Steunt de Texelsche Algemeene Wijkverpleging V Deze week IN NEDERLAND üe Wereld IN KAART ifkem/nm VAM mm Secretaris-penningmeester W. N. KELDER Hallerweg, Den Burg. De Internationale toestand IN DE AFGELOOPEN WEEK Het Portret VAN DE WEEK Boete voor sabotage. Wegens het plegen van sabotage door ingezetenen van Den Haag is aan de Resi dentie een boete van 60 000 opgelegd. In de laatste weken waren aldaar drie par- keerende automobielen van de Duitsche weermacht door Nederlandsche onder danen opzettelijk beschadigd. Op grond van een zoo juist gepubliceerde verorde- ni g betreffende het opleggen van schade- ergoedingen en zoengeld wegens hande lingen, tegen de belangen van de Duitsche weermacht en van het Duitsche Rijk gericht, zijn daarop verscheidene inwoners van Den Haag, van wie aan te nemen is, dat zij bovengenoemde handelingen goed gekeurd of begunstigd hebben, verplicht, een schadevergoeding en zoengeld tot een gezamenlijk bedrag van 60.000 te betalen. Vertraging kolenvervoer. Schippers van met kolen of cokes ge laden schepen, die wegens het ijs hun be stemming in het binnenland met hebben kunnen bereiken, moeten zich volgens een mededeeling van het departement van Waterstaat, rechtstreeks of door middel van den dichtstbijzijnden bevrachtings commissaris telefonisch aanmelden bij het centraal expeditiekantoor der mijnen, telefoon 3141 te Heerlen en daarby op geven den naam van het schip en die van den schipper, de lading, de bestemming en de ligplaats. Den schippers wordt voorts medegedeeld, dat zij fun reis dienen te vervolgen, zoodra dit n verband met den toestand mogelyk is. It-iliaansche torpedobootjagers, in kiellinie varende op de Middellandsche Zee. (Foto Scherl) Stichting 's Lands Noordererf. Een aantal ingezetenen uit de Noorde lijke provincies heeft sinds eenigen tijd pogingen m het werk gesteld om te komen tot een cultureele samenwerking waartoe thans de oprichting van een stichting, die 's Lands Noordererf zal heeten, in een ver gevorderd stadium van voorbereiding is. Het doel der stichting zal zijn bevordering van alles, wat op cultureel gebied en zijn maatschappelijke en sociale verschijnings vormen leeft in de bevolking der provin cies Friesland, Groningen en Drente, be nevens de naar den aard der bevolking aansluitende streken van Overijsel en Gel derland. Voorts: te behoeden en zoo noodig in goede banen te leiden wat geschiedenis en traditie hebben overgeleverd; het zelf- scheppende en ontvangende deel der be volking nader tot elkaar te brengen en ten slotte de bevordering van een onder linge uitwisseling van de cultuurwaarden in het genoemde deel van Nederland, waar en op welke wijze dit mogelijk is, met eerbiediging van het eigen karakter der provincies en landstreken. Beslag wegens prijsopdrijving. Wegens enorme prijsopdrijving van cacao poeder en cacaokoeken is de commissaris van politie te Wormerveer in samenwer king met den accountantsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, overgegaan tot inbeslagne ming van den geheelen voorraad van een tweetal groote cacaofabrieken, waarvan er een in Wormerveer en een in Zaandijk 'S g vestigd. De totale in beslag genomen hoe veelheid bedraagt niet minder dan 170 000 kg. Over de bestemming van den in beslag genomen voorraad zal nog nader worden beslist. Tegen twee andere fabrieken werd proces-verbaal opgemaakt. Weer Engclschc bommen. Midden der week hebben Engelsche vliegtuigen weer verscheidene plaatsen in ons land met brand- en brisantbommen bestookt. Als gewoonlijk kwam een groot aatnal bommen op het vrije veld terecht, waar diepe bomkraters ontstonden, maar waar verder geen schade werd aangericht In twee grootere gemeenten werd een zes tal woonhuizen door brisantbommen ge troffen en vrij zwaar beschadigd. In ver