TEXELSCHE COURANT 53ste Jaargang Zaterdag 11 Januari 1941 Eerste blad No. 5514 HEETHOOFDIG Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 ||||||lll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| Hllllll TER OVERDENKING. |||i|jlllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llli!llllllllllllllllllllll|||||||||||||| VARIA. De atdeeling varia" is geen onbe- angrijke in het menschelijk leven. Af- visseling bewaart voor eentonigheid en ve moeten zorgen, dat er de opgewekt- ïeid in blijft. Elke stijl is goed genoemd s behalve de vervelende. Ook in onze le rensstijl dienen we 't vervelende te lijp lannen. Er dient voor variatie gezorgd elc e worden. Maar juist in die varia ken- :ijn ;chetst zich ieders bestaan. We dienen in| laar om op onze diverse ontspanningen vij] irnstig te letten. De levensafdeeling varia" mag nooit ontaarden in een ngesorteerd mengelmoes van alles en log wat. Er moet groote kieskeurigheid ïit spreken. Nooit mag als een aan- /aardbare bijkomstigheid het kwade mt binnen gesmokkeld worden. Ook in de ien onderwerpen van ons vermaak, ook in arsJe opwekkingen van onze lach moet .er :uiverheid van geest leidraad zijn. We moeten daarom in ons leven de rubriek .varia" wel deugdelijk verzorgen. ZON DAG,12 Januari 1941. tat tot VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Betoon u in alles een voorbeeld. MAANDAG. De zonden onzer jeugd zijn wonden onzer grijsheid. DINSDAG. Wie zijn tijd verspilt bestaat slechts; wie zijn tijd gebruikt, leeft. WOENSDAG. Doe geen onrecht en bewijs anderen id|de diensten, waarop zij recht hebben, lp DONDERDAG n. Het goede alleen houdt stand. Wat niet deugt, verdwijnt door zijn nietig heid. VRIJDAG. 'en zee is het geld, waarin veel grouij schéperu-karakter, recht en eer ten gronde gaan. ZATERDAG. Een rede, op zijn pas gesproken, is als gouden appelen in zilveren ge heelde schalen. Illllliiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiliiiiiniiiiiillllll RADIO. ||||||IIIIIIIIIIIIIIIIUIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIII|]|||| FIETS-RADIO. De jeugdige Haarlemmer A. F. van Aggelen slaagde er in een radiotoestel te bouwen, dat op een fiets kan worden gemonteerd; klein en toch met flink ge luidsvolume. Twee op de voorvork ge monteerde dynamo's zorgen voor resp. gloeistroom voor de lampen en voor de plaatspanning. Door een bepaalde scha keling wordt de verlangde bedrijfsspan- ning van 150 volt verkregen. De antenne is uitschuifbaar. Golfbereik 200-600 M. Het frame van de fiets dient vooraarde. DE VERPLICHTE LUISTERBIJDRAGE. 1. Wanneer aangifte doen? Antw.: Nadat u het formulier heeft ontvangen, dat een dezer dagen door de post huis aan huis wordt bezorgd. 2. Ik doe mijn radio weg. Wat moet ik £oen om vrij te komen van de verplichte bijdrage? Antw U geeft hiervan ken nis op 't onder no. 1 genoemd formulier. 3. Kunnen zieken, werkloozen, enz., vrijgesteld worden van betaling?Ant woord: Ten hoogste tien pet. van be zitters van een radio. Na 15 Jan. kunt u op het postkantoor een invulbiljet ha len. Het zal voornamelijk van uw finan- cieele toestand afhangen, of uw verzoek ingewilligd wordt. In elk geval: betalen. Wordt uw verzoek ingewilligd, dan wordt het betaalde teruggegeven. 4. Waarom geen bijdrage naar draag kracht? Antw.: Op deze vraag ant woordde de P.T.T De bijdrage is al zoo laag mogelijk gesteld. Heffing naar draagkracht zou te veel administratie vereischen. 5 Moet een ziekenhuis voor zijn aan sluiting betalen? Antw.: Slechts één luistervergunning is daar vereischt. Heeft de inwonende arts, inwonend per soneel in eigen kamer ook radio, dan meet voor elk van die radio's een luister vergunning worden gevraagd, (bijdrage vcor elk 75 ct. per maand). 