(iwrde(mm WÏOTIlfêTOP Kameraad Moeder. ILILI Wat zal uw kind worden illinium feuilleton ARBEIDSVREUGDE. I lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiullllll llllll ONDERWIJS EN OPVOEDING. UIII|lll!Nllllllllllllllll:!lll]llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllll||Jll|| Doorleeren of na de lagere school meteen bij een baas. Een handwerk? „Uit Slavernij in Vrijheid" is een boek dat circa 40 jaar geleden geschreven werd, maar dat nog steeds gelezen en herlezen verdient te worden. Het werd geschreven door Dr. Booker J. Washing ton, een bevrijde negerslaaf uit de Zui delijke Staten van Amerika. De dokters- titel was hem „honoris causa" toegekend aan de universiteit van Harvard. De moeder van dr. Booker J. Was hington was, mèt zijn broertje en half zuster, eigendom van zijn moeders mees ter. Vader onbekend, waarschijnlijk, zoo verhaalt deze Washington in zijn au tobiografie, een blanke van een naburi ge plantage. Natuurlijk had hij een el lendige jeugd; als kind moest hij mee helpen de velden bewerken en met het gezin huizen in een vies kot zonder ven sters, zonder normaal meubilair; hij ging slechts gekleed in een hemd. In de zestiger jaren van de vorige NUTTIGE WENKEN. PAPIER MACHé TEILTJES na ge bruik goed afdrogen Anders zult u daar niet veel plezier van hebben. GLAZENWASSCHEN gaat ook met oude kranten. Nawrijven met een prop zacht vloeipapier. TASCHJE van slangenleer, dat er on ooglijk uit ging zien na een regenbui Wrijven met witte was. KOPER. Indisch koper, dat een goede beurt moet hebben Schuren met fijn zand en citroensap. Goed inwrijven met dit mengsel en met zachte doeken afwrij ven. Er mag geen zuur op het koper ach terblijven. BLOEDKORALEN. Wanneer ze echt zijn kunt u ze in een lauw-warme soda- oplossing leggen. Goed afborstelen in lauw zeepsop en in zaagsel laten drogen. Zijn ze niet echt, dan mogen ze hoog stens in koud water zonder zeep worden afgespoeld. RECEPTEN GEBRADEN SCHAPENBOUT. Drie p. schapenbout, 75 gram boter, een maatje slaolie, peper en zout, een ui aan kleine stukjes, twee partjes knoflook, een vier de liter koud water en 20 gram bloem. Snijd de knoflook aan kleine stukjes en steek dit op verschillende plaatsen in het vleesch (eerst met een vork even een prikje maken en daarin de knoflook). Peper en zout het vleesch. Laat het hoogstens 5 minuten wachten, opdat het zout voldoende kan intrekken. Doe in de koekepan de boter en de slaolie, maak dit flink warm, leg het vleesch er in en schroei dit aan alle kanten mooi bruin. Leg het vleesch daarna over in een klei ne diep pan, bak in het braadvocht van het vleesch de uisnippers goudgeel. Voeg dit bij het vleesch. Maak van boter en water een papje, giet het eveneens bij het vleesch, breng alles aan de kook en laat het vleesch plm. twee en een half uur zachtjes sudderen tot het volkomen gaar is. Maak de saus op smaak met wat peper en zout. Snijd het vleesch aan plakken, giet er de saus over, strooi er eventueel wat gehakte peterselie over, geef bij dit vleesch versche aardappelen en witte kool. Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 16.) Ach, wat! viel Pasting hem bijna geërgerd in de rede, wat beteekent dat nou? Zooiets mag de stemming in huis wat drukken, het blijft in ieder geval aan de buitenkant. Maar overigens was bij jullie alles goed, want andersan ders had jij zoo niet kunnen worden. Hoe dan? vorschte Georg, want Pasting's woorden, die van een zeker psychologisch inzicht getuigden, ïmpo- IIUIIIHW IN DE LACHHOEK IIIIIIIIIIH (In de vestiaire): Wat moet ik daar mee aan. De tulband van de Sul tan is uit elkaar gevallen. eeuw werden de slaven bevrijd. Ze droomden van een gouden toekomst, maar konden zich er geen goede voor stelling van maken. Om zich zelf duide lijk te maken, dat ze werkelijk „vrij" waren, verlieten de meesten ook de schrijver, over wie we 't hebben en die toen nog maar een knaap was hun oude meesters. Zonder eenig bezit. Ze waren