TEXELSCHE COURANT 52ste Jaargang Woensdag 31 Juli 1940 No. 5467 DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten ONS BLOEMBOLLENBEDRIJF Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deedig tarief voor neringdoenden. TEXEL AARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald). ABONNEMENTEN: f 0.75 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. POSTREKENING no. 652. HOOGWATER (ter reede van Texel v.m.) (nam. ongeveer een half uur later.) 31 Juli 1 2 3 4 5 6 Aug 7,10 8,17 9,12 9,56 10.35 11.18 12,- Aan Zwembad De Schans een uur eerder. OP 31 JULI LICHT OP VOOR: RIJWIELEN en RIJTUIGEN 10.02 NAAR VERBODEN ZENDER GELUISTERD. Een gewaarschuwd man Ze hebben bij Van den B. de radio afgenomen! Wat zeg je? Hadden ze naar Enge land geluisterd? Wel nee, ik bedoel, dat ze de radio hebben afgenomen met een stofdoek. Dat doet iedere flinke huisvrouw toch op z'n tijd. Die zat er in. Maar nu geen gekheid. We mogen al leen maar naar onze Nederlandsche zen ders in het bezette gebied luisteren en verder naar Duitsche stations, of andere, waarop de Duitsche overheid goed vindt, dat we onze radio afstemmen. Een familie in Dedemsvaart vond, dat ze wel wat eenzijdig werd ingelicht op die manier en waagde 't er op, naar nieuwsberichten in de Nederlandsche taal van een der Engelsche zenders te luiste ren. Maar toen had je de poppen aan het dansen. Wie het aangebracht heeft, weten we niet. Het kan zijn, dat de Duitsche politie de boel heeft gecontroleerd. In elk geval: het hoofd des huizes werd op de bon gezet en z'n radio raakte hij wijt. En dan de boete.... een getal in guldens van vijf cijfers: honderd duizend gulden op z'n minst, staat er in de desbetref fende verordening; dat is meer dan de meeste Nederlanders in hun leven op de bank hebben staan. Niet naar een vreemde, verboden zen der luisteren is toch voordeeliger. Denk aan die familie in Dedemsvaart. We vonden het bericht in het Agra risch Nieuwsblad. nog minder kippen. Met een paar regels hebben we de pluimveehouders al voorbereid: zij zullen straks nog weer minder voer voor hun kippen krijgen, zoodat er mets an ders opzit dan maar weer in te krim pen. Als basis wordt genomen het getal kippen, dat Sept. 1939 op het bedrijf aanwezig was. De hoeveelheid toe te wijzen voer zal zoo gering zijn, dat zij maar een vijfde deel van de kippen, die zij Sept. 1939 hadden, daarmee van het noodige zullen kunnen voorzien. Voor kuikens wordt per 15 Sept. heelemaal geen voer meer toegewezen. Verder dient men nog te weten, dat de in 1940 geboren kippen bij het tellen van de sta pel als volwassen moeten worden aange merkt. En hoe staat het met de particulier, die een paar kippen houdt om het huis afval nuttig te besteden? We antwoorden: Die mag zijn kippetjes houden. D'r zal straks een smijt pluimvee aan de markt komen, dat spreekt, maar de overheid heeft beloofd, te zullen zorgen, dat het een goede prijs opbrengt. Laat ons hopen, dat wij daarover inderdaad tevreden kunnen zijn. Een deel zal naar de koel- en vrieshuizen gaan, een deel naar Duitschland, dat heel wat schijnt te kunnen hebben. Weinig kippen.... weinig eieren. Waar moet het heen voor hen, die meen den, daaraan nog wat te kunnen verdie nen? De toezegging, dat na de inkrimping er „zoo mogelijk" voor gezorgd zal wor den, dat de eieren per stuk méér opbren gen, kan de bittere pil niet vergulden. De eendenhouders zijn er al even slecht aan toe. Ook minder voer, ook de ver plichting om er een partij van op te rui men. Schrale troost. Maar waar niet is.... geen voer, be doelen we.kan moeilijk verwacht worden, dat we onze heele pluimveesta pel dan maar laten zooals die is. De