TEXELSCHE COURANT AKKERTJES Zaterdag 5 October 1940 Eerste blad No. 5486 Wat is er voor ..Nieuws" 53ste Jaargang ~hexeLsclu ourant Huidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkels en uitslag en (Lieuive erelclluirtjer DISTRIBUTIE Nadruk verboden. Wanneer wij in de prille, stille morgen, Het bed onttogen zijn en reeds de zorgen Der nieuwe dag zien liggen in 't verschiet; Dan grijpen wij flegmatisch, onbewogen, De sporen van de slaap nog in de oogen Naar 't ochtendblad, dat weer zijn nieuws ons biedt. „Haar nieuws?" hoor ik u smalend tegenspreken, „Wordt in deez' tijd de krant nog ingekeken? Is 't alle dagen niet hetzelfde lied?" Helaas, wat kan een mensch ondankbaar wezen, Viel immer zooveel uit de krant te lezen, En ook te leeren, als juist nu geschiedt Nu leert ge van een cent een gulden maken. En over kruimeltjes en korstjes waken. Zooals ge vroeger nimmer had gedaan. Nu mocht ge plots het simpel feit ontdekken, Dat thee ook nog wel in een krant wil trekken. Al stond de oude vorm u beter aan. En schreef de krant, mevrouw, over de seenen, Die gij moet accepteeren met de beenen, Wanneer ge thans uw malsche biefstuk haalt? Ge koopt ook visch met graten en met koppen, Konijn met been en mèt de boonen doppen. Waarom de slager dan geen been betaald? Gewis, de krant mag actueel thans heeten. Daar je vooruit nooit raden kunt of weten Wat nieuws zij bergt in haar gedrukte schoot. Ik haal m'n vleesch en straks m'n biandstofbonnen, En juich, wanneer iets nieuws weer is verzonnen: „Hoerahl m'n zorg is weer een bon vergroot!" HUIB DE RIJMELAAR. Neem direct 'n "AKKERTJE", want "AKKERTJES" zijn dan van groote waarde. Ze be strijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdrijven de ziektekiemen, door nun af leidende werking. Bovendien bevorderen "AKKERTJES" het transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden fvon kou, koorts en griep. "AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn, pijnen, "nare dagen" Doos: 13 stuks -12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. VERLIES is een slechte Blijft er dus niet op zitten. rustplaats. RESTITUTIE BENZINEBELASTING. Tractorgebruikers, die nog geen aan vraagformulieren voor terugbetaling van benzinebelasting hebben ontvangen, kunnen dit bekomen bij de Bureauhou der. Om terugbetaling te verkrijgen moe ten alle gegevens betreffende de ver bruikte benzine volledig worden overge legd, o.a. moet het verbruiksregister iedere dag zijn bijgehouden. Verder moeten nota's en rekeningen met de aanvrage worden opgezonden aan de Prov. Voedselcommisaris te Alkmaar. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii|||||| IIHII BINNENLAND llllll lllll|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii""""i'ii'i""'i"""""""i""""""""'"">"llllll Te Amsterdam is een 9 mnd. oud jongetje in de wieg in een tuin aan de Amsteldijk gestikt, door het verschuiven van een riempje, dat diende om het uit de wagen vallen te beletten. Wel 75 Rotterdammers stonden 1 Oct. terecht wegens het te laat op straat zijn. Ze kregen 2550 gld. boete of 10 20 dg. In de toekomst wordt de straf nog zwaarder, zei de kantonrechter. Bloem of zelfrijzend bakmeel: bon 71 t.m. 4 Oct. een half pond. Boter: op boterkaartbonnen 05 t.m. 12 tm. 18 Oct. elk een half pond. Margarine of boter: op de vetbonnen 050607 t.m. 18 Oct. elk een half p. Op bon 08 een half pond vet of boter. De met 09101112 genummerde bon geeft recht op een half p. boter met 10 ct. per bon reductie. Brood: op de dubbele bonnen 8 der broodkaart t.m 6 October 2500 gram roggebrood of 2000 gr. ander brood. Havermout, grutten, gort: bon 54 t.m. 4 October een half pond. Koffie of thee: op bon 114 t.m. 8 Nov. een half pond koffie of drie kwart ons thee. Kolen, enz. Tot 30 September kon men bij handelaren koopen