EEN KWART EEUW GELEDEI GEMEENTE TEXEL. INUNDATIE-SCHADE. De Burgemeester van Texel geeft be langhebbenden, die schade hebben gele den tengevolge van plaats gehad heb bende inundatie, in hun eigen belang in ernstige overweging op Donderdag 15 Augustus 1940 des morgens om half twaalf aanwezig te zijn in Hotel „De Lindeboom" te Den Burg, teneinde al daar met den deskundige dr. ir. Groene- veld een bespreking te hebben. 13 Augustus 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. HUIS-BRANDSTOFFEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat de uitgereikte formulieren, waarbij gegevens worden gevraagd om trent vaste brandstoffen, ingevuld en on derteekend door het gezinshoofd, behoo- ren te worden ingeleverd uiterlijk op Zaterdag 17 Augustus 1940 en wel te Den Burg op het Distributiekantoor en in de andere wijken ten huize van de ge meenteveldwachters of op 't Distributie kantoor aan de Nieuwstraat te Den Burg. Zij, die geen formulier mochten heb ben ontvangen, kunnen zoowel schrifte lijk als mondeling aan het Distributiekan toor een formulier aanvragen. Texel, 13 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. VERDUISTERINGSVOORSCHRIFTEN WIELRIJDERS. Naar aanleiding van enkele aanhou dingen wordt nog eens nadrukkelijk on der de aandacht van het publiek ge bracht, dat de afscherming der rijwiel- lantaarns dient te geschieden volgens het voorschrift dat in de Texelsche Courant van 17 Juli 1940 is bekend gemaakt en nog eenmaal hieronder wordt afge drukt Echter dient het licht geheel ge doofd te worden wanneer bij duisternis vliegtuigen zich boven Texel bevinden of althans hoorbaar zijn. Mochten met inachtneming van het vorenstaande alsnog aanhoudingen plaats vinden, dan gelieve men zulks aan den Burgemeester schriftelijk mede te deelen. 13 Juli 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. LE7CENDMAKING VOOR WIELRIJDERS. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat het verboden is, dat wielrijders in het donker zonder licht rijden. De voorlampen van de rijwielen moeten zoodanig afgeschermd zijn, dat slechts een horizontale opening van 35 cM. lengte en 1 cM. hoogte in de onder ste helft van het licht naar buiten laat schijnen. Deze bepaling heeft ten doel, de rijweg zoo te verlichten, dat de fietser veilig kan rijden en fietsers uit tegenge stelde richting de fiets als zoodanig kun nen herkennen. Aangeraden wordt om bij de aanschaf fing van verduisteringsapparaten er op toe te zien, dat dit apparaat voorzien is van een goedkeuringsmerk, bestaande uit een ingeponsten driehoek van 20 mM. lengte en 15 mM. hoogte met de letters J.L.B. en daaronder het goedkeurings merk. In den handel gebrachte verduiste- ringskappen, die niet voorzien zijn van deze teekens, worden beschouwd met aan de voorschriften te voldoen. SPORT OP TEXEL S. V. TEXEL. Zaterdagavond speelde een Texelcomb tegen een Kampeerderselftal een pittige vlotte wedstrijd ondanks de zeer sterke wind. De bezoekers, die allen op gewone schoenen of gymschoenen speelden, ver toonden een zeer snel combinatiespel, dat door de snelheid, waarmede 't werd uit gevoerd, aan aantrekkelijkheid won. Het vormde een goed geheel en dikwijls werd mooi kopwerk gedemonstreerd. Bij T. werd, zooals veelal gebeurd, goed te genspel gegeven, waarbij de verdediging het al heel goed deed. De halflinie werk te eveneens verdienstelijk, ook Harry, die voor het eerst meespeelde De voor hoede, die voor de rust tegen wind in, al menige aanval had opgezet, maar het juiste schot niet kon vinden, mede door het goed opstellen der tegenpartij backs, kreeg na de rust de slag beet. Ze drukte haar kleine veldmeerderheid, dank zij 't snel reageeren van de midvoor, met 4 doelpunten goed uit. Reeds dadelijk was het merkbaar, dat er gang in deze wedstrijd zat. Om beur ten vielen beide partijen aan. Het spel golfde snel op en neer. Na eenige ver- geefsche pogingen zet