Maak of vermaak nü zelf Uw kleeding W 54301 m, in. 4244 HET NIEUWE MODEBLAD - één DISTRIBUTIE De distributiedienst richt aan het pu bliek vooral aan de winkeliers het verzoek niet even voor het sluitingsuur allerlei bescheiden te komen inleveren. Kom liever zoo vroeg mogelijk op de morgen. De blauwe grossiersbonnen voor sui ker zijn vervallen. Hiervoor treden in de plaats de bruine enveloppes M.D. 258, vergezeld van een ontvangstbewijs M.D. 257. Bloem of zelfrijzend bakmeel: bon 78 tot en met 1 Nov. een half pond. Boter: op boterkaartbonnen 05 t.m. 12 tm. 18 Oct. elk een half pond. Margarine of boter: op de vctbonnen 050607 t.m. 18 Oct. elk een half p. Op bon 08 een half pond vet of boter. De met 09101112 genummerde bon geeft recht op een half p. boter met 10 ct. per bon reductie. Brood: op de dubbele bonnen 9 der broodkaart t. m. 13 October 2500 gram roggebrood of 2000 gr. ander brood. Havermout, grutten, gort: bon 77 t.m. 1 November een half pond. Koffie of thee: op bon 114 t.m. 8 Nov. een half pond koffie of drie kwart ons thee. Kolen, enz. Tot 30 September kon men bij handelaren koopen een vijfde deel van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Maizena, griesmcel, puddingpoeder: op bon 28 t.m. 1 Nov. een ons. Petroleum: zegel 6e periode t.m. 3 Nov. twee Liter. Rijst, rijstemcel: bon 76 t. m. 1 Nov. een half pond Scheerzeep: t.m. 31 Dec. op extra bon 116 (niet uit het boekje) 50 gr. scheerzeep of een tube scheercrème of een pot scheer zeep. Suiker: op bon 109 t.m. 25 October twee pond. Macaroni, spaghetti of vermicelli: op bon 15 t.m. 1 Nov. een ons. Vleesch: op bon „03 vlecsch" t.m. 13 Oct. een ons vleesch (beenen inbegre pen) of een rantsoen vleeschwaren; op bon „03 worst" een rantsoen vleeschwa ren. Zeep: op bon 104 t.m. 18 Oct. 150 gr. toiletzeeep (nieuwe samenstelling), óf 120 gr. huishoudzeep; óf 200 gr. zachte zeep; óf 250 gr. zeeppoeder; óf 125 gr. zeep vlokken; óf 250 gr. zelfwerkende wasch- middelen; óf 200 gr. vloeibare zeep. De bon geldt ook voor gezinswasch per acht kg. droog waschgoed. llllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllHII lllllllllllllillll SPORT llllllllllllllllll i|||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIH|||||( S.V. TEXEL. Hoewel de storm spelbreker dreigde te worden, kon toch een nuttige oefen partij gespeeld worden, zij 't dan ook met niet voltallige elftallen. De „Witten" die tegen de storm begonnen, speelden iets sterker en deden 'n groote overwin ning verwachten. Ze namen spoedig de leiding, brachten de stand zelfs op 30, waarna gr. zwart tweemaal scoorde. Met 33 ging de rust in. Werd een overwegend aanvallen der witten verwacht, het was juist gr. zwart dat het eerst scoorde, waarna uit een strafschop gelijk werd gemaakt. Ten slotte won gr. zwart met 64. Over het algemeen een nuttige sport middag. We hopen echter, dat een vol gende keer ALLES present zal zijn. Ge lukkig waren er nu eemge reserves (on der wie een prima veteraan) aanwezig. D.D. BEZOEKUREN TEXELS NOODZIEKENHUIS. Dinsdags, Donderdags, Zaterdags en Zondags van 23 uur. Maandags, Woensdags en Vrijdags van 23 en van 77,30. DAMCLUB O.K.K. 16 October zal het 15 jaar geleden zijn dat Damclub O.K.K. werd opgericht. We komen hier nog op terug. Gaarne vesti gen we er de aandacht op, dat de club Vrijdag a.s. haar speelseizoen weer be gint. Aanvang 7 uur. (Zie adv.) WAARSCHUWING We brengen onder de aandacht van houders van motorrijtuigen, die in het bezit zijn van een zestigdagen-kaart, dat zij alvorens zij zich met hun motorrij tuig op de openbare wg begeven het vakje bestemd voor datum en on- derteekening met inkt dienen ingevuld te hebben. Nalatigen werden reeds met f 25 beboet. Men heeft evenwel de kans nog zwaarder gestraft te worden. DE PETROLEUM RAAKT OP. In de Telegraaf van Zondag meldde het A.N.P.: De