(/oor de (trom Kameraad Moeder. i m min min mm mm mm mm mm mm mm i mm mm mm mm mm mm mm mm mm NUTTIGE WENKEN. EEN ROESTIGE TEIL is voor wasch- goed onbruikbaar geworden. GLAZUUR van waschbakken, teilen enz. niet met zoutzuur in aanraking la ten komen. ALLUMINIUM geeft u een goede beurt door het af te schuren met zeep en fijn zand of met zeep en staalwol of pannen- sponsje. Afspoelen met schoon water. Nawrijven met warm schuurzand. RECEPTEN KIPPEN STERILISEEREN. Voor het steriliseeren moeten de kippen evenals haantjes voorgekoo t worden of zachtjes bruingebraden. Zorg er voor, dat het vleesch bestorven is en dat ze goed zijn schoongemaakt. Het is niet noodig, dat het vleesch malsch gekookt is, als 't maar gaar is (dus inwendig ook wit van kleur is.) Voor jonge haantjes plm. drie kwartief, voor kippen wat langer, 45 kwartier (hangt af van de ouderdom!) Als ze gebraden zijn, voegt u de jus toe; als ze voorgekookt zijn, zooveel kooknat, dat dit juist gelijk met het vleesch staat. Verhit ze 1 uur op 100 gr. kooktempe- ratuur en zorg er vooral voor, dat het water al die tijd aan de kook blijft; neem ze daarna uit het water voor afkoeling bewaar ze koel. U kunt gewone weck- flesschen gebruiken. Doe ze echter voor al niet te vol, anders komt het vet bij de gummiring, die daardoor wordt aange tast. Een 2-litersflesch is in ieder geval wel aan te raden, dan is er wat meer ruimte. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incasso- bureau voor de Middenstand. opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- p uit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daagsche zeer verzorgde courant, waar- in o.m. de faillissementsgege- vens volledig opgenomen wor- s den, wordt op schriftelijke aanvrage gaarne vrijblijvend verstrekt. H N.V. PROVINCIAAL BELANG, 1 Amstelstr. 14, Tel. 38631 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan speciale overeenkomst getrof- 5 fen worden. DE TEXELSCHE POSTDUIVEN- VEREEN. BESTAAT VIJF JAAR. Dezer dagen was het vijf jaar geleden, dat de Texelsche Postduivenvereen. werd opgericht en wel met zeven leden. Voor 1935 waren er op ons eiland welis waar al vele houders van duiven, sier- duiven en postduiven, maar tot oprich ting van een vereeniging kwam het nog niet. Dat was jammer. Juist door mid del van een vereen, of bond kan men de postduivensport ten volle beoefenen. Duiven telen, nieuwe soorten invoeren, zijn koppel op hooger peil brengen, dat alles schept voor de duivenliefhebber 'n bron van vreugde. Wanneer zijn duiven rondvliegen, even zijn hok aantip- p en en dan weer met fiksche vleugel slag wegschieten, dan gaat zijn hart open, maar toch.... En daarom vond 't voorstel van eenige personen, duiven sportvrienden van het zuiverste water, om een vereen, te stichten en lid te worden van een bond, weerklank. Het FEUILLETON Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 14.) Georg keek zijn nieuwe kennis van terzijde aan; veel aan Pasting bleef hem steeds onbegrijpelijk en onsym pathiek. Maar Pasting liet hem geen tijd om na te denken. We zullen tot daden moeten over gaan, ventje. Als je hier voortdurend tegen die boom blijft plakken, zul je weinig gewaar worden. Straks gaat het nimimii IN DE LACHHOEK aantal leden groeide gestaag en thans telt onze Texelsche vereen. 