die ren zouden omkomen van ellende en aan eierenleggen niet toekomen. Aan invoer van veevoer valt voorloopig niet te denken. Wat er nog is, wordt zuinig ver deeld en dan moet de slachter maar ingrijpen. Daar valt geen steek aan te doen. Door de Bond van bloembollenhande laren is met de bevoegde instanties in Duitschland overeenstemming bereikt over de invoer in Duitschland van bloembollen tot een bedrag van acht mil- lioen Rijksmark (zes millioen gulden). Het prijsniveau moet evenwel verlaagd worden. Een lichtpuntje in de nacht, waarin thans het bloembollenbedrijf verkeert. Een lichtpuntje voor Texel. Zes millioen gulden is een flinke som. Onze Oostelijke buren konden vorig jaar nauwelijks de helft gebruiken! Voor het bedrijf in zijn geheel, aldus deelde ons een vooraanstaande Texelsche kweeker mee, beteekent deze uitvoermogelijkheid een opluchting eh ons eiland, met zijn voor narcissen met name de Dubbele von Sion zoo uitstekend geschikte grond, zal er waarschijnlijk ook eenig profijt van kunnen trekken. We moeten echter niet de conclusie trekken, dat genoemde overeenkomst een groote OP LEVING, voor ons eiland althans, ten gevolge zal hebben. Helaas niet. West- Friesland staat er veel gunstiger voor. Deze streek is n.l. op en top tulpenland en Duitschland is hoofdzakelijk de afne mer van tulpen en wel van vroege soor ten. De Enkhuizer Cft. noemt de over eenkomst een lichtpunt, niet het licht van een glimworm, maar van een be hoorlijke 100-kaars lamp! Want dit be richt opent speciaal voor West-Friesland weer vele perspectieven. Jammer is het, dat alleen Duitschland als afnemer kan optreden. Amerika is wel gegadigde, maar hoe moeten de bollen er komen? Na de val van Frank rijk is de idee geopperd, om het vervoer per trein te doen plaats vinden: via Frankrijk en Spanje naar Lissabon en vandaar naar Amerika, maar de trans portkosten zouden daardoor niet onaan zienlijk stijgen. Ook is er nog de weg via Duitschland, Rusland en Siberië en ver volgens over de Groote Oceaan, maar het gevaar voor bevriezen op het traject der Trans-Siberische spoorweg is lang niet denkbeeldig en dan.de kosten. Een uitweg scheen niet te vinden en de veilingen bleven gesloten, tot Duitsch land een hand uitstak. Gelukkig.er begint weer een tikje leven in de bollenwereld te komen. En ook op ons eiland zullen bollen gerooid worden. Echter niet op groote schaal. Eer men zijn bollen voor de levering ge reed heeft, heeft men vrij veel onkosten gefnaakt, terwijl naar de prijs nog slechts kan worden geraden. Het prijsniveau zal moeten worden verlaagd, staat er in de overeenkomst.... De minimumprijs, vo rige herfst van hoogerhand vastgesteld op 19 cent per Kg., is voor de Dubbele von Sion te kort. Immers gaat er door veilingskosten en bijdrage aan het Sur- plusfonds nog wel een derde van de op brengst af! Het ligt in de bedoeling van Duitschland een zoodanige regeling te treffen, dat het voor hetzelfde bedrag een grootere hoeveelheid afneemt. Een ponds-ponds-gewijze aankoop wordt hier mee beoogd. Met het oog op de storting in het Surplusfonds is deze methode niet kwaad, maar voor de kweeker van eerste klas kwaliteit beteekent een en ander ongetwijfeld een groot nadeel, daar zijn MILITAIR VERVOER GAAT VOOR. Dat wordt wel eens vergeten, met het gevolg, dat verkeersongelukken dan niet kunnen uitblijven. Militaire auto's hebben onder alle omstandigheden voorrang. We moeten dit maar goed in het oor knoopen. Ieder wordt geacht het desbetreffende voorschrift te kennen. Men kan zich niet op onbekendheid daar mee beroepen. GRATIS HUISHOUDKAMP. Het Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigingen orga niseert een