(iwrékom PUROL Kameraad Moeder. m.48 m.50 minium feuilleton Texelsche Berichten Regeerings Mengvoeders Bij Ruwe handen No. 1314. Fraai gelijnde japon voor zwaardere figuren. Het voorpand met knoopsluiting geeft de japon een spor tief aanzien. Dit patroon is verkrijgbaar in Boekhandel Parkstraat in maat 48 en maat 50. Benoodigd materiaal; 3.50 M. van 130 cM. br. (aantal punten 46). Prijs 35 ct. plus O.B. Franco p p na ontvangst van 40 ct. We staan weer aan de vooravond van het eeuwenoude Kerstfeest. De duisternis is op het hoogst; dan breekt het licht allengs weer door in de natuur. Dan komt Kerstmis. De Christenheid herdenkt dan de ge boorte van wie zij beschouwt als haar Verlosser, de door Israëls profeten en zieners aangekondigde Messias. Is het wonder, dat zich ook thans weer bij talloozen de gedachte opdringt Kerstmis vieren, in deze wereld van ontzetting en verwarring? De stem van engelen en van herders te midden van het barsten der granaten en het donderen der kanonnen? Maar in ieder geval is het feest, is de herdenking dan toch gericht op de ide alen van verlossing en vrede, van ge rechtigheid en broederschap, die van cuds aan het Kerstfeest zijn verbonden. En daarom kan de vraag: n u Kerst feest? ook beantwoord worden met juist nu Kerstfeest. En laat ons daarom de hoop uitspreken, dat vervuld moge worden wat een onzer dichters aldus in een vers heeft neerge legd: Kindje, dat uit de hemel zijt, Dat stralend in onze armoe leit, Geef ons met Kerstmis allemaal samen Een beetje hemel van binnen: Amen! Laat ons dat vragen. Voor ons allen, allen zonder uitzonde ring: een beetje hemel van binnen op Kerstmis. Roman van CHRISTEL BROEHLDELHAES. 36.) Ik had je slechts mooie dingen willen zeggen, Romana, zei hij, maar je hebt me niet willen aanhooren. Het leek haar beter hierop thans niet meer in te gaan. Het ga je goed! zei ze en daarop keerde zij zich snel om. Erwin keek haar na, hoe ze zich tus- schen de andere voorbijgangers mengde. Zij ging een winkel binnen en sloot de deur achter zich. Nu was ze aan zijn ge zichtsveld onttrokken. Zijn blik viel op de roode rozen, die de kleine Lala Esch hem had aangeboden. Ze waren van het kussen gevallen en gedeeltelijk plat ge drukt. Hij trapte zoo heftig op het gas- De Kerstman heeft zijn taak vol bracht. RECEPTEN HAAGSCHE BLUF. Twee kleine ei witten, anderhalve dL half bessen, half frambozen- of andere vruchtensap, plm. 200 gr. suiker, een half ons lange vin gers. Voeg de eiwitten, de suiker en het vruchtensap bij elkaar, klop het mengsel zoolang tot een drie- of viermaal zoo groote hoeveelheid verkregen is, die goed gebonden is. Schep de Haagsche bluf in een glazen schaal en garneer het gerecht met de biscuits, die er rechtop worden ingezet. Dien 't onmiddellijk op KERSTFEEST. 't Kerstfeest heet het feest van vrede Maar, helaas, het is 't nog niet. Vrede op de gansche aarde Ligt nog in een vèr verschiet. Maar als ieder zich wil richten Op de vrede in eigen kring. Dan groeit ook de kans op vrede Bij de groepen onderling. NUTTIGE WENKEN. TEGELS met groene aanslag Deze is met zoutzuur te verwijderen. KRISTALLEN glazen reinigt u met water, waarin wat borax is gedaan. GLIMMENDE plek in costuum: be vochtigen met water en azijn en dan op persen. GABARDINE-JAS met verf vlek (blauwe jas). Neem doekje van dezelfde kleur met terpentijn. WATERKARAF aangeslagen? Spoe len met water, waarin ge wat eierschalen hebt gedaan. AMMONIAKVLEK op uw vloerzeil? Het zeil een nacht flink in de was zetten Bewerking zoo noodig herhalen. VLOERKLEEDJES, welke omkrullen? Naai er na flink oppersen een stuk voe ring of karton tegen. Ook zijn er rub ber hoekjes voor in de handel. lllllllllllllKlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIOIIIIIIIIIIIIIlllllll llllll BINNENLAND ||||||llllllllllllllllllllllllll}||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli|!llll.llllllll|||||| Alkmaar krijgt in Van