18 leden, die in normale tijd een duivenleger bezitten van 500 stuks! De voorz., de heer G. Buis, is nog steeds optimist, ondanks de vele tegen slagen, die de duivenwereld ondervon den heeft en nog ondervindt. ,,Als het eerst maar weer vrede is!" Bij het praatje, dat we met hem over het wel en wee van de vereen, maken, spreekt hij met lof over de voormalige secretaris, de heer J van Zoelen, die als Jevezet kolommen interessant postdui- vennieuws in ons bad gepubliceerd heeft. Zijn vertrek naar Beverwijk was voor de P. V. Texel een groot verlies. Een waardig opvolger vond men in de heer Prins, die zich ook ten volle wijdt aan de belangen van de vereen. Voordat de vereen, er was, was er aan het duivenhouden lang niet zooveel ple zier verbonden. Maar door die vereen, openden zich allerlei perspectieven. Het mooiste was, dat men nu kon deelnemen aan wedstrijden. Van die gelegenheid heeft Texel altijd grif gebruik gemaakt. De P.V. Texel nam steeds met een zoo groot mogelijk aantal duiven deel. De eerste vluchten, die gemaakt werden, waren naar Bordeaux, Z.-Frankrijk. Al vorens die groote vlucht gemaakt wordt, laat men de dieren eerst invliegen. Ze krijgen dan telkens grootere afstanden af te leggen, eerst van Den Helder, dan Schagen, Velzen, Delft, Vilvoorde, enz. Voor de Bordeaux-vlucht bespreekt de Bond een trein, welke van Roozendaal af uitsluitend postduiven vervoert. Aan zoon concours hebben wel eens tiendui zend JTederl. duiven deelgenomen. Texel zond er eens 23 heen. Twintig exempla ren volbrachten glansrijk deze tocht, 3 raakten het spoor bijster en moeten nog steeds komen Texel heeft in die 5 jaar een goed fi guur gemaakt. Eenmaal werd door de heer Van Zoelen een eerste prijs be haald, de voorz. legde eens beslag op een tweede prijs. Texel heeft zeer snelle duiven. Een legde eens een afstand van 700 K.M. met 'n gemiddelde snelheid van 78 K M. per uur af. Over nog grootere afstanden als het traject BordeauxTexel, rustten ze wel eens een nacht. En dat laat zich be grijpen. Een duif kan een topsnelheid van 90 K.M. per uur bereiken! Een noodlottig misverstand. De 15e Mei werd een bericht verspreid volgens hetwelk alle postduiven moes ten worden gedood. Een groote slag, maar er was niets aan te doen. De ver een. telde 500 duiven, die alle afgemaakt werden. Achteraf bleek, van een nood lottig misverstand sprake, want de be paling had alleen betrekking op de dui ven, welke aan het Nederlandsche leger toebehoorden. Vanwege de vereen, werd dadelijk een wervingsactie gevoerd, welke met succes bekroond werd. In het Sportblad werd geadverteerd en het resultaat was, dat de vereen, spoedig weer over een flink aantal dieren be schikte, wel 115 stuks. Het was een drukke tijd. De secr. had handen vol werk door de behandeling van de vele brieven, het selecteeren van de duiven, 't verloten, enz Maar enfin, men had weer duiven en was tevreden. Het voedselprobleem. Het voedervraagstuk werpt echter weer nieuwe problemen op. De duiven wordt maar een schamele hoeveelheid voer toegewezen, nauwelijks een vierde van wat ze in normale tijd krijgen. Daar komt bij, dat ze vast moeten worden ge houden en zelf dus geen korrel kunnen zoeken. Gelukkig weet men hier en daar bij de dorschmachine onkruidzaad te vergaren, het is een lust te zien hoe de dieren in dit goedje schranzen: Honger maakt rauwe boonen zoet. En onder de ze moeilijke omstandigheden gaat de vereen., die thans lid is van de groote Ned. Bond