TEXELSCHE COURANT 52 ste Jaargang Zaterdag 3 Augustus 1940 Eerste blad No. 5468 I! Texelsche Berichten i Hoofdpijn en Kiespijn ER WORDT GEVISCHT.... mms Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII<<I<IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIII UIIH TER OVERDENKING. Illl, ||iii|iiiiiiiiiiiiiiiiii:i:iiiii«iiiiiiiii NIET ALS ZOO'N EIK „Geen mensch wordt beter als hij loom In omvang groeit gelijk een boom Of als een eik drie eeuwen recht blijft staan, Dan valt, een blok, van loof, twijgy bast ontdaan." Aldus vertaalde Albert Verwey de bekende dichtregels van de klassieke Engelsche schrijver Ben Jonson. Zij hebben, dunkt ons, juist thans ons het een en ander te zeggen. Zij zijn, dunkt ons, waard om juist in deze tijd ernstig overdacht te worden. Op het hooren dezer eerste woorden rijst er in ons iets op van een protest. Hoe nu? Is de eik niet steeds 't zinne beeld geweest van oersterke kracht? Daar staat hij, knoestig en stevig, de jaren hebben met steeds nieuwe schors- ringen zijn stam verbreed. Stormen heb ben gewoed, maar hij is blijven staan en elke lente opnieuw zijn nieuwe groe ne bladeren aan zijn takken ontspro ten. Het zinnebeeld van onwrikbare standvastigheid is hij. Zou men hem niet benijden om zijn eeuwen-trotsee- rende onveranderlijkheid? Benijd hem niet, roept de dichter uit. Word niet loom, gelijk hij. Verwar zijn steeds breeder uitgegroeide omvang niet met kracht. Pas op, dat ge niet valt gelijk hij: een zwaar blok, waar loof en twijg van af vallen en dat straks, naakt en van zijn bast ontdaan op de aarde ligt. Laat rustig 's dichters waarschuwing op u inwerken en gij beseft, dat er een diepe waarheid schuilt in zijn woorden. Deze waarheid: indrukwekkend is al datgene wat breed uitgegroeid is en wat langzamerhand oud van jaren ge worden is; staar er u echter niet blind op: met de toenemende ouderdom dreigt de verstarring en in dood conservatis me ontaardt vóór ge 't weet wat ge zoo pas nog als levende traditie meende te te mogen beschouwen. Komt er dan een storm van méér dan gewone kracht, dan blijkt dat doode conservatisme maar al te zeer weerstandloos. De boom werd te breed van omvang, te loom van leven; een wilde ruk en hij viel. Wee u, als gij zoo'n boom gewor den waart! ZONDAG, 4 Augustus 1904. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Wie gelijk wil hebben en slechts een tong heeft, krijgt het zeker. Goethe. MAANDAG Wat gemakkelijk is, is zelden voor treffelijk. DINSDAG. Genade openbaart steeds gunst, ter wijl straf de wrevel tergt. Vondel. WOENSDAG. Het gevaar komt sneller als het ge minacht wordt. DONDERDAG. De liefde tot de natuur en de op rechtheid dat zijn de hartstochten van het genie. VRIJDAG. Wij krijgen genoeg van de genoe gens, die we nemen, maar nooit ge noeg van de genoegens die we schen ken. ZATERDAG. De heele geschiedenis is vol onmo gelijkheden en dwaasheden, die tot werkelijkheid werden. Niemand kan de getijden der wereldgeschiedenis be ïnvloeden, die niet over geestdriftig mysticisme beschikt. Mussolini. IIIIUKKII"""""IK"<K"">""X»K""|Kn||'Kn|''H""X"H""l"H"'»»l'llllll VAN OVER DE GRENS UIIUiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiixiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiHiHiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiillllll ZOO SPRAK ANSALDO De ring sluit zich De Italiaansche journalist Ansaldo houdt sinds eenige tijd wekelijks een ra diorede tot de Italiaansche weermacht. Hij is daarmee reeds geruime tijd voor de deelname van Italië aan de oorlog begonnen en wanneer we nu achteraf verschillende van zijn voorspellingen en mededeelingen bezien, moeten wij aan zijn woorden wel zeker gezag toekennen Daarom verdient zijn laatste