Ook aan Uw kleinste opdracht besteedt Drukkerij Texelsche Courant de grootste zorg. Deze iveek De Wereld De Internationale toestand Het Portret 4. IM NEDERLAND IN KAART IN DE AFGELOOPEN WEEK RW VAN DE WEEK De belangrijkste oorlogs- en lucht havens in Engeland. KiiMert» Oorlogs- havens Luchthavens Tvtuuss UucJun Abto lunch Vstrtrlh Thermbytn Ten Citferickt Driffield [tiia.'ey Perk VfiddinyKn '•xkMiOt Seilind. GtanthinJ^ LoilIcjBromr.ch Wittering y Petertonvgh At-NV SlrjdishjllJ Bicesicr H ■^Ncvkn TettwcH Mildenhill [Pembroke Dock "KH'TOvI' [PtMMOKEi WtsknlofUr Old fjrum SOUTHAMPTON! Ci/SMT Mi-oil Uien Nieuws van den Opbouwdienst. De opneming van gedemobiliseerde mili tairen in den Opbouwdienst is met ingang van Vrijdag 20 September voor onbepaal- den tijd stopgezet. In verband hiermede is zoowel de verplichte als de vrijwillige in schrijving voor den Opbouwdienst tot nader order gestaakt. Men heeft dus thans een vaststaand leger van opbouwers, die geschoold en opgeleid moeten worden, om straks weer hun plaats in de maatschappij te kunnen innemen. Ieder lid van den Opbouwdienst is verplicht onderwijs in eenigerlei vorm te volgen en zal daartoe in geringe mate in de kosten moeten bij dragen. De hiervoor noodige bijdragen zijn evenwel zeer laag gesteld, zoodat zij vrij wel voor niemand een bezwaar behoeven te vormen. Wegens de groote verschillen in leeftijd en ontwikkeling zal het onderwijs zelden klassikaal, doch veelal individueel worden gegeven, deels in den vorm van schriftelijke cursussen. De vakopleiding en net onderwijs in den Opbouwdienst strek ken zich uit over een uitgebreid terrein. Toewijzing tabaksindustrie. Na een tijd van wachten hebben de sigaren- en tabaksfabrieken thans elk hun portie tabak toegewezen gekregen. Er waren 10.613 pakken Sumatratabak te verdeelen Hiervan zijn voor de Nederland- sche sigaremndustrie 7547 pakken gereser veerd. Deze partijen worden via den Nederlandschen handel aan de sigaren- LUCHT- EN ZEEHAVENS IN ENGELAND. De aanvallen, die de Duitsche weermacht groote aantal en de verspreide ligging daar van geen gemakkelijke taak heeft, bewijst ons kaartje van deze week. Door de vele aanvallen op Londen, waarvan men hoort, zou men tot de verkeerde conclusie kunnen komen, dat bijna uitsluitend Londer door de Duitsche vliegers wordt bezocht Niels is echter minder waarook de andere deelen van Engeland en Schotland worden fabrikanten verkocht tegen vastgestelde pryzen. Voor den handel zijn 3066 pakken Sumatratabak beschikbaar. De handelaars zijn verplicht van elke partij minstens 20 pet aan den tusschenhandel te verkoopen, eveneens tegen berekening van een vast gestelde winst. Deze 20 pet zijn uitsluitend voor de Nederlandsche sigaremndustrie bestemd. De rest van de ladingen moet naar Duitschland worden verkocht. Iedere handelaar heeft een toewijzing gekregen van 11.8 pet van zijn omzet der laatste drie jaar. De brandstoffendistributie. In verband met de voorbereiding van de brandstoffendistributie is van 30 Sept. tot 8 Oct. a.s. de verkoop en aflevering van vaste brandstoffén aan verbruikers ver boden. Alleen de grootindustrie zal ge durende dal tijdvak nog brandstoffen kun nen betrekken. Verder zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met de registra tie bij de verbruikers der aanwezige voor raden brandstoffen, ook van particulieren. Ieder zal daartoe op een formulier de in zijn bezit zijnde hoeveelheid kolen, turf en nuisbrandolie moeten opgeven. Op de al dus verstrekte gegevens zal controle wor den uitgeoefend. De Duitschers in Indië. In een officieel communiqué van de Duitsche autoriteiten werd medegedeeld, dat de bij herhaling genomen diplomatieke stappen bij de Nederlandsch-Indische re geering om verandermg te krijgen in de behandeling der Indië geïnterneerde Duit sche onderdanen, zonder resultaat zijn ge bleven. Duitschland stelt zich op het stand punt, dot een bevredigende regeling slechts kan worden verkregen op den grondslag, dat den 111 Nederlandsch-Indie verblijf houdende Duitschers in beginsel