Oar de (irom Kameraad Moeder. RECEPTEN. BRAZILIAANSCHE NOOTBONBONS. 1 ons suiker, 25 gr. bruine suiker, 3U dL. water, 1 dL. donkerbruine stroop, halve theelepel zout, 20 gr. boter, 1 ons para noten. Voeg suiker, water, bruine suiker, stroop en zout bij elkaar en roer dit op een zacht vuur tot de massa is gesmol ten. Laat de massa dan koken totdat er een bal wordt gevormd. Voeg er van het vuur de boter bij, tevens de gehakte no ten. Giet van dit mengsel telkens een lepel op een met boter besmeerd blik. Strijk er des verkiezend wat gesmolten chocolade overheen. NUTTIGE WENKEN. TAFELZEILTJE: onderhoud 't met lauw water, afwrijven met in melk gedoopt doekje, uitwrijven met wollen of flanel- "len doek. TAFELZEILTJE, dat zijn glans heeft verloren, bewerken met zuivere bijen was en terpentijn of met enkele druppels slaolie. NAPPA-HANDSCHOENEN weeken in jampotje met benzine; nat aantrekken; afwrijven met watten. INKT- en lijmpotten niet open laten staan. De inhoud verdroogt op de duur. Mlllllllll HOE LAAT Illllllllll. TEXEL-DEN HELDER v.v. Van Texel: 8.45 en 14.45 Van Den Helder: 11.en 16.45 BUSDIENST TH. REUVERS Van De Cocksdorp: 7.30 8.45 1.45 Van Den Burg: 8.15 12.30 6. ZONDAGS: Van De Cocksdorp: 11.15. Van Den Burg: 12.30. BEZOEKUREN TEXELS NOODZIEKENHUIS. Dinsdags, Donderdags, Zaterdags en van 23 uur. Zondags, Maandags, Woensdags en Vrijdags van 23 en van 77,30. JAPON No. 1307. Deze alleraardigste japon voor volslanke dames leent zich zeer goed om te vervaardigen van twee soorten stof. De voor- en achterpas geven de japon iets sportiefs. Dit patroon is verkrijgbaar in Boekhandel Parkstraat in maat 44 en maat 46 k 35 ct. plus O.B. Franco p.p. na ontvangst van 40 ct. Benoodigd materiaal: 2,50 M. van 130 cM. br. (aantal punten 32). Illllllllllllillll ZOO SPRAKillllilliillllllll HITLER. (ii.) In de Engelsch-Fransche landen heerscht om zoo te zeggen de democratie, het kapitaal, d.w.z. een schaar van eeni- ge honderden menschen, die in het bezit zijn van onmetelijke vermogens. Dit ka pitaal schafte zich een pers aan. Wil de redacteur anders schrijven dan de mees ter, de geldschieter, wil, dan wordt hij ontslagen. Dat heet persvrijheid. De pers vormt de openbare meening en deze wordt weer onderverdeeld in partijen. En onderwijl is in die landen de nood der massa grooter dan elders. Ook in 't rijke Engeland. In die landen heerscht onder de dekmantel der democratie het egoïsme van een betrekkelijk kleine laag der bevolking. Daar is de stelregel: Het volk is er voor het bedrijfsleven en het bedrijfsleven is er voor het kapitaal. Wij hebben dit beginsel omgekeerd. Dat aan- deelen in een bewapeningsindustrie 160 pet. dividend geven, zal ik nimmer toe staan. Zes pet. vind ik voldoende. De anderen hebben het goud. Ik heb mij van de gouden standaard verwijderd, omdat men ons het goud heeft ontroofd en uitgeperst. Voor ons is het goud heelemaal geen waardefactor. De Duitsche arbeidskracht is ons goud, ons kapitaal. Met dit goud versla ik iedere andere macht ter we reld. Onze mark is stabiel gebleven dank zij mijn volksgenooten, dank zij hun ar beid, want arbeid schept nieuwe arbeid; niet geld schept arbeid. Wij hebben het klaar gespeeld, dat in alle posities in ons land thans menschen uit het volk komen. We hebben Rijks stadhouders, die vroeger slotenmaker of landarbeider zijn geweest. Duizenden officieren