«v KNIPPATRONEN TEXELSCHE COURANT EENVOUDIGE HANDWERKEN VAN STOFRESTEN TWEEDE BLAD - ZATERDAG 27 JULI 1940. Texelsohe Berichten OPENBARE VERGADERING N.S.B. De openbare vergadering, uitgeschre ven door de Nationaal Socialistische Be weging en Dinsdagavond in Pen's Zaal gehouden, was slechts matig bezocht. De vergadering werd geopend door de heer C. Wonder, die in het bijzonder welkom heette de heer Spelt, van Hoe velaken, die deze avond een propaganda- rede zou houden. De heer Spelt, hierna het woord ver krijgende, zeide, dat men niet moest den ken deze avond een redenaar te hooren Een redenaar ben ik niet, zei hij, maar wat ik zal zeggen, wordt gesproken uit overtuiging. Want ik ben geen lid van de beweging geworden om allerlei bij oogmerken, maar omdat ik van mijn jongensjaren af gevoeld heb, dat het deze kant uit moest. Ik heb gevoeld, wat er leefde onder ons volk en de volken om ons heen. Het nationaal socialisme leefde reeds in vele harten. Het nation, soc. be doelt de belangen van het heele volk te behartigen en niet van de enkeling; niet het belang van het kapitaal, maar van de werkers, van de boeren en de arbei ders. Of ons volk nog toekomst heeft, hangt af van het feit of wij onze taak begrijpen. Het schijnt helaas, dat velen in onze tijd nog hoorende doof en zien de blind zijn. Zij begrijpen de teekenen der tijden niet. Zij zien niet, dat het oude is uitgeleefd en dat het nieuwe on herroepelijk komt. Uit dit nieuwe zal voortkomen een eensgezind Europa. Dit Europa zal bestaan uit twee groote deelen. Een noordelijk Germaansch deel en een zuidelijk Latijnsch gedeelte. In dat nieuwe Europa kunnen wij zijn de op één na sterkste loot aan de Germaan- sche stam. Een eensgezind Nederland van Duinkerken tot de Dollart, verbon den met het Duitsche broedervolk. Ik ben blij, dat hier vanavond ook Duitsche militairen in ons midden zijn, maar ik hoop, dat de tijd komt, dat zij weer in hun eigen land zijn. Heel velen gelooven niet of willen niet gelooven, aan dit nieuwe Europa. Dat komt, omdat ze gezworen hebben aan Engeland, dat de macht van het kapitaal verzekert. In het boek „Mein Kampf" van de Fuehrer worden de vijanden van het werkende volk heel duidelijk aangewezen. In ons land heeft de leider reeds vóór 8 jaar de richtlijnen aangegeven om het volk te bevrijden van de ketenen der slaver nij. Ik had gewenscht, dat «wij het natio naal socialisme zelf konden brengen. He laas is dit niet mogen gelukken. Onze vijanden hebben leering getrokken uit de ontwikkeling van het nation, soc. in Duitschland En men heeft ons op aller lei wijze bestreden. Eerst heeft men om ons gelachen. Toen wij groeiden kwam de angst en daarmee het eene verbod sa, het volk, leed armoede. Ik had deze winter een gesprek met een Duitsche soldaat, die mij zei: Eerst als de armoede nog grooter wordt, zal dit volk het na tionaal soc. aanvaarden. En op mijn spreekavonden heb ik steeds gezegd: Het nationaal soc. zal geboren worden uit bloed en tranen. En zoo is het uitgeko men ook De besten van ons volk heb ben er hun leven voor gelaten. En waar voor was dit noodig? Om de leiders ge legenheid te geven naar Engeland over te steken met het bezit van het Neder- landsch volk. Onze jonge mannen zrn gevallen voor een fictie. Wanneer de democratie hier nog 4 of 5 jaar de macht had behouden, was de armoede nog grooter geworden. Want een volk kan zich niet de weelde veroor loven, dat een