Een klein offer voor de misdeelde jeugd: Plakt Kinderzegels. msm"" Deze iveek IN NEDERLAND De Wereld IN KAART aft* O» CHINA Co l M HfUmtlSCHEMMHJSGfBIED iDFBRÏÏSCH - De Internationale toestand IN DE AFGELOOPEN WEEK Het Portret VAN UE WEEK V Dekking molestrisico. De Nederlandsche maatschappijen van levensvexzekering hebben een nieuwe regeling voor de dekking van het oorlogs ol molestrisico ingevoerd. In de eerste plaats is besloten alle hier te lande sedert Klei j.l aangemelde oorlogsschadegevallen, ongeacht wat de polis hieromtrent even tueel bepaalde, voor de volle 100 pet uit te betalen. Hiervan ontvangen alle betrok kenen bericht. Wat betreft de toekomst is besloten, dat er in de gegeven omstandig heden geen reden aanwezig is bij molest- sterfgevallen voortaan kortingen toe te passen. In alle in Nederland nieuw te slui ten polissen zal dus voortaan het molest risico ten volle gedekt zijn. Ook het spaarkasbedrij f heeft zich bij deze regeling aangesloten. Gevaarlijke mijnen. Door onvoorzichtig of alleen maar on oordeelkundig om te gaan met drijvende ol' aangespoelde scherpe mijnen of ver sperringen zijn in den laatsten tijd ver schillende soldaten en burgers gedood. Dei halve wordt er tegen gewaarschuwd een in zee, rivier of kanaal drijvend, on schuldig lijkend voorwerp, dat er als een mijn of boei uitziet, aan te raken, op te nemen of te naderen. Reeds het naderen alléén kan een explosie tot gevolg hebben. Het onschadelijk maken van deze voor werpen moet door de daartoe bevoegde instanties geschieden. Op de volgende punten moet gelet wor den De Italiaan Secondo Campani. die een vliegtuig zonder propeller en zonder ver brandingsmotor heeft uitgevonden, dat grootc hoogten kan bereiken en zeer veel voor militaire doeleinden belooft. (Foto Scherl). 1. Ieder die drijvende of aangespoelde mijnen, boeien of verdacht uitziende voor werpen gevonden heeft, moet zulks onmid dellijk met nauwkeurige opgave van de vindplaats aan de dichtst bijzijnde Duit- sche militaire instantie, politie- of burger lijke autoriteit mededeelen. Hetzelfde geldt voor ieder, die mijnen of op boeien lijkende voorwerpen in zee, rivieren of kanalen ziet drijven of ziet. dat zij zijn aangespoeld. 2. Men vermijde het in ieder geval deze voorwerpen, zoolang niet is vastgesteld dat zij volkomen onschadelijk zijn, aan te raken of te naderen 3. Men zorge tot de komst van politie of desbetreffende instanties voor een afzet ting rondom deze voorwerpen met een straal van één kilometer door in den om trek wonende personen of anderszins. Maatregelen tegen studenten. Ir. de beide upiversiteitssteden Leiden en Deh. zijn door de Duitsche veiligheids politie eenige studentencorporaties ont bonden en haar gebouwen gesloten. Deze maatregel hangt samen met de relletjes en stakingen der studenten, die de sluiting van de universiteit en de hooge- school in het belang van de veiligheid en de orde noodzakelijk maakten. Eenige studenten en een hoogleerasu" moesten in arrest worden gesteld. Kalkoen of een doode musch? Wie vreesde, dat dit jaar de Kerstdisch wel van alle feestelijkheid gespeend zou zijn, omdat kip noch kalkoen er op zouden prijken, zal einde der week aangenaam verrast zijn geweest door het bericht van het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd, dat de aflevering van gevogelte (kippen, eenden, ganzen, kal koenen) voor de binnenlandsche consump tie op beperkte schaal zou worden vrijge geven. Edoch, de beloofde kalkoen bleek spoedig weinig meer dan een doode musch tczijn. Wat toch was het geval9 In haar zorg voor den consument, wiens levens onderhoud toch reeds zulke schrikbarende bedragen verslindt, stelde de overheid werkelijk zeer milde maximumprijzen vast, die voor breede kringen de mogelijk heid openden, met de feestdagen een sma kelijk boutje op tafel te brengen 1.50 per kg geslacht gewicht het mocht in derdaad een Kerstgratificatie genoemd worden, in aanmerking genomen de thans geldende vlèeschprijzenMaar de schijn was