I /fpK ;5<f mm V_r. j 1 it TEXELSCHE COURANT P 1 j if TWEEDE BLAD - ZATERDAG 5 OCTOBER 1940. 1 Met de mijnen-demontage- ploeg op stap. (Slot.) „De lont in het kruit". De mijn zit voor twee derden in het zand U weet, hoe zwaar zoo'n mijn is. Er is geen beweging in te krijgen. De schop moet er aan te pas komen. Aan een kant wordt zand weggeschept. Aan de onderkant komt nu een plaat bloot. Kijk, deze plaat moeten we los schroeven om de gloeiingspatroon er uit te kunnen halen. Alle voelhoorns staan in verbinding met deze patroon en de patroon staat op zijn beurt in verbin ding met de springlading. Wanneer we de patroon er uit hebben, is er geen ge- i vaar meer. Het wegnemen van die patroon schijnt niet zonder gevaar; ons wordt ten min ste verzocht een paar honderd meter te rug te gaan Daarna worden we weer gewenkt, ten teeken, dat de patroon verwijderd is. Nu mogen we een handje helpen om de mijn uit de kuil te rol len. Eerst laten ze hem leegloopen. Heel wat liters bruine vloeistof stroomen er uit. Nu is het gevaarte minder zwaar geworden en na enkele manoeuvres ligt hij bovenop het strand, (foto 1) Zie zoo, de eerste acte is afgedraaid. Nu de lont aan de patroon bevestigd. Ook daar maken we een plaatje van (2). Gaan jullie alvast die kant op met j de fiets. Ik kom wel achtër jullie aan. Dat laten wij (de Feldwebel en uw I verslaggever) zich geen tweemaal zeg- I gen. We pakken de fiets en maken, dat we weg komen. De andere demonteur I verdwijnt in de richting De Cocksdorp. Jonge, jonge, wat een wind Maar we moeten er toch tegen in. Het maakt ove- g rigens niet veel uit, omdat tegen de F wind in de brokken lang niet zoo ver I weggeslingerd worden Vóór de wind ko- I men ze tot 1500 M., uitzonderingen daar I gelaten, tegen de wind in brengen ze 't doorgaans niet verder dan 600 M. We hebben echter op z'n hoogst nog maar zes minuten. Er zit n.l. maar drie M. lont aan de patroon bevestigd. Daar komt ook de heer Van de Poel aangesneld. De lont brandt. Af en toe - kijken we om; hij trapt als een Pijnen- burg. We krijgen nu meer moed en we j houden in. Dan fietsen we met z'n dne- I en op. Heel in de verte ligt de mijn. Zijn ISUPER-CH1QUE-PATRONEN. Van al deze modellen zijn schitterende patro nen verkrijgbaar. Prijs, bij vooruitbe taling, 35 cent voor kinderkleeding, voor mantels en japonnen 45 ct. Te vol doen in postzegels van 7l/s cent of door storting (overschrijving) op giro 240342 ten name van de Uitgevers A. %n 'R. Bruil, afd. Knippatronen, Doetin- ■tfiem. Duidelijk opgeven, wat u ver engt. RECEPTEN BAZELSCHE APPELTAART. 100 gr. 'Oter roert men tot room in een kom, oegt er 100 gr. suiker aan toe, wat zout, 'eraspte citroenschil, twee eieren (één 3 oor één), en tenslotte 125 gr. bloem. Iet aangemengde deeg wordt op de I eegplank tot een bal gekneed, deze /ordt uitgerold en in een beboterde aartvorm vastgedrukt. Voor het vulsel chilt men een pond appelen, snijdt deze an dunne schijfjes en vult hiermede de an, dakpansgewijze. In een matig war- ie oven bakt men de taart ruim een alf uur, stort haar en bestrooit haar ink met suiker. we nog niet ver genoeg?! Ik wil van de explosie graag een foto maken! Neen, nog met. Nauwelijks heeft hij dit gezegd of 'n zware dreuning doet ons achterom zien. Een hooge steekvlam schiet op. Een zware rookwolk drijft langzaam in de richting van de vuurtoren. Jammer, te laat voor een plaatje. Straks krijg je veel beter kans. Dan gaan jullie meteen verder en dan zorg je klaar te staan! Van de Poel gaat nu met een flink vaartje