een vijfde deel van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Maizena, griesmeel, puddingpoeder: op bon 28 t.m. 1 Nov. een ons. Petroleum: zegel 6e periode t.m. 3 Nov. twee Liter. Rijst, rijstemeel: bon 41 t.m. 4 Oct. een half pond Scheerzeep: t.m. 31 Dec. op extra bon 116 (niet uit het boekje) 50 gr. scheerzeep of een tube scheercrème of een pot scheer zeep. Suiker: op bon 109 t.m. 25 October twee pond. Macaroni, spaghetti of vermicelli: op bon 15 t.m. 1 Nov. een ons. Vleesch: op bon „02 vleesch" t.m. 6 Oct. een ons vleesch (beenen inbegre pen) of een rantsoen vleeschwaren; op bon „02 worst" een rantsoen vleeschwa ren. Zeep: op bon 104 t.m. 18 Oct. 150 gr. toiletzeeep (nieuwe samenstelling), óf 120 gr. huishoudzeep; óf 200 gr. zachte zeep; óf 250 gr. zeeppoeder; óf 125 gr. zeep vlokken; óf 250 gr. zelfwerkende wasch- middelen; óf 200 gr. vloeibare zeep. De bon geldt ook voor gezinswasch per acht kg. droog waschgoed. Te Heiloo is 'n oude vrijgezel al tweemaal opgebracht, omdat hij na 10 nóg op straat was. Te Amsterdam werd onder leiding van Jan Mulder tooneelgroep De Voor trekkers opgericht. Ook gezinnen, waarvan de burger lijke kostwinner door de oorlog niet meer werken kan, zullen gesteund wor den. Bij Koudekerk verdronk de 22-j. wielrijdster C. Rijswijk in de Oude Rijn. De duisternis misleidde haar. Met blijdschap geeft U daarvan kennis. Met bijzondere zorg zoekt U daarom het kaartje uit en ook de allermooiste lettertypen, waarmee U de blijde boodschap wilt laten drukken. Onze collectie is heusch buitengewoon, leder vindt daarin juist wat hij zoekt. Er straalt vreugde uit van het ge boortekaartje, dat U ver zorgen laat door De zomertijd bleek zoo goed te vol doen, dat hij zal worden gehandhaafd. Dit geldt voor alle door Duitschland bezette gebieden; ook voor Duitschland. Te Dalfsen werd de landbouwer Mulder door een wagen overreden, toen zijn paarden op hol sloegen. Hij was van de wagen gesprongen maar toen hij de dieren wou tegenhouden, viel hij. De Rijks-Duitschers wordt verzocht van n.m. 10 tot 4 uur met buiten te ko men tenzij beroep of dienst dit eischt. De belasting moet in de toekomst verhoogd worden wegens het terugloo- pen van de invoerrechten en de door de oorlog sterk verhoogde uitgaven. Bij verhooging zal de sociale rechtvaardig heid worden betracht. Nederland betaal de tot nog toe per hoofd slechts half zoo veel belasting als Duitschland. Zoo wordt officieel gemeld. Assendelft. Bij een bomaanval, eenige weken geleden, sloeg een basalt kei uit de Kanaaldijk 300 M. verder an derhalve meter diep de grond in. Men meende met een bom te doen te hebben en zette de omgeving af. Eerst bij het uitgraven zag men met een kei te doen te hebben. Te Den Bosch werden twee perso nen wegens vervalsching van bonnen aangehouden. De winst was in ster ke drank omgezet. De uit de Oostmark terugkeerende kinderen namen gemiddeld acht pond in gewicht toe. LOOPT HET TEGEN? U zult de din gen met andere oogen zien en mogelijk heden ontdekken, die er voorheen niet waren. Dit is de goede zin van elke te genslag. verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende Purol. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij apothekers en drogisten. Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 111 ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||l llllllllllll TER OVERDENKING. IIUIIIIIIII |i||||;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü SPANNING. Vader komt met veel beslommerin gen thuis. Zijn hoofd is nog bij zijn za ken en in de huiskamer heeft hij veel aangelegenheden voor zijn arbeid 's avonds af te doen. In het gezin heerscht spanning. Op het kantoor zijn ernstige dingen op til. Groote ondernemingen worden voorbereid. Er moet gearbeid worden onder sterke, geestelijke druk. Er