zijn voortgekomen uit de ge lederen van de gewone soldaten. We hebben generaals, die 23 jaar geleden nog Mlllllllll FEUILLETON llllllllllll Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 34. Romana had glimlachend naar hem geluisterd. Zijn jongensachtig enthousi ast betoog deed haar alle voorzichtigheid uit het oog verliezen. Heb je die vrouw al en al die kin deren, vroeg ze gimlachend met haar warme stem. Erwin Westfal, plotseling uit zijn droo men tot de werkelijkheid teruggebracht, boog zich voorover. Die vrouw, Romana, moet jij zijn flllllllltii IN DE LACHHOEK llllllllllll WAT HIJ WILDE. Ik wou, Jannie, dat je nu in mij niet alleen de aanvoerder van het School elftal zag gewone soldaten waren. Talentvolle kin deren van ouders, die hoogere studie nooit konden betalen, kunnen nu opklim men tot de hoogste posities in het land. Moeten we in deze oorlog het onderspit delven, dan zou dat het einde beteeke- nen van het Duitsche volk. Wanneer de andere wereld breekt, wordt de wereld pas vrij. Ik had heelemaal geen zin om te be wapenen. Dat verslindt zooveel arbeids kracht en ik heb juist de eerzucht het Duitsche volk rijk en het Duitsche land schooner te maken. Vergeefs echter heb ik voorgesteld de bewapening te beper ken. Maar men heeft ons de oorlog opge drongen en nu ben ik de man, die geen halve dingen doet. Is het noodig, zich te verdedigen dan doe ik dat met onge breideld fanatisme. Ik ben er me van bewust dat de anderen de vrede niet willen. Ik heb voor de wereldoorlog geen verantwoordelijkheid gedragen. Daar voor moet men in Engeland zijn, waar menschen de leiding hebben, die reeds voor de oorlog aan het ophitsen waren. Daartegen nu heb ik het Duitsche volk gewapend. De anderen hebben het doel de nationaal-socialistische staat uit de weg te ruimen, maar zij zullen ditmaal een verrassing beleven; ik geloof, dat de ze verrassing al begonnen is. Polen was in 18 dagen uit de weg geruimd. Toen hebben we in enkele dagen onze positie in Noorwegen veilig gesteld. In zes we ken werden België, Nederland en Frank rijk verslagen. En geen macht ter wereld zal ons tegen onze wil uit dit gebied kunnen verwijderen. Dit alles heeft offers gekost, maar lang niet zooveel als in de strijd tegen Frank rijk in 1870-1871. Dit danken we aan onze prachtige weermacht. Op ieder ge bied zijn onze wapens beter. De Duitsche soldaten zijn de beste soldaten ter we reld en zij hebben de beste wapens ter Op deze woorden volgde eensklaps een diep stilzwijgen, hetwelk zoolang aan hield, dat het onmiddellijk een beklem mende sfeer schiep. Romana leunde diep in haar stoel en haar gelaat stond koel en afwezig. Erwin staarde haar in angstige span ning aan. Romana, ik vraag je mijn vrouw te willen worden, zei hij plechtig. Ik heb mijn heele bestaan, mijn toekomst op mijn liefde voor jou ge bouwd. De gedachte aan jou heeft me alles gegeven en heeft me tot alles in staat gesteld. Een verbintenis voor het leven met jou, Romana, zou de kroon cp het werk zijn. Mijn beste Erwin ze verwonder de zichzelf over de vastheid van haar stem je weet, hoe nauw ik me steeds met je ouderlijk huis, ja, met alle West- fals, verbonden heb gevoeld en nog voel Ik heb je steeds als een goede oude vriend beschouwd. Erwin maar mijn hart is niet meer vrij Ik zal al heel spoe dig trouwen met Gerold Tiebruck Erwins gelaat nam plotseling een