door naar de Slufter, wij wach ten op de andere demonteur. De Feld webel wil hier maar blijven. „Dan kun nen we de mijn ook best zien gaan!" Maar in werkelijkheid is hij „op". Van de Ploeg had schik, toen de Feldwebel hem met een zeker verwijt in de stem toeriep: „Is me dat fietsen, mijn hart klopt me in de keel". Hij houdt voet bij stuk, maar wij hebben niet veel zin om straks het lange traject via De Cocks dorp terug te rijden. Het is laag water en de Slufterstroom zal niet moeilijk te nemen zijn Zoo fietsen we voorbij mijn no. 2, die precies midden voor het strand van de Slufter ligt. Op een honderd me ter afstand ligt er nog een. Jan Strijbos schreef eens: „De Slufter moet je on der alle omstandigheden leeren kennen." We waren er eens midden in de zomer en konden er „pootje-badend'" doorheen. We waden door de Slufter. Het kan nu best, had Van de Poel gezegd: De eb loopt al lang. Vorige week moesten zij er doorheen waden, al ging het moeilijk. Maar het moest wel, want de lont was al aange stoken van een mijn, die nog meer naar het Noorden lag. We zullen het dan maar probeeren. Onderwijl zien we Van de Ploeg bij de mijn hurken. De schoenen uit, de fiets op de nek. Doe je best! De eerste meters gaat alles van een leien dakje, maar dan wordt de stroom, die zeer snel blijkt, krachtig en koppig, zelfs een tikje ver raderlijk. De fiets moet van de rug, op dat we het evenwicht niet verliezen. Het water is ook dieper dan we dachten en nog voor we halverwege zijn, komen de golven al tot boven de knieën. Bijna ra ken we van de been, zoo sterk is de stroom. Gelukkig hebben we het ergste gehad. Nog een paar meter en we staan weer op het droge. Achter die paal zit je goed, had Van de Poel nog gezegd. We volgen zijn raad op en houden de camera ge reed. Van de Poel blijkt beide mijnen tegelijk te willen aanpakken. Eerst maakt hij de verste kant en klaar voor het afsteken en daarna wordt no. 2 on der handen genomen. Ze liggen gunstig; het is het werk van een paar minuten. De Feldwebel heeft intusschen het wrak van het verongelukte Engelsche vliegtuig bereikt. Hier hebben zich ook de anderen verschanst. We wachten, wachten. Het weer is onderwijl slecht geworden. De Noordzee voert steeds nieuwe donkere wolken aan. Weldra be gint het zoo te regenen en te waaien, dat we ons heil achter een steile duin zoeken. Nu en dan loeren we even bo ven de top naar de mijnen. Ze liggen dichtbij, maar de regen, in combinatie met de sterke wind, doet een zandstorm- pje ontstaan, dat alle zicht ontneemt. Ze doen het niet! beweert een jut ter, die is komen aanloopen. De tijd is al lang verstreken. Hij kon wel gelijk hebben. Hoe komt dat? Zijn de lonten onder- gestoven? Zoo zal het wel zijn. De man nen komen te voorschijn. Een van hen zien we in een groote bocht langs de mijnen rijden, behoedzaam. Dat is een van de spannendste oogenblikken, die we beleven. Stel je voor, dat de lont, half uitgedoofd, nu wat gedroogd is en opnieuw verder brandt. Hoe dichter de man bij de mijn komt, hoe meer de spanning stijgt. Dan loopt hij er dood gewoon op af. Gelukkig, hij heeft de situatie stellig „door". Het is eens ge beurd, dat de lont weer aan het bran den was geraakt. Een demonteur, die toeliep, zag dit, toen hij op enkele me ters was genaderd en de lont nog maar enkele centimeters lang was. Hij sprong er als een tijger op af en rukte deze stuk. Was hij een enkel oogenblik zijn llllllilllllllllll VOOR DE JEUGD. ||j|||||illlll!lll EEN FOTOALBUM. Die kunnen we zelf maken. Je begint met twee