Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater. MISSCHIEN BEN JIJ HET GROOTE GELUK. John Petersen leeft met zijn nichtje Eva als een degelijk man op zijn land goed. In de stad, die niet ver af ligt, woont, zegt hij, zijn mislukte broer Ernst die er allesbehalve goede manieren op na houdt. Zijn streken, onbetaalde reke ningen enz., geven oom John vaak aan leiding plots naar de stad te reizen. Maar wat blijkt? John heeft heelemaal geen broer, doch speelt deze komedie om de stad en haar vroolijkheid beter te leeren kennen. Altijd opgescheept te zitten met gouvernante juffr. Priemel, die al niet zoo jong meer is en toch nog „kopjes" geeft aan de gemeente-secr. Neen, het kan hem niet bekoren. Doch Boontje komt om zijn loontje: Het gaat hem op zijn mysterieuze tochten lang niet altijd voor de wind. Hij raakt vooral in een moeilijk parket, wanneer hij een vriendin met een zoet woordje van het lijf wil houden. De dolste verwikkelin gen krijgen we dan. Wat kan een mensch al niet doen, wanneer Amor zijn pad kruist. Laten we het allemaal niet verklap pen! 't Is een kluchtige geschiedenis, die zich voor ons oog ontrolt. John zal er geen spijt van hebben gehad, met taaie volharding op de eens ingeslagen weg te zijn voortgegaan„Misschien ben jij het groote geluk"Het is wel zeker! Onze bezoekers wacht een genoeglijke avond! Met Kerstlijsten kan men vrij rond gaan, mits alleen bij geloofsgenooten. Op 27 en 28 Dec. wordt weer voor de Winterhulp gecollecteerd (Speldjes m. Gelaarsde Kat, Roodkapje en andere sprookjesfiguren) MIJNEN Er zijn de laatste dagen aan onze kust weer heel wat mijnen ontploft. De ex plosie van een zoo'n monster, gistermid dag aan het strand, heeft in De Koog heel wat glasschade aangericht; tal van huizen zitten met gebroken ruiten. Ook groote, zooals die van 't Vogelhuis, van de heer S. van der Vis, moesten het ont gelden. Het aantal aangespoelde mijnen wordt door de demonteurs op 20 geschat. Door de storm hebben deze demonteurs gisteren niet veel kunnen uitrichten. V.V.V. TEXEL HOUDT DE MOED ER IN! Beddengeld dient voor vijftig, donateurs- en ledengeld voor honderd procent voldaan te wor den. V.V.V. Texel houdt de moed er in. Dat bleèk overduidelijk in de Woensdagavond j.l. in De Oranjeboom gehouden algemee- ne vergadering, welke zich kenmerkte door een geest van eendracht en samen werking. „Laten we hopen," aldus sprak de voorz., de heer W. H. Lap, dat, wan neer we a.s. voorjaar opnieuw bijeenko men, de lucht opgeklaard is en er voor ons wederom werk aan de winkel is! Dat is de vurige wensch van onze4vereen.; de wensch ook van de heele wereld". hf-zijn openingswoord heette de voorz. allen er waren wel 45 belangstellen den hartelijk welkom. Spr. merkte op, dat het eigenaardig schéén nu te vergade ren, doch het leven leert ons, niet op het verleden te blijven staren, maar met goede moed naar de nieuwe morgen uit te zien! We moeten nu reeds rekening houden met de mogelijkheid, dat zich eerstdaags wederom de gelegenheid voor doet, dat onze V.V.V. zich ten volle ont plooien kan. Toch ziet spr. er gevaar in de zaak vooruit te loopen, en daarom lijkt het z.i. gewaagd nu reeds maatregelen te nemen voor het volgend seizoen. Daar om acht hij het raadzaam daarmee te wachten tot de voor j aars verg., wanneer de V.V.V. ongetwijfeld een betere kijk op de toestand kan hebben. Voorz. deelt mee, dat aan deze bijeenkomst geen ver gadering van het bestuur voorafgegaan is ten eerste omdat enkele leden de tijd daartoe ontbrak. De kas vraagt geld. Spr. merkt