ongeletterd, kenden geen vak. Washington deze naam koos de „vrije" jongen zichzelf kwam als kind in een mijn terecht, waar hij 14 uren per dag werkte. Arbeid als straf. Heel het negervolk wilde leeren. En waarom? Als ze maar iets leerden, zoo meenden deze menschen, hoefden ze niet meer te werken. Arbeid waren ze als een straf gaan zien. Voor het werk hadden de blanken hun voorouders uit Afrika gehaald en werden de kinderen verhandeld De zwarte kinderen moch ten niet naar school en kregen dus geen onderwijs. De blanke kinderen gingen wèl ter school en werden dan „mees ters" of ambtenaren De slaven leidden hieruit af: De arbeid is voor degenen, die niet geleerd hebben; de arbeid is de straf der ongeletterdheid. Washington verhaalt van groote ne geropstanden, welke voortkwamen uit de eisch der vrijgelaten slaven, dat men DE NIEUWE MODE. JAPON No. 1317. Deze vlotte japon valt op door het witte vest. Heeft men een oude japon, dan is deze gemakkelijk tet moderniseeren door het voorpand open te knippen en het vest daarin te maken. Dit GEROS-patroon is voor 35 ct. verkrijgbaar in Boekhadel Parkstraat in maat 46 en maat 48. Benoodigd mate riaal: donker 3 M. van 130 cM. br. en licht 50 cM. van 90 cM. br. (aantal pun ten 44). Na ontvangst van 37 ct. in postzegels of per giro zenden wij het patroon fran co per post. neerden hem in hooge mate. Wel, zoo fatsoenlijk en zoo eerlijk en zoo zonder eenige achterbakschheid Trouwens, dat had jij ook niet noodig. Bij jullie was nu eenmaal alles koek en ei. 't Is wel beroerd, als je bedenkt, dat nu alles anders kan worden... Vaders mogen hun gezin toch maar niet alles aandoen wat ze willen! Nu voelde Georg toch weer een brok in zijn keel. Zijn vader. Zou hij zich dan werkelijk zoo in hem vergissen? Zijn goeie, fijne vader! Die zou zijn kinde ren niet verwaarloozen voor voor een vreemde vrouw. Plotseling ging hem echter iets door het hoofd, wat vroeger geen bijzondere indruk op hem had ge maakt. Vader had eens tegen Camilla gezegd, toen deze er over jammerde, dat hij uit ging. „Je kunt het gerust aan mij overla ten te beoordeelen wat past en wat niet past!" Dat had vader woordelijk gezegd en Georg had toen over Milla, dat dom me wicht, getriomfeerd Maar nu dacht hij er anders over en van eenige tri omf was in ieder geval geen sprake* meer. De taxi bleef lang weg. Pasting toon de zich echter niet in het minst ongedul dig; zijn conclusie stond reeds vast: de wagen had het vrachtje natuurlijk opge nomen. Georg voelde zich minder op zijn gemak en hij bewees dat door de vraag te opperen, wat ze beginnen moes ten, als de chauffeur in het geheel niet meer terugkwam; ze hadden dan mins tens anderhalf uur te loopen. Maak je maar niet ongerust, die komt wel. Of dacht je soms, dat hij niet door heeft, dat hij een dubbele fooi kan verdienen als hij zich behoorlijk van hen in de gelegenheid zou stellen Latijn en Grieksch te leeren. Immers, de aan zienlijksten onder de blanken, zij, die de hoogste posten bekleedden, kenden zoo dachten de negers deze beide ta len. De kennis van Latijn en Grieksch zou de vrijgelatenen voor alle handenar beid behoeden. Washington zelf had ook lust tot stu die, maar bij hem kwam die niet uit luiheid en arbeidsschuwheid voort. Hij werkte om zich met het geld, dat hij sparen kon, ontwikkeling te verschaffen. Later bezocht hij de kweekschool te Hampton, waar hij zijn kost- en leer geld ook weer zelf verdiende door ar beid in zijn vrije tijd. De school van Washington. Na enkele jaren stichtte hij een school te Tuskegee waar hij de opleiding ver zorgde van jongemannen en -meisjes, vroegere slaven, die later op hun beurt de negerscholen zouden leiden. Zijn werk groeide op machtige wijze uit; de stichting telde tenslotte 44 gebouwen en 1000 leerlingen. Al de jaren door stelde hij zijn discipelen de eisch, dat zij niet enkel theoretische kennis zouden verga ren, maar ook een handwerk zouden lee ren, waartoe ze op de stichting