6. Mijn buurman krijgt een „draadje" van mijn radio. Moet die buur nu ook betalen? Antw Voor dat „draadje" moet u voortaan speciaal vergunning hebben. Wordt het u toegestaan, dan moet ook uw buurman 75 ct. per maand betalen. 7. Ik wil geen bijdrage betalen, omdat ik toch mijn radio niet gebruik, maar wil het toestel toch niet verkoopen. Wat te doen? Antw.: U kunt het voor drie gld. per jaar bij de P.T.T. in bewaring geven. Het kan ook zijn, dat de P.T.T. het verzegelt en dat u het dan zelf kunt cpbergen. Hierover volgt nader bericht. 8. Ik heb één radio, maar sloot daarop twee luidsprekers aan. Kost dat extra? Antw.: Geen cent extra, mits u die luidsprekers in uw eigen huis hebt. 9. Ik heb twee toestellen in huis, in verschillende vertrekken. Moet ik voor beide betalen? Antw.: U behoeft voor slechts één te betalen, mits u de toestel len niet tegelijkertijd gebruikt. Dit moet ten genoegen van de directeur-generaal der P.T.T. worden aangetoond. in GEMEENTE TEXEL. ||||||II1III1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|||1|| INLEVERING BROOD-, VLEESCH- VET- EN BOTERKAARTEN WEGENS WERKLOOSHEID. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die wegens vorst of andere omstandighe den thans werkloos zijn, verplicht zijn hun eerder ontvangen extra kaarten we gens zwaren of zeer zwaren arbeid in te leveren op het distributiekantoor in de Nieuwstraat te Den Burg. Het nummer van de stamkaart, betrek king hebbende op de in te leveren kaar ten, moet op deze kaarten vermeld staan Texel, 9 Januari 1941. De Burgemeester, KAMP. UITREIKING DISTRIBUTIEKAARTEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat een aanvang zal worden ge maakt met de uitreiking van diverse distributiekaarten. Hiervoor zal zitting worden gehouden: te Den Burg in het gymnastieklokaal aan de Molenstraat aldaar op Maandag 13 Januari 1941 des namiddags van 1,30-3 uur voor de buitenwijk B; 3-4,15 voor Hoogerstr., Koogerstr., Koo- gerweg, Gravenstr. en Hollewalsweg 4,15-5,30 voor Gasthuisstr., Schoonoord- weg, Wittekruisweg, Molenstr., Mo- lendwarsstr., Suiker weg, Westerweg, Weverstr. en Zwaanstraat; Dinsdag 14 Januari 1941 in hetzelfde lokaal des namiddags van I,30-2,30 voor Schildereind en Waalder- straat; 2,30-3,30 voor Warmoesstr., Emmalaan, Groeneplaats, Haffelerweg en Bin- nenburg; 3,30-4,30 voor Kantoorstr., Nieuwstr., Parkstr., Steenenpl., Vischmarkt, Ju- lianastr., Achterom en Hallerweg; 4 30-5,30 voor Wilhelminalaan en Wever straat. te De Waal in de o.l. school aldaar op Woensdag 15 Januari 1941 des v.m. van 9,45-10,30 voor het dorp met oneven nrs.; 10,30-11,00 voor het dorp met even nrs.; 11-12 voor de bewoners buiten het dorp De Waal. te De Cocksdorp in de o.l. school al daar op Woensdag 15 Januari 1941 voor de bewoners buiten het dorp des namid dags van 1 30-2,10 met nrs. C 1 t.m. 30; 2,10-2.50 met nrs. C 31 t.m. 70; 2,50-3,30 met nrs C 71 en hooger. voor de bewoners van het dorp des na middags van 3,30-4,10 met oneven nrs 1 t.m. 61; 4.10-4,50 met oneven nrs. 63 en hooger; 4 50-5,30 met even nrs.. Oudeschild in de o.l. school aldaar op D<nderdag 16 Januari 1941 des v.m. van 9.45-10,45 voor het dorp met nrs. 1175; 10,45-11,45 voor het dorp met nrs. 176 en hooger; II.45-12 voor bewoners buiten het dorp. te Oosterend in de voormalige o.l. school aldaar op Donderdag 16 Januari 1941 voor de bewoners van wijk O buiten he* dorp des n.m. van 1 30-2,00 met nrs. O 1 t.m. O 80; 2-2,30 met nrs. O 81 t.m. 140; 2,30-3,15 met nrs. 141 en hooger. voor bewoners van het dorp Ooster end des n.m. van 3,15-3,45 voor Boschweg en Hoekstraat; 3,45-4,15 voor Kerkplein, Kerkstraat; Nieuwstr. en Schoolstraat; 