hun be- egmgsvnjheid zou worden teruggegeven en dat hun toegestaan zou worden zich weer naar hun woningen te begeven en hun normale werkzaamheden te hervatten. Op een telegram aan den Gouverneur- Generaal, waarin dit standpunt werd uit eengezet, werd tot dusverre geen antwoord ontvangen. Duitschland meent daarom te moeten aannemen, dat de regeering van Nederlandsch-Indië niet tot inbinden be reid is en ziet zich gedwongen, hieruit de noodige conclusies te trekken. Verscherpte Duitsche represailles zullen dan ook ver moedelijk niet uitblijven. Veranderingen bij het onderwijs. Verduistering en brandstoffenschaarschte zullen ook in het onderwijs menige ver andermg aanbrengen. Definitief is alles nog niet geregeld, doch wel is te ver wachten, dat de avondscholen van het nij verheidsonderwijs zullen komen te verval len. Deze lessen zullen zooveel mogelijk in de middaguren moeten worden gegeven. Ook vervroeging van de lessen op Zater dag- en Woensdagmiddag wordt over wogen. Daarbij zal dan bovendien, voor zoover de gewijzigde schooluren samen vallen met de normale werktijden in het bedrijfsleven, de toestemming van werk gevers noodig zijn, doch de wet verplicht dezen lot de noodige soepelheid. Ten aan zien van het middelbaar onderwijs heeft de secretaris-generaal van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen in principe toe stemming verleend tot het vervroegen der lesuren, indien de omstandigheden dit noodzakelijk maken. Ook tegen verkorting van het lesuur van 50 tot 40 minuten zal voorloopig geen bezwaar worden gemaakt, mits dit in overleg met den inspecteur ge schiedt. Als verdere maatregel wordt ten slotte nog overwogen, de herfstvacantie te doen vervallen en de winter of Kerst- vacantie uit te breiden Identiteitsbewijs voor vecvoorraden. Krachtens besluit van den secretaris generaal van Landbouw en Visscherij is het van 23 Sept. tot 1 Jan. a.s. verboden, rundvee in voorraad te hebben. Dit verbod geldt niet voor wie als privé- persoon, als rundveehandelaar of als slager georganiseerd is bij eenige, docr den secre taris-generaal aan te wijzen crisisorganisa tie. De nader te bepalen gewichtshoeveel- heid rundvee, die deze categorieën in nader te bepalen tijdvakken voorhanden en in voorraad mogen hebben, moet echter ge dekt zijn door een geldig identiteitsbewijs. Het is nu dus in beginsel verboden rund vee zonder identiteitsbewijs voorhanden te hebben. De identiteitsbewijzen worden slechts aan diegenen verstrekt, die aange sloten zijn bij de crisisorganisaties. Daar door wordt bereikt, dat de veehouders voor het geval dit noodig mocht zijn, aan het tuchtrecht van deze organisatie onderwor pen zijn. De nadere bepalingen over iden titeitsbewijzen worden uitgevaardigd door den secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij. EXPORTZORGEN IN AMERIKA. Naar het zich laat aanzien, zal Amerika dit jaar met een ongekende hoeveelheid katoen blijven zitten. In de maand Juli werd niet meer uitgevoerd dan 120.000 balen. In het afgeloopen jaar is de uitvoer van maand tot maand teruggeloopen. In Januari bedroeg de uitvoer nog ruim 1 mil- lioen balen. In Februari waren het slechts 747.000 balen, in Maart niet meer dan 434.000 balen en zoo ging het verder, tot het laagtepunt werd bereikt in de maand Juli. België, Nederland, Zweden en Italië zijn als koopers geheel of gedeeltelijk van de markt verdwenen. Dit beteekent een min- derverkoop van 1.8 millioen balen. Verder zijn Duitschland, Polen en Tsjechië als koopers van Amerikaansche katoen ver loren gegaan; deze rijken namen volgens de statistiek over 1937/38 1.9 millioen balen af. Zuid-Oost-Europa neemt eveneens millioen balen minder af en Japan beperkt zijn invoer van katoen zoodanig, dat het nu 1.2 millioen balen minder zal importee ren. Engeland zal in de toekomst ook niet veel meer te beteekenen hebben als af nemer. Amerika zal in 1940/41 derhalve millioenen balen minder afzetten dan in het vorige jaar. Bovendien liggen er nog onge veer 12 millioen balen in de Amerikaansche pakhuizen De