ge heel andere uitdrukking aan. Nooit zou Romana het voor mogelijk hebben ge houden, dat zijn vroolijk, zorgeloos jon gensgezicht zoo van haat en woede kon getuigen. Zoozoo, meneer de professor Kijk eens aan, meneer de professor Op die avond, toen je voor hem alleen nog eens harp speelde, heeft hij je zeker veroverd niettegenstaande hij wist, dat ik naar je hand dong. Ik heb je nooit het recht gegeven naar mijn hand te dingen, ontviel Ro mana, ongewild wat te scherp. llllllllllll WEET U ZE ALLE VIJF llllllllllll ||||Uiiiuu:iiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiui!iiiiiiiiiiiuuiiiiu>iiiiiiLniiiiiiiiUI||| 876 „Het is niet noodig te hopen, om te ondernemen". Zoo sprak 877 Barok is een soort 878 Willem Bartjens werd bekend door. 879 Waar ligt Feyenoord? 880 Waar zetelt de Hooge Raad? ANTWOORDEN. 876 Willem de Zwijger. 877 Bouwstijl. 878 Rekenboeken. 879 Tegenover Rotterdam. ^880 Den Haag. NIEUWE VRAOEN 881 Elsje van Houweningen was....? 882 Hottentotten wonen in. 883 Een lama behoort tot de k 884 Kaneel is.... van de kaneelboom 885 Opium is afkomstig van IllllllllllllillllIIIIO llllll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. |||ll) IlllUiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllU VRAGEN van abonné's zijn altoos wel kom, We beantwoorden deze zoo goed mogelijk. 287. ERICA vraagt 'koele standplaats en flink water. 288. FICUS Elastica. De groene kan in koude of iets verwarmde kamer over winteren. De bonte moet in de winter in matig warme kamer staan en wel goed licht. 289. FUCHSIA Speciosa. U moogt de plant in de winter, tamelijk donker zet ten, op koele plaats. Maar ook nu niet al te droog houden. MODERNE MACHINES VAKKUNDIG PERSONEEL NIEUW LETTERMATERIAAL RUIME PAPIERKEUZE SPOEDIGE LEVEFÏING BILLIJKE PRIJZEN. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. wereld. Wij zijn voor ieder geval gewapend. Engeland zal iedere week zwaardere sla gen krijgen. De oorlog in de lucht wilde ik niet, maar we hebben hem aanvaard. Toen Churchill de onbeperkte luchtoor log ook des nachts liet beginnen, heb ik wel drie maanden gewacht, alvorens ook deze oorlog te voeren en thans wordt hij gevoerd. Wanneer de beslissende strijd zal wor den ingezet, wordt door ons bepaald, maar ik ben daarbij voorzichtig. Offers wil ik zooveel mogelijk sparen. Van het succes onzer wapenen zijn we vanzelf sprekend overtuigd. Het Duitsche volk zal de tijd beslist uithouden. Overigens hopen we allen, dat eens 't gezond verstand zegeviert en de vrede wordt hersteld. Wat er echter moge ge beuren, Duitschland zal zegevierend uit de strijd komen. Ik ben niet de man, die een strijd, eenmaal aanvaard, ten on gunste van zichzelf afbreekt. '„Overgave" komt in ons woordenboek niet voor. De mij opgedrongen strijd zal ik voeren tot mijn laatste ademtocht, omdat het heele Duitsche volk achter mij staat, de weer macht, de arbeider, de boer. Bijzonder dank ik de Duitsche vrouw, die op zoo veel plaatsen de mannen moeten vervan gen. Wij zijn vast besloten, alle barneres steeds meer omver te halen, welke voor de enkeling gesteld kunnen zijn om met zijn bekwaamheden omhoog te', komen en de plaats in te nemen die hem toekomt. Na de oorlog zullen we de vervaardi ging van kanonnen staken en met het werk des vredes beginnen. Dan zal de wereld getoond worden, wie meester is, kapitaal of arbeid. Dan zal