rede on ze aandacht Daarin zei hij o.m.: De groo- tc slag tegen Engeland is reeds begonnen Het Duitsche luchtwapen doet al spreekt de Duitsche pers dan van „spel- deprikken" geregeld geweldige aan vallen op belangrijke militaire doelen in Engeland; de snelle motorbooten en de onderzeeërs opereeren met steeds grooter succes bij de Britsche kusten en zoo sluit zich steeds nauwer de ring om het eiland, waardoor dit economisch en strategisch steeds meer wordt afgeslo ten. Het publ'ek zal dit alles pas goed be seffen, zoo 2ei Ansaldo, wanneer Duitsch land de hee:scher zal zijn over Enge land. Die dag zal z.i. komen in Texels binnenwater Haast overal kunt u op en bij ons ei land uw vischtuig uitgooien, overal zit visch! De Texelaar is echter geen vol bloed hengelaar en onder de takken van sport kunnen we de hengelsport eigenlijk niet meetellen. Geen enkele vischclub hebben we hier! Maar de laatste weken kunnen we eenige opleving constateeren. De tijdsomstandigheden zijn daar niet vreemd aan. Elke dag stijgt het aantal artikelen, dat op een bon alleen gekocht kan worden, rantsoeneering van dit, rantsoeneering van dat. Visch mag je nog zooveel uit het water slaan als je belieft. De boter- en oliedistributie zal echter oorzaak zijn, dat men zijn visch met steeds op de gewenschte manier kan bereiden. Er zal wel eens een kluitje bo ter bij de visch ontbrekenIn som mige gevallen moet het bakken door stoven vervangen worden, hetgeen voor sommige soorten minder aanbeveling verdient. Maar we moeten het tegen woordig niet zoo nauw nemen! Er werd visch gepoot. Teneinde de vischstand in de binnen wateren in het belang van de beroeps- en sportvisscherij op peil te houden is de Ned. Heidemij. er in 1905 toe overgegaan weldra met medewerking van het rijk om jonge visch uit te poten, o.a. zalm, paling, snoek, baars, karper of zeelt. Ook ons eiland kreeg zijn portie. Het was de hier toen bestaande hengelclub, die zich in verbinding stelde met de Ned. Heidemij. In Weegerswaal werden toen het zal een 25 jaar geleden zijn plm. honderd jonge snoeken en wel drie honderd jonge karpers gepoot. Een prachtdag was dat voor de vischclub, die een mooie toekomst tegemoet zou gaan. Het merkwaardige is, aldus deelde 'n lid van de toenmalige Texelsche hengel club ons mee dat de meeste karpers en snoeken toen in de z.g. Rommelpot en in de Motwegsloot gevangen werden. Wat Van Cuyck schreef Nadien is er geen visch meer gepoot. De Ned. Heidemij. is evenwel niet de eerste poter geweest. Pieter van Cuyk, de Haagsche kunstschilder, die om streeks het midden der 18e eeuw ons eiland bezocht, schrijft in zijn bekende boekje over Texel: „In Waalenburg kan voor zes gulden per jaar een water gepacht worden, dat groot genoeg is om een talrijk huisgezin overvloed van visch te verschaffen Eeni ge jaren geleden hebben de regenten er baars geplant en die visch heeft zoo sterk voortgeteeld, dat een hengelaar wel honderd baarzen van drie of vier in een pond op één dag vangen kan; zij is zoo zuiver van smaak, en zoo wit en hard van visch, dat zij de meerbaars te boven gaat. Ook wordt er de beste bra sem gevangen, die ik ooit gegeten heb, alsmede ruischvoorn en andere voorn; In sommige kolken vindt men ook post". Interessant is ook, wat Van Cuyck van de botvangst schrijft: ,,De lekkere bot wordt gevangen in de kreeken tusschen Oosterend en Eierland waar de visschers bij hoog water botnet- jes zetten en de visch, die met de ebbe weer naar zee gaat, van boven af op jaagt. Ook hebben de visschers wel een vork met verscheidene tanden, waar mee ze de bot weten te steken, die me- Hoe zal de aanval geschieden Zouden we ons, aan de hand van deze rede, een ander beeld moeten vormen van de aanval op Engeland