't Goudprobleem llllllllllll GEMEENTE TEXEL. Iillllllllll lllllliiiuiiaiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiinlllllc VERVOER VAN ZWARE VRACHTEN Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat gedurende den tijd, waarop een gemeenteweg tengevolge van opdooi in doorweekte toestand ver keert, het verboden is: a krachtens het Motor- en Rijwielre glement over den weg te 'rijden, te doen rijden of te laten rijden met een motor rijtuig, waarvan de grootste wielbelas- ting meer dan 600 kg. bedraagt, of met een motorrijtuig met aanhangwagen; b. krachtens het Wegenreglement Noord-Holland over den weg te rijden met voertuigen, geen motorrijtuigen zijnde, waarvan de wielbelasting grooter is dan 600 kg., indien de wielbandbreed te 10 cM. of meer bedraagt; 300 kg., indien de wielbandbreedte minder dan 10 cM. bedraagt. Texel, 11 Februari 1941. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N. N., Oosterend f 1. P., Den Burg f 1. VOLKSHOOGESCHOOLWERK De gisteravond in De Lindeboom ge houden vergadering, belegd door Vereen Oud-Leerlingen Landbouwschool en de Boerinnenbond, was vrij goed bezocht. Mr. M. M. van Poll sprak over het Volks hoogeschoolwerk (Zie verslag in vol gend nummer) KIPPENHOUDERS. Kippenhouders, die de hun door de telers uitgereikte of door de P.B.H. toe gestuurde formulieren Opgave inzake aflevering van eieren" (groene, gele en roze formulieren) nog niet terugzonden, worden in hun eigen belang aangeraden dit alsnog te doen. Bij niet-terugzending, kan uitsluiting van de kippenvoertoewij- zing het gevolg zijn. M. ZUIDEWIND. 10 PCT TOESLAG OP DE WOL. SCHEER 1939. Naar de heer S. C. Eelman, voorz. V. V.S., ons gisteren telefonisch uit Den Haag meedeelde, zal aan alle schapen houders en wolhandelaren over de wol van scheer 1939 (en eerder), geleverd in gevolge de Vorderingswet 1939, door 't Rijk een toeslag van 10 pet. worden ver leend. Er zou over het heele land wel 800.000 kg. geleverd zijn. De heer S. C. Eelman schrijft het suc ces voor een belangrijk deel toe aan de actie van de V.V.S., welke vereen, bin nenkort rechtspersoonlijkheid zal heb ben verkregen. We namen onlangs reeds een bericht op van de Wolcommissie, namens welke de heeren A. J. Keijser en R. Stoepker een bezoek aan Den Haag brachten om de belangen van de Texelsche schapen fokkers te bepleiten. Naar de heer Keij ser ons verzekerde, moest men niet ver wachten, dat de toeslag een belangrijke som zou vertegenwoordigen. Nu de prijs met 10 pet. blijkt te zijn verhoogd, zul len we daarmee voorloopig tevreden moeten zijn. DE COCKSDORP BOMMEN. In de nacht van Maandag op Dinsdag, omstreeks 2 uur, werden door een En- gelsch vliegtuig explosieve- en brand bommen uitgeworpen boven De Cocks- dorp. Explosieve bommen benevens eenige brandbommen kwamen op het ijs van de Roggesloot (t.o. de R.K. kerk).Een brandbom viel op de Dorpsstraat voor de pastorie van Ds. Salm. Twee kwamen op de Achterweg terecht en een viel door het dak van de schuur van Gebr. Blom Een begin van brand kon door doortas tend optreden van omwonenden worden gebluscht. Ill HERSEN-GYMNASTIEK III OPLOSSING VORIG VRAAGSTUK. 26. Haastige spoed is zelden goed. WOORD EN DAAD DINSDAG 1 SEPTEMBER 1914. Voorz.: de heer E. G. Gaarlandt, Bur gemeester. Secr.: de heer C. Jonker. Afwezig: de heeren Dijt en Dros. De heer J. S. Dijt, wethouder, her kozen. Vaststelling kohier schoolgelden voor de Ulo; over Sept.-Dec. 1914 f 398,20. Eervol ontslag verleend aan dhr B. Elzer, h.d.s. te Oost en aan mej. A. R. Kluit, onderwijzeres handwerken te Oosterend en Oost. Het ontslag van mw. Bremer-Out- huys als gemeente-vroedvrouw te Oos terend zou 1 Sept. 1914 ingaan. Op ver zoek zal ze nog eenige tijd na 1 Sept. in functie blijven. Besloten aan gem.