de gele genheid bekwamen. Er was daar dan ook een groote plantage, veehouderij, schrijn werkerij, steenbakkerij, enz., enz. Maar het heeft hem heel wat gekost om het zoo ver te brengen. De ouders waren er aanvankelijk niet van gediend en lieten daarom hun kinderen niet lee ren. De handenarbeid, welke er bij kwam, stiet hen af. En de leerlingen zelf hadden eveneens vele bezwaren. Velen vonden, dat het ontginnen van grond niet strookte met hun waardig heid. Om hen over dit bezwaar heen te helpen, nam ik zoo schreef Dr. Was hington elke dag na schooltijd, mijn bijl en ging ik met hen naar het bosch. Toen zij zagen, dat ik niet tegen werk opzag, en er mij ook niet over schaam de, begonnen zij mij met méér lust te helpen." In hun later leven dankten de mees ten meer aan de kennis van eenig hand werk dat ze vakkundig hadden leeren uitoefenen en dat een bron van bestaan voor hen werd, dan aan de schoolsche geleerdheid, welke ze hadden opgedaan. Behoeven we na deze grepen uit Dr. Booker Washington's boek nog veel te zeggen over het onderwerp, in de kop van dit artikel aangeduid? Enkele tientallen jaren geleden was er ook in ons land een kreet, een schreeuw om gelegenheid voor méér, voor hooger onderwijs voor arbeiderskinderen. Had een talentvol arbeiderskind niet het WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. NED. OOST-INDIE. Sumatra zal de nieuwe tabaksaan- plant met 25 pet. inkrimpen. Ophooping van de voorraad, zooals vorige oorlog, wil men voorkomen. ZWITSERLAND Zwitserland heeft ook een slecht vreemdelingenseizoen gehad. In Juli 'n millioen logeernachten minder dan v.j. 500 groote hotels, met samen 43,000 bed den, werden niet eens geopend. DUITSCHLAND Duitschland zond de laatste dagen voor 15 milliard lei oorlogsmateriaal naar Roemenië. Duitschland en Japan zullen bin nenkort nog nauwere economische be trekkingen aanknoopen. Duitschland zal Japan heel veel leveren. Duitschland heeft in de komende 20 jaar zes millioen huizen noodig. Nu zijn er 1,3 millioen tekort. In Duitschland werken reeds 950 duizend buitenlanders: plm. 550,000 in de landbouw en 400,000 in de industrie. Er komen er nog steeds bij. Ook na de oorlog zullen velen hier werk vinden. zijn taak kwijt? Zij wachtten opnieuw. Vanavond zou het wel niet meer droog worden. Pas ting stond op, stak een hand buiten het bosch en liet het water over zijn vingers gutsen. Pssst. Org, daar zie ik twee schijn werpers aankomen. We moeten zorgen, dat wij op de weg komen, anders rijdt hij ons voorbij. Georg aarzelde. Het kan toch ook best zijn, datmijn vader er in zit. Of misschien is het de leege taxi, die panne had. Je hebt gelijk, gaf Pasting toe, 't Is niet onmogelijk, dat je vader er in zit. Laat ik dan eerst maar eens alleen gaan zien. En als mijn vader er nu werkelijk in zit? Die kent mij toch zeker niet. Dan zeg ik eenvoudig, dat ik op een andere wagen wacht. En dan moeten we in 's hemelsnaam maar terugtippelen; daar zal dan wel niets anders opzitten. Ajuus. Wacht hier maar op me. Pasting was met een paar sprongen bij de rand vah de weg en het volgende oogenblik stond hij in de lichtbundel, welke de beide koplampen voor zich uit wierpen. De auto vertraagde haar vaart; het was inderdaad de door hen gehuurde auto. Pasting floot in de richting van het bosch. Ik heb die heer en dame naar „Kar- stenburg" gebracht; met die ouwe karos was niets meer te beginnen, die zal mis schien nog net de berg af kunnen suk kelen om dan voor de stad op sleep touw te worden genomen. Dat is tegen woordig wat met die gammele dingen. Een goede chauffeur wordt er een stum- recht om zijn gaven te doen rijpen ten behoeve der gemeenschap? Inderdaad! Maar welk gebruik is er gemaakt van de gelegenheid, die voor vrijwel alle kinderen werd opengesteld om hooger onderwijs te volgen? De mees te menschen hebben een stille schaamte voor de edele en nuttige handenarbeid en dit, gepaard aan de macht om de kin deren „wat beters" te