tot behartiging van de be langen van de postduivenhouders, de winter tegemoet. Moge ook voor de trouwe duiven de zon spoedig doorbre ken! «L IN DE ONDERWERELD. Broertje moet maar mee, want moe der heeft haar uitgaansavond je. ons nog net als je zus Milla en rijden ze ons voor de neus weg. Daar zullen we toch een stokje voor steken! Hij pakte Georg, die zich aanvanke lijk nog zwak daartegen verzette, doch al spoedig mechanisch toegaf, bij de arm en trok hem mee. Ver voor hen uit lie pen Tiebruck en Romana Parhoff. Het begon allengs harder te regenen; de kille vlagen, welke tot dusver van voorbijgaande aard waren geweest, rij den zich aaneen tot een aanhoudende bui welke Tiebruck en zijn metgezellin hun schreden deed verhaasten. Weldra wa ren zij aan het einde van de laan, welke op een druk plein uitkwam. Daar stond een aantal taxi's. Pasting trok Georg steeds sneller met zich voort. Hij was bezeten van de harts tocht het paar daar voor hen niet uit 't cog te verliezen; wellicht onbewust greep hij deze mogelijkheid aan om zich te wreken voor het hem destijds door an deren aangedane onrecht.. Vooruit! siste hij. Wil je het nu ineens opgeven? Je bent toch niet bang? Nee, maar.... er scheen iets in Georg te moeteen springen voor hij zich innerlijk geheel vrij kon maken. Pasting stond reeds naast een dier taxi's en onderhandelde met de chauf feur, die verveeld achter het stuur zat. Georg zag een man met een eenigszins verwaarloosd uiterlijk, wie een oude uniformpet scheef op een gedeeltelijk platgeslagen oor hing. En tegen deze man zei Pasting: Rijd die auto daar ach terna! Ja, die wagen daar, die daarjuist vertrekt. Maar schiet op! Georg voelde zich in een hoek van de ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiniiiiiiiiiini|||||| llllll BINNENLAND |||lll ||||||llllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllilllll|||||| Te Klazinaveen vonden kinderen 'n bus vol met brandplaatjes. Castricum. De zomergewassen als pronkboonen hebben de laatste nachten zeer geleden door strenge vorst. Woensdagnacht kwam de 50ste bom op Rozenburg, waar groote schade aan villa's werd aangericht. Amsterdam geeft 't Concertgebouw f 100,500 subsidie plus f 20.000 als garan tie voor salarissen. Te Amsterdam werd een expeditie knecht aangehouden wegens diefstal van een vat zeep. Te Den Haag werden in Sept. 152 bewoners wegens onvoldoend verduis teren bekeurd. Sinds 10 Sept. werden 355 personen na 10 uur geknipt. Amsterdam. Ook in hooger beroep kreeg de 37-j. expediteur, die zijn gewe zen 25-j. verloofde, een dienstbode, in de winkel waar zij werkte met 'n dolk ge dood had, 15 jaar. Leiden. Door de duisternis misleid verdronk een 54-j. man in de Haar lemmervaart. Te Den Haag overkwam dat een 67-j. bewoner uit de Delftsche Laan; bij het Vaillantplein werd hij op- gedregd. Te Den Haag klom een 7-j. jongetje op de Parallelweg op het achterbalcon van een motorwagen. Het ventje viel er af en werd door devolgwagen gegrepen. Beide beentjes werden verbrijzeld. Het kind overleed aan de gevolgen. Te Rotterdam kreeg de 43-j. chauf feur J. K., die zijn zwager doodstak, 2 jaar (eisch was één jaar). Een 39-j. straatmaker, kreeg één jaar, omdat hij zijn vrouw, die tegen zijn wil was gaan dansen, met een revolver had verwond. Te Eist werden 's nachts bommen geworpen. De woning van de fam. G. Peters werd vernield. De vrouw