schillende huizen braken door afgeworpen brandbommen branden uit, welke echter snel gebluscht konden worden. Deze wo ningen liepen min of meer belangrijke schade op. Verscheidene kleine schepen werden door bomsplinters getroffen. Een voorraadschuur, die door brandbommen werd geraakt, brandde af. Ook een water reservoir werd getroffen. Bij de diverse aanvallen werden twee burgers gedood, een man, een vrouw en drie kinderen zwaar, en nog een andere man licht gewond. Een der aanvallende Engelsche vliegtuigen werd brandend neergeschoten. Utrechtenaren moeten sneeuwruimen. De Utrechtsche gemeenteraad heeft be sloten een nieuwe bepaling in de Politie verordening op te nemen, waardoor 1e burgerij verplicht wordt, meer dan tot dus verre het geval was, medewerking te ver- leenen bij het opruimen van de sneeuw. wanneer gedurende de wintermaanden de straten in de stad hiermede zijn bedek'. Nu door gebrek aan materieel en personeel de Reinigingsdienst niet in staat is om in korten tijd de straten voldoende sneeuwvrij te maken, deden B. en W. een beroep op den burgerzin en vroegen daarbij zooveel mogelijk te helpen. Veiligheidshalve leg den zij echter een bepaling in de Verorde ning vast, op grond waarvan zij de burgers kunnen verplichten de behulpzame hand te bieden. Een nieuwe staatsleening. Dezer dagen is de uitgifte aangekondigd van een nieuwe Nederlandsche staatslee- ning, groot 500 millioen gulden, rentende 4 tegen een koers van 100 pet. en met een looptijd van 10 jaar. De inschrijvng wordt 29 Januari a.s. opengesteld. Indien deze vrijwillige leening niet wordt vol- teekend, zal een 2pet. gedwongen an- nuiteitsleemng a pari worden uitgeschre ven, met een verplichte deelneming vol gens aanslagregeling. NOODLIJDENDE KATOENCULTUUR. De Amerikaansche katoenplanters lijden smds lange jaren een waar hongerbestaan Zij leven in mstandigheden, waarvan men zich geen denkbeeld kan vormen. Het her innert nog het meeste aan sommige toe standen in het Zuid-Oosten van Europa. De regeering zou er nog het meeste voor voelen, om den katoenbouw kort en goed te verbieden. Dat kan zij echter niet, omdat die de toch al zoo groote werkloosheid in de V S, nog zou doen toenemen; want de katoenbouw geeft aan tallooze handen werk. Zij wordt dus op gang gehouden door middel van prijzen, welke van over heidswege zijn vastgesteld, door beperking van de oppervlakte land, die met katoen mag worden bebouwd en door voorschot ten op de voorraden, die eind 1939 15 mil lioen balen in den vrijen handel en onge veer 10 milL in handen der regeering be droegen. VREEMDELINGENVERKEER IN HET OORLOGSJAAR. Dezer dagen is de statistiek over het vreemdelingenverkeer tijdens den zomer van 1940 in Duitschland uitgekomen. Men kan daaruit tot zijn verbazing constateeren, dat in de badplaatsen, kuur- en herstel lingsoorden het aantal vreemdelingen slechts 26 minder is geweest, dan in den zomer van 1939, toen er nog algemeen vrede heerschte. Dit is een zeer bevredigend resultaat, wanneer men in het oog houdt dat alle speciale kaarten by de spoorwegen zijn ingetrokken en de uitstapjes van Kraft durch Freude" zijn geschorst. Deze 26 zijn berekend naar den ge middelden stand van het vreemdelingen verkeer in het geheele rijk. In het Westen en Zuiden van Duitschland en vooral ook in de Noordzeebaden daalde het getal dei- vreemdelingen met meer dan 26 doch h Oosten van Duitschland alsmede «ie badplaatsen in het Sudetenland verheug- d zich in een druk bezoek. DE OORLOG IN CHINA. Van den omvang, die de gevechtshande lingen in China soms aannamen, kan men zich een denkbeeld vormen als men weet dat b.v. in de provincie Sjansji tijdens do maand November 21.000 Chineesche doo- den werden geteld, dat bij 423 gevechten in Noord-Hopei de Chineezen 1400 dooden, in 205 gevechten