oogst voor dit jaar wordt geschat op 11.4 millioen balen, de afzet in Amerika zelf op 7.5 millioen balen. Ame rika zit ook dit jaar dus weder voor groote zorgen, wat zijn katoen betreft. ftunmsm _Moetier Helena van Roemenië *e Florence, kort voor haar vertrek naar Boekarest. dag in dag uit volbrengt op Engeland, zijn geregeld gebombardeerd door de Duitsche vooral gemunt op de steunpunten van luchtmacht, zooals de dagelijksche berich- lucht- en zeemacht. Dat zij wegens het ten van de Duitsche weermacht aantoonen. De wederzijdsche bommengooierij gaat in hetzelfde tempo en in dezelfde verhou dingen doorf d.w.z. dat de Duitschers verre de overhand hebben en dat de Engelschen het blijkbaar gemunt hebben op weerlooze burgers, vrouwen en kinderen en ouden van dagen. Zij schijnen te vergeten dat de dag der vergelding voor hen zal komen De Italianen weren zich intusschen ge ducht in Afrika. Afstanden schijnen niet voor hen te bestaan. Zij veroveren de eene plaats na de andere, zonder dat de Engel schen er blijkbaar iets tegen kunnen doen. De Engelsche vloot in de Middellandsche Zee schijnt als in de lucht te zijn opgelost: zij is in geen velden of wegen te zien, als de Italiaansche vloot verschijnt. Alles gaat dus naar wensch voor de spilmogendheden. Het wachten is nu alleen nog op den groo- ten slag tegen Engeland, die eiken dag kan plaats hebben. De besprekingen tusschen Von Ribben- trop, den Duce en Clano hebben het terrein voorbereid voor een aantal overeenkom sten, die tot de verststrekkende behooren sedert het begin van den oorlog. In eenige kringen is men zelfs de meening toegedaan, dat de besproken problemen van zoo vèr- strekkenden aard zijn, dat binnenkort een bespreking tusschen den Duce, Hitier en Franco plaats zou kunnen hebben en dat ook gerekend kan worden op besprekingen tusschen Berlijn en Rome eenerzijds en vertegenwoordigers van de Balkanstaten anderzijds. De belangrijkste overeenkomst schijnt betrekking te hebben op de rol, die Spanje in de toekomst in den strijd van de as- mogendheden tegen Engeland zal spelen Bijzonderheden betreffende dit probleem zouden naar aanleiding van een bezoek van Serrano Suner in Rome geregeld wor- den. De „Arriba Herraiz" schrijft„Spanje staat blijkbaar aan den vooravond van het belangrijkste oogenblik in zijn moderne diplomatie en de komende uren zullen van sensationeele en historische beteekenis zijn. Serrano Suner is niet te Berlijn om vredes voorstellen te overhandigen, maar om mede te helpen bij het ten val brengen van de oude Europeesche orde." Spanje schijnt in volle solidariteit met de opbouwplannen van Duitschland aan de zijde van de as te staan. De „Baz" verklaart„Noch Duitschland, noch Italië voert een wereldheerschappij- politiek; doch de wijze, waarop deze beide mogendheden zich in de nieuwe wereld plaatsen, kan niemand op deze aarde voor bij loopen. Het begint zich te wreken, dat Engeland in den burgeroorlog de tegen standers van generaal Franco ondersteunde. Met het woord „Gibraltar" zijn Spanje's belangen bij de nieuwe ordening niet uit geput, want de Europeesche nieuwe orde ning zal in de Afrikaansche de noodzake lijke aanvulling vinden." Nadat Von Ribbentrop naar Berlijn te ruggekeerd is, zal thans in Berlijn en Rome de uitvoering een aanvang nemen van de groote acties van den totalen oorlog, die Engeland er spoedig van zullen overtuigen, dat er geen mogelijkheid bestaat, te ont komen. De afzonderlijke resultaten van de besprekingen in Rome behooren tot de geheime acten van de Duitsch-Italiaansche oorlogvoering. Duidelijk is echter, dat de steunpunten van Engeland in het Oosten van de Middellandsche Zee vernietigd zul len worden en dat alle staten in dit ge bied, in het bijzonder op het oogenblik Griekenland, er belang bij hebben, zich niet door Engeland te laten meesleepen. De volkeren van Afrika, die niet bij de Engelsche nederlaag betrokken willen ge raken, in het bijzonder het Egyptische volk, kunnen deze mogelijkheid nog kiezen. Ten aanzien van Indo-China waren Frankrijk en Japan tot overeenstemming gekomen. Het tot stand gekomen accoord, dat dadelijk bij de sluiting van kracht ge worden is. bevatte o.a. de volgende punten: 1. Toestemming tot grensoverschrijding voor het betrekken van garnizoenen Indochina door 6000 Japansche soldaten en wel via Haiphong. 