voorts op, dat het dage lij ksch bestuur eigenmachtig een besluit heeft genomen, dat van vrij verstrekkend gevolg is, nl. tot het rondzenden van kwitanties. Het is een dringende zaak, dat de kas gestijfd wordt, omdat nog verschillende groote posten voldaan moe ten worden. De statuten, zoo vervolgt spr., geven recht de kwitanties tegen het volle bedrag aan te bieden, doch reke ning, houdende met het feit, dat velen niet of slechts in zeer beperkte mate van het vreemdelingenverkeer geprofiteerd hebben, meende het bestuur goed te doen de zaak in der minne te schikken en voor het beddengeld slechts vijftig pet. van het oorspronkelijk bedrag te heffen. Het donateurs- en ledengeld moet echter voor het volle pond binnenkomen. De Jaarbeurs deed het goed. Spr. laat vervolgens de actie, voorjaar en zomer 1940 ondernomen, de revue pas- seeren. De stand op de Jaarbeurs deed het bijzonder goed. Van alle kanten trok zij de aandacht en een ontelbaar aantal folders kon worden aangeboden; ook na afloop van de Beurs kwamen veel aan vragen binnen. Ik was, aldus de voorz., een groot optimist en wanneer de oorlog niet was uitgebroken, zouden we ook ze ker een uitstekend seizoen gemaakt heb ben. Er zijn plaatsen geweest, die juist dubbel profijt getrokken hebben van de tijdsomstandigheden, doch ons eiland liep het geducht tegen. Over de opgeblazen geruchten omtrent mijnengevaar en 't plat-geschoten Texel hoef ik zeker niet uit te wijden: Het lag bijkans elke vaste- walbewoner op de lippen. We hebben de strijd hiertegen heel lang volgehouden, doch toen zelfs de groote bladen weiger den, de door ons in zekere vorm gegoten advertenties te accepteeren (de redacties oordeelden, dat onze reclame-campagne een bewuste leugen was!) toen eerst be sloten we geen kosten meer te maken: 't Was boter aan de galg. Het bestuur heeft geen schuld aan het fiasco. Van achter bekeken was het te wenschen geweest, dat we in het geheel geen reclame-cam pagne op touw gezet hadden, maar. Spr. besluit zijn openingswoord met de hoop uit te spreken, dat de discussies een opbouwend karakter zouden dragen. Stichting Museum. Na lezing der notulen door de heer C. Jonker, secr., deelt de voorz. mee, dat de Stichting Museum nog niet tot stand is gekomen Momenteel is deze zaak trou wens niet zoo dringend, omdat de VVV. thans rechtspersoonlijkheid heeft. Later zal dit punt nog eens onder de oogen worden gezien. Texel-Propaganda. Voorz. deelt mee, dat de eere-voorz., burgemeester Kamp, bericht van ver hindering had gezonden. Burgemeester vertoeft te Haarlem, zoo zegt spr., ter bijwoning van de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Mr. Dr. Ba ron A. Roëll, commissaris der provincie Noord-Holland. Voorz. richt woorden van dank aan het adres van de eere-voorz., van wiens hand nu en dan in verschillende bladen arti kelen over ons eiland verschenen zijn. (Onlangs nog in de Toeristenkampioen. (Red.) Kostelooze propaganda. DE REKENING 1939-1940 bleek nog niet geheel te zijn afgesloten. Er is nog een tekort van plm. f 800. De inning van bovengenoemde posten (bedden-, dona teurs- en ledengeld) zal haar sluitend moeten maken. Namens de comm. van lekemngnazieners, (de heeren B. Bakker, G. Michels en C. Groenhof) verklaarde de heer Michels alles in orde te hebben be vonden De comm. was evenwel unaniem van oordeel, dat de adv., in de zakenwe reld geplaatst tegen een bedrag van f45, veel te duur kostte. Zij had daarvoor in de plaats liever een reeks adv. in de Telegraaf opgenomen gezien. Voorz. ant