Kameraad Moeder. illll|llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| GEMEENTE TEXEL. ||||||IUIIIIIIUIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU!II!IIII|||||| INLEVERING VAN MILITAIRE KLEEDING EN UITRUSTING. In opdracht van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie roept de Burgemeester van Texel alle in deze gemeente woonachtige verlofgangers op de in hun bezit zijnde rijksgoederen in te leveren. De inlevering zal plaats vinden in het Gymnastieklokaal aan de Molenstraat te Den Burg en wel op Donderdag 5 Sep tember 1940 te 11,30 voor verlofgangers der lichtin gen 1923 en 1924 te 13,30 voor verlofgangers der lichtin gen 1925 en 1926 te 14,30 voor verlofgangers der lichting 1927 te 15,30 voor verlofgangers der lichtin gen 1928 en 1929 te 16,30 voor verlofgangers der lichting 1930 op Vrijdag 6 September 1940 te 8,30 voor verlofgangers der lichtingen 1931 en 1932 te 9,30 voor verlofgangers der lichtingen 1933 en 1934 te 10,30 voor verlofgangers der lichting 1935 te 11,30 voor verlofgangers der lichtin gen 1936 en 1937 te 13,30 voor verlofgangers der lichting 1938 te 15,voor verlofgangers der lichting 1939 te 16,30 voor verlofgangers der lichting 1940. Op wien de verplichting tot inlevering rust. De verplichting tot inlevering rust op het verlofspersoneel van de landmacht beneden de rang van adjudant-onderoffi cier. Tot het inleveren van rijksgoederen zijn ook verplicht: a. de in werkelijken dienst geweest zijnde buitengewone dienstplichtigen; b. het in het genot van verlof gesteld reserve-personeel c. de in het genot van verlof gestelde vrijwilligers van den landstorm; d. de in het genot van verlof gestelde vrijwilligers, die een verbintenis hebben gesloten op den voet van gewoon dienst plichtige; e. de overige huiswaarts gezonden vrij willigers voor zoover zij niet behooren tot de beroeps vrijwilligers; f. de verlofgangers, die vóór de demo bilisatie van de weermacht in het genot zijn gesteld van klein verlof, waaronder ook te begrijpen de personen, aan wie weermachts-industrie-verlof werd ver leend; g. de huiswaarts gezonden personen die na hun huiswaartszending uit den dienst zijn ontslagen wegens lichaamsgebreken, doch nog in het bezit zijn van rijksgoe deren; h. de verlofgangers, die niet in wer kelijke dienst zijn gekomen, omdat hun tijdelijke vrijstelling van mobilisatieop komst werd verleend, doch nog in het bezit zijn van rijksgoederen; i. de verlofgangers, die tijdens demo bilisatietoestand van de weermacht om bijzondere redenen niet in werkelijke ge weest zijn alsmede zij die gedurende den lllllliiiiniiiiiiilliiiiiillllilllilliiiillllliilllliiillllillllliliiiilllllliiillliilllilllllllll^ FEUILLETON ||||||i[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiirHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniii|l|||| Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 1.) Paps, je moet nog afzeggen! Een arm om haar vader geslagen ze had hem bij de deur in ontvangst ge nomen en sindsdien niet meer los gela ten leidde Camilla professor Tiebruck naar diens studeerkamer, waar op het dofgebeitste blad van het omvangrijke schrijfbureau een gedrukte uitnoodiging lag. Vermoeid en min of meer verstrooid boog Tiebruck het hoofd terzijde naar zijn dochter; zijn oogen echter zochten reeds de weg vooruit. Afzeggen? Wat is er dan voor invi tatie? Hij kon zich met de beste wil niet indenken, wat zijn dochter bedoelde. Plagend trok Camilla hem aan de arm: Maar paps, wat ben je toch verschrikke lijk vergeetachtig. Professor Westphal heeft je toch al lang geleden geïnviteerd voor het muziekavondje, dat hij vandaag denkte te geven. Maar je gaat toch niet, hè paps? We houden je hier! Wij willen cok eens wat aan je hebben. Tiebuck staarde afwezig op het gele couvert, zonder het te openen. Afzeggen? Niet gaan? Camilla verlangde het van