Hoogstra- ten's fabriek een centrale keuken. Te Nijmegen is de 7-j. E. S. na aan rijding door een vrachtauto overleden. Wieringermeer. Burgemeester Sme ding wordt directeur van de Cultuur maatschappij Noord-Oostpolder. Te Leiden werd een winkelier aan gehouden, die opplakvellen met brood- tonnen te koop aanbood. De vleeschaanvoer zal voor de Kerst in elk geval voldoende zijn. We hopen, dat dit ANP-bericht juist blijkt. Op 18 December was de spoorlijn Den Helder-Alkmaar 75 jaar in exploi tatie. Te Barneveld zijn twee leden van de Opbouwdienst, uit Amsterdam, gear resteerd wegens diefstal van 43 kippen. Te Weerselo werden vier personen gearresteerd wegens het vervalschen van koffie- en theebonnen (met inkt of door overplakken). Amsterdam. Op vermoeden van zwendel is een inval gedaan in het kan toor der N.V. Holl. Crediet- en Obligatie bank in de P.C. Hooftstraat. Te Groningen is in de donkerte 'n 38-j. man op de Groote Markt door een tram gegrepen. Hij overleed aan de ge volgen. Ged. Staten kregen een crediet van f 25000 voor herstel van de schade, ver oorzaakt door een bom op Prov. Zieken huis Duin en Bosch te Bakkum Radio Kootwijk is van 22 Dec. af voor de Nederl. omroep vervallen (1875 M.). Voortaan dus alleen Hilversum 415 en 301 M pedaal, dat de wagen met een sprong vooruit schoot en in een levensgevaarlijk tempo door de straten raasde. Op de hoek stond een agent, die hem met gefronst voorhoofd nakeek en het nummer no teerde. Drie weken later werd het huwelijk tusschen Gerold Tiebruck en Ronlana Parhoff voltrokken. Een kleine kring ge meenschappelijke kennissen zette het in tieme feest de noodige luister bij. Tot hen behoorden ook de Westphals. Erwin had geschikt weten af te zeggen: hij be vond zich op dit tijdstip op een studie reis door Engeland. Tiebruck en Romana hadden Zwitser land als doel van hun huwelijksreis ge kozen. De vrienden brachten hen naar 't station; ook de drie kinderen deden hen uitgeleide. Terwijl Alf zich reeds bij voorbaat verheugde over mee bren gen geschenken, en geen hartzeer voelde zijn vader te zien vertrekken, stonden de beide grooten er eenigszins bedrukt bij. Voor de trein zich in beweging zette, sta ken ze hun ouders de hand ten afscheid toe. Georg en Camilla voelden hun vin gers omklemd door een warme, stevige vrouwenhand Tot ziens, kinderen klonk Romana's volle, innemende stem. - Ik verheug me op het samenzijn met jullie na onze te rugkeer. Georg voelde een onmannelijke prop in zijn keel, welke hij vergeefs trachtte weg te slikken. Maar de blik, waarmede hij Romana aankeek, was hartelijk en op- DUIVEN. Eind Januari moeten alle duiven zijn geregistreerd. Alle houders van bij de commissie-Hornstra geregistreerde duiven, moeten lid worden van Natio naal Verbond Ned. Postduivenhouders. KOOLRAPEN. Tot nader bericht mogen koolrapen en pastinaken niet als veevoer worden ge geven. Voor roode peen bestond dit ver bod reeds. De Groenten- en Fruitcentrale kan ontheffing verleenen. KERKNIEUWS De heer J. Hillen werd als lid van het Kiescollege der N. H. Gemeente alhier herkozen; in verband met ziekte van de heer IJ Brouwer werd thans als ou derling gekozen de heer C Huijsman, Weverstraat HANDELSREGISTER. Bestuurswijziging: Coop. Aankoopver- een. Texel G.A., Koogerstraat 38, Den Burg. Vertrokken naar Hoorn: J. C. Koppies, Schildereinde 81, in Goud, enz. RIJKSONTVANGER. Met ingang van 6 Febr. 1941 is tot ontvanger der directe belastingen, re gistratie en domeinen alhier benoemd de heer M. C Schakel, thans surnumerair der registratie en domeinen ten kantore der succesie te Utrecht. PAARDENVORDERING. Van overheidswege wordt gewaar schuwd tegen het verkoopen van paar den. die aangewezen zijn voor de voor monstering in verband met de vordering door de Duitsche autoriteiten. Men zou zich bloot stellen aan verbeurdverkla ring van het paard. gefabriceerd in BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. Amsterdam-O. Verkrijgbaar