s TEXELSCHE COURANT ONS LAND IN 1940. Het Wereldgebeuren in 1940. TWEEDE BLAD - ZATERDAG 28 DECEMBER 1940. DE SCHAPENHOUDERIJ. 8 Jan. De tooneelspeler Lau Ezerman 15 Jan. De Arendskerk getorpedeerd. 17-24 Jan. Geen periodieke verloven. 18 Jan. Mijnontploffing teistert Huis duinen Jan. is kouder dan ooit in ons land is geregistreerd. 30 Jan. Elfstedentocht. 2300 deelnemers over 200 km Kortste tijd 11 uur 30 mnt. Helaas komt knoeierij aan het licht. 5 Febr. Generaal Reijnders als opper- evelhebber opgevolgd door Generaal Winkelman. 10 Febr De Burgerdijk getorpedeerd. 13 Febr. Kouderecord: 29 gr. C. vorst te Eelde. 26 Febr. Inschrijving opengesteld op 4 pet. Ned. Staatsleenmg, groot f 300 milli- >en, koers 100 pet. (Wordt ruim voltee - icend) 28 Febr. De teekenaar J. Braakensiek overleden ,81 jaar. Maart Dr. Meihuizen benoemd tot leider van de Ned. Roode Kruis Ambu lance naar Finland. 10 Maart: De tooneelspeler Louis de Vries overleden. .6 Maart. De onderzeeboot O 11 door leepboot in de Heldersche haven geramd Drie dooden. 31 Maart- Voetbal Ned.-Luxemburg 4-5 9-17 April: Weer geen verloven. 21 April. Voetbal Ned.-België: 42. 10-15 Mei: Nederland in oorlog met Duitschland. Na het bombardement van 'dam (25000 huizen verwoest, groot rntal dooden). neemt Opperbevelhebber inkelman nadat de Koninklijke Fa- fl mlie en de Ministers naar Engeland zijn ïtgeweken 't besluit de wapens neer -J leggen, behalve in Zeeland, maar 18 lei is ook daar de strijd ten einde. 19 Mei. Dr. Seyss Inquart benoemd tot 'ijkscommissaris 21 Mei- Opperbevelhebber Winkelman erklaart geen bewijs te hebben, dat door NSB eenig verraad jegens de staat ou zijn gepleegd. 29 Mei: Generaal Christiansen treedt p als militair bevelhebber voor het be- •tte gebied 1 Juni: Hitier: De Nederl. soldaat E-eft overal eerlijk gestreden. De bur- ?rs namen niet aan de strijd deel. Der- alve worden de gevangen Nederl. sol- iten vrijgelaten. (De eersten komen 9 ani.) Juni: Koffie en thee op de bon, tex- elgoederen op distrib. stamkaart, schoe nen op speciale vergunning. 13 Juni: Verbod ontslag personeel afge kondigd. 19 Juni: De Rijkscommissaris spreekt Wij willen de Nederlanders hun levens rechten niet ontnemen. 24 Juni: Werkzaamheden Staten-Gene- raal en Raad van State opgeschort. 2 Juli: Generaal Winkelman als krijgs gevangene naar Duitschland gebracht, daar hij (volgens officieel bericht) de verwachte matiging niet in acht nam. 2 Juli: Burgemeester De Monchy (Den Haag) uit zijn ambt ontzet. 5 Juli 29 Aug. De Standaard verbo den. Juli. Opbouwdienst opgericht; leider: Majoor Breunese. Juli Nationaal Jongerenverbond verboden. Juli. Ned. kinderen naar de Oost mark. Juli' Het Driemanschap van de Ned. Unie richt zich met een oproep tot het Ned. Volk. 15 Juli: Onjuiste belastingaangifte kan vóór deze datum worden hersteld. 16 Juli H. J. Woudenberg aangesteld als bewindvoerder Ned. Vakverbond. 19 Juli. Aantal Nederlanders in hech tenis in verband met de behandeling van in Ned. Indië gearresteerde Duitschers. - Nieuwe arrestaties op 8 October. 20 Juli' De heer H. Kerkmeester door Rijkscomm. belast met de leiding der Arbeiderspers. 20 Juli. Mr. Rost van Tonningen door de Rijkscommissaris belast met de lei ding van SDAP, RSAP en CPN. 25 Juli. Dr Jac. P. Thijsse 75 jaar. 25 Juli: Een aantal rijksinstellingen krijgt een andere naam. Het woord „Ko ninklijk" komt te vervallen. 26 Juli. Voortaan geen Fransche en En- gelsche films meer 30 Juli: Ds. W. L. Weiter, oud-hofpredi ker, te Den Haag overleden, 90 jaar. 1 Aug.: Officieel wordt gemeld, dat in Mei 2890 Ned. militairen sneuvelden en 6889 werden gewond. 