TEXELSCHE COURANT mt het afscheidvak if4# GELUKKIG NIEUWJAAR. 53ste Jaargang Dinsdag 31 December 1940 Eerste blad No. 5511 DE LANDBOUW IN 1940 Heel Texel weet het als het staat in deTexelsche courant 0e Bloembollenteelt in 1940 Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 EN BIJ EEN NIEUW BEGIN! Een jaar spoedt ten einde, zooals dat reeds zoovele duizenden malen is ge schied. Dat stemt altijd nadenkend, doch thans maakt het ons niet opgewekt. In de laatste Decemberdagen van 1940 vallen er immers weinig lichtpunten te memoreeren. Er kwam te veel leed over ons Volk, er werden onherstelbare ver- I liezen geleden en dat alles laat geen stemming van onbekommerdheid toe. Maar weemoedigheid kan leiden tot stil zitten, hetgeen achteruitgang beteekent, tot moedeloosheid, die verlies beduidt. In de omstandigheden, waarin wij thans leven, moet het toch mogelijk zijn ergens vandaan moed en kracht te win nen om het hoofd te bieden aan gevaren van verslapping en teruggang. De bron nen daartoe liggen vaak zoo vlak bij de hand. Sommigen vinden die in de vreug de over hun opgroeiende kinderen - hun zorgen zijn er niet minder om, doch de blijdschap uit deze bron sterkt eiken dag opnieuw. Anderen genieten bewust van de bevrediging, welke hun arbeid hun geeft; ook die is niet zonder moeilijkhe den, doch de grondtoon is tevredenheid. Weer anderen hebben een achtergrond m hun bestaan door de harmonie in hun gezinsleven. Zeer velen voelen ondanks alles de beschermende hand van den Onzienlijke over zich, weten hun be staan verankerd in een rijk, steeds groei end geloofsbezit. Soms ontmoeten wij menschen, van wie zulk een rustige tevredenheid uit straalt, dat wij ze bijna benijden. Zij bevinden zich in een evenwichtstoestand, waaruit zij niet te brengen zijn. Dan blijkt vaak dat zij alleen zoo zijn, omdat zij meer oog en meer begnp hebben dan wij voor het goede, dat ondanks alles, toch ons aller deel is. Ons eigen leven kan soms worden neergedrukt door een wat scherp oor deel van anderen, dat ons vaak eerst langs een omweg bereikt. Wij doen, als of het ons niet raakt, maar toch wondt het even diep, soms omdat het niet rechtvaardig is, soms omdat het zeer te- lecht is en wij het niet willen erkennen 'Wij kunnen ons eigen leven en dat van anderen lichter maken door in ons oor deel meer mildheid te leggen. Een Grieksch wijsgeer heeft eens de stelling verdedigd, dat de mensch met iedere onder woorden gebrachte gedach te, met lederen zin, dien hij zegt, een oordeel uitspreekt. Deze tijd biedt zeker veel verwerpe lijks, veel, waarover een minder waar- ceerend oordeel op zijn plaats is, doch daarnaast wordt geoordeeld over zaken, vV-aarover wij geen recht van spreken .Vbbcr> omdat wij de feiten niet uit ei£pn waarneming kennen, omdat wij de >ron behooren te wantrouwen. Men hoeft nog niet eens te denken groot leed en schade tengevolge daarvan door het verder doorgeven, van wat niet onomstootelijk vaststaat kan de stemming van een heele gemeenschap stad, dorp of gezin worden bedorven en naar beneden gehaald op onvergefe lijke wijze. Bij het einde van het jaar probeeren wij te komen tot een oordeel over de afgeloopen twaalf maanden, over ons eigen werk, ons optreden, ons streven, evenzeer over den arbeid van anderen en hetgeen om ons heen in de wereld ge schiedt. Hier is de