woordde, dat men door het plaatsen van adv. in de Zakenwereld kans heeft ook een financieel krachtiger publiek naar Texel te lokken. Bovendien nam de Za kenwereld een flink artikel over ons ei land op. Bij de bespreking van verschillende kleine posten bleek het gewenscht een gi rorekening te nemen. Voorz. bleek er ook voorstander van te zijn. Voorz. betreurt, dat sommigen zich Van betaling der adv. kosten in de gids wil len onttrekken. Hij hoopt, dat ook zij nog van inzicht veranderen. Wie halsstarrig weigert, dient uit de vereen, te worden gestooten. Hem moet nooit meer de kans tot toetreding gegeven worden. In dit verband merkt voorz. op, dat de grootste contribuanten, de Gemeente en T.E.S.O., zonder protest hun deel bijdroegen; T.E. S.O., die ook de stand op de Beurs fi nancierde, zelfs voor ruim f 1300, De heer Joh. Parlevliet wijst er op, dat voorz. lichamen opnoemt, die het geld op anderen kunnen verhalen. Hij vindt deze voorbeelden ongelukkig gekozen. Overi gens is hij het met de overige leden van het bestuur volkomen eens. De heer P. Fehrmann, adm., deelt mee, dat het met de inning der gelden overigens „nog al" gaat. De heer Sijbr. van der Vis acht de tijd voor aanbieding van kwitan ties niet goed gekozen (Nov.-Dec.) De heer Parlevliet meent, dat betaling des- gewenscht eenige tijd uitgesteld kan wor den, doch de voorz. wijst er nogmaals op, dat de VVV haar schuld hoognoodig be talen moet! De heeren rekeningnazie- ners worden bij acclamatie herbenoemd. Voorz. zwaait de penningm., de heer J. J. van der Vlies, lof toe voor de ijver, waarmee hij zich van zijn taak kwijt. BESTUUR. De heer G. Michels, die als lid van het Hoofdbestuur aftreedt, wordt met groote meerderheid van stemmen herkozen. In plaats van de heer B. Bak ker, „Californië", wordt de heer P. Eel- man bij de tweede stemming gekozen tot lid.van het H.-bestuur. en wel met 26 van de 45 stemmen. AAN HET JAARVERSLAG, uitgebracht door de administrateur, ontleenen we, dat de V V.V. aanvankelijk hooggespannen verwachtingen koesterde. De vacantie- gangers zouden immers gedwongen zijn binnen de Nederl. grenzen te blijven, daar de internat, toestand zulks gebood. Tot eind April kwamen veel aanvragen binnen, doch velen vroegen ook, hoe het op en bij Texel, met de mijnen gesteld was.Wel begonnen de aanvragen kort na de oorlog in eigen land wederom druppelsgewijs binnen te komen, doch 'n stroom werd het niet.Half Juni werd te De Koog het kantoor geopend; 't kan toor te Den Burg zou later volgen, doch er kwam geen gunstige wending in de situatie, waarom de deuren van 't kan toor in Den Burg .gesloten bleven. Het tijdelijke personeel behoefde danook niet aangenomen te worden. Slechts enkele hotels en pensions kregen bezoek. Het aantal kampeerders was ook gering. Het totaal aantal aanvragen bedroeg 490. Volgend jaar behoeft de pensiongids niet opnieuw gedrukt te worden, daar er van de 5500 exmplaren nog 4800 aanwe zig zijn. Eenzelfde aantal folders is nog voor reclamedoeleinden beschikbaar. Ook is er nog veel ander drukwerk aanwezig. Bij de rondvraag deelde de heer IJ. Lap, Den Hoorn, mee, dat het met de ac tie voor het werven van nieuwe leden goed ging. De afd. Den Hoorn kon met 20 nieuwe lidmaten worden uitgebreid! Omstreeks half 10 sloot de voorz. met een woord van dank voor de prettige be sprekingen de vergadering. Moge het schip der V.V.V,, door storm geweld geteisterd, doch niet gekapseisd! weer spoedig de volle wind in de zeilen krijgen en met snelle vaart een betere toekomst tegemoet varen. J. llllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllUUIIIIIllilJlJ HOE LAAT Illlllllllll ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiuiiiiiu]innoii[iiHiiifiiuiniiiii)|Ull TEXEL-DEN HELDER v.