hem. En hij zelf? Wat gaf hij om die mu zikale avond bij Westphal? Nu ja, goed, Westphal was zijn leermeester, hij had veel aan hem te danken, maar daarom JALOEZIE IN DE WOESTIJN. tijd, dat de weermacht op voet van oor log verkeerde, na in werkelijken dienst te zijn gekomen in het genot van tijdelij ke vrijstelling van den dienstplicht zijn gesteld of met uitstel van eerste oefe ning huiswaarts zijn gezonden. Verlofgangers, ingedeeld bij den Op- bouwdienst, leden van de mobiele en plaatselijke transportcolonnes van het Ned. Roode Kruis en de dienstplichtigen behoorende tot de aanvullingsreserve, ne men niet deel aan deze inlevering. Verplichtingen: De verlofganger is wet telijk verplicht om goederen in te leve ren overeenkomstig de daaromtrent ge geven voorschriften. Zoolang de verlof ganger bij de inlevering aanwezig is, staat hij onder de bevelen van de auto riteit, die met het in ontvangst nemen der goederen belast is. Alle goederen inleveren. Alle goederen welke rijkseigendom zijn, moeten ingele verd worden, uitgezonderd het oorlogs - zakboekje en het herkenningsplaatje. De goederen zullen in ontvangst genomen worden door de indeelingsdistrictscomm. of een ander daartoe aangewezen officier Onderteekening verklaring. Nadat de officier, belast met het in ontvangst ne men, de goederen heeft ingenomen, moet de verlofganger een verklaring onder teekenen, dat hij alle militaire kleeding- eh uitrustingstukken heeft ingeleverd welke hij bij vertrek van zijn corps heeft medegekregen. Het afgeven van een on juiste verklaring stelt hem aan straf bloot. Persoonlijke aanmelding noodig. De verlofganger is verplicht persoonlijk bij de inlevering te verschijnen en daarbij gekleed te zijn in burgerkleeding. Er be staat in het algemeen geen gelegenheid om de inlevering der rijksgoederen door een ander te doen geschieden. Slechts in dien de verlofganger wegens zeer bijzon dere omstandigheden (verblijf in het bui tenland, ziekte, hechtenis, enz) in de on mogelijkheid verkeert om persoonlijk te verschijnen, moet de inlevering geschie den door een ander persoon, die alsdan de bovenbedoelde verklaring ondertee kent. Ook aanmelding, indien reeds inleve ring plaats had. Iemand, wiens rijksgoe deren reeds zijn ingeleverd bij een Duit- sche autoriteit of een burgemeester, moet niettemin persoonlijk bij de inlevering verschijnen, ten einde hieromtrent mede- deeling te verstrekken en een schriftelij ke verklaring, als hiervóór bedoeld, te onderteekenen. Inlevering op een andere plaats of een ander tijdstip. Indien de verlofganger de goederen op een andere plaats of op een anderen dag wenscht in te leveren, moet hij vergunning daartoe vragen aan den commandant van het indeelingsdistrict. Wordt zoo'n vergunning verleend, maar maakt de dienstplichtige er geen gebruik van op den tijd en de plaats, daarvoor bepaald, dan wordt de vergunning geacht te zijn vervallen. Vervoer. De verlofganger, die rijksgoe deren buiten zijn woonplaats moet inle veren, geniet voor de reis naar en van de plaats, waar de inlevering geschiedt, geen vervoer voor rijksrekening. Echter worden hem, zoo noodig, voor het pas- seeren van veren, bruggen of tollen op de heenreis en op de terugreis passage biljetten verstrekt door den burgemees- behoefde hij er nog niet heen te gaan Een uitvlucht was gemakkelijk genoeg te vinden: stapels werk, een lastig geval in de kliniek Paps, bel op! Als je er niet heen gaat, moet je je ook behoorlijk excusee- ren, anders is het onbeleefd! Er lag bijna een paedagogische ernst in de toon waarop ze dit zei. Tiebruck keerde zich langzaam om en keek het meisje aan. Was ze niet eigen lijk nog een kind? Zestien jaar. Maar toch al een beetje volwassen en haar vader reeds ontgroeid; ze voelde zich bo ven hem verheven en meende af en toe zijn doen en laten wat te moeten regelen, vooral sinds Magdalena