TEXELSCHE COURANT "lusteloos AKKEfÏTJtt 53ste Jaargang Zaterdag 12 October 1940 Eerste blad No. 5488 Voedt uw huid 's nachts met Purol min Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 l|||||||llllllllllllllllllllllllllllllllll« TER OVERDENKING. Illll lllllliiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiii"'*11111'!!!!!! OP EEN ANDERS MOUW. Et zijn menschendie o zoo gaarne en o zoo handig hun eigen smeer op de mouw van een ander willen afvegen. In het dagelijksch leven zijn er meer deren zoo. Wie veel doet en hard werkt maakt wel eens fouten. Slechts de luiaard maakt er geen, maar die is zelf de grootste fout. Ronduit voor een fout te durven uitkomen is mannelijk. Er is moed en karakter voor noodig. Zoo ie mand respecteert men. Doch er zijn anderen, klein van gees telijke postuur, die er als de kippen bij zijn om zichzelf te verontschuldigen en heel voorzichtig het zoo weten te draaien en voor te stellen, dat een an der alles op z'n brood krijgt. In het geniep beschuldigen zij cede ren. oif liever: neen, „beschuldigen" met zooveel woorden doen ze het niet eens!, maar ze weten alles zóó voor te stellen, dat de indruk gewekt wordt als of de ander de schuldige is. Laten we voor hen oppassen. Laten we niet het vuil aan de mouw van een ander af vegen, zooals de volksmond zegt. ZONDAG, 13 October 1940. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Leef niet voor uzelf alleen. MAANDAG. Daal af in de diepte van uw hart. DINSDAG. De weg naar de roem gaat wel eens over het kerkhof van het geluk. WOENSDAG. De kleinste plichten kosten meestal de meeste strijd. DONDERDAG. Ruk met kracht de liefde tot uzelf uit. Beoefen de kunst van het „af stand doen". VRIJDAG. Geloof aan het goede in de wereld, aan het goede in de mensch; aan het goede in lief en leed, in leven en ster ven. (Augustinus). ZATERDAG. Stel de vervulling van een taak niet uit. Wanneer de Dood komt, vraagt hij niet, of u er mee gereed zijt. GEMEENTE TEXEL BROOD VAN EIGEN OOGST. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat landbouwers, die tarwe of rog ge hebben geteeld, in aanmerking kun nen komen van dit eigen geteelde graan 100 Kg. per gezinslid van 4 jaar en ou der en 50 Kg. per kind, op 20 October jonger da: 4 jaar, te laten malen voor het bakken of laten bakken van het voor het gezin benoodigde brood. -Degenen, aan wie een dergelijke maalvergunning wordt verleend, kunnen voor de periode 21 October 1940 tot en met 20 October 1941 niet voor een broodbonboekje in aanmerking komen; evenmin voor extra broodkaarten wegens het verrichten van zwaren of zeer zwaren arbeid. De maal-, tevens vervoervergunnin- gen worden verleend door de plaatselijke bureauhouders. Bij het aanvragen van een dergelijke vergunning moet worden overgelegd een erklaring van den leider van den Distri- •utiedienst. Voor het afgeven van deze verklarin- ;en wordt zitting gehouden in het ymnastieklokaal aan de Molenstraat te 'en Burg op Maandag 14 October 1940 n wel voor hen, wier geslachtsnaam be- ;int met een der letters: A tot en met F van 910 uur vm. I G tot en met K van 1011 uur vm. L tot en met S van 1112 uur vm. l, T tot en met Z van 121 uur nam. Onder de gezinsleden is het inwonend personeel begrepen. Alle distributiekaarten van het gezin moeten worden medegebracht. :06|i "et is dringend noodzakelijk op het epaalde uur te komen. •a.« Texel, 10 October 1940 )0rJp De Burgemeester van Texel, KAMP. i-l INKWARTIERING DUITSCHE MILITAIREN. In verband met enkele moeilijkheden, die zijn gerezen bij de afrekening van de kwartiering van Duitsche militairen /ordt nog eens met nadruk er op gewe en, dat men slechts dan inkwartiering ehoeft te aanvaarden, wanneer be rokkenen een inkwartieringsbewijs van |en Inselkommandant kunnen toonen. an de haven te Oudeschild is een bord ingebracht, waaroR is vermeld in de jBuitsche taal, dat zelfstandig kwartier- maken verboden is aan de Duitsche mi litairen. jig Wenschen militairen zonder inkwar- tleringsbewijs