-opzichter J. Ties- sen, die in militaire dienst moest treden, 80 pet. van zijn salaris uit te betalen. Voorz. deelt mee, dat het Rijk voor ae weg HavenDen Burg subsidie zal verstrekken. Voorz. brengt ter kennis van de raad, dat door B. en W. in verband met de huidige omstandigheden 4000 kg. zout is ingeslagen en tevens verdere voor zorgsmaatregelen zijn genomen. 282 Weliswaar geldt het goud nog als een zeer waardevol betaalmiddel. Doch thans nog alleen voor het verkeer tusschen lan den onderling; want de huidige praktijk heeft reeds uitgewezen, dat men het goud als regelaar van de binnenlandsche geldhoeveelheid wel kan missen. Maar blijft het zijn belangrijkheid ten opzichte van de landen onderling in de toekomst behouden? Dit is een zeer belangrijke vraag. Naarmate Europa in de toekomst meer een economische eenheid zou vor men, zal Europa minder op andere we- relddeelen aangewezen zijn om zijn be hoeften te bevredigen en zal het goud als internationaal betaalmiddel in waar de dalen. Hierdoor zou Amerika, dat een enorme goudvoorraad bezit, een belangrijke fi- nancieele strop hebben: in plaats van 'n groote economische reservekracht. Euro pa zou dan nooit goederen willen af staan in ruil voor goud. Het goud, welks waarde dan zeer twijfelachtig wordt, zal die waarde alleen nog kunnen ontleenen aan zijn bruikbaarheid voor sieraden en technische doeleinden en waarschijnlijk alleen gangbaar blijven als metaalgeld van geringere waarde. Wat er later in de plaats van het goud zal komen, is nog een open vraag. Er gaan reeds stemmen op, om hiervoor in de plaats de electri- sche stroom te nemen. We zouden dan als rekeningseenheid krijgen het K.W.U Een voordeel hiervan zou ongetwijfeld zijn, dat hiervan niet de heele voorraad naar een bepaald land gebracht kan worden, zooals thans met een groot deel van het goud is geschied. In 't nieuwe Europa wordt aan de fac tor „arbeid" de eerste plaats ingeruimd. Ook Nederland zal dan, gelijk Minister Fischböck, de Commissaris Generaal voor Financiën en Economie verklaarde, er aan moeten gewennen „vele proble men van de goederenzijde uit te beschou wen en de monetaire verschijnselen in de 1weede plaats te zien". Internationale ïuilhandel zal dus geschieden door on derlinge goederenruil en hierbij wordt dan ook het goud overbodig. Hierin ligt opgesloten, dat de landen zich dienen toe te leggen op datgene, waartoe ze het meest geëigend zijn. Dit wil dus voor Nederland zeggen: de landbouw. FRED. v. d. M. DEN HOORN. DS. P. J. SMIDTS. Ds. P. J. Smidts, Doopsgez. predikant te Den Helder en Den Hoorn, heeft het beroep naar Hengelo (O) aangenomen. (Van onze financieele medewerker) FILMAVOND. Een welgeslaagde avond was het ook Vrijdag 1.1., toen vanwege het School verbond 'n tweetal films werd vertoond. Ir de pauze werd thee met een koek je rondgediend. Het bestuur mag met voldoening op deze avond terugzien. lllllliiiiiiiiiillHliliiiiinr.iiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinillllll lllltlilllllllllll ZOO SPRAKIlllllllllllllllll li|||illllli:ill!lllllli::ill!lllllllllll!lllll!!llllllllllllllll!IIIIIIIIIIU!llllllllllllll|||||| HOTSJINO, Japansch Minister: Het Zuidzeegebied is een levensbehoefte voor Japan, zoowel economisch als strategisch. MINISTER GOEBBELS, Duitschland: Duitschland zal ook Engeland, de laat ste vijand van zijn vrijheid en zijn wil tot sociale opbouw, verslaan. Deze oor log is een volkerenoorlog. Het gaat om de vernietiging van de Engelsche pluto craten en de verovering van de levens rechten voor het Duitsche volk. Het ver trouwen van het Duitsche volk in de Fuehrer is grenzenloos. Het werkt voor de dag, waarop Engelands uur zal slaan. CHURCHILL: Duitschland wierp 3 4 maal zooveel bommen als onze lucht vloot. De Engelsche troepen in Afrika hebben groote versterkingen gekregen uit Indië, Australië en Nw.