hel mei £t I vemen hexelsche e i vurcini EEN KWART EEUW GELEDEN min min mm mm uë GEMEENTERAAD. De agenda voor de Raad op Zaterdag a.s. bevat o.a. Aanbieding Gemeentebe grooting, Wijziging B-steun, Adres Ver bouw School met de Bijbel Oosterend Verdaging vaststelling uitbreidingsplan, Besluit ex-art. 36, lid 4 der Woningwet, Verlenging benoeming beambte in alg. dienst te Oosterend. EEN LOOS GERUCHT. Een hardnekkig gerucht deed de ron de: Tijdens een der laatste bombarde menten op Den Helder zou het s.s. Dok ter Wagemaker, van TESO, dat daar ter reparatie op de werf ligt, door bommen beschadigd zijn. Van bevoegde zijde wordt dit gerucht met klem tegengespro ken. Wij kunnen onze lezers verzekeren, dat het herstelwerk flink opschiet en dat over plm. drie weken de boot wel weer in de vaart zal komen. DAMCLUB O.K.K. 15 JAAR. Vandaag is het 15 jaar geleden, dat Damclub O.K.K. werd opgericht. Het begon met een reeks simultaan- avonden, gegeven door de heer IJ. Witte. De heer J. P. Standaart, een trouw be zoeker van die interessante avonden, kwam toen met het voorstel een club op te richten, wat algemeen bijval vond. De club kwam er en als bestuursleden werden benoemd de heeren J. P. Stan daart, voorz.; Koorn, secr. en IJ. Witte, penn. Door op de dorpen simultaan-avon den te houden, werd zooveel mogelijk propaganda gemaakt, doch hoewel dit nogal tijd en geld kostte, bleef het re sultaat beneden de verwachting. Maar toen kreeg O.K.K. contact met de Hel- dersche Damclub, waartegen eemge ma len werd gespeeld en waarbij bleek, dat men daarin een sterke en sportieve te genstander had gevonden. Besloten werd een Beker-competitie te spelen. Hieraan houden we nog de beste herinneringen. De belangstelling voor de damsport nam sindsdien toe. Daar Den Helder in de loop van de jaren vijfmaal op de beker beslag legde, kwamen de Helderschen definitief en zeker verdiend, in 't bezit van die mooie prijs. Een nieuwe beker is inmiddels al weer besteld, maar door de tijdsomstandigheden kan nu helaas die competitie niet hervat worden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, aan deze dag een eenigszins feestelijk karakter te geven, maar de benarde omstandigheden, waaronder we thans le ven, hebben daarvan af doen zien. Niet temin zal 't heugelijk feit in de eerst volgende clubavond door de voorzitter op passende wijze worden herdacht. Verder memoreeren we nog de twee bijzondere dam-avonden met de oud- v. j eldkampioen B. Springer. Wat dez presteerde was fenomenaal! Zijn blind- partij zullen degenen, die destijds aan wezig waren, zich zeker nog levendig herinneren. Als blijk van waardeering werd de heer IJ. Witte bij zijn afscheid tot eere- lid der vereen, benoemd. Tot bloei van OKK heeft hij een groot deel bijgedra gen. Zijn hooge leeftijd maakte het hem moeilijk 's avonds laat, om 1112 uur, de weg naar Oudeschild nog af te leg gen. Als een bijzonderheid vermelden we tenslotte, dat de heer J. P. Standaart van de aanvang af de voorzittershamer han teert. Hij is een groot vriend van de damsport en ook hem zijn de leden veel dank verschuldigd voor de wijze, waar op hij de clubavonden leidt en de ani mo bevordert. Het hgt in de bedoeling omstreeks half November op een Zaterdag een wed strijd te organiseeren. Nieuwe leden kun nen alsnog toetreden. Iedere Vrijdag avond wordt in Hotel Texel gespeeld en wel van zeven tot tegen tien uur. Dat OKK nog tot in lengte van ja ren moge groeien en bloeien, wenschen we bestuur en leden gaarne toe. DISTRIBUTIE Bloem of zelfrijzend bakmeel: bon 78 tot en met 1 Nov. een half pond. Boter: op boterkaartbonnen 05 t.m. 12 tm. 18 Oct. elk een half pond. Margarine of boter: op de vctbonnen 050607 t.m. 18 Oct. elk een half p. Op bon 08 een