toch opgenomen te wor- iCjfen, dan gelieve men zoo spoedig moge lijk de politie of den Burgemeester daar van in kennis te stellen. Illllllnl H°ewel een en ander al herhaaldelijk 11 is gepubliceerd, worden toch telkens nog ota's aapgeboden zonder de inkwartie- ngsbewijzen er bij. Van heden af zul- n dergelijke nota's niet meer worden oldaan. Den Burg, 10 October 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. th. el. 1 CONTROLE IDENTITEITSBEWIJZEN. De Burgemeester van Texel brengt onder de aandacht van alle inwoners, dat de controle op het bij zich dragen der voorgeschreven identiteitskaarten of daarmede gelijk gestelde bewijzen is aangevangen. Men drage deze bewijzen steeds bij zich. Den Burg, 10 October 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. UITREIKING BROODKAARTEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat op Woensdag 16 October a.s. de uitreiking van de nieuwe broodbon nen zal plaats hebben. Deze uitreiking zal als volgt plaats hebben: te Den Burg in het Gymnastiekgebouw aan de Molenstraat des namiddags van: 34,15 Groeneplaats, Hoogerstr., Koo- gerst., Koogerweg, Emmalaan, Gra- venstr., Haffelerweg en Hollewals- weg; 4,155,30 Binnenburg, Gasthuisstr., Kan- toorstr., Nieuwstr., Parkstr., Schoon- oordweg, Steenenpl., Vischmarkt, Wittekruisweg, Molenstr. en Molen dwarsstraat; 5,307 Suikerweg, Waalderstr., Wester- weg, Zwaanstraat en voor de bui tenwijk B. te Den Burg in de ULO School aan het Schildereind van 33,40 Schildereind met oneven huisnrs 3,404,20 Schildereind met even huisnrs 4,205 Warmoesstraat; 55,40 Wilhelminalaan, Julianastr. en Achterom; 5,406,20 Weverstr. m. oneven huisnrs.; 6,207 Weverstr. met even huisnrs en Hallerweg. te De Cocksdorp in de o.l. school des namiddags van 33,40 voof De Cocksdorp met oneven nrs 161; 3,404,20 voor De Cocksdorp met on even nrs 63 en hooger; 4,205 voor De Cocksdorp m. even nrs; voor de bewoners van wijk C buiten het dorp van 55,40 met nrs C 1 t.m. 30; 5,406,20 met nrs C 31 t.m. 70; 6,207 met nrs C 71 en hooger. te Midden-Eierland in de o.l. school voor de bewoners van wijk E des na middags van 3,304,30 met nrs E 150; 4,30—5,30 met nrs E 51100; 5,30—6,30 met nrs E 101 en hooger. te Den Hoorn in de o.l. school des na middags van 33,30 voor de bewoners van het dorp met oneven nrs 179; 3,304 idem oneven nrs 81 en hooger; 44,30 idem even nrs 260; 4,305 idem even nrs 62 en hooger; voor de bewoners van wijk H buiten het dorp 55,30 met nrs H 135; 5,306 met nrs H 3675; 66,45 met nrs H 76 en hooger. te De Koog in de o.l. school des namid dags van 33,45 voor de bewoners van het dorp met oneven nrs; 3,454,30 idem even nrs; 4,305,15 buiten het dorp met nrs K 1 30; 5,15—6 idem K 31—60; 66,45 idem K 61 en hooger. te Oosterend in de oude o.l. school des nam. van 2,303 Boschweg en Hoekstraat; 33,30 Kerkplein, Kerkstr. en Nieuwstr. 3,304 Peperstr. met oneven nrs; 44,30 Peperstr. met even nrs; 4,305,15 Schoolstr. en Weststr., voor bewoners van wijk O buiten het dorp van 5.156 uur O 1100; 66,45 O 101 en hooger. te Oudeschild in de o.l. school des nam. van 33,45 met nummers 180; 3,454,30 idem 81155; 4,30—5,15 idem 156—250; 5,156 idem 251 en hooger; 66,45 voor bewoners van wijk S bui ten het dorp. te De Waal in de o.l. school des na middags van 45 voor bewoners van het dorp met on even huisnrs; 56 idem met even nrs; 67 idem van wijk W buiten het dorp Op Vrijdag 18 October a.s. zal in het Gymnastieklokaal aan de Molenstraat te Den Burg des voorm. van 911 uur zitting worden gehouden voor hen, die in de onmogelijkheid verkeeren op een der bovenvermelde zittingen de kaar ten af te halen. Bij de uitreiking moeten de stamkaar ten van ALLE gezinsleden worden over gelegd. De uitreiking moet geschieden aan het gezinshoofd of aan een meerderjarig ge zinslid. Een ander meerderjarig persoon kan de bonnen in ontvangst nemen tegen overlegging van een schriftelijke vol macht van het gezinshoofd. Texel, 11 October 