overleden was. Dacht ze te moeten oppassen? Kon hij niet doen wat hij wilde? Natuurlijk wel, maar hij voelde werkelijk niets voor dat avondje bij Westphal. Camilla stond naast hem. Haar smalle meisjesschouder beroerde zijn arm. Zij vlijdde zich opzettelijk zoo dicht tegen hem aan; ze had haar vader afgodisch lief, ze verlangde naar hem als hij er niet was, maar hij had helaas zoo zelden tijd. Niet eens elke avond! Vreeselijk, zoo'n beroemde medicus, die het altijd zoo druk had. Maar in haar hart was ze toch totsch op hem. Paps, onze paps! Paps, bel op! Hier is de hoorn! Bel toch op, dat je niet komt! Maar nu sprak een ander en deze zei: Milla, je bent een kuiken. Laat va der toch gaan. Wat heeft hij nu hier? En ergens anders? Ook niets. Altijd wer ken en nog eens werken. Mannen moe ten zich ook eens een keertje ontspannen. Geen van beiden hadden zij bij het binnenkomen Georg gezien. Een wonder was dat trouwens niet: hij zat in de uiterste hoek van het verrek tusschen de portières, had de leeslamp omlaag ge trokken en snuffelde in een boek. Camil la ontdekte hem nu het eerst. Ach, jij, kwajongen, wat komt paps dan te kort? Als hij thuis komt heeft hij ons! Vader heeft nog heel wat anders noodig dan ons! Zoo, wat dan? Camilla nam een strijdvaardige houding aan. Haar neus vleugels trilden Ze balde haar vuisten. Het liefst zou ze Georg een draai om zijn ooren hebben gegeven. Georg be dierf hun vader met zijn revolutionnaire plannen. Als paps zich 's avonds thuis op zijn gemak voelde, waarom zou hij dan uitgaan? Verstrooiing! Afleiding! Ontspan ning! Tiebruck hoorde met eenige verbazing ter zijner woonplaats. Is het noodzakelijk, dat den dienst plichtige gedurende de reis nachtverblijf wordt verstrekt, dan worden hem voor rijksrekening door middel van inkwar tiering huisvesting en voeding verschaft. Gevolgen van nalatigheid. Strafbaar is de verlofganger, die zijn verplichting tot inlevering niet naleeft of wiens goederen blijken niet in den vereischten staat te verkeeren. Bovendien kan zulk een ver lofganger nogmaals tot inlevering wor den verplicht. Texel, 22 Augustus 1940. De Burgemeester, KAMP. Illllliiiiliiitlliiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliliiliiiiiiilliiillllll WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||1 NOORWEGEN In Noorwegen is het burgerlucht- verkeer hervat. TURKIJE De laatste sultan van Turkije, in '24 afgezet, en naar Frankrijk gevlucht, is met zijn gezin naar de V.S. vertrokken. FRANKRIJK. De Fransche torpedojager Maillé Brézé, 2441 ton, is op één mijl uit de W.-Schotsche kust gezonken. Vele doo- den. Op het schip ontstond een zware ontploffing, welke door verscheidene kleinere werd gevolgd. Frankrijk wees Japan's eischen in zake Indo-China van de hand. Het wilde: Het transport van zijn troepen via de Indo-Chineesche spoorwegen, het bezet ten van vliegvelden en het verkrijgen van havens als steunpunten voor ziin vloot. ENGELAND De Hertog van Windsor kwam als gouverneur en opperbevelhebber van de Bahama-eilanden te Nassau aan, waar hij beëedigd werd. ITALIË. De anti-Gneksche stemming in Al banië stijgt. De bladen schrijven, dat de Albaneezen in Griekenland vervolgd wor den. De secretaris van het Italiaansche consulaat te Amsterdam, stortte in de Dolomieten, waar hij met zijn gezin zijn vacantie doorbracht, van een hooge berg te pletter. VEREENIGDE STATEN De V.S. stelden nog vijf milliard be- beschikbaar voor hun defensie. De V.S. zouden de Canadeesche kust door torpedojagers laten bewaken. In onbezet Frankrijk zijn nog 5000 Nederlanders. New-York. De stroom van jonge mannen, die zich door snel te huwen aan de dienstplicht hopen te onttrekken, nam in de stadsdeelen Brooklyn en Queens zulk een omvang aan, dat politie bij de bureaux van de burgerlijke stand de orde moest handhaven. hoe de kinderen om en over hem