half pond vet of boter. De met 09101112 genummerde bon geeft recht op een half p. boter met 10 ct. per bon reductie. Brood: op de dubbele bonnen 10 der broodkaart t.m. 20 October 2500 gram roggebrood of 2000 gr. ander brood. Havermout, grutten, gort: bon 77 t.m. 1 November een half pond. Koffie of thee: op bon 114 t.m. 8 Nov. een half pond koffie of drie kwart ons thee. Maizena, griesmeel, puddingpoeder: op bon 28 t.m. 1 Nov. een ons. Petroleum: zegel 6e periode t.m. 3 Nov. twee Liter. Rijst, rijstcmeel: bon 76 t. m. 1 Nov. een half pond Scheerzeep: t.m. 31 Dec. op extra bon 116 (niet uit het boekje) 50 gr. scheerzeep of een tube scheercrème of een pot scheer zeep. Suiker: op bon 109 t.m. 25 October twee pond. Macaroni, spaghetti of vermicelli: op bon 15 t.m. 1 Nov. een ons. Vleesch: op bon „vleesch 04" t.m. 20 Oct. een ons vleesch (beenen inbegre pen) of een rantsoen vleeschwaren; op bon „worst 04" een rantsoen vleeschwa ren. Zeep: op bon 104 t.m. 18 Oct. 150 gr. toiletzeeep (nieuwe samenstelling), óf 120 gr. huishoudzeep; óf 200 gr. zachte zeep; óf 250 gr. zeeppoeder; óf 125 gr. zeep vlokken; óf 250 gr. zelfwerkende wasch- middelen; óf 200 gr. vloeibare zeep. De bon geldt ook voor gezinswasch per acht kg. droog waschgoed. SCHAAKCLUB S.I.V. Hedenavond om acht uur vangt voor leden van de Schaakclub S.I.V. in het St.-Janshuis een z.g. „gongwedstrijd aan. Het bestuur verwacht, dat alle le den present zullen zijn. TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 8,—; 11,—; 15,15. Van Den Helder: 9,30; 12,45; 17,30. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8,en 15,15. Van Den Helder: 9,30 en 17,30. HUISSLACHTING VARKENS Voor het verrichten van huisslachtin gen kunnen slechts in aanmerking ko men hoofden van gezinnen en instellin gen met een liefdadig of ander onbaat zuchtig doel, georganiseerd bij de LCO en die in het bezit zijn van een varkens- toewijzing en tevens aantoonen, dat zij het desbetreffend varken minstens vier mnd. als eigenaar hebben gemest. De varkens voor huisslachting welke zwaar der zijn dan 110 kg, moeten vóór 19 Oct. a.s. bij de heer M. Zuidewind zijn opgegeven, onder voorwaarde, dat het aan te houden aantal varkens de toewij zing niet overtreft. De opgave van deze varkens moet geschieden op de daarvoor bestemde formulieren, welke bij de heer M. Zuidewind zijn te bekomen. Indien een georganiseerde meer dan één var ken voor huisslachting wenscht aan te houden, dient hij een verklaring van het gemeentebestuur, dat in 1939 door hem meer dan één huisslachting is ver richt, te overleggen. De heer M. Zuide wind geeft, bij het in orde zijn van de formaliteiten aan de georganiseerde een machtiging af tot het mogen houden van een varken, zwaarder dan 110 kg., be stemd voor huisslachting.. Om tot slach ten te mogen overgaan, moet een aan vraagformulier bij de heer Zuidewind worden ingediend. Daarbij moet dan worden overgelegd een verklaring van de distributiedienst betreffende inleve ring vleeschkaarten en indien reeds een varken geslacht is de bovenge noemde verklaring van het gemeentebe stuur. De machtiging kost 25 ct. OOST. V.I.O.S. NOG VOL GOEDE MOED. Dezer dagen kwamen de leden van het Fanfarecorps VIOS in vergadering bij een ter bespreking van verschillende vraagstukken, welke door de bijzondere omstandigheden waren gerezen. Na een kort openingswoord door de voorz., leest de secr. het goed verzorgde jaarverslag voor. De penningmeester legt vervolgens verantwoording af van zijn financ. beheer, waarover de vergadering tevreden kon zijn. De heeren Jn. Eel- man en C. Steigstra werden tot reke- ningopnemers benoemd. Hierop volgt een discussie over de vraag hoe het corps voort moet gaan. Er worden verschillende bezwaren naar vo ren gebracht. De idee, zich bij Excelsior, Oosterend, aan te sluiten, vindt bij het grootste deel der vergadering geen in stemming, hoewel de omstandigheden 't voor VIOS niet makkelijk maken. Zoo is b.v. het repetitielokaal door een ge- evacueerd gezin in gebruik genomen. Besloten wordt B. en W. te verzoeken, een lokaal van de vroegere o.l. school beschikbaar te willen stellen. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren W. van Houten en J. Mosk herkozen. Tij dens de rondvraag werd opgemerkt, dat m bezuinigd moet worden, omdat er geen donateursgeld werd geïnd. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom! Er kwamen eenige instrumenten vrij. Inde toekomst zullen de leerlingen zich waarschijnlijk ten huize van de directeur kunnen be kwamen. Het bestuur zal hieraan wer ken. Aan het slot spreekt de voorz. de hoop uit, dat VIOS weer spoedig met frissche moed van wal zal kunnen ste ken. J.M. Onder „een eenheid" vaste brandstof fen verstaat men voor de hier te noe men soorten deze hoeveelheid: 1 H.L. (max. 75 Kg.) anthraciet, steenkolen, industrie- of eierbriketten; 2Va H.L. kolenslik; 2 H.L. (max. 100 Kg.) cokes (ook gascokes); 110 Kg. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 Kg. baggerturf); 300 stuks (195 Kg.) persturf; 175 Kg. fabrieksturf; 200 Kg. overige soorten turf. Brandstof: Gedurende October geven de met 01, 02 en 03 gemerkte bonnen van de „bonkaart haarden, kachels", als mede de met 01, 02, 03, 04, 05 en 06 ge merkte bonnen van de „bonkaart cen trale verwarming", en voorts de met „brandstoffen, een eenheid, le periode", alsmede de met „cokes, een eenheid, eer ste periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen als boven aangegeven. Verder geven gedurende October de met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonkaart haarden, kachels" elk recht op het koopen van een eenheid turf. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat deze met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen in de loop van het stookseizoen alsnog zullen wor den aangewezen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brandstof fen. Men heeft dus de keus om hierop thans turf of later andere brandstoffen te betrekken. Winkeliers, die vorderingspapieren voor ZEEP voor de Duitsche Weermacht in hun bezit hebben, waarop zeep is af gegeven en welke gedateerd zijn VOOR 13 Oct. 1940, kunnen deze alsnog inleve ren bij de Distributiedienst voor een toe wijzing. |||||||||IUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||IIIIIIIII[|||||||||||||||II||||||||||||I||||||| GEMEENTE TEXEL |||||||||i| lll|||lUllllllllllllllllllll!lllllllllllllillllllllll||||||||||||||||||||||||||t||||||||||||||||||| RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 19 October 1940, des nni. te half drie in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge» meente. Texel 15 October De Burgemeester voornoemd, KAMP OPGAVE AUTOBANDEN. De Burgemeester van Texel vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat alle personen en lichamen, die in het bezit zijn van autobanden, daarvan ui terlijk op Zaterdag 19 October a.s. een opgave hebben in te dienen bij den Dis tributiedienst, kantoor bij de Nieuw- straat te Den Burg (ingang naast het brandspuithuisje). De opgave moet worden gedaan met betrekking tot ALLE banden, ook al zijn deze niet meer bruikbaar of al zijn ze tot het canvas afgesleten Niet alleen de losse banden moeten worden opgegeven, maar ook de banden, gemonteerd op of aan alle rij- en voertuigen, zoowel auto als paardentractie, zelf gemaakte trai lers e.d., onverschillig of de rij- en voer tuigen enz. nog rijden dan wel zijn op gelegd. Voor het doen der opgaven moet ge bruik worden gemaakt van formulieren, die-vooraf aan het Distributiekantoor, bovengenoemd, moeten worden afge haald. Betrokkenen wordt daarom met klem aangeraden de formulieren onmid dellijk af te halen, opdat zij in staat zul len zijn aan hun verplichtingen tot het doen van opgave tijdig te voldoen. De opgave moet uiterlijk op Zaterdag 19 October a.s. bij den Distributiedienst zijn ontvangen. Texel. 