plaats en de gelegenheid 'n oordeel over de Texelaars af te druk ken, dat ons dus allen raakt en aangaat en waarover wij op dit moment van het jaar misschien meer open staan dan an ders. Deze critiek stond verscholen in de ïecensie over het boekje ,,Wij wonen op een eiland", in de Telegraaf van 5 De cember 1940. "Wanneer wij zooeens een dagje of een weekend op Texel doorbrengen", al dus de criticus, „krijgen wij den indruk van een goedmoedig, trouw, eerlijk, goedlachsch, arbeidzaam en zeer gastvrij slag van menschen, en dat zijn ze ook; maar wanneer wij wat dieper doordrin gen in de samenleving van deze eilan ders, ontmoeten wij ook veel kleinzielig heid, rivaliteit, oneenigheid en jalouzie." Daarmee kunnen we het voorloopig doen. En wie schrijft dat nu? Iemand die Texel maar oppervlakkig kent? Die het beschouwt als een stukje Nederland als een ander? Ach neen, Texelaar die dit leest, het is Jan Strijbos, een groot vriend van ons eiland, wiens tallooze publicaties en foto's, lezingen en film vertellingen tot den bloei en de bekend heid van Texel zoozeer bijdroegen, die hier elk jaar eenigen tijd woont, over wien wij van onzen kant bezorgd zijn geweest, toen hij vermist werd. En zou er op één plek in ons land wel zooveel vreugde zijn geweest over zijn behouden terugkeer als hier Een onverdacht, goed vriend houdt ons den spiegel voor en mag de schrij ver dezer regelen daarop iets antwoor den Vooreerst dit: Rivaliteit, oneenigheid, jalouzie zijn trekken, die wij ook opmerken in de ver houding van de volken onder elkaar, zij bedreigen den vrede, zijn een gevaar uvoor de rust. aan de gevolgen voor zich zelf en ande-tg Komt eenerzijds oneenigheid voort uit ren, voor zichzelf de mogelijkheid van'j rivaliteit, met welk laatste woord meest- slrenge bestraffing bij het verspreiden|tfal „wedijver, concurrentie" wordt be- j/an onjuiste geruchten, voor derden Hdoeld, anderzijds kan dit ook goede zij- door A. DROS Dz., „Blandenberg". De oppervlakte bouwland op Texel zal >lm. 4000 H A. bedragen. Doordat de vinter plm. half Dec. inviel, was het iloegwerk bij lange na niet beëindigd. Toen de plotselinge strenge vorst kwam, ag het er voor de wintergranen niet lest uit en zeker niet voor de tarwe en lavers. Door de dikke sneeuwlaag bleek lit later mee te vallen; vooral de rogge er uitstekend doorgekomen. De voor- aarszaden konden eerst begin April aan aarde worden toevertrouwd, omdat en belangrijke achterstand van het /as in eigen land bewerkt, in de erfstploegwerk eerst na het einde van vorst kon worden ingehaald, terwijl structuur van de grond door de vele egens en het sneeuwwater, speciaal op minder doorlatende gronden, slecht /as. De zomer kenmerkte zich door 'einig zon en veel neerslag, het oogsten binnenhalen had echter een betrek- dijk vlot verloop. Het dorschen kon tijd beëindigd worden, terwijl bleek, at een groote hoeveelheid stroo ver- erkt moest worden. Alle granen wer- n door de regeering gevorderd. De ijzen van granen en peulvruchten zijn joreengenomen iets hooger vastgesteld m vorig jaar. Nu de aanvoer vanover- •esche gebieden geblokkeerd is, ziet en eindelijk het enorm belang in van )ed geoutilleerde landbouwbedrijven, eunende op behoorlijke prijzen, omdat teindelijk de voedselvoorziening van ensch en dier hiervan thans geheel af- mkelijk is. TARWE. De meest