derde of vierde deel niet arbeidt. Aan de vloek van de werkloos heid moet zoo spoedig mogelijk een ein de komen. Het zal moeilijk zijn om hen, die jaren lang geen werk hebben gehad, weer tot volwaardige arbeiders te ma ken. Maar het moet. Wanneer de regeering bijtijds haar taak verstaan had, zouden wij in staat geweest zijn onze neutraliteit te hand haven. Nu niet! De pers, die deels in joodsche handen was, heeft jaren lang ons volk tegen Duitschland opgehitst. Ons volk heeft het geslikt. En nog is het Nederlandsche volk pro-Engelsch. Het is voor mij een raadsel! Engeland, waarmede wij 5 oorlogen hebben gehad, Engeland, dat in het begin van deze eeuw onze volksgenooten in Zuid-Afrika heeft overweldigd. En met welk doel? Omdat de joodsche machthebbers belust waren op het goud en de diamanten. Maar de tijd komt, dat ook onze Zuid- Afrikaansche volksgenooten zullen be- hooren tot «ons land. Met de opwekking het nationaal socialistisch beginsel uit te dragen onder ons volk, besloot de heer Spelt zijn met gloed uitgesproken rede. In de pauze, die hierna volgde, werd gecolporteerd met het weekblad Volk en Vaderland en was er gelegenheid zich op te geven als lid van de nation, soc. beweging. Na de pauze werd de film van de on langs gehouden landdag der N.S.B. te Lunteren vertoond. Deze film gaf een indruk van de geweldige menschenmassa KAPITEIN SKITTLE EN DE BADGASTEN. 1. Kapitein Skittle meende een mooie manier gevonden te hebben om zijn lege portemonnaie wat bij te vullen, door zijn schip de Snorter als pleziervaartuig te verhuren. Hij stoomde dus naar de aanlegsteiger en nodigde een troepje jongelui uit voor een pleziervaart. na het andere. Wanneer de oorlog geen 4V2 dag, maar 4Vs week had geduurd, zouden wij allen in Engeland zijn ge weest of op de bodem der zee hebben gelegen. Dat geschiedde door hen die prat gingen op de vrijheid van ons volk En waarom? Omdat wij gezocht hebben de welvaart van ons volk. En wie waren onze grootste vijanden? De menschen van kerkelijke richting. Van de kansel af is ons volk vergiftigd. En het gebeurt nóg, achter de schermen. Nog worden wij uitgemaakt voor landverraders Ik ben zelf orthodox opgevoed en behoor rog steeds bij de kerk. Ik hoop het ook te kunnen blijven. En ik waarschuw al len om te laten groeien wat groeit. Er zal eenmaal van de geestelijke leidslie den verantwoording gevraagd worden over de wijze, waarop zij ons volk heb ben opgevoed. Wanneer zij hun taak verstaan hadden, was het nation, soc. er reeds lang geweest. Maar ze konden en wilden dat niet, omdat ze verbonden wa ren aan de een of andere politieke par tij. En hebben die partijen gebracht, wat het volk wenschte? Heeft de sociaal-de mocratie het gebracht? .Wel de democra tie, maar niet het socialisme. Dit hebben ze getracht te vernietigen door ons te vervolgen. Het is hun niet gelukt en het zal hen nimmer gelukken. Wanneer ons volk met vrijwillig het nation, soc. aan vaardt, zal het er toe gedwongen wor den door de Duitsche overheid. Daarom wil ik er de nadruk op leggen, dat we doen kunnen wat mogelijk is, om het nation, soc. ingang te doen vinden, om het tot groote krachtsontplooiing te brengen. Daaruit kan groeien een eens gezind vrij Nederland Eén als patroon, arbeider en middenstander. Illlllllllll VOOR DE JEUGD ||||||||||||- 2. Maar het jolige troepje had er geen zin in en begon Skittle en Boots voor de gek te houden. „Smeer 'm met