¥. Van Texel: 8.45 en 14.45 Van Den Helder: 11.en 16.45 BUSDIENST TH. REUVERS Van De Cocksdorp: 7.30 8.45 1.45 Van Den Burg: 8.15 12.30 6.— ZONDAGS: Van De Cocksdorp: 11.15. Van Den Burg: 12.30. BEZOEKUREN TEXELS NOODZIEKENHUIS. Dinsdags, Donderdags, Zaterdags en van 23 uur. Zondags, Maandags, Woensdags en Vrydags van 23 en van 77,30. Alleen met speciale vergunning v.d. Centrale mogen paarden worden ge slacht of verhandeld. Het rijm „Aan de Vooravond" in 't vorig nummer, was van Huib de Rijme laar. Natuurlijk RED. De benzinepositie van ons land is zeer slecht. Op de duur zullen we het zonder vloeibare brandstof moeten doen. Binnenkort zullen de Duitsche au toriteiten in ons land paarden vorderen, leeftijd boven 3 jaar, geen hengsten. Alleen op een speciale vergunning zijn nog tapijten, loopers en matten van COCOS te koop. Vloerbedekking van pa piergaren is nog vrij. Verder is per ge zinshoofd per jaar op speciale vergun ning hoogstens tapijtstof voor EEN ka mer en (of) 20 m. looper verkrijgbaar. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. B., Den Burg f 5, DE WERKLOOSHEID. Per 30 Nov. stonden bij het bureau voor arbeidsbemiddeling totaal 79 werk- loozen ingeschreven en wel 58 landar beiders, 10 bouwvakarbeiders, 8 trans portarbeiders en 3 uit andere bedrijven. Enkele weken geleden was het getal landarbeiders nog maar gering. Nu de oogstwerkzaamheden er nagenoeg op zit ten, was deze verhooging te verwachten. HET FEEST VAN SINTERKLAAS. De oorlog moge dan woeden, de scheepvaart moge door duizend gevaren worden bedreigd, dit heeft niet kunnen verhinderen dat de Sint en z'n knecht ook dit jaar hun bezoek aan ons land en na tuurlijk ook aan Texel hebben gebracht. Hij bezocht de huizen, maar ook de scholen en wanneer we verslagen zou den opnemen van de feesten, met de schooljeugd gevierd, we zouden er de krant mee kunnen vullen. We zullen ons daarom bepalen tot de algemeene op merking, dat Sinterklaas weer vreugde heeft gebracht in de harten van duizen den, ook al kon hij minder diep in de beurs tasten dan gewoonlijk; het gezang bij de schoorsteen is wél beloond en al moest hier en daar de roe er aan te pas komen, over het geheel overheerscht het gevoel van dankbaarheid. Het maskeradefeest, dat we hier an ders mogen vieren, kon nu geen door gang vinden. De verduistering wierp roet in het eten. Pikdonker was het en al zou volgens de kalender de maan door de boomen hebben kunnen schijnen de wolken maakten haar dat onmogelijk. Daar kwam bij, dat het akelig, miezerig, winderig weer wasLaat ons vurig hopen, dat volgend jaar ons echt-Texel- sche feest weer haar de oude trant kan worden gevierd. En niet om het Sinter klaasfeest alleen hopen we dat. KRIJGEN WE VOLDOENDE STEENKOOL? Aanvankelijk maakten we ons hier over geen zorg; van hoogerhand werden milde toezeggingen gedaan. Doch een gesprek met een der leden van de plaat selijke brandstoffen commissie heeft ons optimisme wat bekoeld. De vervoers- moeilijkheid er zijn veel tekort sche pen beschikbaar dreigt namelijk een spaak in 't wiel te steken, ja, ze heeft dat reeds gedaan en het schijnt een heel karwei om dit obstakel te verwijderen. Texel heeft tot nog toe 600 ton steen kool ontvangen engrootendeels ver bruikt. Het lag in de bedoeling nog twee schepen met steenkool te laten volgen, een van 1025 