Jan Komdeur scherp voor. De keeper grijpt mis en Jan vander Pijl profiteert gemakkelijk. Eeni ge voorzetten van rechts, goed mge- schopt door de linksbuiten, worden keu rig gehouden. Uit een snelle aanval door het midden volgt een hoog doorgespeelde bal; Ben loopt uit, maar juist als hij de bal zal vangen, kopt de rechtsbinnen der gasten, over hem heen in het doel: 11. en zelfs volgt enkele minuten later na goed vrij spelen der gasten een zuiver schoot vau de linksbuiten (een jong maar handig spelertje), dat doel treft: 12. Hoewel er aan weerskanten met animo wordt gewerkt, komt de rust met deze stand. Nu krijgt T voor de wind. Bertus gaat nu buiten spelen, J.v.d. Pijl midden voor, die heel spoedig kans ziet, de ach terhoede te verschalken en de keeper geen kans geeft: 22, hetgeen spoedig door hem wordt herhaald. Uit een vrije PETROLEUM VOOR HUISVERLICHTING. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat op Vrijdag 16 Augustus 1940, des namiddags op de onderstaande plaat sen en uren zitting wordt gehouden voor het invullen van formulieren voor het aanvragen van petroleum voor verlich- tingsdoeleinden. uitsluitend voor huis houdelijk gebruik. De zitting wordt gehouden te Den Burg in het Museumlokaal aan de Niéuw- straat voor hen, die textielkaarten heb ben ontvangen in dit lokaal of in de u.l.o. school. te Den Burg in de o.l. school (ingang naast den heer Kraai) voor de overige in woners te Den Burg en voor de geheele wijk K te De Cocksdorp in de o.l. school voor de bewoners van de geheele wijk C. te Midden-Eicrland in de o.l. school voor de bewoners van de geheele wijk E. te Den Hoorn in de o.l. school voor de bewoners van de geheele wijk H. te Oosterend in de voormalige o.l. school voor de bewoners van de geheele wijk O. te Oudcschild in de o.l. school voor de bewoners van de geheele wijk S. te De Waal in de o.l. school voor de bewoners van de geheele wijk W. De zittingsuren zijn voor alle plaatsen geregeld naar de letters, waarmede de geslachtsnamen aanvangen, en wel: 6,307 uur met een der letters A t.m. G 77,30 uur met een der letters H t.m. L 7,308 uur met een der letters M t.m. T 88,30 uur met een der letters: U t.m. Z De gegevens dienen te worden ver strekt door de hoofden van gezinnen.Ge vraagd wordt o.a.: a. Hoeveel petroleumlampen gebruikt worden; b. Hoeveel liter petroleum per week enkel voor huisverlichting gebruikt wordt onder normale omstandigheden; c. Uit hoeveel vertrekken het huis be staat (keuken en bijkeuken tellen samen voor één vertrek; gangen, portalen, trap ruimten, toiletten, zolders, kelders, gara ges, stallen en andere bedrijfsruimten tellen niet mede); d. Het aantal gezinsleden, met inbegrip van inwonend personeel, kostgangers en pensiongasten, enz.. De distributiestamkaart van het gezins hoofd moet worden medegebracht. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de formulieren alléén wor den ingevuld voor gezinshoofden, wier woningen voor verlichting uitsluitend op petroleum zijn aangewezen. Texel, 13 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP BRANDSTOFFEN VOOR ZAKEN, ENZ. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de uit gereikte formulieren, waarbij gegevens worden gevraagd omtrent vaste brand stoffen voor openbare gebouwen, ker ken, apothekers, wachtkamers van art sen, enz., winkels, hotels, pensions, ca- fé's, kantoren, vereenigings- of vergade ringsgebouwen en voor klein-industrie ingevuld en onderteekend moeten wor den ingeleverd op het Distributiekantoor te Den Burg (Nieuwstraat) uiterlijk op Donderdag 22 Augustus 1940. Uiterlijk op Zaterdag 17 Augustus kan de inlevering in de buitenwijken ook ge schieden ten huize van een der ge meenteveldwachters. Zij, die geen formulier voor bovenver meld doel hebben ontvangen, kunnen schop scoort hij snel een uiterst zuiver schot in de bovenhoek terwijl Bertus, z'n doorzetten met een goed doelpunt be