dat wrak van je", riepen ze. „Wij willen niet ge zien worden op zoo'n stuk oud roest". Toen begonnen ze Skittle en Boots te gooien met appels en tomaten. (Wordt vervolgd.) Spr. is er van overtuigd, dat het nieu we Europa nationaal socialistisch zal zijn en dat ook in Engeland het nationaal socialisme ingang zal vinden. Want hier in ligt'z.i. de eenige uitweg. Wij hebben een tijd achter de rug, waarin het enke len heel goed ging, maar de groote mas- NIEUWE PRIJSRAADSELS. Ik verwacht jullie oplossingen van de laatste 10 raadsels niet later dan Dins dag a.s. Er zullen weer drie prijzen te winnen zijn. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. OOK EEN VRAAG. Ik las laatst een sprookje van een kik ker en een slang. De slang vroeg: Doe je mee? We gaan spoortreintje spelen. Ik zal de tunnel zijn en dan moet jij de trein wezenJe kunt begrijpen, dat de kikker in dat spelletje helemaal geen zin had. DAT IS MAKKELIJK. Daar hebben jullie misschien nog nooit aan gedacht, maar is dit niet een heel eenvoudige manier om je fiets te stallen? Je hebt er niets voor nodig dan een stok, die je stevig in de grond steekt. VRAAG EN ANTWOORD. die hier tegenwoordig was en van het enthousiasme, dat deze menigte bezielde. In zijn slotwoord dankte de heer Won der de aanwezigen voor hun aandacht. Hij sprak als zijn hoop en overtuiging uit, dat bij de vertooning van een vol gende film van de NSB de zaal geheel gevuld zal zijn. C. v. Gr. Daar kom je met zo makkelijk aan. Niet alleen vraagt het materiaal nogal wat geld, maar zolang we hier nog geen waterleiding hebben, zullen we de ketel boven open moeten houden en dan van tijd tot tijd de voorraad water moeten aanvullen. Wanneer je niet kunt gaan zwemmen is zo n inrichting een heerlijk bezit om je eens lekker op te frissen. Vraag: De Colorado-kever is genoemd naar. •uajeis 'uaaJOA J3P uappiui jaq ui jeejs uaa 'opEJop3 :pjooA\juy EEN DOUCHE. aol i .rhzw ZOMERBLOUSES Blouses nemen een groote plaats in het modebeeld in, hetgeen niet te verwonderen is, nu mantelcostu- mes zich niet al leen weten te handhaven doch een steeds groote- re rol spelen. Zoo wel de strenge tailleur als het sportieve costume stellen hun eischen en naar gelang van hel deel van den dag zullen de blouses min of meer kleed zijn. laatste wordt uitdrukking bracht door model, door mat. "riaal en garneering. men 1 's morgens een flanellen of vyella. wellicht ook een shantung overhemdblouse dragen, dan wordt dit zelfde model veel gekleeder en d*v leent zich zoowel voor 's morgens ils 's avonds als het van zijde ge maakt is. Drie ty pen van blouses domineeren, die wij op onze schets weergeven n.l. die met een lingerie- effect het gemo derniseerde over hemd- en de aan sluitende. SUCCES PATROON Prijs 25 cent. A 198. Blouse met borduursel aan hals en mou wen; kleine plooitjes ter verdeeling der ruimte aan halsdeel en figuurnaden aan onderkant. Korte mouwtjes met boven- ruimten. Patronen in de maten 40 t./m. 44 SUCCESPATROON Prijs 25 cent. A 199. Batistenblouse met glad stuk en om liggend kraagje. Ingehaalde ruimte aan A 198 A 199 A 201 weerszijden van de smalle bies, die te vens als sluiting dienst doet. Mouwen met opslag. Patronen in de maten 40 t./m. 44. SUCCESPATROON Prijs 25 cent. A 200 en A 201. Aansluitende blouse, die van katoen, friqué of cretonne gemaakt kan worden Ok effen linnen leent er zich voor b.v. bewerkt met cirkeltjes in den steelsteek