het groote Duitsche rijk ontstaan, dat iedere zoon met fanatieke liefde zal aanhangen, om dat het ook voor de armsten het vader land zal zijn. Hij stond op en staarde haar aan. Ach, ja, ja, Romana, je hebt gelijk, Je hebt me steeds afgewezen, dat is zoo. Alleenik heb je verzet steeds opge vat als een middel om eerst iets van me te maken en dat wist ik te respecteeren. Anders zou die oude professor me niet voor zijn ge weet. Romana's oogen fonkelden van inge houden woede. Ik zou in geen geval jouw vrouw ziin geworden, Erwin, ook niet, wanneer Gerold Tiebruck niet in mijn leven was gekomen. Je zult hem toch al wel veel langer gekend hebben Hij was toch je chef Inderdaad, hij was mijn chef en als zoodanig onbereikbaar. Ik heb altijd van hem gehouden, maar ik heb nooit ge weten, dat dat liefde was. Pas toen ik hem persoonlijk leerde kennen ontwaak ten m'n sluimerende gevoelens. Nu was zij het, die Erwin's handen greep. Maar daarom mag je mij toch niet zoo boos aanzien, Eryrin. We zullen toch goede vrienden bliiven, niet waar Wij zijn immers jarenlang vriendengeweest. Ik wil je toch niet verliezen. Wat kan ik er aan doen, dat ik van Gerold Tiebruck houd? Ik heb hem lief en dat is mijn eenige schuld En waarom heb ie me dan naar hier vergezeld? Waarom liet je me dan nog steeds hoop koesteren, terwijl je me in nerlijk natuurlijk al lang uitlachte? Je bent niet anders en geen haar beter dan alle andere vrouwen. En tegen jou heb ik steeds opgezien, voor jou ben ik op m'n knieën gevallen en je hebt me we kenlang opzettelijk om de tuin geleid. Waarom zou je anders je verloving met lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin llllllllllll LANDBOUW VEETEELT lUUliiiiiur.iniiuuiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiinuiiiiiiiiiiiinulIJlll Schapcnhouden in Nederland. I. Wanneer we ons willen wagen aan de beschouwing van de positie van het schaap in de veehouderij-productie op heden en zijn toekomst bij het huidige ge beuren, dan dienen wij eerst na te gaan, welke plaats het schaap in de veehoude rij van Nederland in de laatste halve eeuw heeft ingenomen. Geschiedenis. Toen er na de moeilijke tachtiger jaren (18811890) door de exportmogelijkhe den onzer landbouwproducten eeniger- mate opleving kwam in de landbouw in het algemeen, was het schapenvleesch 'n gewild exportartikel op Engeland. Oorspronkelijk, vóór 1890, stond ons schaap ten achter bij het Engelsche pro duct. Nadat echter sedert 1892 de invoer van levende schapen, welke in Detford gemarkt werden, had plaats gemaakt voor een geslachte invoer, waardoor het aanzien van het geslachte dier veel ver beterde en het schaap in Holland door kruising met diverse meer vroegrijpe rassen beter geproportionneerd en fijner van geraamte was geworden, kwamen de opbrengstprijzen van het Hollandsche schapenvleesch steeds meer de Engelsche nabij. De rasverbetering werd snel voortge zet, speciaal in 't fokdistrict Texel, waar in de jaren omstreeks 1900 de schapen fokkerij verreweg de hoofdbron van be staan was. Waar de afzet van dit fok district speciaal in de Hollanden werd gevonden en deze de hoofdleveranciers voor de export waren, nam de verbete ring der export-kwaliteit zoo snel toe, dat de Engelsche landbouw in de Nederland- sche import bezwaar voor eigen afzet zag en in 1918 door middel van mond- en klauwzeervrees deze import