loond ziet. De vele tegenaanvallen der gasten leveren voorloopig niets op, maar even voor het einde volgt een aanval van de linkervleugel, waarbij de aanvoerder met een formidabel schot de achterstand verkleint. Met 5-3 voor T eindigt deze vlotte wedstrijd De leiding was goed. Zondagmorgen zouden onze athle- ten onderling wedstrijden houden, maar het weer was spelbreker. Maandagavond speelde een Comb tegen Tex. Boys 2, welke match door de Boys 2 met 21 werd gewonnen, on danks een kleine meerderheid der thuis club. Voor de rust waren de T-aanvallen talrijker, maar deels door het keurig werk van Rijk (de keeper) en het niet zuiver schieten der voorhoede, bleven doelpunten uit. Een paar maal ontkwam het B-doel ternauwernood aan een door boring na goed inkoppen van Jan Kom deur en een goed schot van Jan v.d. Pijl, dat juist corner werd gewerkt. Uit een zuivere pass van rechts schoot P.Keijser keurig in: 10, terwijl Henk Schrama met een mooi schot in de linkerhoek ge lijk maakte. Na de rust verspeelde T eenige kansen, de Boys benutten er een door Schrama waarmede de bezoekers de overwinning behaalden. DONDERDAGAVOND TRAINEN. Het is gebleken, dat vooral de nieuwere spe lers wat meer routine in het behandelen van de bal moeten krijgen. Dit kan door regelmatig oefenen. Zij komen dan wat vroeger en krijgen een extra beurt apart. Vervolgens wordt op alle spelers gere kend. Denkt er om, het is al vroeg don ker. Komt uiterlijk 8 uur. ADSPIRANTEN. Nogmaals wordt jul lie aandacht gevestigd op het trainen op Woensdagmiddag. We verwachten al le jongens, die wel vacantie hebben en niet op reis zijn. Alleen dan zal het prettig worden als de opkomst grooter wordt. Aanvang 2,15 uur. ATHLETIEK. Trainen gaat op de bekende avonden, Dinsdag en Vrijdag door. A.s. Zondagmorgen zal getracht worden de Texelsche records te verbete ren. D.D. zoowel mondeling als schriftelijk aan het Distributiekantoor een formulier aan vragen. Onder vaste brandstoffen worden ver staan: steenkolen, steenkoolbriketten, co kes, bruinkolen, bruinkolenbriketten, turf en petroleumcokes Texel, 13 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. DISTRIBUTIE Waarschuwing aan winkeliers. Winke liers, die Maandags hun distributiebe scheiden moeten inleveren, moeten dit ook op Maadag doen, indien zij die be scheiden door een ander laten bezorgen. Op een andere dag dan Maandag wor den ze niet aangenomen. Dit geldt ook voor hen, die Dinsdags moeten inleveren. Zij kunnen alleen Dinsdags aan 't bureau terecht Dus met reeds Maandags aan 't Bureau laten bezorgen, door iemand, die er dan toch heen moet. Boter op elk der boterbonnen 1 t.m. 4 t.m. 23 Aug. een half pond (een half pond per week dus) Brood: op de dubbele bonnen ,,1" der nieuwe broodkaart t.m. 18 Aug. 250 gr. roggebrood of 200 gr. ander brood. Bloem of zelfrijzend bakmeel: bon 40 t.m. 6 Sept. een half pond. Havermout, grutten, gort: bon 27 t.m. 6 Sept. een half pond Koffie of thee: bon 53 t.m. 30 Aug..een half p. koffie of een half ons thee. Levertraan: alleen verkrijgbaar op een bon van uw arts, hoogstens 200 c.c p.w. Maizena, griesmeel, puddingpoeder: op bon 105 t.m. 11 Sept. een ons. Margarine of gesmolten vet op elk der vetbonnen 1 t.m. 4 t.m. 23 Aug. een half pond (dus een half pond per week) Wie op vetbon 3 en vetbon 4 boter be trekt, ontvangt op elk half pond tien ct. reductie. Petroleum: zegel 5e periode t.m. 8 Sept. twee L. (zegel 4e periode vervalt) Rijst, rijstemeel: bon 14 t m. 6 Sept. een half pond Schoenen: voor kinderen zijn de maten 1823 vrij. Suiker: op bon 66 t.m. 30 Augustus twee pond (termijn met 1 week verlengd) Op een nader te noemen bon zal 2l/s p suiker voor de inmaak te koopen zijn. EXAMENS. Onze plaatsgenoot Hans Boswijk werd dezer dagen bevorderd van de eerste naar de tweede klas der HB S. te Alk maar. MEVROUW VISSER—DEWALD. Uit goede bron vernemen we, dat me vrouw VisserDewald, de