15 October 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. Er was een varken, dat wachtte, tot de truffels vanzelf uit de grond kwa men. Het was er, het is er nu niet meer. OORLOG KOST MILLIOENEN. De belastingen zullen belangrijk verzwaard worden. De vlot tende schuld stijgt iedere maand met plm. 100125 milli- oen gulden. Zelfs de leek op het gebied van staats financiën kan zich geen illusie hebben gemaakt omtrent de ontwikkeling van onze staatsschuld sinds 10 Mei, toen de oorlog over ons land kwam met als ge volg: bezetting door de Duitschers. De toename van de vlottende schuld is ontstellend en de rijksmiddelen loo- pen zoo hard terug, dat drastische belas tingverzwaring noodzakelijk is. Op 7 Mei was de vlottende staats schuld 776,5 millioen en bedroegen de vorderingen 283,5 millioen, zoodat het nadeelig saldo 493 millioen beliep. Op 7 September, dus precies vier maanden later, was het nadeelig saldo gegroeid tot 976 milioen. In vier maanden is onze vlottende schuld dus gestegen van 493 toot 976 millioen, dus met 483 milioen of gemid deld met rond 121 millioen per maand! Tot deze stijging moeten in belangrij ke mate de kosten van het Duitsche be zettingsleger hebben bijgedragen. Aangezien de meeste factoren, welke een ongunstige invloed op de ontwikke ling van de vlottende schuld hebben uit geoefend, nog wel eenige tijd hun in vloed zullen doen gelden, doet men ver standig voorshands te rekenen met een verdere stijging van de vlottende schuld tot een bedrag van gemiddeld 100125 millioen per maand. Omtrent het verloop der belasting middelen is nog weinig te zeggen, maar voor optimisme is er zeker geen reden. Tot en met Augustus is de voorsprong der eerste maanden te met gedaan en is er op 8/12 der raming reeds een te kort van 15,8 millioen. Dat tekort zal nog wel aangroeien omdat tot nu toe eenige belastingen een flatteerende opbrengst toonden, b.v. de omzetbelasting door de hoogere prijzen en door de voorraadvorming, het regi stratierecht door de vlucht van het ka pitaal in de goederen en de accijns door afslachting van onze veestapel. Met betrekking tot de opbrengst van de directe belastingen, met name van de inkomstenbelasting, kan nog weinig worden gezegd. Wel is het ten kohiere gebracht bedrag aan inkomstenbelasting belangrijk lager dan het vorige jaar op hetzelfde tijdstip, maar dit kan wel een gevolg zijn van de achterstand van de administratie, veroorzaakt door de oor logstoestand. De enorme stijging van de vlottende schuld en de stand van de rijksmiddelen wijzen op de noodzakelijkheid van be- lastingverhooging. De tabaksbelasting en de omzetbelasting zijn reeds verhoogd. Maar dit zijn slechts voorproefjes van hetgeen ons te wachten staat. Wil men de ontzaglijke behoeften van 's Rijks schatkist blijven voorzien en op de juiste wijze het hoofd bieden aan de moeilijkheden, welke de financiering der tegenwoordinge uitgaven stelt, dan zal een drastische verzwaring van de belastingen niet kunnen uitblijven. Het is een weinig opwekkend beeld, dat onze financiën vertoonen en de hoo gere belastingen zullen straks zware eischen stellen, wanneer een steeds groo- ter deel van gezakte inkomens met veel minder koopkracht aan de fiscus zal moeten worden geofferd. Die geven een leest pas lleur! Die bren gen zon, ook in de donkerste hoek. Wanneer aan uw leest ook drukwerk te