werd licht gewond. Te Aalten trof de woning van het H.d.S., de heer De Vries, dit lot. Drie bommen kwamen in een bosch- je terecht. Daar werden van de woning van Stronks de ruiten vernield. De verviervoudiging van het Duit- sche betalingscontingent voor de invoer van Nederlandsche bloembollen is dooi de Duitsche bloembollenafnemers met instemming begroet. In het geheel zul len 600 wagons bloembollen uit Neder land worden ingevoerd. De levering is reeds in volle gang. KONINGIN-MOEDER HELENA EN KONING MICHAEL. Koningin-Moeder Helena van Roe menië werd geestdriftig ontvan - gen, toen zij nadat haar vroe gere gemaal het land had verla ten van Florence naar Roeme nië terugkeerde. Moeder en zoon begroeten elkaar. (Foto P.I.B. muf riekende en slecht bekleede taxi ge duwd, maar nog zag hij de blik van de chauffeur, die zijn beide passagiers bru taal en grinnikend opnam. Misschien is het niet goed wat we doen, zei Georg zacht. Hij had het ge voel, dat hij moest uitstappen, nu, on middellijk. Maar daar werd de motor reeds aangezet en een oogenblik later ramnjelde de oude wagen over het pla veisel, de andere na. Klets! zei Pasting. Hij keek zoo star voor zich uit, alsof hij door de auto welke voor hen reed, kon heenzien. Doe je dan iets wat niet mag? Je hebt als zoon des huizes toch zeker het recht je te vergewissen, wat je vader doet. Het gaat jou toch ook aan. Eigenlijk niet. Als ik bedenk, wat mijn vader allemaal voor ons doet Wanneer je er zulke ouderwetsche ideeën op na houdt, moet je je ook maar liever niet opwinden over hetgeen er gebeurt. Ze zwegen een oogenblik en van deze gelegenheid maakte de chauffeur ge bruik voor een zakelijke informatie. Hebben jullie wel genoeg geld om dit ritje te betalen? Het schijnt, dat we een flink eind weggaan. Waarschijnlijk richting Karstenburg. Georg schrok op. Hij had slechts vijf mark op zak. Geen oogenblik had hij er over nagedacht, dat het rijden met een taxi soms veel kan kosten. Laat maar, stelde Pasting hem ge rust, "dat maak ik wel m orde. Heb jij dan zooveel geld bij je? Ja, natuurlijk. Tenslotte moet ik me toch met iets schadeloos stellen, nu 't ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;iiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||in WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimllllli ZWEDEN Het Zweedsche s.s. Gondul liep in de Sont op een mijn en zonk. Alle op varenden werden gered. ITALIË Italië acht de suikervoorziening door een goede oogst verzekerd. Er zijn meer H.A. met suikerbieten beplant. De oogst is grooter dan ooit. PORTUGAL. Een Portugeesch schip keerde in Lissabon terug met veel vluchtelingen, die in Mexico werden geweigerd, o. a. veel Joden. CHINA. Shanghai werd geteisterd door een overstrooming, de ergste sedert dertig jaar. Alle benedenverdiepingen van de huizen zijn ontruimd. MEXICO. Te Mexico werd een samenzwering, leider generaal Zarzoza, verijdeld. De generaal werd bij een schietpartij ge dood. VEREENIGDE STATEN New-York. Het aantal huwelijken, in Sept. gesloten, steeg met 34 pet. Wie getrouwd is, behoeft n.l. niet in dienst. De V.S. hebben het eerste bataljon parachutisten, 500 vrijwilligers, gevormd BELGIE Het beroemde schilderij van An- toon van Dijk, Gekruisigde Christus, dat uit Dendermonde naar Gent moest wor den gebracht, omdat de Duitschers op rukten, is onlangs, zwaar beschadigd, in een stal in N.