2 Aug De vogelkenner en cineast A. Burdet overleden, 79 jaar. 3 Aug. Nieuwe regeling textieldistrib- tie gepubliceerd. 17 Aug. Maatregelen getroffen tegen pachtprijsopdrijving. 21 Aug De Wiermgermeer 10 jaar. 29 Aug.. Reeds 35500 Nederlanders in LANDBOUW VEETEELT ge- III. Het is interessant, mede in verband et het gepubliceerde, na te gaan, hoe t verloop van de schapenstapel in de rschillende provinciën is geweest in de itste jaren. Wij zien dan, dat de heele hapenstapel sedert 1933, dus in een jarig tijdvak, vrij sterk is teruggeloo- n. D^ oorzaken hiervan zullen wij aks nasporen. Tn de drie genoemde provinciën wist zich het best te handhaven, naast de ovinciën Overijssel en Limburg. Drenthe en N.-Brabant vinden hun )otste teruggang door het meer en ier verdwijnen der heidekudden. !n Groningen ging men er toe over de oge oude kwelders, welke nimmer 'er onder water kwamen, als meer idabel bouwland te gaan gebruiken, t het punt „meer rendabel" komen wij st tot de oorzaak van het terugloopen a de schapenstapel in het algemeen, .nt dit laatste was niet alleen in de pe- .e 19341940 het geval. Ms wij de statistiek naslaan, dan Illlll wij: sj Decembertelling: EN 1866—1870 976.436 1871—1880 895.826 1881—1890 733.169 1891—1900 728.967 1904 606.785 1933 481.623 met heb- zo arm ei ken end e of ont rlich Eei eei als Mei-Juni-tellingen, dus met jonge lammeren: el. i: de 1910 1921 1930 1934 1935 1936 1937 1938 1939 889.036 668.211 484.987 641.894 680.174 654.530 608.333 654.251 689.501 an de voor de veeteelt gunstige ze- tiger jaren af nam de schapenstapel is af tot omstreeks 1900; daarna nam de verbeterde exportmogelijkheden man iet begin van de vorige wereldoorlog nie ichapenstapel weder toe, om daarna orbi; r terug te loopen. Speciaal na het am pen van de Engelsche export kwam ve< nelste val, tot 1930, waarna de toe- valle ende afzet naar de zuidelijke buren 2 vee opleving bracht tot 1935. Daarna zet- t he' de slechtloonende (beter verliesge- ?r defe) prijzen de terugtocht weer in welke nog tot heden voortduurt. Nog duidelijker is de laatste schom meling nog af te leiden uit het aantal fok-ooien: 1933 245.498 1934 237.014 1935 244.593 1936 236.937 1937 220.541 1938 239.932 1939 248.589 De schijnbare opleving in 19381939 heeft het aanhouden van ooien door de slechte najaarsprijzen tot oorzaak. Toen de resultaten van dit aanhouden nog grootere verliezen brachten, kwam de groote terugslag weer. E. Dz. GOVERS. (Wordt vervlogd.) Illlll UIT ONZE TAAL TUIN. (Welk bloempje uit onze taaltuin heeft uw aandacht getrokken, lezer? Een briefkaartje en u weet er meer van.) 161. AZALEA. Dit woord houdt ver band met het Grieksche „azaleos", droog, dor Zooals u weet, moet de plant als regel droge grond hebben. 162. BASTA. Dit woord gebruikt men in de beteekenis van „genoeg, stop". Is afgeleid van het Italiaansche „bastare", genoeg zijn. 163. SJAMBERLOEK. Dit woord is aan het Turksch ontleend; in Turkije spreekt men van „jamurlyk' d.i. re genmantel. Duitschland werkzaam. 29 Aug. Loonen mogen niet verlaagd worden. 1 Oct. Legitimatieplicht voor alle Ne derlanders boven 15 jaar ingevoerd. 1 Oct. Omzetbelasting verhoogd. 7 Sept. Politieke botsing in Den Haag. De NSB'er Peter Ton gedood. Hoofdcom missaris v. Politie uit zijn ambt ontzet. Opgevolgd door Mr. Hamers. 8 Sept. Ned. Roode Kruis Ambulance terug uit Finland. 9 Sept.. Voortaan in de kuststrook niet in de buitenlucht tusschen 224 uur. 16 Sept. Ook vleesch en vleeschwaren op de bon. 21 Sept. Geboortedag van Marnix van St.-Aldegonde (1540) te Leiden herdacht. 