te schoon en de droom van de Kerst gans kan geen werkelijkheid worden. Want de leveranciers van het nobel ge vogelte, poeliers en restaurateurs, zien geen kans het ons voor dien prijs te leve ren of ter tafel te brengen, om de een voudige reden, dat zij hun voorraad, die zij niet mochten afleveren, reeds eerder en toen veel duurder, hebben ingekocht. Zij achten den vastgestelden maximum verkoopprijs eerder een aannemelijke in koopsprijs en betwijfelen het, of de hou ders van levend gevogelte bereid zullen zijn hun dieren te verkoopen tegen een prijs, die verkoop tegen den maximumprijs mogelijk maakt. Of men er nog wat op zal weten te vinden? Overigens zal er geen vleeschtekort zijn met de Kerstdagen, want er zullen 10.000 stuks slachtvee aan de markt komen, waardoor de vleeschbe- hoefte voor de feestdagen in ieder geval gedekt zal zijn. Nog een ander extraatje staat ons voor Kerstmis en Nieuwjaar te wachten, naar het Haagsche Vaderland weet mee te dee- len. Volgens dit blad ligt het in het voor nemen om in den nacht van 24 op 25 December en in den nacht van 31 Decem ber op 1 Januari, het klokje van gehoor zaamheid eén uur later te doen slaan, zoo dat gedurende deze beide nachten het uit gaansverbod slechts geldt gedurende de nachtelijke uren van 1 tot 4. Een officieele mededeeling hierover is op het oogenblik dat wij dit schrijven evenwel nog niet verschenen. Marschvcrbod der N.S.B. Den Haag heeft in de afgeloopen week een oogenblik den terugkeer van het uni formverbod gekend, dat Donderdag weer werd afgekondigd, doch later nog den zelfden dag werd vervangen door een marschverbod, dat de leider der N S B ir. Mussert, zelf voor het geheele land heeft afgekondigd. Voorts heeft deze beweging voor de laatste weken van het jaar nog enkele andere maatregelen genomen en wel de volgende: de N.S.B. houdt van 24 December tot 2 Januari op de plaats rust; zij schorst haar werkzaamheden van 24 December tot 2 Januari en zal haar week blad „Volk en Vaderland" in die week niet doen verschijnen. De bedoeling van een en ander is, in de dagen van Kerstmis tot Nieuwjaar tot zichzelf in te keeren en zich rekenschap te geven van den geest, waar door de leden der beweging gedragen moe ten worden. Aldus een toelichting op deze besluiten in ,,Volk en Vaderland". POOLONDERZOEK PER VLIEG MACHINE. In de laatste jaren heeft de Sovjet-Unie zich sterk toegelegd op het ontwikkelen van de luchtlijnen naar de Pool. Er wer den verschillende poolvluchten georgani seerd, alsmede lange-afstands-vluchten via de Pool naar Canada en de Vereenigde Staten. De in de Poolzee gelegen eilanden overdekt met en omringd door sneeuw en ijs, welke vroeger om zoo te zeggen van geen practische beteekenis waren, zullen in de toekomst geroepen zijn tot het spelen van een groote rol, als steunpunten voor het innemen van proviand en brandstof. Eerst in het jaar 1942 zullen de lucht lijnen naar de Noordpool, die van strate gisch belang zijn, geheel in gereedheid zijn gebracht. Zij zullen, in groote lijnen, den loop der groote Siberische stroomen vol gend, van het binnenland van Rusland naar de kust van de Noordelijke IJszee leiden, waar zij zullen aansluiten op de dwarsverbinding die zich uitstrekt van de Benngstraat tot Archangel. Eenigen tijd geleden is een Sovjet-Russische hydro grafische expeditie te Archangel terugge keerd, die op het Poolschip „Nord" weten schappelijke onderzoekingen had ingesteld en een groot aantal kartografische opna men had gemaakt. ►*- DE SPANNING IN DE OOST- AZIATISCHE ZONE. Als gevolg van Roosevelts verkiezing wordt vri> algemeen een verscherping der Japansch-Amerikaansche betrekkingen verwacht. De tegenstelling tusschen beide landen was latent reeds aanwezig op het moment, dat Amerika via Hawai de Phi- lippijnen en daarmede Oost-Azie in zijn invloedssfeer betrok en zijn economische positie in China sterk uitbreidde. Toen Japan zich tien jaar geleden in Mandsjoe- rije nestelde en later de kustprovincies van China in bezit