huishoudkamp in het Inter naat voor opleiding tot huishoudelijke beroepen op de Zijlweg 297, Haarlem, van 2029 Augustus. Dit kamp is gratis toegankelijk voor meisjes van 16 tot 24 jaar, die niet meer op school en niet in een huishoudelijke betrekking zijn. De meisjes worden per fiets verwacht. Deze huishoudkampen, waarin alle huishoudelijk werk door de meisjes zelf onder deskundige leiding verricht wordt, bieden veel fleurigheid en mogelijkheid tot levensopbouw voor onze jonge meis jes. Handenarbeid, ochtendgymnastiek, zang en spel worden beoefend, terwijl in leidingen over „Hygiëne", „De levens taak van het meisje" e.d. meer bewust heid in het leven der meisjes trachten te brengen. Het Dep. van Soc. Zaken verleent sub sidie. De leiding is Prot.-Christelijk, aan gewezen door het verbond. Een uitzet is voor deze kampen niet noodig; een lijstje van benoodigdheden wordt toege zonden een week voor de aanvang van het kamp. Verbondsleden en niet-verbondsleden zijn welkom! Opgave-formuheren zijn gratis verkrijgbaar bij mej. M. A. M. van der Voort van Zijp, Schotersingel 159, Haarlem, die tot het geven van alle in lichtingen bereid is. beter product onder normale om standigheden gretiger aftrek zou vinden. De kwaliteit der Texelsche bollen, al dus verzekerde men ons, valt tegen. De nadeelige gevolgen van een te korte groeiperiode konden niet uitblijven. Eerst een zeer strenge winter en daarop een periode, waarin veel regen op felle zon volgde. Ook het veelvuldig optreden van dauw oefende een ongunstige in vloed op het gewas uit. Totnogtoe is er een onbeteekenende hoeveelheid gerooid. De meeste kweekers wachten het liever nog af. Er is geringe activiteit ontstaan wegens de door de Sierteeltcentrale af gekondigde verplichte inlevering en wel 5 KG grove narcissen per RR en ruim 4 Kg. voor de fijne. De bollen zullen waar schijnlijk 8 ct per Kg. opbrengen. Ver moedelijk zijn deze bollen bestemd voor chemische doeleinden. Ook tijdens de vorige oorlog werden ze voor dit doel aangekocht. De prijzen liepen toen op tot 17 ct. per Kg., hetgeen voor die tijd lager loonen en minder onkosten nog zoo'n kwade prijs niet was. Kort na de oorlog de bollen hadden toen groo- tendeels vier jaar in de grond gezeten vlogen de prijzen omhoog. Er werden, aldus vertelde ons een kweeker, toen bollen verkocht voor f 40 per mud. Dat niets aan grooter schommeling onderhe vig is dan dit vak, blijkt voorts uit het feit, dat deze kweeker ook tijden gekend heeft, waarin hij zooveel bollen tegen f2.kon koopen als hij wenschte... Na de horige oorlog was er ook door de vlieg veel verlies geleden, tengevolge van verwaarloozing. Of dit nu onder de bestaande bepalingen zoo makkelijk zal gaan? Wanneer geen oorlog uitgebroken was Het zou een uitstekend jaar zijn gewor den zoo verzekerde men ons wan neer er geen oorlog was uitgebroken in Sept. 1939. Vele exporteurs hadden toen voor wel tweemaal zooveel verkocht aan Amerika als het voorafgaande jaar. En Engeland nam vorig jaar meer dan de helft van de heele export voor zijn reke ning In antwoord op onze vraag, of er dit jaar veel minder geplant was, deelde men ons mee, dat het weinig verschil met vo rig jaar zal maken. Een goed kweeker geeft het vak er niet in eens aan. En bovendien is de kweeker niet in staat van zijn bedrijf meteen maar een tuinderij te maken Dank zij de medewerking van de Regeering was er gelegenheid genoeg om over te gaan tot het poten van aardappe len, het zaaien van verschillende soorten boonen op de gronden die door de ge - dwongen teeltbeperking braak kwamen te liggen. Bovendien zijn de veldgewas sen vrij. Maar de oppervlakten, waarover de kweeker