Zouden de aanvallen uit de lucht en die ter zee, zoo lang worden voortgezet tot Engeland doo delijk getroffen is in zijn haveninstalla ties, in zijn vitale bedrijven voor de oorlogsindustrie en de voedselvoorzie ning, alsmede in zijn ravitailleering van overzee, waardoor de weerstandskracht van het volk wordt gebroken Het zou mogelijk zijn, maar dan moet langs deze weg ook eerst de heele Britsche zee - macht vernietigd worden. De algemeen heerschende verwachting is, dat plotseling een grootscheepsche aanval op het Britsche eilandenrijk zal plaats hebben, een aanval, die leidt tot een vernietigingsslag van zulk een ver schrikking, als de wereld nog nooit heeft aanschouwd. Als dat moet gebeuren, kan het tijdstip niet ver meer zijn, want reeds in Augustus kan het in het Ka naal zoo spoken, dat dit voor een zoo danige onderneming een handicap zou beteekenen. Wij wachten daarom nog steeds in groote spanning af. En inmiddels gaan de Duitsche wapens voort, groote sucessen te boeken door aanvallen ter zee en uit de lucht op Britsche koopvaardijschepen en begelei dende oorlogsbodems. Convooien staan ook al aan zware verliezen bloot. Ze bie den de vliegers een gemakkelijk doel en vallen eerder in het oog dan afzonderlijk varende schepen. mgmaal onder het klare water ligt en dan niets anders laat zien dan één oog, hetwelk sterk blinkt; doch men moet er varen zijn, om dat oog te ontdekken; een kundige steker kan er wel zestig op één dag bekomen, doch met netten wordt meer gevangen" EEN OPTIMIST. Helpt eens ophalen, jongens Een Texelsche Hengelclub Er was eens een Texelsche hengelclub. Hoe het kwam, dat zij van de baan is geraakt, weten we niet, maar wel weten we, dat er hengelsportvrienden met het plan rondloopen een hengelclub op te richten. Een hengelclub mag hier toch niet ontbreken. Op je eigen houtje een vischwater huren, visch poten, enz dat valt niet mee Daar heb je een club voor noodig met liefst een flink aantal leden om door contributie geld in het laadje te krijgen. De voorwaarden zijn gemakkelijk en de mogelijkheden, wat attracties betreft, vele. Er kunnen wed strijden worden gehouden met de onuit sprekelijke bron van vreugd, voor en na daaraan verbonden. Een nadeel is echter, dat de visch het heele eiland gaat afzwerven met het gevolg, dat ook niet-leden kans krijgen door de club be taalde visch te vangen. Maar moge lijk ligt daarin ook het voordeel, dat zij zich zoodanig voor deze sport gaan in teresseeren, dat ook tot toetreding be sloten wordt. LLOYD GEORGE. Er gaan geruchten over pogin gen van Lloyd George om het daarheen te leiden, dat met Ber lijn vredesonderhandelingen wor den aangeknoopt. DUITSCHLAND BEHEERSCHT EUROPA. De komende ordening. Terwijl de wereld nog wacht op de afloop van de belangrijke strijd tegen Engeland, beheerscht Duitschland in ver- eeniging met Italië, practisch het vaste land van Europa. Duitschland treft nu reeds maatrege len voor een nieuwe economische orde ning in de groot-Europeesche levens- ruimte. Deze nieuwe economische orde wordt op de natuurlijke voorwaarden opge bouwd. De oorlog zal diep ingrijpen in 't eco nomische leven van de wereld. In Eu ropa zullen zekere producten met voor handen zijn. Men denkt met aan een au tarkisch (d. i. voor zichzelf zorgend) Duitschland en Europa. Gepoogd zal worden industrieproducten in de wereld af te zetten en uit andere werelddeelen de producten te betrekken, die Europa noodig heeft en wel uit Rusland, Noord- Amerika, Zuid-Amerika en het Verre Oosten. In hoeverre Duitschland zaken zal doen met de Ver, Staten zal van de Ame rikanen afhangen. De handel met Zuid-Amerika enOost- Azië, waarmee Duitschland de beste be trekkingen onderhield, zal zich weder gunstig