onmogelijk wist te maken. Intusschen had zich een afzet op Bel gië en Frankrijk ontwikkeld, welke (spe ciaal Frankrijk) qualitatief nog hoogere eischen stelde, doch hieraan bleek het Nederlandsche schaap (de Texelaar) te kunnen voldoen. Alleen de export van het betere product bleek loonend, zoodat alleen de betere keuken en daarmede een betrekkelijk geringe behoefte bediend werd. Door deze ups and downs is de sedert de jaren na 1890 groeiende schapensta pel na 1918 weer aanmerkelijk geslonken en werd de fluctueerende exportkans de barometer van de schapenstapel. Verbreiding. Van oudsher waren het de overigens niet te cultiveeren gronden, waarop de schapen gehouden werden, waarbij het heideschaap, hetwelk in de eerste plaats voor de mest, daarna voor de wol en slechts in de laatste plaats voor het vleesch gehouden werd, omstreeks 1830 nog een zeer belangrijk deel van Neer- lands schapenstapel vormde, n.l. 30.2 pet. van het totaal. Thans is het heideschaap feitelijk van geen beteekenis meer, hoog stens 1 pet. van het totaal, terwijl bij de nog voorgenomen ontginningen de com plexen grond, welke tot het domein van het heideschaap behoorden, nog weer be langrijk in zullen krimpen. Behalve uit een oogpunt van land- schapsschoon mogen wij juichen, dat deze weinig economische haarwoidrager verdwijnt. Doch behalve op de heide zijn er in Nederland streken, waar men zich in de slechte wolvee-jaren, welke sedert 1931 achter ons liggen, sprak van het schaap als „noodzakelijk kwaad". Deze gebieden zijn: a. Het eiland Texel, de bakermat van het bijna uitsluitend thans in Nederland voorkomende schapenras „de Texelaar". Door de vaak zeer lichte bodem (zand) was dit eiland speciaal geëigend voor het schaap. Pas in de jaren van en na de vorige wereldoorlog kreeg de rundvee- Tiebruck zoo lang geheim hebben gehou- den? Ja, ik heb je om de tuin geleid. Uit vriendschap voor je zweeg ik, omdat ik wist, wat ik voor je beteekende en om dat ik je bij je voorbereiding voor je examen niet ongerust wilde maken. Aha, nu begrijp ik alles. Jullie wil den me, alvorens te spreken, eerst mijn examen laten doen. Heel aardig bedacht Werkelijk. Maar ik wil je één ding zeg gen Romana: Ik heb jullie en je zorg niet noodig. En een vrouw evenmin. Er zijn genoeg vrouwen, die Romana stond op en nam haar man tel, die naast haar over de rug van een stoel hing. Op hetzelfde oogenblik drong het tot Erwin door, waartoe hij zich in zijn verbittering had laten verleiden: hij verloor Romana's achting en daarmee haar vriendschap. Zijn opwinding ver dween om plaats te maken voor neer slachtigheid, welke hij tevergeefs tracht te te verbergen in een hartstochtelijk pleidooi. Heb ik je beleedigd, Romana Dat was mijn bedoeling niet, maar je moet toch voelen, hoe het me op dit oogenblik te moede is. Je hebt alles in mij vernie tigd. Luister toch naar me, Romana. Ik heb je toch boven alles lief gehad. En ik heb getrachj je op vriend schappelijke wijze duidelijk te maken, oat ik je aanzoek niet kan aannemen. Is dat een reden om zoo'n toon aan te slaan? Zoo antwoordde Romana en ze vermeed het, hem aan te zien Laten we gaan Romana, toe, ik Doch ze sneed hem elk woord af. (Wordt vervolgd.) DE STRIJD IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Een Italiaansche duikbommen werper doet een aanval op een Britsch koopvaardijschip. stapel daar een