TEXELSCHE COURANT a 53ste Jaargang Vogels des Doods Woensdag 16 October 1940 No. 5489 Drie maanden Noodziekenhuis. 'T DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT - Texelsche Berichten nl. Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deedig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald). ABONNEMENTEN: f 0.75 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. POSTREKENING no. 652. HOOGWATER (ter reede van Texel v.m.) (nam. ongeveer een half uur later.) 16 17 18 19 20 21 22 Oct 9,35 10,03 10,32 11,04 11.36 12.07 12,40 OP 16 OCT. LICHT OP VOOR: RIJWIELEN en RIJTUIGEN 7,14 HET GEBEURDE TE ROTTERDAM „De Weg" vertelt het ware verhaal van een Rotterdamsche zakenman, die wer kelijk als Job op de puinhoopen zat van wat eenmaal zijn zaak was geweest en door zijn knechts werd getroost. Toen ze hem vroegen of ze maar niet vast zouden beginnen met de puin op te ruimen en te zien, wat er misschien nog bruikbaar was gebleven, had hij de moed niet hun aanbod aan te nemen. „Het is toch met mij gedaan", ant woordde hij triestig. „En ik heb trou wens geen gulden over om jullie ook maar het kleinste loon te betalen". Toen zijn de knechts toch begonnen. Alleen de oudste ging naar huis, zonder een woord te zeggen. En juist toen de patroon er over peinsde, dat juist de knecht, die het langst bij hem gewerkt had, hem het eerst in de steek liet, stond de brave man weer voor hem; hij had z'n spaarbankboekje gehaald en stak dit de baas toe. „Pak aan, baas", zei de knecht. „Ik heb twintig jaar bij je gewerkt en je bent altijd een goeie baas geweest. Ik heb 'n centje kunnen oversparen. Hier heb je zestienhonderd gulden. Het is wel niet veel, maar ik heb nu eenmaal niet meer. Probeer opnieuw te beginnen, voor jezelf en voor ons en als je ooit weer op het paard komt te zitten, ben ik heusch niet bang, of je denkt wel weer aan me. Daar zit wat in, lezer, in zoo'n „ver haaltje". Als de zaken niet meeloopen, moet je zelf wat harder loopen; dan haal je ze misschien wel. Adverteeren heeft me nigeen vooruit geholpen. Het kan ook u te pas komen. Half tientien uur in de avond dan begint het gezoem van de vlieg tuigen. Stootend en dreigend ronken de vogels des doods met hun zware verderf zaaiende ballast door de lucht. Tientallen zoeklichten steken als reus achtige, spichtig-uitloopende vingers naar boven, waar ze elkaar ontmoeten en tastend zoeken. Sirenes gillen en janken Het afweergeschut bliksemt zijn felle vuurschichten omhoog. Grana ten springen uit elkaar. Mitrailleurs ra telden. spuwen rood-vlammend de projectielen uit hun stalen mond. Lange, vurige, doodelijke tongen Dan een gierend gefluitDe motor verstomtEen duikvluchteen doffe knaleen explosie. De mensch tracht te; slapenHij is moe gewerkt Vermoeid staart hij in het zwarte, diep-donkere van de slaapkamer. Enerveerend houdt het gebrom aan. De mensch snakt naar het einde van het angstig stooten van de machines, welke heel hoog het sombere lied van de dood en vernieling zingen. Opeens een hevige slagkortbij explodeert een bomHet verschrikte dorp luis tert ontzetmoede ledematen rich ten zich opMenschen wachten in angst en vrees op wat er kan gebeuren. Dicht bij, in een andere kamer, sla pen de kinderen. Ze zijn moe van het stoeien en slapen door alles heen. In het wiegje ligt het kleinste. Het rose mondje even geopend, de dicht- genepen vuistjes naast het hoofdje. Rustig ademt het 't Leven in Maar plots kan de levensmotor wor den afgezet. Een secondedan duisternis, stil te, en een einde! Eindelijk wordt het rustigMen meent nog