echtgenoote van Ds. F. Visser, die sinds eenige dagen in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar verpleegd wordt, goed vooruitgaat NAAR DELFT. Onze plaatsgenoot, de heer A. Lap WHz., die onlangs met goed gevolg exa men deed voor het eind-diploma der 5-j. HBS. te Den Helder, liet zich dezer da gen inschrijven aan de technische Hoo- geschool te Delft, waar hij voor Scheeps bouwkundig ingenieur zal studeeren. Vraag of aanbod, wat het zij, Hebt ge iets, zoo hoor naar mij: Zet het in de Texelaar, En de zaak is voor elkaar. MOSSELZAAD EN GARNALEN. De mosselzaadvisscherij op de Wad denzee, die dit jaar niet veel beloofde, valt toch nog mee, nu men zaad heeft ontdekt op de zgn. Balg", een plaats, die alleen door vaartuigen met weinig diep gang kan worden bereikt. Met een klein vaartuig wordt het zaad daar opgevischt, terwijl het met de grootere naar Zeeland wordt vervoerd, waar het onmiddellijk na aankomst op de mosselperceelen wordt uitgezaaid. Hoewel ook op andere plaatsen dan de Balg zaad wordt aangetroffen, zijn de ze hoeveelheden zoo klein, dat het nau welijks de moeite waard is, de groote reis van Zeeland naar de Waddenzee te maken Werden te Zierikzee in de afgeloopen week bijna 1000 ton zaad aangevoerd, te Bruinisse beliep dit zelfs ruim 3000 ton. Naar we van welingelichte zijde ver nemen, heeft men vroeger in de Wad denzee wel meer rijke mosselzaadbanken ontdekt. Vijf jaar geleden lag b.v. bij de sluis van de P.H. Polder een bank met honderden tonnen zaad. Het waren de Wieringers en Zeelanders, die de Wad denzee afvischten. De Wieringer vis- schers verkochten dit product aan een- denparkhouders. De laatste jaren blijven de Wieringers weg; vermoedelijk is de vraag wegens vermindering van de een denstand sterk teruggeloopen. Gedurende de wereldoorlog en ook nog enkele jaren daarna gingen Texel sche zeilers mosselzaad visschen. Ze ver kochten het bij honderdduizenden mud den als eendenvoer en meststof. Met de garnalenvangst valt het echter tecen. Maandag werden door 10 schuiten plm. 55 manden aangevoerd, bestemd voor de puffabriek. De Heldersche vis- schers varen niet. Nagenoeg allen verlie ten de stad. De puffabriek beschikt over vier droogkamers, welke elk 7080 man den kunnen bevatten. Voor een totaal van 55 manden kar de fabriek nauwe lijks in bedrijf worden gesteld. Ook de Heldersche visschers verkochten de gar nalen voorheen aan de puffabriek. Ook deze fabriek heeft dus van de tijdsom standigheden te lijden. J. VOOR „HET HOOGLAND". De speldjesdag voor de reclasseerings- vereen. „Het Hoogland" heeft te Den Burg Zaterdag f31,50 opgebracht. Het Comité brengt hiervoor hartelijk dank. MIJNEN SPOELDEN AAN. Langs de heele strandkust heeft de zee mijnen aan land gezet, waarvan er eenige uit eigen beweging explodeerden. Zie maar het bericht uit Noordwijk en dat onder De Koog in dit nr. De Duitsche militairen, die met het demonteeren be last zijn, hebben druk werk. Sinds Maandagmiddag hebben zij er meer dan een half dozijn onschadelijk gemaakt. Meermalen dreunde het heele eiland er van, wanneer zoo'n monster de lucht in ging. ENGELSCIIE VLIEGTUIGEN PROBEERDEN DEN IIELDER TE BOMBARDEEREN. Den Helder werd Zondagmiddag weer eens door Engelsche vliegers bezocht. Het afweergeschut kwam onmiddellijk in actie. Dit noopte de vliegers op groote hoogte te blijven Er vielen geen bommen in de stad. Wel kwamen er in het Marsdiep terecht. Dit bewijst intusschen opnieuw, dat het in Den Helder nog lang met pluis is en dat men er zelfs over dag bezoek van de Engelschen kan verwach ten. Ook in de nacht van Maaandag op Dinsdag was het rumoerig in de lucht boven Hollands noordkop. Opnieuw kwam het geschut in actie om een aanval te verijdelen. Dat kon men over het heele eiland hooien, terwijl ook de lichtgeven de munitie bestemd om de schutters wegwijs te maken duidelijk kon wor den waargenomen, althans in Den Burg. (Zie