26 Sept. Koning Christiaan van Dene marken 70 jaar. 30 Sept. Bepaald, dat geen joden m openbare dienst mogen worden benoemd of bevorderd.. Bij herhaling worden Nederlandsche steden en dorpen, ook 't platteland door bommen getroffen (We noemen de geval len niet afzonderlijk). Vooral Den Helder heeft veel te lijden. Verscheidene perso nen vinden daarbij de dood. 19 Oct. Suze Groeneweg, eerste vrouwe lijk Kamerlid (SDAP) overleden, 65 jaar. 21 Oct Kaas op de bon. 28 Oct. Ir. De Kok, dir.-generaal van de Mij. tot Expl. van Petroleumbronnen in Ned Indië, overleden, 58 jaar. 26 Oct Winterhulp Nederland opgericht 31 Oct. tot begin Dec. Dansverbod. 31 Oct. Voortaan mag in het heele land niemand zich tusschen 12 en 4 uur in de nacht in de buitenlucht ophouden. 2 Nov. Koek. taartjes, cake, boterlet ters, gebak, enz., eieren op de bon. 23 Nov. Cath. van Rennes, muziekpae- dagoge, overleden. 24 Nov. Voortaan gestandaardiseerde melk. 28 Nov Joden uit openbare ambten en diensten ontzet. 29 Nov. Mr. Dr. Baron A. Roëll, Comm. der Prov. Noord-Holl., overleden. 30 Nov. Vervreemding landbouwgrond aan banden gelegd. Nov Opbrengst van de eerste Winter hulpcollecte plm een millioen gulden. 3 Dec. Oorlogsschaderegeling komt tot stand. 5 Dec. Te Weert wordt St. Nicolaas op de bon gezet omdat hij zijn identiteits bewijs met kan toonen. Dec. De gemeentebegrooting van Den Helder vertoont een tekort van f 450.000. Dec. De Hoogeschool te Leiden en die te Delft tijdelijk gesloten in verband met anti-Duitsche houding van studen - ten. Een professor en eenige studenten in arrest gesteld. Veevordering ingevoerd. 6 Dec. Bemanning van Zweedsch schip bij Den Helder in nood door de Do- ris Rijkers gered. BINNENLAND Voor consumptie-aardappelen zijn max.prijzen vastgesteld. Bij Hontenisse (Z) werd de 28-j. on gehuwde A. van den Bosch, tusschen z'n wagen en een vrachtauto doodgekneld. Schellinkhout. 112 iepenboomen zijn aan een houthandel te Medemblik voor f 2140 verkocht. Te Overschie werd de 75-j. J. W. Rens door een auto gedood toen hij bij 't oversteken niet oplette Te Hilversum trad Mr. Rost van Tonningen in het huwelijk met mej. Fl. S. Heugel. Ir. Mussert en vele andere N. SB-autoriteiten waren aanwezig. Te Huizen worden bij herhaling in de donkerte bij NSB'ers ruiten ingegooid Een Hilversumsche glasverzekering had in korte tijd f 1000 scha te vergoeden. Bij Steenwijk reed de sneltrein uit Meppel op een locomotief met eenige vee wagens. Enkele koeien werden gedood. De bestuurder was-tevoren van de wagen gevallen en omgekomen. Te Haarlem is een jongeman gedood door electr. stroom, terwijl hij bezig was met een looplamp, waarvan de porcelei- nen ring verkeerd bleek te zijn gemon teerd. De max.prijs van f 1,50 per kg ge slacht gevogelte, enz. heeft ontsteltenis gewekt bij de poeliers, die ganzen en kal koenen veel duurder inkochten dan thans het peil van de verkoop bedraagt. De tamme konijnen deden vorige week f 12 tot f 15. Nu vroegen de Haagsche poe liers Zaterdag per plakkaat wild te koop tegen f 1,50 per kgDe max. prijs ligt maar weinig boven vorig jaar Dec. 1 Jan. Rusland besluit tot een krachti ger offensief in Finland. 6 Jan. Koning Carol spreekt: Bessa- rabië zal Roemeensch blijven. 14 Jan. België versterkt zijn leger. 21 Jan. Vliegtuig van de KNILM op Bali verongelukt. Acht dooden. 26 Jan. Het Japansch-Amerikaansche handels- en scheepvaartverdrag van 1911 loopt af. 30 Jan. Hitier spreekt: Engeland en ook Frankrijk hebben teveel levensruimte, bij Duitschland vergeleken. Dit probleem moet worden opgelost. 31 Jan. Neville Chamberlain: Engeland kan rustig zijn. 2 Febr. De Balkan-Entente verlengt 't pact voor zeven jaar. 11 Febr. Het Japansche Keizerhuis re geert 2600 jaar. 15 Febr. Minister Goering: Economisch en materieel is Duitschland niet te over winnen. 