bij Hankou en Nantsjang 2351 doden op het slagveld achterlieten. Over het aantal dooden aan Japansche zijde werd gezwegen. En dit waren nu nog alleen gevechten van plaatselyk belang. Het staat vast, dat de luchtmacht 47 aanvallen op Tsjoenking heeft gedaan en bovendien de Birmaroute heeft afgesloten. Die laatste, waaraan zoo wel het leger als de vloot deelnamen, moet als een groot succes worden beschouwd, aangezien hierdoor het Chineesche verzet in het hart werd getroffen. NAAR EEN VLOOT VAN S MILLIOEN TON. In het kader van de geweldige verster king der Amerikaansche vloot, ten koste van een budget (alleen voor Marine) van bijna IVfe milliard dollar, wordt het aantal manschappen van de Amerikaansche marine thans gebracht op 300.000 koppen. De versterking bedraagt 420.000 man. Zij is noodzakelijk geworden door de sterke toename van oorlogsschepen. Zooals men weet, zal Amerika van 1 Februari af over niet minder dan 3 vloten beschikken, n.l. 1 voor den Atlantischen Oceaan, 1 voor den Stillen Oceaan en 1 voor Oost-Azië. Den lOden September van het afgeloo- pen jaar onderteekende President Roose velt opdrachten voor het bouwen van 7 slagschepen, 7 vliegtuigmoederschepen, 25 kruisers, 115 torpedojagers, 43 duikbooten en talrijke hulpschepen. Reeds in 1938 was te Washington beschikt, dat de Amerikaan sche vloot zou moeten bestaan uit 18 slag schepen, waaronder 10 oude; 8 vliegtuig- moederschepen met plaats voor minstens 600 vliegtuigen; 18 zware kruisers, waar onder 9 oude; 28 lichte kruisers; 147 mo derne torpedojagers; 58 moderne duikboo ten, benevens 60 tot 70 oudere. Bij deze strijdkrachten komen dan nog meer dan 350 hulpschepen van allerlei aard, als mij nenzoekers, mijnenvegers, mijnenleggeK, tankschepen, tenders, convooischepen, enz. Als zij geheel gereed is, zal de Amerikaan sche vloot ruim 3 'millioen ton meten. DE VOEDSELSCHAARSCHTE IN FRANKRIJK. De tegenwoordige voedingsoestand in Frankrijk kan men omschrijven als volgt: Per week 2500 gram brood, wat zeer goed genoemd mag wprden. Aan vleesch: 360 gram; dank zij de lange kusten kan er ook veel visch worden gegeten. Dan komt cr nog de rijkdom aan gevogelte bij. Het is van algemeene bekendheid, dat de hetere standen in Frankrijk zeer weinig te lijden hebben van de distributiemaatrege- lcn. Vergelijkenderwijs kan men zeggen, dat in Duitschland voldoende levensmidde- GRIEKENLANDS GEMENGDE BEVOLKING. Het huidige Griekenland is geen natio nale staat met één geprononceerde bevol king. Wel heeft na het einde van den vorigen wereldoorlog op groote schaal uit wisseling van aanzienlijke bevolkingsgroe pen plaats gevonden, speciaal met Turkije. De in Klein-Azië gevestigde Grieken keer den terug naar het vaderland, terwijl om gekeerd millioenen vreemde elementen, inzonderheid Turken, het land verlieten. Aldus werd wel is waar het nationale ele ment in Griekenland versterkt, maar toch vertoont de bevolking ook thans nog een bonte mengeling van de meest uiteenloo- pende rassen. In de klassieke Grieksche landschappen is het Albaneesche element sterk vertegen woordigd. In het Noorden hebben zich uit den tijd der volksverhuizingen nog duidè- lijke sporen van Walachen (Zinzaren) ge handhaafd. In de Noord-Grieksche gebieden bevin den zich voorts nog Turksche elementen, die indertijd weigerden naar het moderne Turkije te emigreeren. Daarbij komen nog Macedoniërs en Bulgaren, die vooral in dé jongere gebiedsdeelen van Griekenland ge vestigd zyn en die daar zelfs zoo talrijk zijn, dat zy het Grieksche element nume riek ver achter zich laten. De Macedoniërs en Bulgaren zijn weinig gesticht over de bij den vrede van Neuilly vastgestelde grenzen, zoodat hier natuurlijk naast de geografische ook etnografische belangen conflicten met Joegoslavië en Bulgarije bestaan. len