Woensdag 29 Januari 1941 No. 5519 53ste Jaargang HET GAAT OVER! Gedenkt de Behoeftigen Regeerings Mengvoeders m terms duist I Jleest een (^■oed (fêoeb Texelsche Berichten Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 VERSCHIJNT: Woensdags- en Zater dags ('s morgens.) Adv. opdrachten in zenden daags tevoren, vóór 4 uur n.m. ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. TEXEL AARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald). ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. POSTREKENING no. 652. DE ZON. 29 Januari op 9.28; onder 18.19. 30 Januari op 9.27; onder 18.20. 31 Januari op 9.25; onder 18.22. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. DE MAAN. 29 Januari op 10.03; onder 21.01. 30 Januari op 10.26; onder 22.08. 31 Januari op 10.50; onder 23.13. (4 Febr.: Eerste Kwartier.) „Het is wel heet, maar het gaat haast over!" zei Michiel de Ruy- ter eens, toen hij midden in een kogelregen stond. En het ging over. Laat ons denken aan dat woord van een onzer grootsten en een onzer dappersten. Ook van de tijd, waarin we thans leven, kan worden ge zegd: het is heet, soms erg heet, maar het gaat over. Eens, wie weet hoe spoe dig. komt het oogenblik, dat wij zeggen: He* is voorbij! En over het algemeen zijn wij gelukkig zoo aangelegd, dat we on dervonden moeilijkheden en druk en angst spoedig vergeten. Er wordt weer gelezen! schreven wij onlangs, en wij spraken de hoop uit, dat men goede boe ken zou lezen. Wij kunnen een goede raad geven: lees eens in onze historieboeken, veidiep u tijdens de lange winteravonden ook eens in de geschiedenis van ons land en ons volk, en gij zult wat wij thans moeten doormaken veel gemakkelijker kunnen dragen. Kennis van zijn historie is plicht voor ieder volk, maar helaas moet worden getuigd, dat zeer velen onze nationale geschiedenis bitter slecht ken nen. Wie zich in onze historie verdiept, voelt de volksverbondenheid, voelt zich éér; met de vroegere geslachten, beseft wat deze vaak te dragen en te overwin nen hadden. Hoe dikwijls was het heet. brandend heet, maar het ging altijd weer over. En dan bedoelen wij met dit alles niet slechts de historie op het slagveld, maar ook die op zee. Welk een helden zijn onze eenvoudige koopvaar ders geweest, toen zij de weg zochten n&ar het Zuiden en naar het Noorden, naar de Levant en naar Indië. De moei lijkheden, die zij op kleine schepen over stormende zeeën en door bulderende or kanen heen, in toen nog onbekende we reldstreken, moesten overwinnen, waren bovenmenschelijk. Maar zij deden het. Lees van dat alles, en besef dan hoe ge ring nog onze moeilijkheden zijn, en sta dapper in deze tijd, waarin wij voor ko mende generaties een gelukkige toekomsl liepen te veroveren. Het is soms heet maar het gaat over. lllllllllllllll'ltllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIHHlIIIII MM I ANDBOUW& VEETEELT ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiir.:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiinii|||||l VOEDINGSWAARDE EN GEBRUIK VAN BLOEMBOLLEN. De verschillende bloembollensoorten hebben het navolgende gehalte: eiwitachtige droge stoffen zetmeel- stof (totaal) waarde Tulp 40,8 3,8 31.0 Narcis 35,5 2,5 27,0 Hyacinth 28,3 2,4 21,9 Gladiolus 31,3 3,0 23,8 Crocus 51,1 5,2 38,8 Iris 44,3 4,5 31,0 Narcissen. Deze bevatten een giftig al kaloid, waardoor versche narcissen als veevoer ongeschikt zijn. Het koken van deze bollen, om de giftige stof weg te krijgen, geeft niet. Bij informaties aan het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht deelde men ons mede, dat narcissen, die minstens één jaar waren ingekuild, zonder bezwaar konden wor den gevoerd. Dit kwam ook overeen met de ervaring, ons bekend van een vee houder. Volgens genoemde informatie schreef Prof. Dr. E. van Slogteren, Di recteur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, o.m.: „dat gebleken was, dat narcissen, die een jaar ingekuild waren geweest, zonder nadeel vervoerd konden