-Zeeland. U moet er op rekenen, dat de oorlog spoe dig in een phase van toenemende fel heid zal treden. We moeten ons niet over geven aan een gevoel van al te groote veiligheid. VAN TEXELS RAAD. ZATERDAG 3 OCTOBER 1914. Afwezig: de heer Kikkert. Vaststelling kohier schoolgelden 4e kwartaal: f 466.80. Goedgekeurd begrooting 1915. Alg. Armbestuur. Subs, van f 3500 verleend. Aanbieding Gemeentebegrooting 1915: f 149547.—. Eervol ontslag verleend aan mej. J. H Achterbergh, onderwijzeres Ulo, in haar plaats benoemd mej. Joh. te Kron- nie, onderwijzeres te De Cocksdorp. Benoemd tot plaatsvervangster hulptelegraafkantoor Den Hoorn, mw. C. A. Dogger. Besloten tot de bouw eener nieu we school met onderwijzerswoning te Oost. Met 6-5 stemmen wordt aangeno men het voostel-D. P. Bakker om de Dertig Polders subsidie te vragen voor de aan te leggen weg Haven-Den Burg. ZATERDAG 8 OCTOBER 1914. Tegenwoordig: alle leden. Voorz. deelt mee, dat tot zetters bij Rijksbelastingen benoemd werden de heeren D. Bakker Pz. en C. Backer C. Aan onze gemeente wordt uit 's Rijks kas een buitengewoon subsidie voor Lager Onderwijs toegestaan van f 2700.—. 283 EEN PRAATJE OVER EB EN VLOED. Ontleend aan de Enkhuizer Al manak, welks watergetijdenta- fels thans voor publicatie wer den vrijgegeven. I. De eb en vloed der zee is hoofdzakelijk een gevolg van het verschil tusschen aantrekkingen, die de maan op verschil- lichaam verwijderd is. De deelen der lang van de afstand, waarop zij van dat lichaa mverwijderd is. De deelen der aarde, die naar de maan zijn toegekeerd, worden sterker door haar aangetrokken dan die, welke het middelpunt der aar de innemen en deze weder sterker dan de deelen der aarde, die van de maan zijn afgekeerd. Tengevolge dezer verschillen zou het water der zeeën, indien het geheel onbe lemmerd aan de aantrekking der maan kon gehoor geven, zich ophoogen zoowel aan dat gedeelte der aarde, dat juist v.d. maan afgekeerd, als aan dat, hetwelk juist naar de maan toegekeerd is en er zou een waterberg op de aarde ont staan aan de twee tegenover elkander gelegen deelen, van welke het een de plaatsen der aarde inneemt, die 't dichtst bij de maan zijn gelegen, en het ander, die welke het verst van dat lichaam ver wijderd zijn. Daar nu de aarde zich in 24 uur om haar „as" wentelt, worden gestadig andere plaatsen naar de maan toegekeerd en van de maan afgekeerd en moeten de genoemde waterbergen ge- POLDER HOORNDER NIEUWLAND. (slot) EEN ELECTRISCH GEMAAL? RONDVRAAG. Verschillende leden zouden gaarne weten, hoe de gevoelens zijn over een eventueele electrisch auto matische bemaling. De voorz. zegt, dat hij hieromtrent gegevens heeft verza meld. Hij is tot de conclusie gekomen, dat de onkosten daarvan niet meevallen. De aansluiting aan het net zou tamelijk kostbaar zijn, daar het gemaal 1700 M. van de laagspanningkabel staat. Wel zou wellicht op de kabel naar De Mok kun nen worden aangesloten, doch in dit ge val zou een transformator noodig zijn. De kosten van een en ander zouden on geveer even groot zijn. Gerekend zou moeten worden op plm 1300 maaluren, met een krachtverbruik van 8250 K.W. U Afschrijving van de installatie zou ge steld moeten worden op 16 jaar. Met gebruikmaking van deze gegevens zou er aan bemalingskosten ongeveer f 150 per jaar meer noodig zijn. Financieel voor deel zou er voorloopig niet mee te be halen zijn. Wel zou het peil in de polder beter beheerscht kunnen worden, al blijft het bezwaar bestaan, dat niet ge malen zou kunnen worden bij hoog bui tenwater. Wellicht zal dit bezwaar later kunnen worden ondervangen, door medewerking van De 30 Gemeenschappelijk Polders en de Prins Hendrik Polder. De voorzitter acht het voordeel van een beter peilbeheersching grooter dan de grootere geldelijke lasten. Mede is hij geneigd tot verandering, omdat de toestand van de motor zoo is, dat het oliegebruik te groot wordt, wat bij de tegenwoordige