4,15-5.00 voor Peperstraat; 5 00-5,30 voor Weststraat. te De Koog in de o.l. school aldaar op Vrijdag 17 Januari 1941 voor de bewo ners van het dorp De Koog des v.m. van 9,45-10,15 met oneven nrs.; 10,15-10,45 met even nrs.; voor de bewoners buiten het dorp des v m. van 10.45-11,15 met nrs K 1 t.m. K 30; 11,15-11,45 met nrs K 31 t.m. K 60; 11,45-12,15 met nrs K 61 en hooger. te Midden-Eierland m de o.l. school al daar op Vrijdag 17 Januari 1941 voor de bewoners van wijk E des n.m. van 2,15-2,45 met nrs. E 1 t.m. 25; 2,45-3,15 met nrs E 26 t.m. 50; 3:15-3,45 met nrs E 51 t.m. 75; 3,45-4,15 met nrs E 76 t.m. 94; 4,15-4,45 met nrs E 95 t.m. 120; 4,45-5,30 met nrs E 121 en hooger. te Den Hoorn in de o.l. school aldaar op Vrijdag 17 Januari 1941 voor de bewo ners buiten het dorp des n.m. van 1,30-2,15 met nrs H 1 t.m. H 30; 2,15-2,45 met nrs H 31 t.m. H 75; 2,45-3.30 met nrs H 76 en hooger. voor de bewoners van het dorp Den Hoorn des n.m. van 3,30-4,00 met oneven nrs 179; 4,00-4,30 met oneven nrs. 81 en hooger; 4,30-5,00 met even nrs 260; 5,00-5,30 met even nrs 62 en hooger. Voor hen, die door omstandigheden niet in de gelegenheid waren hun kaar ten op tijd af te halen, bestaat alsnog gelegenheid op Zaterdag 18 Januari a.s. des voormiddags van 1012 uur in het gymnastieklokaal in de Molenstraat te Den Burg. Bij de uitreiking moeten de stamkaar ten van ALLE gezinsleden worden over gelegd. Texel, 8 Januari 1941. De Burgemeester voornoemd, KAMP. ||||||lllllltlll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIlllllUlll||||l| DISTRIBUTIE. Illlllüiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiinill Peulvruchtenbonnen. Winkeliers, die Maandag a.s. hun peulvruchtenbonnen 103 dienen in te leveren, kunnen hierbij vcegen de bonnen 56 van de eerder af- geioopen bon in onbeperkte hoeveelheid. Winkeliers, die Dinsdag a.s. peulvruch tenbonnen 103 inleveren, mogen er ech ter hoogstens 9 stuks van bon 56 bij voegen. Voor gebak: bon 21, 22, de nieuw gel dig te- verklaren bon (alle van de brood kaart) alsmede bon 3 van de bloemkaart, plus 9 stuks van bon 20 broodkaart. Van de boter- en vetkaart: bon 23 en 24. de nieuw geldig te verklaren bon, als mede 9 stuks van bon 22. Voor kaas: bon 47, 48, 60, 61, alsmede bon 20, echter geplakt in veelvouden van 3 stuks (de 2 onderste bonnenregels dus niet beplakken). Voor eieren: bon 33, 34, de nieuw gel dig te verklaren bon, en hoogstens 9 stuks van bon 21. Voor vleeschwaren: bon 13 en 14 van de vleeschkaart. Bonnen 12 kunnen niet meer ingeleverd worden. Bakkers: A.s. week kunnen bakkers de volgende bonnen voor brood inleveren: 21 en 22, de nieuw geldig te verklaren bon van de broodkaart, alsmede bon 3 var. de bloemkaart. Bon 2 van de bloem kaart kan niet meer ingeleverd worden. Slagers. A.s. week kunnen slagers de bonnen 13 en 14 voor vleesch inleveren. Bon 12 kan voor vleesch niet meer inge leverd worden. Gruttemeel, gemengd meel. Het arti kel gruttemeel (gemengd meel) mag niet verkocht worden op de bon voor tarwe bloem, doch op de bon voor rijst, enz. Vastgesteld rantsoen roggebrood. Tot heoen gaf de broodbon recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Met ingang van 30 December j.l. is het rantsoen voor rogge brood ook vastgesteld op 100 gram per bon van het broodbonboekje en 50 gram per bon van de bloemkaart. BELANGRIJK. In dit nummer is een uitgebreide be kendmaking over de aanstaande uitrei king van de verschillende kaarten opge nomen. Lees deze bekendmaking nauw keurig! Haalt uw kaarten af op het be kendgemaakte tijdstip! Komt op tijd! U bespaart op deze wijze uzelf en de Distri- butiedienst veel tijd en moeite! OOSTEREND. OUDERAVOND O.L. SCHOOL. De aangekondigde