petroleumverbruikers moeten er van doordrongen zijn, dat van een noemenswaardige aanvoer van pe troleum in de komende maanden geen sprake kan zijn. Daarom wordt de pe troleumverbruikers op het hart gedrukt te doen alsof zij niets meer zullen ont vangen. Er komt nog wel wat in de eerstvolgende maanden, in het bijzonder voor verlichting, maar ieder doet goed naar een product uit te zien, dat de pe troleum kan vervangen, hoe eerder hoe beter. Gas, electriciteit, kolen, turf, car bid en spiritus kunnen petroleum ge deeltelijk vervangen. Plattelanders wordt aangeraden zich voor de verlich ting te laten aansluiten aan een electri- citeitsnet. Boeren laten ook hun stal van electr. licht voorzien. Ook windmolens ter verwekking van stroom zijn thans van belang. CONSULTATIEBUREAU. Vrijdag werd advies uitgebracht over 75 zuigelingen. Wanneer de eerstvolgen de zitting plaats heeft, wordt nog bekend gemaakt. TERAARDEBESTELLING VAN DE HEER THIJS BOON. Gistermiddag vond op de Alg. Be graafplaats te Oudschild de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk over schot van de heer Thijs Boon, die Zon dagmiddag bij de Engelsche vliegeraan val de dood vond. Slechts vier leden van de bemanning konden hem de laatste eer bewijzen. De overigen waren wegens hun werk verhinderd. Ook Directeur Van der Vlies en Kapt. List konden niet aanwezig zijn. Namens 't gemeentebestuur van Texel trad burgemeester Kamp als eerste spre ker naar voren Het gebeurt tegenwoor dig zoo vaak, aldus spr., dat we aan de groeve staan van iemand, die in de groote strijd gevallen is en op ons ei land zijn laatste rustplaats vindt. Ook dan zijn we vervuld van een eerlijke be wogenheid des harten. We weten dan, dat de nabestaanden in de regel heel ver af zijn. Thans is onze ontroering grooter, directer. Als burgemeester spreek ik hier ook namens alle andere Texelaars. Boon was een goed burger. Ik hoop, aldus richtte spr. zich tot de familie, dat u uw vertrouwen zult stellen op God, in Wiens groote Gemeente Boon moge worden op genomen. Die Gemeente is een Rijk van Eeuwige Vrede. Moge Boon op dit kerk hof een zachte rustplaats vinden. Burgemeester Kamp legde hierna na mens het gemeentebestuur een krans op het graf. Hierna voerde de heer W. H. Lap het woord: Spr. herinnerde aan de begra fenis van stuurman K Dogger, nog zoo kort geleden, en beschreef de indruk, welke het bericht van het bombarde ment maakte Een gewelddadige dood kwam over U, Boon, in de volle uitoe fening van uw werk. Als een held zijt gij gestorven op het veld van eer. De dienst over het Marsdiep is thans aan vele gevaren blootgesteld, doch het hee- le personeel heeft zich steeds gewillig van zijn taak gekweten. Dit ongeval heeft ons allen verslagen en moedeloos heid zou zich een oogenblik van ons mee ster kunnen maken. Maar het leven gaat voort, de boot moet weer varen; we moeten met moed en vertrouwn weer verder De getroffen familie moge ervan overtuigd zijn, dat in gedachte hier aan wezig is iedere Texelaar, die weet van deze droeve plechtigheid. Moge dit U tot troost strekken. Ons Bestuur verliest in de overledene een trouw medewerker we zijn dankbaar voor hetgeen gij, Boon, voor de Onderneming geweest zijt Aan uw aardsche bestaan kwam een abrupt einde. Het maakte plaats voor de rust van de dood, die voor U moge zijn een overgang tot een Hooger Leven waarin, naar we vertrouwen, gij rust moge vinden. Vriend Boon, rust zacht. De heer J. Beumkes, conducteur N.V. TBSO sprak een enkel woord ten af scheid namens de leden van de beman ning. Spr. was diep onder de indruk. De heer Beumkes betreurde het„ dat niet al le leden van de bemanning aanwezig konden zijn. en herinnerde er aan, dat er diezelfde Zondag enkele uren tevoren al tweemaal alarm moest worden ge maakt wegens de aanwezigheid van En gelsche vliegers. We waren