het gezoem tet hooren, maar het is moede verbeelding In de krant lees je dan de volgende ochtend. zoovele dooden, zooveel gewonden. vrouwen. kinderen, zuigelingen. Mogen de uren van deze afgrijselijke beproeving verkort worden Vandaag is het drie maanden geleden, dat Dokter Brederode en operatie Zuster Van Heel op ons eiland arriveerden. Ter gelegenheid van cjit feit hebben we een praatje gemaakt met Dokter Brederode, die van den beginne als chi rurg aan het Ziekenhuis'verbonden is en tevens de functie van directeur vervult. Het verheugt ons te mogen vaststel len, dat het Noodziekenhuis tot heden volkomen aan de verwachtingen heeft beantwoord. We zouden er niet meer buiten kunnen. De geneeskundige inrich tingen te* Den Helder zijn nog steeds gesloten, met het gevolg, dat Texel op die te Alkmaar aangewezen zou zijn. Over de in vele gevallen onoverkomelij ke bezwaren hebben we bij gelegenheid van de opening van ons Noodziekenhuis al uitvoerig geschreven. De omstandig heden zijn de laatste tijd nog verslech terd. Denkt maar eens aan de overtocht naar de vaste wal. Vroeger bestond het gevaar tijdens 't oversteken bij duister nis in ronddrijvende mijnen, thans heb ben we moeten ervaren, dat we ook over dag met de mogelijkheid van ernstige ge beurtenissen rekening moeten houden. We hebben nu dus nog meerdere rede nen om ons over het bezit van een eigen ziekenhuis te verheugen. En hoeveel patiënten zijn er gedu rende deze drie maanden nu al opgeno men? vroegen we. Gisteren juist de vijftigste! Heeft u het druk? We hoorden bij geruchte, dat alle bedden in gebruik waren en aan uitbreiding gedacht zou moeten wprden? Neen, daar is mets van waar. We hebben thans 22 bedden beneden staan en boven nog dertien. En wat de drukte be treft: Het aantal patiënten wisselt gere geld. We hebben b.v. een week gehad met dagelijks„veertien patiënten per dag en ook wel een week, waarin niet meer dan zes bedden in gebruik waren. Het aantal oorlogsslachtoffers on der de burgerbevolking was toch maar gering. Gelukkig wel. Het bepaalde zich tot één burgerpatiënt, die 't ziekenhuis in middels heeft kunnen verlaten. U kwam met één zuster naar Texel, maar nu zijn er toch meer? Inderdaad. Zuster Van Heel, die operatiezuster was, werd na enkele we ken opgevolgd door Zuster Timmer, en voorts zijn er nog zeven verpleegsters bijgekomen. Maar niet alleen het personeel breid de zich uit, ook het instrumentarium, dat Dokter Biederode thans als compleet be schouwt! Alle mogelijke operaties kun nen thans verricht worden. Dokter Bre derode verheugt zich ook in het bezit van 'n Roentgen-apparaat, dat vaak ge bezigd wordt. Tenslotte was Dokter Bre derode zoo vriendelijk ons de bel-instal- latie te: demonstreeren, waarover we onlangs schreven. Op zijn verzoek druk te: een patiënt uit kamer 4 op het knop je, dat dicht bij het kussen is aange bracht „Ringggggg!" ging het in de gang waar het schakelbord is geplaatst. Num mer vier dook uit een van de vele vak jes op en al spoedig kwam een zuster toeloopen om te zien, wat de patiënt wenschte. En zoo breekt nu voor Texels Nood ziekenhuis het tweede kwartaal aan. Dag en nacht staan directeur en personeel gereed, om de lijdende mensch te dienen. We hebben ons afgevraagd, wat er van ons ziekenhuis worden zal, wanneer geen oorlog ons land meer geeselt. En we hebben aan Dokter Brederode ge- vKaagd, wat hij daar van dacht. Maar hierover wilde onze aesculaap zich lie ver niet uitlaten. Wellicht wordt over dit onderwerp door de bevoegde autori teiten nog wel eens een bespreking ge