nam, gaapte de kloof al wijder Washington weigerde op grond van de Stimson-doctrine de door geweld verkregen territoriale veranderingen te erkennen, terwijl Japan een Oost-Aziati sche Monroeleer verkondigde. Amerika antwoordde met opzegging van het han delsverdrag met Japan, waarop Japan rea geerde met niet-verlenging van de Wash- mgtonsche vlootconventie, hetgeen betee- kende, dat het zijn volledige vrijheid in zake bewapening ter zee hernam. Nu Rusland en Duitschland als factoren in de Oost-Aziatische machtspolitiek op den achtergrond zijn getreden. Frankrijks militaire en daarmede ook zijn koloniale macht is gebroken en Engeland zich door den oorlog in het moederland en in de Middellandsche Zee aan handen en voeten gebonden ziet. is Amerika de eenige ern stige tegenstander van Japan geworden. 'kdvosiok Osaka pensen jlHDOCHI^A '*AT l CoesmJ RWW Hoewel, te oordeelen naar bei.enten uit gezaghebbende bron, de overwinning die de Éngelschen in Afrika op de Italianen hebben behaald, niet veel te beteekenen heeft, blijven de oogen van de geheele wereld toch op dien hoek gericht. Zooals te verwachten was, hebben de Én gelschen bij hun aanval op de Italiaansche troepen, die een muur van ijzer en staai vormden om hun den weg te versperren, zeer zware verliezen geleden. Dit is ook aan de zijde van de tegenpartij het geval, zooals uit het Italiaansche legerbencht blijkt. Blijkbaar hebben de Italianen thans in den driehoek, welke door de sectoren Sol- loemFort Capuzzo en Bardia wordt ge vormd, hun strijdkrachten samengetrokken om den Éngelschen opmarsch te stuiten. Zooveel is thans, volgens berichten uit Italiaansche bron, wel zeker, dat het plan tot algehééle vernietiging der Italiaansche strijdkrachten nog niet geslaagd is. In het begin konden de lichte Lybische troepen, die de eerste linies bezet hielden, den bui tengewoon zwaren druk van de Britsche gepantserde colonnes niet weerstaan, doch de gemechaniseerde en. gepantserde Ita liaansche troepen, die daarna in den strijd werden gebracht, hebben heel wat krach tiger kunnen optreden en reageercn. De tweede fase van den strijd zal een defini tieve beslissing brengen voor den afloop van de operaties. Het is duidelijk, dat de woestijnstrook van 100 km, welke de Én gelschen hebben veroverd, niet meer is dan een gang. Maarschalk Graziani heeft de krijgsverrichtingen gemaakt tot een af mattingsoorlog voor de Éngelschen, die nog steeds aanzienlijke verliezen lijden. Italië handhaaft zich nog steeds en blijft strijden, hoewel het nagenoeg al zyn in Afrika beschikbaar oorlogsmaterieel heeft verloren. voor een rijk en machtig land als Italië, daf den scepter zwaait over de geheele Middellandsche Zee en dus de verloren soldaten en het verloren materieel spoedig zal hebben vervangen. Dat is ook het oor deel van een deskundige als de „Völkischer Beobachter", die betoogt, dat „Italië naar de wapens heelt gegrepen in het bewust zijn. dat er wisselende kansen zijn in den strijd tegen een wereldrijk en dat tegen slagen daarom het voornemen van Italië om te overwinnen niet in het minst kun nen beïnvloeden." De Éngelschen, zoo schrijft het blad, geven zich .aan de grootste drogreden over, wanneer zij meenen, dat de Duitscher, die steeds naast zijn wapenbroeders gestaan heeft, thans zijn plaats niet zou weten. Hij staat'aan de zijde van Italië, dat schouder aan schouder met Groot-Duitschland vecht voor de overwinning. De overschatting van hun successen zal de Britten er niet voor vrijwaren, zeer spoedig op den bodem der werkelijkheid te staan, die er heel anders uitziet dan de hersenschim, waarop men te Londen bouwt. Want altijd nog is het een tceken geweest van onzekerheid en gebrek aan vertrou wen in eigen kracht, wanneer men aan den tegenstander inwendige zwakte toe schreef en zijn trouw van bondgenoot in twijfel trok. Laten de Éngelschen het zich voor ge zegd houden In Finland is met grootc meerderheid van stemmen tot president gekozen Risto Ryti, tot dusverre minister-president Als buitengewoon tragische omstandi»- hcid kan gelden dat de oud-president, Kallio, bii het verlaten van de Finsche hoofdstad, op weg naar zijn landgoed, tijdens het inspecteeren van de eere-com- pagme. op het station aan een beroerte is overleden. Dat is overigens niet zoo'n groot verres Koning" Boris van Bulgarüg hoeft deelgenomen aan het traditioncelc 'ees' va" Rijksuniversiteit te Sofia, het St.