stukken karton van ongeveer 25 bij 50 cM. Van een er van snijd je, vier cM. van de kant zie de tekening een strook er af. Maar door er een reepje linnen op te plakken, verbind je de twee stukken karton weer. Het is n.l. de bedoeling een scharnier te krijgen. Met mooie stof ga je nu de buitenkant van het karton bedekken. Aan de bin nenkant strak trekken en vastplakken. Aan die kant wordt het karton met pa pier bekleed. Is alles goed droog? Dan twee gaten maken, in de beide kartons, precies onder elkaar. Nu moet je nog voor de bladen van het album zorgen. b positieven kwijtgeraakt en had hij het op een loopen gezet, de man zou dit avontuur niet meer hebben kunnen na vertellen Een ander staaltje hoorden we nog: Een van deze heeren raakte eens bij het wegfietsen met zijn jas tusschen de spa ken van zijn achterwiel verward. De man viel en moest de jas aan stukken trek ken om los te komen en zich uit de voe ten te maken. Een opluchting, dat het goed afliep Weer worden de lonten bevestigd. Het drietal verdwijnt, nu met de wind in de rug, in de richting van de vuurtoren. We trekken ons in de duinen terug en hou den het kiektoestel klaar. Dan dreunt een zware slag. We wachten enkele se conden springen dan boven op het duin en knippen af (foto 3). Prachtig Nu zoeken we weer dekking en na en kele minuten gaat ook no. 2. de lucht in. Langzaam drijft de rook weg, hoog bo ven de duinen, waar kleine trekvogels verschrikt opvliegen. De mannen keerden via de vuurtoren terug. Hun werk zat er op. Een zeer ge vaarlijk beroep. Verscheidene demon- teurs hebben er hun leven bij verloren. Van de Poel en zijn mannen blijven daar echter rustig onder „Goed opletten", zegt hij. „Dan kan je niks gebeuren. En heb je met een heel vreemde mijn te doen, doe dan dubbel voorzichtig. Wij hebben intusschen in een jaar tijds niet alleen driehonderd mijnen in de lucht laten vliegen of gedemonteerd, we heb ben ook verscheidene vliegtuigbommen onschadelijk gemaakt. Zet vooral ook in de krant, dat die lange, peervormige voorwerpen niet aangeraakt moeten worden. Op Vlieland werd iemand, die zoo'n projeciel mee naar huis nam bij het peuteren daaraan zwaar verminkt." Daar kun je grijs tekenpapier voor ne men of het mooiere fotokarton. Ook in deze bladen komen op de juiste plaats twee gaten. Nu nog een mooi koord door de gaten heen en je bent klaar. Ter versiering kan je op de voorkant de voorletters van je naam nog plakken. EEN AFSTANDMETER. Wanneer je fotografeert zal een af standmeter je te pas komen, tenminste wanneer je niet over zo'n moderne re flex-kamera beschikt. Dan heb je zo'n meter niet nodig. Je begint met een plankje te zagen, zo groot als ze ver kiest. Het model moet een kwart cirkel zijn. Aan de bovenkant bevestig je er een metalen buisje op. Daar moet je straks doorheen kijken (2). Van blik knip je een wijzer (3), die gemakkelijk heen en weer moet kunnen gaan (6). Aan de onderkant wat verzwaren (4). Nu nog de maatschaal (5). Je zet op af standen van 1234, enz. meter stre- F oio's JAN DE WAAL.) Later op de dag vonden we aan het strand, dicht bij het wrak van de Hoy- dal, een bom, waar Van de Poel zoo ernstig voor gewaarschuwd had. Een peervormige bom. De demonteurs wa ren toen niet bij ons. 