voerd; actueel is het vraagstuk nog geenszins. Ons onderhoud was maar van korte duur natuurlijk mochten wij niet te veel tijd vragen maar toch werd Dok ter Brederode onderwijl wel tweemaal weggeroepen. Het lijdt geen twijfel, of de directeur heeft niet alleen een hoogst verantwoordelijke maar ook een veel omvattende taak. Dat hij en zijn staf nog heel veel tot heil van allen, die in het ziekenhuis moeten worden opgenomen, mogen bijdragen, wenschen we van gan- scher harte. J. GIFTEN WITTE KRUIS. E., Pijpersdijk fl. N. N. f 1,—. DE BOOTDIENST. Wie op reis moet, houde er rekening mee, dat TESO zich in deze ellendige tijd niet altoos aan haar dienstregeling kan houden. Omstandigheden, niet van de directie afhankelijk, maken het wel eens onmogelijk, met het gevolg, dat de reiziger dan zijn aansluiting op de trein mist. Nu eens noopt het goederenver voer tot wachten, dan weer luchtalarm aan Den Helder. Zondagmorgen kon als gevolg van de zware mist met gevaren worden. DE TEXELSCHE VISSCHERIJ. Gedurende de laatste tijd zijn niet minder dan vijf blazers óf voor de sloop, óf voor de visscherij in andere wateren verkocht. Voor de sloop werden verkocht de 106, de 47, de 8 en de 72. De TX 5, ei gendom van dhr P. van der Vis en de 87, eigendom van de heer C. Vlas Wz., werden naar Urk verkocht, de 82 van de heer C. Zegel Mz„ naar Amsterdam. Het sloopen staat in nauw verband met de tijdsomstandigheden. In vele geval len ontbreekt het de visschers aan geld middelen om de schuit in goede staat te laten brengen. De laatste tijd valt er ge lukkig eenige opleving te constateeren: Doordat de visscherij van IJmuiden uit stil ligt, zijn de Texelsche visschers nu in de gelegenheid consumptie-garnalen aan te voeren en wel vier maal per week een mand van 40—50 Kg. tegen 19 ct. per Kg. Voor de puf-garnalen worden de laatste weken betere prijzen gemaakt," n.l. één gulden per mand van 50 Kg. (voorheen 80 ct.) De vangst viel de eer ste week van deze maand niet tegen. De motorschuiten voerden 1314 man den aan, de andere 89. Vorige week week hebben ze de vischvangst heele- maal niet kunnen uitoefenen, doordat de haven wegens de aanwezigheid van niet- cntplofte bommen afgesloten was. Zon dagmiddag om drie uur werd het in- en uitvaren weer toegestaan. Een pessimist is iemand, die in zijn eigen schaduw wandelt. HILLEGOMSCHE VEILING. Noteering van 4 en 8 October voor Texelsche Sions: van f20,tot 25,per kist. HOBAHO-VEILING. Noteering van de veilingen van 3 t.m. 9 Oct. voor Texelsche Sions 650700 pk. f 35.—. II.B.G.-VEILING. Noteering van 4 en 8 October: Texelsche narcissen: Golden Spur 800 per kist f 2—2,05; 1200 pk. 1,35; 1300 pk 1,20; 1600 pk 0,90; Ornatus 1700 pk. 1,45; Von Sion 510 pk. 3,35; 975 pk. 1,55; 1150 pk. 0,90; 1300 pk 1,75; 1700 pk. 1,30; 1800 pk. 0.90—1,30, 2000 pk 1,20. BEMALING DERTIG POLDERS. Op Woensdag 23 October, v.m. half 10, wordt door het bestuur van de Dertig Polders in De Lindeboom een vergade ring belegd ter gelegenheid van de in- bedrijfstelling van de beide electrische schroefpompgemalen van het Water schap. DISTRIBUTIE Opplakvellcn. Aan winkeliers wordt bekend gemaakt, dat zij zich niet al te groote hoeveelheden opplakvellen aan moeten schaffen, daar met ingang van 1 Febr. 1941 een nieuw model zal worden uitgegeven. Aan het Bureau van dit blad kunt u ze bekomen in ELK aantal. Ook in bloes van 100 vel. Wie voor 1 Febr. nog een flink kwantum kan gebruiken, bestelle zijn vellen vandaag nog. Zonder prijs- verhooging worden ze dan met naam, adres en codenummer bedrukt. Extra zeep. Zij, die indertijd een aan vraagformulier voor extra zeep hebben ingediend, worden verzocht hun zeep- bonnen af te halen, daar binnenkort reeds 1 bon van deze bonnen verloopen ||||||llllllllll!!lllllllllllll!!!l|[|l|llllllll!ll!llll!