worden verstrekt, om er het leven bij te houden, terwijl de rantsoeneering in Frankrijk meer een soort „behulp" is Komt er teekening in den Fransch-Duit- schen toestand Maarschalk Pétain heeft een ontmoeting gehad met Laval. Zy heb ben een langdurig onderhoud gehad, in d loop waarvan de „misverstanden", die tot de gebeurtenissen van 13 December hebben geleid, uit den weg zijn geruimd. Naar te Parijs met betrekking tot de ontmoeting tusschen Pétain en Laval wordt meegedeeld, had de bespreking plaats in den salonwagen van het staatshoofd op het station van La Ferte Haute Rive, op 21 km van Moulms. Na het onderhoud, dat van 17 tot 18.35 duurde, is Pétain per specialen trein naar Vichy vertrokken, terwijl Laval per auto naar Parijs terugkeerde. In tegenwoordigheid van den vertegen woordiger der Fransche regeering te Parijs, ambassadeur De Brinon, heeft professor Grimm een voordracht gehouden over de Duitsch-Fransche samenwerking. Toenade ring en samenwerking, aldus prof. Grimm, kunnen slechts nagestreefd worden door ware Franschen en ware Duitschers, die hun vaderland liefhebben en die uit de geschiedenis hebben geleerd, dat juist het belang van dit vaderland toenadering nood zakelijk maakt. Er is echter geen samen werking mogelijk zonder vertrouwen, waardigheid en eer. Duitschland leeft op het oogenblik niet in den geest der re vanche of van de triomf, doch in den geest d verantwoordelijkheid voor de toekomst. Het schijnt echter alsof men in Frankrijk vergeet wat de oorzaak is van al datgene, wat de Fransche natie thans tot haar lijden veroordeelt. Prof. Grimm besloot met te zeggen, dat Frankrijk op den tweesprong staat. Te Montoire heeft maarschalk Pétain voor samenwerking beslist. Thans moet Frank rijk beslissen. De nieuwe orde, die zich voltrekt, is een historische gebeurtenis, waartegen niemand zich kan verzetten. De ministerraad, die te Vichy bijeen is gekomen, hoeft volgens een communiqué een reeks decreten omtrent het ontnemen van de Fransche nationaliteit bestudeerd. Deze maatregel wordt vooral toegepast op de Franschen, die zich in de koloniën en in het buitenland hebben gevestigd. On geveer 250 Franschen in de koloniën en het buitenland zijn van de Fransche natio naliteit vervallen verklaard. Als eerste maatregel van den nieuwen Franschen hoogen commissaris voor Syric en Libanon, generaal Dentz, is Vrijdag een uitgebreide verordening inzake het perso neel in openbaren dienst uitgevaardigd; alle aanhangers van generaal De Gaulle en de Engelschgezinde elementen onder de Syri sche en Libaneesche ambtenaren moeten den dienst verlaten. Het incident te San Francisco trekt aller- wege de aandacht. Zooals men weet is de Duitsche vlag, die door het Duitsche con sulaat-generaal uitgehangen was, door be- toogers afgerukt. De politie trad tegen hen op en arresteerde twee matrozen, die de vlag stuk getrokken hadden. Naar aanleiding van dit vlagincident heeft de Duitsche zaakgelastigde te Wash ington krachtig bij het departement van Buitenlandsche Zaken geprotesteerd en ge- eischt, dat de regeering der V.S. de daders flink zal straffen en het bij verdrag ge waarborgde en internationaal erkende recht om de rijksvlag op de Duitsche offi- cieele gebouwen te hijschen, beschermt. De Britsche berichtendienst heeft be kend gemaakt, dat twee nieuwe verdedi- gingswetten door de Britsche regeering zijn opgesteld, volgens welke thans iedere man en iedere vrouw in Engeland naast hun beroep kunnen worden aangewezen voor werkzaamheden binnen het kader van de Engelsche defensie. In aanmerking komen alle mannen en vrouwen tusschen 18 en 60 jaar. Naar verder wordt gemeld, zal van deze wet op het oogenbhk alleen gebruik worden gemaakt voor de bestrij ding van branden en brandbommen. DaaT- in Gr.rdia naar