Op weinig kostbare wijze kan mer. van effen en bedrukt katoen een ontbijtlaken vervaardigen, dat zeer origineel werkt Oo' linnen leent zich uitstekend voor dit doel, doch is wat duurder in aanschaffing. Gekleurdelappen onverschillig of ze ef fen dan wel met moesjes, bloemetjes, ruit jes. sterretjes of wat ook bedrukt zijn, worden als hulptroepen aangerukt en in eenvoudige motieven op hel effen maten aal gewerkt Men heeft twee patroontjes te teekenen b v een, die een gestagleerde hulp aangeeft en eer. ander met vijf schulpjes langs den buitenkant Deze wor den van stof nageknipt en met een zeer kleine omslagje opgeregen, daarna dicht langs de vouw met de machine opg?stiki of door middel van festonsteekjes beves tigd. Afwerken met rand in afstekende kleur. De steeltjes kunnen evenals de hartjes van effen materiaal zijn of wel in platte steek worden gewerkt b.v. met ccton perlé. Voor den tuinmeubels hebben we 's zo mers practische kussens noodig mei los overtrek, dat gemaakt kan worden van rood. geel of groen katoen of linnen in frissche kleuren. Om eenige onderbreking te geven b.v op rood 'n geel hart gewerkt mei roode feston steken langs den omtrek en ronde bloemen van coton perlé of groote dubbele kruis jes (koninginne steek). Een kussen als boven omschreven geeft de schets weer Ten slotte vestigen wij de aandacht op de Iheemuts, waarvan het overtrek zoowel van resten zijde als van katoen of van ga lon in verschillende kleuren kan worden uitgevoerd. Onderaan vindt men het knip- overzicht in c.m. aangegeven. Indien men restantjes galon wenscht te verwerken ook lint kan overhands aan elkander wor den gezet dan heeft men een lengte van 85 e.m. en een breedte van 11 c.m. noodig De buitenkant moet overeenstemmen met dien van het knippatroon, terwijl naar binnen toe drie uitnaden worden gestikt. Op hei effen middenveldje wordt met be hulp van het kruissteekoatroon het motief gewerkt, dat aan het geheel zoo'n apart effect verleent Men kan de kruisjes oo c'e eenvoudigste wijze over stramien werken, vaarvan de draden later worden ui'^e- haald Beide kanten worden op de zelfde wijze gemerkt, daarna vp*-uonden en op zij met een koord afgewerkt. Als aanvatter zijn drie lussen van hei koord gemaakt. Onderkant mei zoom afwerken. in verschillende kleuren of geborduurde moesjes. Aansluitend model met aangeknipte schoot, die in het midden achter een klok kend tusschenstuk heeft. Model, dat zich ook leent voor gezette dames. Patronen in de maten 4448. Onderaan ziet men dezelfde blouse met galon of zig-zag band afgewerkt. SUCCESPATROON. Prijs 25 cent. A 202 Moderne overhemdblouse met garnee- ring van smalle plooitjes aan bovendeel. Kleine schouderstukken en opgestikte bies met ruche. De laatste kan men uit prac tische overwegingen ook achterwege laten E"entue«l kan de bies tot de onderkant doorloopen, zoodat dan twee aparte voor panden ontstaan. Korte mouwen met opslag. Patronen in de maten 424446. öeslelzHres Hoi Praelisch Modeblad •ostbus 36. Den Haag giro 203203 Bij be lelling het verschuldigde bedrag in post 'egels bijsluiten of opzenden per postwis -eJ of per giro Wanneer jonge meisjer bij bevriende fa milies op bezoek gaan. zullen zij steeds een handwerkje mede moeten nemen, om zich hiermede onledig te kunnen houden wanneer oudere dames haar breiwerk voor den dag halen. 't Schip is lek, kapitein

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 5