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. PLUIMVEEHOUDERS. Aan pluimveehouders, die bij de in ventarisatie van Sept. 1939 minder dan 15 kippen hadden of die verzuimden hun aantal op te geven, kunnen ingevolge de laatst ontvangen instructie geen voe dertoewijzingen meer worden verstrekt. INKWARTIERING. Voor hen, die kost en inwoning heb ben verstrekt of zullen verstrekken aan Duitsche militairen, bevat dit nummer opnieuw een belangrijke mededeeling van de Burgemeester. Voor die inkwar tiering wordt alleen vergoeding gegeven, wanneer men bij zijn rekening een be wijs van de Inselkommandant kan over leggen. Het komt wel voor, dat Duitsche militairen op eigen houtje hier of daar inkwartiering vragen. In zoo'n geval wordt de ingezetenen in hun eigen be lang in overweging gegeven hiervan aan de politie of aan de Burgemeester ken nis te geven. Leest met aandacht de des betreffende publicatie in dit nummer en houdt u daaraan. VERGEET HET NIET! Vergeet het niet, uw identiteitsbewijs. Er is met de controle een aanvang ge maakt en iedere Nederlander boven de 15 jaar zal zijn bewijs moeten kunnen toonen, wanneer daarnaar wordt ge vraagd. Aanbevolen wordt het identi teitsbewijs in een stevig étui op te ber gen. U moet het steeds bij u dragen. Zon der eenige bescherming zal het er spoe dig ontoonbaar uitzien. BROOD VAN EIGEN OOGST. In aansluiting op een officieel bericht in dit nummer deelen we mee, dat te lers van tarwe en rogge op vertoon van een (ingevuld) formulier, dat a.s. Maan dag in het Gymnastieklokaal verkrijg baar is, een vervoerbewijs en een maal vergunning kan bekomen bij de Bu reauhouder M. Zuidewind. Voor perso nen boven de vier jaar wordt 100 Kg. tarwe of rogge toegewezen, voor jon gere personen 50 Kg. Z. FLINKE OOGST. De heer C. Keijser Sz., Weverstraat, haalde van één stam 118 aardappelen. Met elkaar 7 Kg. Dat wil wat zeggen. VARKENSHANDEL. Van heden af is de handel in slacht- varkens verboden. Veehouders die wil len leveren, zijn verplicht daarvan op gave te doen aan de N.V.C. De heeren H. Witte en M. Zuidewind verstrekken inlichtingen. WAARSCHUWING. We vestigen er de aandacht op, dat de aangekondigde schouw in het water schap De Dertig Polders op alle tocht- slooten betrekking heeft. Onder schei- dings- of binnenslooten worden verstaan die slooten, welke de laatste drie jaar op last van het bestuur zijn vergraven. Op de polders Koog. Everstekoog en Gerritsland is de schouw niet van toe passing. LEGER DES HEILS. (Ingezonden.) Reden tot dankbaarheid? Ja, toch wel. God in Zijn barmhartigheid laat Zijn zon opgaan over boozen en goeden. Het aardrijk brengt nog vrucht voort, ja, overvloed! Daarom zij ons Oogstfeest ook dit iaar in het bijzonder een uiting van dankbaarheid. Al de gaven in natura worden Zondag a.s. in de Legerzaal tentoongesteld, om Maandag aan belangstellenden verkocht te worden. De opbrengst van deze verkoop zal het Leger des Heils in staat stellen zijn veelzijdige arbeid voort te zetten. Gaar ne verwachten wij ook u voor een be zoek, des Zondags in de bijeenkomst of des Maandags bij de verkoop. Zondag 10 en 3,30 uur bijeenkomst. Maandag 35 en vanaf 7,30 verkoop. D. PIETERS, Kapitein. want ze wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door Tube 45, Doos 6030 ct. ||||||:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| VAN OVER DE GRENS ||||||lUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll|||||| DE POSITIE VAN ENGELAND. Bij de ontwikkeling van het wereldge beuren hebben we de laatste tijd her haaldelijk kunnen constateeren, dat na 'n druk diplomatiek verkeer steeds zeer belangrijke gebeurtenissen volgden op politiek of militair terrein of op beide, welke van beslissende invloed waren op de loop der gebeurtenissen. Wij herinneren aan de besprekingen van de ministers van buitenlandsche zaken van Italië en Duitschland. Deze confe - renties werden gevolgd door het sluiten van het drie-mogendhedenverdrag Italië Duitschland-Japan. Zoo hebben we ook gehad drukke con ferenties