heerscht spanning. Het is een drukke tijd voor winkeliers en magazijnen: in dè kortst mogelijke tijd moeten de meest mogelijke bestel lingen worden verwerkt. Er heerscht spanning. In zooveel omstandigheden des le vens spant het. Laten we er echter altijd voor zorgen dat de spanning van ons geestvermo gen ons nimmer misleidt tot onredelijk heid, tot onaangenaamheid jegens an deren. Het gezin heeft recht op een op geruimde vader. De bedienden mogen niet onrechtvaardig afgesnauwd wor den wegens een ernstige zakenspan- ning. We kunnen snel en goed werken, ook zonder boos te worden. ZONDAG, 6 October 1940. llllllllllll VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Wees geheel wat gij zijt. MAANDAG. Groote harten bevriezen evenmin als de zee. DINSDAG. De meeste zorgen ontstaan doordat men verzuimd heeft vooruit te zorgen. WOENSDAG. Wie klaar wil zien, moet de zon zoeken. DONDERDAG. De traan, die opbruist naar onz' oogen, Die is de ware tolk van 't hart. (Da Costa.) VRIJDAG. Op ieder menschenhart past een sleu tel; gelukkig degeen, die die sleutel weet te vinden. ZATERDAG. De hoop is de morgenster van de jeugd, de herinnering is het avondrood der grijsheid. DE AANHOUDER WINT. Adverteeren doet verkoopen. Duizendmaal is dit herzegd. Laat daarom de kans niet loopen, Die daarin is weggelegd. Adverteert dus, maar. constant! d' Aanhouder, dié wint de klant. ONDANKS DE STRENGE WINTER VEEL FAZANTEN. Half October begint de jacht. De jachttijd nadert, overal duikt het ild op. We hebben een praatje gemaakt met heer KI. Vermeulen aan wiens goede rgen verschillende duin- en dennen- mplexen, loopend van achter de Peli- an tot in de buurt van De Slufter zijn e vertrouwd. Van verschillende zijden dden we vernomen, dat het aantal ;anten op de gronden van de Wester ent groot is. Je doet enkele passen or dennen of duin en je stuit op fa- ïten Dat zou toe te schrijven zijn aan feit, dat de broedsels het afgeloopen zoen zich ongestoord konden ontwik- en. Weg bleef de breede stroom van ;ten en weg ook de velen, die verzot op wandelingetjes in de ongerepte uur. )e heer Vermeulen dacht er ook zoo ïr. „Als de fazanten in het eerste 'edstadium van het nest gejaagd wor- komen ze er in vele gevallen niet terug. En als een hond een fazant terna zit, is het zeker, dat de vogel •rgoed uit het gezicht verdwijnt. Jam- r, aldus de heer Vermeulen, dat men ;al roekeloos met de honden omgaat, iral langs de strandkant. Ik geef toe, men het beest gaarne het genot it vrij en blij langs het strand te nen en te stoeien, maar daar blijft niet altijd bij. De dieren maken wel misbruik van die vrijheid en dan ren ze 'm, de nollen in. Maar er zijn 'r oorzaken, waardoor je lang niet s uit het jachtterrein kunt halen, het feitelijk te halen geeft. Spr. t daarvan de eksters de schuld: „Die ers is wel zoo'n verd.goed! Ik er wel eens flink jacht op maken, r daar kom je niet aan toe. Ze hou- van gezelligheid en zoeken in het dseizoen een goed, misschien het al- sste plekje uit in 'n beschermde ko- J. Niet alleen in de Muy, waar het kleine zangers kan wemelen, maar bouwen ze hun nesten in de Zilver- -iwenkolonie, in De Westen. En ie- jaar komen er nog van die rakkers Doen die dan veel kwaad? Veel kwaad?! Vraag dat maar eens StarkZe vreten toch immers een fazantennest leeg! Verdedigen de fazanten zich dan niet? Een fazant is net als een kip: Ze leggen een ei en loopen weg. Pas wan neer ze het heele nest vol hebben (soms houden ze niet op voordat er achttien bij elkaar zijn), gaan ze broeden. Ek sters schieten helpt niet veel. Je moest ze tijdens de broedtijd kunnen bestrij den, maar in het beschermde gebied mag je nergens aankomen. Er zouden in de Westermient zoo veel meer fazanten zijn dan vorig jaar Kan zijn. Maar hier vind ik de stand toch niet beter. Maar