Kauioko- Noord-Noorwegen), het uitgangspunt van een rendier- gesprek met een Laplander. (Foto Scheri) voor zullen voorloopig alleen mannen worden gebruikt. Zij zijn verplicht 48 uur per maand te werken. Alle bedienden in handelskantoren en industriebedrij ven moeten deze werkzaamheden ter bestrij ding van brandbommen en branden ver richten buiten hun normalen diensttijd en zonder dat zij er vergoeding voor krijgen. Het Witte Huis heeft bekend gemaatk, dat Roosevelt den minister van Buitenland sche Zaken, Cordell Huil, uitgenoodigd heeft bij zijn onderhoud met Wendell Will- kie om dezen in elk opzicht volledig in te lichten over de situatie in Europa en het politieke standpunt der Vereenigde Staten. De republikeinsche afgevaardigde Tink- ham heeft gesproken tot de commissie van Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden. Ten overstaan van pers vertegenwoordigers stelde deze afgevaar digde de vraag met welk recht Willkie eigenlijk byna dagelijks adviezen op het gebied van de buitenlandsche politiek aan het Amerikaansche volk verstrekt; het is zeer wel mogelijk, zoo verklaarde Tinkham, dat Willkie als afgezant van Roosevelt naar Londen gaat. 0 Te Lissabon is, onder voorzitterschap van Salazar, naar officieel wordt gemeld, de ministerraad voor den buitenlandschen handel bijeengekomen in aanwezigheid van den minister van Financiën en den minister van Economische Zaken, den secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en den directeur- generaal voor de economische en consulaire aangelegenheden. De ministerraad heeft de problemen behandeld, die in verband staan met de door Engeland uitgeoefende blok kade, in het bijzonder de situatie der Por- tugeesche koloniale politiek betreffende. Onder voorzitterschap van minister president Konoje is een conferentie ge houden, waaraan de leden der regeering alsmede alle leidende figuren van de weer macht oorlogsraden hebben deelge nomen. In de pers wordt deze conferentie buitengewoon belangrijk genoemd, daar hierin gesproken is over de jongste ont wikkeling van den internationalen toestand, in het bijzonder den oorlog in Europa, als mede de houding der V.S. en de betrek kingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie. In een bijzondere kabinetszitting heeft de regeering formeel tot hereiening van de kieswet besloten. Van ean niet genoemde basia in Fransch Indochina is bericht ontvangen, dat het marine-luchtwapen de over de Mekong ge legen Koengkwo-brug in den Burma-weg heviv heeft gebombardeerd, als gevolg waarvan zware schade werd aangericht. Andere eenheden, aldus hetzelfde commu niqué, heben een tin-raffinaderij te Koet- sjioe in het oosten der provincie Joennan hevig gebombardeerd. Op de jongste bijeenkomst van de com missie voor Buitenlandsche Zaken van den Zwitserschen nationalen raad waren het probleem van het vliegen van vreemde vliegtuigen over Zwitsersch gebied en de Engelsche bommen op Bazel en Zürich dc voornaamste punten van behandeling Voorts is het besluit van den Bondsraad besproken, dat de in Zwitserland ge ïnterneerde Fransche soldaten weer naar hun vaderland mogen terugkeeren. EIGENWAARDE. Men kan zich het bestaan van een men- schelijk wezen zonder een zeker gevoel van eigenwaarde bijna niet indenken. Ei zijn wel is waar zekere menschen, die lijden aan een minderwaardigheidscomplex, doch dezen vormen een kleine minderheid, die wij gevoegelijk buiten beschouwing kun nen laten Het is nu eenmaal een zeer natuurlijk iets, dat wij gaarne voor onszelf het gevoel hebben, dat wij door een of andere eigen schap uitsteken boven het algemeen. Wan neer dit gevoel van eigenwaarde niet leidt tot het maken van vergelijkingen met anderen, zoodat het meer den naam zou verdienen van zelfverheffing, valt er niets tegen in te brengen. Het is