pas komt, behoort dit met die vreugde in harmonie te zijn. Fijn papier, een sierlijk lettertype, smetteloos gedrukt. Daarop kunt U rekenen, wanneer U het verzorgen Iaat door SPOEDIGE LEVERING TEGEN BILLIJKE PRIJS. OCTOBFR 1913. DE BALKAN. Alles wijst er op, dat Bulgarije ge reed staat om zijn onzijdigheid op te ge ven en weer het oorlogspad op te gaan. Het schijnt zijn macht te willen toonen cm te voorkomen, „dat het arme Mace donië nog langer wordt geknecht". In Servië bereidt men zich reeds op een oorlog met Bulgarije voor. FRANKRIJK. Frankrijk heeft tegen October 1915 de lichting 1917 onder de wapens geroe pen. Vergeefs trachten de geallieerden 'n gat te slaan in de Duitsche linie ten Noorden van Atrecht en in Champagne. ENGELAND In Engeland wordt de vraag opge worpen, of het geen tijd wordt de mili taire dienstplicht in te voeren. Lord Kitchener laat in het Hoogerhuis uitko men, dat versterking van het leger een eisch van de tijd is. Uit Engeland komt het bericht, dat Engeland militaire hulp heeft aangebo den aan Roemenië en Griekenland voor het geval Bulgarije dat reeds gemo biliseerd heeft naar de wapens zou grijpen. RUSLAND. Het leger van Von Hindenburg heeft versterking gekregen. Het Noor der leger van de Russen, dat Riga moet bescher men en de weg naar St.-Petersburg moet afsluiten, heeft het nu hard te verantwoorden. jüj MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. i Handelsinformatie- en Incasso- j bureau voor de -Middenstand. opgericht 1864, biedt in deze i tijd groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- j uit zulks duidelijk blijkt met j een ex. van de 14-daagsche i zeer verzorgde courant, waar- in o.m. de faillissementsgege- vens volledig opgenomen wor den, wordt op schriftelijke aanvrage gaarne vrijblijvend verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, j Amstelstr. 14, Tel. 38631 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan speciale overeenkomst getrof- fen worden. isi mm Gf lllllliiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiillllll BINNENLAND llllll UlllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll Alkmaar. Op de kaasmarkt ver scheen een keurmeester, die, wanneer hij de prijs voor de verkochte kaas te hoog vond, zoowel de producent als de han delaar bekeurde. De ontstemming op de markt was groot. Vrijdag waren tien fabrieken al niet meer verschenen. Door samenvoeging zullen 60 Noord- hollandsche gemeenten opgeheven wor den. Door samenvoeging van „rijkere" met „armere" worden krachtiger eenhe den verwacht. De Amsterdamsche luchtbescher mingsdienst, die over 30 auto's beschikt, is volkomen voor zijn taak berekend. Ook de vrouwelijke leden weren zich kranig. Zij heeft vaak gevaarlijk werk te verrichten. Op het Planetenplein werden Donderdagavond vier leden door bom men gedood. Bommen vielen eind vorige week te Zaandam, in een bietenveld; schade aan woningen; te Smilde, geen schade aangericht; te Anna Paulowna, achter de RK Kerk, waarvan de ruiten vernield werden. Ook kwamen vijf varkens om. Brandbommen legden een bollenschuur deels in asch. De groote benzine-maatschappijen worden ingeschakeld bij de distributie van houtblokjes en anthraciet, op welke brandstof een toenemend aantal vracht auto's rijdt. Den Haag zat door kortsluiting op Vrijdagmorgen een half uur zonder stroom. Rotterdam. Uit een school in de Polderstraat werden 600 pond vet en 250 pakjes margarine ontvreemd De school was in gebruik als distributielo kaal. Den Haag ontving van het Centraal Bloembollen-Comité te Haarlem 500.000 bollen voor het Zuiderpark. Polygoon en Profilti zullen 1 Jan. samenwerken als Tobis'-nieuws. Het aantal leden van de Ned. Unie groeit snel. De goudvordering begint 1 Nov. voor