zoo blij, dat alles goed afliep, maar toen gebeurde 's middags dat vreeselijke. Spr. hoopte, dat de familie de kracht gegeven moge wor den, welke noodig is om het zware leed te dragen. Ds. Tinholt herinnerde aan de ter aardebestelling van de heer KI. Dogger, nog maar zes weken geleden. Dogger werd door 'n ongeneeslijke ziekte in het graf gesleept. Nu moet wederom een lid van het personeel ten grave worden ge dragen. Een krachtig, gezond man. Oor zaak was hier een pijnlijke kwaal, aldus spr., welke de wereld thans teistert: De Oorlog. Ds. hoopte vurig, dat de oorlog spoedig uit de wereld zal worden ge bannen, opdat een einde kome aan het vergieten van onschuldig bloed. Sterk, gezond, opgewekt en blijmoedig stapte Boon de deur uit. Hij was een blijmoe dig werker die zijn gezin hef had. Niets was hem te veel, wanneer het gedaan moest worden voor het welzijn van zijn gezin. Hij had zijn werk ook hef en deed het met plezier. Hij was nief alleen een degelijk man, voor de Mij., maar ook een geloovig man- Hij wist, dat alles hier op aarde in een Hooger Wereldplan in gevoegd was. Mij trof de vredige trek op zijn gezicht, toen ik hem thuis zag hggen. Ik hoop, dat hem thans ook de Groote Vrede van het Eeuwige Vader huis geschonken mag worden. Gelukkig hij, die gelooven kan; Het zal hem ster ken in zijn taak. Moge de oorlog niet meer slachtoffers maken. Moge moeder Boon van haar kinderen, die gelukkig al len groot zijn, de steun ontvangen, die zij zoo zeer behoeft. Deze bloemen (er was ook een krans van het bestuur en de bemanning van TESO), zijn niet alleen een uiterlijk bewijs van sympathie, aan hankelijkheid en vriendschap, zij zeggen meer. Zij zijn een tolk die ons in droeve uren getuigt van medeleven. Wilt gij ze aanvaarden als oprecht gemeende blij ken van deelneming. Het sterke u in uw overtuiging, dat Boon de achting van zijn medemenschen genoot. God geve, u in deze droeve tijd Zijn onmisbare hulp. Nu nemen we afscheid van u. Boon. Moge God zich over uw ziel ont fermen. De oudste zoon van de familie dankte de aanwezigen in een kort woord voor de belangstelling. Thijs Boon ruste in vrede. DE DOKTER WAGEMAKER naar de werf te Den Helder De Marsdiep vervangt haar. Hoewel de Dokter Wagemaker aan de boeg, vooral aan stuurboord, door de bom zware schade opgeloopen heeft, kon men de boot Dinsdagmorgen goed en wel naar de vaste wal dirigeeren. Het schip was ook volkomen waterdicht gebleven. Twee sleepbooten trokken de Dokter Wagemaker (Kapt. C. List), achteruit naar buiten. Wegens het gevaar, dat de drie niet ontplofte bommen zouden kun nen opleveren, hield men zoo dicht mo gelijk op de wal aan. Eerst wanneer de bommen door duikers verwijderd zijn, zal de havenkom geheel veilig zijn. Ook de heer Van der Vlies, directeur, bevond zich aan boord. Naar de heer W. H. Lap, voorzitter van TESO, ons meedeelde, is men voor nemens om de Dokter Wagemaker zoo spoedig mogelijk te doen herstellen. Een ander deel van het TESO-personeel is zoo spoedig mogelijk naar Wieringen vertrokken, om de Marsdiep in gereed heid te brengen. Gistermiddag liep deze boot, na vele weken in vreemde haven te hebben gelegen, weer te Oude- schild binnen, tenminste tot in de mon ding. Telkens wanneer de Marsdiep moet uitvaren, is men op sleepboothulp aan gewezen. WEER EEN KABELBALLON. Zondagavond plm. 10.15 joeg weer 'n kabelballon over ons eiland. Een lan ge staaldraad sleepte over de grond. De telefoonverbinding Den Burg-den Hoorn en Den Burg-Oosterend werd verbroken. (Bij De Kamp wel tien draden) Daarop vloog de ballon, voortgestuwd door de krachtige westenwmd, over Den Burg, waar het net van de radiocentrale aan het Schildereind tusschen de perceelen van mw de wed. Gieles en mw de wed Koopman vernield werd. Hetzelfde lot onderging de telefoonleiding tusschen 't TEM - gebouw en de woning van de heer Plantinga. 