verbouwde winter- rwerassen waren Juliana, Wilhelmina, endel, Carsten V en Wilobo. Dooreen- nomen was de oogst middelmatig. De ansche tarwerassen zijn vrijwel ge- "el verdwenen Slechts weinige partijen in de A-klasse gewaardeerd. Veelal 'am men in de B-klasse. Alle richt- ijzen zijn vastgesteld in de week van tot 8 Sept. oploopend met 3 ct per >ek; voor de B-kwaliteit voor tarwe 1.50 per 100 kg. In goedgekeurde dtarwe was een levendige handel te gen betere prijzen. Ook was tamelijk wat zomertarwe uitgezaaid; de opbrengst hiervan was laag, met een korrel van slechte kwaliteit. De totale oppervlakte tarwe kan men begrooten op plm. 1000 H.A. ROGGE. Deze teelt was bij vorig jaar vergeleken belangrijk uitgebreid. De opbrengst is ondanks onvoldoende zon meegevallen. De richtprijs is vastgesteld op f 10.50 per 100 kg. voor B-kwal., ook verhoogd met drie ct. per week. Het meerendeel der rogge werd gewaardeerd in de klasse B. Allerwege is verbouwd de Petküser kortstroo rogge van Von Lo- chow, die ook blijkens de proefvelden op Texel uitstekend voldoet. Er is veel goedgekeurde zaairogge tegen beste prij zen verkocht. GERST. Van deze soort was speciaal de zomergerst in ruime mate verbouwd. De opgrengst van de vroeg gezaaide gerst was goed, de later gezaaide gaf beduidend lagere opbrengst, wat dit jaar bijzonder uitkwam. De meest verbouwde rassen waren: Mansholt's twee-rijige-, Goudgerst-, Ke nya, Saxonia, terwijl een nieuwe varië teit van het Centraal Bureau was uitge zaaid, welke uitstekende kwaliteiten ver toont: vroegnjpend, stevig stroo en hoo- ge opbrengst De richtprijs voor B-kwa liteit f 10.40. Zaaikwaliteit hoogere prij zen. HAVER. De meest verbouwde soorten zijn. Zege-, Adelaar-, Binder- en Gem- bloux, terwijl ook de Flamingold-ha- ver een goede soort blijkt te zijn, met hooge opbrengst. De richtprijs is f8.50 voor B-kwaliteit. STROO De opbrengst van stroo is beduidend hooger dan vorig jaar, prij zen van f 16—25 per 1000 kg., terwijl erwtenstroo tot f 40 is opgeloopen. Er is veel stroo van Texel, verscheept. Om verdere prijsstijging tegen te gaan, is de export van voerstroo van zomergranen verboden. VLAS. De oppervlakte met vlas be- leeld was ongeveer gelijk als vorig jaar, ruim 200 H.A. Door de veelvuldige re gens is het gewas te weelderig opge groeid, waardoor veelvuldig legering den hebben: binnen de grenzen van een eerlijk koopmanschap kan concurrentie een te waardeeren eigenschap zijn. Doch er is nog een andere kant ook. Zoo vaak worden in de literatuur met 'n enkele pennestreek een volk bepaalde eigenschappen toegedicht en dat niet al leen in tijden, waarin het in een we- reldkrijg hard tegen hard gaat. Hoeveel schrijvers hebben, hun oordeel over Frankrijk niet vereenzelvigd met dat over de ipderdaad weinig verheffende vermaakscentra van de hoofdstad Parijs, terwijl dit land toch ook zijn soberleven- de boerenbevolking heeft en andere har de werkers op ieder gebied. Even on juist is het oordeel van hen, die thans alles verwerpen, wat vóór 14 Mei 1940 in ons land bestond en is gedaan. Zeker, toen zijn fouten gemaakt, doch waar is het menschenwerk daarzonder Een oordeel over een groote groep menschen bevredigt dus vaak niet, om dat het velen over één kam scheert. En wanneer over de Texelaars geschreven wordt, dat er onder hen veel rivaliteit en