worden. Dit was op vrij groote schaal gebeurd, zon der aanleiding tot klachten te geven. Wel kwamen er deze zomer enkele klach ten, maar bij persoonlijk onderzoek bleek, dat hier weer narcissen waren ge voerd, welke slechts enkele maanden in gekuild waren geweest." Het schijnt dat de giftige stof bij het inkuilen oplost in het zwak zure kuil- vocht en daarmee wegzakt in de bodem. Het Noord-Holl. Veevoederbureau Landbouwhuis, Alkmaar. TEXELSCHE COURANT ||in|iiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiiniiiiiiiniii!iiiiiiiiiii]iiiiiiiiMiii>i!iiiiiiniiiiiiiiiiu|||||) lllllillllll GEMEENTE TEXEL. |||||||||lll U||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iuiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiniii|||||| WINTERHULP NEDERLAND. De Burgemeester van Texel ver zoekt allen inwoners kennis te ne men van den zakelijken inhoud der hieronder gedane mededeelin- gen over de voor de Winterhulp te organiseeren lijstcollecte op 31 Januari en 1 Februari aanstaande. Hij beveelt deze collecte in de warme belangstelling der bevol king aan. 21 Januari 1941. De Burgemeester voornoemd, Zooals reeds werd medegedeeld, zal op 31 Januari en 1 Februari een lijstin- zameling voor de Winterhulp worden ge houden. Het is mogelijk, dat in sommige uitgestrekte wijken dezer gemeente reeds vóór 31 Januari met de collecte begonnen wordt. Vaak worden nog onjuiste conclusies getrokken. De Provinciaal Directeur van de Winterhulp voor Noordholland, mr. A. J. Backer, heeft nadrukkelijk ver zekerd in een een dezer dagen gehouden Persconferentie te Amsterdam, dat niet bedoeld wordt, direct of indirect, dwang uit te oefenen, doch in de eerste plaats wordt beoogd op deze wijze een statis tisch inzicht te krijgen, zoodat kan wor den nagegaan waar nog een andere pro paganda moet worden gevoerd. Evenals bij vorige collecten is er dus vrijheid om te geven. Deze vrijheid gaat niet zoo ver, dat men het tegenover collectanten mag laten ontbreken aan de meest elementaire beleefdheid. Daarop moge nog eens met nadruk worden ge wezen. Tevens wordt nog het volgende ender de algemeene aandacht gebracht. Ondanks alle critiek, die op het Win- terhulpwerk wordt uitgeoefend, werden in deze gemeente bijna 200 (twee hon derd) aanvragen om ondersteuning ont vangen van gezinshoofden van ALLE gezindten. Naar aanleiding van deze aanvragen is een rapport uitgebracht aan de Provinciale Directeur, met ver zoek dienovereenkomstig Texel een on dersteuningsbedrag toe te willen wij zen Zooals bekend, hebben reeds twee maal uitkeeringen plaats gehad. Tegen over dit vragen moet het geven staan, geven naar vermogen om nood te leni gen. Tenslotte wordt medegedeeld, dat bin nenkort door Winterhulp Nederland een algemeene afrekening zal worden gepu bliceerd, waardoor naar gehoopt wordt tevens een einde zal komen aan de geruchten over de fantastische be dragen, die op een andere wijze dan voor ondersteuning zouden worden ge bruikt. Gedenkt hen die in nood verkeeren en het minder goed hebben don gij! Geeft naar vermogen bij de huis aan huis col lecte van 31 Januari en 1 Februari a.s. AGRARISCH FRONT. In een persconferentie te Den Haag is o.a het volgende meegedeeld: Doel van het Agrarisch Front is: sa menbundeling van het agrarisch bedrijfs leven tot één organisatie, die bodempro ductie en volksvoeding zal verzorgen en daarnaast de cultureele beteekenis van de boerenstand voor het volk wil we dervaren. Het land is verdeeld in gouwen. De gouwen zijn verdeeld in streken en deze in buurten. Aan het hoofd staan een Raad van advies en een Raad van bij stand, beide onder leiding van oud-mi nister F. E. Posthuma. Algemeen leider van het A.F. is de heer Roskam (plaats vervangers de heeren G. J. Ruiter en Ir. Rispens). Het A.F. onderscheidt drie hcofdvakgroepen: 1. Bewerking van de bodem; 2. Veehouderij; 3. Agrarische handel en daarmee verband houdende industrie. Elke hoofdgroep is verdeeld in speciale vakgroepen, waardoor op elk terrein