laten worden in de maatschappij, heeft de middelbare en hoogere scholen een overbevolking be zorgd, welke de arbeidsmarkt totaal heeft ontwricht. Hoogere studies kunnen slechts uit zonderlijk begaafden ten nutte strekken. Al die duizenden middelmatig en nog minder begaafden, die thans met diplo ma's in hun zak loopen, beteekenen even veel gevallen van een bedorven jeugd door geestelijke kwelling en 'n hopeloo- ze toekomst. Deze slachtoffers voelen zich achter af te goed voor handenarbeid en de maatschappij acht ze geestelijk te onbe- teekenend voor een verantwoordelijke betrekking op intellectueel terrein. We gaan een toekomst tegemoet zoo is ons verzekerd waarin stands verschillen zullen worden vervaagd en eerlijke arbeid, vooral handenarbeid, 't hooge aanzien zal genieten, dat deze toe komt. Daarom zouden we dit willen raden: Is uw kind, dat van school komt, uit zonderlijk begaafd? Deze vraag moet na tuurlijk door een deskundige worden beantwoord. Luidt het antwoord beves tigend, laat 't dan verder studeeren, als de jongen of het meisje zich daartoe ge roepen acht. Maar geef hem of haar an ders de gelegenheid om zich theoretisch en practisch te bekwamen in een hand werkersvak. Dan verzekert gij het best zijn (haar) toekomst en zijn (haar) maatschappe lijk aanzien. Laat uw dochter in elk geval leeren, wat er in een goede huishouding te doen valt. Sta niet toe, dat ze langs de straat slenteren wanneer ze haar tijd nuttig kunnen besteden door het volgen van b.v. een knip- en naaicursus. Er zijn nog heel wat „dames", die ook het simpelst japonnetje niet kunnen knippen of naaien, ja, wier handen totaal verkeerd staan, wanneer een verstel werk je moet worden verricht. En toch is er voldoende gelegenheid om de vereischte kennis en vaardigheid machtig te worden! Voor studeeren heeft niet ieder de noodige hersens en wat minstens even zeer noodig is de noodige ambitie. Maar een nuttig lid van de maatschappij worden moet het doel zijn, waarnaar we allen moeten streven, onverschillig op welk terrein. VEREENIGDE- STATEN De Vloot in de Groote Oceaan wordt onverwijld met 4200 man op vol le sterkte gebracht. Onderzocht wordt hoeveel buiten- landsch kapitaal in de wapenindustrie gestoken is. Het zou 'n belangrijk deel zijn. Te New-York werden 48 opvaren den van het vrachtschip Elmbank aan land gezet. Het werd ten W. van Ier land getorpedeerd. Het Roemeensche tegoed in de V.S., plm. 100 millioen dollar, wordt geblok keerd. Slechts met toestemming van de V.S. kan over geld worden beschikt. Dag en nacht wordt in de V.S. aan de bewapening gewerkt. Een stroom van oorlogstuig verlaat dagelijks de fabrie ken. In Pennsylvanië heerscht een fiets- marathon-woede. Men wil één fiets dui zend uur zonder onderbreking laten rij den. Er zijn 12 concurrente ploegen met 6 18 leden. V.S. verboden postverzending naar Duitschland via het Verre Oosten. De Duitsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel protesteerde want de lucht post moet nu via de Bermuda's, waar Britsch onderzoek wacht.... perd in. Nee, daar is geen aardigheid meer aan. Vroeger was ik motorrijder en later heb ik op de kermis met m'n motor in een groote ton rondgereden. Daar zat wat meer avontuur in, maar zooiets doe je tenslotte niet je leven lang. En wat is het eind van het liedje. Pasting onderbrak voor Georg's be grippen wel wat heel bot het weinig belangwekkende relaas van de chauf feur: De rest hooren we straks wel. Breng ons nu maar zoo gauw mogelijk naar Karstenburg. Het komt er nu op geen kilometer aan! Hoog op de berg, maar diep in de bos- schen lag de „Karstenburg". In vroeger eeuwen een ridderslot met tornooiveld en wapenzaal stond het thans als inte ressant amusementspaleis ten dienste van een verwend en veeleischend pu bliek. Het pjan was ontsproten aan het brein van eeri handige exploitant en het ge meentebestuur, dat reeds lang naar een attractie voor de Zondagsche uitstapjes van zijn burgers had