oneenigheid is, jalouzie en kleinzie ligheid, dan treft dat dengene, die van buiten hierheen komt, misschien meer dan elders, omdat een eiland nu eenmaal door zijn afgeslotenheid terstond als eer sten indruk een beeld van eenheid, ge slotenheid biedt; wie naar ons oversteekt heeft iets achtergelaten, waarvan hij door het water gescheiden is, hij wil zoo mogelijk opgenomen worden in de ge meenschap, waar hij. belandt en is ge neigd die al terstond met een welwillend oor te bezien. „Een zeer gastvrij slag van menschen en dat zijn ze ook zegt Strijbos. Gas ten waren in vroeger tijd iets bijzonders, als ze den tocht over het water moesten maken. En behalve rond de feestdagen zijn reizigers ook thans zeldzame vogels op ons eiland. De trek van gastvrijheid is zeker overgeërfd, maar men mag niet vergeten, dat het een algemeen Neder- landsche eigenschap is Wij op Texel, die elkaar tenslotte niets wijs behoeven te maken over de toe standen en verhoudingen op ons eiland, wij besluiten het jaar met kennis te ne men van Jan Strijbos' oordeel, wij toet sen er ons streven aan, ons werken, on ze beweringen en gedragingen en wij gaan het nieuwe jaar in met voornemens van de beste soort. Dat was altijd al zoo: we begonnen een frissche twaalf maanden met den wil tot het goede, doch zeker doen wij dat aan het eind van 1940, het jaar, dat ons maakte tot rijpere, ervarener, oudere menschen, die ondervonden hebben, dat veel vergankelijk is en nog veel geleerd moet worden, eiken dag door iedereen. Geve 1941 ons op Texel de kans tot een zinvol besteden van al onze uren, tot harmonisch samenleven met elkaar, geen stilstand maar vooruitgang, die mo gelijk leide tot eenige voorspoed en le vensgeluk A. F. KAMP. optrad. Meest verbouwd werd het Wit- bloei-Concurrent vlas. Daar een uitvoer verbod van vlasstroo bestaat, is dit jaar het vlas in eigen land verwerkt, in te genstelling met vorige jaren, toen Bel gië de bewerking geheel uitvoerde. In de loop van de zomer schommelden de prijzen tusschen de f 400-750 per H.A. Het meerendeel werd echter verkocht voor f 400-600 per H.A Het gewicht viel tegen, van 58 duizend kilo per H A. PAARDEN- EN DUIVENBOONEN. De beteelde oppervlakte was niet groot, de opbrengst slecht, gevolg van de veel te late zaaitijd en het optreden van blad luizen. Richtprijs plm. f 12 voor B-kwali teit per 100 kg. De stroo-opbrengst was laag. ERWTEN Hier was een belangrijke oppervlakte mee bezet. De opbrengst bleef ver beneden het gemiddelde, (te laat gezaaid). Meest verbouwde var. was Mansholt's gekr. kortstroo groene erw ten, Unica en Mansholt's plukerwten. De schade, die de houtduiven aan dit gewas toebrachten, was in enkele gevallen zeer groot. Richtprijs f 12.50 per 100 kg. voor B-kwaliteit. Zaaierwten belangrijk hoo gere prijzen. Enkele H.A. waren met grauwe erwten bezaaid. Opbrengst zeer slecht, prijzen van f 1422, per 100 kg. SUIKERBIETEN werden hier betrek kelijk weinig verbouwd. Het suikerge halte varieerde van 1419 pet., de richt prijs bedroeg f 14 per ton netto, bij 17 pet. suiker, verhoogd of verlaagd met 10 ct. per 0.1 pet. suiker. De opbrengst be droeg 3550 ton per H.A. AARDAPPELEN werden minder ver bouwd dan vorig jaar, een gevolg van de minder goede uitkomsten van vorige oogsten. De opbrengst was middelmatig, terwijl de geheele oogst door de regee ring