't Achter de woning van de heer Stiggelbout staande kippenhok werd verscheidene meters meegenomen. Op Molenbuurt braken niet alleen alle telefoondraden, maar daar werd ook een telefoonpaal bij de grond afgeknapt en vierhonderd meter verder op een perceel land van de heer H. J. Keijser gedeponeerd. Een andere paal bood zooveel weerstand, dat een stuk van de stalen kabel diep in het hout gesne den afknapte. De paal, welke bij een vorige gelegen heid door een ballon bij het Mauwerke werd „ontvreemd", is in het Kooger- veld teruggevonden. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllll VOOR DE VROUW. jjillllllllllllllllllNM JAPON No 54301. Deze vlotte japon heeft een eenigszins klokkende rok. De driekwartmouw is zeer eenvoudig en heeft een wit manchetje. Een origineel befje met knoopjes voltooit de japon. Dit patroon is verkrijgbaar in maat 42, 44, 46 Benoodigd materiaal: 2,60 M. van 130 cM. br. voor maat 42 (aantal pun ten 84); 2,70 M. van 130 cM. br. voor maat 44 (aantal punten 36); 2,80 M. van 130 cM. br. voor maat 46 (aantal punten 37). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiniii GEMEENTE TEXEL. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuwiiniiiiiiiiiiiiiiii ZELFBESCHERMING Nu dc realiteit van den luchtoorlog de zer dagen weder zoo duidelijk tot ons gesproken heeft, wil ik nog eens met de grootste ernst wijzen op een maatregel van zelfbescherming, die in iedere wo ning KAN en MOET worden genomen Men plaatse zoowel op zolder als op de benedenverdieping een emmer water, een flinke bak zand en een schop, zoo mogelijk met een extra lange steel. In geval brandbommen zijn geworpen, die nen deze terstond te worden opgeschept en naar buiten te worden geworpen, terwijl met zand en water de begin nende brand meestal zal kunnen worden gebluscht. NEEM DEZE MAATREGEL NOG HEDEN. ER KAN VEEL LEED EN SCHADE DOOR WORDEN VOORKO MEN. Den Burg, 8 October 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. PETROLEUM voor woningverlichting De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op VRIJDAG 11 OCTOBER a.s. van 5 uur tot 6.30 uur n m. zitting zal worden ge houden voor het uitreiken van petro- leumzegels voor woningverlichting. In aanmerking komen uitsluitend zij, die destijds een opgave hebben ingediend en thans voor de verlichting van hun wo ning uitsluitend op petroleum zijn aan gewezen. De zegels worden enkel uitge reikt aan gezinshoofden op vertoon van hun distributiestamkaart. De zittingen worden gehouden: voor wijk B. in het Gymnastieklokaal aan de Molenstraat te Den Burg; voor wijk C. in de o.l. school te De Cocksdorp; voor wijk E. in idem te M. Eierland. voor wijk H. in idem te Den Hoorn; voor wijk K. in idem te De Koog. voor wijk S. in idem te Oudeschild. voor wijk W. in idem te De Waal; voor wijk O. in de voormalige o. 1. school te Oosterend. Texel, 8 October 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. Illll|lllllllll!llllll!lllllllllllllll'lllll'l'l"'ll"'l"'l"""""""'l'""""""""llllll BINNENLAND lllill lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiillllll Zomer- en kinderpostzegels vart 1935 komen 1 Jan. te vervallen. De marechaussee, uitgebreid tot 4000 man, wordt geconcentreerd in de grensgebieden en in de groote steden. Ook voor gevogelte (het houden en slachten van en het handelen in pluim vee) komen beperkende bepalingen. De Westlandsche veiling zette in Sept. bijna vijf ton meer om dan Sept. vorig jaar. Duitschland neemt veel af. Maandag j.l. is een vervoerverbod voor aardappelen van kracht geworden. De consument mag niet mee dan 10 pond tegelijk verkocht worden. Iedere hotelier, café- en pension houder is verplicht zich te laten inschrij ven bij het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- of pensionbedrijf. Zij moeten bijdragen in de kosten