en een van 600 ton laad vermogen. Met de reeds ingeslagen 600 ton zou de daarmee totaal aangevoerde hoeveelheid gelijk staan met 80 a 90 pet. van het normale verbruik. Het wachten is nog steeds op de genoemde schepen. De heer J. C. Rab, lid van de brandstof- fencomm., heeft te bevoegder plaatse aangedrongen op spoed bij het uitvoeren van deze maatregelen, doch nog steeds blijven de lang verbeide schepen uit Overvalt vandaag of morgen een strenge winter ons eiland, dan staat het er met de steenkoolvoorziening slecht voor. Laat ons hopen, dat er spoedig een uit weg gevonden wordt. J- WAARSCHUWING. FIETSERS EN WANDELAARS. In herinnering wordt gebracht, dat de nieuwe eischen voor kop- lichten van rijwielen thans van kracht zijn. De afschermmiddelen, gemerkt I.L.B., voldoen aan de eischen. Zorg in elk geval voor een spleet 3 cM. breed en 4 mM. hoog in de bovenste helft en een luifeltje daarboven. Voetgangerslantaarns mogen al leen blauw licht vertoonen. DE GRAVEN DER GEVALLEN STRIJDERS. Op de algemeene begraafplaats te Den Burg worden, zooals bekend, ook de stoffelijke resten ter ruste gelegd van hen, die in de groote strijd, welke nog steeds met groote bitterheid wordt ge voerd, vielen. Op het nieuwe, noordelij ke gedeelte van deze begraafplaats be vinden zich reeds de graven* van 35 ge sneuvelden. Op die van de Duitsche strij ders zijn vanwege de Duitsche militaire overheid eikenhouten kruisen opgericht, op de graven van de anderen Engel- schen, Marokkanen, Franschen en een Italiaan houten kruisen en wel van wege de autoriteiten in samenwerking met de burgerij. Texelsche timmerlieden hebben deze belangeloos vervaardigd, terwijl Texelsche schilders eveneens be langeloos hun medewerking verleenden. Op alle graven, in twee lange rijen naast elkaar gedolven, is dezer dagen een dennenboompje geplant en een groot aantal narcisbollen. J. OOST. IJSCLUB OOST. In vorig nummer hebben we de voor naamste bijzonderheden reeds vermeld uit het verslag van de vergadering IJs club Oost, welke in het Wapen van Am sterdam werd gehouden en door ruim 50 personen werd bijgewoond. Vrz. H.Steig- stra was over de opkomst best teverden. Secr. P. Rozendaal las de notulen en het uitgebreide jaarverslag, waaruit bleek, dat het afgeloopen jaar door de club veel is gepresteerd. De secretaris oogst de dank der vergadering. De rekening van penningmeester J. Roeper Nz. werd goed gekeurd. Ze sluit met een batig saldo van f 22,74. Bij de bestuurverkiezing werden de aftredenden herkozen. Het bestuur bestaat thans uit: voorz. H. Steigstra; se cretaris P. Rozendaal; penningm. J. Roe per Nz.; 2e voorz. C. Dijker; baancom missarissen KI. en W. C. Daalder; 2e secr. -penningm. Jac. de Smit. Tijdsgebrek was oorzaak, dat van het voorlezen van ingekomen stukken en van de rondvraag moest worden afgezien. Voorz. bracht aan het slot dank voor de prettige besprekingen en sprak de wensch uit, dat een volgende keer onder gunsti ger omstandigheden kan worden verga derd. Dat deze winter niet zoo streng mag worden als de vorige geweest is, hoopte spr. tevens. ||Jj||UIIUIlllllllllllllllllllUltlllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!llll!llllllllllllllllllUlllll|J|||| HJUHJIIUIIIIU ZOO SPRAK.... IIIIIIIIIIIIIIIIII illltliuuimiiHmiiuiiiiiiiiuiiiuiuiiiiiiiiiuiiiHiiiiiiiimiiiuiiiniimiiiuiiillllll DR. FRICK, Rijksminister van Bin- nenl. Zaken, Duitschland: Niemand kan zeggen hoe lang de oorlog nog kan du ren, doch zeker is het dat, hoe langer hij duurt, het Duitsche volk des te harder en