bijt Firma A. LANGEVELD Pz. - DEN BURG De 43-j. Haagsche joodsche koop- man P. kreeg wegens beleediging van Hitier twee jaar gevangenis met aftrek vijf weken voorarrest. Hoorn. Drie slagers kregen elk f 10 boete omdat ze de max. prijs van 60 ct. voor schapenvleesch overschreden, hoe wel zij, 70ct.vragende, nog voor eigen geld of daar beneden, verkochten. Zwolle. Een aantal distributieamb tenaren werd gearresteerd wegens ge knoei met bonnen. Ook een groot aantal door hen bevoorrechte andere ingezete nen ging ,,op de bon". Te Rotterdam werd een man aange houden, die een zak droeg met 120 pak jes thee, 13 pakjes koffie, zeep, enz. Ook had hij 40 rollen gaspenningen bij zich. - Alles bleek gestolen te zijn. Te Amstelveen werden twee frau duleus geslachte varkens in beslag geno men. De politie verscheen juist toen ze door een boer aan twee Amsterdammers zouden worden verkocht. Bij Breukelen reed een auto, die veel vaart had, door slippen te water. De chauffeur kon zich redden. De 53—jC. J. v.d. Berg, uit Amsterdam, verdronk. Vergeefs had de chauffeur nog gepoogd de man te redden. Alkmaar. Twee en een half jaar werd gevorderd tegen de assuradeur A. M H., die door het verdonkeremanen van pandbrieven van een R.K. Spaar kas plattelandsmenschen voor minstens f 5000 benadeelde. Verdachte leefde ro yaal. Leiden. Een fotozaak miste uit haar etalage een toestel van ruim f 500. De winkelier verdacht een jongeman, die pas bij hem was geweest. Deze bleek niet thuis en juist naar Utrecht ver trokken. Daar hield de politie hem aan. Hij had het toestel bij zich. recht. Camilla kneep haar lippen opeen. Ze sloeg haar oogen neer. „De vreemde" ging met paps op reis; nu was ze zijn vrouw, door hem omgeven en begeerd. De tranen sprongen haar in de oogen. Romana bemerkte zeer wel het her nieuwde verzet, dat haar van deze zijde werd geboden en haar blik rustte ver drietig op het blonde meisjeshoofd. Slechts liefde wil ik schenken, dacht ze, mets dan liefde en begrijpen. Waar om wijzen ze mij terug? De jongen niet zoo zeer, maar hij wordt beinvloed door het meisje en voelt zich daardoor be klemd en onvrij. Maar keerden ze niet spoedig terug en was ze dan niet da gelijks met de kinderen samen? Er zou zich wel een gelegenheid voordoen hun de oprechtheid van haar bedoelingen te bewijzen. Toen de trein het station had verlaten nam Tiebruck Romana's handen in de zijne en terwijl hij haar diep in de oogen keek, zei hij: Nu zullen een paar zorgelooze we ken ons geheel toebehooren, liefste. Als ik ze voor jou onvergetelijk kan maken, zal mijn taak volbracht zijn. Ik weet, dat ze gelukkig zullen zijn, want schouder aan schouder met jou door het leven te mogen gaan, Gerold, is op zichzelf al een groot geluk. Ze leunde tegen het geopende venster. Het landschap trok aan hen voorbij. Het werd ruimer, grootscher, overweldigen der. Tiebruck genoot er van met het en thousiasme van een schooljongen. GIFTEN WITTE KRUIS. N. N., Den Burg f2.50. WINTERHULP-BONNEN. Houders van Winterhulp-waarde bonnen moeten bij het aanbieden van die bons hun identiteitsbewijs toonen. HOE STAAT HET MET DE MAAN? Daar stellen we tegenwoordig veel meer belang in dan vroeger. Dat zit 'm in die akelige verduistering. Hier vindt u een staatje, dat u wellicht uit wil knip pen- N. maan E. Kwart. V. maan L. Kwart. 