-Klimentfecst, De koning wordt d00r( Te Washington is medegedeeld, dat Roosevelt 4 of 5 plannen tot versnelling van de Amerikaansche bewapening be studeert. Eén hiervan beoogt de vorming van een opperbevel voor het bewapeningsprogram onder leiding van den minister van Oorlog, Stimson, den minister van Marine, Knox en den voorzitter van de Verdedigings commissie Knudsen. De seci-etaris van den President, Early, heelt medegedeeld, dat dit voorstel op de in het Witte Huis gehouden conferentie is besproken. De President hoopt, dat Enge land binnen den kortst mogelijken tijd zijn wenschen kenbaar zal maken, ter vermij ding van tijdverlies, wanneer aan het Con gres verzocht wordt den President vol machten te verleenen voor de uitvoering van zijn program tot hulpverleening aan Engeland, De minister van Oorlog Stimson verklaarde, dat hij persoonlijk voor con centratie der volmachten is. Het verluidt in reederskringen te Wash ington, dat de Amerikaansche regeering voornemens is, na afkondiging van een uitzonderingstoestand 50 moderne schepen van Amerikaansche lijnen op te eischen en ter beschikking van Engeland te stel len. Wanneer die uitzonderingstoestand zou worden afgekondigd, was nog niet be kend, doch men had den reeders reeds medegedeel, op welke schepen men het oog had laten vallen. De reeders werden bij de keuze in het geheel niet geraadpleegd en protesteeren thans te Washington deftig tegen het af staan van hun beste schepen. De verhouding tusschen Duitschland en Amerika wordt er niet beter op. De Duit sche regeering slaat nauwlettend de rol gade, welke Amerika in den eindstrijd met Engeland speelt en dat zij zich op alle eventualiteiten wenscht voor te bereiden. Te Parijs heeft zich een incident voor gedaan, waarbij drie leden van de Ame rikaansche ambassade zijn betrokken. Deze zijn op verzoek van de Duitsche re geering overgeplaatst, hangende een onder zoek van de Amerikaansche regeering naar de gegrondheid van de dopr Duitsch land tegen hen ingebrachte beschuldi gingen. De spanning wordt gekenmerkt door een rede van den zegsman van de Wilhelm- strasse, die den vorm aannam van een waarschuwing aan Amerika, naar aanlei ding van een redevoering, gehouden dooi den Éngelschen minister van Blokkade, Cross. In deze redevoering (voor Ameri kaansche journalisten) had Cross ver klaard. dat Engeland bij den aanvoer van oorlogsmateriaal uit Amerika hoopte, dat Amerikaansche schepen voor dit doel ter beschikking gesteld zouden worden, even tueel (al zeide hij dit met openlijk) Duit sche en Italiaansche handelsschepen, welke, loen zij door den oorlog verrast werden, in de neutrale Amerikaansche havens een toevlucht hebben gezocht. Ongetwijfeld staat in onmiddellijk ver band met het voorgaande de bekendma king te Berlijn, dat drie permanente com missies zijn ingesteld politieke, strategi sche en economische in de hoofdsteden van Duitschland. Italië en Japan, welke ten doel hebben, het driemogendheden- pact te versterken en zoo doelmatig moge lijk te doen functionneeren. WINTERHULP IN NEDERLAND. Het Nederlandsche volk is bekend om zijn liefdadigheid zelden zal er, in een drin gend geval van nood tevergeefs een beroep worden gedaan op zijn goedhartigheid Maar het was een liefdadigheid, die als vrijwel het geheele openbare leven in Ne derland, bijna steeds gebonden was aan een of andere voorwaarde, aan een of andere politieke, of aan een of andere gods dienstige overtuiging. Is dit wel de echte liefdadigheid De mensch die in nood is, dient door dengeen die helpen kan, gehol pen te worden, ongeacht zijn