vastbeslotener wordt waar het gaat om de wil, te strijden tot de overwin ning. De oorlog kan, mag en zal slechts eindigen met de onbetwistbare Duitsche overwinning, waarop dan een duurzame Duitsche en Europeesche vrede ge bouwd wordt. UlllliiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiiUIIII Ullli BINNENLAND lUIUiuiiiiuuimiiuuuimjiuiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiilllIII Ingang 5 Dec. is bij wijze van proef het dansverbod opgeheven. De eerste Wmterhulpcollecte bracht in ons land een millioen op, afzonderlij ke giften inbegrepen. Gasolie voor het motor verkeer zal binnenkort nog maar weinig verkrijg baar zijn. Room voor zieken kan worden ver strekt op een bewijs van het distributie kantoor. Zoo'n bewijs krijgt men op doktersverklaring. Het ANP wijst er nog op, dat de uit betaling van salaris aan uit openbare ambten en diensten ontslagen joden ge woon doorgaat. Te Eindhoven is een moeder van 8 kinderen, de 48-j. mw. Schenkelaars Van Erp, bij het met haar fiets overste ken van de rijweg door een auto gedood. Te Rotterdam is 's nachts een vrouw gearresteerd, die van eeji nood- winkel aan de Coolsingel een ruit ver nielde en zich reeds een rok en een japon had toegeëigend. Toen de politie naderbij kwam, stond ze stijf tegen een muur aan. Scheveningen. In een woning a.d. Reepstraat is de 31—j. J. den H. bij het demonteeren van een aan het strand ge vonden onbekend voorwerp op slag ge dood. Het huis werd zwaar beschadigd. Zijn moeder, een weduwe, en zijn twee broers waren juist niet thuis. Te Loenen is een trailer bij het uit wijken van de weg geraakt en door de muur van een woonhuis gereden. In het woonvertrek werden de meubels ver nield. De bewoners, die boven sliepen, dachten aan een bom, die in de buurt was geploft en kwamen later pas aan de weet, wat er gebeurd was. Het plan voor de herbouw van Rot terdam komt binnenkort klaar. Gemeen ten, waarmee de stad is samengegroeid, als Schiedam, Overschie, Schiebroek en Hilligersberg, zullen wel geannexeerd worden. Haarlem. In de vergadering van de Prov. Staten is Dinsdag de overleden Commissaris, Mr. Dr. Baron Roëll, her dacht. Mevr. Roel en eenige familieleden van de overledene waren aanwezig. Waarnemend Comm., Mr. Bomans, zeide o.m.: De eenige troost, die wij u, me vrouw Roëll, kunnen geven is, dat de Almachtige hem een zachte dood heeft gegeven, na een lang, nuttig en schitte rend leven. Spr. releveerde baron Roëlls noeste arbeid, zijn plichtsbetrachting, zijn groote liefde voor Noord-Holland en zijn trouw aan Nederland. Het machtige werk is heldhaftig en glorierijk vol bracht. Het aantal werkloozen in ons la werd van 500,000 teruggebracht 180.000, van wie de helft niet voor beid geschikt is. 80,000 arbeiders vine werk in Duitschland. De 29-j. Rotterdamsche koopm; die tot levenslang werd veroordeeld gens moord op de veekoopman Van Horst te Leidschedam, deed vergeefs beroep op de Hooge Raad te Den Ha. De wederopbouw van door de oorl verwoeste perceelen wordt geremd do< le onzekerheid omtrent de vergoedi van de oorlogsschade (inmiddels is e desbetreffend besluit genomen; zie eld< 3 in dit nr.); 2e. schaarschte aan materia vooral aan hout, staal en betonijzer (vc uitzichten evenwel niet ongunstig; a il voorjaar zal aanvoer wel aanmerkelfe toenemen); 3e. de moeilijkheid de m; die zooveel schade leed, zelf weer op been te helpen. (Geval voor geval hier bekeken worden). Amsterdam. Gearresteerd is man, die sinds lang steun genoot, hoe hij duizend gld. bezat. Tevens bleek een gestolen