olieprijzen een factor van groot gewicht is. In het licht der door de voorz. ver strekte gegevens, verklaart de vergade ring zich principieel voor omzetting der bemaling in een electrische met een grootere capaciteit, dan het tegenwoor dige gemaal. Het draagt het bestuur op, hieromtrent de noodige inlichtingen in te winnen. Gevraagd wordt nog of de polder voor dt hooge bemaling geen natuurlijke loo- zing kan vinden in de P.H. Polder. Het water zou dan verder door P.H.Polder moeten worden uitgeslagen. De heer IJ. Lap meent dat dit mogelijk is. De voorz. is van oordeel, dat dit voor een deel wel kan, doch niet zoodanig, dat daardoor een behoorlijk peil voor het oaarbij betrokken land is gewaarborgd. Gaarne zal deze zaak nog eens grondig worden onderzocht aan de hand van de verschillende peilen, alhoewel de voorz. ze gt, dat de gegevens, die hem ten dien ste staan, er met vrij groote zekerheid op wijzen, dat de door de heer Lap gezochte oplossing niet tot een goed resultaat zal leiden. Niets meer :ian de orde zijnde, sluit de voorz., met dank voor de aangename be sprekingen, deze vergadering: Hoewel ik reeds twee jaren achter elkaar vergeefs de hoop uitsprak, dat betere tijden moch ten aanbreken, wil ik vasthouden aan die heep, dat we, wanneer we volgend jaar weer bij elkaar komen, kunnen zeggen: Onze wensch is vervuld, de vrede, waar naar we hebben verlangd, is een feit, de dageraad is er, groeikracht stuwt het leven in een richting, die het welzijn van iedereen verzekert. IHIII BINNENLAND llllil BIJ DE KEURING van varkens is on derzoek op trichinen verplicht gesteld. VLIEGTUIGEN, die zich op groote hcogte bevinden, laten soms een witte streep achter. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat dit met „luchtschrij- ven" niets te maken heeft. Het is een zuiver natuurkundig verschijnsel, dat zich bij een bepaalde weerstoestand in de hoogere luchtlagen voordoet (con- densvorming.) De Muziekprijs der gemeente Am sterdam werd toegekend aan de Hilver- sumsche componist Jan Pouwels. (or kest-suite). Vrijdag en Zaterdag zijn ijsbrekers op last van Waterstaat bezig geweest 't Ncordholl. Kanaal open te breken. stadig over andere deelen der aarde loo- pen. Aan hetzelfde deel der aarde moet alzoo het water der zee een regelmatige rijzing en daling ondergaan en wel zoo danig, dat het water in de tijd van om trent een etmaal tweemaal een hoogste stand bereikt. De hoogste stand van het water draagt de naam van hoogwater en de laagste die van laagwater. De bena ming van vloed duidt het stijgen en die van eb het dalen van het water aan, ter wijl de overgang van de eene beweging in de andere, als het water noch rijst noch daalt, stilwater geheeten wordt. Een soortgelijke rijzing en daling van het water wordt ook door de zon ver oorzaakt, maar de werking is wegens de groote afstand der zon minder groot De maan en de zon oefenen dus gelijk tijdig en in verschillende richtingen hun werking op de waterstand uit, waardoor de berekening der watergetijden veel in gewikkelder wordt, dan het oppervlak kig schijnt. Wanneer de maan en de zon beide hoog water veroorzaken, ver krijgt men natuurlijkerwijze de hoogst mogelijke waterstand, het z.g. SPRING TIJ, dat altijd één of twee dagen na de nieuwe of volle maan invalt. Zoo de zon eb veroorzaakt, op de tijd, waarop de maan vloed teweeg bengt, dan zullen beide werkingen elkaar bestrijden; men heeft dan de laagst mogelijke water stand, het z.g. DOODTIJ, dat altijd na kwartiersmaneschijn plaats heeft. Als de stand van het water het laagst is, begint spoedig de vloed door te komen, aanvan kelijk met weinig kracht en daarom LANDBOUWERS EN VEEHOUDERS, die binnenkort arbeiders noodig hebben, wordt aangeraden daarvan nu reeds bij de Arbeidsbemiddeling kennis te geven. Anders zitten ze straks zonder VAN RIJKSWEGE wordt de gemeen