verder het Laatste Nieuws) EEN WESPENKOLONIE achter het behang. Vorige week werd de aandacht van de familie A.P.K. alhier getrokken door een vreemd geluid, dat achter het behang vandaan kwam. Bij onderzoek bleek, dat zich daar 'n kolonie wespen ophield. De hulp van een bijenhouder, in dit ge val de heer P. Zijm, werd ingeroepen en spoedig lukte het de plaats te ontdek ken, waar de dieren naar binnen wa ren gekomen: een klein gaatje naast het raamkozijn. Wat nu gedaan Een groo te zuurtjesflesch werd voor dat gaatje aangebracht, nadat men in deze flesch wat suiker en mee in water had opge lost. Al heel spoedig deed zich een groot aantal wespen aan 't lekker zoete vocht tegoed. En ze konden de flesch met meer uit doordat daarin met behulp van een puntzak een soort fuik was gemaakt Het is maar een weet Zoo duurde het niet lang meer of de heele zwerm van een 500 wespen was gevangen ge nomen. In volgend nummer nog enkele bijzon derheden over bijen en wespen. J MIJNEN ZIJN GEEN SPEELGOED. Stommeriken (geen kinderen meer) speelden met hun leven en dat van anderen. Dat weet iedereen wel! zult u zeggen. Inderdaad, het ligt voor de hand, dat men op eerbiedige afstand van niet gede monteerde mijnen blijft, maar toch blij ken er altijd nog waaghalzen te zijn, die er anders over denken. Maandagmiddag, aldus vertelde ons een dame uit Den Burg, die toen met haar zoontje op het strand was. waren twee jongemenschen dame en heer, bezig een mijn, welke juist door de golven strandwaarts gestuwd werd, en nog in ondiep water lag te dei nen, voort te duwen in de richting van 't strand!! Iemand, die dit gevaarlijke spel ook zag, waarschuwde terstond de dame uit Den Burg. Zij begaf zich met haar kind oogenblikkelijk het duin in. Ook spoedde de heer, die haar gewaarschuwd had, zich onmiddellijk naar de twee waaghalzen, die tenslotte bereid bleken, uit de buurt te gaan. En dat was maar goed ook, want de mijn werd door een nieuwe roller blijkbaar zoo danig om geworpen, dat er een ontploffing volgde. Hij vloog uit elkaar. De scherven vlogen onze ooggetuige en haar kind over het hoofd. „Mam," riep het ventje, „ik zag de brokken vliegen"! De waaghalzen zullen voortaan de mijnen wel met rust laten! Het mag een wonder heeten, dat zij er heelhuids af- mill BINNENLAND llllll De opbrengst van de Nationale In zameling zal plm. 2,5 millioen bedragen. Den Helder. Vandaag bestaat het Stedelijk Muziekcorps 50 jaar. Van 16 Sept. af is de verkoop en af levering van minerale smeeroliën en vet ten verboden. De kosten van een locaal telefoonge sprek zullen van Sept. af vermoedelijk 3 ct. zijn voor abonné's. (nu 2V2 De sigarenwinkeliers zullen over de maand Aug. 60 pet. van hun gemidd. maandomzet in 1939 ontvangen. Te Alkmaar werd de 71-j P. Ter voort op de onbewaakte overweg aan de Kalkovens weg gedood.. De laatste nachten zijn bommen ge worpen bij Oosterhout, N B. (eenige hui zen licht beschadigd), in Zeeland (bouw land) en St-Anna Parochie (weiland) De Ned. Unie wil eerlijke verbete ring van mij en staat. Door autoritaire corporatieve inrichting zullen snelle en kordate beslissingen kunnen worden ge nomen. Deskundige uitwerking der soc.- economische behoeften dient nagestreefd Het nationale zal meer moeten voorop staan; handhaving der oudvaderlandsche vrijheden. Aan vrijheid van godsdienst, kerk, levensbeschouwing en opvoeding mag niet worden getornd. II JULI—AUGUSTUS. NEDERLAND. De vereeniging voor vreemdelingen verkeer stelt voor, onze politieagenten de steden onderwijs te geven in de b* ginselen van Fransch, Duitsch en En gelsch, opdat zij in staat zullen zijn, toeristen die ons land bezoeken, behoor lijk te woord te staan. Tusscehn Delft en Den Haag worde bij opgravingen munten gevonden me beeletenissen van Nero, Aurelianus efr Antonius, voorts schalen, vijzels en walc terputten, welke na bijna 2000 jaar no^ vrijwel in tact zijn. Tot 275 na Chr. blij