wordt gevorderd. Prijzen: 3,5 ct. tot 5 ct. per kg. De teelt van goedgekeurde pootaardappelen was loonend, aangezien zeer vele perceelen waren afgekeurd. Niettegenstaande de omstandigheden bleef Texel vrij van de aantasting van de gevreesde Coloradokever. Fijne ge wassen werden weinig verbouwd, slechts enkele H.A. blauwmaan en karwijzaad, die een behoorlijke opbrengst gaven. Aan vrienden en bekenden veel heil en zegen in 1941. C.van Leeuwen en Echtgenoote. De Cocksdorp. Fam. Wed. J. KIKKERT p f Hotel De Hoop. De Cocksdorp p f De Cocksdorp A. BUIS N. BUIS-Groet Fam. M. WITTE p f Sir Robert Peel De Cocksdorp Fam. A. TOLLENAAR p f J. TOLLENAAR-Oele „Wageningen", De Cocksdorp Veel zegen in 't Nieuwe Jaar Wensch ik aan iedereen. Mijn naam is P. VAN HERT En ik woon geheel alleen Al bijna een-en-tachtig jaar In 't huis, waar ik ben geboren, Gezellig onder duin En dicht bij de Vuurtoren. De Cocksdorp, 1 Jan. 1941. DIRK ROTGANS en ELIZABETH ROTGANS-Koning wenschen alle vrienden en begunstigers een voorspoedig 1941. P. BOON, Metselaar p f T. BOON-Wilner Den Hoorn. W LE NOBLE en Echtgenoote p f Groenten- en Fruithandel. Den Hoorn. J. D. TROOST p f A. TROOST-Eelman Timmerman en Rijwielhandel Den Hoorn. P f Den Hoorn. „VERWACHTING" C. BOON Schilder en Behanger G BOON-Schotanus Vrienden en begunstigers een gelukkig 1941. J. A. DROS p f L. DROS-Witte Brood- en banketbakkerij, Den Hoorn p f D. POOL en Echtgenoote Melkhandel, Den Hoorn. P f K BOON Manufacturier G. BOON-v. d. Zwaard p f G. KIKKERT Timmerman, Den Hoorn M GOëNGA p f J. GOëNGA-Zegel Vleeschhouwerij, Den Hoorn. BELASTING-DIENST. Naast de invoering en wijziging van verschillende belastingwetten (o.a. de invoering van de loonbelasting) onder gaat ook de belastingdienst zelf met in gang van 1 Januari 1941 belangrijke wij zigingen. De Inspectie der Directe Belastingen te Den Helder wordt opgeheven met ingang van die datum Tegelijkertijd wordt te Den Helder ingesteld een Inspectie der Registratie en Domeinen. Alle werkzaamheden, voorheen ver richt door de Inspecteur der Directe Be lastingen gaan over naar de Inspecteur der Registratie en Domeinen, zoodat alle correspondentie betreffende Inkomsten en Vermogensbelasting, Winstbelasting, Loonbelasting, Personeele Belasting, Couponbelasting, enz. enz., tot die In specteur moet worden gericht. Alleen de toepassing van de Motorrijtuigenbelas tingwet gaat over naar de Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Den Hel der, Javastraat no. 153-155. Het Bureau der Inspectie blijft geves tigd aan het Koningsplein no. 4 Met ingang van 1 Januari 1941 wordt eveneens het Ontvangkantoor der Direc te Belastingen en Accijnzen te Texel op geheven. Met ingang van dezelfde datum wordt te Texel ingesteld een kantoor der Directe Belastingen, Registratie en Domeinen welk kantoor alle werkzaam heden verricht en alle betalingen aan neemt voorheen gedaan ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen. Bovendien is dit kantoor tevens re gistratiekantoor, zoodat alle werkzaam heden de registratie, successie of domei nen betreffende voorheen verricht door den ontvanger der Registratie en domei nen te Den Helder, thans door den Ont vanger te Texel gedaan worden. A. SLEGH M. SLEGH-Dekker Autobedrijf. Vrienden en begunsti gers gelukkig 1941. G. DE WIT p f en Echtgenoote Machinesmederij, Den Hoorn. I. BONNE Zn. wenschen familie, vrienden en cliëntèle een voorspoedig nieuwjaar De Koog. HOTEL DE TOEKOMST wenscht familie, vrienden en cliëntèle een voorspoedig nieuwjaar. C. M. BAKKER C. BAKKER-Gomes Gelukkig nieuwjaar. De Koog. Familie, vrienden en begunstigers een gelukkig nieuwjaar. R DAALDER en Echtgenoote. 