alleen de zelf verheffing, waartegen wy op onze hoede moeten zijn. Het gevoel van eigenwaarde ontstaat, zooals wij reeds opmerkten, uit de over tuiging, dat wij onszelf een zekere onder scheiding toekennen, omdat wij een be paalde verdienste hebben. Deze verdienste bestaat overigens dikwijls slechts in onze eigen verbeelding. Iemand is beschrqomd, doch noemt deze eigenschap „behoedzaam heid". Een ander is te weinig doortastend, doch noemt zich voorzichtig. Onbeschaamd heid wordt dikwijls opgevat als een bewijs van moed en onbeschaafdheid als vrijmoe digheid. Dit is natuurlijk valsche eigenwaarde. Slechts de man van ware verdienste heeft recht op een gevoel van eigenwaarde. Dat is de man, wiens nuttige hoedanigheden hem aanspraak geven op de achting van zijn medemenschen. En deze zal hem In hoogere mate geworden, naarmate zijn verdiensten meer ten nutte komen van het •lgemeen. Het groote gevaar, dat men loopt, is het gevoel van overschatting, dat zich meester maakt van vele menschen. Zij schatten zich te hoog, hebben een overdreven ge voel van eigenwaarde. Hierin schuilt een groot gevaar, want dan is het niet langer eigenwaarde, doch trots. Trots brengt mede een nederzien op den medemensch, boven wien men zich ver heven acjit. Men vindt zich beter dan de menschen om zich heen. Trots, zelfverhef fing, laatdunkendheid zyn de uitvloeisels van een gevoel dat, zooals wij zeiden, op zichzelf uiterst prijzenswaardig is: het ge voel van eigenwaarde Wij moeten er ons zorgvuldig voor hoeden, dat een van die uitwassen zich van ons meester maakt. De trots schept een soort menschen, met wie het onmogelijk is, om te gaan. Zij achten zich boven alles cn iedereen ver heven en maken het leven onaangenaam voor anderen en voor zichzelf. Dit is een klip, die wij moeten trachten te ontzeilen Voor dc meesten onzer is dit dan ook niet zoo moeilijk. Er behoort slechts een weinig tact toe. En men zal den meesten tijd zien, dat de menschen met de meeste parate kennis het bescheidenst zijn Hun gevoel van eigenwaarde doet hen het juiste evenwicht bewaren en behoedt hen voor laatdunkendheid, zelfverheffing of trots. Zij weten, wat zij waard zijn cn dat gevoel kan niemand hun ontnemen. Wie met dit gevoel gewapend door hei leven gaat, is voorzien van het be te har nas. Nijd en dom gepraat gaan aan hem voorbij, zonder hem te kuiuwn doren. MINISTER STIMSON. Breero's gevleugelde woord het kan verkeeren is zeker op nie mand meer van toepassing dan op den Amerikaanschen minister van Oorlog Stimson, wiens jongste uit latingen over de sterkte van de Ame rikaansche vloot in de geheelë wereld zeer de aandacht hebben getrokken. Het is wel een wonderlijke speling van het lot, dat de man, die in 1932 als staatssecretaris van de Vereenigde Staten zijn land vertegenwoordigde dp de internationale ontwapenings conferentie te Genève, thans als minister van Oorlog aanspoort tot krachtige bewauening en tot uitbrei ding der Amerikaansche vloot. Sprekende voor de financieele commissie van het Amerikaansche parlement over de kosten van de Amerikaansche delegatie voor de ontwapeningsconferentie, herinnerde Stimson er in genoemd jaar aan, dat de Vereenigde Staten het verdrag van Versailles wel is waar niet had den geratificeerd, doch dat zij niet temin met de andere naties op' Duitschlands ontwapening hadden gestaan. „Het is thans de plicht der VS.", aldus de toenmalige staats- secrgtaris, „er voor te zorgen, dat ook de tegenpartij eindelijk haar be lofte nakomt en dat een einde wordt gemaakt aan den sedert het einde van den oorlog bestaanden abnor male» toestand van een onbewapend Duitschland te midden van zwaar bewapende buren." Wel weinig is er van de ontwapeningsgedachte te recht gekomen 'V

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 6