ik moet er dadelijk bij zeggen, dat het me de strenge winter in aanmerking genomen best meevalt. Hoe heeft u het met het voer ge had? Och, is het antwoord, van bijvoeren is niets gekomen. Je kreeg geen korrel. Ik had best wat kunnen gebruiken in die strenge winter. In normale jaren, met de Hollandsche kwakkelwinters dus hoef ik niet bij te voeren. Dat danken we aan de geweldig rijke vegetatie der duinen. Millioenen duindoornbessen verhuizen naar de magen van de fazan ten, die het een goede kost schijnen te vinden. Anders is het met de Wester mient gesteld, waar de dieren feitelijk altijd moeten worden bijgevoerd. Dat doe ik ook wel eens, hoor, maar meer in de laatste dagen, wanneer de heeren jagers op het punt staan naar Texel over te steken. Hier en daar regelmatig voe ren heeft tot gevolg, dat de vogels wat in de buurt blijven. En ze komen beter in het vleesch te zitten! Ja, natuurlijk, maar ik vind ze nu nog wat tenger. De oudjes zijn laat be gonnen. Ze hadden veel tijd noodig om op verhaal te komen van die strenge winter, die de vogelwereld in het alge meen harde klappen heeft toegebracht. Daardoor zijn ze verscheidene dagen over tijd aan het nestelen gaan denken. Op de jonge fazant, die je nu ziet, moest eigenlijk nog met gejaagd worden. Maar zal de jager zich daardoor laten weerhouden? Nu de eerste herfststor men de blaren al weer hoog opgenomen hebben; de bosschen elk uur van de dag doorzichtiger worden en het wild elk uur minder schuilplaats bieden? Nu de eerste trekkers eveneens een niet te ver smaden jacht-object vormen? We geloo- ven van niet! J. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| llllllllllll VAN OVER DE GRENS ||||||lUIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllilillllllllllllllllllllilllll!lllllll|||||| Een verdrag, dat verstrekkende gevolgen kan hebben. In diplomatiek en militair opzicht is de laatste jaren het einde der week al herhaaldelijk van buitengewoon groote beteeekenis geweest. Duitschland en Italië namen in het weekeinde en bij voorkeur op Vrijdag bijna al hun belangrijke beslissingen: het uittreden uit de Volkenbond, de de- militarisatie van het Rijnland, de instel ling van de dienstplicht, de bezetting van Oostenrijk, de aanval tegen Polen en tegen West-Europa en de verovering van Albanië, om maar eens 'n greep te doen. Ook in 't afgeloopen weekeinde heeft zich dat weer gedemonstreerd: Vrijdag werd tusschen de asmogendheden en Ja pan een belangrijk verdrag gesloten, dat op de huidige oorlogvoering en de nieu we toestand na de vrede van zeer groo te invloed kan zijn. Het verdrag komt immers hierop neer, dat Duitschland en Italië en met Europa en met het Afnkaansche koloniaal ge bied kunnen doen wat zij willen en dat Japan hetzelfde mag doen in Oost-Azië. Wanneer b.v. de asmogendheden de Fransche en Britsche koloniën in Afri ka veroveren en verdeelen, zal Japan zich daarmee niet bemoeien en wanneer Japan Hongkong of Singapore of Fransch Achter-Indië inpalmt, is het daarin volkomen vrij en zullen de as mogendheden het geen hinderpalen in de weg leggen. Voor ons land is van groot belang, of Japan bij dit verdrag ook de vrije hand heeft gekregen in Ned. Oost Indië. Daaromtrent is nog niets bekend en we zullen maar hopen, dat de as een ongerept laten van ons Indië door Ja pan bedongen heeft. Voor het heden blijft het belangrijkste punt in het ver drag de vraag, tegen wie het gericht is. Tegen wie richt zich de Bond van Drie? De politieke, economische en militaire middelen der drie mogendheden rich ten zich tegen elk land, dat nu nog niet in oorlog is en dat een der drie verbon denen zou aanvallen. Natuurlijk is hierbij niet gedacht aan Zweden of Zwitserland of de landen van Zuid-Amerika. Ook wel niet aan Tur kije of Griekenland, want deze staten zijn zoo