uitgezien, verleende de noodige medewerking. Zoo werd het min of meer vervallen slot gerestau reerd en de ridderzaal met antieke meu belen gestoffeerd. Het museum stond eenige waardevolle schilderijen in bree- de gouden lijsten in bruikleen af, 's Zondags werd in de groote zaal een houten plankier gelegd en waar eens adelijke heeren de degen kruisten, leid den nu de jongelieden uit de stad op de tonen van een of andere band, welks le den zich met hun neger-instrumenten ook in dit milieu onmiddellijk thuis voelden, de bloem der stedelijke jonge- dochteren ten dans. (Wordt vervolgd.) Het is een bekend feit, dat deze eeu^ de arbeidsvreugde er niet op is vooruiv gegaan. Hoe meer het werk aan de loo. pende band toenam, hoe meer de knappA handwerksman van voorheen, die het besef had dat hij in zijn eigen arbeid 'n schepper was, vervangen werd door de man, die de gansche lieve dag niets an ders moest doen dan bepaalde, honderd- duizendmaal terugkeerende bewegingen maken ter vervaardiging of afwerking van een klein onderdeeltje van een be paald product, hoe meer de arbeids vreugde daalde. De Belgische socialist dr. Hendrik de Man, heeft er in zijn boeken treffende dingen over gezegd Toch is het voor de bloei van een nieu we samenleving onontbeerlijk, dat de arbeidsvreugde toeneemt en dit kan al-^ leen, wanneer het besef groeit, dat ie der op zijn plaats onder ons, op zijn ei gen kleine vierkante meter, nuttig werk doet voor de gemeenschap. Wij kwamen dezer dagen een klein, simpel, maar zeer inhoudrijk versje tegen van Al- bert Verwey: Hebt ge dit nog niet verstaan: Nimmer komt het er op aan Wat men doet, maar hoe men 't doet. Laat de keuze van uw werk Aan de goden en beperk U tot doen, en doe het goed. Ligt in dit eenvoudige versje van een groot literator met een prachtig stuk levenswijsheid? En is het niet waard ter harte te worden genomen, met name door de jeugd? Want zij is het, die de toekomst moet dragen. Zij droomt van I een strijd voor een nieuwe, goede, zui vere samenleving, en zij zal straks in 't licht daarvan kunnen staan, maar dan moet zij ook aan haar eigen arbeid de beteekenis en de wijding geven, die er aan toekomt. Eenerzijds zal de samenle ving haar werk moeten verschaffen en zal zij voor dat werk een rechtvaardige belooning dienen te ontvangen, anders zij ds dient zij te beseffen, dat, hoe nede rig die arbeid ook is, hij voor de maat schappij zijn eigen nut bezit en onont beerlijk is. Tot de beste dingen, die een mensch op aarde kan verwerven, be hoort arbeidsvreugde. In elke arbeid kan men iets van zichzelf leggen Brute menschen hebben de heltt van de wereld, maar ze hebben de scha duwzijde. Hawaii zal met duizend luchtdoel- artilleristen worden versterkt. FRANKRIJK Frankrijk verloor bij Dakar slechts één duikboot. DNB. Mede om uitbreiding van de werk loosheid te voorkomen, blijft lichting '38 onder de wapenen tot vrijwilligers haar vervangen. Op Fransch Martinique ligt 200 mil lioen dollar Fransch goud. De regeering trachtte het naar de V.S. te brengen, maar Engeland belette dit. iiiiiiiiiiii ZOO SPRAK. BALFOLTR, Engeland's onderstaats- secr. van luchtvaart: Dag en nacht wer ken onze technici aan het zoeken naar iets, wat de nachtelijke Duitsche len kan afweren. De Duitschers kunnen ons krachtig spervuur boven Londen principieel niet overmeesteren. Met raad en daad, met boeken lijsten en prijsopgaaf staan wij U gaarne en zonder eenige verplichting fen dienste. Wanneer wij Uw studieboeken bestellen, geschiedt DIT ZONDER EENIGE prijsverhooging. Gij be spaart zelfs de kosten van porto en incasso. worden met spoed geleverd door «fÊïrlSi, HYGIENE EN VEILIGHEID 246. HET GEBIT. Wie zelf zijn gebit slecht verzorgt, mag niet verwachten, dat zijn kinderen dat beter doen; zoo iemand weet niet, hoeveel hij zijn kroost te kort doet. Te weinig besteden vooT 'n tandenborstel is zuinig zijn op een ver keerde manier.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4