tebesturen gewezen op de wenschelijk- heid alle gronden, waarover zij beschik ken, voor de productie van voederge wassen te doen aanwenden. Volkstuin ders wordt aanbevolen bruine boonen en late aardappelen te telen, omdat deze teelt weinig mest vereischt en zelden mislukt VISSCHERIJ. De visscherij op de kust is in de afgeloopen week van geringe omvang gemaakt. De besommingen der kustvisschers waren zeer laag. De oor zaak hiervan is, dat zeer weinig sardine (sprot of de kleine haring) is gevangen. De vangsten bestonden hoofdzakelijk uit scharren. Ook andere vischsoorten, o.a. kleine kabeljauw en bot, werden in ge ringe mate aangevoerd. Voor het eerst sedert de oorlog zijn weer Nederlandsche wielrenners, o.a. Arie van Vliet en Cor Wals op Duitsche banen gestart. De reportage-diensten van de Om roep zijn nu gecentraliseerd. Adres: Cen traal Bureau voor de Ned. Omroep, Postbus 2, Hilversum. Diemen. Een inwoner, die met een slee brandstof, gestolen van een fa brieksterrein, naar huis bracht, werd door het sneeuwspoor verraden. Berlicum. Zekere B. stak de schuur van zijn buurman na een twist in brand. De landbouwwerktuigen en een groote hoeveelheid hooi gingen verloren. B. is gearresteerd. Te Zaandijk zijn drie jongetjes ach ter cacaofabriek De Zaan door het ijs van een sloot gezakt. De heele nacht is naar hen gezocht. Men vond hun lijken de volgende morgen. Het waren de 5-j. Hennie van Urk, zijn 7-j. broertje Dick van Urk en de 8-j. Wim Bakker. Te Bussum trachtte iemand een villabewoner op te lichten. Hij moest z.g als politieman procesverbaal opmaken wegens hamsteren, maar zou het tegen betaling van f 100 „er bij laten". De bewoner stelde de politie er mee in ken nis. Rechercheurs stelden zich in huis op en toen hun „collega" voor de tweede maal aan de villa kwam, werd hij ge knipt. Ook twee handlangers werden ge arresteerd. llllllllllll WERELDNIEUWS |||il|j||||| llllllllllll IN WEINIG WOORDEN GRIEKENLAND. Engeland ontscheepte te Saloniki nieuwe contingenten troepen. Aan het Grieksche front wordt het krijgsbedrijf nog steeds door slecht weer belemmerd. De Italianen hebben belangrijke Grieksche vlootbases aan het Kanaal van Corinthe en militaire werken van Salo niki bestookt. Elf Britsche vliegtuigen werden in luchtgevecht neergehaald. DUITSCHLAND Berlijn spreekt het Engelsche be richt over een bij de Noorsche kust ge torpedeerde torpedojager tegen. Berlijn gaf op de 2e offerzondag 1.6 millioen mark voor winterhulp, 40 pet. meer dan vorig jaar. Bij een Britsche aanval op de bin nenstad van Dusseldorp werden 35 per sonen gedood. Geen militair doel werd getroffen. Te Frankfort a. M. is door Rijkslei der Rosenberg de grootste bibliotheek ter wereld, betrekking hebbende op het Joodsche vraagstuk, gesticht (350.000 deelen.) Van 10 op 11 Febr. vielen Engelsche vliegers N.W. en Midden Duitschland binnen. Nergens militaire schade. Overi ge schade betrekkelijk gering. De Engel- schen trachtten vergeefs Berlijn tet be reiken. 12 Britsche toestellen werden neergehaald. vóórvloed genoemd. Met het rijzen van het water neemt de snelheid van de vloedstroom toe, .totdat het water bijna zijn hoogste stand bereikt heeft. Tegen de tijd van hoogwater vermindert de vloedstroom en na het z.g kenteren van het getij begint de eb, waarbij de daar door ontstane stroom dezelfde wet volgt, als de vloedstroom. Het is natuurlijk, dat de watergetijden uit de betrekkelijke standen van zon, maan en aarde berekend moeten worden, maar daarmede heeft men niet genoeg, want het water kan volstrekt niet onbe lemmerd aan de werking van de zon en maan gehoor geven. De samenhang der deelen, waaruit het water bestaat, het strijken langs de kusten, het stroomen door enge ruimten tusschen landen of eilanden, veroorzaken belemmering, wier invloed alleen uit waardeering kan worden afgeleid. Zoo moet