van de Spaansche minister van binnenlandsche zaken Serrano Suner in Berlijn en Rome; op het resultaat daar van wordt nog gewacht, maar niemand zou het nog verwonderen, wanneer we spoedig vernamen, dat Spanje aan de zijde van de asmogendheden aan de strijd gaat deelnemen. De vorige week hebben Hitler en Mus solini aan de Brenner weer 'n langdurige bespreking gehad en het is geen ge waagde voorspelling, wanneer we ook daaruit weer belangrijke gebeurtenissen voorzien. Officieel is er nu we dit schrijven niets losgelaten van de aard dezer be sprekingen, maar wat gebeurde nadat Hitler en Mussolini 23 Maart aan de Brenner bijeen waren geweest? Toen' volgde op 9 April de aanval op Noorwe gen en op 10 Mei de stormloop tegen de Westelijke democratieën, Nederland, België en Frankrijk. De bekende journalist Dr. Karl Me- gerle, die de reis naar de Brenner in 't gevolg van Von Ribbentrop meemaakte, schrijft: De Britsche tegenstander be vindt zich overal op de terugtocht of is tegen de muur gedrukt. Het militaire en diplomatieke initiatief was en is zonder ophouden bij de verbondenen, bij welke zich door het paet van Berlijn nu ook Japan heeft aangesloten. Europa moet bevrijd worden van de Britsche heer schappij en alleen de asmogendheden stellen plaats, tijd en methode vast van de militaire en diplomatieke besluiten, welke noodig zijn voor de reorganisatie van Europa in de door Berlijn en Rome gewenschte zin. Veilig kan worden aangenomen, dat aan de Brenner besloten is, dat de doel treffend gebleken politiek van een moe dig aanpakken op het diplomatieke en militaire slagveld zonder onderbreking zal worden voortgezet tot de volledige ineenstorting van het Britsche wereld rijk. In de Italiaansche pers wordt gecon stateerd: De Britsche politiek heeft in de laatste tijd een indrukwekkende reeks tegenslagen ondervonden. Dit be treft zoowel Japan, dat zich vastberaden aan de zijde van de spil stelde, als Rus land, dat zijn onzijdigheid bevestigde, of Amerika, dat met 't oog op de nieuwe toestand in de Stille Zuidzee niet vrij is om zich in Engelschgezinde geest in Eu ropa te laten gelden. Terwijl op het internationale plan het Britsche isolement ernstiger afmetingen aanneemt, zet de vervaarlijke Duit sche luchtmacht methodisch de vernie lingsactie tegen oorlogsfabrieken, havens en vitale centra van Engeland vooral tegen Londen voort. Voor het overige weigert Egypte ten aanzien van Italië de gedragslijn te volgen, die Londen het zou willen opdringen en Indië getuigt openlijk van zijn gebrek aan vertrouwen in Engeland. Men ziet: de asmogendheden hebben daar het volle vertrouwen. Het Britsche eilandenrijk bevindt zich volgens de Deutsche Zeitung in de toe stand van een belegerde vesting, die geen ontzet meer kan verwachten en op welke het vijandelijk vuur van uur tot uur naar binnen hagelt. Het veilige ei land van de wereldoorlog is een gevan genis geworden waaruit geen ontsnap pen meer mogelijk is. De tijd is geen bondgenoot meer, maar een vijand van de Britsche belangen en ook de honger van Duitschland, waarop men zoo ge hoopt had, is een wapen geworden tegen Engeland zelf door de blokkeering en verwoesting van de havens. De afsnij ding van de toevoerwegen over zee en de sterke vermindering van de Britsche koopvaardijvloot. Samenvattend schrijft het Duitsche blad: In het moederland wordt Engeland belegerd en met de dood bedreigd; het is van zijn overzeesche bezittingen afge sneden; op zijn steunpunten wordt het door Italië en Japan bedreigd. Engeland hangt reeds in de strop, die het ons toe dacht had en het is de gevangene van zijn eigen politiek geworden. In deze situatie komt de vraag naar het tijdstip van de Duitsche inval op het tweede plan. Want de invasie is niet meer dan een der middelen tot het doel, dat weg kan vallen als het doel de ineenstorting van Engeland ook langs een andere weg bereikt is. Dit oogenblik zal vroeger of later opdagen en hangt af van het feit of Engeland en hoe lang nog in staat