17 Febr. Sumner Welles, onderstaats secretaris der V.S., reist naar Europa en bezoekt Rome, Berlijn, Parijs en Londen. Hij keert 21 Mrt terug. 17 Febr. De Britsche torpedojager Cos sack overmeestert in Noorsch territoriaal gebied het Duitsche s.s. Altmark. Oslo protesteert tegen deze grove schending van zijn neutraliteit. Berlijn maakt er de Noorsche regeering op attent, dat 't een „allerergste situatie" geldt, welke de scherpste gevolgen kan hebben. 17 Febr. Maarschalk Mannerheim: Wij Finnen moeten standhouden. De vijand is nimmer in staat mijn verdedigingsstelsel te doorbreken. 19 Febr. Roemenië zal een eerlijke dis tributie van olie tusschen Duitschland en Engeland bevorderen. 24 Febr. Hitier: Ik ben vastbesloten de strijd tot het einde te voeren. 29 Febr De Finnen trekken zich op hun tweede verdedigingslinie terug. 6 Maart: Op uitnoodiging van de Sov jet-regeering vertrekt een Finsche dele gatie naar Moskou voor het voeren van vredesonderhandelingen. 10 Maart: Hitier: Deze ons opgedron gen oorlog moet de roemrijkste van de Duitsche geschiedenis worden. 15 Maart: Koning Carol van Roemenië verzoent zich met de IJzeren Garde. 13 Maart. Rusland sluit vrede met Fin land, dat een tiende van zijn gebied moet afstaan. De Finsche regeering besloot hiertoe om het volk voor grooter onge lukken te sparen. De oorlog kostte 15000 man en 2 milliard Zweedsche kronen. 16 Maart: De Zweedsche schrijfster Selma Lagerlöf overleden, 81 jaar. 18 Maart: Onderhoud Hitler-Mussolini op de Brenner. 24 Maart: E. Branley, de vader van de radio, te Parijs overleden, 94 jaar. 3 April: Minister Goering: De beslis sende slag moet in het Westen vallen. 9 April: Duitschland valt Denemarken binnen. De Deensche regeering besluit geen tegenstand te bieden. 8 April: De geallieerden deelen mee, mijnen te hebben gelegd binnen de Noor sche wateren. 9 April: Duitschland bezet eenige Noorsche havens. De geallieerden zullen Noorwegen steunen. De Noorsche regee ring spoort aan tot verweer. 9 April: Kardinaal Verdier te Parijs overleden, 76 jaar. 4 Mei: Duitschland beheerscht Zuid- Noorwegen. Wapenstilstand. Het gealli eerde leger verlaat Noorwegen. 10 Mei: Duitsche inval in België en Luxemburg. 10 Mei: Neville Chamberlain als pre mier opgevolgd door Winston Churchill. 28 Mei: De Belgische koning besluit te capituleeren. 4 Juni: De val van Duinkerken. 9 Juni: Italië verklaart Engeland en Frankrijk de oorlog. 9 Juni Noorwegen geeftzich over. Ko ninklijke familie en regeering naar het buitenland. 14 Juni: Parijs in Duitsche handen. 15 Juni. Rusland bezet Litauen, Letland en Estland. Juni: Prinses Juliana en Haar kin deren aangekomen te Montebello, Ca nada. 17 Juni: Regeering-Reynaud afgetreden Kabinet-Pétain gevormd Pétain vraagt wapenstilstand. 18 Juni: Onderhoud Hitler-Mussolini te Muenchen. 22 Juni: Het Duitsch-Fransche wapen- stilstandsverdrag in het Bosch van Com- piègne onderteekend. 24 Juni: Het wapenstilstandsverdrag Frankrijk-Italië bij Rome geteekend. 25 Juni: Maarschalk Pétain: De voor waarden zijn hard, maar de eer is gered. 28 Juni: Roemenië willigt het ultima tum van Rusland inzake afstand van heel Bessarabië en N.-Boekowina in. 28 Juni: De Ital. maarschalk Balbo ge sneuveld. 4 Juli. Engeland valt Fransche vloot- eenheden aan. 12 Juli. Frankrijks president, Lebrun, draagt z'n bevoegdheden over aan Maar schalk Pétain, „chef van de Staat". La- val plaatsvervangend premier. 15 Juli. Vrijw. Landstorm opgeheven. 19 Juli: Rede van Hitier: „Laatste be roep op het gezond verstand van Enge land". 22 Juli. Lord Halifax: Engeland zal de strijd voortzetten. 25 Juli: Malta voor de 50e maal be stookt. 