streden. Wel, m'n jongen, zei hij rustig zou je niet eens uit je hoek willen op staan om me goede avond te zeggen? Natuurlijk, vader, neem me niet kwalijk. Een donkere blos kleurde het jongens achtige voorhoofd. Een erfdeel van Mag dalena, zijn moeder, dat blozen. De lange jongensbeenen gleden met een zwaai van de leuning van de stoel, het boek viel op de grond, het gordijn zwaaide heen en weer. Jongens zetten direct het heele huis op stelten, als ze alleen maar opstaan, pruttelde Camilla. Haar oogen schoten vuur. Klets niet, wicht! Hij zei het slechts terloops en begroet te direct daarop zijn vader, uiterst cor rect. Tiebruck dacht vluchtig: Van wie heeft hij dat keurige optreden? Ze zijn toch haast niet opgevoed, de kinderen. Hun moeder altijd ziek, vader tot over de ooren in het werk, nooit eens tijd of een gedachte voor het gezin. Bonsoir, boy! Tiebruck nam de jongenshand, voelde haar sterk en vast in de zijne en huiverde onwillekeurig, omdat het hem zoo won derlijk voorkwam, dat hij werkelijk reeds een vijftienjarige zoon had. Wat heb jij vandaag uitgevoerd? Gevost of over het sportveld gedraafd? Tsjonge, Sjorsje, jou vraagt paps, wat je hebt uitgevoerd! Camilla zei het waarschijnlijk niet opzettelijk vrij scherp. Bij mij heeft hij daar nog niet aan gedacht. Bovendien zal jij je toch wel met een of andere onzinnigheid heb ben beziggehouden. Meneer dicht name lijk! Ze gaf hem met haar elleboog een duw in de zij. 't Is alleen maar jam mer, dat geen mensch die kunstwerken mag lezen. Laatst heb ik ze bijna in m'n handen gekregen, maar toen heeft hij me zoowat m'n haren uitgetrokken. Ik zal maar niet zeggen Hou toch je snavel, big! Tiebruck, hoewel lichtelijk ontsteld over deze toon tusschen broer en zuster, moest desondanks lachen. Een klein kat je, dat meisje van hem en de jongen was evenmin op zijn mondje gevallen. Ze moest hem ook niet belachelijk maken. Dat verdroeg immers geen mensch en zeker niet, als het tegenover de vader gebeurde. Kinderen, ik zal Westphal toch maar even opbellen en. natuurlijk afzeggen, wat? Geor ge's oogen fonkelden. En alleen om- New York. De vliegboot Dixie Clip per, komende van Lissabon, hebben de Engelschen op de Bermuda's laten da len. Ze hebben van de 2100 pond post 1400 pond in beslag genomen. De Amerikaansche oprichter van de Chrysler automobielfabrieken, Walter Chrysler, is op 65-j. leeftijd overleden. Hij begon als wagenpoetser bij de spoor wegen en verdiende toen vijf cent per uur. In Virginia regent het al zes dagen. Een overstrooming bereikte een hoogte, zooals sinds 50 jaar niet voorkwam. EGYPTE Egypte. De Engelschen arresteerden tot dusver ruim 2000 Egyptenaren, die er van verdacht worden de openbare vei ligheid in gevaar te brengen. In alle steden en dorpen duren de aanhoudingen voort. BELGIE De Belgische koopvaardij- en vis- schersvloot ligt voor een groot deel nog in Frankrijk. De visscherij langs de Bel gische ,Ned. en Fransche kust zal mis schien binnenkort worden hervat. FINLAND Een van Amerika naar huis op weg zijnd Finsch vrachtschip, 6000 ton, uit sluitend met lading voor Finland, is door de Engelschen opgebracht. DNB. ROEMENIE. Roemenië zou in principe reeds be sloten hebben tot teruggave van de Z.- Dobroedsja aan Bulgarije. Hongarije eischt twee derden van Transylvanië op, dat evenals de Dobroedsja na de Wereld oorlog Roemenië toegewezen werd. DUITSCHLAND In Polen zullen 100 nieuwe bruggen worden gebouwd; de straten zullen wor den verbreed. DISTRIBUTIE Brood: op de dubbele bonnen „2" der nieuwe broodkaart t.m. 25 Aug. 250 gr. roggebrood of 200 gr. ander brood. Bloem of zelfrijzend bakmeel: bon 40 t.m. 6 Sept. een half pond. Havermout, grutten, gort: bon 27 t.m. 6 Sept. een half pond. Koffie of thee: bon 53 t.m. 30 Aug..een half p. koffie of een half ons thee. Levertraan: alleen verkrijgbaar op een bon van uw