zal zijn het gebouw van zijn wereldrijk te schragen. Rusland en de Driebond. Zoowel Amerika als Engeland zijn be gonnen met een meeningsuitwisseling met Rusland over het standpunt van dit land ten opzichte van het verbond tus- schen Berlijn en Rome en Tokio. Hoe wel de Sovjet-regeering geenszins ver ontrust is door het pact van drie, is men te Londen toch van meening, dat de Sovjet-Unie moet inzien, dat het ver drag zich op de lange duur tegen de Sovjet-Unie richt. Gaat Engeland krachtiger oorlog voeren? De kabinetswijziging in Engeland en vooral ook de belangrijke wijzigingen in de leiding der Britsche luchtmacht wor den druk besproken. Chamberlain ver- Wij belasten ons gaarne met de uitvoering van uw drukwerk: BRIEFPAPIER REKENINGEN KWITANTIES ENVELOPPES PROGRAMMA'S ENZ., ENZ. Daar wij over modern materiaal beschikken en aan uw opdracht alle zorg besteden, kunt U van kettfig werk verzekerd zijn. En daar komt bij, dat wij een uiterst lage prijs berekenen. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. BINNENLAND Rotterdam. De bomaaanval van be gin dezer week eischte totaal 6 slacht offers. Twee wereldberoemde kunstinstel lingen, de Weensche Staatsopera en de Wiener Philharmoniker, zullen binnen kort in ons land optreden. Groote voorraden aardappelen wor den thans, om de houdbaarheid te ver- hoogen, als veevoeder gestoomd. Daarna volgt inkuiling. Voor oogst 1941 wordt de teelt van fabrieksaardappelen vrijgelaten. Arhem. De 59-j. arbeider C. J. H., die zijn vrouw afranselde en vervolgens uit de bovenverdieping gooide, zoodat zij zwaar gewond werd, kreeg drie jaar. Amsterdam. 50 matrozen van de Opbouwdienst zijn bij het Centraalsta tion als brandwacht aangesteld. Eerst was personeel der Spoorwegen daarvoor aangewezen. Groningen. Bij het overloopen van de straat werd de 2-j. J. N. voor de ouderlijke woning door een wagen ge dood. tegenwoordigde altijd nog het element van verzoening in deze zin, dat hij er rekening mee wenschte te: houden, dat de oorlog eens voor vrede moet plaats maken. Zijn aftreden beteekent een zege voor de elementen, die geen enkele rem wenschen op de hardheid der oorlogvoe ring. Het zou dan ook niet behoeven te verwonderen, wanneer vooral de oorlog in de lucht nu krachtiger gaat gevoerd worden. De toename van de bombarde menten ook in ons land wijst daar reeds op. Japan en Ned.-Indië. De Japansche minister-pres. heeft be kend gemaakt, dat de onderhandelingen tusschen Japan en Ned.-Indië 'n gunstig verloop hebben. Er wordt een gunstig resultaat van verwacht. Moe en efgemai ihuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch en fit, als door een wonder I WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN DUITSCHLAND Engelsche vliegers vielen Berlijn aan. Twee ziekenhuizen werden getrof fen. Er zijn verscheidene slachtoffers. Dinsdagnacht kwamen 25 Berlij- ners bij een Britsche aanval om. Ook in 't Robert Koch-ziekenhuis vielen slacht offers. Onder de opperste leiding van Goe- ring zal binnenkort een generale staf voor het Europeesche bedrijfsleven in 't leven worden geroepen. Berlijn merkt op, dat Hitier en Mussolini geenszins meer over vredes aanbod gesproken hebben. Zij besloten de strijd voort te zetten tot de overwin ning. ENGELAND. Engeland vordert 15 Oct. alle Brit sche kustvaarders op. De Engelsche posterijen staan niet meer in voor het bestellen van de post. Te Londen werd sinds 7 Sept. meer dan 170 keer luchtalarm gemaakt. Engeland beweert, dat de betrek kingen met Turkije verstevigd zijn. Engeland heeft eenige Japansche schepen aangehouden en doorzocht. Ja pan zal stappen doen te Londen. De luchtaanvallen eischten tot Za terdag j.l. in Engeland 8500 dooden en 13000 gewonden, aldus Churchill. Engeland houdt 'n razzia tegen de verspreiders van vlugschriften. De in houd was defaitistisch (afbrekend.) Londen beleefde Zondag het lang ste luchtalarm n.l. van 's morgens acht tot 's avonds zes uur.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1