politiek of zijn kerkgenootschap. De gelijkenis van den Barmhartigen Samaritaan wordt nog mam- al te weinig in practijk gebracht Maar in onzen tijd zijn er geweldige sociale problemen gerezen, die met meer op deze wijze kunnen worden opgelost en waarvoor een grootere organisatie noodig is. Niet alleen dat echter maakt het noodig, dat eindelijk het vraagstuk van de hulp aan noodlijdende volksgenooten, krachtig wordt aangepakt. De oude wijze van voorziening in de verschillende nooden liet steeds een groot aantal noodlijdenden die met in een of ander hokje waren onder te brengen in de woestijn staan. Zij, die niet geheel aan de aandacht ontsnapten en tot het gilde der stille armen behoorden, werden ondergebracht bij een of anderen vorm van officieele overheidszorg en aldus voor vol strekten ondergang behoed. Uit den aard der zaak nu, is een derge lijke wijze van voorzien in den nood van noodlijdenden, uitermate oneconomisch. Alle particuliere instellingen hebben af zonderlijke administraties, afzonderlijk personeel, afzonderlijke gebouwen en in richtingen Dit klemt temeer, daar het geld dat de offervaardige burger heeft opge- biacht, allereerst bedoeld is om nood te lenigen, niet om omvangrijke administra tieve apparaten in werking te houden Cen trale voorziening in den nood kan niet anders dan tot resultaat hebben, dat de geschonken gelden beter tot hun eigenlijke doel komen. Wel is waar blijven voorloopig de afzonderlijke liefdadigheidsinstellingen bestaan, maar op den duur moet een krachtig gevoerde winterhulpactie veel van deze afzonderlijke acties overbodig maken. En ten slotte is er dit, dat veel nood wel is waar lot nu toe gelenigd werd, maar op zulk een wijze, dat de gesteunde op den rand van den afgrond bleef zweven; de winterhulp kan er ook in voorzien, dat den noodlijdende iets meer dan het strikt nood zakelijke toevloeit en hem, naast het enkele levensonderhoud ook dat geschon ken wordt, wat nog eenige levensvreugde in zijn bestaan kan brengen. Dat dus, waar op hij als mensch en volksgenoot evengoed recht heeft, als ieder ander lid der volks gemeenschap. Winterhulp Nederland is een goed ding want het zal ons volk gelegenheid geven zijn nationalen zin te toonen, op zulk een wijze dat er een krachtig eenheidsgevoel uit spreekt. Ware volkskracht kan nooit toelaten, dat een deel van het volk ver kommert. Laat ons allen ruim en graag geven, opdat ieder wete, dat het Neder landsche volk een krachtig en levend geheel is, dat het lot van iederen volksgenoot ter harte gaat. KEIZER HOROHITO. Middenin den oorlog viert het Japansche volk in deze weken met grootsche festiviteiten het 2600-jarig bestaan van het Rijk. Deze plechtig heden hebben den Keizer meer dan gewoonlijk op den voorgrond doen treden. Hirohito, de 124ste afstamme ling van zijn geslacht, dat de oudste nog regeerende dynastie op aarde is, werd op 29 April 1901 geboren In 1924 trad hij in het huwelijk met Nagako. een dochter van vorst Koeni uit een oud Japansch geslacht. Uit dit huwelijk werden vijf kinderen geboren, nl. drie dochters, de prin sessen Sjigeko, Kazoeko en Atsoeko, en twee zonen, de kroonprins Aki- hito, die in het jaar 1933 werd ge boren en prins Masohito, die thans drie jaar oud is. Het voortbestaan van de Japansche keizerlijke dynastie is dus menschel ijker wijs gesproken ook verder verzekerd. Op nauwelijks twintigjarigen leef tijd ondernam Hirohito, toen nog kroonprins, een groote reis dooi Europa, die hem ook naar ons land voerde Deze reis was een groote bij zonderheid, want voor hem had nog nimmer een lid van Japansche kei zerlijke dynastie zijn land verlaten Na zijn terugkeer nam hij in verband met de ziekte van zijn vader. Keizer Yosjihilo, het regentschap op zich. om op 26 December 1926. den dag van diens dood, zelf den troon te bestijgen. Pas twee jaar later, in November 1928. vond de plechtige kroning van den jongen keizer in de oude keizerstad Kioto plaats.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 6