Ouderavond, te houden in de oude o.l. school, vangt he denavond om 8 uur aan. Er wordt op groote opkomst gerekend (verwarmd lo kaal, thee). ||||||iiiiiiiii!iiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii|||ni VAN OVER DE GRENS. ||||||llllllliil!UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIUIIIIIIIIIIIIIIIl|||||| De strijd tegen Engeland. -Een van de merkwaardigheden van deze oorlog is, dat hij thans, na de verovering van West-Europa door Duitschland, fei telijk geen front meer heeft in de betee- kems van het woord in de vorige oorlog. Teen kende men alleen een landfront, waar de beslissingen moesten vallen, al thans in hoofdzaak. In Europa is thans een zoodang landfront niet meer. Want. niemand zal aannemen, dat de strijd in A.lbanië tusschen Italië en Griekenland van beslissende beteekenis kan zijn. Hij is van belang, omdat hij afbreuk kon doen aan 't prestige der Italiaansche strijdkrachten, overigens geldt het hier een strijd aan de rand van de oorlog, die niet beslissend kan zijn. In strategisch opzicht zijn er twee frenten: het zee- en het luchtfront tegen het Engelsche eiland en de strijd om de heerschappij in de Middellandsche Zee. De oorlog ter zee tegen Engeland moeten we zien als een onderdeel der Duitsche blokkade; in samenwerking met de luchtmacht tracht de Duitsche marine hel Engelsche eiland af te sluiten van de toevoer van levensmiddelen, van grond stoffen en materialen voor de oorlogsvoe ring. Op dit terrein heeft Duitschland reeds belangrijke sucessen bereikt, al gaapt er een heele afstand tusschen de verliescijfers, die de strijdende partijen wederzijds opgeven. Het Britsche verlies aan koopvaardij schepen kan op de duur een groote rol gaan spelen, omdat Engeland in zijn verdediging in groote mate afhankelijk is van de leverantie uit de Vereen. Sta ten. Terloops zij in dit verband even ge wezen op de plannen van President Roo sevelt. Met het oog op het gebrek aan vrachtschepen, dat na deze oorlog de heele wereld bedreigt, gaan de V.S. nieu we scheepswerven bouwen en 200 koop vaardijschepen op stapel zetten, waarvan de kosten op 300350 millioen dollars geraamd worden. Roosevelt gaf geen antwoord op de vraag, of dit bouwpro gramma in het belang van Engeland werd opgesteld! Plaats voor twijfel lijkt ons hier echter niet. De heerschappij in de Middel landsche Zee. Dit strijdtooneel is wellicht van even groot belang voor de uitslag van de oor log en op de komende machtsverschui- DE ZON. 11 Januari op 9,47; onder 17,49 12 Januari op 9,46; onder 17,50 13 Januari op 9,45; onder 17,51 14 Januari op 9,45; onder 17,53 DE MAAN. 11 Januari op 16,28; onder 7,35 12 Januari op 17,25; onder 8,26 13 Januari op 18,29; onder 9,12 (Volle maan). 14 Januari op 19,39; onder 9,51. BEPERKING VAN WERK. De heer J. Westdorp, wethouder, biengt namens het Gemeentebestuur het volgende onder de aandacht van belang hebbenden: Teneinde eventueele moeilijkheden te voerkomen, worden de werkgevers er aan herinnerd, dat, indien tengevolge van de weersgesteldheid (vorst, e.d.) de werk zaamheden tijdelijk moeten worden stop gezet, hiertoe vergunning wordt ver leend door de Directeur-generaal van de arbeid, onder voorwaarde: 1. dat door de werkgever, die van deze vergunning gebruikt maakt, onver wijld, nadat het werk moet worden stop gezet, aan het bevoegde districtshoofd der arbeidsinspectie een schriftelijke kennisgeving in tweevoud wordt ge zonden en tegelijkertijd een afschrift van deze kennisgeving wordt gezonden aan het gemeentebestuur van de woonplaats van de betrokken werkgever, houdende opgave van: le. naam en het adres van de werk gever; 2e. het door de werkgever uitgeoefend bedrijf; 3e. de