hoofd leggen. T ledematen wrijven met jenever of'bi^nb dewijn, in de richting van het hart. -1 ARTS.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4