grootere verbreidinj speciaal op de betere weiden, en maakt deze zich beter loonend. Sedert de in 1930 ingetreden crisis ir de veehouderij-bedrijven, welke zich se dert 1932 in de schapenhouderij dee< gevoelen, is de schapenstapel steeds inge krompen ten behoeve van akkerbouwge wassen. b. De Groninger „kwelders", buiter dijksche gronden, welke bij hoogwatei standen door zeewater overspoeld woi den. Hoewel op de oudere, hoogere „kw< ders" ook jonge paarden en jong-rundve loopen, is het schaap hier het beste thuis terwijl tevens de bepaling bij de jonger inpolderingen, dat de buitendijken allee met schapen beweid mogen worden, he schapen houden in die streken sterk in d hand werkt. Ook hier is de fokkerij d voornaamste tak. c. Bijna een overeenkomstig bedrij vinden we op de Zeeuwsche schorre; dijken en wegen, met dit verschil, d< men hier de schapen in kudden met ee herder houdt. Hoewel hier ook enkel mest-kudden aangetroffen worden, ziji het weer in hoofdzaak fokkerij-bedrijver In overig Nederland wordt de fokker: op veel kleinere schaal gedreven naas de veel belangrijkere rundveehouderij. „H. L. W." E. Dz. GOVERS. (Wordt vervolgd.) Illlll'!ll!llllllllllllllllllllllllllllllllllll'l""'l'l""""""!""""""""""""lillil llllllllllll ZOO SCHREEF... ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»i>iiiiii>llllll DR. FOERSTER: Levên is samenleven Wie alléén maar eigen plannen wil door zetten, zonder zorgzaamheid en zachtheit jegens anderen, blijft onvruchtbaar! SINCLAIR LEWIS: De schildpad won een race van eei haas. Milton schreef „Paradise Lost", of schoon hij blind was. Sommigen van ons hebben minde*, energie, anderen hebben meer, maar de man, wiens energie niet veel beteekent ondervindt zeer dikwijls dat er voor al les compensaties bestaan, en dat de na tuur altijd uit is op herstel van even wicht. Zulk een man is geen athleet, en hij r niet all-round, maar hij kan een eerst* klas specialist worden. Het besef uit te blinken op één speciaa gebied, is een soort tegengif, waarop d( energieke, die alles kan aanpakken, nie zonder reden jaloersch is. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| llllllllllll VAN DE BOEKENPLANK. liiiiiiiiiiii Soewarsih Djojopoespito, Buiten het gareel Indonesische roman. Met eer inleiding van E. du Perron. 251 blz. Geb f4,90. Ernest Claes, Kobeke. 292 blz. Geb f 3,50. O. Gullvag, 't Begon in een mid zomernacht. Met een inleiding van A Coolen. 383 blz. Geb. f 4,90. R. Houwink, Opvoeding tot ouder schap, 79 blz. Geb. f 1,25. A. M. de Jong, Een Bataafsch drie manschap. Met ill. Geb. f 2,50. Mien Labberton, Lichtende horizor 93 blz. Geb. f 0,90. Robert Relham Technische knutse. werkjes voor jongens. Eenvoudige goedkoope constructies o.a. lichtschak* lingen, brandkast met electr. slot, toe stellen voor beeldtelegrafie. 2 deelen in omslag. Met ill. f 1.40. Nico C. Vos, Nederland, mijn Ne derland! Met een woord ter inleidin; van J. Linthorst Homan. 32 blz. f 0,40. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 1 llllllllllll HYGIENE EN VEILIGHEID llllllg 263. HARTGEBREK. Niet iedereen wiens pols wel eens overslaat, heeft eö hartkwaal. Evenmin degene, die wel een hartkloppingen heeft. Heeft iemand sorn een aanval van polsversnelling zonde aanleiding, dan spreekt men wel van eei „nerveuze hartkwaal". ARTS.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4