't Centrum, De Koog. B. KRAMER Groenten- en Fruithandel De Koog M. KRAMER-Meinsma en dochter wenschen allen gelukkig nieuwjaar. L DE VISSER D DE VISSER-Bakker wenschen familie, vrienden en begunsti gers een gelukkig nieuwjaar De Koog. M J. BEGTHEL p f M. BEGTHEL-Hollander Slagerij, De Koog. Familie, vrienden en begunstigers een gelukkig nieuwjaar. P. KIKKERT, Rijwielhandel De Koog. P. EELMAN Aannemer, De Koog J. EELMAN-Vermeulen en Zoon wenschen familie, vrienden en begunsti- gers een gelukkig nieuwjaar. Veel heil en zegen in het Nieuwejaar voor familie en kennissen. A. DE RIDDER, Dorpszicht 32, De Koog. W. VAN BAARLE en Kinderen Aan allen een gelukkig Nieuwjaar Café De Slufter. D. C BRUIN P f C. BRUIN-Van Leeuwen De Waal. C. BRUIN P f T. BRUIN-Daalder Café Bellevue, De Waal. P f Wed. J. C. BRUIN. De Waal. m-g. J. BAKKER Jz. en Familie. Broodbakkerij, De Waal Door J LIST, De Koog. De opbrengst der verschillende ge wassen, voor zoover deze zijn gerooid, liet dit jaar te wenschen over. Van nar cissen en crocussen was ze matig, van tulpen zelfs slecht. Een warme Mei maand met eenige zelfs warme dagen deed het loof der bollen te vlug afster ven, waardoor deze, mede door de lange winter, een te korte groeiperiode hadden. Met de prijzen stond het er in het be gin van de rooitijd slecht voor, zoodat vele kweekers besloten hun narcissenen crocussen niet of maar gedeeltelijk te rooien Voor een prijs van nog geen f 12 per kist van 1 HL. voor narcissen en f 6 voor crocussen en nog wel bij een ma tig gewas is de winst ook ver zoek. Wat menigeen echter niet had verwacht, en eenige opluchting bracht in het vak was, dat vergunning werd gegeven een be langrijk grooter kwantum in Duitsch- land uit Nederland in te voeren dan de voorgaande jaren Het gevolg hiervan en ook de 50 pet. verplichte inkrimping van de uit te planten hyacinthen en tul pen najaar 1939 en het geheel of gedeel telijk niet rooien van narcissen Von Si- on, Golden Spur en gele crocus, is ge weest, dat soorten, welke Duitschland speciaal veel afneemt, sterk in prijs ste gen. Dit oploopen der prijzen had plaats toen de narcissen en crocussen wegens het vormen van nieuwe wortels niet meer konden worden gerooid. De prijs voor leverbaar van Von Sion liep op tot f 30 en meer, van Golden Spur tot f 15 en gele crocus tot f 50 per H.L. Voor de vele kweekers, die i niet gerooid hadden jam mer, doch indien allen dit wel hadden gedaan, waren er van bovengenoemde soorten narcissen en crocus genoeg of zelfs teveel geweest en waren de prijzen zeer zeker laag gebleven. Wat de vooruitzichten voor 1941 zul len zijn is momenteel een open vraag. Bloembollen zijn een z.g. vredesartikel. Zoolang de oorlog duurt kan het vak zijn volle energie niet ontplooien. Een groot gedeelte van het beschikbare leverbaar ging voorheen overzee en daarbij komt nog de vraag: neemt het vasteland van Europa dit jaar af, en hoeveel? We heb ben maar af te wachten.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1