doorgaans beschikt, zijn te klein om door omgooien van het bedrijf in tuinderij en bouwerij een bestaan te vinden. En dan nog dit: bollenland is in de regel duurder land. Ja, lezer, voor de bollenkweeker geldt al evenzeer als voor verreweg de meeste andere bedrijven: verbetering van de om standigheden is hoog noodig. Laat ons ho pen, dat er spoedig een einde komt aan deze sfeer vol vertwijfeling; dat er spoe dig nieuwe perspectieven geopend wor den met als resultaat een onbelemmerd, clearingloos handelsverkeer, waardoor de kweeker van loon naar arbeid en naar de kwaliteit van zijn product verzekerd zal zijn! J. MEER BROOD VOOR HOOIERS. Wie aan het hooien is, heeft recht op meer boterhammen. Het einde van de hooitijd is op 10 Aug. gesteld. Honderd pet meer brood. Daar hebben de hooiers recht op. Na 10 Aug. vijftig pet. Vraagt er om aan het distributiekanoor. FXAMENS. Onze plaatsgenoot, de heer K. Knol, werd dezer dagen bevorderd van de 2e naar de 3e klas der Kweekschool te Den Helder. DE KOOG. EEN MIJN SPRONG. Donderdag hebben deskundigen een op het strand achter het dorp aangespoelde mijn in de lucht laten vliegen. De uitwer king was zoo hevig, dat van een drietal woningen ruiten werden vernield. ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllll|||||||||llljl|l|| IIIIH BINNENLAND ||!l||lllllllllli:ill!lllll!llllllllllll|i|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| GEBREK AAN ZOOLLEER. Nu uit het buitenland geen enkele huid meer wordt ingevoerd, zijn de looierijen binnenkort geheel aange wezen op inlandsche huiden. Dat betee kent: vermindering van kwaliteit van 't zoolleer. Voor bovenleer is nog een groote voorraad leer beschikbaar. MEER T.B.C.? Het gaat de laatste 20 jaar in ons land met de t.b.c. in dalende lijn. Steeds min der sterfgevallen. Des te opvallender is het, dat over de eerste maanden van dit jaar een stijging is waar te nemen. Eer ste kwartaal 1939 stierven in ons land 958 personen aan t.b.c., over hetzelfde tijdvak dit jaar acht pet. meer. Daar heeft de ellendige oorlogstoestand schuld aan. Een reden te meer om naar het einde van de strijd vurig uit te zien. lllllliuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIHIU VAN OVER DE GRENS |||||||lllll lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiim HET KOMENDE EUROPA. Het nieuwe Europa denkt men in drie groepen van staten: een Germaansch rijk onder leiding van Duitschland, een Romaansche rijk, omvattend Italië, Frank rijk, Spanje en Portugal, en een Slavisch rijk, Rusland. De landen, die overblijven, zullen on der invloed staan van een der drie toon aangevende landen, Duitschland, Italië of Rusland; een zelfstandig bestaan zal voor de kleine staten wel niet zijn weggelegd. Wachten intusschen het Germaansche en het Romaansche rijk voor hun hervor ming en vorm op het einde van de oorlog, het Russische rijk heeft ten deele door wapengeweld, ten deele door overreding met de stok achter de deur een nieuwe afronding reeds verkregen. De overweldiging van Oost-Polen was, nadat de Duitsche legers in een geweldi ge stormloop de helft van het land had den veroverd, een gemakkelijke zaak. De strijd tegen Finland kostte meer moeite en veel offers, maar werd ten slotte door de overmacht gewonnen. Bessarabië en Noord-Boekowina wer- werden zonder slag of stoot aan Roemenië ontfutseld. Thans zijn de drie Oostzee-randstaten, nadat ze feitelijk militair door Moskou waren bezet, in de vorm van Sovjet-repu blieken bij de Sovjet-Unie ingelijfd en een integreerend deel van het Russische rijk geworden. De drie republieken, twee met een in meerderheid protestantsche, één met in overgroote meerderheid katholieke