2. Gebruikmaking door de Japanners van drie vliegvelden in Tonking. Bij de uitvoering hebben zich echter moeilijkheden voorgedaan met de Fransche troepen, die een verbitterden strijd aange bonden hebben met de Japansche troepen die binnenrukten in Noord-Indochina, na een nacht van sporadische gevechten in de omgeving van Dongdang. Er werd op de Japansche troepen geschoten, toen zij de grens kort na middernacht overschreden, nadat den commandant der Fransche troe pen in Dongdang kennis was gegeven van hun voornemen om volgens de bepalingen van de te Hanoi tot stand gekomen over eenkomst op te trekken. Deze kennisgeving geschiedde in den vorm van een nota, die den commandant nabij de grens ten zuiden van Tsjennan- kwan werd overhandigd. De Japansche troepen beantwoordden het vuur en zetten hun opmarsch naar Dongdang voort, waar zij weer slaags raakten met de Fransche troepen. De Japansche troepen braken den tegenstand en slaagden er in, de hoogte ten zuiden van Dongdang te bezetten. De Japansche commandant zeide, dat hij „deze houding der Fransche troepen, die de Japanneezen dwong tot het aanbinden van ongewenschte vijandelijkheden, zeer be treurde". Bevoegde Japansche waarnemers ge- looven niet, dat een derde mogendheid of derde mogendheden bezwaren zullen ma ken tegen het vreedzaam binnenrukken van Japansche strijdkrachten in Fransch Indo china, dat geschiedt ter uitvoering van de vriendschappelijke overeenstemming, die tusschen Japan en Frankrijk is bereikt. De zelfde kringen wijzen er echter op, dat de Japansche regeering volkomen voorbereid is op ongevraagde tusschenkomst of druk, die zou worden uitgeoefend van eenigerlei zijde met betrekking tot de onderhavige overeenkomst. Deze opvatting is echter wel wat optimistisch, want de opmarsch van de Japansche troepen wordt, naar „Associated Press" te verstaan geeft, in officieele kringen als een bedreiging van de belangen der Verecnigde Staten in het Verre Oosten beschouwd. Het is mogelijk, dat de Vereenigde* Staten nieuwe econo mische maatregelen tegen Japan nemen. In welingelichte kringen verklaart men. dat hierbij gedacht wordt aan een nog scherpere controle op den uitvoer van olie, schroot en andere materialen, waarvoor Japan tot dusverre als kooper in het groot optrad. DE POLITIE. De taak van de politie is veelzijdig. Zij een overheidsorgaan en heeft derhalve verschillende functies, maar een der be langrijkste en meest op den voorgrond tredende is toch wel het handhaven van de openbare orde. Nu schijnt het in deze dagen nu en dan, alsof bij alle burgers niet het rechte be grip bestaat van de moeilijkheid van deze taak. En dat is een feit, waarop zij wel eens de aandacht zouden willen vestigen, vooral ook rnet het oog op den komenden winter. Wie wel eens bij groote publieke gebeur tenissen gade geslagen heeft, hoe vooral in onze groote sleden de politie pleegt op te treden, moet daarvoor wel een diep respect hebben gekregen. Natuurlijk is het juist, dat ook de agenten, evenals elke andere dienaar van den staat, voor hun werk worden betaald. Maar evenals bij eiken anderen ambtenaar is er nog wel degelijk verschil in de wijze, waarop men zijn taak opvat. £11 wat dat betreft, is er over den Neder landschen ambtenaar in het algemeen en over de politie in het bijzonder slechts één oordeel zij doen hun werk met groote bekwaamheid en toewijding. Elke agent in Nederland en wij sluiten daarbij natuur lijk evenzeer de hoogere functionarissen in kan elk oogenblik van den dag of den nacht voor de moeilijkste omstandig heden komen te staan, waarbij hij zichzelf geheel moet wegcijferen en desnoods zijn leven moet veil hebben voor onze veilig heid. Daarbij komt, dat zij hun werk doen bij nacht en bij dag, onder elke weers- omstandigheid