ontwikkelen zoodra de Engelsche macht gebroken is. De moeilijkheden in het economische wereldleven zijn door de methoden van Versailles ontstaan en wel door het uitvallen van de groote Russische markt. Wanneer in China de orde is hersteld zal ook Oost-Azië weder een markt worden, welke vee kan opne men. Amerika is niet van het buitenland af te sluiten; Amerika zal handel moe- DE VOL1ERE IN HET PARK TE DEN BURG. Bijdragen voor de instand houding van deze volière worden gaarne in ontvangst genomen door de heeren H. J. KRAAI en D. J. LOOIJEN. In dank ontvangen van P. N. A. te Schagen: f2.Wie volgt? OMZETBELASTING. Vóór of op 10 Augstus. moet de helft van de abonnementsaanslagen betaald worden, anders moet de Ontvanger tot invordering overgaan, beginnende met een aanmaning welke de nalatige op 25 cent komt. VOOR HOENDERLOO. In de week van 2631 Augustus wordt op Texel een collecte gehouden voor het Chr. Opvoedingsgesticht Hoenderloo. We komen hierop tegen het eind van de ze maand nog terug Veilig en vlug als geen ander hel pen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjcs" Doos 10 en 50 ct. SPAAR EEN KWARTJE Van uw aanslag in de Inkomstenbe lasting had 1 Aug. twee elfden betaald moeten zijn, wanneer het biljet Mei ge dateerd is; geheel had de belasting moe ten zijn voldaan, wanneer het Februari is gedagteekend. Van uw aanslag in de Grond- en (of) Personeele belasting had 1 Aug. twee ze venden betaald moeten zijn, indien het biljet Mei gedateerd .was. De helft had betaald moeten zijn, indien het biljet Februari als maand van uitgifte ver meldt. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'MSIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllHIII IIIIIIIHIII GEMEENTE TEXEL ||||||||Ci. ||||||llllillll!l!llllllllllllll!llllllllllllllllll|[Qlllllllllllllllll!llllll!llllllllllllll|||||| BEKENDMAKING. De Burgemeester van Texel deelt me de, dat met ingang van 3 Augustus 1940 de tijdsruimte, gedurende welke men zich niet op den openbaren weg mag be vinden is bekort met één uur. Mitsdien is het verboden zich van af middernacht tot des morgens 5 uur op den openbaren weg te bevinden. De bestaande vergunningen blijven, behoudens 'intrekking, van kracht. 1 Augustus 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. ten drijven met andere landen, wil het welvaart kennen. Gestreefd zal worden naar versterking van het economische gemeenschapsge voel onder de Europeesche volken door samenwerking op alle gebieden van de economische politiek. De economische so lidariteit zal een beter behartiging van de Europeesche economische belangen tegenover andere economische groepen in de wereldeconomie mogelijk maken, 't Vereenigde Europa zal zich door geen buiten-Europeesche schepping voorwaar den van politieke of economische aard laten voorschrijven. Het zal op de grond slag van rechtsgelijkheid met anderen handel drijven, daarbij echter het volle economische gewicht van het continent in de waagschaal kunnen werpen. IN DE BALKAN. De cx-gcallieerden verloren het politieke spel. Het is een uitgemaakte zaak, dat Frankrijk en Engeland van het begin af aan gepoogd hebben, de oorlog over te brengen op de Balkan. Zoo toont Berlijn uit gevonden geheime documenten aan Die landen hebben hier echter diploma tiek de nederlaag geleden tegen Duitsch land en Italië, gelijk ze in 't Westen mili tair tegen de asmogendheden hebben verloren. Vooral Hongarije en Bulgarije wilden Roemenie te lijf. Dit land toch was na de vorige oorlog verrijkt met stukken van deze landen en van Rusland. De asmo gendheden remden de actie van Honga rije en Bulgarije, omdat zij thans geen oorlog op de Balkan konden gebruiken. Na de oorlog zou deze landen recht wor- DISTRIBUTIE. uuuin