bevol king, zullen zich geheel op Moskou moe ten oriënteeren. Het wachten is nu nog op de inschake ling van de Balkanlanden in een van de drie groote Europeesche rijken. Hopen we, dat dit zonder nieuwe strijd zal kun nen geschieden. DE HUIDIGE TOESTAND. Onder het opschrift „De nieuwe phase" verscheen in de Italiaansche pers een hoofdartikel, waarin wordt gezegd, dat de huidige politieke en militaire toestand van de Europeesche oorlog, die een be slissende slag zal toebrengen aan de lei dende klassen in Groot-Brittannië, als volgt kan worden samengevat: 1. De Duitsche actie tegen Engeland is practisch reeds gaande door de voortdu rende vliegtuigbombardementen, waar aan Engeland wordt onderworpen door de Duitsche luchtmacht. 2. Italië beheerscht met zijn vloot- en luchtoperaties de Middellandsche Zee in de lucht en op het water. De vitale cen tra van het Britsche rijk in de Middel landsche Zee zijn voorbestemd tot ineen storting tegenover deze Italiaansche ope raties. 3. In de Balkanlanden heeft zich, voor al na de recente besprekingen in Berlijn en Muenchen, een ontspanning voorge daan en 'n nieuw oriënteering is reeds zichtbaar in zekere landen. 4. Men spreekt de laatste tijd veel over de nieuwe Europeesche orde. In dit ver band moet herhaald worden, dat deze nieuwe Europeesche orde uitsluitend voort zal komen uit de wil van Musso lini en Hitier na de overwinning. Het is goed, dat men weet, dat er in het land thans slechts één doel bestaat: de alge- heele en volstrekte overwinning. Daarna zal men kunnen denken aatv de weder opbouw. ENGELAND IN HET NAUW. Voor twee maanden was het voor de meesten een raadsel hoe Duitschland het ooit klaar zou krijgen Engeland te over winnen. Thans zien we stap voor stap het Britsche Rijk verder in het nauw ge dreven, zóó zelfs, dat de beroemde hulp der Entente Cordiale, „de tijd", geen vriend meer is. Want deze oorlog heeft zelfs op deze wijze slechts enkele jaren voort te du ren om Engeland volkomen lam te leg gen. En wij weten allen, dat deze oorlog op deze wijze met nog jaren lang voort gang zal hebben, doch dat opeens 'n oor deel over Engeland zal losbarsten, zoo als de geschiedenis nog niet heeft ge boekstaafd. Wij zijn er van overtuigd, dat de hel derste koppen in Engeland dat ook wel inzien, doch het volk kan deze geweldige wijzigingen en groote gevaren niet aan, meegesleurd als het wordt door de dappere krantenmenschen en de dappere radioredenaars, die van achter de micro- phoon legers uit de grond stampen en zich verdedigen tot de laatste man. Een afschuwelijke slachting. Zoo staan dus de twee groote tegen standers met „getrokken sabel" tegen over elkander. Geen van beiden wil en zal een duim breed wijken, zonder dwang. Het Engel sche volk wordt man voor man gewa pend en 't valt te voorzien, dat dit eind- bedrijf een slachting te aanschouwen geeft, als nooit te voren, erger nog dan in Vlaanderen en op Frankrijk's velden. Daar tenminste bleef de ellende van het volk beperkt tot een troostelooze vlucht van millioenen; in Engeland zal het worden een wilde oorlog van een heele bevolking tegen een verbitterde tegen stander, zonder genade. Wat daar het gevolg van zijn zal kan ieder zich voor stellen. Dat het vreeselijk zijn zal be hoeft zich niemand te verhelen. Op leven en dood. Hoe de uitslag zijn zal? Even zeker als Churchill beweert, dat Engeland uitein delijk overwinnen zal, even zeker is Hit- Ier van de zegepraal. De groote beslissing zal vallen bij de landing, want is die eenmaal met een voldoend aantal soldaten en materiaal gelukt, dan lijkt een massale tegenstand tegen het geperfectionneerde Duitsche leger een massamoord, een