|]|llllllllllllllll||,!l||l!ll||]lll)|||||| llllll BINNENLAND lllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHH Te Dordrecht werden vijf „ketting handelaars", die zeep, koffie, thee, gries- meel enz. duur verkochten, opgesloten. Er werd een groote hoeveelheid pro ducten gevonden. Wie gebruikt bindertouw inleveren krijgen verhoogde toewijzing touw. Te Breda kochten drie personen bij een kraam allerlei lekkernijen. Zij wilden niet betalen! Er ontstond een vechtpartij. De 54-j. kraamhouder en zijn 31-j. zoon werden door messteken zwaar gewond. De gevluchte daders werden gegrepen. Ons land vervaardigt thans 12 mil- loen zaklantaarnbattenjen per jr, voor heen vier millioen. Den Haag. Een 20-j. werkvrouw zou met een lucifer de oorzaak zoeken van een sterke gaslucht in school. Een ontploffing was het gevolg, waarbij een 40-j. onderwijzeres tegen een muur ge slingerd en ernstig gewond werd. Ook een andere onderwijzeres en de werk - vrouw werden gewond. Baarn. Op de weg naar Hilversum, door bosch aan beide zijden begrensd, overviel een man een 20-j. wielrijdster. Hij gooide haar een touw om de hals en trachtte haar het bosch in te sleepen Ze wist te ontkomen, maar later viel hij haar weer aan. Ook toen ontsnapte ze. Daarop ontmoette ze een wielrijder, met wie ze op onderzoek uitging, maar de dader bleek verdwenen. In ons land wordt op een suiker- bietenoogst van 285,000 ton gerekend; in 1939 264,000 ton, in 1938 193,500 ton. De vereen, van handelaren in melk, boter, kaas, vleeschwaren enz. heeft ver zocht bij de toewijzing der bons reke ning te willen houden met inwegen en indrogen. Den Haag. Een 38-j. man ging aan een loket van de Arbeidsbeurs, waar nog slechts een 56-j ambtenaar werkte (het was koffietijd), zoo te keer, dat de amb tenaar het loket sloot. De man stormde toen door een deur binnen en verwond de de ambtenaar met een mes. De dader vluchtte, maar meldde zich later bij de politie. DE NEDERLANDSCHE UNIE EN HET JOODSCHE VRAAGSTUK. Het driemanschap van de Nederland- sche Unie schrijft in „De Unie" het vol gende „openhartige woord" over de Jo den in Nederland: In Nederlandsche ambtelijke functies mogen krachtens verordening geen Jo den of halfjoden meer worden aange steld noch bevorderd. Het is bekend, dat de Nederlandsche Unie van af haar oprichting zich op het standpunt heeft geplaatst, dat een re geling noodzakelijk was voor het vraagstuk der naar Nederland uitgewe zen Joden, uit andere landen, doch dat eenige verandering in de sinds onheug lijke tijden door het Nederlandsche volk aangenomen houding tegenover de Jo den, die sinds geslachten in Nederland wonen en werken, onnoodig en onge- wenscht is. Onnoodig, omdat in Nederland de Jo den niet de positie innemen en ook niet de houding aannemen, welke in andere landen het Jodenvraagstuk acuut heb ben gemaakt. Van overwoekering of van met onze volksaard strijdige beïnvloe ding van het leven van het Nederland sche volk door hier levende Joden, was en is in het algemeen geen sprake. Ongewenscht, omdat onze Christelijke KONINGIN-MOEDER HELENA van Griekenland, die uit Florence naar haar land terugkeerde. f^Jls l <J\inclje lunnenhotnl JJlucIvI heel l C^Cuisgezin Zult U straks van de geboorte van Uw Zoon of Dochter kennis geven? Dan vindt U in onze col lectie een pracht kaartje! Er is keus hoor! Zorgvuldig