Broed. Bij aanvraag van extra brood bons, zoo schrijft men ons, moet steeds de stamkaart worden ingediend, wan neer het aanvraagformulier wordt te^ rugbezorgd. Zij. die eerder reeds een aanvraag indienden, zonder stamkaart, kunnen niet afgeholpen wprden, wam neer de stamkaart niet ingeleverd wordt. Kolen. Zij, die hun petrpleumzegels willen inleveren om op steenkool "hun eten te bereiden, kunnen dit te allen tijde doen. Uitdrukkelijk zij er echter op ge wezen, dat de distributiedienst niet be voegd is, om bonnen voor steenkool af te geven. De handelaar mag een vijfde ge deelte leveren van het verbruik van April '39 tot en met Maart '40, zonder dat hiervoor een bon van den Distribu tiedienst noodig is. Winkeliers en andere verkoopers in het klein, worden er op attent gemaakt, dat als zij meerdere bonnennummers van éép artikel inleveren, er slechts één ;ontr vangstbewijs bijgevoegd dient te worden, b.v.: voor bon 1, 2, 3 en 4 van de boterr kaart afzonderlijke opplakvellen, doch één ontvangstbewijs. Waarschuwing. Allen, die aan het dis- tiiebutiekantoor door anderen hun be scheiden laten inleveren of boodschap pen laten overbrengen, blijven zelf het volle risico dragen van het resultaat van deze inleveringen en boodschappen. Het distibixuekantoor neemt geenerjei ver antwoording op zich voor eventueel zoek geraakte bescheiden of foutief overge brachte berichten. Winkeliers en anderen die op bepaalde tijden aan het distribu tiekantoor moeien zijn, dienen, willen zij volledig op de boogte blijven van de steeds wisselende bepalingen en voor schriften, zelf te komen, ter behandeling van huD zaken. De gevolgen van het niet zelf komen, b.v. door het verloopen van niet afgehaalde toewijzingen, foutieve in vulling enz. blijven voor risico van be langhebbenden. Onvolledig ingevulde pf te laat ingeleverde stukken blijven lig- ;gen, zonder dat hiervan wordt kennis ge geven- Koffie en thee. Winkeliers met code nummers 1000 tjn. 1999 dienen hun op plakvellen met kotfhe- en thee-bonnen no. $5 in te leveren a(s. Maandag vóór 11 uur morgens. Winkeliers met nrs. 2000 t.m. 2999 op a.s. Dinsdag eveneens vóór "s morgens 11 uur. Tevens moeten de toe wijzingen van koffie en thef. welke de winkeliers van derden ontvangen heb ben ingeleverd worden, alsmede de vor- deringsbewyzen van militairen Voor het inleveren van deze toewijzingen zijnbij- z'ondere enveloppen en ontvangstbewij zen beschikbaar. Grossiers dienen a.s. Maandag al hun bescheiden betreffende koffie en thee in te leveren in de daarvoor bestemde en veloppen. den gedaan. Rusland greep 27 Juni in, heroverde Bessarabie en de Noordelijke Boekowina. Hieromtrent bestond blijk baar een afspraak tusschen Rusland en Duitschland. Thans vormen sinds eenige tijd alle Balkankwesties een onderwerp van be spreking tusschen de Duitsche en Itali aansche machthebbers en de Staatslie den van Roemenië, Bulgarije en Slowa kije. Joego-Slavië staat nog buiten deze besprekingen. Eén ding staat vast. De invloed van de geallieerden op de Balkan is verdwenen. Duitschland en Italië regelen hier de za ken zonder dat naar de wapenen zal worden gegrepen. Voor de vroegere geallieerden is dit een bittere pil. En daarbij komt, dat na het uitvallen van Frankrijk als Britsch partner de machtspositie van Engeland in de Middellandsche Zee ook al erg aan het tanen schijnt. DRIE MACHTEN IN EUROPA? Zoo naderen we steeds meer het punt, dat op het vasteland van Europa de eenige machthebbers zijn: Duitschland, Italië en Rusland. En wanneer Engeland overweldigd zou worden, dan behoeft Stalin zich waar schijnlijk ook niet langer meer illusies te vormen over zijn macht in 't nieuwe Eu ropa

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1