deskundigen hun stem kunnen doen gelden. Leider van de Organisato rische Raad van het A.F. is de heer W. Slob te Hoofddorp; leider van de cultu reele Raad de heer L. Weyer te Meppel; leider van de Agrarische Raad de heer G J. Ruiter te Knijpe. De gouw Noord-Holland heeft een eigen huis te Alkmaar. Er zijn reeds meer dan 30 afdeelingen gesticht. Het A.F. wenscht geen gedwongen in- tcoming van de voortbrenging van eigen bcdem ten behoeve van importzaken, teiwijl duizenden onvoldoende werden gevoed. Omdat er z.g. teveel boter was, moest de veestapel worden ingeperkt, maar de werklooze at volksvet voor 56 ct. per kg. terwijl Engeland voor onze boter 3040 ct. betaalde. Ook dit zal onder het A.F. niet mogelijk zijn. TOESLAG TEXTIELKAARTEN EN VETKAARTEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van hen, die in aanmerking meenen te komen voor een toeslag-tex- tielkaart, en voor vetkaarten in plaats van boterkaarten. Vetkaarten worden alleen uitgereikt wanneer het jaarinkomen van het gezin gebaseerd op het inkomen in 1940, min der bedraagt dan: f 1000.bij alleenwonenden. f 1100.bij gezin van 2 personen f 1200.bij gezin van 3 personen f 1300.bij gezin van 4 personen, f 1400.bij gezin van 5 personen, f 1500.bij gezin van 6 personen, f 1600.bij gezin van 7 personen, f 1700.bij gezin van 8 personen, f 1800.bij gezin van 9 personen, f 1900. bij gezin van 10 personen, enz. enz. Tevens worden extra textielkaarten van 50 punten uitgereikt aan hoofden van gezinnen, die aan de volgende nor men voldoen: Gezinsinkomen naar basis 1940, Aantal gezinsleden minder dan 3 waaronder 2 minderjarigen f 1050. 4 waaronder 2 minderjarigen f 1400. 5 waaronder 2 minderjarigen f 1750. 6 waaronder 2 minderjarigen f 2100. 7 waaronder 2 minderjarigen f 2450. 8 waaronder 2 minderjarigen f 2800. 9 waaronder 2 minderjarigen f 3150. 10 waaronder 2 minderjarigen f 3500. Dienstpersoneel met minder dan f 1000 inkomen, dat bij den werkgever inwoont, kan desverlangd een vetkaart ontvangen. Bij het vaststellen van het inkomen moet worden uitgegaan van den toestand op 31 December 1940. Had een gezinslid cp dien datum een vast salaris dan moet zijn inkomen naar dit salaris voor een vol jaar berekend worden. In de andere gevallen gelden de ver- drensten over het volle kalenderjaar 1940. Geniet een gezinslid bij den werkgever beven het loon in geld vrije kost of ge deeltelijk vrije kost, dan moet het op te geven loon vermeerderd worden met het bedrag, dat ook bij de berekening van de loonbelasting voor genoten loon geldt. Bij het jaarinkomen van het gezins hoofd moet ook worden medegeteld: le. de geschatte huurwaarde van een eigen huis, verminderd met de normale onderhoudskosten, grond- en polderlas- ten voor dit huis en eventueele rente van schuld op het huis (geen aflossing); 2e. de netto-inkomsten door het gezin in natura genoten van eigen bedrijf. Voor een toeslagkaart voor textielpro ducten komt alleen in aanmerking het hoofd van het gezin, mits tot het gezin ten minste twee minderjarige kinderen behooren en het gezin een inkomen ge niet, lager dan f 350.per gezinslid. De aanvraagformulieren voor vet kaarten en toeslag-textielkaarten zijn nog te bekomen aan distributiekantoor Den Burg en ten huize van de gemeente veldwachters op de andere dorpen; te Eierland bij M. van Harn. Aan de invulling der aanvraagformu lieren bestede men de meeste zorg. Dit bevordert een vlot verloop der uitreiking en voorkomt langdurig wachten voor 't publiek. De namen van de leden van een gezin dienen op het aanvraagformulier in volgorde van geboorte te worden ver meld, d.w.z. de jongste in jaren het laatst Griep, Kou, Pijn. helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhard!* Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 Ct. Cachets.genaamd ,M'inhardtjes"2st. lOct Doos50ct Het A.F. wenscht het heele ingewik kelde en onoverzichtelijke apparaat van crisiscentrales te vervangen door een zoo eenvoudig mogelijk gehouden, onder leiding van deskundigen staande, in stelling, die de productie, afzet en volks voeding regelt naar slechts één richtlijn: het belang van het eigen volk in het kader van het nieuwe Europa. Tot dus verre staan de regeeringsbureau's en crisiscentrales buiten het agrarische le ven. Vandaar de critiek op de Varkens centrale, de verkeerde werking van de kalverbeperking ,enz. Het politieke stei- sel deed een kloof ontstaan tusschen Re geering en volk en ondermijnde land- en tuinbouw, waardoor belangen der meest belanghebbenden op de achtergrond werden gedrongen. Het A.F. zal de verantwoording voor de voeding van het heele volk dragen en zal daartoe een groote zelfstandige taak hebben te vervullen. De te stichten Rijks voedingsstand moet worden gedra gen door de wereldbeschouwing van de Ned. boer en zal principieel van de be slaande landbouworganisaties verschil len. Sinds 1931 waren er in ons land twee groepeeringen, die tegen het oude stel sel stelling namen: de NSB en Landbouw en Maatschappij. De provinciale land bouworganisaties w^zen samenwerking met het Boerenfront van de NSB af. Landbouw en Maatschappij verklaarde zich tot samenwerken bereid en zoo ontstond het Agrarisch Front. Deze or ganisatie zal de regeering van advies dienen. Slechts het hoofd van het gezin dient, ongeacht diens leeftijd, steeds het eerst te worden vermeld. Ook neme men de letter en het nummer van de distributie- strmkaart achter de naam van ieder ge zinslid in de daarvoor bestemde kolom over en vergete vooral niet het aan vraagformulier te dateeren en van zijn handteekening te voorzien. De Burgemeester van Texel, KAMP UITREIKING textiel-, toeslagtextiel-, boter- en vetkaarten. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat voor de uitreiking van de nieuwe series textielkaarten, toe- siagtextielkaarten, boterkaarten en vet- kaarten zitting zal worden gehouden als volgt: te De Koog op Woensdag 29 Januari a.s. in de o.l. school aldaar voor de bewoners van het dorp des nam. van 4,30-5,15 met oneven huisnrs; 5,15-5,45 met even huisnrs; voor de bewoners buiten het dorp des nam. van 5,45-6,30 met huisnrs K 1 t.m. K 20; te De Koog op Donderdag 30 Januari a.s in de o.l. school aldaar voor de bewoners buiten het dorp des nam. van 4,30-5,30 met huisnrs K 21 t.m. K 60; 5,30-6,30 met huisnrs K 61 en hooger. te Midden-Eierland op Zaterdag 1 Fe bruari a.s. in de o.l. school aldaar voor de bewoners van wijk E des voorm. van 9,30-10 met huisnrs E 1 t.m. E 25; 10-10,30 met huisnrs E 26 t.m. E 50; 10.30-11 met huisnrs E 51 t.m. E 75; 11-11,30 met huisnrs E 76 t.m. E 94; 11,30-12 met huisnrs E 95 t.m. E 120; 12-12.30 met huisnrs E 121 en hooger. te De Cocksdorp op Zaterdag 1 Febru ari a.s. in de o.l. school aldaar voor de bewoners van het dorp des nam. van 2,30-3,10 met oneven huisnrs 1 t.m. 61; 3,10-3,50 met oneven huisnrs 63 en hooger 3,50-4,15 met even huisnrs; voor de bewoners buiten het dorp des nam. van 4,15-5 met huisnrs C 1 t.m. C 30; 5-5,40 met huisnrs C 31 t.m. C 70; 5,40-6,20 met huisnrs C 71 en hooger. De vetkaarten worden op alle genoem de zittingen uitgereikt in de lokalen ge merkt A, de boterkaarten in de lokalen gemerkt B. Zij, die op grond van het gezinsinko men aanspraak meenen te maken op vet kaarten in plaats van op boterkaar ten en op een toeslagkaart voor textiel, verzuimen niet het ingevulde formulier mede te brengen. De distributiestamkaarten van ALLE gezinsleden dienen bij de aanvrage van de distributiebonnen te worden aangebo den Texel, 23 Januari 1941. De Burgemeester voornoemd, KAMP. VERLIES UW KAARTEN NIET. Als regel krijgt u geen nieuwe distri butiekaarten, wanneer deze door onacht zaamheid verloren zijn gegaan. Losse bennen van textielkaarten zijn niet pel- dig, wel die van de andere kaarten. Neem daarom losse bonnen mee naar uw winkelier en niet meer dan u noodig denkt te hebben. Dan zal uw kaart niet licht verloren gaan. ANP. minimum Ulllllllin UIT DE KEUKEN lllllillllll lllllillllll VAN DE KRANT. lllllillllll