J1 hier een Romeinsche burcht gevestigd t I zijn geweest. Men vindt zelfs vermeld/g welk legioen hier gelegerd was. Telkens opnieuw worden in veehoul derskringen nieuwe „onfeilbare" geneesl1 middelen tegen de gevreesde mond- el' klauwzeerplaag aangeboden. De durf' preparaten blijken echter keer op keel op teleurstelling uit te loopen. Thans, ee? kwart eeuw later, is het ware middel e nóg met. Onder enorme belangstelling heeft begrafenis plaats van de op 84-jarl leeftijd te 's Gravenhage overleden ze< schilder Mesdag, die in geheel Euroi beroemd was. Mesdag werkte tot aan zij: 35ste jaar op een bankierskantoor t Groningen. Eerst daarna ging hij de acajl demie bezoeken en koos hij de schilder» kunst als levensdoel. BELG1E Blijkens een persbericht uit Antwer pen zijn alleen reeds in de laatste drii maanden tien Belgische aalmoezenier^ gesneuveld bij de vervulling van hum priesterplicht. BULGARIJE. Ondanks de hardnekkige pogingen dej| geallieerden om Bulgarije in de oorlog t- betrekken, blijft de regeering met taait vasthoudendheid haar onzijdigheid be ITALIË. D eRomeinsche pers toont met tal var argumenten aan, dat het spoedige eind der krijgsverrichtingen in zicht is. He kan niet anders aldus dit persoordee of de oorlog moet vóór de winter af geloopen zijn. (Hoewel de vooral op eco nomische motieven berustende meenin van de Ilaliaansche bladen zeer overtuil gend beredeneerd wordt, zou de werke lijkheid toch heel anders zijn. Niet één doch vier winters duurde de oorlog. VEREENIGDE STATEN De dag, nadat hij in de Metropolitan- Opera optrad, wordt de Italiaansche te4 norzanger Enrico Caruso, die bekenn staat als de grootste zanger van zijn tijd als een vorst door de straten van New York gereden. Zijn rijtuig wordt mei bloemen en confetti bestrooid. De kleine Napolitaan, wiens stralend-schoon en te gelijkertijd onwaarschijnlijk krachtig stemgeluid iedereen in de hoogste vc vering brengt, verdient een gage vai 10 000 gulden per optreden. gekomen zijn. We herhalen het en hel is raadzaam vooral de kinderen hierod te wijzen blijf uit de buurt, wanneeil de zee bezig is een mijn naar de kust te voeren! Onverwacht kan zoo'n monstei uit elkaar barsten en slachtoffers maken DEN HOORN. KERKNIEUWS. Ds. J. W. van Petegem, vroeger ~ihir^ thans te Nijehaske, heeft het beroep naaï Aalsmeer aangenomen. EIERLAND. KINDEREN SPEELDEN MET VUUR Maandagmiddag waren kinderen oj het erf van De Korenschoof bezig een vuurtje te stoken. De vlammen deeldei zich plotseling mee aan een partij vorig< week geperst karwijstroo, plm een 10( pak, welk stroo spoedig in brand stond De heer S.C.Keijser en echtgenoote, die in het land waren, zagen al gauw, wat ei, gaande was. Een Duitsche brandspui die spoedig ter plaatse was, gaf voloj water De gemeentespuit, die ter assis tentie gevraagd was, kon zich tot nablus- schen bepalen. j Bij Soest werd de 55-j. mevr. Hock- stra-De Jong op de onbewaakte overweg Nieuweweg-Ossendamweg door een trein gedood. Te Spakenburg werd 'n 8-j. jongen zwaar gewond door het ontploffen vai patroonhulzen, die door kinderen in eer vuurtje waren geworpen. ZOO SPRAK..— AMERY, minister voor Br.-Indië: Zoo dra Engeland 111 de lucht sterk genoeg is zal 't de vijand in eigen huis opzoeken daar zijn oorlogsindustrie en zijn trans portmiddelen vernietigen. Engeland ver wacht ook van Br.-Indië militaire hulp Na de oorlog zal dit gebied wellicht de dominionstatus krijgen. NEROE, de vroegere voorzitter van d< Congrespartij in Br.-Indië: Er bestaat '1 groote kloof tusschen het aanbod van d< Onderkoning en de eischen van de Con grespartij. ZOO SCHREEF.. GIORNALE D' ITALIA Italië be- heerscht de Middellandsche Zee en d< lucht. Het treft Engeland voortdurend 11 zijn steunpunten Volgens een vast plai gaat Italië voort. Spoedig zal de oorloj nieuwe initjatieven en nieuwe krachtei onthullen.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2