plaats, waar de werkzaamheden worden verricht of het werk is gelegen; 4e. naam, voorletters en het adres v.d. werknemer; 5e. de werkzaamheden, die de werkne mer vóór de stopzetting verricht heeft; 6e. het tijdstip (datum en uur), waar op en de redenen waarom de werkzaam heden moesten worden stopgezet. De werkgevers worden er aan herin nerd, dat deze vergunnipg geen toestem ming verleent om werknemers te ont slaan, zoodat het dienstverband blijft voortbestaan en dus de werkgevers de zelfde werknemers, zoodra werkhervat ting mogelijk is, weer aan het werk moe ien stellen. Voor zoover door betrokken werkge vers aan 't bovenstaande nog niet is vol daan, wordt dringend aanbevolen, alsnog aan deze eischen te voldoen. Vraag of aanbod, wat het zij. Hebt ge iets, zoo hoor naar mg: Zet het in de Texelaar, En de zaak is voor elkaar. vingen als die tegen het Britsche eiland Vóór 1936 was hier de situatie geheel anders dan thans. Eerst in dat jaar verdwenen de Fransch-Engelsche tegen stellingen in een hecht verbond en toen kwam tusschen Duitschland en Italië ac spil tot stand. Italië deed zijn aan spraken in het Donaugebied over aan Duitschland, kreeg daartegenover Duit sche dekking in de rug en kon zich zoodoende tot versteviging van zijn im perium krachtig doen gelden in het Oostelijk bekken der Middellandsche Zee. Dat had Mussolini hoofdzakelijk voor met zijn spilpolitiek en deze was daarom een bedreiging voor de Britsche macht. Italië moest daartoe, ook met het oog op Abessynië, een aandeel hebben in het beheer van 't Suez-kanaal. Daarvan wilde Engeland niets weten. De vrije weg door Middellandsche Zee en Roode Zee naar Oost-Azië is voor het Britsche rijk een levensbelang. Daaraan ontleenen Gibraltar en Malta hun groote beteekenis, maar ook Egypte en de machtspositie van Italië in Noord- Afrika. Daarbij komt, dat Middelland sche Zee en Roode Zee niet alleen de weg vormen naar Indië, maar ook naar Oost-Azië en hier ligt voor het Britsche wereldrijk een zeer groot belang bij een eventueel conflict met Japan. De situatie is thans zoo, dat door de oorlog met Italië Engeland bedreigd wordt in het nabije Oosten, terwijl de bedreiging door Japan in het Verre Oos ten niet meer denkbeeldig is. De Britsche regeering heeft door eenig toegeven aan Japan tijd gewonnen en mede door accoord met Amerika, dat met een deel van zijn vloot de wacht be trok in de Stille Oceaaan, kon Engeland een deel van zijn thuis vloot, alsmede strijdkrachten uit Indië en Singapore sa mentrekken in de Middellandsche Zee en vooral bij Egypte. Dit maakte het Enge land mogelijk een grootsche poging te doen tot ontzetting van Egypte en wel licht tot een offensief tegen Italië. Deze actie was, ook politiek breed op gezet. Eden had gepoogd de verschillen de machtsfactoren in het Naburige Oos ten te winnen voor Engeland door de Islam mee te krijgen, de tegenstand der nationalisten in Egypte te breken en ook Irak aan Britsche zijde te krijgen. Men zag hier de kans om een keerpunt in de ooi log te brengen door de spil te treffen in haar zwakke plek: Italië. Wellicht rekende men ook nog op de Britsche vriend Turkije en mogelijk op een aan generaal De Gaulle gehoorza- De ouwe Jawik las de krant En smeet haar vroolijk neer. Verdraaid nog toe, da's wat voor mij" Riep hij, en las toen weer Dc advertentie, die er stond: „Koopt nu een thermosflesch. De inhoud blijft twee dagen heet. Let op het merk „Succes En ouwe Jawik ging meteen Op stap naar de bazar. En vroeg: „Een thermometerflesch," En, was hij in de war, Het aardig winkeljuffertje Begreep hem nochtans best; En Jawik ging voldaan naar huis, Verheugd met zijn „Succes". Maar 's anderdaags stond Jawik kwaad. Geweldig kwaad, nee bar. Weer met zijn thermosflesch „Succes" Heel vroeg in de bazar; Hij brieschte tot het juffertje, Dat beefde als een blad: „Houd jij je therjnodinges maar. Zeg nuf, versta je dat. Je kan mij niet bedotten, maak Je zuster maar wat wijs. Ik heb 'm in mien bed geleit, M'n bienen zijn nóg ijs." HUIB DE RIJMELAAR. Voor nadruk toestemming vragen aan adres: Breedstr. 