fiets en gestolen fietspla, jes in huis te hebben. Van de arbeiders, die Zondagavoi per autobus van Eindhoven naar Ma< reden, is de 23-j. H. van Mook uit Ma< door gassen uit de motor overleden. I anderen voelden zich onwel. Den Haag. In een woning aan Jan Steenstraat is een38-j. moeder m haar 9-j. zoontje om het leven gekome door kolendamp uit een primitief k cheltje. Haar 11-j. zoontje, dat in dezel de kamer sliep, had van de kolendan geen last. Wel werd hij pas Dinsdagmi dag om vier uur wakker, nadat hij Zo dagmorgen op verzoek van zijn moed de schuif van de kachel gesloten had. Uit Italië zijn verscheidene wago ladingen sinaasappelen en mandarijn* naar ons land onder weg. In R'dam al een deel aangekomen. De prijs z; voor sinaasappels 57 ct. zijn, ve wacht men, en voor mandarijnen 67 De volgens bepaalde richtlijn* vastgestelde oorlogsschade wordt 11 f 50,000 voor honderd pet. vergoed oc boven de f 50,000 voor 90 pet. (Voöb: huisraad en lijfgoed geldt een specia regeling). De waarde wordt gesteld c de normale verkoopwaarde van 9 M 1940. Voor onroerend goed en voor bi drijfstoerustingen, waarvan de waard niet kan worden vastgesteld, geldt kostprijs, verminderd met afschrijving* Van voorraden wordt de inkoopsprijs g rekend. Van abnormale voorwaard* komt alleen de normale hoeveelheid iï aanmerking. WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN ITALIË Engelsche vliegers lieten bomm* vallen op Napels, maar richtten er nii veel schade aan. DE BALKAN. Uit Sofia wordt gemeld, dat Eng* land er niet in zal slagen Turkije in d oorlog te sleepen. PORTUGAL. Uit Portugal wordt gemeld, da geen zeepost meer naar Amerika kal worden gezonden. Behalve de vliegpos gaat alles nu over Siberië en Japan. FRANKRIJK. Er wordt nu ook gevochten tusschei Thailand (Siam) en Fransch i«do_chin* Aanleiding zouden de Thailanders gevori den hebben in het overvliegen van vlieg- tuigen uit Indo-China. SPANJE Op 51 K M. Z.O. van Zaragossa door verkeerde wisselstand een tweeta treinen op elkaar geloopen. Er zijn mee dan 50 dooden en ruim 60 gewonden, va wie het lijden nog werd verergerd doe de vorst (10 graden.) VATICAANSTAD Paus Pius XII heeft in een bri bepaald, dat in de gebieden, waari luchtbeschermings- en verduisterings maatregelen genomen worden, dit jaa bij wijze van uitzondering de Nachtrni van 24 December verschoven mag woi den tot een tijdstip vóór het invallen de duisternis. ENGELAND In Nov. werden 23 grootscheepsch aanvallen ondernomen op Engelan* waarbij wel vijf millioen brisantbommei zijn uitgeworpen en heel veel brandfak kels. i Ontzaglijke verwoestingen zijn o*J in Bristol aangericht Vele straten ligge totaal in puin. Engeland zou van plan^zijn 'n aan val op Syrië te doen. Alle Fransche troe pen aldaar bevinden zich in alarmtoe stand. DUITSCHLAND Te Marburg zal herdacht worden feit, dat het dezer dagen 50 jaar gelede is, dat de bekende Duitsche geneeskui dige Emil Behring zijn immuniteitsth* rapie openbaar maakte. Hij was de su ces volle bestrijder van diphterie en tanus. In verband met de geopperde vraa over een wapenstilstand met Kerstmi* stelt men in de Wilhelmstrasse vast, da in Duitschland van een initiatief in dez* richting niets bekend is en dat Duitsch land zich daarmede niet heeft bezig ge houden. Overigens verklaart men, dat d kwestie hier als doelloos wordt be schouwd, nadat de Britsche minister president onlangs heeft verklaard, da Groot-Brittannië niet in een Kerst-wa penstilstand zou toestemmen.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2