en dat zij meestal in touw zijn, wanneer de andere burgers juist een vrijen dag hebben of een feest. Hoe meer burgers vrijaf hebben, hoe meer agenten aan het werk gesteld moeten worden. Het is van menschen, die immers ook de politie-agenten zijn, niet te verwachten, dat zij altijd in een goed humeur zijn. Ook zij hebben hun gezinnen met hun zorgen en verdrietelijkheden. En toch, wie merkte daarvan ooit iets De Nederlandsche politie is een keurkorps, waarop ons volk trotsch mag zijn. -La haven van Port Sudan, die herhaaldel Uk door de Italianen DE BERMUDA-EILANDEN. De groep der Bermudas, die Amerika volgens de met Engeland gesloten overeen komst thans als vlootbasis mag gebruiken, bestaat uit 360 eilanden en ligt aan de oude #3 door de zeilschepen gevolgde zeeroute tus- m sc^ien Europa en West-Indië, in den Atlan ta 1 tischen Oceaan, op een afstand van 1000 1 kilometer van Kaap Hatteras. Eerst in den v I laatsten tijd heeft Engeland oog gekregen os I voor de strategische ligging van deze eilan den en ze krachtig versterkt. De bodem is sterk vulcanisch. Van de 360 eilanden en eilandjes zijn er slechts 20 bewoond. Het klimaat is er vochtig, met heete zomers en zachte winters. De bevolking beoefent den land- en tuinbouw; Amerika is de voor naamste afnemer van groenten en fruit. De geheele bevolking bestaat uit 30.000 zielen, gebombaruceru. voor de helft Europeanen. En daarom is het onze plicht als burgers van dit land, alles te doen, wat wij kunnen, om hun werk zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Wij schrijven nu natuurlijk niet voor een publiek van misdadigers, die wij in dit verband zouden moeten verzoeken, dezen winter eens terwille van de politie ordentelijk te leven. Maar juist het ge wone, fatsoenlijke publiek kan zoo gemak kelijk meewerken of tegenwerken. De taak der politie is er den laatsten tijd, nu er zooveel nieuwe verordeningen zijn gemaakt, waarop ook zij hebben toe te zien, niet gemakkelijker op geworden, waarbij dan nog komt, dat een groot deel van het werk van surveillance moet wor den gedaan in het pikkedonker. Wij zagen onlangs, hoe de brandweer in een groote stad werkte bij een klein binnenbrandje Het was een avond met dikke wolken en zonder maan. Wij behoeven niet uitvoerig KONING GEORGE D. Na de besprekingen tusschen de Italiaansche en Duitsche ministers van Buitenlandsche Zaken staat Grie kenland weer eens in het middelpunt der belangstelling. De Koning, George II, die 7 Juli j.l. 50 jaar is geworden, kwam 28 September 1922 op den Griekschen troon. Hij trad in het huwelijk met Prinses Elizabeth van Roemenië, een dochter van Koning Ferdinand. Uit dit huwelijk werden geen kinderen geboren. Door zijn geboorte was hij reeds aan het Engelsche hof verwant; deze oanden werden nog nauwer, toen zijn nicht, Prinses Marina van Grieken land,' in het huwelijk trad met den Hertog van Kent, een zoon van den Engelschen Koning George V. uiteen te zetten, hoe bezwaarlijk het wer ken was, nu geen enkel licht dat gemakke lijker maakte. Zoo is het ook met de politie. Een veel grootere oplettendheid wordt van haar ge vergd dan vroeger, wanneer onze straten helder verlicht waren. De kans op onge lukken, aanrijdingen en dergelijke, is ver groot. Vele gemoederen zijn geprikkeld door de moeilijke omstandigheden van het dagelijksch leven. De politiek van den dag brengt menigeen tot onbezonnen daden. Dit zijn dingen, die wij meenden nog eens onder ieders aandacht te moeten bren gen. Laten wij allen kennis nemen van de voorschriften, die worden uitgevaardigd en ons er zoo strikt mogelijk uit ons zelf aan houden, opdat wij de politie zoo min moge lijk aanleiding geven tot optreden. Laten wij ook aan de bezettingsautoriteiten too- nen, dat Nederlanders menschen zijn, die houden van orde en tucht, die zij zich bij voorkeur zelf opleggen en laten wij op deze wijze tevens in den komenden tijd begrip toonen voor het moeilijke werk van onze onvolprezen, onpartijdige politiemenschen 1

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 6