verschrik king van Warschau en de verplettering van Rotterdam. Engeland weet, wat het te wachten staat. Het heeft in het volle bewustzijn de strijd op leven en dood gekozen. Als het ten onder gaat, gaat het ten onder met eere. En een groote natie, als de Engelsche, kan ook wel niet anders doen. Doch als wij nog ooit mochten twijfelen aan het ontzettende en beslissende keerpunt van de geschiedenis waarin we leven, dan zou alleen het besef van de dreigen de ondergang eener wereldheerschappij ons anders moeten leeren. En daarom moeten wij ook da'aruit de gevolgtrekking maken, dat we inderdaad staan aan een keerpunt van de geschie denis, en dat al het oude en vertrouwde voorgoed in de maalstroom is meege sleurd. De tijd, dat Engeland nog ooit een uitval uit zijn vesting doen zal, als waar op lord Halifax zinspeelt, lijkt ons voor goed tot het verleden te behooren. Wij zijn een ander tijdperk ingetreden en dat ieder van ons daarmee rekening houdt is gezonde politiek, die het ge zond verstand ons oplegt. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiliiiillilillillilliiiiiilliiiiiiiiiliiiiiilliiii|||||| llllll BUITENLAND llllll ||||||iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii>ii|||||| ENGELAND. Alom in Engeland bestaat, volgens een corresp. van de Press Union, een noodlotsstemming. Met schrik en beven wacht men de aanval van Duitschland af. Engeland. De kunstzij is heel wat duurder geworden: de cellulose kost ook veel meer, terwijl de transport- en pro ductiekosten stegen. Toch is er naar kunst zij veel vraag nu de invoer van wol en katoen zoo bemoeilijkt wordt. ROEMENIE. Roemenië heeft 'n aantal Franschen buiten de deur gezet. Zij waren werk zaam in de petroleumindustrie, maar zou den met booze plannen hebben rondge- loopen. Zij zouden n.l. op last van een vreemde mogendheid de bronnen hebben moeten vernietigen. SOVJET-RUSLAND Sovjet-Rusland maakte zich onge rust over de toekomstige positie van de Aalands-eilanden. Finland heeft Moskou nu beloofd, dat die eilanden niet aan een derde mogendheid zullen worden afge staan en dat ook geen derde mogend heid daar ooit wat te vertellen zal hebben FRANKRIJK Frankrijk heeft al zijn orders voor de nationale verdediging ingetrokken. Een leelijke strop voor de wapenfabrikan ten, die goud smeden uit 's werelds el lende. Nu Frankrijk grootendeels door Duitsche troepen bezet is, trachten de na tionalisten in Bretagne een lang gekoe sterde wensch vervuld te krijgen, n.l. het scheppen van een onafhankelijke staat voor de Bretons. VEREENIGDE STATEN GEEN ARBEIDERSKINDEREN Met het geld doe je wonderen. De arme drommel moet maar zien, dat hij er komt. We bedoelen in dit geval: in Amerika komt. D'r zijn heel wat Engel sche kinderen in Amerika aangekomen, omdat hun land zoo geducht door Duit sche vliegers worden bestookt. Maar het Amerikaansche blad Friday komt tot de ontdekking, dat er zich onder die kinde ren geen enkel arbeiderskind bevindt. Dat zet kwaad bloed. Volgend jaar te beginnen zullen de Vereen. Staten aan Engeland iedere mnd. drie duizend vliegtuigen gaan leveren. Amerikaansche luchtvaartdeskundigen be twijfelen echter, of de fabrieken tot zoo'n krachtprestatie wel in staat zijn. Illliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliiii 'llllll II1IIIIIIIU ZOO SPRAK. lllllllllllllllllllllllllllllllllllOIIIIIIN MR. ROST VAN TONNINGEN, NSB., in een rede te Goes: Ook de confessio- neele vakbonden zullen weldra worden opgelost. En wat de aanhangers van het oude regime betreft: waar deze nog ver antwoordelijke posten bekleeden, heb ben ook deze hun langste tijd gehad.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1