voeren wij met de sierlijkste letters Uw opdracht uit. Heel spoedig na de bestel ling heeft U de kaartjes thuis en dat alles tegen een prijs, die U mee zal vallen. Het zal ons een vreugde zijn, U tot Uw volle te vredenheid te bedienen. DRUKKERIJ iiexelsche on ra WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN TURKIJE - Turkije verwacht grooter tarwe oogst dan sinds tien jaar het geval was. ZWEDEN Voor de Oostzeevaart neemt de vraag naar scheepsruimte toe. CANADA Canada verbood de uitvoer van ko per naar alle niet-Britsche landen. Voor Japan vooral is dit een strop. De Ver. Staten krijgen koper, indien dit voor de uitvoering van Engelsche oorlogsorders noodig is. verdraagzaamheid en rechtvaardigheid ons in onze verhoudingen doen beseffen, dat wij geen hier levende groep om haar afkomst uit onze samenleving mogen stooten of in een hoek onzer samenle ving mogen terug dringen. De Nederlandsche Unie stelde haar lidmaatschap dan ook open voor allen, die volgens de wet als Nederlanders zijn geboren en de leeftijd van 18 jaren heb ben bereikt. Het hierboven gemaakte onderscheid kwam ook daarin reeds tot uiting. De eerlijkheid, dus ons besef dat men dit vraagstuk naar zijn Nederlandsche trekken en niet naar elders opgedane ervaringen of geldende beginselen moet zien en behandelen, gebiedt ons, thans op te merken, dat wij hopen, dat ook hierin onze opvattingen niet natuur lijk als Unie, maar als volk, zullen kunnen worden geëerbiedigd. Wij erkennen, dat het thans bij veror dening bepaalde het Jodenprobleem ge matigd aanvat. Toch meenden wij, dit openhartige woord niet achterwege te mogen laten, daar wij van oordeel zijn, dat de Nederlandsche zienswijze en in lange traditie hier gegroeide verhoudin gen op zichzelf de beste waarborgen bieden voor een practische samenwer king en een werkwijze, welke in ons land behoudens enkele uitzonderingen steeds goed hebben voldaan De neteligheid van dit vraagstuk, ge zien de verschillen in ervaring en op vatting in Duitschland en hier, mag voor De Nederlandsche Unie geen reden zijn niet ronduit haar meening hierover te uiten. Openhartigheid gaat ook hierin boven alles; juist ter voorkoming van verkeerd begrip der over en weer le vende overtuigingen en opvattingen. ZUID-AFRIKA De Zuidafrikaansche wolproducen ten protesteerden tegen de 1520 pet. lagere prijzen, door Engeland geboden. EGYPTE In de Egyptische levensmiddelen voorziening heerscht een noodtoestand. Koning Faroek doet uit eigen kas maal tijden verstrekken. DNB CHINA. China. Om uitbreiding te voorko men van pestepidemie, die al 12 doo den maakte, zullen eenige dorpen wor den afgesloten. Gedwongen massale in enting wordt dag en nacht voortgezet. JAPAN. De Japansche pers eischt het ver trek van de troepen der Vereen. Staten uit China. Japan zal de transporten, welke via Birma gaan, op Chineesch gebied bom bardeeren, waarbij het uit Fransch-In- dochina zal optreden. BELGIE Oostende's gemeenteraad vluchtte bij 't uitbreken van de vijandelijkheden naar Frankrijk. Ze moet nu voor de rechter verschijnen wegens plichtsver zuim. Te Luik verlieten van de 950 on derwijzersfessen) er 300 hun post. Tijde lijke of geheeele ontheffing uit hun ambt is hun straf. ENGELAND. Engeland zond 320 censoren naar Bermuda. DNB. De Engelschen haalden twee Noren uit een uit Europa op de Bermuda-eilan den gedaald Clippervliegtuig. Churchill werd eenstemmig geko zen tot leider van de conservatieve par tij in de plaats van Chamberlain, die de politiek vaarwel zegde.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1