llllliüiu Uillllll VOORLICHTING PROVINCIALE PERS. Op aandrang van verschillende provin ciale perorganen is het contact tus schen de Duitsche autoriteiten en de provinciale pers nauwer aangehaald door dat in elke provincie, zooals ook te Am sterdam en Rotterdam is geschied, speci ale perschefs zijn aangesteld, die tot taak hebben minstens eenmaal per week ori- enteerende conferenties met de provinci ale pers te houden. Deze perschefs staan in nauw contact met de Presse- abtei- lung im Amte des Reichskommissar, waarvan de leider, de heer W. Janke, bovendien reeds in eenige provinciale hoofdsteden speciale conferenties heeft gehouden naast die, welke dagelijks te 's Gravenhage onder zijn leiding plaats vinden. gefabriceerd in BERTELS' OllEFABRIEKEN N.V. Amsterdam-O. Verkrijgbaar bijt Firma A. LANGEVELD Pz. - DEN BURO OOK DIE. Ook chemische producten zullen wel- drs op een bon of per speciale toewijzing alleen verkrijgbaar zijn. Q)e lesle oan de l>esle itindl u ii dleestiUi^lLeet jParLslraal- WAT ZEGT DE „ENKHUIZER"? 27-29 Jan.: Koude hooge winden. 30-31 Jan.: Helder koud. 1- 3 Febr.: lachte vorst. 4- 7 Febr.: Veranderlijk, guur. 8-11 Febr.: Opklarend, koud. SPAAR EEN KWARTJE. Van de aanslag in de Inkomstenbelas ting moet 1 Febr. twee vijfden betaald zijn, wanneer het biljet November is gedateerd; vijf achtsten, wanneer het Augustus is gedateerd. Van de aanslag in de Grond- en Per- soneele Belasting moet 1 Febr. twee vijf der. betaald zijn, wanneer het biljet No- vtmber is gedateerd; geheel, wanneer het biljet Augustus als datum van uit gifte vermeldt. DE P.T.T. IN 1940. Verkeer P.T.T.-kantoor-Den Burg Texel en de daaronder ressortee- rende hulpkantoren en stations over het jaar 1940: 1940 1939 2462 2153 verzonden aanget. stukken 4842 4621 ontvangen aanget. stukken 1319 1183 ter invordering aangeno men binnenl. kwitantiën 5890 6102 gestorte postwissels 5377 5396 uitbet. postwissels 7389 6773 verz. postpakketten 14277 15144 on tv. postpakketten 1307 2267 inlagen Spaarbank 2203 1644 terugbet. Spaarbank 24100 24523 girostortingen 7226 6568 uitbet. chèques 6890 6382 aangenomen belastingbet. 1585 1319 verzonden telegrammen 1854 1739 ontvangen telegrammen 1671 2510 opgenomen en verder geseinde telegrammen 95268 91393 uitgaande gesprekken 31366 29676 ingekomen gesprekken 9748 4428 transiteerende gesprekken 928 1015 telefoonoproepberichten Uit dit staatje blijkt, dat er ook in 't afgeloopen jaar voor het P.T.T.-perso- neel weer bijzonder veel werk aan de winkel was, terwijl 1939 reeds drukker was dan 1938 en belangrijk drukker dan 1937. Het aantal telefoongesprekken nam met bijna 11000 toe. Vergeleken bij het toch al reeds drukke jaar 1938 steeg het aantal zelfs met bijna 44000. Ook het aantal verzonden en ontvangen telegram men is weer toegenomen, evenals dat van de behandelde aangeteekende stuk ken. Als teeken des tijds is mede aan te merken het terugloopen van de Spaar bankinlagen: In het jaar 1938 2342 inlagen In het jaar 1939 2267 inlagen In het jaar 1940 1307 inlagen Het aantal terugbetalingen daarente gen nam toe: In 1938 1552 terugbetalingen In 1939 1644 terugbetalingen In 1940 2203 terugbetalingen. DOE DAT NIET. Het fotografeeren van militaire ob jecten is verboden. We vestigen hierop nog eens met nadruk de aandacht in verband met de veroordeeling van een jonrtoman tot vier mnd. gevangenis met aftrek van 2 mnd. preventieve hechtenis. Hij had bij wijze van curiositeit een paar foto's van een vliegveld genomen. Laaghartige overwegingen hadden hem niet tot het nemen van die foto's ge bracht. Het vonnis sprak alleen van onervarenheid en jeugdige onbezonnen heid. Om een voorbeeld te stellen werd hem een zware straf opgelegd. Zijn toe stel werd verbeurd verklaard. Zes mnd. gevangenis kreeg een 27-j. arbeider uit Zwartsluis die een aanplak biljet (Engelsche vliegers kennen geen genade) had afgerukt nadat hij eenige glazen bier had gedronken.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1