27 Juli: Avenol neemt ontslag als secr.- generaal van de Volkenbond. 10 Aug. Roemenië bereid een deel van de Dobroedsja aan Bulgarije terug te ge ven. 11 Aug. In het Grieksch-Albaneesch grensgebied een Albanees om politie ke redenen vermoord. 16 Aug. Massale luchtaanval op Lon den. Later herhaald, ook op andere ste den. 17 Aug. Totale blokkade der Britsche eilanden door Berlijn afgekondigd. 17 Aug. Britsch Somali-land door Ita lië veroverd. 21 Aug.: De politicus Leo Trotsky in Mexico-stad aan de gevolgen van een aanslag overleden. 31 Aug.: Dr. M. Montessori 70 jaar. 31 Aug. Roemenië staat gebied af aan Hongarije Aug. Dienstplichtwet door de V. S. aangenomen. Aug. Paul Nipkow, uitvinder der te levisie, overleden, 80 jaar. 4 Sept.: Hitler verzekert de Engel- schen: Wij komen. 6 Sept Koning Carol van Roemenië doet afstand van de troon ten gunste van zijn 18-j. zoon Michael. De ex-koning verlaat het land. 7 Sept. In Frankrijk de oud-ministers Daladier, Reynaud en Mandel gearres teerd; ook Generaal Gamelin. 24 Sept. Mislukte Engelsche aanval op Dakar. 27 Sept. Pact van Berlijn gesloten tus schen Duitschland, Italië en Japan. 20 Nov. treedt ook Hongarije toe en 23 Nov. Roemenië. 3 Oct. Neville Chamberlain uit het ka- binet-Churchill getreden. 4 Oct. Conferentie Hitler-Mussolini op de Brenner. 23 Oct. Ex-koning Carol en mej. Lu- pescu in Spanje gearresteerd, later weer vrij gelaten. 28 Oct. Bespreking Hitler-Mussolini te Florence. 28 Oct. Italië eischt deelen van Grie kenland en doet reeds een inval. Oorlog tusschen Italië en Griekenland. 9 Nov. Neville Chamberlain overleden (71 jaar) Duitsche Weermacht monstert paar den voor de a.s. vordering. 10 Dec. Hitler spreekt: „Overgave" komt in ons woordenboek niet voor. Ik zal de mij opgedrongen strijd voeren tot mijn laatste ademtocht. Dec. Japan waarschuwt de V.S. te gen deelname aan de oorlog. Het zou dan met Japan te doen krijgen. Duitschland verklaart, dat het de groote hulp, welke de V.S. aan Engeland verleenen, niet langer kan dulden. Zie voor eind December de rubrie ken Binnenland en Wereldnieuws in dit nummer. Illlll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. 1111(1 VRAGEN van abonné's zijn altoos wel kom. We beantwoorden deze zoo goed mogelijk. GLOXINIA'S in de winter geheel droog in de pot laten staan. Behoeft dan geen licht. Maar kan niet op een te kou de plaats staan. CAMELIA Japonica. Het afvallen van de bloemen is te verklaren, doordat u de plant nogal eens verplaatst. U moet haar steeds op dezelfde wijze neerzetten* De knoppen hebben de neiging zich naar het licht te wenden en breken dan af, Het is maar een weet KAPITEIN SKITTLE EN ZIJN BOOTSMAN IN DE WOESTIJN. i. loopan 7. Zij trachtten de zwarte bandiet te achterhalen. Hij zat op een kameel, dus scheen de kans voor Skittle en Boots verkeken hun geld terug te krijgen. De zwarte grijnsde van vreugde en de ka meel liep als een eerste klas renwagen tot hij plotseling voor een oase kwam met lekker koud water. Daar bleef hij voor stilstaan. 8. Het dier deed dit zonder de gering ste waarschuwing en zette al zijn vier- wielremmen ineens aan. Dat was nu juist het laatste wat de stoffige boef ver wachtte en toen de kameel zijn zuigbuis liet zakken om te tanken, werd hij van diens rug afgeslingerd en zeilde het wa ter in 9. Gelukkig liet hij de gestolen goede ren vallen gedurende zijn zweefvlucht en Boots ving ze handig op. Daar is uw aandeel, Kappie, zei hij, Skittle diens portemonnaie teruggevend. Na de zwar te heer in het water vaarwel te hebben gewenscht, klommen ze weer aan boord van de kameel en zetten vrolijk koers naar de Snorter.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 5