's Avonds gingen we dadelijk naar hun hotel, om het te vertellen. Maar toen we naar de mijn- d.emonteur vroegen, werd ons geant woord: „De mijndemonteurs?! Die zit ten al lang weer in Den Helder Misschien hadden ze een seintje uit Nieuwediep gekregen: „Kom naar Den Helder! Er zijn weer mijnen aange spoeld!" Het kan best, want ze trekken het heele strand langs. Van Hoek van Holland tot Delfzijl. „Maar het Texelsche strand," aldus deze mannen, „levert ons wel de meeste op. Het waren voor ons, leeken, sensatio- neele, spannende uren, maar voor hen, de demonteurs, is het niet anders, dan een beroep, dat een goed gemeubileerde boterham geeft. J. Illlll BINNENLAND In en bij Ternaard en bij Hantum- huizen werden vele brandplaatjes ge vonden. De Haagsche baby is thans defini tief aan de familie Steinmetz toegewe zen. Haarlem. Architect Leonard A. Springer, ontwerper o.a. van Thijsse's Hof te Bloemendaal, overleed op 85-j. leeftijd. Te Amsterdam werden 's nachts 52 doozen margarine en 8 doozen bak- en braadvet uit een school in de Balistraat gestolen. De bekende A N.P.-omroeper (met de baard), de heer Niemeijer, die 29 Juli bij een laffe aanslag werd gewond, heeft Maandag j.l zijn taak kunnen hervatten. De Ned. Roode Kruis Ambulance keerde 28 Sept. van haar tweede reis naar Z.-Frankrijk terug met 48 ziexe vluchtelingen, o.w. oude vrouwtjes van over de 70. Te Blaricum werd J. van den Heu vel, werkzaam bij de Opbouwdienst, door een vrachtauto gedood, toen hij, op 'n fiets rijdende met 'n andere wiel rijder in botsing kwam. Amsterdam. Een dnftig vader kreeg 14 dagen gevangenisstraf wegens het in school bedreigen van een onder wijzeres, die zijn zoontje de klas uitge stuurd had. De eisch was 2 mnd. Zijn zooveelste veroordeeling. Te Bodegraven viel de 10-j. Dus- seldorp van het dak van een stilstaande goederentrein, waarop hij met anderen speelde, toen een rangeerende trein de wagens in beweging bracht. Hij werd tus schen buffers doodgedrukt. pen op de grond. Dan richt je eerst je meter op streep 1. Bij de wijzer zet je dan op de schaal een streepje met 1. Dan richt je je meter op streepje no. 2. Zo kom je aan de weet, waar op de schaal het streepje voor twee meter moet staan. En zo ga je voort. Op deze manier krijg je een betrouwbare afstandmeter, maar wanneer deze gebruikt wordt door jon gens of meisjes, die groter of kleiner zijn dan jezelf, gaat die rekening niet op. Zie dit niet over het hoofd. BRIEVENBUS. Op een andere plaats in dit nummer vinden jullie de briefjes beantwoord. JULLIE OOM KO. VOOR DE VROUW. Illlll»- HIS 4822 Eenvoudige japon van effen en geruite stof: Ben. 1 M. ruit van 130 cM. en 1.40 M. effen van 130 cM. Groot 44. 4823 Herfstjapon: Ben. 2,75 M. stof van 130 cM. Grootr 44. 4824 Praktische japon: Ben. 2,75 M. stof van 130 cM. Groot' 44. 4825 Voormiddagjapon: Ben. 2,60 M. stof van 130 cM. Grooti 44. 4826 Herfstjapon voor de winter: Ben. 1,85 M. effen van 100 cM. en 1,60 M. ruit van 100 cM. Grootte 44. KAPITEIN SKITTLE EN BOOTS DOEN IN RUBBER. 5<?£N<a ON2C 2CCHÖW VClUCrHtlD W* w m <*SAPP£BlOO?J 20 Z')N AAW fscnOFKHierc rïCAPpie. dc J fuBBCeBOOM is LEK" LS WO MAAR ter lck Avoeorw 4. „Dat is wat moois", zuchtte Boots. „Wat moeten we nu doen, Kappie Skittle zei dadelijk: „Breng die goeie ouwe Doda in veiligheid". Toen begon nen ze Doda op te trekken aan 't koord dat aan zijn halsband zat. 5. Toen Doda zo door de lucht zeil de, dacht de kampioen-speerwerper van het eiland zijn kans waar te nemen. De speer miste echter en ook de volgende ofschoon Doda maar net aan het gevaar ontsnapte. 6. De speren boorden zich met doffe klappen in de ooom. Nu was het toeval lig een rubberboom en grote stromen rubber vloeiden naar beneden om op de grond een grote veerkrachtige plas te vormen.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 5