hen, wier naam met A B of C be gint. Te Rijnsburg kwam de 86-j. Haas noot 's nachts door kolendamp om. De kachel was teveel afgesloten. Zijn 83-j. vrouw verkeert in levensgevaar. Te Den Haag kreeg een 42j. inva lide meubelmaker uit Breda 10 maanden wegens beleediging van het Duitsche Rijk en Hitier. Den Haag. Een 24-j. kantoorbedien de uit Voorburg kreeg 4 maanden we gens het verspreiden van valsche, anti- Duitsche berichten. Zoo had hij o.a. ver teld, dat een Duitsche bom in het Haag- sche Bosch gevallen was. Hij verweerde zich door te zeggen, dat hij de NSB-er, tegenover wie hij zich zoo had uitgela ten, slechts had willen plagen. Te Empe schoot de 55-j. Soeten- horst tweemaal op zijn dochter, toen de ze haar boeltje pakte en het huis ver liet, omdat haar ouders omgang met een jongen uit de buurt verboden Hij schoot mis. De 25-j. dochter raakte bij haar vlucht in een sloot. Haar vader sloeg haar daar met de revolver op het hoofd. De politie greep tijdig in. Te Vlaardingen werden Vrijdag avond 4 personen door bommen gedood en 20 gewond. Bij Oostelbeers vielen bommen bij het jeugdwerkkamp. Een jongen werd door een granaatscherf ge dood. Te Alphen aan de Rijn werd 's nachts uit een arbeiderswoning geld en thee gestolen; bij een kruidenier geld en 200 bonnen voor thee, koffie, zeep, enz. Ook pakken zeeppoeder. De Amsterdamsche scholen worden ook Woensdagmiddags bezocht; Zatcr- terdags vrij. Van 2 Dec. tot 27 Jan. be gint de les om kwart over tien. Te Den Helder werden in de nacht van Vrijdag op Zaterdag bommen uitge worpen. Voltreffers kregen in de Spoor straat de winkel van Slagerij Slikker (achterkant) en de winkel van Herm. de Haan. Ook Sigarenmagazijn Schutte werd verwoest. Het echtpaar Schutte school met 9 kinderen in de winkel. De oudste zoon werd door het puin bedol ven en doodelijk verminkt. De bom, welke in Lunchroom Lensen sloeg, ont plofte niet. Ware dit wel geschied, twee dienstmeisjes zouden de ramp niet heb ben overleefd. De bom ging door hun slaapkamer en passeerde het bed, waar in zij lagen. In de Koningstraat sloeg een bom een trechter in de straat voor de winkel van Akkerman. Later werden nog bommen geworpen aan de Buiten kant en in de Koekoekstraat. Veel glas schade. Koningstraat en Spoorstraat werden door de politie afgezet (tijdbom men.) Zondagavond 10 uur vielen bommen in de Reigerstraat, bij de Burg. Houwing- singel. Van twee huizen werd de gevel ernstig beschadigd De straat omwoeld. De bommen zijn n.l. diep in de grond geëxplodeerd; muren scheurden en vloe ren werden opgelicht. De helft der bewoners van de Ko ningstraat en drie kwart van de Spoor straat kreeg Maandag aanzegging, dat zij hun perceelen ten spoedigste moes ten verlaten. (Heldersche Courant) Het aantal Helderschen, dat de nacht buiten de stad doorbrengt, is nu weer belangrijk toegenomen. Na langdurige proefnemingen is het gelukt uit suikerbietenmelasse suiker stroop en suiker te produceeren. Uit de 70.000 ton, welke jaarlijks overblijft, kan 36,000 ton suiker verkregen worden. De consumptiemelk zal binnenkort slechts een vetgehalte van 2,5 pet mogen hebben en daartoe alleen via de fabrie ken naar de verbruikers gaan. ||||||:iiiiliililllllliiilililiiiiiiiliinniliiillllliillliiliiiiliiiiiiiiiiiililiiiiiiiiilli|||||| WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN in ZWITSERLAND Zwitserland heeft gebrek aan brand stof. ZWEDEN Zweden. Opnieuw brandde een groote houtfabriek af Oorzaak onbekend JAPAN Japan verwacht niet, dat de be trekkingen met de V.S. spoedig afgebro ken worden. ITALIË San Marino, dat 1915 met Italië te gen Duitschland het vuur opende, wenscht eerst nu vrede met Duitschland te sluiten.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2