men, als men de watergetijden voor een bepaalde plaats wil berekenen, de z.g. haventijd dier plaats kennen, dat is de tijd, waar op het daar bij nieuwe maan en volle maan hoogwater is, en deze kan alleen lijk door waarnemingen, op de plaats zelf volbracht, bepaald worden. Op vele plaatsen van ons land zijn de waarnemingen reeds vóór lange tijd ge schied en in latere tijd herhaald. In de Enkhuizer Almanak zijn de watergetij den met al de juistheid berekend, welke voor het gebruik noodzakelijk is, en daarbij zijn de uitkomsten der jongste waarnemingen aangewend. SPANJE Door overstroomingen van de Dou- ro stortten in Tudela de Mero 70 huizen in Valladolid stelde 300.000 pesetas voor hulpverleening beschikbaar. JAPAN. De vredesconferentie Thailand-Indo China is 7 Febr. te Tokio begonnen. Adm. Osoemi, oud-minister, is op een vliegreis van Kanton naar Hainan verongelukt. SOVJET-RUSLAND Nog 136000 jongens van 17 jaar verden opgeroepen voor de houtindu strie en die der bouwmaterialen. Drie leiders der sectarische groep en eenige leden zijn wegens staatsvijan- dige actie ter dood veroordeeld. ZWITSERLAND Zwitserland. De voedselvoorziening staat voor moeilijkheden. Van 1934-1940 werd 40.000 h.a. vruchtbaar land ge maakt. Voor 1941 moet er nog 50.000 h.a. bijgewonnen worden. Elke gemeente krijgt haar taak. EGYPTE Koning Faroek lijdt aan een lichte vorm van geelzucht. Beiroet. Een vergeefsche poging is gedaan om de oudste dochter van ko ning Faroek te ontvoeren om zoo druk op de koning te kunnen uitvoeren. Egypte. Oud-premier Mahmoed Fasja werd na een officieele maaltijd plots onwel en stierf. Zijn dood is kort gevolgd op het overlijden van twee an- aere ministers. LUXEMBURG In Luxemburg zijn de Duitsche hu welijks- en raswetten ingevoerd. Wie eer niet-Duitsche voornaam heeft, moet een Duitsche aannemen. Wie vroeger een Duitsche familienaam had, moet de oude naam weer aannemen. Overige Luxem burgers met een niet-Duitsche familie naam, wordt aanbevolen een Duitsche naam te kiezen. Wie het niet doet, wordt beschouwd 'n afwijzende houding aan te nemen t.o. het Germanendom. ROEMENIE. Roemenië voerde verscherpte ver- duisleringsbepalingen in. Wegens de (nu bedwongen) opstand werden in Roemenië tot 6 Febr. 6794 personen gearresteerd. 2408 zitten nog gevangen. Strenge maatregelen zijn in Roeme nië getroffen om herhaling van een op stand tel voorkomen. Overtreding wordt eventueel met de dood gestraft, terwijl ook familie van de dader gestraft kan werden. Het strengst zal tegen joden en minderheidsgroepen worden opgetreden. ITALIË Er strijden nu ook Duitsche vliegers aan het Albaneesch front. Bij Goerz is een patrouille door 'n lawine overvallen. Negen soldaten kwa men om. Elf vond men later met bevro ren ledematen. Om de nationale en de inboorlin genbevolking te sparen werd Bengazi (N. kust Afrika) door Ital. troepen ont ruimd. Een zware strijd met aan weers kanten ernstige verliezen ging er aan vooraf. In Jan. sneuvelden 2200 Italianen aan het Grieksche front. 2639 worden er vermist; 4700 werden gewond. In N. Afrika 51 dooden en 4080 vermisten. Bii de marine 49 dooden en 200 vermisten. Bij de luchtmacht 55 dooden en 447 ver misten. Zondagmorgen vroeg hebben Brit sche oorlogsschepen, die van de mist gebruik maakten, Genua beschoten. Woonhuizen kregen aanzienlijke schade. 72 personen werden gedood, 226 gewond. Geen militair doel werd getroffen. De bevolking hield zich kalm. Het Albaneesche blad Tomori wijst er op, dat de Grieken wel eenige K.M. bergland op de Italianen hebben ver overd, maar dat zij toen ook ver in de meerderheid waren. Intusschen hebben de Italianen zich belangrijk versterkt en zal het na de 100 dagen oorlog aan het Grieksche front Italië mogelijk zijn, het verloren land in korter tijd terug te winnen.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 2