15, Alkmaar. TOCH EEN STRENGE WINTER? De Enkhuizer Almanak voorspelt een vrij zachte Januari- en Februari-maand. De weerkundige medewerker van de Harderwijker Crt. denkt er anders over. Hij schrijft: De winter heeft tot nu toe ongeveer hetzelfde verloop als verleden aar. Na een koude Decembermaand, waarbij de laagste temperatuur, evenals .hans, 9 gr. vorst bedroeg, werd het di rect na Nieuwjaar meenens en daalde de temperatuur tot 12 gr. vorst 2 Januari (cok ditmaal) Half Jan. zal echter blij ken of deze winter ook weer zoo lang wordt. Deze koude periode duurt 10 a 14 dagen, dus tegen half Januari begint het te dooien. Als ook de vorst in de tweede helft van Januari weer begint na een paar dooiweer-dagen, kunnen we wel rekenen op een strenge winter tot te gen Maart. Dit staat in verband met de periodieke wisseling in het weer en de 'uchtstroomingen over de Poolstreken. Laten we hopen, dat de man het mis heeft en dat de Enkhuizer in het gelijk wordt gesteld. Een strenge winter kun nen de menschen missen als kiespijn. mend Fransch Syrië en zelfs op het nog steeds laveerend Rusland, dat misschien partij zou kiezen, als het de schaal van ae winstkansen naar Engelsche zijde zag locrslaan. Hoewel de militaire actie in Egypte met succes werd bekroond, zijn de poli tieke verwachtingen van Engeland hier niet verwezenlijkt. Turkije, Irak en Rusland zijn niet in beweging gekomen, maar bovenal: de politieke afweer van de asmogendheden was krachtig, waardoor het succes van hec Britsche tegenoffensief in Egypte slechts van plaatselijke beteekenis kan :ijn. Wij bedoelen dat in deze zin, dat uer geen wending in de oorlog wordt gebracht, welke een beslissing nader jrengt. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat dit succes voor Engeland van betee kenis is als demonstratie van zijn macht ook ter beheersching van de Middelland sche Zee en daarmede van zijn vitale weg naar Indië, het hart van zijn we- eldrijk en naar Oost-Azië. Is overeenstemming tusschen Europa en Engeland mogelijk? De ware verhouding heeft de Britsche premier Churchill geteekend in 't La gerhuis op 4 Juni 1940: Hij zei toen o.m.: „Indien in de loop van deze oorlog de wateren om de Britsche eilanden voor de Britsche oorlogsschepen onhoudbaar zouden worden, dan zal de Britsche vloot geenszins uitgeleverd of tot zinken ge- racht worden, maar naar overzee, ter /erdediging van andere deelen van het Impire gezonden worden". De zin daarvan is geen andere dan Jeze: tusschen een door Duitschland be- leerscht Europa en Engeland gaapt een onoverbrugbare kloof; er is geen com promis mogelijk. Engeland trekt zich lie ver (tijdelijk) uit Europa terug, om de heele overige wereld tegenover Europa te mobiliseeren, dan zich in te laten met ?en door Hitier geregeerd vasteland van dit werelddeel. De toestand, waarop Churchill hier deelde, bestaat in feite reeds lang. Wei swaar is Engeland niet onderworpen, maar Amerika levert vrijwel alle steun, waarover het beschikt, om Engeland de verdere strijd tegen het Europeesche vas- Leland mogelijk te maken. DuitschlandFrankrijk. Frankrijk aarzelt nog, om zich defini tief geheel op Duitschland te ioriëntee- ren. Het houdt twee ijzers in het vuur, zooals men dat noemt. Berlijn vraagt op heldering.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1