van dat Bureau. Door het vrijwel benzineloos tijd perk stijgt het aantal fietsbezitters be langrijk. Ons land heeft al vier millioen karretjes! Ook komen er nu vele bak fietsen bij. Rotterdam. De marathonlooper Tessens liep in 8 uur en 48 minutn naar Naarden, waar hij bij de opbouwdienst is ingedeeld. Het weer was koud en de te genwind krachtig. Te Harderwijk werd een vracht auto op een onbewaakte overweg door een trein gegrepen en vernield. De 25-j. chauffeur kwam om. Gouda, 's Avonds om 10,10 werd een auto door de politie aangehouden. De chauffeur en diens 70-j. vader moesten mee naar het bureau. Onder weg raakte de oude man door de duis ternis te water. De agent redde hem. Men vond, dat de overtreders toen al genoeg geleden hadden: Zij hoefden met tot vier uur te blijven, maar konden da delijk naar huis gaan. ZOO SPRAK. IR. MUSSERT, na zijn bespreking met Hitier: De Fuehrer heeft het beste met Nederland voor, mits ook het Ned. volk zich dit waard toont. De oorlog in Euro pa loopt ten einde. Het is zeer de vraag, of daarmede de geheele oorlog ten einde is. De oorlog in Europa is ten einde als Hitler's troepen door Londen mar- cheeren. Dit zal gebeuren in de naaste toekomst, over een maand of over drie maanden wie, die daaraan twijfelt? Niemand kan zeggen wanneer, maar 't gaat geschieden, het is alleen onbegrij pelijk, dat er nog altijd menschen rond- loopen, die van Engelands komende ne derlaag niet overtuigd zijn. Als het zoo ver is, kunnen de lichten in Europa worden ontstoken. Noord-Afrika zal Italiaansch protectoraat worden, Zuid- Afnka komt onder Duitsche bescherming De Sahara vormt de scheiding. WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN Tusschen Ned.-Indie en Manilla wordt door de KNILM een vliegdienst geopend. De chef van het Ned. propaganda- bureau te Batavia meent, dat het Drie- mogendhedenpact niet op Ned.-Indië slaat en de betrekkingen met Japan on gewijzigd zijn gebleven. Hij hoopt, dat de economische onderhandelingen met Japan vriendschappelijk worden voort gezet. NOORWEGEN Noorwegen voert voorjaar 1941 n verplichte arbeidsdienst in. ITALIË Italië, heeft het Leger des Heils verboden; zijn bezittingen zijn in beslag genomen. CHINA. De Japanners hebben Hanoi, de hoofdstad van Fransch-Indo China, be zet. ZWEDEN De Engelschen gooiden bommen op Malmö. Zweden protesteerde. De Zweedsch vloot krijgt er zestig lichte vaartuigen bij. DUITSCHLAND Op de 1471 Engelsche vluchten bo ven Duitschland werden 7542 bommen geworpen. 48 pet. in open veld, 50,4 pet. op niet-militaire doelen en slechts 1.6 pet. op militaire doelen. DNB. VEREENIGDE- STATEN De extra belasting op oorlogswinst moet door 70.000 Amerikaansche firma's worden opgebracht. De Atlantische Oceaan-vloot der V.S. zal met 125 schepen en vele vlieg tuigen worden versterkt. ENGELAND Sinds de tweede week van Augus tus verloor Engeland 2400 vliegtuigen. Canada. Te Vancouver, waar de meeste Japanners wonen, is o.m. het ge bruik van de Japansche taal op school verboden. Londen. Een Britsche troepentrein ontspoorde in volle vaart, doordat vlak voor de locomotief een bom werd ge gooid. 30 wagons vernield DNB. Patronen van deze japon zijn voor 35 ct. te bekomen aan het Bureau van dit blad. Toezending geschiedt per post na ontvangst van 37 ct. in postzegels of per giro (652).. 't Is niet alleen veel voordeeliger, doch zal U bovendien groote voldoening schenken. Duidelijke, begrijpelijke raderbladen, ma ken zélf naaien tot een genoegen verschijnt tweemaal per maand, telkens met minstens 50 gratis patronen op vier raderbladen - prijs 20 cent per numYner - per kwartaal f 1.20 (per post f 1.50) Verkrijgbaar bij de administratie of bezorger ean «fit blad Uitgave: N.V. Uitg. Maatsch. „Necrlandia" Kr. Nwe. Gracht 66, Utrecht

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2