arts, hoogstens 200 c.c p.w. Maizena, griesmeel, puddingpoeder: op bon 105 t.m. 11 Sept. een ons. Margarine of gesmolten vet op elk der vetbonnen 1 t.m.2 t.m. 23 Aug. een half pond (dus een half pond per week) Petroleum: zegel 5e periode t.m. 8 Sept. twee L. (zegel 4e periode vervalt) Rijst, rijstemeel: bon 14 t.m. 6 Sept. een half pond Suiker: op bon 66 t.m. 30 Augustus twee pond (termijn met 1 week verlengd) Extra suiker: op bon 74 t.m. 30 Aug. twee en een half pond. (Zie ook 2e pag. van dit blad.) dat dat wicht daar zich eenvoudig aan matigt over de vrije tijd van haar met werk overladen vader te beschikken. Nee, vader, dat zou ik niet doen, ik zou je danken. Je moet er ook eens een keer uit! Zoo, protesteerde Camilla heftig dat is aardig! Bovendien vind ik, dat het vader niet past naar een muziekavondje te gaan; moeder is nauwelijks een jaar dood. Nu vond Tiebruck het tijd om in te grijpen. M'n lieve kind, zei hij effen, je kunt het gerust aan mij overlaten te beoordeelen, wat mij al of niet past! Pak aan! hoonde George. Eigen wijze blaag! Het wordt elke dag mooier met je. Tiebruck, plotseling veranderd, zei: Wees zoo goed en houden jullie een cogenblik je mond. Ik zal Westphal op bellen. Camilla plantte haar armen op het blad van de schrijftafel en keek haar va der vlak in het gelaat. Ze was boos en koppig als een kind, dat men een ver zoek heeft geweigerd en dat nu om zijn speelgoed vecht. Georg was langzaam naar zijn hoek teruggekeerd en raapte het verongelukte boek van de grond op; hij had besloten verder te lezen. Het werd nu stil in het vertrek. Toen Tie bruck het nummer had aangeslagen hoorde men in de verte het oproepsig naal van de telefoon. De oude professor Westphal begaf zich zelf uit de muzieksalon van zijn vrouw naar het rookkabinet. Hier stond de tele foon op een geweldige eikenhouten tafel. Achter hem bleef de verbindingsdeur tusschen beide vertrekken open. Westphal! Aha, TiebruckWat, afzeggen wegens drukke bezigheden? Dat accepteer ik niet. Je moet toch ook eens wat voor je eigen menschen doen, niet altijd alleen voor anderen. Kom toch! Wat, rouw? Maar die is toch officieel voorbij. En hoe je er innerlijk over denkt, gaat niemand iets aan. Rouw draagt een mensch niet voor zich uit als een schild, waarmee men zich excuseert. Daar loop je toch niet mee te koop! Als je geen andere verontschuldiging hebt. Op dit oogenblik klonk de krachtige, maar door en door bezielende toon van een muziekinstrument in de hoorschelp aan Tiebruck's oor. Het was, alsof iemand een snaar in zijn ziel had aange roerd en nu trilde en golfde het geluid nog na, afwisselend zwakker en weer luider wordend. (Wordt vervolgd.) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii^iiin Ulllliiiiiiiiiiiiruiiiiiiiiiiiiiii ZOO SPRAK ZOO SCHREEF. Illlll'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiinljjjjj EVENING STANDARD: Wordt Grieken land in de oorlog betrokken, dan kunnen zijn 650 schepen met twee millioen ton ook aan Engeland goede dienst bewijzen. BERLINER BöRSENZEITUNG: Alles wat tot dusver is gebeurd, is slechts een voorproefje van wat Engeland te wach ten staat. MUSSOLINI tot de zegevierende troe pen in Britsch Somaliland: Na een ver- eischte pauze zult ge u naar andere dee- len begeven met de volharding en moed der troepen, die het rijk beschermen en het grooter maken in omvang en macht. DR. FRANK, Rijksleider, te Krakau voor alle afd. der Nat. Soc. Duitsche Ar beiders Partij in het generaal gouverne ment van Polen: Wij moeten er voor zor gen, dat vooral de Duitsche stad Krakau volkomen bevrijd wordt van haar Joodsch karakter. Wie nog als Jood zon der vergunning te Krakau vertoeft, zal tot dwangarbeid worden verplicht. Het is een onmogelijke toestand, dat de verte genwoordiging van het Groot-Duitsche Rijk van Adolf Hitler zich hier in een stad installeert, waarin het zoodanig we melt van Joden, dat men als fatsoenlijk mensch nauwelijks door de straten kan gaan. En het is duidelijk, dat daarmede ook een ernstig signaal is gegeven: de Joden moeten uit geheel Europa ver dwijnen. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllii iiiiiinllllll lllllliiiiiiiliiniii VAN DE BOEKENPLANK. immuun H. Bakels, Godslastering? 144 blz., f 1,50. Louis Couperus, Korte Arabesken, (9e duizendtal) 290 blz., geb. f 2,50. F. M. Lurasco, De vlinderverzame ling. Handl. v.h. vangen, kweeken, op zetten, enz. van vlinders en rupsen. 54 blz. met fig. tusschen tekst f 0,35. Scholem Asch. De Nazarener. Com pleet in 3 deelen f 11,90; reeds versche nen deel I Een profeet verrijst, 282 blz., geb. f3,90; deel II De Messias komt, 249 blz., geb. f 3,90. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 HYGIENE EN VEILIGHEID LAST VAN GALBULTEN? Iets over galbulten of netelroos. De laatste naam wijst er al op, hoe ze er uit zien: net zoo als de blaren, die men b.v. krijgt door het aanraken van brandne tels. Ze komen het meeste voor op de strekzijde van armen en beenen en op de rug. Soms zijn het enkele dikke bulten, soms groote roode vlekken vol kleine pukkeltjes, maar hoe ze er ook uitzien, altijd jeuken ze ontzettend. Ze worden dus dikwijls stuk gekrabd met niet altijd schoone nagels en zoo komen de kinderen vol bloedende en etterende wonden te zitten. Ze komen voort uit het gestel, dus volwassenen kunnen er net zoo goed aan lijden als kinderen en het blijft maar zel den bij één keer. De meest voorkomende oorzaak voor het optreden van galbul ten is het gebruik van voedsel, dat door dit bepaalde gestel niet verdragen wordt. Soms weet de moeder van het kind of de volwassen patiënt zelf precies, voedsel voor hem verkeerd is, in andere gevallen zijn er waarschijnlijk meer soorten en dan moet in hardnekkige ge vallen het volgende rijtje voedingsmid delen worden verboden: melk, natuurbo ter, eieren en gerechten, ook koekjes en dergelijke, waar ei in verwerkt wordt, cacao, chocolade, varkensvleesch en var kensvet, spinazie en aardbeien. Daar naast kan de dokter met in- en uitwen dige middelen helpen om de genezing te bespoedigen, de jeuk weg te nemen en een volgende uitbarsting te voorkomen. Behalve voedingsmiddelen kunnen al lerlei andere dingen als een soort vergif op bepaalde personen inwerken. Harige planten, zooals primula's hebben een slechte naam op dit gebied, maar ook insecten vergif, b.v. een enkele muggen beet kan bij daarvoor gevoelige personen een heele kring van galbulten om zich heen verwekken. Een typisch geval in in dat opzicht was mijn doch tertje. De kinderen hadden de gewoonte om met de kippen te sollen, alsof het schoothondjes waren en voelden zich daar best bij. Maar opeens kwam mijn dochtertje vbl vreeselijk jeukende puk kels, vooral op de handen en bloote ar men. Het bleek toen, dat door toevallige omstandigheden het kippenhok een tijd lang slecht onderhouden was, zoodat de beesten vol luis zaten. Die kippenluis gaat niet op menschen over, maar de massale aanraking, terwijl ze 'n kip op de arm of schoot had, scheen haar huid zoo danig te prikkelen, dat er een soort ne telroos ontstond. Verbod om de kippe* aan te raken bracht spoedig genese» maar nog een paar jaar bleef die ligheid bestaan. Moeders wier kinderen «el last van galbulten hebben, kunnen dus veel leed besparen door zorgvuldig op te letten waardoor telkens een uitbarsting volgt en dat in het vervolg te vermijden. Het onthouden van een bepaalde spijs is voor een kind lang niet zoo erg als de vree- selijke jeuk van galbulten en ze zijn al gauw oud genoeg om te begrijpen, dat ze geen slachtoffer van een willekeurig ver bod zijn, maar dat de maatregelen voor hun eigen bestwil worden genomen. A. M. E. BEERNINK-TRIP. „Het Kind".

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4