-Frankrijk, teruggevonden. Het schilderij De Kruisiging bleef ge spaard. DE BALKAN. In Roemenië is nog een Engelsch- man ontvoerd n.l. een directeur van een staaldraadfabriek, die door burgers uit zijn hotel werd gehaald. Van de daders geen spoor. Te Boekarest ging een fabriek van plantaardige oliën in vlammen op. Men vermoedt opzet. FRANKRIJK Frankrijk wil een 5-jarenplan voor herstel wegem.net en moderniseering van het bedrijfsleven; kosten 25 mil liard francs. Frankrijk heeft een Jodenwet op gesteld. Wie in het leger hebben gediend worden gelijk gesteld met Franschen; de anderen zullen aan speciale regelen wor den onderworpen. Het statuut zou scherp zijn en gelijk staan met een uitzonde ringswet voor de Joden. Het vermogen van de voormalige minister van Luchtvaart Pierre Cot is in beslag genomen. Zijn staatsburgerschap is hem ontzegd. Hij woont te Parijs. WEET U ZE ALLE VIJF 836 Weet u wat algen zijn? 837 Gasgloeilicht, uitgevonden door..? 838 Wat is een balalaika? 839 Bey is de titel van een 840 „Eline Vere", een boek van....? ANTWOORDEN. 836 Een soort planten (wieren). 837 Karl Auer, Baron von Welsbach, een Oostenrijksch scheikundige. 838 Een soort gitaar met drie snaren (Rusland). 839 Turksch hoofdofficier of hoog ge plaatst burgerlijk ambtenaar in Turkije. 840 Louis Couperus. NIEUWE VRAGEN 841 Eise Eisinga vervaardigde....? 842 Robert Fruin, een Nederlandsch..? 843 Jan van Galen was 844 De Gaurisankar is een 845 De Denen noemen de Noordzee thuis niet meer uit te houden is. De chauffeur stelde zich schijnbaar te vreden met die mededeeling en opnieuw gas gevend, liet hij de oude rammelkast in vlot tempo langs de weg daveren. Hé' riep Pasting plotseling naar voren buigend, niet zoo hard! We rij den hier toch maar met zijn tweeen, dat loopt in de gaten. De chauffeur keerde zich weer met zijn platgeslagen oor naar zijn passa giers. Georg zag, hoe zijn groote mond zich tot een grijns vertrok. Jij bent een verdraaid bij de hand ventje, zei hij goedkeurend, dat is lang niet stom bekeken. Tegen zijn wil begon Georg zijn schoolmakker te bewonderen. De auto reed nü veel langzamer. Pas ting had gezegd, dat het voldoende was als zij de wagen voor hen op een flinke afstand in het oog hielden. Ze mochten daar geen argwaan krijgen. Intusschen nam de regen nog steeds in hevigheid toe. In stralen liep het wa ter langs de voorruit en Pasting moest half voorover leunen om door het kleine plekje, dat de ruitenwisscher gestadig schoon veegde, zijn prooi niet uit hei oog te verliezen. Toen Georg de span ning van al het onopgeloste en onuitge- sprokene, niet langer verdroeg, zei hij: Hoé kom je toch altijd aan zooveel geld, Pasting? Ik, OHij scheen er behagen in te scheppen de waarheid te zeggen. We derom kwam er een wraakgierige trek op zijn gelaat: Ik ontlast Laura (Wordt vervolgd.) I|||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII.IIIIIIIIIIIIIIIIIII!II!IIII1|IIIIIIIIIIIIIIII!|||||||||||||||||||||| RECENSIES. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"iiniii|||||| de waarheid marcheert, door W. Picht, 3e druk, geïllu streerd. Uitgave W. J. Ort, 's- Gravenhage. Men zal zich herinneren hoe de verove ring van Polen door Duitschland tusschen 1 en 20 Sept. van het vorige jaar plaats had. De détails zal echter menigeen zijn vergeten, vooral door de enorme stroom van tegenstrijdige berichten, die van de zijde van de beide in de stijd betrokken partijen de wereld m werden gezonden. Dit boekje nu geeft tegenover elkaar de Duitsche legerberichten en de op de zelfde dag verspreide krantenberichten, legercommuniqués, radiomededeelingen en dergelijke van de zijde der Polen en geallieerden. Dit alles wordt volkomen objectief tegenover elkaar gesteld, zoo dat de lezer zelf de gelegenheid heeft, 'n vergelijking te maken en zelf zijn con clusies te trekken. De bedoeling van de schrijver is: aan te toonen, dat de be richten van geallieerde en Poolsche zijde verspreid, tot op het allerlaatste mo ment de wereld onjuist hebben ingelicht over de werkelijke gang der gebeurte nissen en de waarheid steeds hebben trachten te verbloemen totdat dit met meer mogelijk bleek. Een boekje, dat waard is om bewaard te worden, vooral in deze geillustreerde, en ook nu weer uitstekend verzorgde HET VOORSPEL TOT DE GROOTE STRIJD, door W. Picht. Uitgave W. J. Ort, 's-Gra- venhage. De heer Picht stelt in dit boekje, juist zooals in ,,De Waarheid marcheert", de oorlogscommuniqué's van de Duitsche weermacht tegenover een verzameling buitenlandsche berichten, telkens dag voor dag, zoo lang deze oorlog heeft ge duurd. Hij behandelt zoo de periode van 9 April tot 2 Mei 1940, en hoewel de heer Picht daarbij een inleiding en een slotbeschouwing geeft, laat hij voor het grootste deel de beoordeeling aan de le zer over. Inderdaad blijkt, dat de ge allieerden tot het laatste moment blijk hebben gegeven van een grenzeloos op timisme, dat ten slotte wel zeer tot hun nadeel is gebleken. Er is veelal een hemelsbreed verschil tusschen de berich ten van de Duitsche weermacht en die van de pers der geallieerden. De feiten stelden de Duitschers echter in het ge lijk. Vaak zijn hun overwinningen in Noorwegen in twijfel getrokken of zelfs ontkend. Wie thans weet, wat zich daar voltrokken heeft, weet wel beter. Het boekje is voorzien van een aantal belangwekkende foto's uit de oorlog in Noorwegen, en is in alle opzichten keu rig verzorgd. De Duitsche Generaal Dietl, de ver-'- óveraar en verdediger van Narvik. ||||||llllillillllllilllllliliiiiiiiHiiiniiiliiNllillinililllllillillllillllllliMililli||||!J HUH VAN DE BOEKENPLANK. Illl iiiiiiiiiiii'tiiiiii!iiiiiiiiniiiiii|iiiii'iiiiiii'i|i'iii'||iii'||'i||i''|,i,i||,|nl|||||niiii^ In Memoriam H. Marsman, Her denkingsuitgave van „Criterium", 206 biz., met ill., geb. f 2,90. Kunstreisboek voor Nederland. Sa mengesteld door de Rijkscommissie voor de monumentenzorg Deel I Noord- en Zuid-Holland, f 0,75. F. E. Silanpaa, Het zachtmoedig erf-i deel. 255 blz. geb. f 3,50. H. v. Heerde, Tusschen vuur en ijzer.L Een historisch verhaal van de ontzetten! de dagen in de Grebbelinie, van de wei ken in krijgsgevangenschap doorgebrachi en van de blijde terugkeer op Vadejj landsche bodem. 179 blz. Geb. f 1,90. jL (In vorig nummer werd de prijs fova tief vermeld). UITGAVEN IN* VOORBEREIDING. J Anke Servaes. Kinderzaal, Kinderefljj die over zijn en Moeder Liesbeth in céfl band. Met teekeningen van Sari Goth. P BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel 1 HYGIENE EN VEILIGHEID 244. VARKENSVLEESCH. De dingswaarde hiervan is ongeveer gel aan die van rundvleesch. Meestal is wat vetter. Dan heeft het naar verh ding minder eiwit en meer vet dan r vleesch..

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4