onder de indruk gekomen van de machtsontplooiing van de as, dat zij zich uit zelfbehoud wel buiten de strijd zullen houden. Men moet hierbij wel ge dacht hebben aan de Vereen. Staten. Rusland en de Driebond. Uitdrukkelijk komt in het verdrag tot uiting, dat de positie en de belangen van Rusland door dit verdrag niet wor den aangetast of in gevaar gebracht. Zou Rusland tegen een van de ver bonden mogendheden optreden, dan zou het evenzeer met alle drie in oorlog ko men, maar niet onmogelijk is, dat men nog hoopt op een toetreden van Rus land tot de Driebond. Erg waarschijnlijk is dit niet, want noch Duitschland noch Italië kunnen sympathie koesteren voor het bolsjewistische Rusland, geregeerd door een stelsel, dat kort geleden nog door hen waanzinnig is genoemd. An derszij ds is Rusland de aartsvijand van Japan, waarmee het zich vroeg of laat zal willen meten. De groote bcteekenis van dit verbond is dan ook ongetwijfeld, dat men Ame rika heeft willen waarschuwen, om niet op eenig front in te grijpen en het de consequenties van zoo'n ingrijpen nu reeds voor te houden. Als Amerika Engeland in zijn benarde positie zou bijspringne of in Oost-Azië de zegevierende tocht van Japan naar het Zuiden zou willen stuiten, dan zou het in oorlog komen met Duitschland, Italië en Japan. Bij deelname aan de oorlog zou Ame rika dus op twee fronten moeten vech ten. Helpt Rusland China? Een merkwaardig bericht in verband met het hierboven besproken driemo- gendhedenverbond komt uit China. Of- ficieele kringen te Tsjoenking, de zetel ivan de regeering van Tsjang Kay Sjek, verklaren n.l. dat China de toezegging heeft gekregen, ondanks het pact ver dere steun van Rusland in de strijd te gen Japan te zullen krijgen. China zal dan ook de strijd tegen Japan voortzet- ten. Indien dit bericht juist is, werpt het wel een eigenaardig licht op de houding van Rusland, dat hierdoor het verbond zou saboteeren. Amerika en het pact. De uitingen in Amerika over het pact zijn zeer verschillend. De minister van buitenlandsche zaken Huil zeide, dat dit pact een situatie openbaar maakt, welke in feite reeds bestond. Verschillende bladen geven hun mee ning onder opschriften als deze: „de Vereen. Staten zullen het hoofd bieden aan dit bondgenootschap dooi* 'n bespoedigen der bewapening en een ver sterkte hulp aan Engeland en China". „Amerika zal ondanks de nieuwe spil Engeland blijven helpen." Velerwege wordt aangespoord tot een met kracht voortzetten van de bewape ning. Er is ook critiek op de buitenland sche politiek van Amerika, die zich Japan tot vijand heeft gemaakt. Tegen wie wapent Rusland zich? Uit Rusland wordt gemeld, dat de opperste raad der Sovjet-Unie 57 mil liard roebel, dat is ruim één derde van het geheele budget, voor verdedigings doeleinden heeft toegestaan. Sedert het jaar 1937 is een sterke stijging van de Russische militaire uitgaven waar te nemen; de stijging bedraagt van 1939 op 1940 niet minder dan 40 procent. De stijging van de kosten voor de landsverdediging is voor de bevolking op drie belangrijke punten voelbaar: werktijden en toenemende schaarschte aan verbruiksartikelen. De prijzen van aardappelen, vleesch, groenten en tuin bouwproducten zijn met 100 pet. geste gen. De arbeidsdag is verlengd onder 't motto: „meer kanonnen, meer vliegtui gen en meer tractors eischen offers in 't belang van de nationale verdediging". Amerika bewapent. Het Amerikaansche huis van afge vaardigden heeft voor de derde aanvul lende begrooting van Roosevelt's wa- pemngsbudget een crediet goedgekeurd van 1,470 millioen dollar. Het voorstel gaat thans naar de Senaat. Het door het Huis van afgevaardigden dit jaar goed gekeurde bedrag voor bewapening is hiermede tot bijna 13 millioen dollar ge stegen.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1