1940 28 Dec. 1941 1941 1941 1941 27 Jan 5 Jan 13 Jan 20 Jan. 26 Febr. 4 Febr. 12 Febr. 18 Febr 27 Maart 6 Maart 13 Maart 20 Maart 26 April 5 April 11 April 18 April DE JACHT GEOPEND. In het heele land zal van 1 Januari tot en met 31 Januari 1941 de jacht op fa zantenhanen, ganzen, alle soorten een den (behalve bergeenden en eidereenden) watersnippen, meerkoeten en goudplu vieren zijn geopend. Het vangen van ganzen, alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereen- pluvieren door middel van netten, waar van het gebruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan. Eveneens wordt toegestaan 't vangen van alle soorten eenden (be halve bergeenden en eidereenden) door middel van eendenkooien. DE SCHAPENVLEESCHPRIJZEN. Aan het verslag van de een dezer da gen door het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw gehouden vergade ring, is het volgende ontleend: Nu een regeling voor de centrale afna me van de slachtschapen in voorberei ding is, achtte het Dagelijksch Bestuur het van belang, zich uit te spreken over de prijs, welke voor het schapenvleesch zal worden vastgesteld. Na eenige discussie bleek de vergade ring zich op het standpunt te stellen, dat de prijs van het schapenvleesch, wil de schapenhouderij loonend kunnen worden genoemd, aanmerkelijk hooger zal moe ten liggen dan de huidige prijs van 't var- kensvleesch. Een en ander is inmiddels vergezeld van een productiekostenbere- kening, reeds ter kennis van het Land- bouw-Comité gebracht. verzacht er» geneest Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogistefv Alkmaar. Een 37-j. ingezetene, die na tienen buiten was en zich bij arresta tie verzette (hij meende op straat te mogen zijn, omdat hij in gezelschap van Duitschers was) kreeg f 50 boete. Van Duitsche zijde wordt verzekerd dat de moeilijkheden met de vleeschdis- tributie in geen geval worden veroor zaakt door uitvoer naar Duitschland. De vleeschproductie in Nederland is voldoen de om, via de distributie, de behoeften voon lange duur te dekken. Maatregelen zijn getroffen voor vaststelling van de veeprijzen op de juiste basis. Iedere spe culatie op verhooging van de consumen tenprijs worden vergeefs genoemd. Binnenkort wordt de Nederl. Ar beidsdienst ingesteld voor ALLE jongens van 18 jaar. Voorloopig worden alleen vrijwilligers opgeroepen. Verwacht wordt, dat er met Maart 1012000 opko men. De Arbeidsdienst is geen militair instituut maar een sociaal-paedagogische instelling. Onderricht wordt gegeven in landbouwkennis, aardrijkskunde, heem kunde, sociale en godsdienstige stroo mingen, enz. Veel sport. Hoe lang is het al niet geleden, dat ik voor mijn genoegen op reis was. De kliniek liet mij niet los, al is dan niemand onmisbaar En als ik al eens va- cantie had, wanneer ik me met alle ge weld vrij maakte om m'n zenuwen wat rust te gunnen, dan bleef ik thuis of ik ging met Magdalena naar een of andere rustige badplaats voor hartlijders, waar ik mij op de Kurpromenaden en tusschen zieke en rustbehoevende menschen nooit behaaglijk voelde. In achttien jaar heb ik de Alpen niet meer gezien. En nu zul len we ze zelfs gaan beklimmen. Wij beiden, jij en ik, als twee kameraden! Wat is dat heerlijk, Romi, wat onwaar schijnlijk mooi! Hij zweeg en staarde even peinzend voor zich uit. Daarna besloot hij: ik heb nooit kunnen gelooven, dat ik nog eenmaal zoo gelukkig zou zijn. Zijn blijdschap en ontroering grepen Romana diep in het hart. Zij sprak geen woord, maar haar hand omklemde de zijne zoo stevig, dat hij het moest voe len; zij staat naast me, m'n goede ka meraad, kameraad en vrouw; ze zal het ook met de kinderen klaar spelen. En ziedaar, Romana, nu gaat het in de kliniek zoo zonder mij, nietwaar? Ik kan gerust op reis gaan Zij keek hem aan met die grenzeloos bewonderende en tegen hem opziende blik, die zij steeds voor zijn groote be kwaamheden en zeldzame begaafdheid had gehad. (Wordt vervolgd.) IIIIIIniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiRiiiiiiiiiiiiiiiiiim llllllllllll GEMEENTE TEXEL ||||||lllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllll|||||||lilllll|||||||||||l||||||||||||||||||| VERBLIJFSVERGUNNING TEXEL. 19 XII 1940—3—1 1941. De Burgemeester van Texel brengt i- erband met de vele daartoe strekkend aanvragen, die dagelijks bij hem binnen komen, onder de algemeene aandacht dat verlenging der verblijfsvergunningen voor bovenvermeld tijdvak verleend, NIET kan plaats vinden, noch door den Inselkommandant, noch door den Bur gemeester. Men late daarom aanvragen als deze achterwege. Den Burg 23 XII 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat gele genheid zal worden gegeven tot kosteloo ze inenting en herinenting van ingezete nen die zich daartoe aanmelden op Maandag 30 December 1940, des namid dags te 1 uur in de dokterswoning te De Cocksdorp en op Maandag 30 December 1940 t( Den Burg, des namiddags te 3 uur, ir de o.l. school aan de Nieuwstraat. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen, moeten trouwboekjes, waarin namen van belanghebbenden vermeld zijn, worden medegebracht. Onder de aandacht wordt gebracht, dal kinderen, geboren na 31 October 1939 vóór het bereiken van den leeftijd van één jaar, ingeënt MOETEN zijn. Texel, 23 December 1940. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester JONKER. KAMP. BEKENDMAKING. Ten verzoeke van den Duitschen Com mandant der zgn. Hafenüberwachungs stelle wordt het volgende aan de Texel sche visschers bekend gemaakt. lo. dat kustvisscherij wordt vanaf 15 Juli 1940 in de Waddenzee ten Oosten van de lijn Den Helder-De Mok, en ten Zuiden van de lijn Noordpunt Texel— Harlingen. met inachtneming van de volgende be palingen toegestaan: a. Ieder lid van de bemanning van eer visschersvaartuig moet in het bezit zijr van een identiteitsbewijs met foto en dil op aanvrage toonen; b. Bij mist, slecht weer, sneeuw, enz. is het uitvaren verboden; c. Fototoestellen en seinmiddelen var welke aard ook, mogen niet aan boord worden meegenomen. d. Het^meenemen van burgers als pas sagiers is verboden. e. Eén uur voor zonsondergang tot éér uur na zonsopgang behooren de sche pen in den haven te liggen. f. Bij het niet opvolgen van de Duit sche voorschriften wordt het visschen verboden en volgen strenge straffen. 2e. Het bewijs, hierboven onder no. Ia bedoeld, moet worden afgegeven dooi de Hafenüberwachungsstelle te Den Hel der. Het bureau is gevestigd te Den Hel der in het Instituut, le etage, geopenc van 812 uur en 25 uur. Medegebracht dient te worden 1 pas foto van aanvrager; daartoe kan dienen het kiekje, dat thans op het desbetref fende bewijs, door mij afgegeven, is be vestigd. Nieuwe kosten behoeven 'derhal ve niet te worden gemaakt. Uiterlijk 1 Januari a.s. dienen alle Texelsche visschers, die wenschen te blijven visschen en ieder lid der beman ning, een dergelijk bewijs aan boord te hebben. Men neme tijdig de noodige maatrege len. 3o Er wordt, ondanks het bovenstaan de met de meeste nadruk op gewezen dat uitvaren bij donker ten strengste wordt gestraft. Verbeurdverklaring var het schip kan volgen, evenals intrekking van het consent. Den Burg, Texel, 22 December 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllll|||||| VAN DE BOEKENPLANK. ||||||lllllllllllll!llllllllllll!nill|lllllllllll!IIIIIIIUIIIIIlllllllllllll!lllllllllllllll|||||j Hervey Allen, Anthony Adverse, deelen in 1 band: De kleine madonna Het bronzen spiegelbeeld De eenzam* tweelingbroeder. 1278 blz. Geb. f 4.90. Het Nederlandsche Boek 1940. 250] blz. Met ill. f 1.—. D. A. v.d. Bosch, 666, het getal é£ns menschen. 111 blz. Geb. f195. E. Braunweiler, Natuurkunde Zon- der getallen. Met 183 afb. in de tekst 254 blz. f 3.50, geb. f 4.50. P. Brunton, Een heremiet in d< Himalaya. Romantisch verhaal uit dt bergen. 304 blz. Geb. f 4.90. F. M. Dostojewsky, Schuld en boe te. 576 blz. Geb. f 2.50. H. Houwens Post, Bergson, De phi losophie der intuïtie. 95 blz. f 1. Ch. J. F. Karsten, Molest en molest verzekering in handel en bedrijf. 39 blz f 1,25. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 1 HYGIENE EN VEILIGHEID 265. ANGINA. Hieronder verstaa men een ontsteking van de z.g. keel amandelen. Een „roode keel" is dus nie altijd angina. Nooit probeeren zelf dez ziekte te behandelen, ook al omdat zo gemakkelijk complicaties of vergissing© met andere ziekten mogelijk zijn. - ARTS.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4